Pétain-Laval NITLER-MUSSOLINI Staatsleening Het vlagincident tc Sao-Francisco DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER dinsdag Eenwording van alle Franschen Sneeuwpret met woesten afloop Verduisteren 6.06 uur frankrijk Ontmoeting Kalveren clandestien geslacht Voor de warme zomerdagen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 21 JANUARI 1941 69e JAARG.No. 9136 De nieuwe „Voorval moet een ernstige waarschuwing zijn" Drie gulden voor een pond vet HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mj). Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder EEN ONDERHOUD DA.T BINNEN ENKELE DAGEN BELANGRIJKE GEVOLGEN ZOU HEBBEN. Het civiele Fransche kabinet, al dus een bericht van D. N. B.. van maarschalk Pétain heeft een aan vullende mededeeling verstrekt over het onderhoud tusschen het hoofd van den Franschen staat Pétain en Pierre Laval. Hierin wordt o.a. gezegd: Om binnenland- sche politieke redenen heeft het hoofd van den staat, maarschalk Pétain, zooals hit zelf in een radio-boodschap heeft uiteengezet, op 13 December besloten van de medewerking van Pierre Laval af te zien. Als gevolg van de omstandigheden, waarin het Fransche openbare leven zich op het oogenblik be vindt, heeft men deze redenen tot dusver niet kunnen ophelderen. In vele gemoederen is daardoor een zekere verwarring ontstaan. Het hoofd van den staat wenscht echter, dat zich meer dan ooit de éénwording van alle Franschen rondom hem voltrekt. Meer dan ooit wenscht hij de gevaren eener split sing der gemoederen weg te nemen, en meer dan ooit acht hij het van belang, de misver standen uit den weg te ruimen, die de goede betrekkingen tot de bezettende overheid en de Fransche regeering kunnen schaden. Om deze redenen heeft maarschalk Pétain er be lang aan gehecht een onderhoud te hebben met Pierre Laval. Het onderhoud tusschen het Fran sche staatshoofd, maarschalk Pétain en Pierre Laval, aldus D.N.B.. uit Parijs, wordt door de Parijsche pers als de belangrijkste gebeurtenis van de laatste weken gequalificeerd en uitvoerig besproken. Men is alge meen van opvatting, dat de politieke crisis, waarin Frankrijk zich sedert 13 December bevindt, thans een defi nitieve oplossing zal vinden en dat de Fransche regeering den weg in slaat, die naar de Parijsche pers betoogt de eenige kans op weder oprichting en saneering biedt. nl. sa menwerking met Duitschland. Een gevolg van deze samenkomst zoo schrijft de „Petit Parisien", zal zijn dat de mannen, die na de smartelijke gebeurtenissen van Juni 1940 zich openlijk voor een politiek van Duitsch-Fransche samenwerking uitge sproken hebben, zich thans vereenigd moe ten zien met het doel Frankrijk van een rol. die het waard is, te verzekeren. Achter het staatshoofd moeten Pierre Laval, Marquet en Flandin samenwerken aan de leiding van de staatszaken. Frankrijk heeft een sterke eensgezinde regeering noodig. Een laatste kans is aan het land geboden, die het niet voorbij mag laten gaan. Het blad „La France au Travail" ver klaart, dat maarschalk Pétain weer eens be wezen heeft, dat hij het belang van het land boven alles stelt. Het Fransche nieuwsbureau O.F.J. betoogt dat de gebeurtenissen van Zaterdag binnen enkele dagen belangrijke gevolgen zal heb ben. Fransche kabinet vergadert. Uit Vichy wordt gemeld: De leden der regeering hebben Maandag avond vergaderd. In politieke kringen ge looft men, dat de bijeenkomst in de eerste plaats diende om de ontmoeting te bespre ken tusschen Maarschalk Pétain en Pierre Laval. I mmmmk MAARSCHALK PéTAlN. (Foto Archief.) Volledige overeenstemming. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Fuehrer en de Duce gisteren ter ge legenheid van een samenkomst in tegenwoordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken van de as een diepgaand onderhoud heb ben gehad over den toestand. Dit onderhoud is verloopen in den geest van de hartelijke vriendschap tusschen de beide regeeringsleiders en van de nauwe strijdgemeen schap tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk. Het heeft in alle vraagstukken volledige overeen stemming der wederzijdsche opvat tingen opgeleverd. MOGELIJKHEID TOT BELEENING BIJ DE NEDERLANDSCHE BANK. In verband met het bijzondere ka rakter van de uit te geven leening is de Nederlandsche Bank bereid voor hen, die bij de te verrichten stortingen liquiditeitsmoeilijkheden ondervinden en deze niet uit eigen kracht kunnen overwinnen, het ver krijgen van de noodige middelen mogelijk te maken. De Nederlandsche Bank is bereid de obli gaties dezer staatsleening als onderpand voor beleening te aanvaarden met een sur plus van slechts 10 pet. mits de beleenings- aanvraag haar tijdig voor den stortingsda tum bereikt. Na den stortingsdatum kun nen geen beleeningen onder deze regeling meer worden gesloten. Voorschotten in re kening-courant kunnen op deze voorwaar den niet worden toegestaan. De aanvraag tot beleening kan desge- wenscht worden gedaan door tussch'en- komst van den bankier, makelaar of com- missionnair in effecten, aan wien men de inschrijving wenscht op te dragen. Deze kan de fe beleenen obligaties dan bij de bank deponeeren. Wenscht men de belee- ningsaanvraag rechtstreeks tot de Neder landsche Bank te richten, dan kan voor de storting een regeling worden getroffen. Aanvragen voor het sluiten van beleenin gen, als hier bedoeld, kunnen worden ge licht tot de kantoren van de Nederlandsche Bank. ozn. tot het agentschap te Alkmaar. De correspondentschappen der Bank ver- leenen desgewenscht hun bemiddeling voor het overbrengen van de aanvragen. De beleener zal op deze bijzondere bclee- ningen iederen dag kunnen atlassen door geheele of gedeeltelijke terugbetaling even wel slechts in ronde sommen van honderd gulden of veelvouden daarvan. Verhooging dezer beleeningen of het wederom opnemen van afgeloste bedragen kan iriet worden toegestaan De rente zal van da.g tot dag worden berekend. Thans bedraagt de rente voor be leeningen SVo pet. eventueele wijziging van het tarief gaat dadelijk op den dag der wijziging in. De rente op deze beleeningen verschul digd, zal zooveel mogelijk worden verre kend met de opbrengst van de coupont der beleende stukken. Met het oog daarop zal de bank de beleeningsrente in rekening brengen per dezelfde dagen, waarop de cou pons der obligaties vervallen. Indien de beleener zulks bepaald wenscht, zal hij, voor zoover de stand van de belee ning het toelaat, de coupons in natuna kini- nen ontvangen. Bij geheele aflossing of bij het opeischbaar worden van de hoofdsom zal de alsdan verschuldigde rente tegelij kertijd in rekening worden gebracht. Aflas- singen en rentebetalingen kunnen bij alle kantoren van de Nederlandsche Bank ge schieden. Bij den aanvang der beleening dient het onderpand voor de hoofdsom uitsluitend te bestaan uit obligaties van deze leening. Het surplus kan bestaan in contant preln, hetwelk dan in mindering van de beleenm^ wordt gebracht, of in effecten, voor zoover de bank die effecten kan aannemen als suppletoir onderpand. Indien surplus wordt gegeven in de" vorm van suppletoir onderpand van zullen deze effecten volgens den laat sten beurskoers ten minste 130 pet. ver tegenwoordigen van het surplus, dat benoo- digd is. Ruiling in de als surplus ^deponeerde effecten is te allen tijde mogeh|k der obligaties dezer leenmg kan niet worden toegestaan. Formulieren voor de akten van beleening, van ruiling, bijvoeging of tenigneming an fondsen uit de onderpanden van de be.ee- ningen, waarvan hier sprake is. zijn bij a - le kantoren van de bank en bij haar respondentschappen kosteloos verkrijgbaar. Volgens de bepalingen van het prospectus zijn alle stukken, uitsluitend betrekking neb bende op de beleening bij de Nederlana- sohe Bank van schuldbekentenissen en re- cepissen dezer leening, vrij van zegelrecht. GROOTE VERONTWAARDIGING IN DUITSCHLAND. EEN SCHERP PROTEST TE WASHINGTON IN GEDIEND. Het vlagincident voor het Duitsche con sulaat te San Francisco, waarbij de Dui- sche vlag, die naar aanleiding van de her denking der stichting van het Duitsche rijk in 1871 te Versailles was uitgestoken en door het Amerikaansche publiek werd neergehaald en verscheurd en waarbij Amerikaansche matrozen de leiding moe ten hebben gehad, heeft te Berlijn groote verontwaardiging te weeg gebracht. In de Duitsche pers wordt deze aanval op de Hakenkruis-vlag, welke onder het gejuich der menigte werd neergehaald en vernield, scherp gelaakt. Men ziet hierin het resul taat eener „hetze", die den laatsten tijd in bepaalde Amerikaansche kringen georga niseerd werd. De nadruk wordt gelegd op de passieve houding der Amerikaansche politie waaruit valt af te leiden dat men zich ter bevoegder plaatse niet tot het ne men van scherper maatregelen verplicht heeft geacht. De Duitsche zaakgelastigde heeft te Washington tegen deze ^schending van de Duitsche rijksvlag een scherp pro test ingediend en de verwachting uitge sproken, dat de daders zwaar gestraft zul len worden. Het bericht, dat Washington inmiddels reeds zijn leedwezen over het gebeurde zou hebben uitgesproken, wordt te Berlijn op het oogenblik nog niet beves tigd. De Duitsche bladen hekelen scherp het vlagincident te San Francisco en noemen het hijzonder bezwarend, dat blijkbaar leden der Amerikaansche marine aan de uitspattin gen hebben deelgenomen. Het zaad, dat de oorlogsophitsers in de Vereenigde Staten over het land hebben gestrooid, schrijft de Nachtausgabe, komt. op. Van beschaving kan men niet meer spreken, wanneer dergelijke gebeurtenissen onder de oogen der politie kunnen voorvallen. De Deutsche Allgemeine Zeitung ziet in liet incident te San Francisco eveneens het bewijs, dat het staatsgezag in de V. S. niet steeds voldoende duidelijk beeft laten utiko- men, dat ook in tijden van politieke hoog spanning en tegenstrijdigheden, de symbolen van vreemde mogendheden moeten worden geëerbiedigd. De gebeurtenissen van San Francisco zijn des te ernstiger, omdat leden der bemanning van een Amerikaansch oor logsschip hierbij betrokken zijn. Dit feit toont duidelijk aan tot welk een graad de anti-Duitsche agitatie in de V. S- gegroeid is, zonder dat de verantwoordelijke autoriteiten iets daartegen hebben gedaan. De „Boersenzeitung" wijst er op, dat het Duitsche volk met volle overtuiging het pro test deelt, dat de Duitsche zaakgelastigde te Washington heeft ingediend. Voor de ver antwoordelijke heeren in Washington, schrijft het blad, moet dit voorval een ern stige waarschuwing zijn. Zij hebben de gees ten der zinlooze ophitsing wakker geroepen en zullen thans moeite hebben die weer kwijt te raken. Eerst de sneeuwbal, toen het mes. Het dikkepak sneeuw, dat de laatste (la gen ons land bedekt, verleidde een troepje opgeschoten jongens Enspijk tot het al oude Nederlandsche vermaak van sneeuw ballen gooien. Toen een bal mét geweld de voordeur der woning van een der inwo ners van dat plaatsje raakte, wond deze zich daarover zoo op, dat hij naar buiten snelde, waarop 'n vechtpartij in de sneeuw ontstond. Hierin mengde zich ook de 30- jarige zoon van den verontwaardigden En- spijker en de ruzie liep ten slotte zoo hoog, dat de 19-jarige v. d. W. een mes greep, waarmede de zoon eenige steken in de buik kreeg, terwijl zijn kleeren deerlijk werden gehavend. Dit was het einde van de pret. Ér werd medische hulp uit Beesd gevraagd en het slachtoffer werd naar het zieken huis te Utrecht overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. EEN LANDBOUWWETENSCHAPPELIJKE GILDE. In een Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering van aan de Landbouwhoogeschooi te Wageningen afgestudeerde ingenieurs en diei'enartsen. werd besloten tot oprichting van een landbouwwetenschappelijke gilde Hierin zullen de Wageningsche ingenieurs en de dierenartsen in één verband worden opgenomen. Daders achterhaald, het vleesch niet. In samenwerking met een keur meester van het abattoir is het de Utrechtsche recherche Zaterdag ge lukt, te Utrecht een groote hoeveel heid frauduleus geslacht kalfs- vleesch in beslag te nemen. De sla ger deelde mede, dat hij het vleesch had gekocht van een man uit Zui len. Toen bij dezen man een onder zoek werd ingesteld, bleek, dat hij aan den slager reeds negen geslach te kalveren op clandestiene wijze had verkocht. Reeds geruimen tijd is hier frauduleus ge slacht, want het bleek, dat behalve deze ne gen kalveren nog 22 stuks op oneerlijke wij ze waren geslacht en verkocht. De 22 beesten zijn door een anderen slager in Utrecht ge kocht. De kalveren werden ten huize va^ een derden man in Zuilen in een schuurtje om het leven gebracht. Tegen den slachter, den eigenaar van het schuurtje en de twee slagers uit Utrecht is proces verbaal opgemaakt. Van het vleesch van de 22 kalveren bleek niet veel meer over te zijn. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.36 uur In den Haagschen Dierentuin krijgt Jopie, de Orang Oetan, bij gebrek aan zonlicht, toch zijn portie en wel door middel van de hoogtezon (Foto Schimmelpenningh) Recherche verstoorde geanimeerd zakengesprek. Rechercheurs van het hoofdbureau van po litie te Amsterdam hebben Zaterdag een man gearresteerd, die tegen woekerprijzen vet wilde verhandelen. Zij zagen den man, die een koffer bij zich had, druk discussi eeren op de Heerengracht met iemand an ders. Het was kennelijk een zakengesprek en de rechercheurs besloten een kijkje in den koffer t^ nemen. Tot hun verbazing bevatte deze niet minder dan 20 pond vet, gedeelte lijk in zakjes verpakt, gedeeltelijk nog rauw. Het gesprek dat gevoerd was, bleken onder handelingen te zijn tot verkoop van dit vet voor het sommetje van f3.per pond. De kooper had al reeds een klant die bereid was f 3.25 voor een pond vet te betalen. Een nader ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat het vet al reeds door verschil lende handen was gegaan. O.a. waren een melkboer en een koopman in deze zaak be trokken. De prijs was opgeloopen van 80 cent tot f 3.25 per pond. De politie heeft.het in beslag genomen en zal het een dezer dagen volgens den wette- lijken weg tegen den juisten prijs verkoopen. De nvan, die.ijl Hamstert Een inwoner van Sneek zaagt het ijs in het water voor zijn wening In stukken, vischt de kleinere brokken met een schepnet op en bergt het ijs In zijn speciaal geïsoleerd peWtufs voor de warme zomerdagen (Foto Paa-HoMend)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1