,,E' Ingezonden 130.000 gulden NEYT/'RECLAME ytadbnieuwj Een kwart millioen voor werkverschaffing Julianadorp op de schaats minder 2U. Uelchinq. Raadpleeg. Woensdag 8 Tanuari 1941 Tweede Blad De nHeiloo-er kolonie luidt 1941 in De - band komt niet in Casino Toonkunst werkt door! .VERHOOGT UW OMZET. De kosten voor Maatschappelijk Hulpbetoon Vertrek Ds. Jansen Komt U ook slapen in de schuilkelder Watervogels gaat toch voetballen! Waar blijven de overige Heldersche voetballers Tijdschriften Den Helder legt het loodje Hoe er gereden en... gevallen werd. De onderwijzers en onderwijzeressen van de lagere school te Julianadorp we ten wat de jeugd toekomt. Zij weten dat, Indien er ijs op de Langevliet ligt, vele honderden oogen naar dat ijs zien en in verwachting zijn, dat er wedstrijden op de schaats gehouden kunnen worden. Welnu, er z ij n wedstrijden voor de schooljongens en -meisjes gehouden. Wed strijden, voor de winnaars waarvan mooie prijzen beschikbaar waren gesteld. Het initiatief was feitelijk uitgegaan van het bestuur der IJsclub te Julianadorp. In aanmerking werd genomen het feit, dat er ook geen Sinterklaasfeest geweest was en dus Dus werden de gelden, beschikbaar ge steld door IJsclub en Schoolfeestfonds, bij elkaar gevoegd en daarvoor gingeen de da mes op stap om poppen en vulpotlooden en naaigereedschap en allerhande andere wel kome kindergeschenken aan te schaffen. En gisterenmiddag werd er om gereden. En hoe Heel de Julianadorper jeugd was bijeen op de baan achter het dorp, op de Langevliet. Daar stond, in het midden, veldwachter Vroom, aan de start meester Hendriks (die het te druk had om zelfs z'n half-bevroren voeten warm te stampen), en aan de finish de meesters Tichelaar en Rüder. Tusschen start en finish werd de strijd gereden. Het was een heete strijd. Het ijs was niet mooi meer. Behalve tal van scheuren in de oppervlakte was door het vele publiek ook water naar boven gekomen en waar water lag, daar waren de scheuren on zichtbaar geworden. Geen wonder dus, dat, als de jongens op volle kracht wegbeenden, er menigeen halver wege bleef steken en holderdebolder over de baan terecht kwam. Dan werd er geschreeuwd door de supporters bij begin- of eindpunt en wist de 'gevallene, dat voor hem de kans op de eere-palm verkeken was. Er werd door enkele meisjes bijzonder mooi gereden en hetzelfde kan gezegd worden van verschillende jongens. En... zoowel van Hel- dersche als Julianadorpers. Het doet prettig aan te zien, dat er onderling tusschen Den Helder en Julianadorp niet de minste rivaliteit bestaat. De jongens van de stad zijn opgeno men in de Julianadorpsche gemeenschap alsof het nooit anders geweest was. Zoo reed die bonte zwerm op het gestolde water van den Langevliet. Er werd hard, soms zelfs zeer hard. gestreden voor de begeerde schatten, die men ergens opgeborgen wist, en toen het einde om een uur of vier daar was, vond iedereen dat jammer. Zoowel de dames en heeren van het comité als de jeugdige ren- ders en ren-sters. Het comité was van kop tot teen verkleumd en zal waarschijnlijk blij geweest zijn, dat ein delijk de laatste paren hun krachten met el kaar gemeten hadden. Al zeiden ze dat niet... Deze wedstrijden werden bijgewoond door den wethouder van onderwijs van Den Helder, den heer L. F. van Loo. Ge durende geruimen tijd gaf deze blijk van zijn belangstelling voor deze jeugd-wed- strjjden en begaf zich daarna met het comité naar Café Doorn, alwaar de prijs uitreiking plaats vond. De prijsuitreiking. Het was de wethouder die een kort woord sprak en daarbij wees op het werk dat de dames en heeren zich getroost hadden om de jongens en meisjes dit ijsfestijn te kunnen be reiden. Er was volgens den wethouder flink gereden, en mocht ditmaal Julianadorp de meeste winnaars tellen, hij hoopte dat een volgende maal Den Helder met de meeste prijzen schoot zou gaan. In ieder geval kon den de jongens nu al vast met trainen be ginnen. En toen werden de namen afgelezen en kwamen ze een voor een boven om uit de handen van meneer van Loo, meester Tigchelaar en meester Hendriks de prijzen in ontvangst te nemen. We hebben het reeds gezegd: dat waren mooie prijzen en was dus te begrijpen dat er daar in café Doorn heel wat vroolijke gezichten waren. Na de prijsuitreiking dankte de heer Hendriks de comitéleden voor hun werk en wethouder Van Loo voor diens aan wezigheid, waarna het einde van dit ijs- feest daar was. Z\j, die de prjjzen wonnen: Wij laten hieronder de namen volgen van hen, die de prijzen wonnen. Meisjes 1ste groep, le en 2e kl. 1. Corrie Jimmink. 2. Jannie Bijvoet. 3. Mimi Smit. Jongens 1ste groep. 1. Cor Hollander. Wim Mulder Jr. 3. Gert van Spelden. Meisjes 2e groep. 1. Bets van Leeuwen. 2. Tiny Sleutel. 3. Leentje Weerstand. Jongens 3e en 4e kl. Piet Almelo. 2. Pau Blaauwboer. 3. Arie Verblauw. Meisjes 3e groep. 1. Iets Wijnsma. 2. Marie Sleutel. 3. Jannie Jimmink. Jongens 3e groep. 1. Piet de Graaf. 2. Jan Blaauboer. 3. Klaas Hoornsman. Het is niet de bedoeling van het gemeentebestuur dit jaar de werkver schaffing stop te zetten. Op de begroo ting van maatschappelijk Hulpbetoon, waarvan elders op deze pagina reeds eenige cijfers werden opgenomen, is een bedrag van 98.800.uitgetrokken voor loonen, voor werkverschaffing, door of vanwege de gemeente onder nomen. Dus bijna een ton voor gemeen telijke werkversehaffingskosten. Het vorige jaar werd hiervoor een bedrag besteed van ruim 30.000. Voor werkverschaffing, door of van wege het rijk ondernomen, is een bedrag geraamd van 152.595.tegen vorig jaar ruim 250.000 gulden. Een en ander beteekent, dat het gemeenteiyk initiatief nog niet lam gelegd is. Strekke het tot voorbeeld aan anderen. tt Uitvoering in „Dirksz Admiraal". Reeds eerder werd er door ons op gewezen, dat diverse Heldersche „kolonies" in het buitenveld al dan niet geslaagde pogingen in het werk gesteld hebben om te komen tot de oprichting van een club of vereeniging. Het was daarbij de Heiloo-er kolonie die het goede voorbeeld gaf en thans kan wijzen op een vereeniging, die er zijn mag. lederen Maandag komt men bij elkaar in café „Admiraal" (door de Nieuwediepers natuurlijk terstond vertaald tot „Dirksz Admiraal...") en men kan spreken van een opgewekt Heldersch ver- eenigingsleven. Het was dus geen wonder, dat er stemmen opgingen een nieuwjaarsbijeenkomst te orga- niseeren teneinde op deze wijze eens eenige verstrooiing te zoeken in dezen zoo moeilijken tijd. Het idee werd uitgewerkt en eergister avond waren een kleine 70 Nieuwediepers uit Heiloo, Alkmaar en omstreken in „Dirksz Admiraal" vereend, teneinde in gezellig saiütnzijn het nieuwe jaar in te luiden. Welnu, dat inluiden is perfect van stapel geloopen en men mag de organisatoren onge twijfeld een woord van hulde brengen voor de wijze, waarop zij, met uiteraard slechts be perkte middelen, een en ander in elkaar gezet hebben. Het was de voorzitter der kolonie, de heer Engel, die een kort woord van welkom uit sprak, en daarbij de medewerkenden aan het programma hartelijk dankzegde. Hierna verscheen voor de heeren niemand meer of minder dan... Helder's populairste goochelaar: de heer L. Elte. Belangloos had hij zich beschikbaar gesteld voor dezen avond en hoeven wij er in den breede op te wijzen, dat er wederom met open monden en starende oogen opgezien werd naar de magische kun sten van dezen toovenaar? Speciaal vermeld moge worden de fantastische truc met de advocaatglaasjes en de champagneflesch en voorts de ouverture, waarbij een der Nieuwe diepers „ontlast" werd van zijn hamstervoor raadje cigaretten... Nadat er gelegenheid gegeven was tot het gebruiken van ververschingen en. een kleine pauze tot het verleden behoorde, arriveerde ten tweede male de heer Elte. Met nieuwe stunts en trucs. In het bijzonder sloeg thans in het „doekjes-nummer Vervolgens kwamen op de planken mej. Rie Meynen en Jan de Rand en dat als Thomas- vaer en Pieternel. Groot succes boekte dit duo met zijn even vele als gulle wenschen voor het nieuwe jaar. Tenslotte nam de heer Brakhoven nog op het podium plaats, ^oor het afsteken van een voordracht, die eveneens in goeden smaak bleek te vallen. Het was hierna, dat de heer Engel een woord van afscheid sprak, doch niet verzuimde zijn welgemeende dank te betuigen aan de penningmeesteresse van de Heldersche kolonie, mevr. v. Dierendonck, van wie men kan zeggen, dat zij de feitelijke geestelijke moeder van deze vereeniging is. Eveneens dank werd gebracht aan den heer Rand enaan de familie „Dirksz Admiraal", die zoo uitstekend voor de zaken gezorgd had, zoodat de uitvoe ring zonder handicap kon marcheeren. Een prettige avond, waarop de kolonie met ge noegen kan terugzien. Zooals men weet zou er a.s. Zondag in Casino een der meest prominente dansbands in Nederland optreden, en aan welk optreden door de Casino-directie een prijsvraag was verbonden. Het zal tal van dansmimiaars spijten thans te vernemen, dat deze uitvoering geen door gang zal hebben, welk uitstel, door bizondere omstandigheden, geen afstel beteekent. Er zal dien dag niet gedanst worden. Ondanks alles neemt bovenstaande zangvereeniging, onder leiding van den heer Leewens, het initiatief ten Den Hel der de repetities weder aan te vangen. Teneinde verzekerd te zijn van een vol doende opkomst zullen aanvankelijk de repetities plaats hebben uitsluitend voor de dames-leden. Tengevolge van dien worden de dames verwacht op Zaterdag a.s., te drie uur, in de bovenzaal Van Weelde (ingang Ko ningsplein). Het ligt in de bedoeling speciaal met het instudeeren van Vrouwenkoren aan te vangen, waarvoor bereids de muziek is ontvangen. Mag bestuur en directeur zooveel als eenigszins mogelijk is op trouwe opkomst rekenen (Buiten verantwoordelijkheid van de RedceO* Niet geplaatste stukken worden niet teruggezondeei.) DE BRANDSTOFFEN"VOORZIENING. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van een artikel in uw blad van Zaterdag 4-1-41 onder het hoofd „Brand- stoffenvoorraad in Den Helder bevredigend", zie ik mij genoopt u te vragen naar aanleiding daarvan eenige regelen in .uw blad te mogen plaatsen. Inderdaad, mijnheer de redacteur, is de brandstoffenkwestie een ernstige zorg voor de huisvrouw, doch daar behoeft men niet alleen huisvrouw voor te zijn om daar zorg voor te hebbe*. Zeker, wat Den Helder betreft zijn de handelaren wel voorzien van brandstoffen en steken wij gunstig af bij groote plaatsen. Maar wat hebben wij, afnemers eraan of de hande laren wel voorzien zijn en wij (de verbruikers) er niet aan kunnen komen, om de eenvoudige reden dat wij geen bonnen hebben. Verleden jaar is in de geheele Nederlandsche pers be weerd, dat wij ons in Nederland, wat de brand- stoffenvoorziening betreft, niet bezorgd be hoefden te maken, aangezien er ruim voldoende voorraad was en door de mijnen geleverd kon worden. Eenigen tijd later moesten wij in de zelfde pers lezen van moeilijkheden omtrent het vervoer, dus ging men al afzakken. Daarna de invulling der enquête formulieren. Ik maakte mij geen zorgen, gezien de b.g. bewe ring van voldoende brandstoffen, enz. Ik vulde een en ander naar waarheid in, o.a.: dat ik een fornuis had voor kookdoeleinden. geen gas en daardoor geen petroleum kon betrekken voor koken, een haard had voor verwarming, enz., enz. Ik kon destijds H.L. brandstof voor kookdoeleinden betrekken. Daarna kwam de bekendmaking van 20 procent van het jaar verbruik voor 1 September '40, welke hoeveel heid, maar ternauwernood te krijgen was. Daarna de opgave van voorraad op een for mulier, dat ik naar waarheid invulde (achter af bezien stom genoeg). Ik had dan in voorraad 8 HL anthraciet en 2 HL cokes. Bij die voor raad anthraciet was 2 HL esnootje9, die ik door de cokes vermengde om in het fornuis te stoken om te koken. Toen kwamen de veelbe lovende bonnen. Ik kreeg 21 eenheden, min 9 dieSn voorraad waren, dit is dus 12 eenheden, met bon 10, die het eerst aan de beurt was. Mijn toewijzing om te koken zag ik mij ont nomen. Wat zijn wij toch goed ingelicht, vindt u niet! Eerst was er brandstof genoeg en het slot is dat wij midden in den winter zonder zitten, zonde*1 brandstoffen-bonnen. Zooals ge zegd bon No. 10 was voor mij de eerste, daar moet ik dan nog mee toe tot 31 Januari en zooals u in uw artikel aangeeft, moet er reke ning mee worden gehouden dat de volgende 2 (zegge twee) bonnen nog later geldig zullen worden verklaard. Wat hebben wij tenslotte aan een bekendmaking in de pers over bevre digenden voorraad brandstoffen, als men van af 1 October tot half Maart of misschien nog tot 1 April in de gelegenheid wordt gesteld 3 Zegge en schrijve 3 bonnen ter beschikking heeft, daarbij dan gevoegd de 9 eenheden, die in voorraad waren, en men daarvan verwarmen moet en koken? Resumeerende moet ik tot de slotsom komen dat ik het verdere verloop van den winter donker inzie. Ik denk ook aan het niet voldoen de verwarmen der huizen, en daardoor ook de noodige misère met de waterleiding, enz. Ik dank u, mijnheer de redacteur, bij voor baat voor plaatsing. Hoogachtend, J. Hollander, Koningsweg 70, Den Helder Inderdaad geeft de brandstoffenvoorziening de overheid vele hoofdbrekens en deze barre winterdagen komen dan ook wel zeer onge legen. Nu het vervoer per schip straks niet meer mogelijk zal zijn, wordt de toestand nog meer precair. En dat niet alleen voor de brandstoffen! Men kan er echter wel van ver zekerd zijn, dat van hoogerhand geen pogingen nagelaten zullen worden om in de behoefte zooveel mogelijk te voorzien. Inzender moet ons overigens niet verwijten, dat wij officieele publicaties over bepaalde voorzieningen in onze krant opnemen. Als we schrijven, dat de toestand voor Den Helder, ten opzichte van andere steden in ons land, niet ongunstig is, dan is dat volkomen verantwoord en in overeenstemming met de feiten. Bonnen die uitgegeven worden kunnen ook worden in gewisseld. En dat is wat waard. Het zou toch ook mogelijk zijn, dat men bonnen en geen brandstoffen had. Die situatie bestaat in onze stad gelukkig niet. Overigens doe men verstandig uiterst zuinig met zijn brandstoffen te zijn, vooral nu de kachel zoo'n groote slokop wordt, door de in getreden felle koude. Red. Heldersche Courant. De vermindering van de bevolking van onze stad vindt niet zijn oorzaak in het wegtrekken van de armlastigen. Was dat het geval, dan zou de gemeentekas er wel bij varen. Maar zij zijn het juist, die verplicht zijn in de stad te blijven, omdat het wonen in Den Helder de eenige broon van hun inkomsten opent; de gemeente kas. Het bedrag, dat jaarlijks op de begroo ting wordt uitgetrokken voor ondersteu ningen, arbeidsloonen werkverschaffing, etc. eet., is dan ook niet sterk verminderd op de ontwerp gemeente begrooting van 1941. Werd het vorig jaar daarvoor een bedrag van 267.500.uitgetrokken, dit jaar wordt voorgedragen een som van 213.000. Men hoopt dus wel de groote van het bedrag iets te kunnen vermin deren. Uit het EIectriciteitsbedr\jf. De gemeentebegrooting voor 1941 is op het Raadhuis opgesteld door profeten die brood eten. Men heeft dus, ten aanzien van ontvang sten en uitgaven, er in zeker opzicht een slag naar moeten slaan. Er is bij de behandeling van deze begrooting in den gemeenteraad reeds gewezen op het feit, dat alle cijfers ten slotte aanvechtbaar zijn. De burgemeester be vestigde dat. Men moet nu eenmaal met een begrooting het nieuwe jaar beginnen om al thans eenig houvast te hebben bij het doen van zijn uitgaven en het innen van zijn ont vangsten. De mogelijkheid bestaat, dat de ko mende maanden groote verrassingen bren gen en dat het bedrag van de ramingen van de ontvangsten dus verre overtroffen wordt. Intusschen heeft het gemeentebestuur, rekening houdende met den huidigen toestand, de ontvangsten van het electriciteitsbedrijf, in andere jaren een melkkoetje voor de gemeente kas, op de helft van het vorig jaar geschat. In 1940 werd totaal uit het electriciteits bedrijf ontvangen een bedrag van pl.m. 260.000 gulden. Voor dit jaar schatte het College de ontvangsten op ruim 131.000 gulden. Deze cijfers geven wel een schril beeld van den toestand. Ds. J. H. Jansen, predikant bij de evangeli satie-ver. „Ter verbreiding der Waarheid" neemt op 26 Februari afscheid en doet intrede te Vorden (Geld.) op 2 Februari na te zijn bevestigd door ds. J. H. Vaandrager, tijdelijk predikant te Rotterdam-Zuid. Maarpas op de wollen dekens! Men zou wellicht meenen, dat er in de ge meenschappelijke onderkomens, de schuilkel ders, waarin momenteel vele Nieuwediepers zich iederen avond te slapen liggen, geen dief stal bestaat. Niets blijkt minder waar te zijn. Gisteren toch kwam een dezer „holbewoners" zich bij de politie aandienen met de mededeeling dat men twee van z'n beste wollen dekens inge rekend had. Een onderzoek wordt ingesteld. De poging van het actieve Watervogels- bestuur om alsnog deel te nemen aan d3 com petitie is gelukt. Hoewel wat laat, lazen we in de Sportkroniek dat er reeds al een wed- strijd was vastgesteld ook, n.1. tegen Succes. De Vogels zullen hun wedstrijden spelen op het Schagen-terrein aan de Loet, met welke vereenig'ng n.1. ee. overeenkomst k, gesloten. Wij zijn ervan jvertuigd, dat de zwartjes hun uite te best zullen doen eu Den Helder op waardige wijze zullen vertegenwoordigen. Waar blijven de overige Heldersche voetbal lers Het is wel eens aardig om na te gaan waar onze Heldersche spelers nu hun lichaam fit houden. Want daar gaat het toch om; voor al voor de jongere spelers is het van het groot ste belang om oer maar vooral in conditie te bl'ven. Zoo'n jaa stilstand (laten we hopen dat het bij die p riodè blijft) kan voor een voetballer minder goede resultaten afwerpen. Het stemt daarom tot vreugde dat er toch nog vrij veel spelers zijn, Mie hun krachten aanandere vereenigingen geven. Zoo speelt Sanders van HRC voor Alcmaria Victrix in Alkmaar, vanzelfsprekend is de roode rechtsbuiten een bruikbare kracht in de Alkmaarsche gelederen. Van Pelt van Ra- cing is naar ODS, een Dordtsche tweede klas- ser overgeschreven. Zimny heeft weer zijn oude club West-Lrisia opgezocht, terwijl Vrijdag, de rechtshalf van Racing naar Hilversum is gegaan. De Vries, de roode midvoor, koos zooals be kend DTS in Oudkarspel en is daar vanzelf sprekend een kracht van beteekenis, getuige het groot aantal doelpunten dat hij reeds ge fabriceerd heeft. De debutant-linksbinnen van HRC Bakker is naar Schagen gegaan, waar hij met de Leur, Smit en Kousbroek van Helder een groote versterking voor de geel-zwarten beteekent. Het Wieringsche Succes werd n.1. al de dupe van deze verandering. Eveneens gingen naar Schagen Mos en Beekhoven van Helder, zoodat Schagen wel het grootste san- teel kreeg van de vlucht der Heldersche spelers Steenbergen van Helder koos Succes; Quant daarentegen zal het bij Oudesluis probeeren. Godschalk zocht het hoogerop en gaf zich bij VSV op; evenzoo Krab en Wagenaar; zij kozen Stormvogels en speelden meermalen in het le elftal mee. Rest ins nog Kiesewetter van Helder, die Sanders in Alcm. Victrix gezel schap zal houden; van Dok van HRC daaren tegen bleef meer in de buurt en zal het bij BKC wagen. Dukers van HRC speelt in Emma. al weer een Dordtsche 2e klasser. die bovenaan staat en nog steeds ongeslagen is. is geen twijfel aan, dat deze winter grooter ontberingen dan gewoon lijk voor ons land zal bren gen. Wie den noodlijdenden landgenooten daarin door een gave aan Winterhulp tegemoet komen kan, doe dit naar zijn vermogen". Geertje door* Jan Mens, geill. door Toonder. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. Prijs in- gen. 1.geb. 1.60. Een fijn beschreven kinderboek. Een jaar lang beleven we met Geertje alle gebeurtenissen uit haar simpele leventje. Het zijn heusch geen spannende dingen, die Jan Mens ons beschrijft 't Is het eenvoudig gebeuren in een eenvoudig gezin, een gezond gezin, een gezin waarin de kleine dingen zonnig worden en glans krijgen. Jan Mens treft zoo den juisten toon, het zal onze kinderen pakken. We gaan van dit Geertje houden, Geertje, die zooveel van dieren houdt, dat zij de haar beloofde prachtige schooltasch wil missen, om een kraai zijn vrijheid terug te bezorgen. Hoe gezellig is het leven in dit gezinnetje beschreven. Een vader, die fijn kan vertellen, die zijn meisje leert zwemmen, die in den win ter een sneeuwpop met haa* maakt en die met zijn kind een kind .s. Het is een goed boek, voor "onze kinderen van 6 tot 10 jaar. Een boek voor onze kleintjes die zelf kunnen lezen of om door moeder voor gelezen te worden. Als 't stormt in de lente, door A. Was Osinga, geill. door Hans Borrebach, Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Ingen. 2.geb. 2.90 In een Drentsch dorp woont op de „Eek horst" de fam. Rhode, waarvan Han, de oudste in een nabiizijnd stadje de middelbare school bezoekt. Elsje, die wegens zwakke gezondheid vaak naar het ziekenhuis moet, vindt bij een kinderloos echtpaar een liefdevolle verzorging. Voorts wordt ons geteekird het leven van de vroolijke levenslustige Katrientje, die in Gro ningen in pension en op school is en van de wilde en jongensa 'htige Tim, die nog thuis is. Al deze kinderen missen heel erg de lieve, teere moeder, die een jaar geleden gestorven is. In de vacanties zijn allen weer bij elkaar thuis, maar de band is ,it het gezin weg. Han komt in conflict met haar vader, als zij wil studeeren en haar vader meent, dat dit voor een meisje niet noodig .s. Het leven van Han wordt geheel veranderd en in beslag genomen als haar zusje zwaar ziek thuis komt en zij de verzorging op zich neemt. Na veel weder waardigheden mag Han tenslotte toch haar ideaal, studeeren, in vervulling zien gaan. Zij ondervindt dan echter, dat er toch nog andere dingen zijn, die je .even kunnen vullen, behalve studie. Het is een vlotte en boeiend geschreven meisjesroman. De verschillende karakters zijn goed geteekend. We kunnen het boek rang schikken bij de goede lectuur voor onze oudere meisjes. Terugtocht uit de Peel, journaal van een Nederlandsch soldaat van 10 Mei tot 8 Juni 1940, over zijn terugtocht door Nederland, België, Frankrijk en Duitschland. Uitgave D. A. Daamen N.V., Den Haag. Prijs geb. 2.25. Een soldatendagboek over een brok solda tenleed, waarvan wij weinig besef hebben ge had. Hier niet het heldenverhaal van een strijd op leven en dood tegen den vijand, maar een terugtocht, dagen en dagen lang, te voet, per bus, per trein. Een tocht met een aaneen schakeling van spannende en droeve ervarin gen, maar ook van prachtig, moedig gedragen ontberingen. Een boek, dat den goeden solda- tengeest teekent, saamhorigheid, opgewekt heid ook als de dingen tegengaan. 't Is alles maar heel sobertjes verteld, maar daardoor juist zoo waarachtig, een relaas een voudig en waar geschreven door een onderof ficier, die bij alle wonderlijke uitkomsten Gods leiding zag. Het boek is doortrokken van een gezond Christelijken geest. onze advertentiekolommen voor Uw inkoopen Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd. Het Januaji nr. van dit tijdschrift opent mt de vijftiende brief van Betteke, die haar jeugdige lezertjes natuurlijk een heel gelukkig nieuw jaar wenscht. Julie Kutzli schrijft over: Toni's tocht naar het dal", met een aardige illustra tie van Nans v. Leeuwen. Een geestig makelij is iet „aardappelboertje". De jeugdige lezer tjes kunnen het zelf fabriceeren. M. Schuier vertelt over een avontuur in Finlan. „De Wol ven". Men vindt in dit nummer de vervolg verhalen. tal van ractische dingen om zelf te maken, het hoekje voor de heele kleintjes. Kortom, het is w*r een gevarieerd nummer, waarmee dit nieuwe jaar opent. Wiegekind en k euter onder redactie van mevr. J. RiemensReurslag. Uitg. C. A. Spin Zoon, N.V., A'dam. Prijs per jaar 3.75. Het laatste nummer 1940 van dit tijdschrift voor moeders is als altijd smakelijk uitgevoerd en staat in het teeken van de feestvieringen van de Dec. maand. Na een gedicht van Be- sangon en een meditatie over „Oud en Nieuw", een unieke photo van de geredde „Simon" van de Bolivar. Hermine v. Guldener schrijft een artikel over „Doopvonten", waarover medische bijdragen volgen over Spenen en Idio-Syncrasie Guqyar Lagerlöf vertelt om'over Kerstmis in Zweden. In een artikel „Volkskunst-Kinder kunst" krijgen we een stuk geschiedenis van het Kinderboek, waarin de heel oude boekjes Struwelpeter, Piet de Smeerpoets, e.a. be sproken worden. Rest ons nog te noemen de zeer belangrijke vraagbaak voor moeders, en de handwerkrubriek waar uit 50 gr. wol van combination voor een jongen van 'i 4 jaar gebreid wordt.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5