MadiriLeuwJ 't Vriest nog 3 graden Xe^^eticfi nuuu^i Raadpleeg KeAJfc tti TéJtuUnq, Abonneert U op dit blad. Warme maaltijd Vergoeding van oorlogsschade Slaapplaatsen Gillette ïïieuuM uit Wik Advertentiën Diversen Betrekkingen Te huur Maandag 20 Januari 1941 Tweede Blad Gladheid-ongelukjes WINTERHULPEN EDERLANO 70 ct. per 10 stuks DUNNE HojngeI is de girorekening van den Gemeente-ontvanger* Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp". Burgerlijke Stand van Texel Sneeuwval op Texel Visscherij Algemeen Tehuis voor Militairen Ledenvergadering ZIEKTE- aangeboden aangeboden Wind Oost! Het weer is wel uitermate wisselvallig gedurende de beide laatste dagen. Het heeft zoo ongeveer om beurten gevroren en gedooid, en als wij dit schrijven, dat is 9 uur, vriest het weer 3 graden. Gaan wij het verloop der tempera turen na, dan blijkt dat het Zaterdag morgen dooide. Later op den dag echter ving het weer aan te vriezen, van 3 werd het 4 graden en een enkele maal werd zelfs nog 6 graden genoteerd. Zoo verliep met vorst de Zaterdag nacht. Zondag kwam de regen en dooide het 2 tot 3 graden. Om 11 uur gister avond evenwel was de kwikstand weer 2 graden onder 0 en na den nacht van Zaterdag op Maandag, waarin het constant gevroren heeft, wijst op dit oogenblik de thermometer 3 graden vorst aan. De wind was Zondag West en is thans weer Oost. De barometer schommelt on rustig op en neer, zoodat er met geen mogelijkheid eenige voorspelling valt te doen. Tengevolge van de gladheid van den weg zijn op verschillende punten van de stad onge lukken gebeurd, welke gelukkig geen van alle van ernstigen aard waren. Op den hoek JavastraatPolderweg kwam een wielrijdster in aanrijding met een auto, waarbij het rijwiel beschadigd werd, doch de berijdster er met den schrik af kwam. Bij het schaatsenrijden is op de Spoorgracht een meisje aan het rechterbeen verwond ge raakt. Zij werd eerst op het politiebureau al daar verbonden en daarna vervoerd naar den Geneeskundigen Dienst. Vandaar kon zij naar haar woning overgebracht worden. Een dame heeft tengevolge van een val haar arm gebroken. Op de Buitenhaven werd door een automobi list een lantaarnpaal omver gereden. TE VEEL OP Een persoon, die zich ;n staat van dronken schap op den weg bevond werd op het Hoofd bureau in de gelegenheid gesteld zijn roes uit te slapen. 1 Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden voorwerpen: 1 Stamkaart, 1 licht grijze hoed, 1 bruin lederen koffer, inh. japon, 1 rozenkrans in etui, 1 paar schaatsen (kunst) 1 bankbiljet van 25.—, 1 belastingmerk. 1 gouden ring, 1 heerenrijwiel (Gazelle), 1 nik kelen dop van een auto, 2 vleeschk aarten, 1 paar schaatsen, - paar rordrjschaatsen, 1 bruin lederen port., inh. Duitsch geld. 1 bril in étui, 1 motorkap, 1 gouden gladde ring (J. A. 4-6-'38). Verloren: 1 paar gebreide handschoenen, 1 port. inh. vleeschbonnen en toegangsbewijs, rijvergun ning t. n. J. G. de Groot, 1 paar schaatsen (Kronts), 1 vleesch- en textielkaart, 1 port. met inhoud, 1 belastingmerk, 1 zilveren broche, 1 brandstoffenbon, 1 portefeuille met inhoud, 1 distributie-stamkaart, 1 paar bruin lede ren handschoenen, 1 bril, 3 sleutels aan een touwtje, 1 belastingmerk, 1 bruin lederen actetasch, 1 portefeuille met inhoud, 1 hand schoen, 1 paar blauwe handschoenen, 1 stam kaart, 1 paar kinderschaatsen, 1 paar bruin lederen handschoenen, 1 paai schaatsen, 1 port. met inhoud, port. met inhoud, 3 stam kaarten, 1 gouden dameshorloge met idem armband, X belastingmerk, 1 gouden ringetje, 1 koffertje met inhoud, 1 zwarte tasch met inhoud, 1 stamkaart. - - Alkmaar: in nabijheid station, slaap gelegenheid; geen kinderen. Den Hoorn ONGELUK. Bjj het uitgaan der school kwam de twaalf jarige Janna Jonker, door den gladden weg zoodanig te vallen, dat zij haar been even boven den enkel brak en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Als U zich gaarne scheerl met een zeer dgn mesje, dan is er iets zeer bijzonders in den handel op dat gebied, n.L het DUNNE GILLETTE MESJE. Dit scheert schooner en zachter en gaat langer mee, dan andere dunne mesjes. De lage prijs- 7 ct. -is voor niemand een bezwaar. De dunne Gillette Mesjes, evenals alle andere GILLETTE artikelen, staan in kwaliteit weer aan de spits. Vraag nooit naar 'dunne mesjes', maar naar dunne GILLEHE Mesjes. Ze zijn goudkleurig en zijn voorzien van het bekende handelsmerk. Vergissen is dus uitgesloten. Ze passen op elk scheerap- paraat I (Erb(j vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). van 11 tot en met 17 Januari 1941. GEBOREN: Pe'rus Jacobus Frederikus, z. v. F. Th. van der Gracht en C. Bakker. GETROUWD: J. N. Witte en G. W. van Sambeek. OVERLEDEN: Pieter Bremer, oud 86 jaar, Wed. v. Aafje Eelman; Lena Martha Wet steen, oud 3 jaar. Gevonden: een handschoen, twee paar wan ten. De geweldige sneeuwval van Zaterdag op Zondag heeft op Texel het verkeer tusschen de dorpen onderling zoo goed als geheel stil gelegd. In vele jaren (ook in den beruchten sneeuw- winter van het vorige jaar) zijn de wegen niet zoo dik ingesneeuwd geweest. Te Den Hoorn konden de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk en in de R.K. kerk niet plaats hebben, omdat Ds. Visser en Pastoo. Brinkman niet van Den Burg konden komen. In de midaguren heeft men getracht met sneeuwploegen de wegen te openen, doch in de meeste gevallen is dit mislukt. Vooral de Waalderweg is zeer diep ingesneeuwd. Ver schillende auto's zijn in de wegen blijven steken. De autobus van De Cocksdorp heeft met een grooten omweg Den Burg weten te bereiken, doch de reis was uiterst moeilijk en duurde ruim twee uur, omdat telkens de wegen weer opengespit moesten worden. Vandaag zal men verder trachten de wegen te openen. GEBREK AAN VEEVOEDER TE URK. Door de invallende vorstperiode kon er op Urk niet tijdig genoeg voorraad Veevoeder worden aangevraagd. Daardoor was het niet mogelijk dat de veeboeren op hun derde toe wijziging voor veevoeder dit kunnen krijgen. Het gevolg is, dat de veeboeren momenteel geheel buiten veevoeder zijn. Een gedeelte van den voorraad ligt thans op de Ramspol bij het Kamper Eiland. Een ander gedeelte zal via de Lemmer vervoerd worden. Óm hierin nu eenigszins verandering te bren gen, zal het eerste werk van de Friesland Express zrjn, om veevoeder naar Urk te brengen. Velen zien hierna verlangend uit. MET NOODWONTXGBOUW BEGONNEN. Heden is men op Urk begonnen met de bouw van noodwoningen, daar dit, gezien de woningnood niet anders kon. De eerste is reeds verschenen en is geplaatst achter het Kerkhof, op het terrein bij de Hervormde Pastorie. Het zpn kleine noodwoningen, welke kamer, keuken en slaapkamer bevatten. BEDANKT. Ds. E. du Marchie van Voorthuyzen, pre dikant bij de Chr. Ger. Kerk te Urk, be dankte voor het beroep naar V.aardingen. Urk, 17 Januari. Dcor 22 vaartuigen werd heden met staan- netten onder het ijs aan den Gemeentelijken VÏ3chafslag alhier aangevoerd: 267 pond snoekbaars, van 941 pond per vaartuig, prijs 8890 ct.36 pond baars 3335 ct. en 19 pond voorn, 1618 ct per pond. onze advertentiekolommen voor Uw inkoopen Totale schade geschat in Nederland op ca. 600 a 750 millioen Hoe wordt zij vastgesteld en hoe uitbetaald Naar bekend regelt het Besluit van 2 Dec. 1940 de vergoeding van staatswege voor de materieele schade, geleden ten gevolge van het oorlogsgeweld. Deze schade kan op drieër lei wijze ontstaan zijn: ten eerste door maat regelen, genomen door Nederlandsche bevoegde autoriteiten in verband met de defensie, zoo als b.v. de inundatie of de raseering van voor terrein. In dit geval spreekt men van „oorlogs schade" welke vergoed wordt overeenkomstig de Titels III en lila van de Onteigeningswet. In de tweede plaats kent men de schade, ont- st" an ten gevolge van krijgsverrichtingen van het Nederlandsche leger. En ten derde die, w'ke toegebracht is door vreemde troepen, lldus lezen wij in 't H.bl. Dat in het tweede geval de Staat een .ergoeding geeft, behoeft niet veel recht vaardiging, maar ook voor de derde cate gorie dient de staat zooveel mogelijk de schade te vergoeden. Tegen de vreemde troepen kan de particulier nu eenmaal geen rechten doen gelden. De schade Is echter geleden ter wille van de algemeene zaak, nameiyk 's lands defensie, zoodat de gemeenschap als geheel de schade moet dragen. Hoe een eventueele verrekening tusschendestaten zal plaats vinden is een aangelegenheid, die wellicht in een vredesverdrag te zijner ty<j kan worden geregeld. Voor den staat tegenover zijn onderdanen is de schade echter gemeenschapsschade. Als overweging van billijkheid l an men ook aan voeren dat het toch niet aangaat, dat degenen die „oorlogsschade" hebben geleden in den zin der Onteigeningswet wèl vergoeding zouden krijgen, maar een eigenaar, wiens goed door het oorlogsgeweld heeft geleden niet, ook al heeft deze geen wettelijk recht op die schade loosstelling. Het is daarom ook toe te juichen, dat boven genoemd Besluit in principe ten volle het recht op schadeloosstelling erkent, onverschillig on der welke omstandigheden die schade is ont staan. Het verschil zal in de practijk dus alleen bestaan in de te volgen procedure: in gevallen van „oorlogsschade" geeft de Onteigenings wet den te volgen weg aan, bij „oorlogsgeweld- schade" het Besluit. Hoe wordt de schade vastgesteld en hoe wordt zij uitbetaald? Voor onroerende goede ren gaat men uit van waarde of de boekwaar de op 9 Mei jl.; voor machines enz. eveneens deze waarde, bepaald door den kostprijs, maar onder aftrek van afschrijvingen. Voorts wordt de normale handelsvoorraad vergoed, en voor huisraad bestaat een regeling, welke gebaseerd is op de huurwaarde van de getroffen percee- len. De regeling komt op vele punten overeen met die van de nieuwe Duitsche „Kriegssach- schaden-Verordnung" die op 30 November '40 in werking is getreden ter aanvulling van de bij het uitbreken van den oorlog afgekondigde „Sachsch denfeststellungsverordnung". Echter vindt men in de Duitsche regeling op een twee tal punten een belangrijk onderscheid: schade aan onroerende goederen en huisraad wordt vergoed tot de vervangingswaarde en niet zooals in de oorspronkelijke regeling van de „gemeine Wert" De belangrijke beperking, dat toestand en prijzen per 9 Mei 1940 gelden ontbreekt hier. Bovendien Is bij besluit van den Rijks minister van Binnenlandsche Zaken be paald, dat de bedrijfsschade, welke iemand lijdt door vliegeraanvallen, dus mindere inkomsten doordat het bedrijf tijdelijk stil staat tot een maximum van 2000 mark per maand vergoed wordt. Daar ons „Besluit" uitdrukkelijk slechts de materieele schade regelt, kan het zijn, dat alsnog een rege ling voor deze extra schade in de pen ls. Zeer belangrijk is de vergoeding voor het onroerend goed dat beschadigd of vernield is. Het is duidelijk, dat de Nederlandsche rege ling, die uitgaat van de waarde op 9 Mei 1940 den geteisterden eigenaren geen 100 ver goedt. Ernstiger is evenwel, dat de schaarschte aan bouwmaterialen de beschikbaarstelling van een geldsom tot een illusoire schadeloosstelling kan maken. De aanwezigheid van kapitaal beteekent dus nog geenszins, dat ook de her bouw werkelijk gewaarborgd is. De staat moet zich bij de schadevergoeding laten leiden door twee principes: le het alge meen belang, dat een zoo snel mogelijk herstel der geleden schade eischt, en 2e. het belang der geteisterden. Daarom heeft de uitbetaling rechtstreeks niet plaats in geld, doch in den vorm van een inschrijving op een nieuw „Grootboek voor den Wederopbouw", Welke rentedragend is gedurende een aantal jaren. Deze inschrijvingen dus een schulderken ning van den staat jegens den gerechtigde kunnen niet worden vervreemd of verpand, noch in beslag eenomen worden; zij blijven ook buiten failliSseméftf Izhti' deK' rkcVi t Irebbè n cl e een en ander behoudens bijzondere machtiging van den Algemeen Gemachtigde voor den We deropbouw. De hypotheekhouders zien hun rechten overgeschreven op deze inschrijving, maar zij mogen daarop niet executeeren; voor de rente mogen rij slechts voor maximaal drie-vierden verhaal uitoefenen. Het bedrag der inschrijving moet voor herbouw worden besteed en mag niet voor andere doeleinden worden gebruikt. Want men wil niet alleen den individueelen verlieslijder schadeloos stellen, maar de economische kracht van het land, van de gemeenschap, in stand houden. Wil of kan de gerechtigde zelf niet meer herbouwen, dan kan hij rijn inschrij ving overdoen aan een ander, die dan de her- bouw-verplichting, rustende op de inschrijving overneemt. De algemeen gemachtigde kan ook aan iemand, die zelfstandig binnen het kader der herbouwplannen bouwt, een bouwbewijs uitreiken. Dit is een verklaring, dat de houder gebouwen heeft gebouwd overeenkomstig de goedgekeurde bouwplannen. Het bouwbewijs vermeldt een bedrag, dat door den Algemeen Gemachtigde wordt bepaald en dat zal moeten samenhangen met de schadevergoeding welke is vastgesteld voor de verwoeste perceelen waarvoor deze nieuwbouw in de plaats kan komen. Een vast criterium geeft het besluit niet, maar deze samenhang zal wel de maat staf moeten zijn. Immers indien de werkelijke bouwkosten waarschijnlijk hooger dan de te vergoeden waarde daarop zou worden ver meld, dan zou het „Grootboek voor den We deropbouw" wel eens te gering kunnen rijn voor de uitgereikte bouwbewijzen. Onder over legging van een bouwbewijs kan een bouwge- rechtigde immers de uitbetaling tot het bedrag van het bouwbewijs verkrijgen. Door deze methode bereikt men, dat - - ook door anderen dan zij die schade leden de herbouw ten behoeve van de schade-lijders bevorderd wordt. Het is thans van het grootste sociale belang, dat de herbouw van het verwoeste met kracht en met de ons ter beschikking staande midde len wordt aangevat. De schade is evenwel zéér groot, en zal over het geheele land wellicht 600 750 millioen gulden bedragen. Voor een volledig herstel ontbreken thans de middelen. Daarom heeft uitbetaling in geld ook geen zin. Het is derhalve zeer juist, dat van een be taling in geld zonder direct verband met den werkelijken herbouw is afgezien. Een soortge lijke methode is na den Wereldoorlog ook in België en Frankrijk toegepast; de resultaten van de uitreiking van staatsobligaties aan de geteisterden rijn echter van dien aard geweest, dat hier thans een andere uitwerking is ge kozen. Bovendien zou een uitbetaling in geld, zonder dat er voldoende goederen beschikbaar rijn, de z.g. „zwevende koopkracht" maar ver- hoogen en aanleiding kunnen geven tot prijs stijging van allerlei roerende en onroerende goederen. Het oogmerk is thans om nog vóór den zomer van dit jaar één der zeer ernstig getroffen plaatsen, namelijk Scherpenzeel, uit haar asch te doen verrijzen. Het ls de vraag of de schadegerechtigden dit op eigen initiatief zouden kunnen doen. Hier- by ls In de eerste plaats leiding van den „Wederopbouwdienst" noodig, en naar te hopen ls, kan de soepele schadevergoe dingsregeling, die verschillende methoden van herbouw open laat, daarbij van groot nut zijn. DE LUISTERENDE SCHARE. Ds. P. J. Molenaar schrijft in de Haagsche kerk' bode over de luisterende schare in de kerk onder meer het volgende: ,De menschen die toeluisteren, zijn niet een willekeurige verzameling van menschen uit aller' lei kringen en richtingen. Maar het is de gemeente, die samen is gekomen om haren God te dienen en te verheerlijken. Dat is dan ook zeker niet de plaats en de gelegenheid om momentopnamen te maken. Daar luistert men zelf mede, en bidt zelf mede en komt men mede onder de macht van het woord, dat beslag op ons legt. En dat woord is niet het woord eens menschen, maar het is het levende woord, dat tot die schare komt en wel door den mond eens zondigen menschen, maar die op dat oogenblik als orgaan van den Geest ge- bruikt wordt, om het woord te verkondigen. Ik weet wel, dat in de kerk heel wat onheiligheid kart binnensluipen, omdat de satan gaarne ook de ,,hei' ligen" verleiden en van God aftrekken wil. Ik weet ook, dat er vele niet-luistcraars zijn en andc' ren bij wie de werking van het zaad des woords op allerlei wijze verstoord wordt. Maar de ge' meente is toch daar en hoort het woord. En het zien van die luisterende schare is op zich zelf reeds stichtend en opbouwend. Want men ziet en gevoelt, dat de Geest zijn werking verricht," VERLIES EN WINST. Wij lezen in ,,Pro Ecclesia": In de laatste tien. vijftien jaren hebben de drukpersen van onze christelijke uitgeverijen een rijkdom aan boeken af' geleverd, welke ons beschaamd moest stellen van dankbaarheid. Er is een licht opgegaan over de heilsopenbaring, waarvan voorgaande geslachten nóóit geweten hebben, er is exegetisch werk ver richt, zoowel in oud- als nieuw testament, waar door het Woord tot ons spreekt zooals het nooit tevoren heeft gedaan. Over het verbond, de kerk, de kerkgeschiedenis bestaat er een schat van lec tuur, zóó rijk en zóó ten dienste van iedereen als er nooit te voren bestaan heeft. De drukpersen hebben de laatste jaren al maar gedraaid, het ééne boek na het andere kwam van de pers en ze zijn onder ons volk gekomen en moeten daar thans hun werk doen. Dat is alles te danken aan Gods genade. Mis schien beseffen we dat nog te weinig, maar als God ons schatten wil schenken zal hij ook zorgen, dat we daar het profijt van trekken. We moeten thans veel ontberen, we worden al meer terug ge worpen op het intieme gezinsleven. Dat is niet enkel verlies, daar zit ook winst in. We zijn ver leerd om rustig een boek te lezen dat wat meer dan gewone inspanning van onzen geest vergt. Het leven buiten de intieme gezinssfeer legde op zoo velerlei manier beslag op ons, dat we met wat oppervlakkige kennis die we zoo terloops opdeden, genoegen namen. We wisten van alles iets, maar van heel weinig veel. Wanneer daarin verandering komt, en er zijn teekenen die er op wijzen, dat die verandering komt, zal ook hier uit verlies winst komen en zal straks blijken, dat slechts om te kunnen geven, dingen ons ontnomen zijn die we meenden niet te kunnen missen. GIFTEN EN LEGATEN. Tijdens een kerkdienst werd in de Gereformeerde kerk te Voorburg een gift van f 2000.gecollec teerd, bestemd voor kerk en diaconie. In de Gereformeerde kerk te Zevenhuizen (Gr.) werd een gift van f 500.gecollecteerd, bestemd voor kerk, zending en diaconie. Algemeene kennisgeving Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van onzen Zoon MAARTEN L. DE KOK B. DE KOK—v. Weelde. Den Helder, 17 Januari 1941. Keizerstraat 43 Tijd. Noodziekenhuis Ju' anadorp a 60 ct. per persoon. Eiken middag van 12 tot 2 uur. Chr. Tehuis v. Militairen Kanaalweg 106. Spoorslr. at 44, Den Helder op Woensdag 22 jen 1941 Aanvang 3'/2 uur n.m. Agenda Rekening en Verantwoording Bestuursverkiezing De Secretaris J. VAN HASSELT uitkeering per dag bij tijdelijke ongeschiktheid Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 Te huur Bergplaats voor Inboedels te Breezand Br. letter S., Postkantoor Breezand. VERMIST rode cypersche kater, naam „Felix". Tegen belooning terug te bezorgen: Kanaalweg 44. Iemand met ruim honderd textielpunten, vraagt ruiling voor nette wintermantel of Herenjas A.A.A. aanwezig, leef tijd 30 tot 40 jaar. Brieven onder no. 272, aan het Bureau van dit blad. Industrieele onderneming in het Oosten des lands zoekt tot het verrichten van werkzaam heden van allerlei aard, in het bijzonder timmeren en smeden, EEN ZEEMAN Br. met uitv. opg. als verr. werkzaamh., leeft., burg. staat, Godsd., verl. loon, ref., onder bijv. v. copie-getuigschr. en zoo mog. van pas-foto, onder nr. 273, aan het Bureau v. d. blad. Te huur ongemeub. Kamer m. slaapkamer en gebr. v. keuken te Alkmaar. Adres: Kanaalkade 33a.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5