Schapenvleesch Adverteert in dit blad Kante,ipechl in debedstede De Alkmaarsche Kaasmarkt GescbutdueS bij Tobroek KENNISGEVING Autobevrachtingsdienst Max Schme'ioq valschermjager Marktberichten ie Alkmaar. SCHAGEN De slachter D. T. opnieuw betrapt Italiaansch weermachtHericht Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Fraosche plannen voor een bliksemoorlog RIJKSPOLITIE TE SCHAGEN SLAAT EEN GOEDE SLAG. Twee schapen frauduleus ge slacht; het vleesch dat voor den Helder was bestemd in beslag genomen. De slachter D. T. uit de Nieuwstraat te Schaden, die een dag nadat tegen hem pro ces-verbaal is opgemaakt wegens het frau duleus slachten van twintig varkens in de Zijpe, door middel van een advertentie liet Ijekend maken dat het slachten op denzelf- /flen voet zou worden voortgezet, heeft prompt woord gehouden. Gisteren is hij op nieuw aangehouden, verdacht van het frau duleus slachten van twee schapen. Waar bij het verhoor door de Rijkspolitie overstelpend bewijsmateriaal tegen hem werd aangevoerd, kon hij moeilijk anders dan bekennen. Hij had de schapen gekocht van een boer, ze keren A. Sch.-uit Barsingerhorn en het vleesch zou na de slachting voor een groot gedeelte naar Den Helder worden vervoerd. De politie was Dirk echter ook dezen keer te slim af. Het vleesch, dat in de bedstede bij een medeplichtigen buurman, den Hel- derschen vluchteling H. B. werd terugge vonden is door den vleeschkeuringsdienst in beslag genomen. Een kleine tip was voldoende voor de rijkspolitie, die na het ge beurde te Zijpe natuurlijk de gan gen van T. is blijven volgen, om een inval in de woning van T. te doen. Men was namelijk te weten gekomen dat zijn huurman B. een familieschaal ter leen had gevraagd. Nu is er Donderdag van de markt te Schagen een kalf gestolen en het werd mogelijk geacht dat de schaal bij het uitponden van het vermoe delijk wel geslachte kalf zou wor den gebruikt. Gistermiddag gingen majoor Misbeek en rijksveldwachter Konijnendijk feitelijk op goed geluk eens een kijkje bij T. nemen. Deze was niet thuis maar zijn vrouw deed nogal zenuwachtig. De politiemannen von den daarin voldoende aanleiding om ter stond met kracht op te treden. In de wo ning van T. werden geen sporen gevonden en daarom werd vrouw T. gelast mede te gaan naar de woning van B. Zij trachtte nog de beide politie mannen 'om den tuin te leiden door B. s woning voorbij te loopen en hen een leeg huis aan te wijzen, maar de politie die zich van te voren vergewist had waar B. woon de liep natuurlijk niet in dat val letje. Ten overvloede kwam T. van achter de woning van B. te voor schijn Hij had blijkbaar juist voor de komst van majoor Misbeek de beenen genomen, het huis van B. aan de achterzijde betreden en de voordeur van binnen gesloten. T. werd en passant in bewaring ge steld en B. die zich in huis ver scholen had gelast de deur te ope nen, daar die anders zou worden ingetrapt. Aan het bevel werd vol daan. B. werd meteen gearresteerd en in de Waag opgeborgen. Onder- tusschen waren ook het hoofd van den keuringsdienst den heer de Boer en keurmeester Keetman ge waarschuwd, en werd de woning van B. onder veel protesten van diens echtgenoote doorzocht. Lang zoeken was niet noodig. In de bedstede werd het vleesch van een schaap gevonden en op zolder onder stroo het vleesch van een tweede dier. Het slachtafval vond men later op het erf van T. onder een mesthoop. De huiden waren eveneens in bed opgeborgen. Natuurlijk was het onderzoek in de Nieuw straat niet onopgemerkt gebleven, zeker een honderd menschen liepen te hoon en konden nog genieten van een voorstelling op straat, waar vrouw T. de koopvrouw de J.B de huid vol ging staan schelden, om dat zii deze ervan verdacht de zaak aan de politie te hebben verraden. Wij verna men. dat dit niet het geval is. doch dat de politie van geheel andere zijde de kleine tip had gekregen, die zulk een groote verrassing bracht. De brigade rijksveldwacht en in het hij zonder majoor Misbeek met zijn assistent rijksveldwachter Konijnendijk mag een woord van hulde zeker niet worden onthou den voor de juiste en doortastende wijze waarop dit nieuwe geval van frauduleuze slachting is behandeld. T. en B. zijn na een uitvoerig verhoor, waarbij zij ontkennen iets met de diefstal van het kalf en de vermissing der vier schapen waarover wij eerder berichtten te maken te hebben, in den loop van den avond weer op vrije voeten gesteld. Voor T., die de schapen met een knipmes schijnt afgemaakt te hebben, krijgt het muis je inmiddels een steeds langere staart ANNA PAULOWNA INUNDATIESCHADE. Aan hen, die door de inundatie schade hebben geleden, wordt in natura een ver goeding gegeven door het verstrekken van die hoeveelheid hooi, die zij door de onder waterzetting te kort hebben geteeld. Gister is hiervan een eerste portie verstrekt. GESLAAGD. De heer B. Zon Jr. is geslaagd voor het examen praktijk-diploma-boekhouden van •de vereeniging van leeraren in de handels wetenschappen. BREEZAND. FRAU SIXTA. Voor de liefhebbers van een film, waarvan het verhaal ook iets tot hem te zeggen heeft, zal „Frau Sixta" zeker een film naar hun hart zijn. Deze rolprent toch is gemaakt naar een werk van Ernst Zahn, den schrijver, die de hoofdpersonen in z'n boeken graag teekent met een sterken wil, gestaald door den har den levensstrijd in het weinig vruchtbare bergland. „Frau Sixta" is zoo'n figuur. Na den dood van haar man, met wien ze een ongelukkig huwelijk had, moet zij een groote boerderij in de bergen, tevens poststation en hotel, be- heeren. Een jonge vreemdeling wordt haar rentmeester. Het andere personeel beschouwt dezen als 'n ongewenschten indringer De te genwerking wordt hem eindelijk te machtig en hij besluit heimelijk te verirekken. Juist komt dan Sixta van een reis naar de stad terug en inplaats van een afscheid volgt een liefdesscène. Er is haar echter geen ge luk beschoren. Voor een feestelijke gelegenheid komt haar 'dochter thuis van het pensionnaat. Deze, on bewust van de verhouding tusschen haar moeder en den rentmeester, wordt op hem verliefd en ook hij kan de groote bekoring die van het frissche. vrijheidslievende meisje uitgaat, niet weerstaan. Sixta ziet hen in een omarming. W1ERINGEN POLITIE. Verl. een paar bruin wollen jongenswan ten. Gev.: een paar beige dames handschoe nen. Inl.: Gem.-bode. IJS WEDSTRIJDEN. De uitslagen van de heden (Vrijdag) door de Westerlander ijsbaan georganiseerde wed strijden voor meisjes zijn als volgt: le pr. Trijnie Kooij, 2e Truus Walters, 3e Rie v. d. Veen, 4e Nellie Boersen. Zooals reeds gemeld4werden de wedstrij den gehouden op de schitterende banen van het Amstelmeer. HARDRIJDERIJ. Do j.1. Donderdag gehouden hardrijderij op de Westerlander ijsbaan, werd beguns tigd door schitterend weer. De uitslagen waren als volgt: le prijs f 35.— J. Manneveld uit St. Maarten; 2e f 20.— Ganema, Wieringer- meer; 3e prijs f 12.50 G. Duvker, Den Hel der; 4e prijs f 7.50 J. Nannis, Oudesluis. Hoewel het ijs op de baan niet zeer gun stig was, is de wedstrijd toch aangenaam verloopen. Het Bestuur heeft besloten de wedstrijden die nog zullen volgen, te gaan houden op het Amstelmeer. Op het Amstelmeer heeft men spiegel glad ijs en heeft men ruimte in overvloed. Reeds velen hebben hiervan druk gebruik gemaakt. Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 217. Het juidt als yplet: Aan het Grieksche front acties van plaat selijk karakter in eenige sectoren van het 11de leger. Aan het overige deel van het front bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie. Op rukkende troepen en vrachtwagens zijn door ons luchtwapen met bommen en miltailleur- vuur bestookt. Luchtafweerbatterijen die een belangrijke vijandelijke vlootbasis verdedi gen, zijn doeltreffend gebombardeerd. Onze vlooteenheden hebben doeltreffend kuststellingen van den vijand gebombar deerd. Bombardementsescadrilles hebben in het westen der Middellandsche zee een groote vlootformatie aangevallen. Ondanks het felle luchtafweervuur is een slagschip geraakt. Een vijandelijk jachttoestel is neergehaald. Twee onzer vliegtuigen zijn niet terugge keerd. Onze luchtformaties hebben de luchtvloot- basis van Malta doeltreffend bestookt met bommen en mitrailleurvuur. 4 ij f op den grond staande vliegtuigen, twee mailschepen en een batterij luchtafweergeschut zijn ge troffen. Een van onze jachtvliegtuigen is neergeschoten. Twee vijandelijke vliegtuigen, die trachtten een aanval te doen op ons gebied, zijn neer geschoten. In Cvrenaica geschutvuur in de zone van Tobroek, waarbij vijandelijke ge mechaniseerde strijdmiddelen ver nield zijn. Onze jachtvliegtuigen heb ben de haven van Solloem gebombar deerd. Een van onze aanvals- en jachtformaties heeft een honderdtal gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand ontdekt en getroffen. Zij waren op weg naar Acroma ten zuid westen van Tobroek. In Oost-Afrika zijn kampementen en pant serauto's door onze vliegtuigen met mitrail leurvuur beschoten in de zone van Kassa la en nabij Sciusceib. Aanvallen van vijande lijke gemotoriseerde strijdmiddelen zijn te- INSCHRIJVING GRAFISCHE ONDERNEMINGEN. Met verwijzing naar de in de dagbladen van 8 en 9 dezer ge plaatste officieele publicatie vestigt de directeur van de sec tie grafische industrie van het Rijksbureau voor Venverken- de Industrieën er de aandacht op, dat mede inschrijvingsplirh- tig zijn de ondernemingen, die als hoofd- of als nevenbedrijf uitoefenen den handel in en/of de fabricage van grafische ma chines en materialen. ZAKKEN. De Directeur van het Rijks- textielbureau te Arnhem maakt bekend, dat hij daartoe ge machtigd door den Secretaris- Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart op grond van artikel 7bis der gewijzigde jute- beschikking 1939 no. 2, waarin wordt benaald, dat het zonder schriftelijke vergunning van voornoemden directeur verbo den is jute in voorraad of voor handen te houden, dispensatie van dit verbod verleent, aan een ieder, die 5000 zakken of minder in voorraad heeft. De genen, die meer dan 5000 zak ken in voorraad hebben, zijn derhalve verplicht een ver gunning tot het in voorraad houden van deze zakken bij den directeur van het Rijks- textielbureau. Willemsplein 5 te Arnhem, aan te vragen. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat onder het begrip zakken niet slechts vallen de zakken, welke geheel of gedeel- teliik uit jute zijn vervaardigd, doch ook de papieren zakken, nieuw of gebruikt, hetzij gewe ven, hetzij uit een of meer la gen papier opgebouwd, met een totale buitenoppervlakte van 0,4 M2. of grooter (de groo- tere papieren zakken derhalve). Het bovenstaande geldt niet voor de ondernemingen, die reeds bij de sectie jute van het Rijks-textielbureau zijn inge schreven. VRIJGEVEN VAN GROOTER GEDEELTE DER VOOR RADEN KAAS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogs tijd deelt het volgende mede. In verband met de op 28 Au: gustus 1940 getroffen kaasrege ling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 kg., de verplichting opge legd deze niet te verhandelen of af te leveren dan met toe stemming der Nederlandsche Zuivelcentrale, Afd. Zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 60 met een minimum van 2500 kg. voor het verhandelen en afle veren vrijgegeven. Dit gedeel te is met ingang van Maandag 6 Januari 1941 met 20 tot 80 verhoogd. Indien het thans in totaal vrijgegeven ge deelte van 80 van den oor- spronkelijken voorraad kleiner is dan 2500 kg., mag in totaal over een minimum van 2500 kg. worden beschikt, zoadat dan nog 20 (verminderd met den indroog op den totalen oor- spronkeli'ken voorraad) van den op 28 Augustus 1940 aan wezigen voorraad geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de afleve ring uitsluitend geschieden te gen toewijzingen op grond der bepalingen van de kaasdistri- butiebeschikking 1940 1. In aansluiting op de in diverse couranten verschenen be richten betreffende den gelieve men zich voor de provincie NOORD-HOLLAND te wenden tot onderstaande Agenten en sub-Agenten: Agent Amsterdam: D. DE VRIES, Damrak 60, Tel. 48581 en 48129. Sub-agent Zaandam; J. G. VAN BRUINISSEN, pand Wll- helmina, Oostzijde, Tel. 4747. Agent Hilversum: J. THEESING, B.ussumerstraat 27, Tel. 9112 Agent Haarlem: H. SCHOTEL, p.a. R.V.I., Hazepaterslaan 34, Tel. 20446. Agent Hoorn: P. BLOEMENDAAL Wz., Dubbelebuurt 17, Tel. 35. Sub-agent Middenmeer: N. KAAN, Schagerweg Tel. 49. Sub-agent: Purmerend: J. C. TOOR, Tel. 49162. Agent Alkmaar: L. A. J. C. Hollaar, Helderseheweg 2. Tel 4400. Jub-agent Noordscharwoude: I. H. DATEMA. p.a. Warmber- sie en Zn„ Broek op Langandijk, Tel. 310. lub-agent Schagen: C. GREUT3R. Landbouwdwarsatr. 133, Tel. 519. Sub-agent Den Helder: W. VELTHUIJS, p.a. Esona, Tel. 308. Rijksinspecteur van het Verkeer, Ir. M. J. BREUNING. Namens deze: L. A. J. C. HOLLAAR. ruggeslagen ten noordoosten van Kassala. waarbij den vijand verliezen werden toege bracht. Een vijandelijk vliegtuig heeft kleine brandbommen geworpen op Messina, waar door slechts hier en daar een begin van brand ontstond, dat men terstond meester was. Niemand is getroffen. Een van onze duikbooten, onder bevel van den corvettenkapitein Manlio Oetroni, heeft op den Atlantischen Oceaan het Grieksche vrachtschip „Anassia", groot 2.883 ton, getor pedeerd en tot zinken gebracht. Een tweede duikboot, die eveneens on den Atlantischen Oceaan opereerde en onder bevel stond van den corvettenkapitein Salvatore Torado. beeft na een zwaren strijd het gewapende Britsrhe vrachtschip „Shakespeare". groot 7000 ton. tot zinken gebracht. Een duikboot, die op de Middellandsche Zee onereerde. en onder bevel stond van den corvettenkapitein Paolo Vagliasindi, heeft twee vrachtschepen met een niet nauwkeurig bekend tonnage, die in renvooi voeren, dat zwaar beschermd werd, getorpedeerd. Twee vijandelijke duikbooten zijn tot zin ken gebracht «door onze torpedobooten. Een harer was de Fransche duikboot Narval, be- hoorende tot de strijdkrachten, die in dienst staan van Engeland. De duikboot „Regulus", waarvan de Brit- sche admiraliteit kortgeleden het verlies heeft bekend gemaakt, was een der duikboo ten, die als vernield zijn oogegeven in een der vorige weermachtberichen. Waarschijnlijk geen strijd om den Europceschen kampioenstitel. De Deutsche Allgemeine Zeitung meldt: Heinz Lazek, de Duitsche zwaargewicht kampioen, heeft den afgeloopen Zondag door zijn k.o.-overwinning op den Italiaan Precio Merlo een ernstigen belager van den Euro- Onder het opschrift: „de Fransche generale staf was twee jaar geleden een bliksemoorlog van plan" geeft de Engelsche journalist George Slocombe in de Sundav Express ver slag van een onderhoud dat hij gehad heeft met den naar Engeland gevluchten Fran- schen generaal Legentilhomme. Twee iaar voor de oorlog is uitgebroken, had de Fransche generale staf een plan uit gewerkt voor de operaties, die den opmarsch van de geallieerde legers naar België vast stelden, waarbij het zwenkingspunt van het geheele geallieerde front in de buurt van Sedan zou hebben gelegen, en een nieuwe verdedigende stelling van Antwerpen over Namen tot aan de rivier de Dvle zou worden ingenomen. Deze feiten, vervolgt Slocombe, die tot nog toe niet openbaar zijn gemaakt, zijn mij deze week meegedeeld door generaal Lefentiihom- me, den vroegeren opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Britsch- en Fransch Somaliland, die dezer dagen te Lon den is aangekomen. Met een kleine 10.000 Kg. aanvoer was de hoeveelheid weer enkele duizenden kilo's hooger dan de vorige week. Men mag ho pen, dat hiermee het laagste punt is over schreden, al zeggen de kleine verschillen bij een zoo geringe aanvoer als vandaag uit don aard der zaak weinig. Dat er inderdaad spréke is van een geweldige inzinking ver geleken bij verleden jaar, blijkt uit een te genover eikaar zetten der cijfers van toen en nu. Tegenover de circa 8000 kgdie er de vorige week waren, werd verleden jaar aangevoerd ongeveer 45.000 kg, tegenover de bijna 10.000 kg. van heden stonden toen ongeveer 38.000 kg. Intussrhen blijft men er te Alkmaar de moed inhouden. Zonder te zien naar deze cijfers betoonde men zich dankbaar voor het feit, dat er althans nog aanvoer was en dat er nog gelegenheid was om kaas te maken. De sterke vraag naar ronsumptiemelk en daarnaast de verminderde melkgift als ge volg van de geringere hoeveelheden kracht voer zijn uiteindelijk slechts tijdelijke fac toren en we mogen rins hopen, dat eenmaal alles weer in orde zal komen. De negen aangevoerde stanels gingen grif van de hand en de prijs, welke aan het bord verscheen was de gebruikelijke f 35.25. een prijs, die voor de goede kaas vrij algemeen werd besteed. Voor zoover ons bekend, wer den heden geen processen-verbaal opge maakt wegens te hooge prijzen. MAX SCHMELING. (Foto eigen archief.) peeschen titelhouder, Max Schmeling, uitge schakeld. Lazek heeft nu den ex-wereldkam pioen uitgenoodigd. De vraag is slechts, of Max Schmeling aan deze uitdaging gevolg kan geven. Thans is hij bij de weermacht en verricht hij dienst als valschermjager. Daar hij bij bijn opleiding juist bij een afdeeling gekomen is waarvoor de volledigste overgaaf en sterkste concentratie vereischt worden, zal het wel niet mogelijk zijn, dat hij het noodige verlof krijgt om zich op den strijd voor te bereiden. ALKMAAR. 10 Jan. Andijvie 100 kg. 8.5021; Appelen 910.50; boerenkool 1.504.10; gele kool 24.10; groene kool 3.GO—4.10; knolselderie 4.6011: prei 11.2017: peterselie 6.008.10; roode kool 25; selderie 5.20—8.90; spruiten 6 20.50; uien 2.804.50; wortelen 3.60; worte len was. 11.50—13.50; witlof I 11.50—13.00 witlof II 5.507.50. NOORDSCHARWOUDE. 10 Jan. 31800 kg. roode kool 5: 8300 kg. gele kool 4.10; 113600 kg. Deensche witte kool 3.50; 1050 kg. uien 4.50. BROF.K OP LANGENDTJK. 10 .Tan. 12200 kg. roode kool 5.—; 23000 kg. gele kool 4.10; 35000 kg. Deensche witte kool 3.50 6300 kg. uien 4.50; grove uien 450; 400 kg. bieten 2.80. (Zitting van Vrijdag 10 Januari). Schagen. BANG VOOR EEN KEFFERTJE. Het was een zware, groote kerel, deze ver dachte P. T. uit. Schagen, die terecht moest staan omdat hij zich in den nacht van 23 op 24 November aidaar op de Gedempte Gracht na twaalf uur op straat had bevonden. De verdediging van dezen wetsovertreder was vrij zonderling. Hij beweerde dan, dat hij lastig werd gevallen door een jongen van een jaar of negentien en daardoor niet op tijd kon zijn. De gemeenteveldwachter Botman uit Scha gen vond dit excuus wel wat erg kinderach tig. En terecht! Maar er kwam meer bij; verd. verkeerde volgens den veldwachter ook ietwat onder den invloed van sterken drank. De wnd. ambt. van het O. M., Mr. Smal, was van oordeel, dat deze man te laat uit da kroeg was gekomen en daardoor niet op tijd thuis was. De ambt. achtte het onaan nemelijk, dat deze verd. door een jongen van een jaar of negentien bedreigd was. De eisrh luidde f 20 boete, subs. 10 dagen gratis logies. Dat is véél geld, meende verd. Vergeet u niet, dat ik kostwinner ben, voegde hij er aan toe. De kantonrechter, uitspraak doende, wil de met alle factoren rekening houden en meende, dat er van bedreiging niet veel was gebleken. Mr. Boerrigter, uitspraak domde, veroordeelde verd. tot f 12 boete, subs. 8 d. Heerhugo waard. OM EEN SLEUTELTJE TE HALEN. Een soortgelijk geval deed zich voor bi] den grondwerker W. A. uit Heerhugowaard, die zich in dm nacht van 11 Nov. op den Waardijk onder de gemeente Oterleek had bevonden en deswege werd verbaliseerd. Ook deze verd. deed een verward verhaal. Hij moest een sleuteltje halen bij iemand, doch deze~was niet thuis. Toen had hij in een café zijn heil gezocht en had er „héél niet aan gedacht" dat het al over twaalven was. Ook in dit geval eischte het O. M. f 20 boete subs. 10 dagen. Verd. vond dit wel wat hoog, omdat het zonder opzet was gebeurd. De kantonrechter deed er in zijn vonnis de helft af en veroordeelde verd. tot f 10.— boete, subs. 6 dagen. Harenkarspel. KOUDE HANDEN. Om z'n handen te warmen door ze flink over elkaar te wrijven had F. T. uit Haren karspel op den Stationsweg te Alkmaar bet stuur van zijn fiets even losgelaten. Een agent van politie riep den man toe) dat hij z'n stuur moest vasthouden. Verd. had dit gedaan, maar toen kwam de agent ineens achter hem aanrennen en kreeg verd. een bekeuring. Maar die agent was achter me en de weg maakte een flauwe bocht, zondat het nooit te zien was, dat ik m'n stuur niet vast had, zeide verd. Maar u reed toch los! aldus mr. Boerrig ter. Dat deed ik eerst wel. maar toen ben ik niet bekeurd, verdedigde zich verdachte. De ambt. van het O.M. eischte 3,— boe te. subs. 3 dagen Het heeft maar 2 ft 3 seconden geduurd, jammerde verd., die deze straf voor «pon luttel feit veel te- hoog vond. De kantonrechter wilde verd. gelooven en veroordeelde hem tot 2,— boete, subs 1 dag hechtenis En hiermede was deze korte en onbe langrijke zitting teneinde. Veel muziek zat er niet in!

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3