Een handendrama met weinig verband Prijspolitiek Duitschland Kennedy vraagt naar Marktberichten Geen 500 maar 5000 Ski-wedstrijden in Schoorl Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Engclands oorlogsdoeleinden Fiets gestolen, maar vrijgesproken Officieel© Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart VOOR DEN POLITIERECHTER. EEN RUZIE OM NIETS. Ga je weg, of ik neem je weg. A. B., wonende te Haarlem, voer in den nacht van 2 op 3 Oetober met een motor- «chuit van Schagen naar Alkmaar. Daar was op zichzelf niets tegen, doch wel was het niet in den haak dat er in die schuit 61 ge bruikte buitenbanden en 5 gebruikte binnen banden bevonden, zonder dat dit vervoer was gedekt door een geldig vervoerbewijs. Verd. erkende het feit, doch zeide dat hij niet de bedoeling had die banden te vervoe ren. D«e banden waren uit Winkel afkom stig De Officier achtte het bewijs wettig en over tuigend bewezen en eischte f 30.— boete, subs. 20 dagen. Der verdediger, Mr. Dr. Buiskool uit Stha- gen wees er op, dat verd. niet te kwader trouw had gehandeld. Men had hier te doen met een verplaatsbaar pakhuis. Het was niet de bedoeling de banden te vervoeren. Boven dien was de verdachte melkslijter en voer maar mee van Schagen naar Alkmaar. We kunnen niet achterhalen of hier ontheffing van den Minister aanwezig was, omdat de man in Winkel, overleden is. De verdediger vroeg daarom vrijspraak en als de Politie rechter daar niet mee accoord kon gaan, riep Mr. Dr. Buiskool een uiterste clementie in voor zijn cliënt. Mr. Krabbe merkte op dat het vervoer ge dekt moest zijn door een vervoerbewijs. De verdediger antwoordde^ dat dit niet aan te toonen is. omdat het er niet meer is. Het lijkt alles zéér verdacht, omdat het in den nacht is geschied, doch plaiter's cliënt heeft al vele malen banden vervoerd. Op het mo ment, dat verd. werd aangehouden, had hij toch geen vervoerbewijs, aldus de Politie rechter. De verdediger kon dit niet ontkennen, doch wees er op, dat deze verd. geen wil had tot vervoeren. Il.ct was immers de schuit van z'n vader en \>erd. voer slechts mee, zonder opzet om deae banden te vervoeren. De Politierechter zal in deze zaak schrif telijk vonnis wijzen, heden over een week. EEN RUZIE OM NIETS. Neen, mej. L. J. L. uit den Helder verstond zich niet goed met haar stiefzoon J. de V., die bij haar inwoonde. Feitelijk om niets ontstond op 7 April van het vorige jaar twist tusschen beide menschen en get. kreeg een slag tegen haar gezicht en haar arm en la ter een stomp tegen haar hoofd, waardoor zij pijnlijk werd getroffen. Mr. Krabbe vroeg get. of het nu beter ging? Dat wel Edelachtbare, antwoordde deze; we wonen niet meer bij elkaar. De verdachte was niet verschenen, maar de Reclasseeringsambtenaar, de heer J. H. V. iggers uit Alkmaar vertelde, dat de jon gen pas 1? jaar was en de omstandigheden bij hem thuis minder gunstig waren. Spr. adviseerde onder toezichtstelling. De Officier van Justitie Mr. de Bruevs Tack achtte het feit wettig en overtuigend bewezen, door de buitengerechtelijke verkla ring van verd. en de verklaring van getui ge. Gezien de moeilijke omstandigheden, waaronder verd. leefde, eischte de officier f 15 boete subs. 10 dagen en onder toezicht stelling. De Politierechter uitspraak doende, ver oordeelde verd. bij verstek tot f10 boete, subs. 5 dagen en onder toezichtstelling. Heerhugo waard. DAT ZOU WEL WAT VOOR MIJ ZIJN! Op Woensdag 7 Augustus was een zekere N. A. B„ thans woonachtig te Heemskerk, brood gaan bezorgen bij mei. P. de V., te Heerhugowaard. Hij zag een kettinkje met hanger leggen en dacht; ,Dat zou wel wat voor mij zijn." Een oogenblik later zat het gouden sieraadje in verdarhte's zak. Dat is bespottelijk, meende mr. Krabbe. Wat heb jij aan zoo'n kettinkje. Zoo maar, zei verd. onlogisch. Mej. P. de V. uit Heerhugowaard, als ge tuige gehoord, had zich achter op het erf gewasschen. Toen ze terug kwam was in de keuken de gouden ketting met hangertje verdwenen. Verd. had eerst nog de schuld willen gooien op een jongen van 14 jaar. die hem den weg wees. omdat hij in Heer hugowaard onbekend was. De heer Wiggers kwam vertellen, dat het reclasseeringsrapport over verd. gunstig luidde.- Naar de meening van den Reclas seeringsambtenaar had verd. den gouden ketting meegenomen om die te verkoopen. De Officier requisitoir nemend, vond het geval ernstig en eischte f50 boete. subs. 30 dagen. Mr. Krabbe hield rekening met het gun stig verleden van verd. en met het feit. dat verd. slechts f 13 per week verdiende. De Politierechter veroordeelde verd. tot een geldboete van f30 subs. 15 dagen. De groote radiorede, die Kennedy, de ge wezen Amerikaansche ambassadeur te Londen, Zaterdagavond heeft gehouden, schijnt zeer beluisterd te zijn. De Ameri kaansche bladen hebben Zondag ook veel aandacht aan de rede gewijd. Dit is be grijpelijk, want de spreker is een vooraan staande figuur in het Amerikaansche le ven, de rede is zeer belangwekkend en het tijdstip, waarop zij is gehouden, schijnt, tenminste in de Vereenigde Staten, nog al opwindend te zijn. Het heeft geen verba zing gewekt, dat Kennedy, wanneer hij over Duitschland sprak, veel herhaalde van hetgeen men gewoon is van Roosevelt te hooren. Ten slotte is Kennedy bijna drie jaar ambassadeur te Londen geweest. Hij heeft daar, of hij wilde of niet, de politiek van zijn President, die tegen verzoening in Europa gericht was, moeten vertegenwoor digen en kan zich daarvan natuurlijk niet goed terugtrekken. Ook iieeft het te Berlijn niemand verwonderd, dat hij voor een krach tige ondersteuning aan Engeland pleitte. Gezien de terreur, die in de Vereenigde Staten schijnt te heer- schen, kan bijna niemand het nog wagen, tegen deze onneutrale handel wijze der Amerikaansche regeering verzet aan te teekenen. Overigens zijn er vele punten in de rede van kennedy, die de aandacht waard zijn. In de eerste plaats de vraag, die hij stelde: „Kent het volk der Vereenigde Staten eigen lijk wel de oorlogsdoelen van Engeland? En in verband daarmede zijn uitlating; „Engelands oorlog is niet onze oorlog. Wij zijn bij het uitbreken van dien oorlog niet gekend." Verder was het ieer belangwek kend, dat hij zeide: „Churchill beweert, dat hij in 1941 geen Amerikaansche troepen noodig heeft. Hoe is hot echter in 1942 en volgende jaren?" En ten slotte viel het op, hoezeer Kenne dy er den nadruk op legde, dat de Vereenig de Staten niet on een oorlog zijn voorbe reid en dat daarom deelneming aan denetrijd een groot risico en een sprong in het duis ter zou beteekenen. Met voldoening heeft men aan het slot der rede gehoord, dat Kennedv zijn landgenoo- ten vermaande, verdraagzaam te zijn. Dit is een vermaning, die temeer op haar plaats lijkt met het oog op de beleediging der Duitsche vlag te San Francisco. gepleegd door eenige opgeschoten jongens. Iedere Amerikaan, die gedurende de laatste jaren in Duitschland heeft gewoond en ook dege nen, die er thans wonen, zullen kunnen be vestigen. dat het Duitsche volk tegenover de Vereenigde Staten volkomen rustig en verdraagzaam is en dat Amerikaansche bur gers of de Amerikaansche vlag hier. zooals vanzelf spreekt, door niemand beleedigd worden. Inteeendeel. de Amerikanen wor den vriendelijk ontvangen kunnen natuur lijk overal hun taal sprpken en hun vlag hijschen waar zii willen. Als dat in Duitscli land mogelijk is. ofschoon bet land oorlog voert, waarom zou men dan in de Vereenig de Staten, die geen oorlog hebben, niet even verdraagzaam kunnen zijn? Ook al was het de fiet* van een politle-agen' Gistermiddag stond voor den Utrecht schen politierechter mr. Roeling, te recht de 24-iarige G. P. B. uit Maar- sen, die een fiets had weggenomen en nog wel een fiets van een poli- tie-agent. welke tegen het Utrecht- sche hoofdbureau van politie stond, en dezen diefstal heeft bekend, maar toch nog het geluk mocht be leven, te worden vrijgesproken. De politierechter nam aan, dat niet de bedoeling aanwezig was de fiets te behouden, de jongeman nam de fiets weg omdat de politie de zijne piet wilde vrijgeven. Het gebeurde zóó: de jongeman was voor enkele uren in Utrecht, zijn fiets had hii op slot tegen den gevel gezet van het huis, waarin hii zich bevond. Maar het was reeds duister en dan mogen volgons voorschrift van den burgemeester geen fietsen meer buiten staan. Toen de jongeman aanstalten maakte om naar buis te gaan. was zijn rij wiel verdwenen. On het politiebureau ver nam hij. dat ziin eigendom daar was. maar teruggave werd hpm geweigerd want in gevolge eon verordening is de politie ver plicht fietsen a's deze vipr en tw!nti<r uur vast te houdpn. Toen de eigenaar bleef aan bonden, omdat bij nu eenmaal naar huis moest, is hem vrij barsch de deur gewezen. Buiten heeft hij daaron een fiets van een politie agent zipn staan, die niet op siot stond, hij nam dat rijwiel en reed er op weg. maar nog geen half uur later werd hii reeds gegrepen. F.r viel niet te ontkennen. Doch hij gaf van den hegonne af te kennen niet het voornemen te heb ben gehad de fiets te behouden. Hii wilde slechts naar huis. omdat ziin ouders ongerust zouden worden en den volgenden dag zou hii de fiets ongetwijfeld hebben teruggebracht. De officier van Justitie, eischte f 50.— boete, subs. twintig dagen hechtenis. De raadsman van verd.. was daarentegen van oordeel, dat hier geen sprake van diefstal is. Deze jongeman was on n splin ternieuwe fiets, die meer dan honderd gul don gekost beeft, naar Utrerht gekomen iemand met zoo'n fiets in eigerdom is niet een man. die diefstallen begaat. \crd. komt trouwens uit een goed V. heeft erkend. Zeker. Maar hu beeft de be doeling gehad het rijwiel terug te b.on gen. Hii meende dat ziin ouders ongerus^ zouden ziin. In het politiebureau beert deze jongeman nog gezegd, dan stap ik op ik. p(M-ctp de beste fiets en daar stond een fiets. Toen de agent deze later nuste. zei men natuurlijk, dat is hii heslist geweest. Fn hij was h^t. m#*n had hf*m dn eet p nakken. Dit is geen diefstal a'dns nogmaa.s de verdediger, die daarom op vrijspraak aandrong. De politierechter meende met <iet plei dooi te moeten meegaan. Hii zag evenmin een vooropgezette bedoeling het rijwiel te behouden pn sprak den jongeman vrij van het hem ten laste gelegde. VOORRADEN KAAS BOVEN 500 K.G. THANS VRIJ. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd deelt het volgende mede. In verband met de op 28 Augustus 1940 getroflen kaas regeling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 kg., de verplichting op gelegd, deze niet te verhande len of af te leveren dan met toestemming der Nederland- ache Zuivelcentrale, Afd. Zui vel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde Centrale een gedeelte van 80 met een minimum van 2500 kg. voor het verhandelen en afleveren vrijgegeven. Dit gedeelte wordt met ingang van Maandag 20 Januari 1941 tot 100 verhoogd, zoodat dus van dien datum af de geheele voorraad van 28 Augustus 1940 is vrijgegeven. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend ge schieden tegen toewijzingen op grond der bepalingen van de Kaasdistributiebeschikking 1940 I. RIJKSBUREAU VOOR NON- FERRO METALEN. Het Departement van Han del, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat het Rijksbureau voor Non-Ferro Metalen, tot dusverre geves tigd 's-Gravenhage, Prinsesse- gracht 21, is verplaatst naar Lyceumplein 18, aldaar, tele foonnummer 116070. invloed uit. Prijs verhooging van den invoer zou, wanneer zij slechts eeni ge procenten op 't Duitsche verbruik uitmaakt, zich op de een of andere wijze doen gevoelen. In de afgeloopen maanden hebben de prij zen voor gemakkelijk te controleeren goe deren geen wijziging ondergaan. Dit geldt niet alleen voor levensmiddelen, voor brood, aardappelen, boter, vleesch, enz., maar even zeer voor vrachtkosten, het contingentee- rende deel aan geweven goederen, enz. In tegenstelling met de in het buitenland vaak heerschende opvatting wordt in het rijk lang niet alles gecontingenteerd. Aan con trole zijn slechts die goederen en artikelen onderhevig, welke voor het levensonderhoud onmisbaar zijn. De gang van zaken in Duitschland toont aan, dat de door de betref fende instanties voorgeschreven maatregelen voor prijscontrole voortdurend scherper zijn geworden, om zoodoende op elk gebied het evenwicht der prijzen te handhaven. Overtreders worden met zware straf fen bedreigd. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat de handelaars in levensmiddelen hun zaak voor goed moesten sluiten, wanneer een ern stig vergrijp tegen de prijsvoorschrif- ten was vastgesteld. Thans gaan de verordeningen zoover, dat bij een bij zonder zwaar vergrijp zelfs de dood straf kan worden geëischt. Men ziet in Duitschland in dergelijke delicten een misdrijf tegen de volksgemeen schap, een vergrijp dus, dat ook op elk ander gebied tot de doodstraf leidt. Talrijke ondernemingen in de Duitsche industrie hebben onlangs opdi'acht gekregen, hun prijzen opnieuw te calculeeren. Komt men hierbij tot de conclusie, dat de produc ten kunnen worden verkocht tot een lage- ren prijs dan tot dusver, dan moet dit on middellijk geschieden. De prijzencominissa- ris heeft het recht daarbij persoonlijk con trole uit te oefenen en de berekening van den kostprijs nauwkeurig na te gaan. Mocht wor den geconstateerd, dat het nagaan der prij zen door een bepaalde onderneming niet met de vereischte nauwkeurigheid heeft plaats gehad, dan worden daarvoor straffen be paald, die ver boven de behaalde winsten uit gaan. VIERINGEN POLITIE. Verloren: een overschoen en een hand- tasch, inh. ongev. f 1.50, een vulpen enz. Int. gem. bode. KOEGRAS JULIANADORP. DOOR DE GLADHEID. Gistermorgen vroeg had in de bocht van den Rijksweg aan de Kooij voor de woning van den heer \V. Slikker een aanrijding plaats tusschen een autobus van de „Noord holland" en een vrachtauto. Het ongeval ge beurde door de gladheid van den weg. Met een geweldigen klap botsten beide voertui gen tegen elkander en bleken bij onderzoek dan ook ernstig beschadigd te zijn. De in zittenden van de vrachtauto werden gewond, maar toch niet zoo ernstig, zooals zich dat eerst liet aanzien. Zij werden ter plaatse voorloopig verbonden. De autobus had geen passagiers en de chauffeur kwam met den schrik vrij. Door de Rijks-, Gemeente- en Duitsche politie werd ter plaatse een gron dig onderzoek ingesteld naar de schuld vraag. NOORDSCHARWOUDF.. 20 Jan. 22900 kg. roode kool f 5.50; 3000 kg. gele 'tooi f 4.40; 68500 kg. D. witte kool f 3.90; 2300 kg. uien f 5. BROEK OP LANGENDIJK. 20 Jan. 10000 kg. roode kool f 5.50; 23500 kg. gele kool f 4.10; 29500 kg. D. witte kool f 3.90; 4700 kg. uien f 5. Langedijk wist bij de Zondag te Kolhorn gehouden nationale schaatswedstrijden be slag te leggen op de 1500 meter. De Noordhollander (links) in actie. (Foto Pax-Holland). Sneeuwbergen in de Amsterdamsche grach de de witte massa's op de straten en plei sten kwamen handen te kort om alles op te reservoirs te zijn. ten. De plotseling ingetreden dooi verander- nen in modderjxielen en de reinigingsdien- ruimen. De grachten bleken welkome (Foto Pax-Holland). Men zal uit ons verslag hebben begrepen dat Jan Langedijk winnaar werd op de 5000 en niet op de 500 meter, zooals in den kop stond. Dank zij het te waardeeren initiatief van enkele' ski-entliousias!en werden Zondag middag op liet bekende speelduin te Schoorl achter hotel „De Roode Leeuw" nationale ski wedstrijden gehouden. Bij de afbakening van deze voor Neder land unieke skibaan was men algemeen van oordeel, dat hier df beste Nederland- sche afdatingsbaan werd aangetroffen, ter wijl de groote sneeuwval in Schoorl ruim 35 c.M., eer succesvolle wedstrijd in het uit zicht stelde. Ondanks de slechte verbindin gen met Schoorl was liet aantal deelnemers sters) zeer bevredigend. Door de plotseling ingevallen dooi ver keerde de baan Zondag niet in zoo'n uit stekenden toestand, maar een zeer inten sief „wachsen" van de ski's deed de stroef heid van de sneeuw op de geleverde pres taties minder invloed uitoefenen. Hoewel de skisport in Noordliolland prac- tiscli geen belangstelling heeft, brachten trams en bussen talrijke belangstellenden voor dit in Noordholland nagenoeg onbe kende sportevenëment. De afdaling fslalom) voor de dames werd gewonnen door mej. Asjes, die zoowel bij de eerste als bij de tweede afdaling nagenoeg dezelfde tijd maakte. De door mej. Asjes gemaakte tijd van 49 sec. was zeer snel. Mevrouw-G. Ockhuyzen. die het eerste ge deelte van het traject zeer vlot aflegde. moest door een val „bij de derde boog" zoo veel van haar snelheid inboeten, dat zij niet geklasseerd werd. Bij de heeren was de heer A. Vis uit Wor- merveer verre favoriet, zijn beste tijd was 31 sec. De heer L. dé Kadt, die bij de tweede afdaling een beduidend goeden tijd maakte over de eerste drie bogen, kreeg bij de vier de boog een zoo sterke vertraging, dat hij niet bij de winnaars kon worden geplaatst. Hoewel de sterke dooi op de tijden haar invloed deed gelden, waren de gemaakte tijden toch bijzonder gunstig. Na afloop van de wedstrijden werden door den heer Ockhuyzen de prijzen uitgereikt, waarbij hij dank bracht aan de heeren Mi- sik en Van Wijk voor hun piijzcnswaardig initiatief. Uitslagen: Dames slalom: 1 mej. A. Asjes. Alkmaar. 49 sec.: 2. mej. Landman. 12 sec.; 3. mej. Arntz, 1.37 sec. Heeren slalom: 1. A. Vis. Wormerveer, 31 sec.: 2. J. A. Korteweg, Alkmaar. 35,4 sec.: 3. W. Jansen, Amsterdam. 36.4 sec. in Meer dan een jaar lang zijn de Duit sche instanties voor prijzencontrole er in geslaagd, het prijsniveau sta biel te houden, aldus een bericht van V.P.B. uit Den Haag. Standaardprijzen en materiaal-uit- uitgaven op belangrijk gebied zijn sedert het uitbreken van don oorlog ongewijzigd gebleven. Het is niette min begrijiielijk, dat bij het schaar- scher worden van bepaalde waren be proefd wordt, de oude wetten van vraag en aanbod weer in te voeren. Op de prijsontwikkeling in het bui tenland oefent men te Berlijn geen De groote sensatie van de nationale schaats honden werden, was de overwinning van beslissende moment aan de finish, waarbij heeft. Rechts de tijdopnemers. wedstrijden, welke Zondag te Kolhorn ge- v. d. Hoorn op Buyen in de 500 meter. Het v. d. Hoorn een grooten voorsprong op Buyen (Foto Pax-Holland).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3