De fiscus lacht DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER ,yudaG Nog geen verhoogde rijwielbelasting Verduisteren De prijzenconfröle Desnoods de geheele vloot uitleenen 6.00 uur Hoogere opbrengsten der rijksmiddelen in 1940 Urkers op het pad der zonde IJs'and wil zichzelf blijven Overval op persbureau 17 JANUARI 1941 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 69e JAARG. No. 9133 Ergerlijk geval van kinderver waarloozing Waarom nog geen inval in Engeland? Minister van oorlog der V S. ZWARE ENGELSCHE KRUISER VERLOREN Vanavond gaat de verduistering in om HE LDESSCHE COURANT Ultgc der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Opbrengst directe belastingen ver boven de raming. INVOERRECHTEN EN LOODS GELDEN DOOR DE OMSTANDIG HEDEN STERK TERUGGELOOPEN Er is veel gerookt en gedronken in Nederland Bij een beoordeeling van het to taal bedrag der kohieren voor de directe belastingen, kan in de eer ste plaats met voldoening worden geconstateerd, dat deze middelen over het gepasseerde jaar volko men aan de verwachtingen hebben beantwoord. Bedroeg op ultimo De cember 1940 het zuiver bedrag der kohieren 1133.150.782.98 thans is dit bedrag gestegen tot 183.526.268,95 of ruim 50 millioen gulden meer. Hierbij moet echter niet worden vergeten, dat eerstgenoemd bedrag slechts betrekking had op de grond belasting, de inkomstenbelasting, de vermogensbelastingen en de verde digingsbelasting, terwijl nu daar bij gekomen zijn de opcenten op de gemeentefondsbelasting en de winstbelasting. De grondbelasting, waarvoor geraamd was 10.780.000,— bracht 10.865.072,— op of ruim 85.000 gulden meer en kwam daar mede 161.2Q5,— hoven de opbrengst over het voorafgaande jaar. Ook de inkomstenbelasting kwam met een opbrengst van 92.840.430,boven de raming en wel met 3.840.430,—. Deze be lasting bleef daarmede nog 178.000,bo ven de opbrengst over 1939. De vermogensbelasting (raming 20 mil lioen) bracht het in 1940 tot een bedrag van 18.806.120,of bijna een half mil lioen minder dan over het jaar daarvoor. Hoewel de verdedigingsbelasting met 9.437.335, bijna het bedrag der raming (9,5 millioen) naderde, vertoonde dit mid del in .vergelijking met 1939 echter een te ruggang van ruim 1 millioen. Wat de opcenten op de gemeentefonds belasting betreft, welke in 1940 voor het eerst op de middelenstaat voorkwamen en waarvoor een bedrag van 29.5 millioen was geraamd, vermeldt het overzicht dat deze tot dusver 28.803.288,— hebben opgebracht. Ten slotte geeft de onlangs ingevoerde winstbelasting, waarvoor nog geen ra mingsbedrag was uitgetrokken, tot ultimo 1940 'n opbrengst te zien van f 22.774.020.—. DE OVERIGE MIDDELEN. Ook de totale opbrengst der overige mid delen over het jaar 1940 stemt, alles in aan merking genomen, tot tevredenheid. Natuurlijk valt het te betreuren, dat ver schillende dezer middelen als gevolg van de omstandigheden ver bij de raming ten achter moesten blijven, doch daarnaast stemt het tot verheugenis, dat tal van an dere middelen door een aanmerkelijk hoo- gere opbrengst deze achteruitgtng weer hebben te niet gedaan, zoodat uiteindelijk de totale opbrengst ad I 462.244.281.de raming van 450.5 millioen met 1 11.744.281. heeft overschreden. Bij een beschouwing van de cijfers der middelen afzonderlijk zien we in de eerste plaats, dat de dividend- en tantièmebelas ting met een opbrengst van f 11.095.483. daarmede ruim 15.9 millioen beneden de raming bleef en 15.28 millioen ten achter bij de opbrengst over 1939. Invoerrechten liepen terug. Het tweede middel, dat als vanzelfspre kend een grooten terugslag te zien gaf, zijn de rechten op den invoer. Bedroegen deze over 1939 het record van f 122.755.170.—. thans kon de opbrengst van deze rechten het niet verder brengen dan f 80.707.711.— of ruim 27.9 millioen minder dan de ra ming. Ook de rechten en boeten van zegel toori- den een dalenden tendenz. Bij een raming van 20 millioen bedroeg de opbrengst slechts f 12.647.630— of ruim 7.35 millioen minder. Vergeleken hij 1939 was de opbrengst f 5.370 000.— lager. De overige middelen, welke der aming niet konden halen, zijn: het statistiekrecht met een opbrengst van f 1.650.817.(lager f 849.182.de accijns op wijn met f 2.234 113— (lager f 65.887—de coupon- belasting met f 3.960.069.— (lager f839.930); de rechten en boeten van successie met f 41.753.861 (lager f 2.246.138.—) en. om beerriipeM.j'ke redenen, de lood se el den met slechts f 94.012.— (la*er f 705.987.—). Omzetbelasting viel mee. Komen we thans aan de middelen, welke de raming hebben overschreden, dan dient daarvan in de eerste plaatst te worden ge noemd de omzetbelasting, welke bij een op brengst van f 108945.014.— met een bedrag van f 25.945.— boven de raming kwam en ruim 20 millioen boven de opbrengst van o9 Daaipp volgt de accijns op tabak, voor welk middel de raming was gesteld op 36 millioen. De opbrengst steeg achter- mad* dank zij de ingevoerde opcenten, tot f 55.954.250,—met welk bedrag deze ac cijns ongeveer 16.3 millioen meer opbracht dan in het voorafgaande jaar. Ook de accijns op het gedistilleerd kwam aanmerkelijk boven de raming uit en wel met ruim 12,5 millioen. De opbrengst van dit middel bedroeg f 41.527.665,— hetgeen ruim 10 millioen hooger is dan over 1939. De andere middelen met een hoogere op brengst dan de raming zijn de accijns op zout met een opbrengst van f 2.481.597,— (hooger f 681.597,de accijns *op geslacht met f 10.987.604,— (hooger f 3.787.604.—). De accijns op bier met f 10.282.669,(hoo ger f 1.782.669), de accijns op suiker met f 59.304.356,(hooger f 304.356,doch f 1.822.548,lager dan de opbrengst over 1939), de belasting op gouden en zilveren werken met f 830.727,— (hooger f 230,727. en de rechten en boeten van registratie met f 18.422.696.— (hooger f 2.422.696.—) Wat ten slotte de opbrengst over de maand December 1940 betreft, kan wordep gecon stateerd, dat deze f 42.600.447,— heeft be dragen of ruim 5 millioen gulden meer dan de maandelijksche raming. Frauduleus geslacht vee in be slag genomen. Twee Urkers, die een zwaren koffer meedroegen, werden gisteren even buiten Lemmer door den chef-veldwachter van Lemsterland" aangehouden. Bij controle van den koffer kwam 25 pond vleesch te voorschijn, dat afkomstig nas van een frauduleus geslacht varken. Het dier was te Echten aan het Tjeuke- ineer geslacht. De overtreders werden ingerekend en het vleesch werd in beslag genomen. De poli tie zet het onderzoek naar medeplichtigen voort. TREURIGE GESCHIEDENIS. In de ellende-wijk „de Roode poort" te Halewijn bij Meenen (België) werd een er gerlijk geval van kindervervvaarloozing vastgesteld bij het echtpaar Mariacourt, dat aan den drank verslaagd is, Reeds her haaldelijk hadden de buren aan de kinde ren, waarvan het oudste veertien jaar en het jongste een jaar is, voedsel en kleeren gegeven, doch telkens werden deze door de ouders verkocht. Intussche.n liepen de kinderen in vollen winter blootsvoets en in lompen gehuld De politiecommissaris deed een inval in het huis en vond er de zes kleine kinde ren haveloos rond een doove kachel zitten. In het tweede vertrek lag de zuster der moeder, 39 jaar oud, op het bed dood uit gestrekt Zij was gedurende den afgeloo- pen nacht overleden. Het kleinste kind lag op een walgelijken stroozak en uit de ka mers der ouders kwam een verpestende geur. De zes kinderen werden naar een kliniek overgebracht en van andere kleeren voor zien, welke door dienstvaardige menschen werden aangeboden. Het parket werd in gelicht. De kinderen zullen in een gesticht geplaatst worden. Duitschland zal deze vraag te zijner tijd beantwoorden. Waarom het na den „roemrijken terugtocht" van Engeland uit Duin kerken en na het neerslaan van Frankrijk niet gekomen is tot de invasie, op die vraag zal te zijner tijd van Duitsche zijde het ant woord worden gegeven, en niet al leen met woorden, zoo verklaart de „Völkischer Beobachter" in een hoofdartikel over den huidigen toe stand in Engeland. In zijn rede voor de Duitsche wapenar beiders, zoo gaat het blad verder, heeft de Führer reeds begrijpelijke toespelingen ge maakt. Een invasie in den herfst van 1940 zou het Engelsche volk, dat staat thans reeds vast, veel nood en leed hebben be spaard, omdat daardoor die vorm van luchtoorlog zou zijn vermeden, dien Chur- chill opzettelijk heeft opgeroepen. Het toenmalige uitblijven der invasie heeft de strategische positie van het Britsche eiland niet verbeterd, maar slechter gemaakt. Het Engelsche volk leeft van dag tot dag en van week tot week in de zenuwsloopende vrees voor deze invasie en zal daarmede rekening moeten blijven houden. Het blad spreekt vervolgens over de eventueele mogelijkheid van een versterkte toekomstige ondersteuning van de Engel sche bewapening door de Vereenigde Staten en merkt in dit verband op: Niemand zal het bewapeningspotentieel der Vereenigde Staten onderschatten. Maar niemand weet uit ervaring wel betere dan wij zelf, hoe lang de weg is van het ontwerp op het teekenbord tot de serieproductie. De Engelschen zelf geven toé, dat de Amerikaan- sche hulp niet noemenswaard kan zijn voor over zes maanden. Gelooft men echter in Londen ernstig, dat wij deze zes maanden ongebruikt zullen la ten verstrijken? De Amerikaansche hulp is immers ten slotte niet slechts een productieprobleem, maar ook een transportprobleem en in deze zes maanden zal het woord van den Führer aan geldigheid winnen: „Wij zullen onder zeeërs hebben en meer en meer." Engelesche bezetting niets dan last. In grooten opmaak publiceeren de bladen een telegram uit New York, volgens hetwelk de IJslandsche consul-generaal, Thors, on langs in een onderhoud gezegd heeft, dat IJsland een klein land is, zonder leger, zon der militie en met slechts 10 politie-agenten. De bevolking geeft dan ook uiting aan den begrijpelijken wensch, dat de Engelschen zoo spoedig mogelijk het land weer zullen verlaten, omdat een bezetting ernstig in strijd is met de IJslandsche mentaliteit. Men koestert ook plannen om zich tot de Ver St. te wenden, opdat Amerikaansche troepen de bezetting overnemen, op voorwaarde echter, dat de'Engelschen vertrekken. (Van onzen Haagschen correspondent.) Er lopen geruchten, dat de Rijwielbelasting in den loop van dit jaar verhoogd zal wor den. Hieromtent vernamen wij bij informa tie ter bevoegder plaatse, dat ten deze nog geen concrete voornemens bestaan, laat staan reeds een beslissing zou zijn genomen. Principieel zoowel als practisch beslaan te gen verhooging juist van de belasting op het meest populaire vervoermiddel bezwaren. Zooals men het ten departemente van Fi nanciën uitdrukte: wanneer men het fiets- plaatje duurder gaat maken, kan men even goed de schoenzolen gaan belasten, want daarop beweegt men zich ook op straat voort en het plaveisel zal op den duur ook van de voetgangers wel slijten! Al zijn er. principieel zoowel als practisch voorshands bezwaren tegen verhooging van de Rijwielbelasting, wanneer de staatsin komsten voortdurend een stevige versterking noodig blijven hebben, zoodat allerlei bron nen verder opengeboord en mogelijk ook nieuwe aangeboord moeten worden is het natuurlijk niet onmogelijk, dat ook de Rij wielbelasting wat meer zal moeten opbren gen. Maar zóóver is het nog niet en in ieder geval behoeft men niet bevreesd te zijn voor spoedige verwezenlijking van de door bo venbedoelde geruchten circuleerende hooge re prijzen voor het rijw#,,r,'aatje. nl. f 12 in het algemeen en 9.v )r beroepsrijders. In de Commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden van het Huis van Afgevaardig den der Ver. Staten heeft de republikein Fish den minister van Oorlog, Stimson, gevraagd, of deze voorstander is van een wijziging van het ontwerp tot steunverleening aan Enge land in den zin, dat geen onderdeelen van de Amerikaansche vloot kunnen worden af gestaan. Volgens de tegenwoordige redactie van het ontwerp, aldus Fish, kunnen Ame rikaansche oorlogsschepen worden afge staan onder alle voorwaarden, die president Roosevelt aannemelijk acht. Stimson antwoordde: „Ik kan mij een situatie indenken, waarin de vloot zonder meer zou moeten wor den afgestaan. Stimson zeide niet, welke die situatie zou zijn. De tegenwoordige situatie ten aanzien van de productie van munitie is, naar Stimson verder zeide, veel achter dan in 1917. Des tijds waren munitie- en andere fabrieken in Engeland zoo talrijk, dat zij in staat waren, de V. S. het grootste deel der benoodigde wa pens te leveren. Thans moeten de V.S. in plaats van door andere naties met wapens voor de eigen verdediging te worden onder steund, bij de voorbereiding hunner verde diging rekening houden met de behoeften van andere naties. Stimson verklaarde verder, dat naar zijn meening, Amerika zeer ernstig het gevaar loopt van een invasie uit de lucht, als de Britsche vloot vernietigd zou worden of zich zou moeten overgeven. Op het oogenbiik is de vloot der V. S. waarschijnlijk niet sterk genoeg om een aanval af te slaan en zij zal dit, aldus Stimson, waarschijnlijk ook niet in den loop van dit jaar zijn. Onder de kap van het gemeentemuseum te Nijmegen, de voormalige Mariakerk op het Mariënburg, is een plafond van gewapend beton aangebracht, dat niet minder dan 350.000 Kg. weegt en het gebouw beveiligt tegen brand- en lichte brisantbommen. De werkzaamheden zijn bijna voltooid. (Foto Pax-Holland). DOOR BRITSCHE BERICHTEN. DIENST TOEGEGEVEN. Volgens den Londenschen berichten dienst heeft de Britsche admirali teit meegedeeld, dat de schade, die de zware Britsche kruiser Soutta- ampton (9.100 ton^ Vrijdag heelt op- geloopen. tot het totale verlies van den oorlogsbodem heelt geleid. De nitgebroken branden konden niet meer gebluscht worden en zij bereik ten zulk een omvang, dat het schip opgegeven moest worden. Daar het onmogelijk was, het schip een haven binnen te sleepen, moest het door de eigen bemanning tot zinken ge bracht worden. Van de verliezen door luchtaanvallen bij Sicilië treft de Britsche vloot het tijdelijke gemis van het vliegtuigmoederschip Illustri ous ongetwijfeld het hardst, verneemt het D. VB. uit militaire kringen. Dit vliegtuigmoe derschip, welks zware beschadigingen en verliezen aan leden der bemanning ook in het officieele Britsche communiqué niet konden worden verdoezeld, behoort tot die kostbare oorlogsbodems, waarvan de Brit sche marine bij het begin van den oorlog slechts zeven eenheden bezat Van deze -ze ven vliegtuigmoedersohepen zijn er twee in het verloop van den oorlog tot zinken en duurt tot morgenochtend 9 40 uur gebracht: In September 1939 het vliegtuig- moederschip Courageous door de duikboot van den luitenant-ter-zee eerste klasse Schujardt en in Juni 1940 het vliegtuigmoe derschip Glorious door zware Duitsohe strijd krachten in de Noordzee. Vier andere vlieg tuigmoederschepen werden tijdens den oor log ter zee aan de Noorsche kust en in de Middellandsche zee door zware beschadigin gen geruimen, tijd huiten gevecht gesteld. De thans in de Middellandsche Zee door voltreffers van bommen zwaar gehavende Illustrious is een der nieuwste Engelsche vliegtuigmoederschepen, die bij het begin van den oorlog nog op stapel stond en pas tijdens den oorlog in dienst is gesteld. Het gemis van dit vaartuig gezien het ge wicht van de bom treffers zal het schip wel verscheidene maanden buiten dienst moeten blijven beteekent in de tegenwoordi ge gevechtspositie voor de Britsche Mid- dellandsche-zee-vloot een gevoelig verlies. „Ingezonden stuk" met pistool en vuist Wanneer de lezer om een of andere reden boos is op de redactie van zijn lijfblad, grijpt hij de pen, doopt die in venijn en schrijft een ingezonden stuk, dat op pooten staat. In Ecuador uit men zijn ontevredenheid over journalistiek beleid op een andere ma nier. Het persagentschap Transocean te Quito is door een uit ongeveer acht met pistolen, bij len en knuppels bewapende lieden bestaan de bende overvallen. De in het gebouw sla pende marconist en de nachtwaker werden door bedreiging met pistolen en door vuist slagen in bedwang gehouden. Intusschen werden de schrijfmachines met bijlslagen vernield en de ontvangtoestellen, en tele foons, alsmede een schrijfmachine gestolen. De bandieten waren goed "gekleed en ver momd. Uit het voorkomen der indringers en uit achtergelaten sporen' meent men te kunnen opmaken, dat de daders buitenlan ders waren. De politieke achtergrond blijkt duidelijk, zegt het D.N.B. De politie beschikt over be paalde aanwijzingen, die ijverig onderzocht worden. (Van onzen Haagschen correspondent.) Zooals men weet, wordt ten behoeve van den Gemachtigde voor de Prijzen, die zeer uitgebreide bevoegdheden heeft verkregen met het oog op de prijsheheersching, ook het controle- en opsporingsapparaat gereorgani seerd en gecoördineerd. Tot dusver beston den er immers verschillende opsporings diensten. onder méér dan één departement ressorteerende. Hiervan zullen nu afgeno men en onder den Gemachtigde gebracht worden die deelen, welke zich hebben bezig te houden met de controle op de naleving van de prijsvoorschriften. Dit zijn onderdeelen van de controledien sten der Rijksbureaux voor de Nijverheid, voor de prijscontrole bij de fabrieken en bij den groothandel Hiernaast zal bij den Cen- tralen Contröiedienst een speciale Prijsop- sporingsdienst worden ingesteld voor de controle bij de boeren, op veilingen, en bij den agrarischen groothandel en tenslotte zal een belangrijk deel van de prijscontrole geschieden in samenwerking met organen van Waterstaat. Deze reorganiseerende coördineering sluit aan bij de vorming van de prijzenafdeelin-' gen in de departementen, welke afdeeiingen een tweeledige functie zullen hebben: zij worden immers belast met jie prijsvorming d.w.z. vaststelling van prijzren of marges, en in de tweede plaats hebben zij een ge deelte van de opsporing van overtreding der prijsvoorschriften. Het geheel wordt dan afgerond door de regeling t.a. van de administratieve strafop legging. Allereerst wordt nu de Duitsche Prijzen- stop van 17 Mei vervangen door Nederland- sche regelingen, waarvan reeds verscheidene zijn verschenen, voor industrieproducten, tal van landbouwvoortbrengselen. huishu ren, landbouwgrondprijzen. renten en ver- voerstarieven. De vaststelling van de prijzen zal steeds zooveel mogelijk rekening houden wij her halen hier een recente verklaring van mr. H. C. Schokker, dén Prijsgemachtigede - met een rechtvaardige verdeeiing van de lasten, welke hei Nederlandsche volk thans heeft te dragen, waarbij ook degeen die zijn arbeid geeft in het productieproces, tenminste recht heeft op een redelijke belooning, welke althans een bestaansmogelijkheid biedt

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1