voedselvoorzieningsbesluit De dood met vleugels De touwjes strakker in Nederland Aanslag beraamd op koning Faroek Ben nieuw Bommen „Zoengeld'' kan geëischt worden Uitgebreide bevoegdheden tegen den sluikhandel Locomotief is netjes gebleven Fabrieksarbeider wilde zijn zoon dooden „Tusschen ons land ei honger a'.aat alleen een organisatie". i den goede Het verordeningenblad van 13 Januari be vat een nieuw voedselvoorzieningsbesluit. Aan de ha»d van toelichtingen, ontvan gen van Oherregierungsrat Freiherr von der Wense 'en van den regeeringscommis- aaris voor de voedsevoorziening den heer S. L. Louvves, kunnen wij hieromtrent het volgende mededeelen: Het oogmerk van de verordering ls te zorgen, dat de voorhanden zijnde voedselvoorraden zoo billijk moge lijk over de geheele bevolking ver deeld worden. Daarvoor moet de sluikhandel en het clandestien ver werken van producten, welke voor de voedselvoorziening van belang zijn, streng worden tegengegaan. Het besluit beoogt alleen de belan gen der Nederlandsche bevolking te behartigen, eenig Duitsch belang woa-dt ermee niet gediend. Daarom zijn aan 'de Nederlandsche amb tenaren ruimere bevoegdheden toegekend, bevoegdheden intusschen, welke in het Ne derlandsche recht niet onbekende figuren vormen. Hoewel de landbouw-crisiswet 1933 te zamen met det wet van 30 September 1938 (Staatsblad 639 c) voor de overheid reeds verschillende bevoegdheden inhoudt tot het treffen van regelingen op het gebied der voedselvoorziening, is het gebleken; dat onder de huidige tijdsomstandigheden aan ruimere bevoegdheden op dat gebied drin gend behoefte bestaat. Zoo is het op grond van de landbouwcrisiswet 1933 niet moge lijk, ge'poden te stellen of directe verplich tingen op te leggen. Dit was aanleiding, dat tal van "regelingen, welke in de laatste maanden ten behoeve van de voed selvoorziening moesten worden ge troffen, noodzakelijkerwijze een gewrongen en onduidelijk karakter verkregen, omdat hetzij door mid del van verbodsbepalingen, hetzij door het opleggen van voorwaarden, getracht moest worden het beoogde doel te bereiken. Voorts is als gemis gevoeld, dat de landbouw-crisiswet 1933 de over heid niet de mogelijkheid biedt om, indien aan een voorschrift niet wordt voldaan, er op snelle wijze voor zorg te dragen, dat de betref fende maatregel ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd. Gewezen moge b.v. worden op de ver plichting tot inlevering van producten aan Slechts weinig vernield toen ge vaarte uit de rails schoof. Gistermorgen omstreeks half elf is men be gonnen de locomotief, die, zooals wij giste ren meedeelden, Maandagavond op den hoek van de van Neckstraat en de van Diemen- straat te Amsterdam uit de rails geloopen is, op het rechte pad te brengen. Het was geen eenvoudig werkje, want het veertig ton zware gevaarte was een eind in de straat weggezakt. Verschillende tegels van het trottoir wa ren gebroken en de baanschuiver had zich tusschen de klinkers van de straat gewerkt. Men moest om te beginnen deze baanschui ver demonteeren en enkele platen onder de wielen van de locomotief brengen. Daarna kon men met behulp van een andere '®c°" motief gaan trekken. Inderdaad gelukte het in den loop van den middag om de lo comotief weer in de rails te krijgen. De schade viel erg mee. In feite is slechts de lantaarnpaal, die op den hoek van de van Neckstraat en de van Dienienstraat staat onherstelbaar vernield.a De oorzaak van dit ongeval is, zooals al gebleken is. de verduis tering geweest. Tot 8 maanden veroordeeld. Gister heeft de rechtbank te Almelo uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den be jaarden Oldenzaalschen fabrieksarbeider A. A. E., en heeft dezen wegens poging tot doodslag veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. In den vroegen ochtend van den 18den Oc- tober van het vorige iaar begaf E. zich naar de woning van zijn gehuwde dochter, waar zich ook zijn zoon bevond, met ien hij op gespannen voet leefde. E. wilde een stofzui ger, die de oudste dochter had meegenomen, terug hebben. Een hevige woordenwisseling ontstond. Des avond keerde de zoon naar huis terug en begaf zich naar zijn slaapka mer. Den volgenden morgen betrad de va der zijn kamer om hem te wekken, uocn toen de zoon niet vlug genoeg opstond, greep de man een bijl en ging daar zijn zoon mee te lijf. De zoon werd ernstig aan het hoorn De vader gaf zich zelf bij de marechaussee De officier van justitie had. rekening hou dende met verdaohtes leeftijd, een iaar ge vangenisstraf met aftrek van preventiev c hechtenis geëischt. de overheid. Indien een producent of een handelaar deze verplichting niet nakomt, dan kan hij strafrechtelijk of tuchtrechte lijk worden vervolgd desnoods met inbe slagneming der goederen. Inlevering op de voorgeschreven wijze kan echter niet op grond van de Landbouwcrisiswet 1933 wor den afgedwongen, waardoor kostbare voed selvoorraden verloren kunnen gaan. Ook ten aanzien van andere voorschriften, b.v. tot bewerking of verwerking van producten volgens bepaalde richtlijnen, is de bevoegd heid van de overheid om bij niet-nakoming rechtstreeks daadwerkelijk in te kunnen grijpen, onmisbaar. Voor alle hulpmaterialen regeling noodig. Op grond van de Landbouwcrisiswet 1933 kunnen slechts regelen worden gesteld ten aanzien van producten van den landbouw. In verband met de eischen, welke een be hoorlijk verloop der voedselvoorziening thans stelt, is dit te beperkt. Zoo dient thans ook "ten aanzien van surrogaten van landbouwproducten regelend te kunnen worden opgetreden en dienen ook regelen gesteld te kunnen worden ten opzichte van het gebruik van grond- en hulpstoffen door den landbouw, zooals kunstmeststoffen, verpakkingsmateriaal. Thans is in het voedselvoorzienings besluit o.a. bepaald, dat ieder, die een handeling verricht, welke van belang is voor de voedselvoorzie ning daarbij die zorg moet aan wenden, welke met inachtneming van de ten aanzien van de voed selvoorziening bestaande omstan digheden redelijkerwijze van hem verlangd kan worden. Voorts moet hij van alles wat zijn bedrijf be treft, op behoorlijke en duidelijke wijze aanteekening houden. Om te bevorderen, dat producten, die voor menschelijk voedsel kunnen dienen, ook zooveel mogelijk daarvoor worden aange wend, is het verbod gesteld, dat kennelijk voor menscheliike consumptie bestemde of geschikte producten in beroep of bedrijf voor andere doeleinden worden aan gewend. tenzij daartoe door of vanwege den secretaris-generaal toestemming is ver leend. Bij overtreding is preventieve hech tenis mogelijk geworden. De positie van onze voedselvoorziening eiseht, dat de op dit gebied door de overheid vastgestelde voorschriften stipt worden nageleefd. Zoo noodig zal dan ook niet worden geschroomd een behoorlijke naleving door toepassing van strenge straffen af te dwingen. Het voedselvoorzieningsbesluit heeft, even als de Landbouwcrisiswet 1933, het karakter van een bevoegdhedenwet. Het zal naast de Landbouwcrisiswet 1933, welke voorloopig niet wordt ingetrokken, gelden. „Tusschen ons en de honger staat alleen een goede organisatie", aldus de heer Lou- wes. „Laat ieder-nu goed begrijpen, dat de clandestiene handel en verwerking ern stige sociale vergrijpen zijn. Hiertegen kan en zal nu met kracht worden opgetreden. Het is zoo jammer," zoo vervolgde de beer Louwes, „dat er met straf moet worden gedreigd. Eigenlijk zou het moreel besef van ons volk voldoende moeten zijn!" GRIEP EEN DER MEEST VERSPREIDE ZIEKTEN TER WERELD. Aan de Zwarte Zee ligt de havenstad Boergas; misschien kunnen wij beter spre ken van „stadje", want Boergas telt slechts 32.000 inwoners. Momenteel zijn er echter nog geen 12.000 gezonde inwoners, want ruim 20.000 zijn er aangetast door de griep. En de griep-epidemie breidt zich steeds meer uit. De ziekenhuizen zijn natuurlijk al vol, en ook in vrijwel ieder huis liggen een of meer patiënten. Een griep-epidemie van een der- gelijken omvang behoort echter niet tot de uitzonderlijkheden, integen deel: in vroeger jaren breidde de griep zich altijd zoo ver en snel uit. De naam „griep" stamt uit Frank rijk; „la grippe" was de naam, die men de ziekte gaf om aan te dui den, dat deze iemand onverhoeds „aangrijpt", terwijl de naam „in fluenza" eerst tegen het einde van de negentiende eeuw ontstond. En de spreekwoordelijke humor van den Parijzenaar, die zich klaarblijkelijk ook in die dagen deed gelden, moge blijken uit het min of meer beroemd geworden lied, dat wijd en zijd wordt gezongen: „Tout le monde 1'a, Tout le monde 1'a, rinfluenza". (Iedereen heeft het te pakken, de influenza). Een Fransche kroniek van het jaar 1238 vertelt ons, dat de Decembermaand regen achtig en zacht weer bracht, afgewisseld door een dikke mist, en dat de geheele Pa- rijsche bevolking hoestend en niezend door de straten van de Fransche hoofdstad lieo. De geneesheeren hadden een ongekend drukken tijd, en konden maar nauwelijks al hun griep-patiënten bezoeken. Met groote nauwkeurigheid zijn de griep- periodes in Frankrijk in den loop der ja ren en eeuwen geboekstaafd en het verhaal van den griffier bij het gerechtshof, Nicolas de Baye, spreekt boekdeelen. Dat was in 1404, toen de heele balie van Parijs snip verkouden was. „Tijdens de pleidooien nam het niezen en hoesten zoo toe, dat men nauwelijks bij machte was, om alles naar eer en geweten op te teekenen Tien jaar later, dus in 1414, kondigde zich een nieuwe, niet minder omvangrijke griep-epidemie aan, en dezelfde griffier no teerde, dat hij „zelf den heelen nacht niet kon slapen en door hoofdpijn en pijn in al zijn ledematen gekweld werd". Deze griep- vlaag duurde toen drie weken en was ge volgd op een bijzonder zachten winter. Het heele kerkkoor absent. De volgende periode brak in 1427 aan en in 1510 kon het gebeuren, dat men afzag van het zingen der missen, omdat het ge heele koor aan neus- en keelaandoeningen leed. En intusschen was het vrijwel nie mand gelukt, het kwaad afdoende te be strijden. Zeker, er werden wel schuchtere pogingen in het werk gesteld met kamfer en andere medicamenten, maar van veel baat was geen sprake. Een van die vele middeltjes, de „cheriaque" genoemd, hand haafde zich niettemin tot ver in de acht tiende eeuw, maar het eenige resultaat wqs, dat de kwaal nog veelvuldiger terug kwam. In 1676 Schreef een vreemdeling tijdens een bezoek aan de Fransche hoofdstad: „Op 7 Maart werden wij overvallen door een lichte koorts, die een gevolg was van een soort verkoudheid, die hier heerscht. In. veertien dagen tijds hebben de apothe kers hun voorraden siroop, kandijsuiker en drop voor een heel jaar, finaal uitver kocht". (Men bedenke hierbij, dat thans er kende griep-bestrijdings- en voorbehoeds middelen in die dagen nog niet bekend waren). 1889. In den winter van 1889 heeft de griep ernstig in ons land huisgehouden. Met ver bijsterende snelheid verbreidde de ziekte zich, en stad na stad werd aangetast; dui- Ook zijn moeder niet meer veilig. De Stampa meldt uit Beiroet: De radio van Damascus heeft medege deeld, dat een aanslag op Koning Faroek en de Koningin-Moeder van Egypte, die weduwe van Koning Foead is, ontdekt is. De verdachten moeten in hetzelfde milieu gezocht worden, dat onlangs den aanslag op Ibn Saoed heeft voorbereid. Verdere na sporingen hebben, aldus het D.N.B., onom- KONING FAROEK (Foto-archief) DE KONINGIN-MOEDER (Foto-archief) stootelijk bewezen, dat de organisatie uit ging van de Secret Service, die tracht alle Arabische persoonlijkbeden van eenige he- teekenis uit den weg te ruimen, die als hinderpaal voor de Engelsche plannen voor de heerschappij over de Arabische wereld beschouwd worden. Ibn Saoed heeft Ko ning Faroek door een speciaal gevolmach tigde van de bijzonderheden op de hoogte laten stellen en voorgesteld het verdere onderzoek van Cairo paar Dsjidda te ver leggen om den Britschen invloed uit. te schakelen. de artsen stonden doorgaans machteloos. De griep openbaarde zich als een kwaad aardige infectie-ziekte met allerlei bij kwaaltjes en het hing voornamelijk af van het gesternte van den patiënt, in hoeverre hij de ziekte te boven kwam. Vrijwel altijd openbaart de ziekte zich enkele dagen van te voren door een alge meen gevoel van „niet lekker zijn", een groote loomheid in de ledematen en het verdwijnen van de eetlust. Een paar dagen later stijgt de temperatuur, vaak tot 40", men gevoelt pijn in de oogen en vooral in de spieren. Daarbij komen nog de bekende verkoudheidsverschijnselen, hoest en slijm vliesontsteking, de griep heeft zich aange diend Griep is een lastige ziekte, die in hoofd zaak in de overgangstijden en in het bij zonder in die van den herfst naar den win ter voorkomt; wij, Hollanders met onze spreekwoordelijke kwakkclwinters kunnen daarvan meepraten, en het moge een der pedenen zijn. dat wij een drogen, kouden vriesdag verre prefereeren boven liet min of meer beruchte „zachte winterweertje". REEDS IN DEN WERELDOORLOG WERDEN 1.072.957 BOMMEN UIT VLIEGTUIGEN GEWORPEN. BRANDBOMMEN, DIE EEN HITTE VAN BIJNA 2000 GRADEN ONT WIKKELEN. Een correspondent van het V.P.B. meldt uit Berlijn; Reeds in Augustus 1914 vielen de eerste vliegtuigbommen. Zij bestonden uit een sta' len omhulsel en waren gevuld met ont plofbare stoffen, die door middel van een ontsteker tot ontbranding werden ge bracht. Veel effect hadden zij niet en men probeerde, ze door iets anders te vervan- BIJ SABOTA.GEHANDELINGEN TEGEN DUITSCHE WEERMACHT STRENGER OPTREDEN. MAATREGELEN TEGEN HEN DIE ACHTER DE SCHERMEN BLIJVEN. Als ingegrepen moet worden, slaat de Duitsche bezetting krach tig toe. Een nieuwe verordening ls afge kondigd, waarbij de Duitsche over- heid schadevergoeding als z.g. „zoen geld" kan eischen van gemeenten, stichtingen en personen, ingeval van handelingen, welke zich richten te gen de Duitsche bezettingstroepen. Opgelegd kunnen worden persoon lijke, geldelijke of zakelijke presta ties. Deze prestaties worden door den rijkscommissaris bij schriftelijke be schikking opgelegd. Wordt aan de verplichting niet voldaan, dan kan de betrokkene of de voor gemeenten en stichtingen verantwoordelijke persoon bij lijfs dwang (hechtenis) daartoe worden genoopt. Deze lijfsdwang wordt door de Duitsche politie opgelegd. De verordening is heden in werking ge treden. Toelichting van Duitsche zijde. Deze verordening richt zich geenszins te gen de Nederlandsche bevolking als zooda nig en zeker niet tegen de overwegende meerderheid van deze bevolking. Alle erva ringen en waarnemingen, die in de afgeloo- pen maanden hier konden worden gemaakt hebben aangetoond, dat op zijn minst 4/5 van het Nederlandsche volk wenschen in rust en orde hun normale bezigheden voort te zetten en daarbij streeft naar een zoo cor rect mogelijke, ten deele zelfs vriendschap pelijke verhouding jegens de Duitsche troe pen en de Duitsche bezettingsautoriteiten. Dit geldt met name voor de breede massa's van de arbeiders, van de kleine beambten en van de boerenbe volking. Al deze menschen hebben er begrip voor getoond en weten het te waardeeren. dat zij door de Duit- schers niet als bewoners van een veroverd land, maar als leden van een stam- en rasverwant bevriend nabuurvolk en als een van de waar- devolste bestanddeelen van de Ger- maansche volkerenfamilie worden beschouwd. Daar komt nog bij. dat talrijke personen uit de zooeven genoemde bevolkingsgroe pen reeds persoonlijk ervaren hebben, dat men ook aan Duitschen kant beoogt bepaal de sociale instellingen, die in Duitschland reeds gemeengoed zijn geworden, ook den breeden massa's der Nederlandsche bevol king ten goede te doen komen. Het openstellen van uitgebreide nieuwe af zetmogelijkheden voor den Nederlandschen landbouw, de verlichting of opheffing dei- grensbepalingen. de bestrijding van de werkloosheid, de instelling van „vreugde en arbeid", het parool schoonheid van den arbeid", invoering van een arbeidsvacantie en sociale reuzen prestaties als die van het Winterhulpwerk zijn in deze kringen, die immers .meestal niet tot de welgestelden kunnen worden gerekend en grootendeels met kleine inkomens moeten huishouden, met groote belangstelling, ja veelal met vreugde begroet. Het gaat slechts tegen bepaalde kringen. Aan den anderen kant echter zijn er be paalde kringen, die zieh ergeren, dat hun zoo dikwijls hier te lande verkondigde leuze, dat Nederland zijn heil slechts aan Engelsche zijde kan zoeken, is weggevallen, of die zich ergeren, omdat hun economische en .financieele winstbron door de toekom stige ontwikkeling zijn verstopt, dat in het algemeen een grendel geschoven is voor de onbegrensde opeenhooping van groote rijk dommen in de hand van betrekkelijk klei ne kringen, en die deze ergernis in een on- dergrondsche haat- en leugencampagne tot uitdrukking brengen. Zij die achter de schennen opereeren. Deze kringen schrikken er ook niet voor terug anderen door financieele beloften en door vreesaanjaging met gebruikmaking van de economisch afhankelijke -positie van die anderen of ook op andere wij ze aan te zetten tot verspreiding van boos aardige geruchten of tot nog ergere din gen, zooals daden van terreur of sabotage, fn het bijzonder is het te veroordeelen, dat deze elementen zich bij dergelijke, tenden tieuze manoeuvres en praktijken zelf niet in de voorste lijn wagen, maar voorzichtig op den achtergrond blijven en andere lie den kastanjes uit het vuur laten halen. Dergelijke elementen en praktijken wil men door de bepalingen van de nieuwe verordening treffen. Deze bepalingen be oogen iedereen aan het verstand te bren gen, dat de Duitsche be?ettingsautoriteit«n, wanneer zij zich eenmaal genoopt zien om in te grijpen, dan ook niet zullen aarzelen krachtig toe te slaan. De bedoelde kringen en elementen kunnen er dan niet langer op rekenen, dat zij ook verder op den achter grond kunnen blijven staan en anderen die door hen zijn opgehitst, voor de gevol gen van hun praktijken kunneh laten op draaien. gen. In de Duitsche laboratoria fabriceer de men ten slotte iets, dat „vliegermuis" werd genoemd. Dit was een bom van klein formaat, die niet meer dan 800 gram woog en door den vlieger uit zijn^machine werd afgeworpen. Een doekje, dat er aan bevestigd werd, moest dienen om het projectiel te stabili- seeren. De valsnelheid was slechts gering. Later kwamen er carboniet-bommen, ter zwaarte van 4. 5. 10, 20 en 50 Kg. Ook deze voldeden niet. Zii waren peervormig en van z.g. „windvleugels" voorzien. Ook dit systeem werd verlaten en na tal van proefnemingen een nieuwe bom in dienst gesteld, die geen enkel van de na- deelen van haar voorgangsters bezat. Zij vertoonde een torpedo-model en geleek in vele opzichten reeds op de thans gebruikte vliegerbommen. Zij werd vervaardigd ter zwaarte van 12 50, 100 en 300 Kg. Ten ein de zooveel mogelijk te voorkomen, dat zij niet te vroeg zouden ontploffen, werden zij eerst onmiddellijk voor bet afwerpen op „scherp" gezet. Vele waren bovendien voor zien van twee ontstekers of slaghoedjes, namelijk één voorin en het andere achter in. GEEN LUKRAAK GOOIEN, MAAR OP DOELEN MIKKEN. Ten tijde van de earbonietbommon bestond er nog geen middel, om op bepaalde doe len te mikken. De vlieger moest zich voort durend oefenen in het treffen van het doel, dat hij op het oog had. In 1916 echter vond men een inrichting uif. waardoor het mo gelijk werd, de bommen automatisch snel achter elkaar te laten vallen, spoedig gevolgd door een inrichting om te mikken, die zelfs voor nachtvluchten geschikt was. Ten slolte fabriceerde men ook 1000-kg. bommen. De eerste daarvan werd in den nacht van 16 op 17 Februari op den vijand neergeworpen. In hoe. sterke mate in den wereldoorlog reeds gebruik werd gemaakt van vliegerbommen. kan blijken uit de statistiek. Door Duitsche vliegers werden niet minder dan 1.072.957 bommen uitge worpen, met een gewicht van 27.386.010 Kg. Sedert is de fabricage van bommen met reuzenschreden vooruitgegaan. Door invoe ring van electrische ontsteking is het ook mogelijk geworden om op zeer gemakkelijke wijze nog kort voor het afwerpen van de bom de ontsteking te regelen. Zoo kan men kieten tusschen onmiddellijke ontsteking, ontsteking met vertraging, ontsteking als tijdbom, enz. De vertraagde ontsteking wordt toegepast bij duikvluchten, om te verhinderen dat het vliegtuig schade op loopt door het springen van de bom, die het zelf heeft afgeworpen. Bij tijdbommen worden langs chemischen weg scheikundige zelfstandigheden ontstoken, die de bom eerst na enkele uren of ook na een paar dagen doen ontploffen, DE GEVAARLIJKE BRANDBOM. Naast de bommen, gevuld met ontplofbare stoffen, speelt de gevreesde brandbom een groote rol in den modernen luchtoorlog. Do Duitsche brandbom, die een cylindrischcu vorm heeft, bpstaat uit electron. dat een hitte van bijna 2000 graden ontwikkelt. De Engplsche brandbom daarentegen is zes hoekig en iets grooter van formaat. Zij heeft een eewirht van 1.7 Kg. De Duitsche, brandbom is lichter, waardoor bet mogelijk is. grootere hoeveelheden er van mede nemen. Het geringere gewicht van de Duitschp brandbom is desniettegenstaande voldoende om haar genoeg kracht te ge ven. om door het dak heen te slaan. De brandbommen worden In het vliegtuig in nakketten van 36 stuks oneehaneen. Bij het uitwerpen valt dit nakket uiteen en de bommen verspreiden zich over een groo te onnprvlakte. Zooals met alles, wat op de bewanening betrekking beeft, is voor de groote bom men met ontplofbare ladintr de grens van 1000 Kg. reeds lang overschreden. Zii heb- hen #en reusaebfiee omvang ontwikkeld en brengen enorme schade te weeg. Waf het aanial bommen betreft, dat door de Dnitsrbe vliegers is ui'geworoen dit overtreft reeds fbans bet a«nfab dat ge durende den gebeelen wereldoorlog on alle fronten door hen werd neergeworpen. EXPRESSEBE«TFT I-IVQEN VOOR BELGIS TOEGESTAAN. Met ingang van heden is tusschen Neder land en België, alsmede tusschen Nederland en het neutrale buifpnland. bij gewone en aangeteekende briefzendingen van eiken aard, behalve postpakketten ook de expres sebestelling toegelaten.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3