Het. granaatappelsip N1PPER EN PELLE Waarheen nu? Radioprogramma „Olifantendokter" overleden Tweè herders met 800 schapen doogevroren Dr. Lasker overleden FEUILLETON ciaoA Wiel Ïïi. SdJL Paarlcn voor de zwijnen Men moet zijn baas niet slaan Duïtsch weermachtbericht Italiaaosch weermachtbericht JOHANN HAGENBECX t Via het bureau van het Roode Kruis te Genève heeft men in Duitschland bericht ontvancen van het overlijden van Johann Heinrich August Hagenbeek, die op 7>jari- gen leeftijd in het interneeringskamp op Cevlon gestorven is. Voor den wereldoorlog heeft Hairenberk 28 jaar lang op Cevlon irewoond als groote aakenman, eigenaar van plantases en scheepshandelaar. Als zoodanig: voorzag hij tot aan den wereldoorlog alle naar Oost- Azië varende Duitsehe schepen van provi and. wanneer zij Cevlon aandeden. Haffenheek's liefhebberijen golden in Tiet bijz.onder de dieren, en voornamelijk de oli fanten. In alle dierentuinen werd hij een graag geziene gast, want in de geheele wereld stond hij hekend als de „olifanten- dokter". Bij het uitbreken van den wereld oorlog in 1914 werd zijn levenswerk in acht uren tijds vernield. Hagenbeek moest voor de F.nge'schen. die een prijs op zijn hoofd gesteld hadden, naar Sumatra vluchten. Met oneindig veel moeite is het hem ge- Jukt naar Italië te komen. Na zijn terugkeer in Duitschlaftd ging zijn belangstelling in de eerste plaats uit naar den dierentuin te Stellingen hij Ham burg. In het jaar 1929 keerde Hagenbeek naar de tropen terug. Hij was de eerste, die z.g. tafereel^n uit het leven in Tndië naar Europa bracht. Tn Cevlon richtte hii een grooten dierentuin in en bracht hij zijn oude scheenshandelaarsbedrijf weer tof vollen bloei. Rij het uitbreken van den oor log oVerd hij geïnterneerd. Brazilië weigert ontscheping van Joodsche emigranten. Het Japansche s.s. Montevideo Maru wordt in de haven van Rio de Janeiro door de politie bewaakt. Het heeft talrijke uit Europa gevluchte Joden aan boord, wier ontscheping door de Braziliaansche auto riteiten geweigerd werd, daar zij geen vi sum bezitten en van valsche passen voor zien zijn. (De Montevideo Maru heeft schip breukelingen aan boord van een voor Zuid- Afrika tot zinken gebracht Engelsch schip). Slachtoffer van zware sneeuw stormen. Volgens een bericht uit Vichy heeft men in de buurt van Arles twee herders met hun kudde van 800 schapen doodgevroren aangetroffen. Zij zijn het slachtoffer gewor den van de zware sneeuwstormen, die de laatste dagen een deel van Zuid- en Zuid oost-Frankrijk hebben geteisterd. Tijdens het tournooi te Beverwijk, kwam volgens het Vad. het bericht binnen, dat de groote schaakphilosoof dr. Em. Lasker, geboren 24 Dec. 1868 te Berlinchen, wereld kampioen van 18941921. in Zuid-Amerika zou zijn overleden. Ter plaatse, waar men misschien zekerheid van deze mededeeling kon hebben, konden wij geen bevestiging krijgen, zegt het blad. „Nu, heb ik hem dat niet gauw geleverd?" vroeg ze zelfvoldaan. Ik heb honger als een wolf! Wil Je me nog even de vischschotel aan reiken, Potter? Dan kan ik daar nog wat van nemen. Neen, dat doe je niet! beet Sir John den verschrikten butler toe. Als men te laat voor het diner komt, moet men maar eten wat er nog rest. Ik wens niet, dat het heele huishou den op stelten gezet wordt door iemand, die niet op tijd kan komen en zoo onwelvoegelijk is daarover niet eens haar excuses aan te bieden. Wel heb ik van mijn leven! barstte Diana los en met een ruk gooide ze zich achter over in haar stoel en begon te brullen van het lachen. Sir John zat haar met een van woede ver wrongen gezicht aan te kijken, maar zei niets en ook Lady Carvis zweeg en keek recht voor zich uit. Diana keek eens van oen een naar den ander en eindelijk begon het tot haar door te dringen dat haar vroolijkljeid geen weer klank vond. Het spijt me verschrikkelijk." zei ze en. zich meer in het bijzonder tot haa* stiefvader wendend: Weet U wel dat ik er geen idee van had dat U het zoo zwaar zou opnemen 7 Ik zal ln het vervolg drommels op mijn tijd moeten passen! Daar kom je wel een beetje laat mee. klonk het antwoord Jij doet maar o# mijn huis een h-nel is en rooit verschijn je op tijd aan de maaltijden. Bovendien maak je lawaai voor wel een dozijn schooljongens! En nu verwacht je van mij mij! dat ik me dit alles maar zal laten we! gevallen! Ik ben er van overtuigd, dat U zich nog nooit in Uw leven iets hebt laten welgevallen, zei Diana luchtigies. ,.En waarom zou U ook? Als ik U was zou ik me opsluiten, dan had U meteen rust. Hoe zou dat jou wel lijken, Mammie? 258. Een verschrikkelijke aardbeving. 1. „Ik heb angstige vermoe dens. Pelle. Het is. alsof de aarde onder ons schommelt" 2. „We moeten een boom ln, om zekerheid te krijgen, wat er gebeurd is." 3. „Kom vlug hier, Nipper, je zult je ogen nauwelijks ge loven!" 259. Weer op reis. 1. „Geen wonder, dat de grond onder ons schudt. De land tong, waarop wjj ons be vonden, heeft zich bij de aardbeving losgerukt en ons op een waterpartijtje meegenomen". De sterke stroom zal er ech ter voor zorgen, dat het eiland niet stil ligt en zich niet behoeft te vervelen het verwijdert zich al meer en meer van de kust. LEGER DES HEILS LEGDE MET GAST WEINIG EER IN. Een 68-jarig los werkman, die niet zelf in zijn onderhoud kon voorzien, had begin De cember zijn toevlucht gezocht tot het Leger deli Heils. Daar werd hij goed verzorgd en zelfs in de gelegenheid gesteld een paar dubbeltjes te verdienen. Doch alles, wat hij ontving, zette hij om in drank. Op acht December kwam hij stomdronken bij het Leger des Heils aankloppen, waar men hem uit medelijden toch een bed ver schafte, om zijn roes uit te slapen. Den vol genden dag leek het hem echter beter de kleeren van twee zaalgenooten te stelen en er vandoor te gaan. De officier van justitie te Utrecht eischte op 31 December een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. De rechtbank, gisteren uitspraak doende, veroordeelde den werkman tot .vijf maan den gevangenisstraf, met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Dat kan vier maanden kosten. Gisterochtend stond voor de Utrechtsche rechtbank terecht de 34-jarige van D. uit Amersfoort terzake poging tot doodslag. De verdachte had op 2 December van het vo rige jaar in een driftbui zijn baas op het werk te Maarn rnet een schop geslagen, waardoor op den schouder een diepe won de ontstond. De officier van justitie reguireerde een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Kooien, riep de uiter ste clementie in. PREDIKANT UIT HET AMBT ONTZET. Het provinciaal kerkbestuur van Gelder land der Nederlandsche Hervormde Kerk heeft ds. H. C. Valeton te Velp, die reeds in zijn bediening was geschorst, uit zijn ambt ontzet. GEWAPENDE VERKENNINGEN Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakt bekend: Tijdens de gewapende verkenningen heb ben vliegtuigen een vijandelijk koopvaar dijschip van 4.000 b.r.t. tot zinken gebracht en op een kruiser twee treffers geplaatst met bommen van middelzwaar kaliber. In den nacht van 13 op 14 Januari zijn belangrijke militaire doelen in Plymouth op succesvolle wijze met bommen bestookt. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. De vijand heeft gisteren vier vliegtuigen verloren, waarvan, zooals reeds gemeld, een door een controlevaartuig, van de ma rine en een door de marine-artillerie werd neergeschoten. BEDRIJVIGHEID OP ALLE FRONTEN. Grieksche duikboot valt op on geoorloofde wijze Italiaansch vrachtschip aan. Ergens in Italië, 14 Jan. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 221 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Aan het Grieksche front bedrijvigheid van patrouilles en artillerie. Onze formaties vliegtuigen hebben bij herhaling een vijan delijke basis gebombardeerd. Vrachtauto's en troepenconcentraties zijn met machine geweren beschoten. In Cyrenaica was bedrijvigheid van onze artillerie, die verliezen heeft toegebracht aan de gemechaniseerde strijdkrachten van den vijand aan het front van Tobroek. Voorts was er bedrijvigheid van patrouilles en van artillerie in de zone van Djaraboeb. Het optreden van vijandeliijke vliegtuigen tegen plaatsen aan de kust. van Cyrenaica heeft geen slachtoffers gemaakt. ln Üost-Afrika viel eenige actie waar te nemen in den Opper-Soedan en optreden van artillerie in de zone van Gallabat. In den Soedan hebben onze vliegtuigen vijan delijke stellingen, verdedigingswerken en troepenconcentraties gebombardeerd. Een van onze luchtformaties, die door vijande lijke jagers werd aangevallen, werd in een gevecht gewikkeld, waarbij een toestel van het type Gloster werd neergeschoten. Een ander verkenningsvliegtuig werd neerge haald door onze jagers in Erytrea. De vijand heeft eenige plaatsen gebombardeerd waarbij slechts enkele personen gewond wer den. Op den ochtend van 31 December heeft een Grieksche duikboot een van onze vracht schepen van kleine tonnage, welke in de ter ritoriale wateren van Joegeslavië voer, tot zinken gebracht. Met schending van elk oorlogsgebruik heeft de duikboot vervolgens kanonschoten gelost op een reddingsboot van het vrachtschip, waarbij tien schipbreu kelingen leden der bemanning van het vrachtschip gedood werden. Een vliegtuig en een motortorpedoboot hebben op 9 Ja nuari een vijandelijke duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. DONDERDAG 16 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek (8.30—8.45 Nieuws berichten ANP). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 „Grieg in Nederland", causerie. 11.15 Ensemble Amende en gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Jonge Acht en soliste. 1.30 Pianovoordracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 AVRO-strjjkorkest. 3.40 Radiotooneel. 4.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 5.00 Gramofoonmuziek. Ze keerde haar charmante gezichtje naar haar moeder en keek haar onbeschaamd- lachend aan. Lady Carvis schudde treurig haar hoofd. „Ik vind dit heelemaal niet iets om te lachen, Diana, zei ze ernstig en met een snellen blik naar den onverst oorbaren Potter, die als een schaduw achter de stoelen bewoog: „Maar we zullen er op dit oogenblik niet over redetwisten." Oh, best hoor, lieveling! Alles is verge ven en vergeten! en het meisje keek Sir John met een stralend gezichtje aan; deze echter zag er onverzoenlijk uit. En nu ga ik een heeleboel eten, wees dus vooral niet karig. Potter! De visch kan ik wel missen, maar dan moet ik nu ook een extra portie vleesch hebben. Mana! vermaand- haar moeder. Oh, lieveling neem me niet kwalijk, ik wilde je niet kwetsen! Ze knikte haar moe der vriendschappelijk toe, waarna ze met smaak begon te eten. Stilzwijgend, met een dreigend gezicht, boog Sir John zich over zijn eigen bord en ook Lady Carvis begon aan het tweede -erecht, echter zonder veel trek. Het was lang geen vroolijk maal, maar Diana Uet zich hierdoor niet ontmoedigen en. zonder naar links of rechts tt kijken, gaf ze zich van ganscher harte over aan de taak haar honger te stillen. Zooals ze daar zat, beschenen door het zachte kaarslicht, zag ze er wel heel jong uit. Haar kort geknipte haar glansde als oud koper, haar gez.ehtje straalde van gezondheid ei ze had prachtig gelijke, witte tanden, sterk als van een jon gen. Toen Potter haar bord wegnam, pakte ze een noot van de fruitschaal voor zich en kraakte die tusschen haar kiezen. Lady Carvis rilde toen ze het zag en lachend keerde Diana zich tot haar. Daar meen je niets t an, zei ze met een ondeugend gezicht. J® bent alleen maar ialoersch dat jij dat niet kan. Et is overigens niets aan. hoor! Alleen maar een handig heid: je hebt er heelemaal geen kracht voor noodig. Heb ik je al verteld van die buite ling, die Jog Jeffreys maakte? Hij vloog over zijn paard heen het was een grappig gezicht. En schelden dat hij deed! Daar kan iemand nog eens iets van leeren! Sir John gromde vervaarlijk en afleidend zeide Lady Carvis: Kom, lieve kind, drink eens wat wjjn je fciet er vermoeid uit. Neen, dank je, ik heb liever een glas water. Een stilte viel in, die door niets verbroken werd en de maaltijd scheen wel eindeloos te duren. Doch tenslotte zette de butler de portflesch voor deü heer der huizes neer en trok zich terug. Sir John schonk zich zelf een glasvol in en toen, geheel onverwachts voer hij uit: Wel, Diana, heb je niets te zeggen? Onbevangen en heelemaal niet 'uit het veld geslagen keek het mei„je hem aan. Och nee. waarom? antwoordde ze. ,,U bent oud en ik ben jong en daarmee is alles gezegd dunkt me. Zoo, zeide Sir John effen. Ik ben in ieder geval niet 'an plan ie kuren verder te verdragen of je voegt je naar de regels van het huis öf... hier wachtte hij even. öf ik ga er uit, vulde Diana aan. Nu, u moet niet denken dat het mijn bedoeling is langer op uw osten te leven dan noodig is. Ik heb trouwens al een plan; ik zou graag mijn vliegbrevet willen halen. Wilt u me daarbij nelpen? Ik zal u natuurlijk, zoo gauw me dat mogelijk is, terugbetalen. Oh, Diana! riep Lady Carvis verschrikt uit. Wa' haal je /el in je hoofd? Ik zou nooit meer rust hebben! We .8 maar kalm. lieve, zei Sir John bezwerend, en, zich tot zijn stiefdochter wendend, zei hij streng: „Dat idee kun je wel direct en voorgoed uit je hoo'd zetten. Je kunt hier olijven als je je behoorlijk ge draagt, maar ik dénk er niet aan je bjj zoo- >ets bespottelijks te helpen. Diana haalde haar schouders op. Daar heb je het al. zei ze laconiek. We kunnen samen niet praten, want we worden het toch nooit eens. Er schijnt me niets anders over te blijven uan hier in de omstreken paard te rijden. Dus... en ze maakte een beweging met haar handen, alsof ze te cennen wou geven dat hiermee de discussie geëindigd was. Waarom wora je niet verpleegster mopperde Sir John. Diana keek grappig verbaasd. Wat, ik verpleegster? Zieke kinderen en knorrige oude heerei, oppassen? Het'laatste natuurlijk het liefst. Het lijkt me eenig om de baas over ze te speler Ik zie me al! Hier is Uw drankje. Sir John! Ja, het smaakt wel erg naar. maar U moet het toch innemen, daar helpt niets aan. Nee. rooken mag u niet en natuurlijk ook geen port drinken dat is heelemaal niet goe„ voer U! Is het drankje op? Nee, er zit nog een klein beetje in het gla sje, lat moet ook naar binnen, Sir John. En nu -a ik L warm in stoppen en dan gauw gaan slapen! Oh foei, Sir John! Dat wil ik niet weer hooren! Ik wil nooit hebben dat mijn patiënten vloeken! Ze stopte abrupt en schoof haar stoel ach teruit. Sir John keek, alsof hij elk moment zijr zelf bel ;eersching zou verliezen, maar mei uiterste krachtsinspanning wist hij zich nog in toom te houden en zei slechts: Je bent beslist heel grappig, maar ik kan helaas j aardigheden niet appreeieeren Je kunt hier blijven zoolang je je goed weet te gedra gen. En ik raad je aan daar eens wat ernstiger over te denken, al was het alleen maar ter- W'Ue van je moeder. Diana was opgestaan en met een dwaze, jongensachtige buiging, antwoordde ze op lichten toon: U denkt toch niet, dat ik hier ook maar een oogenblik .anger zou blijven, als het niet was terwille van moeder? Ze draaide zich op haar hielen om en liep naar de deur toe, kaarsrecht en heel slank, n gestaard door haar stiefvader. Heelemaal op zijn gemeii- voelde hij zich niet: hij had er zoo'n idee van. dat zijn vrouw vocht met haar tranen, en dat was iets, waar hjj niet 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 6.10 Zang met pianobegeleiding en toelichting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Orgelspel (7.307.45 Berichten Engelsch) 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.19 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Concertgebouw-orkest (opn.). 9.45 Dialoog. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum U. 301.5 m. KRO. 8.00 Wjj beginnen de dag. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Frans Wouters en zjjn Caliente-orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgel en viool. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Zusterkoor „Duin en Bos" met piano begeleiding (3.153.30 Gramofoonmuziek). 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 KRO-Melodisten en solist. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in de Bijbel". 5.15 Nieuws-, economisch- en beursberichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Cabaretprogramma. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland (ANP) en sluiting. tegen kon. Kwaaje meid! mopperde hjj rtog. „Jam mer dat ze geen jongen is die zou ik wel we*en aan te pakken. Een vliegbrevet, wel ja! Niemand zal toch zeker zoo stom zijn zijn leven met zoo'n onbesuisde wildebras te wagen! Oh, ik hoop maar niet dat ze het door zet!" zei Lady Carvis. „Ze kan soms zoo verschikkelijk koppig zijn. Ik zou niet weten wat ik moest beginnen, als ze werkelijk zoo iets ging doen ik zou voortdurend in angst zitten. Verbied het haar dan! zei Sir John knorrig. „Verbieden? Ja maar hoe zou ik dat moeten aanpakken? zei Lady Carcis weife lend. Dat is juist het ergste! voer Sir John geprikkeld uit. Je bent je heele leven be zig geweest je af te vragen hoe je Diana moest aanpakken en onderwjjl ging da» kind rustig haar gang. HOOFDSTUK III. Er was een oude kamer, heelemaal ln de hanebalken. die Diana voor zich had uitge kozen, en het was daarheen dat ze vluchtte na haar korte woordenwisseling met Sir John. Het vertrek was verre van luxieus en er brandde geen haard. Op de plaats, waar deze vroeger gestaan had, stond nu een pe troleumkachel en het eerste, wat Diana deed, was deze aansteken, want het was ijzig koud in de kamer. Een kille November-maan wierp haar stralen door het dakraam, maar Diana nam niet de moeite om de gordijnen te sluiten. Vroeger was dit een slaapkamer geweest en een oud hobbelpaard in een der hoeken getuigde hier nog van. De enkele eigendommen van de tegenwoordige bewoon ster lagen overal verspreid en het heele ver trek maakte een verre van gezellige indruk. Liana huiverde; ze nam een oude shawl van een laag stoeltje en wierp die op haar schouders; daarna stak ze een sigaret op en, achterover geleund in haar stoel, rookte ze met een tevreden gezicht. Sir John en diens boosheid was ze allang weer vergeten: haar gedachten waren op dat oogenblik met heel iets anders bezig. (Wordt vervnlqd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7