■Kolen moeten er zijn De verordening op den prestatieplicht I Te dure cacao in de Zaanstreek Engelsche aanvallen op Libye Activiteit herleeft Zes divisies Amerikaansche militie opgeroepen Bevroren aardappelen en bieten De laatste woorden van Luther De negus onder de loupe Italiaausch weermachthericht Duifsch weermachthericht Weinig activiteit Londenaars met longontsteking bedreigd WielhÉttrien „Veediefstallen" in Vlaanderen Onrast ia Britsch-Indië Ook alt de koude tranjjtort- moeilijkheden brengt. VOORRAADVORMING BIJ DEN HANDEL IS NOODIG. Als de kolen voorziening den vo riffen winter niet al te goed gefunctionneerd heeft, kan men zich aan de consequenties daarvan niet eenvoudig onttrekken door als verontschuldiging aan te voeren, dat de koude van toen een „force ma jeune" vormde. Aldus „Der Deutsche Volkswirt", die er op wijst, dat er voor gezorgd zal moeten worden, dat moeilijkheden op dit gebied ook onder zulke bijzondere omstandigheden, In de toekomst worden voorkomen. De hiaten in de kolenvoorziening van verleden jaar ontstonden niet, omdat de ko- lenproductie in gebreke bleef, doch alleen omdat er transportmoeilijkheden waren, die bij een hevige koude altijd opnieuw in v re des- zoo goed als in oorlogstijd op kunnen treden. In de mijnstreken hoopten de kolenvoorraden zich op, terwijl bij de af nemers gebrek aan kolen heerschte. Onder de huidige omstandigheder^ kan een rationeels bevoorrading daar waar men de kolen noodig heeft, moeilijk tot stand ge bracht worden, daar bij het inrichten van opslagplaatsen, voorzoover die dan aanwe zig zijn, tot nu toe niet de op het algemeen belang gerichte economische doelmatigheid, maar het particuliere belang het laatste woord sprak. Daar komt bij, dat de steenikool in het al gemeen door talrijke handen concurree- rende handen pleegt te gaan, zoodat de groote kolensvndicaten nooit precies kun nen weten, wéar de kolen werkelijk opge slagen liggen en wédr de uiteindelijke ver bruikers wonen. Vandaar dat men Ln de toekomst wil streven naar 'n reginale in doe ling van den handel. Zoo zal b.v. de Oost-Pruissische groothandelaar voortaan slechts aan den Oost-Pruis- sischen detailhandel mogen leveren en op zijn beurt zal hij zijn kolen slechts door bemiddeling van de Oost-Pruissische vertegenwoordigers der kolensyndicaten kunnen ontvan gen. Op die manier wil men de kolenhande laars, die geen economisch verantwoorde functie hebben, uitschakelen. Op hun beurt zullen de groothandelaren o.a. moeten aantoonen, dat zij over voldoende opslag plaatsen beschikken, zoodat zij samen met hun détaillisten steeds in staat zijn er vol doende voorraden op na te houden, die bij toegespitste navraag aangesproken kunnen worden. De vraag rijst natuurlijk, volgens welken maatstaf de verschillende verbruiksgebie- den hun toewijzingen zullen ontvangen. Blijkbaar staat den Rijkskolencommissa- ris, die de ontwerper van al deze plannen is, een verbruiksenquête voor den geest, waarna dan de verschillende kolensoorten, gemeten naar het tot nu toe geconstateerde verbruik, verdeeld zouden worden. Daar de mijnen uiteraard beperkt zijn in de productie van allerlei soorten kolen, zal zulk een planmatige distributie haar invloed op het verbruik en dus b.v. ook op de verwarmingstechniek doen gelden. En omdat de opslagmogelijkheden uiter aard nimmer onbeperkt zullen zijn, dient er gestreefd te worden naar een redelijke verhouding tusschen de kolenproductie en het kolenverbruik. Bij de verplaatsing der voorraden van den mijnbouw zelf naar den handel ont staan natuurlijk ook financieele kwesties. Men legt er, aldus besluit „Der deutsche Volkswirt", den nadruk op, dat de be trokken reorganisatie om redenen van economie geboden is en „dat de financie ring van de opslagplaatsen, hetzij bij den •producent, hetzij bij den handel, onder al le omstandigheden toch moet geschieden". der kuil maakt men zoo lang als noodig is. in verhand met de hoeveelheid, die inge kuild moet worden. De bodem der kuil dient men eerst te bedekken, waarvoor karton zich goed leent. Het met de bieten- snijder fijngemaakte product komt laagsge wijze in de kuil. Het is noodzakelijk ook laagsgewijs goed aan te trappen. Men dient dan schoo ns klompen aan te hebben, waaronder men zeer geschikt kleine plankjes kan bevesti gen. Men werkt zoo vlug mogelijk. Fijngemaakte aardappelen, bieten, pasti- naken, koolrapen, enz. kunnen ctesgewenscht zonder bezwaar dooreen gemengd worden. Het afdekken kan met karton geschieden, waar men pl.m. 80 c.m. grond op gooit. De in te kuilen massa krimpt tot op de helft of nog meer. Na 4 k 5 weken is het product dan ge schikt om te vervoeren. Het Noordhollandsch Veevoederbureau, Landbouwhuis, Alkmaar. Om een verkeerde uitlegging van de nieu we verordening op den prestatieplicht te voorkomen, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat door de oplegging van de ver plichting een bepaalde prestatie op grond van deze verordening te verrichten de burger lijk-rechtelijke en strafrechtelijke aansprake lijkheid jegens de bezettingsautoriteiten voor den dader niet wordt aangeroerd. De burgerlijkrechtelijke en strafrechtelijke aan spraken worden als te voren langs gerechte lijken weg geldend gemaakt. Naar ons uit een officieus commentaar blijkt, geldt hetzelfde voor degenen, die in strafrechtelijken zin uitlokking plegen. De bedoelde verordening heeft mede betrek king op die gevallen van uitlokking, die niet ln strafrechtelijken zin vervolgbaar zijn, zoo als het kweeken van een mentaliteit, het ge ven van gelegenheid, het toonen van vreugde over het plegen van de daad enz. 170.000 Eg. in beslag genomen. Wegens enorme prijsopdrijving van ca caopoeder en cacaokoeken is de commissaris van politie te Wormerveer in samenwerking met den accountantsdienst van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart overgegaan tot inbeslagneming van den ge- heelen voorraad van een tweetal groote ca caofabrieken, waarvan er een in Wormer veer en een in Zaandijk is gevestigd. Het betreft hier een hoeveelheid van 170-000 kg. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart stelde vast, dat de prijs van het cacaopoeder per kg. niet meer dan f 0.20 boven dien van 9 Mei 1940 mocht liggen. Het werd evenwel verkocht voor een zoogenaamden richtprijs van f 120.per 100 Kg., terwijl bij beschik king van den secretaris-generaal de prijs mocht varieeren van f 75.00f 85. Tevens is, behalve inbeslagneming een afleveringsverbod uitgevaardigd, indien de fabrieken zich niet houden aan dep vast- gestelden verkoopprijs. Tegen een tweetal andere fabrieken is proces verbaal opge maakt. Daar het hier een overtreding betrof van December 1940, in welken tijd de oude prij- zenbeschikking vigeerde, hebben de autori teiten zich tot genoemde strafmaatregelen bepaald. Volgens de nieuwe regelen betreffen de de prijzenbeheersching zou sluiting van de fabrieken zijn gevolgd, terwijl daarenbo ven een ongelimiteerde geldboete zou kun nen worden opgelegd. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart zal over de bestemming van den inheslag- genomen voorraad een nadere beslissing ne men. Men kan deze nog voor veevoer gebuiken. mits men ze zoo gauw mogelijk fijn maakt en inkuilt. Het fijnmaken kan het best geschieden met een bietensnijder, desnoods kan men ze ook zoo goed mogelijk fijn steken met een scherpe schop. De kuil kan men 1 a 2 M. breed maken en zoo diep als mogelijk is met het oog op het grondwater. De lengte In achttien ketel* met een capaciteit van 559 liter elk, wordt lede ren dag in den Cen- tralen kenken aan den Haarlemmerweg te Amsterdam het aten bereid, dat thans in duizenden porties wordt uitgedeeld aan hen, die daarvoor ln aanmerking komen. (Foto Pax-Holland) Oude bijbel leverde merkwaardige vondst op. Onze V.P.B.-correspondent meldt: In de bibliotheek van het gymnasium Casimirianuin heeft dr. Brueckner te Ko- burg op het titelblad van een door Wolrab in 1543 gedrukten bijbel een aanteekening ge vonden, die door een tijdgenoot van Luther geschreven werd. Deze aanteekening ver meldt de laatste woorden van den grooten hervormer. Naar den inhoud komt deze aan teekening overeen met de voorstelling die van de laatste oogenblikken van Luther be kend zijn geworden door den brief van Justus Jonas aan Amsdorf. Men weet verder van den schrijver van deze aanteekening hoe genaamd niets. •Een bloeddorstig heerschar" zeggen de Italianen. Met betrekking tot door Reuter verspreide verklaringen van den in Khartoem (Soe dan) vertoeven3en vroegeren Negus van Abessinië, Haile Selassie. wordt van be voegde zijde van het Italiaansche departe ment van koloniën erop gewezen, dat het overbodig is. op de dwaze beschuldigingen van den ex-Negus in te gaan. Wanneer de ze. als bloeddorstig despoot bekend staande, intrigant beweert, dat Italië zijn heerschap pij op terechtstellingen en onderdrukking der Inlandsche bevolking grondvest, dan staan hier de volgende twee feiten tegen over, rt.1. dat destijds in October 1935 de eerste daad van maarschalk de Bono de op heffing der slavernij was, zoodat thans in heel Ethionië geen enkele slaaf meer te vinden is. En voorts, dat de Inlanders thans al lang de voordeelen van het Italiaansche bewind ;n vergelijking met de vroegere tv- rannie van Haile Selassie hebben ingezien. Ook heeft geen enkele van de Abessiinsche stamhoofden, die Italië trouw zijn, den ex- Negus in Khartoem een bezoek gebracht, zooals Haile Selassie beweert, wiens droom van den terugkeer naar Addis Abeba in elk geval op tegenstand van de Italiaansche troepen en van de inlanders zelf zou stut te#. WEER EEN SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. Bij het plaatsje Tirano zijn twee goederen treinen en een personentrein in botsing ge raakt. Tot dusver zijn 21 gewonden naar het provinciale ziekenhuis overgebracht. Om trent dooden is niets gemeld. RUSSISCH—ROEMEENSCHE HANDELS BESPREKINGEN VOORTGEZET. Naar vernomen wordt, worden de kort voor Kerstmis geschorste RussischRoemeensche economische onderhandelingen thans voort gezet. De Roemeensche onderhandelaars on der leiding van den onderstaatssecretaris van het ministerie van economische zaken. Nemo- ianu, hebben reeds een bespreking gehad met vertegenwoordigers van het volkscommis- 1 sariaat van buitenlandschen handel, naar verluidt OEFENINGEN VAN PARACHUTISTEN IN RUSLAND. 14 Januari hebben op het vliegveld Toe- sjina, bij een temperatuur van 25 graden onder nul. 45 parachutisten groepsgewijze sprongen uit vliegtuigen gemaakt van een hoogte van 500 M. Zij kwamen precies op de aangegeven plaats neer. Om de scheepvaart in de Amsterdamsche grachten weer mogelijk te maken, wordt het Ij* bij de bruggen en sluisje* los gestokee (Foto Pax-Hollend! Hier volgt het 222ste Italiaansche weer- machtsbericht: Aan het Grieksche front plaatselijke ac ties zonder beteekenis. In Cyrenaica bedrijvigheid met tusschen- poozen van artillerie en patrouilles in de streek van Tobroek en in die van Dzjara- boeb. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke pantserauto's en artillerie doeltreffend ge bombardeerd. De vijand beeft op enkele plaatsen in Libye aanvallen gedaan, waar door eenige gebouwen beschadigd zijn. In Oost-Arfika zijn vijandelijke gemotori seerde strijdmiddelen, die een onzer stellin gen aan de grens van den Soedan ge naderd waren, met verliezen teruggeslagen. Onze luchtmacht heeft vijandelijke troepen en vrachtauto's met bommen en mitrail- leurvuur bestookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben Gorej, Tertale, Mojale en Mega ge bombardeerd, waarbij geringe schade aan gericht is. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Als gevolg van den ongunstigen weerstoe- stand heeft het Duitsche luchtwapen gis teren slechts boven Zuid-Engeland verken ningen gedaan. Hierbij kon de goede uit werking waargenomen worden van de aan vallen. die de laatste nachten op voor den oorlog belangrijke doelen te Plymouth en Portsmouth ondernomen zijn. De directeur van het Amerikaansche zie kenhuis in Engeland, Wilson, is gisteren naar New York teruggekeerd. Hij verklaar de o.a. dat de Londenaars de komende da gen met longontsteking bedreigd worden, welke door de toestanden in de schuilkel ders veroorzaakt wordt. Groot opzien heeft het ln Londen gewekt, dat in Liverpool de inspecteur van politie. Iiolburne, als leider van een bende plunde raars ter dood en twee zijner politie-assis- tenten tot hooge gevangenisstraffen veroor deeld zijn. Het proces moet een onbeschrij felijk beeld hebben opgeleverd van de on veilige toestanden in deze Engelsche haven stad, die door de Duitsche bomaanvallen zwaar geteisterd wordt. De bende maakte onder leiding van dezen inspecteur van poli tie van de nachtelijke luchtalarms gebruik, om op geraffineerde wijze kostbare particu liere bezittingen te rooven en weg te slee pen. Inbrekers hebben gepoogd, zich ie een uitgiftebureau van den distributiedienst aan de Griselderstraat te Amsterdam meester te maken van een Koeveelheid distributie kaarten. - He» resultaat was evenwel nihil, *ant de kaarten, welke zich in de geforceerde kist moesten bevèxlee, weren Bijtijds overgebracht naar het hoofdbureau «ken dienst (Foto Paz-Holland) Belgische renner* naar Parf|a. De activiteit van de Belgische renner* zal zich voortaan niet meer behoeven te beper* ken tot de wedstrijden in hun eigen land, Verschillende renners hebben contracten ge maakt met de directie van de winterbaan te Parijs. Zoo zal Scherens in de maand Febr, drie wedstrijden rijden, Bruneel en Aerts zijn eveneens gecontracteerd, terwijl Kears op 1 Maart tegen Aimar zal uitkomen, Sinds eenige dagen wordt bijna geheel West-Vlaanderen door veediefstallen geteis terd, waarbij de dieven ongehoorde stoutmoe digheid aan den dag leggen en telkens de gestolen dieren afmaken en verdeelen. Te Zuienkerke (Zeebrugge) waren de land bouwers den Dooven en Croes de slachtoffers. Bij eerstgenoemde werden drie, bij laatstge noemde één varken geslacht en meegeno men. Te Koekelaere werd bij van Belleghem een varken en bij Casteele verschillende hennen gedood. Te Westkapelle werden niet minder dan vier varkens gestolen bij den landbouwer van Zandeweghen en daags nadien een aantal vette konijnen bij Tavernier. Ook te Ingel- munster werden twee varkens en te Rumbe- ke verschillende konijnen gestolen. Reeds begint men zich af te vragen, of er onder al deze „diefstallen", die toch bijna alle in denzelfden nacht gepleegd worden, vol gens dezelfde methode en op plaatsen, die ki lometers van elkaar liggen, niet iets anders schuilt. Het is natuurlijk maar een veronderstel ling, hoewel van den anderen kant moet wor den toegegeven, dat het een ideaal middel zou zijn voor de mesters, hun slachtdieren van de hand te doen zonder hiervoor den officieel aangewezen weg te gebruiken. Het is toch bijna niet aan te nemen, dat de dieven zoo maar, zonder meer drie en vier varkens kunnen afmaken, zonder dat de eigenaars daarvan iets gewaar worden. Het Russische blad de „Prawda" verklaart in een eigen correspondentie over de situa tie in Britsch-Indië dat de golf van onder- drukkinpmaatregelen stijgt. De Engelsche autoriteiten doen in verschillende lagen van de bevolking arrestaties in massa. Hon derden actieve leden van het Britsch-Indi- sche nationale congres zijn den laatsten tijd in hechtenis genomen. Het ifantal der genen, die wegens hun houding tegenover den oorlog in de gevangenis geworpen zijn, !>edraagt vele duizenden. De rechtbanken werken onder hoogen druk. Het blad be schrijft voorts, dat den laatsten tijd in tal rijke steden en provincies stakingen en onlusten voorgevallen zijn. Te Nagpoer zijn 17.000 textielarbeiders een politieke staking begonnen en 10.000 arbeiders uit de kolenmijnen hebben zich bij hen aangeslo ten. Reeds eerder hebben 15.000 arbeiders te Calcutta het werk neergelegd. Te Bombav, Delhi, en in andere steden zijn algemeene stakingen uitgebroken en bloedige botsinr gen tusschen betoogers en politie voorgeko men. De redenaars van de campagne voor bur gerlijke ongehoorzaamheid trekken door het land en houden overal toespraken teigen den oorlog. President Roosevelt heeft een besluit onderteekend, waarbij zes 'divisies van de militie voor actieven dienst gedurende een Jaar opgeroepen worden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8