HULL toornt Het eerste zoengeld opgelegd I meer we vaart, hoe meer tardartsen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER DONDERDAG tegen de spilmogendheden Verduisteren 1 5.48 uur De positie van het Tsjechische volk k „Amerika kan niet met de armen over elkaar blijven zitten T Catharina van Rennes geëerd De ijsbestrijding in Noordholland KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) „Japans nieuwe orde beteekent over- B9 heersching van andere volkeren" Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 41 uur Maqinotlinie wordt qes'ccht Hoe armer, hoe meer brood HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Deo Helder 16 JAN U AR I 1941 69e JAARG.No. 9132 De minister van buitenlandsche zaken der V. S. Huil, heeit voor de commissie avn buitenlandsche za ken van het Huis van Afgevaardig den verklaard, dat het wetsontwerp betreffende de hulpverleening aan Engeland een maatregel is ter aan wending van de Amerikaansche hulpbronnen op een wijze, die de vei ligheid van de Vereenigde Staten en van het westelijk halfrond het beste dient. In de eerste plaats zal de wet mogelijk maken, dat de hulp zoo snel mogelijk wordt verleend. Spoed, al dus Huil. is dringend noodig. In den geest van Röosevelt^ politiek deed Huil heftige aanvallen op Duitschland, Ita lië en Japan, welker zoogenaamde aanvals- handelingen hij opsomde, beginnende met den oorlog in Mandsjoeri.je in 1931. Wan neer deze drie mogendheden de zeeën zou den beheerschen. zoo beweerde hij, zou het thans reeds „groote" gevaar voor Amerika nog vele malen ernstiger worden. Derhalve is het van belang, dat een zoo groot moge lijke steun wordt verleend aan Engeland en de andere landen, die tegen de spilmogend heden strijden. Toen de democraat Johnson vroeg, of in het wetsontwerp de bepaling over de repara tie van schepen van oorlogvoerende landen in Amerikaansche havens geen inbreuk op het internationale recht beteekent. antwoord de Huil. dat slechts „een realistische beoor deeling een gezond inzicht" is. De „wetten der zelfverdediging moeten worden toege past, voor het te laat is. Alleen de practi- sche factoren kunnen beslissend zijn. Tevoren had Huil verklaard, dat naar het oordeel der Amerikaansche regeering de Haagsche conventie van 1907 niet meer op den tegenwoordigen oorlog kan worden toe gepast. daar die conventie niet meer door alle oorlogvoerenden erkend wordt. De minister beweerde opnieuw, dat het wetsontwerp noodig is voor de verdediging der Vereenigde Staten omdat verdediging niet alleen eigen bewapening beteekent. Op de vraag van den democraat Burgin, of het ontwerp een grooter oorlogsgevaar inhoudt dan de vroegere neutraliteitspoli tiek, antwoordde Huil: „Wij kunnen niet met de armen over elkander blijven zitten, tot de aanvaller over onze grenzen komt." Na nieuwe heftige uitvallen tegen de spil mogendheden, die hij „aanvallers" noemde, besloot Huil met een aanval oo Japan, dat, naar hij beweerde, meermalen het volken recht heeft geschonden door China binnen te vallen. Japan heeft zich van den aanvang af laten leiden door het doel, zelf een be- Cordell Huil, minister van buitenlandsche zaken der V.S. (Foto archief) heerschende positie in het westelijk deel van den Stillen Oceaan te krijgen. Door wapen geweld heeft het getracht heerscher te wor den over een gebied, dat door bijna de helft van de bevolking der geheele aarde be woond wordt. De voorgestelde nieuwe orde in den Stillen Oceaan, aldus de minister, beteekent een politieke overheersching door één land, economische exploitatie van alle hulpbronnen ten voordeele van dat land en daardoor verarming van alle andere landen. Roosevelt kan altijd een daad van oorlog verrichten. De Republikein Tinkham heeft Huil nog gevraagd, of het ontwerp den president tot een daad van oorlog machtigt. Huil ant woordde, dat in dit, opzicht het ontwerp geen nieuwe volmachten verleent naast die, wel ke de president reeds bezit. De president of iedere commandant van een oorlogsschip, aldus- Huil, zou ook zonder wet altijd een daad van oorlog kunnen verrichten. Tinkham noemde dit antwoord ontwijkend doch kreeg op verdere vragen geen duidelijk bescheid. In verband met het feit, dat In de afgeloo- pen drie weken drie in Den Haag parkee- rende auto's van de Duitsche weermacht door Nederlandsche staatsburgers opzettelijk beschadigd zijn, is op grond van artikel 1 van de verordening nr. 7/1941 over de opleg ging van prestatieplicht aan verschillende inwoners van Den Haag, van wie aan te ne men is, dat zij de bovenbedoelde handelingen hebben goedgekeurd of begunstigd, de ver plichting tot betaling van een schadeloosstel ling en zoengeld tot een totaalbedrag van f 60.000 opgelegd. 62 dier gemeenten zijn er ziekenfondsen (nog niet eens alle), die de gelegenheid openstel len voor geregelde preventieve behandeling, dus meer dan tandentrekken en verschaffing van een kunstgebit tegen betalen, n.1. half- jaarlijksch onderzoek en behandeling. Maar slechts 4 a 10 pet. der leden van de desbetref fende fondsen maken van deze gelegenheid gebruik, zoodat in het geheele land zeker niet meer dan 150.000 fondsleden van de 3V2 millioen profiteeren, natuurlijk behalve zij, die naar een oarticulieren tandarts gaan. Daar de gebitszorg voor de leden van de zie kenfondsen nog zoo slecht is, spreekt het van zelf, dat het daarmee voor de onvermogenden niet beter gesteld is, slechts enkele gemeen ten vermeldden, dat er voor deze categorie gelegenheid tot preventieve behandeling door een gemeentetandarts is en overigens wordt hier en daar wel financieele hulp verleend voor de aanschaffing van 'n kunstgebit, als dat b.v. voor het verkrijgen van een betrek king of voorkoming van ziekte noodig is. HULDIGING VAN HAAR NAGE DACHTENIS. Aanstonds na het overlijden van de be roemde componiste en zangleerares, Cathari na van Rennes, is bij velen de wensch op gekomen, dat in Utrecht, op eenigerlei zicht bare wijze de herinnering zal worden leven dig gehouden aan de begaafde kunstenares die daar vijftig jaren lang als onvolprezen paedagoge prachtig werk heeft verricht en er haar pittige, treffende liedjes, cantates en zooveel ander schoons heeft gecompo neerd. Zeker zullen vele van hare écht Ne derlandsche scheppingen nog zeer lang tel kens van de torens weerklinken en overal in den lande vooral door de jeugd worden gezongen, maar daarnaast zou toch een an der duurzaam aandenken aan haar buiten gewone figuur en haar edel. vruchtdragend levenswerk ongetwijfeld in den geest zijn van haar tallooze dankbare oud-leerlingen en den ruimen kring der haar bewonderende vrienden. Er heeft zich een comité gevormd, dat meent aan veler gevoelens vorm te geven, door de totstandkoming van eenig gedenk- teeken te harer eere pogen te bevorderen. Het heeft daarbij allereerst het oog op het plaatsen van een gedenkteeken of -plaat in den gevel van een der Utrechtsche huizen, waar zij gewoond en gearbeid heeft, doch wellicht kunnen nog andere denkbeelden verwezenlijkt worden. Het comité vraagt daarbij gesteund door een gezaghebbend comité van aanbe veling aan allen, die van haar onvolpre zen, onvergetelijke lessen hebben geprofi teerd of van haar zeer bijzondere persoon lijkheid mochten leeren, aan allen, die nog steeds van haar keur van composities ge nieten, voor het hun pngetwijfeld sympathie ke doel een bijdrage te willen afzonderen, die, liefst vóór 1 Februari, toe te zenden aan Mej. M. L. Marcus, Archimedestraat 31 's-Gravenhage, gironummer 292151. 's-Gra venhage. EEN OORDEEL VAN PRESIDENT HACHA. De Tsjechen volgen hun leiders uit hun midden. De president der republiek, dr. Hacha. heeft, naar de Berliner Boersenzeitung uit Praag meldt, aan een medewerker van het blad een onderhoud over de tegenwoordige positie van het Tsjechische volk en de hou ding van het Tsjechische volk ten aanzien van de nieuwe orde in Europa verleend. Üp de vraag van den correspondent of er teeke nen aanwezig zijn dat het Tsjechische volk den toestand van heden begrijpt en zich be wust wordt van zijn vroegere afhankelijk heid van de westelijke denkbeelden, ant woordde dr. Hacha: kige toekomst leiden. De agitatie buiten ons land kan de Tsjechen, die zich laten leiden, door koel overleg, in hun houding niet doen wankelen. Inzake de inrichting van een groote Euro- peesche economische eenheid zeide de pre sident, dat de gedachte aan een eensgezind Europeesch economisch gebied voor het Tsje chische volk, zijn intellectueelen en arbei ders zeer bevorderlyk zal zijn. Betreffende de positie van het Tsjechische bedrijfsleven en de kwestie wat de opneming daarvan in de Duitsche tolunie voor resultaten afwerpt, merkte dr. Hacha op, dat de tolunie met de rest van het Duitsche rijk pas nauwelijks drie maanden geleden is ingesteld, zoodat het nog niet mogelijk is, alle gevolgen voor het Tsjechische bedrijfsleven te overzien. Niettemin geloofde dr. Hacha, dat het met behulp van de rijksorganen zal gelukken, eventueele moeilijkbeden te boven te komen. Zeer gunstig zag de president de toekomst wat betreft de sociale verhouding en de kwestie der werkloosheid. Werkloosheid be staat er practisch niet meer, althans niet in de kringen de<r vakarbeiders. Eerder valt er in eenige bedrijfstakken een merkbaar te kort aan arbeidskrachten waar te nemen, zoodat bij de werkzaamheden in openbaar beheer het tempo langzamer is geworden dan men gaarne ziet. Bij alle regeeringsmaatregelen wordt naar het voorbeeld van het Duitsche rijk in den uitgebreidsten zin des woords met de so ciale gezichtspunten rekening gehouden. In Duitsche politieke kringen verluidt, dat de Fransche maginotlinle, die 500 millioen dollar gekost heeft, zal worden geslecht. Ter bevordering van den land- en tuinbouw zal het land in kleine perceelen verdeeld en ter beschikking van boerengezinnen gesteld worden. Alles werd volgens programma afgewerkt. De opeenvolgende vorst- en dooiperioden hebben heel wat bedrijvigheid met zich mee gebracht tenaanzien van de ijsbestrijding. Er kan worden gezegd, dat het program, dat men zich bij de Rijkswaterstaat had ge vormd en waarover de vorige week het een en ander schreven, met nauwkeurigheid is uitgevoerd. Toen de dooi inzette werden onmiddellijk de noodige maatregelen genomen om het ijs in de kanalen tusschen de Kooij en Midden- meer te breken. Aangezien men het weer niet geheel vertrouwde, heeft men de zaak nog even aangezien. Toen evenwel uit de Wieringermeer stemmen opgingen en_ er schepen waren, die wilden vertrekken, is de „Alcven" uit Harlingen gerequireerd, die Dinsdag het werk volbracht. Intusschen was het al weer beginnen te vriezen en als ge volg daarvan bleek de scheepvaart moeilijk. Enkele schepen, die de „Alcijen" op de te rugreis naar de Kooij wilden volgen, gaven het onderweg op en bleven liggen. Thans zit alles weer vrijwel vast en zal het werk bij een nieuwe dooiperiode moeten worden herhaald. Toen de dooi inzette heeft men het Noord- Hollandsch Kanaal geheel laten breken door de „IJsbeer", die we nog kennen van verle den jaar. De „Willemine Goedkoop" toch, die dagelijks heen en weer voer gedurende de vorst, hield slechts een geul open. Het werk in het Noord-Hollandsch Ka naal scheen daarmee gedaan. De nieuw in vallende vorst maakte het echter noodig, dat de „Willemine Goedkoop" weer in dienst werd gesteld. Woensdag heeft deze boot haar pendelverkeer tusschen den Helder en Amsterdam hervat. Dat, dit laatste niet overbodig was, bleek uit het feit, dat dien dag de vaart in het Noord Hollandsch Ka naal vrij levendig was. ZWEEDSCHE PAPIERFABRIEK AFGE BRAND Gisternacht is te Braennegard in het di strict Torp in Zweden, naar Aftonbladet meldt, een groote Zweedsche papierfabriek tot den grond toe afgebrand. De schade be draagt 6 tot 700.000 Zweedsche kronen. Om trent de oorzaak van den brand is tot nu toe nog niets bekend. De rantsoeneering in Spanje. Gisteren trad te Madrid een nieuwe rege ling der brooddistributie in werking. Tot dit doel is de bevolking van Spanje in drie klassen ingedeeld. De welgestelden. die de middelen hebben om naast het broodrant soen andere levensmiddelen te koopen. krijgt per persoon 80 gram per dag, de middenstand krijgt 120 gram en de armere bevolking, die grootendeels van brood leeft, 175 gram. LONDENSCH PROFESSOR VAN MOORD VERDACHT. Naar Associated Press uit Londen meldt, is prof. James, van de universiteit van Lon den, wegens moord op zijn vrouw in staa.t van beschuldiging gesteld. James is advi seur van den Britschen. radio-omroep en ge niet als radio-deskundige, ook buiten En geland bekendheid. Dr. HACHA. (Foto archief). Daar het Tsjechische volk midden in Europa leeft, heeft het invloeden van de overige Europeesche volke ren ondergaan, waarbij evenwel de invloed van het naburige groote Duitsche volk het sterkste gegolden heeft. Het Tsjechische volk begrijpt den toestand van heden volkomen en is besloten, mede te werken aan den wederopbouw van het Europee sche vasteland. Op de tweede vraag, hoe het Tsjechische volk staat te genover de agitatie van de emigran tenkringen in Londen, die beweren het ware democratische Tsjechen- dom te vertegenwoordigen, ant woordde de president: Het Tsjechische volk heeft zijn ver tegenwoordigers in zijn eigen mid den. Ik geloof te kunnen zeggen, dat het grootste deel van dit volk in zijn leiders alhier vertrouwen stelt en er van overtuigd is, dat zij het volk langs veilige wegen naar een geluk- Tandverzorging laat in ons land nog veel te wenschen over. In de jaarvergadering van de Ned. Ver. voor sociale tandheelkunde te Utrecht gehou den, is o.a. Dr. ten Bruggencate, provinciaal kinderarts te Bergen, tot bestuurslid be noemd. Uit het'jaarverslag bleek, dat het aantal beschikbare tandartsen afhangt van de wel vaart der gemeente: hoe grooter welvaart, hoe meer tandartsen. Wat de verschillende soorten van tanden- zorg betreft: het blijkt dat er in ons land slechts 5 gemeenten boven 10.000 inwoners zijn, waar systematische gebitszorg voor kleu ters bestaat en dat ook daar nog slechts een zeer klein deel V2 pet., der kleuters wordt behandeld. Voorts zijn er slechts 15 gemeen ten, waar school tand verzorging is en wel in een afdalend percentage naar hun grootte. Slechts in 9 van deze 15 werkt zij op een groot deel dier scholen. In de overige bestaat een vereeniging of stichting, die op een deel der scholen in enkele klassen begonnen is en het werk geleidelijk uitbreidt. De ziekenfondsen. Ten aanzien van het werk der ziekenfond sen voor de gebitsverzorging blijkt, dat in 90 van de 138 gemeenten, met 87 pet, van het aantal inwoners een of meer ziekenfondsen zijn gevestigd en wel in alle gemeenten met meer dan 50.000 in 92 pet. der gemeenten met 20.000 tot 50.000 en in 50 pet. in die met 10.000 tot 20.000 inwoners. Doch slechts in VIER KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Vier kinderen van een Finsch arbeidersge zin kwamen gistermorgen tijdens afwezig heid van hun ouders met vuur in aanraking waarbij het huis in brand geraakte. Als ge volg van den heerschenden wind was het huis binnen enkele minuten in de asch ge legd. De vier kinderen zijn hierbij jammer lijk omgekomen. GEEN VLAGGEN. De rijksministers van binnenlandsche za ken en van volksvoorlichting en propaganda deelen mede, dat op den dag der stichting van het rijk (18 Januari) en op den dag der nationale verheffing (30 Januari) dit jaar niet, zooals in andere jaren gebruikelijk, al gemeen de vlaggen zullen worden uitgesto ken. NIEUWE MILITAIRE BASIS IN MEXICO. In de Californische haven La Paz wordt de eerste van de nieuwe Mexicaansehe lucht en vlootbases gevestigd. Daar de Mexicaan- sche regeering kort geleden den Vereenig- den Staten heeft toegestaan, de Mexieaan- sohe vliegvelden door Amerikaansche mili taire vliegtuigen te doen gebruiken, ver wacht men, dat Washington ook op het gebruik der nieuwe bases aanspraak zal maken. Grondverzakking was oor zaak vaaaitgebreidehersteHingswerkzaam- heden aan aan dar woningen ia da Planciusstraat fa Amsterdam. Waar man mat dan ovartolligea grond gaaa weg wist, werd deze op den stoep ea de streel gedeponeerd (Foto Pax-Hoiland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1