P. C. Kaan Jiy? TTIEIRTJ 't Dooit hard! Uit Wijdenes terug Advertentiën BRAND- Te huur Te huur Te koop Te koop Maandag 13 Januari 1941 Tweede Blad MacUtiieuuM Watervogels worden ijsvogels Spannende wedstrijden door de Oud-Helderschen WINTERHULP^pNEDERlAND is de girorekening van den Gemeente-ontvanger» Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp". Dankbare futtertj'es De personeele belasting op auto's in 1941 JtAuJUcfi nieuuU IJsclub „Oost" Verhuisbedrijf JUTTERTJES worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling Uw stofzuiger defect? „HET 8TOFZUIGERHUI8" Bij de thuiskomst uit Wijdenes Het eerste nummer van „Arbeid" verschenen Sommige adverteerders ïlieiiup} uit lUk Visscherij KeAlc en Zending, Winia als speciale attractie. Vrijdag zat er dooi in de lucht en Zater dag kon men hetzelfde zeggen. Dus ke ken de blikken van praktisch heel de Oude-Helder met bezorgdheid naar de lucht. Men vroeg zich af: zouden de wed strijden weer afgelast worden. Welnu, ditmaal waren de weergoden, en in het bijzonder Thialf, mèt de Oude Helderia- nen, in het bijzonder met de „Watervo gels". Want gisteren bleek het nog zeer wel mogelijk te zijn ijswedstrijden te organiseeren. Er was animo te over. Jong en oud schreef in, zoodat er spannende kampen tegemoet gezien konden worden. Ook aan belangstelling van de zijde van liet publiek viel niet te klagen, integendeel,, zoodat het daar gistermiddag, omstreeks 2 uur, in de omgeving van „de gracht van Hoogerduyn" een gezellige boel was. De baan was keurig uitgezet. Het ijs evenwel, en niemand kon daar uiteraard iets aan doen was niet direct in prima conditie, terwijl er door toedoen van het stijgende kwik ook nogal wat water op het ijs stond. Zoo erg als het vorige jaar, toen het ijsfeest in een waterballet ontaardde, was het echter niet. 22- goede rijders hadden zich opgegeven voor de wedstrijden en wij kunnen zeggen, dat er over het algemeen uitstekend gereden is. Zoodat er spanning te over was voor de bezetting „achter-het-lijntje". Het was voor velen een verrassing ook een populaire „crack" op de baan te zien verschijnen. Het was niemand min der dan de bekende Nieuwediepsche sportman Winia, die gaarne bereid bleek mede te dingen en zijn krachten te me ten aan die der Oude Helderschen. Dit geschiedde echter rechtvaardigheids halve, buiten mededinging. Het was door de 3 sterkste „Watervogels", dat Winia werd uitgedaagd, te weten: Rens- maag, Van Dorst en Dienaar. De eerste race ging tusschen Winia en Van DorstenDie naar. Er werd, nadat DienaarVan Dorsten zich tot het uiterste gegeven hadden, ge wonnen door Winia. De tweede kamp speelde zich af tusschen Winia en Rensmaag. Het werd eveneens Winia, die als eerste de finish passeerde. Behoeft er den nadruk op te worden gelegd, dat het publiek enthousiast de prestaties van deze uitstekende renners met groote be langstelling gadesloeg? Adspiranten-wedstrjjd. Er werd ook nog een wedstrijd voor de ad- spiranten verreden. 11 hadden zich hiervoor aangemeld. De eerste vier plaatsen werden bezet door: 1. K. Goudswaard. 2. K. Pronk. 3. P. v. Zanten. 4. D. Blokker. Alle elf ontvingen een stuk chocolade, ter wijl de eerste vier er bovendien nog iets extra's bij kregen. Na de wedstrijden vond de prijsuitreiking plaats in „De Pottenwinkel" van Piet Mos, aan de Langestraat. Het was de „Watervogels"- voorzitter, de heer Van Doorn, die de prijzen uitreikte. En dat was een dankbaar werk, om dat zoowel winnaars als „verliezers" beiden tevreden waren. Een geslaagd tjsfeest, waarop onze popu laire „Watervogels" met voldoening kunnen terugzien. De prijswinnaars. Hier volgen de eerste 10 prijswinnaars en hun prjjzen: 1. J. v. Dorsten, waardebon van 5. 2. H. Rensmaag, waardebon van 4. 3. H. Dienaar, waardebon van 3. 4. K. Been, een taart. 5. P. Ruurs, Edammer kaas. 6. N. Kooger, 5 pond bruine boonen. 7. S. Hoogvorst, een mud kolen. 8. A. Been, 5 pond bruine boonen. 9. H. Been, een paar handwarmers. 10. „Grutje", een paar handwarmers. Winia kreeg van het W.-bestuur een mooie tulband. (Erbij vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). Zaterdagmiddag, zijn, na een voor spoedige reis, de Heldersche kinderen uit Wijdenes en Hem in Nieuwediep terug gekeerd. Een drietal bussen kwamen te Wijde nes aan, om de Juttertjes af te halen. Allen waren verzameld voor het Raad huis en stonden met hun pleegouders nog wat te praten. Aan de glunderende ge zichten kon men wel zien, dat ze het naar hun zin hadden gehad. Velen had den groote pakketten bij zich, waaruit bleek, dat zé ook voor thuis wat hadden meegebracht. Weldra was het uur van scheiden aangebroken en vooral nu kwam naar voren, hoè de jeugdige Nieu- wediepers reeds waren gehecht aan hun „ooms en tantes". Er kwam geen eind aan de dankbe tuigingen. Verzekeringen, dat ze gauw zouden schrijven werden afgewisseld door het d&&éAg roepen naar Wijdenesser vriendjes en vriendinnetjes. Maar er is een tijd van komen en eén trjd van gaan... en zoo was het ook hier. De kinderen zochten inmiddels, met hun vrij omvangrijke bagage, een geschikt plaatsje in de bussen, terwijl gelegenheid werd geboden om in de raadszaal een warme kop koffie te gebruiken. Een woord van dank. Nadat de heer Boon nog gelegenheid heeft gehad om Burgemeester Mol, zijn medewer kers en vooral ook de tijdelijke pleegouders hartelijk dank te zeggen voor alle moeite welke men zich had getroost om het verblijf in Wijdenes niet alleen mogelijk doch ook zoo aangenaam mogelijk te maken en de ver zekering heeft gegeven dat vooral de ouders der kinderen, die hier niet tegenwoordig kon den zijn, zeer dankbaar gestemd zijn ten opzichte van den Burgemeester der gemeente Wijdenes en ook van Venhuizen en hun, gemeentenaren was men weder reiswaardig. Uiterst voorzichtig, ten einde geen enkel risico te loopen, werd over de zeer gladde wegen koers gezet naar Nieu wediep, waar men ongeveer 2 uur aan kwam aan het bureau Winterhulp. „Een reuze ttjd!" Enkele van de jeugdige Nieuwediepers vroegen we hoe ze het gehad hadden in hun vacantieoord en unaniem verzeker den ze dat ze het erg naar hun zin had den gehad. Ze vonden het „een reuze fijne tijd". Ze hielpen de boeren bij de koeien en schaatsten veel. Ook waren er heel wat uitgenoodigd om weer eens terug te komen. Een ander was ook het verblijf best bevallen: „Ik heb veel en lekker gegeten en ben iedere dag gaan schaatsen". Vrijwel ieder Juttertje deed ons dergelijke verhalen en velen vertelden ons dat ze wat mee gekregen hadden voor thuis. Onze eindindruk was, dat dit voor deze kinderen een onvergetelijke Kerstvacan- tie is geweest. Lang niet alle houders van personenauto's zullen in 1941 van hun wagentje gebruik kun nen maken. Teneinde van den aanslag in de Personeele Belasting, welke in ieder geval opgelegd wordt, ontheffing te bekomen wegens niet ge bruik van de auto kunnen de eigenaren hun wagen laten verzegelen door den Belasting dienst. De Inspecteur der Registratie te Den Helder verzoekt ons mede te deelen dat verzoeken om verzegeling van houders Van personenauto's wonende te Den Helder, Texel, Anna Pau- lownaa, Wieringén en Wieringerwaard vóór 20 Januari a.s. bij hem moeten zijn ingediend. Dus autorijders, wanneer u de mogelijkheid voorziet in 1941 van uw auto geen gebruik te kunnen maken, vóór 20 Januari a.s. schrijven aan den Inspecteur, Koningsplein no. 4, Den Helder. Na afloop van het belastingjaar 1941 volgt dan ontheffing. Vrijdag j.1. hield de ijsclub „Oost" haar eersten wedstrijd in dit seizoen, n.1. een estafettewedstrijd voor heeren, waaraan o0 personen deelnamen. Niettegenstaande dat het bij den aanvang begon te regenen, was er veel publiek aan wezig. De club beschikt weer over een groote baan en trekt veel bezoek, het ledental breidt zich nog dagelijks uit. Ook is er een tent aanwezig met prima consumptie. Het bestuur was met ijsclub Eierlan overeengekomen, dat de leden van beide vereenigingen aan alle wedstrjden mogen deelnemen, die door beide clubs worden ge houden, zoodat hier een nauwe samenwer- k'l>t 'prijzen^welke uit contanten bestonden, wedden Tor den voorzitter, H. Steigstra, met een toepasselijk woord uitgereikt. De prijswinnaars waren: q»nifc le prijs, 3X3 gulden, A. Kalis, A. Stolk en W. de Blois, allen te De Cocksdorp. 2e prijs, 3X2 gulden, M. Maak, C Steigstra en M. Dijker Jz., allen te Oost. 3e prijs. 3X1 gulden, C. Dijker Cz., C. Schaatsenberg te Oost en C. Boon te Cocksdorp. Premies vanaf f 0.60 Het Bestuur van „Water vogels dankt allen, die gratis prijzen beschikbaar stelden voor den wedstrijd van Zondag j.1. Steeds geopend van 8 tot 6 uur Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telatoon 984 Dan naar SLUIS DIJKSTRA AT 84 (HOEK GOVERSSTR.) SNEL, VOORDEELIG EN GOED Zend briefkaart en wij geven vrijblijvend uwerzijds prijsopgave (ook buiten Den Helder). gevraagd Gezin, 4 pers., geen kl. k., vr. Kamer, slaap- en kookgelegenh. Brieven letter W., postkan toor, Breezand. aangeboden Te huur te Bergen N.H.: Gem. of ongem. Benedenhuis en een Bovenhuis. Beide kamer en suite, 2 slaapk., gr. keuken. Dr van Peltlaan 1012. gevraagd Nette jongeman vraagt ter overname bestaande agent schappen verzekeringen. Brieven onder No. 254, aan het Bureau van dit blad. aangeboden Brandportefeuille ter overname aangeboden (solide maatschap pij), Voor uitbreiding vatbaar. Brieven onder No. 255, aan het Bureau van dit blad. Ze zijn uit Wijdenes'terug, Gevoed, versterkt en zeer tevreden. Er is voor dankbaarheid dan ook, Zeer zeker een gegronde reden. De kind'ren uit de Jutterstad, Zij hebben daar eens ondervonden. Dat B. en W„ en 't comité, Zoo wat men noemt, er wezen konden. Zij zijn er vriendelijk onthaald, En, naar men ons zoo juist vertelde, Zijn onze Jutters ook van plan, Dit later nog eens te vergelden. Wanneer het straks weer „Vrede" is, En al het leed zal zijn vergeten, Dan komt gij, Wijdenessers, hier. Ons Helder's Zeebanket eens eten. Het is U hartelijk gegund, Daar kunt gij allen staat op maken, Uw medeleven met ons „kind", Zal nimmer in 't vergeetboek raken. JAN MENS. Den Helder, Januari 1941. Dalende barometer en W.Z.Westen wind. Slecht nieuws voor de ijsliefhebbers hebben wij vandaag. Namelijk de mede- deeling dat het niet meer vriest en dat het zeer waarschijnlijk is, dat het voorloopig wel niet opvriezen zal ook. Want hedenmorgen 9 uur was het een West-Zuid-Westen wind, terwijl de ba rometer gestaag aan het dalen Is. Op genoemd tijdstip wees zij 760 aan. Voorts zit er veel nattigheid in de lucht, kort om, allemaal factoren, die de ijsvreugde en dergelijke illusoir doen zjjn. Wat het verloop der temperaturen betreft, Zaterdagavond vroor het nog ongeveer 1 graad, terwijl het in den nacht zelfs nog 2 /2 graad vroor. Ge durende den Zondagmorgen evenwel steeg het kwik onrustbarend en om II uur dooide het reeds 2 graden. En het is blijven dooien. Water bor relde op het ijs en het rijden werd van een plezierige bezigheid een zwaar corvee. Gezien dat alles vermoeden we dat dit beteekent: schaatsen in het vet! Tenzy wjj ons vergissen. Hetgeen we, tenminste voor de wintersportboefe- naars, van harte wenschen! Onze vroegere stadgenoot, de heer C. F. Kloprogge, rjjksveldwachter-brigadier-titulair te Oostwoud, is met ingang van 1 Januari 1941 bevorderd tot brigadier der rljksveldwacht. Het nieuwe weekblad van het N.V.V. Het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen (Postbus 100 Amsterdam) zond ons het eerste nummer toe van zijn nieuwe weekblad, getiteld „Arbeid". G. van Overbeek, de redacteur, opent het nummer met de bijdrage „Een verklaring en een vraag", waarna het de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, is die een „Ten geleide" schreef. Van de overige bijdragen noemen wij „40 Jaar Woningwet", het inter view met den secretaris-generaal van Sociale Zaken, Ir. R. A. Verwey over „Volksgezond heid en werkgelegenheid" en die over „Naar grooter arbeidsvreugde". Het blad biedt voorts een sportrubriek, een vrouwen-rubriek, (die een prima indruk maakt), een jeugdpagina, puzzle's, kortom, „Arbeid" biedt elck wat wils. Hieraan moge worden "toegevoegd, dat het er ook in typografisch opzicht wèlverzorgd uit ziet. zitten uren op een pakkende tekst te „broeden" Verspil geen lijd! Laat ons U voorlichten Het kost niets extra! VERFRAAIING TE URK GAAT DOOR. Telkens komt bij de Gemeenteraadsverga deringen de verfraaiing van het dorp weer aan de orde. Zoo werd nu besloten om met de bestrating van het geheele dorp door te gaan. Bij de post „bestrating" wordt beslo ten eenige, nog niet bestrate gedeelten alsnog te laten bestraten, waarvoor boven de ge wone onderhoudskosten van 2000.nog 7500.wordt uitgetrokken. BIJDRAGE PER LEERLING WORDT VERHOOGD. Bij den Raad is een verzoek binnengeko men van het Schoolbestuur om de bijdrage per leerling te verhoogen gezien de hoogejre kosten van het onderwijs. B. en W. stellen voor deze bijdrage vast te stellen op 8.50 per leerling. Een voorstel van den heer Visser om hiervan 10.te maken wordt verwor pen. GOEDKEURING BOUWTERREIN. Van Ged. Staten is nu bericht binnenge komen, dat deze haar goedkeuring kan hechten aan het besluit tot opspuiting van het bouwterrein. Hiermede zal nu, evenals met de verbouwing van het raadhuis dit het geval is, binnen afzienbaren tijd worden be gonnen, zoodat dan het zeer nijpende wo ningvraagstuk van Urk weer aan de orde komt. SUBSIDIE EERSTE URKER STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Ne eenige discussie heeft de Raad besloten de subsidie voor de eerste Urker Stoomboot Maatschappij te schrappen. De subsidie van 500.van de gemeente is voorwaarde voor een subsidie van 12000 van de Provincie, zoodat deze hierdoor komt te vervallen, in dien Ged. Staten dit besluit goedkeuren. Urk, 10 Januari. Door 16 vaartuigen werd beden met staan- netten onder het ijs aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 245 pond snoekbaars, van .527 pond per vaartuig, prijs 5561 ct. en 40 pond baars, 2531 ct„ .alles per pond. EVANGELISCH LUTHERSCHE GEMEENTE TE HAARLEM. Op 3 November 1939 benoemde de kerkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente te Haar lem een commissie met opdrachtde mogelijk heid eener fusie tusschen de Luthersche wijk verpleging (rechtzinnig) en de Evangelisch Luthersche ziekenverpleging vrijzinnigte on derzoeken, te bevorderenen eventueel tot stand te brengen. In een vergadering, door bovenbedoelde com missie bijeengeroepen, onder voorzitterschap van den rechtzinnigen predikant ds. W. Spliet- hoff is vorige maand besloten, de beide ver eenigingen met ingang van 1 Januari 191(1 tot fusie te doen overgaan, onder den naam, van Luthersche wijk- en ziekenverpleging. Het voorzitterschap zal jaarlijks door de beide pre dikanten der gemeente worden waargenomen. Voor het jaar 191(1 is de vrijzinnige predikant ds. C. H. Brandt tot voorzitter aangewezen. De nieuwe organisatie omvat ruim 670 aangesloten, Luthersche gezinnen. Zij neemt alle bestaande Regelingen en overeenkomsten der vroegere wijkverpleging en ziekenverpleging over. Deze samenwerking is tot stand gekomen, nadat de oude vereenigingen ruim 30 jaren naast elkan der hebben bestaan. Semarang, de gTOOte Javasche handelsstad, de stad door Be nabijheid van het heerlijke heuvelland (te vergelijken met Haarlem Bloemendaal) als woonstad zoo bevoorrecht boven Batavia en Soerabaja, houdt elk jaar haar jaarmarkt, die men d' ar „Pasar malem" noemt. (Pasar beteekent markt en malem avond. De naam is afkomstig van het oude jaarlijksche Javaansche feest, dat een week duurde en 's avonds op alle voorname plaatsen wordt gevierd. De kinderen loopen dan rond met toeters, papieren molentjes, luchtballon netjes, net als hier bij ons). Het karakter dier pasar malems is in groote- steden veran derd. Men kan ze thans min of meer verge lijken met onze groote centrale jaarmarkt. De er voor bestemde gebouwen worden elk jaar nieuw opgetrokken. Het is verbazing wekkend hoe de architecten de kunst verstaan van bamboe en hout die groote gebouwen op te richten, elk jaar in een nieuwen stijl! Vooral bij avond als de feestverlichting is ontstoken, maken ze tegen den zwarten achtergrond van den stille tropischen nacht een feeërieken in druk (zie foto). Het doel dier markten is om bij het publiek belangstelling te wekken voor kunstnijverheid, landbouw, handel, industrie en andere gebieden Zoo liet b.v. het bekende dagblad „De Loco motief" zien, hoe een dagblad ontstaat. Op een zetmachine werd vliegensvlug het lettermate riaal gezet, dat op een snelpers er naast da delijk werd afgedrukt en onder het er zich om verdringende publiek verspreid. Het de partement van Economische Zaken toonde tal van inheemsche industrieën. „Waterstaat" was vertegenwoordigd o.a. met een maquette van de grootste sluis ter wereld, die van IJmuiden. Schepen voeren er in, werden ge schut, voeren verder. De J(avasche) M(otor) C(lub) (de Indische „N.A.C.", „ANWB".) had er een prachtige stand. De Stoomv. Maat schappij Nederland, de Rotterdamsche Lloyd, de Maatsch. Oceaan (de zg. „Kongsi tiga" de maatschappij van drie) vertoond- een ma quette van de reede der havenstad van Mek ka, Djeddah. Ze trok de grootste belangstel ling der aanstaande Mohammedaansche pel grims; Javaansche kunstnijveren lieten hun producten zien, die gretig werden gekocht; Chineezen hadden er hun stands en exploiteer den restaurants, enz. En dan de vermakelijk heden! Voetbalwedstrijden; openlucht bioscoop; vuurwerk; optreden van artisten; inheemsche spelen; bals met attracties; cabarets; carna vals voor jongens en meisjes, enz. enz .droe gen er zorg voor dat allen: Javanen, Chineezen Maleiers, Arabieren, Britsch-Indiërs. Europe anen, de heele bonte verscheidenheid der be woners van een groote Indische stad, groot en klein er ontspanning vonden. Wat de inheem sche bevolking betreft, tegen reer matige ver goeding, verband houdend met haar lagen' levensstandaard. Dat de Chinees, de geboren handels- en zakenman bij het tot stand komen der pasar malem een zeer voorname rol speelde, spreekt van zelf. Vergis ik me niet dan was de voor zitter van het comité van actie een vooraan staand Chinees. Dr. H. F. TILLEMA (Namens het Koloniaal Instituut te Amsterdam).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5