trut Iziitistki orde Te dom om door te loopen! Zweedsche politiek blijft ongewijzigd COMPLOT TEGEN IBN SA0ED ONTDEKT JAPANS Nationalisatie der Engelsche havenbedrijven Een berouwvol meisje Beroepsbrandweer te Rotterdam Noodlottige sprong Ook de vronw van den Negus naar Khartoem De ontbinding van het 4e Chineesche leger Krijgt Engeland Deensche schepen? ILPENDAMMER CONTRA DEN BURGEMEESTER. Dominee neemt het voor den ver dachte op. Voor den Amsterdamschen politierechter had zich gisteren een jongeman uit Ilpen- dam te verantwoorden, van wicn de dag vaarding zeide, dat hij zich verzet had tegen een bevel van den burgemeester, op 27 Au gustus. toen in Upendam gevaar voor gra naatscherven niet denkbeeldig was en een verbod tot samenscholing van kracht was. had zich bij het tramhuisje een groep jongens gevormd. De burgemeester had, uit vrees, dat zich baldadigheden en wanordelijk heden zouden voordoen en mede met het oog op den gevaarstoestand, de jongens in verschillende richtingen weggestuurd, doch verdachte had zich niet gehouden aan het bevel van den burgemeester door een bepaal de steeg huiswaarts te gaan en had zich, toen hij onder arrest werd ge steld, verzet door zich tot tweemaal toe los te rukken. Hij werd daarop aangehouden op ordeverstoring en op het niet gevolg geven van het bevel, zich te verwijderen, Bij het getuigenverhoor verklaarde de pre dikant, die thans twee jaren in llpendam ver toeft, niet bekend te zijn met een beesten boel en een verregaand bandelooze jeugd, waarvan in llpendam sprake zou zijn of dat de jongen, die thans terecht stond, de leider of de hoofdschuldige zou zijn van een deel jongens, welke bekendheid verworven had door de bedreven baldadigheid zooals van andere zijde betoogd. Integendeel, deze getui ge h décharge had altijd alles van de jon gens gedaan kunnen krijgen en hem was niets gebleken van een onrust, die de samen leving onmogelijk maakt. De klachten, in gekomen van de zijde van de burgerij, weet hij aan onderlinge oneen igheden. De politierechter merkte hierbij op, dat een burger zijn burgemeester dient te gehoorzamen, doch getuige voerde hierop aan, dat een vergrijp tegen zulk een bevel gezien moet worden in het licht van de mentali teit der bevolking, welker ontwik keling niet op zoo hoog peil staat als die van den burgemeester, zoodat hiermede rekening moet worden ge houden. Nadat uitvoerig gesproken was over de onderlinge verstandhouding in llpendam. kwam de Officier van Justitie aan het woord, die een vergrijp als het negeeren van het bevel van den burgemeester ernstig achte en een gevangenisstraf van drie we ken vorderde. De verdediger vestigt de aandacht van den politierechter op de gunstige beoordee- lingen van verd. door den predikant, den vorigen burgemeester en het schoolhoofd. Het proces-vei baal van den burgemeester was z.i. vol tegenstrijdigheden en 'mede daar om vroeg hij het nietig- of niet ontvankelijk verklaren van de dagvaarding en vrijspraak daarop, benevens ontslag van rechtsvervol ging. Met de opmerking, dat de verd. toch geen volmaakt burger kan zijn met klachten in de jaren 1934. "35, '37. en '38 en twee veroor deelingen door den kantonrechter, wat wel een voldoende waarschuwing moet zijn ge weest, veroordeelde de politierechter den verd. tot een gevangenisstraf van 14 dagen. Telefonische „afspraak" rechtbank afgezegd. met de De Amsterdamsche politierechter, Mr. Dr. N. Muidér, zag gisteren een meisje voor zich verschijnen, dat zich te verantwoor den had voor het wegnemen van vijf kwar tjes, toen zij in den winkel van haar pa troon de zaken waarnam. Zij was reeds eer der opgeroepen, doch had toen verstek la ten gaan. Mevrouw heeft toch opgebeld, was haar verontschuldiging. Dat was ech ter niet voldoende geweest en thans stond zij voor diefstal terecht. Zij verklaarde berouw te hebben, maar op de vraag, of zij haar patroon al ecnige vergoeding had betaald, antwoordde zij ontkennend. „Berouw is niet genoegaldus Mr. Mul ler, „daar kun je niet mee volstaan. En dan de eerste maal nog hier wegblijven want per telefoon kan men déze af spraak niet zoo maar afzeggen en geen schadevergoeding. Dat wijst niet bepaald op oprecht berouw". De officier van justitie achtte geen ver ontschuldiging voor haar oneerlijkheid aanwezig en requireerde een gevangenis straf van drie weken. De politierechter wees de verd., die zulk een straf heel erg vond, dat zij, door den eersten keer niet te verschijnen, de moge lijkheid van een voorwaardelijke veroor deeling verloren had laten gaan. Met een tot uitdrukking brengen van haar berouw kwam de jongedame er nu niet meer van af, er was wel een andere wijze geweest. Hoewel de over haar verkregen inlichtin gen niet al te fraai waren, wilde Mr. Mul ler volstaan met een geldboete van twintig gulden. Mocht zij nu weer telefonisch af zeggen, dan zou zij twintig dagen moeten zitten. Naast het vrijwilligerscorps. De voorloopige opleiding van de kern van de Rotterdamsche gemeentelijke brandweer is na een scholing van twee maanden be ëindigd. In afwijking met het vrijwillige brandweerinstituut te Rotterdam bestaat deze kern uit beroepspersoneel. De nieuwe Rotterdamsche gemeentelijke brandweer is gebaseerd op eenheid en mi litairen grondslag. Voorloopig zal het zoo zijn, dat de beroepsbrandweer optreedt bij brand in het havengebied, en dat de vrij willige in actie komt bij mogelijke branden in het overige stadsgedeelte, waarbij de be roepsbrandweer zoo noodig zal assisteeren. Het personeel stelt zich dan onder de lèi- ding van den commandeerenden hoofdman van de vrijwillige brandweer. Naast elkaar zal men dus in de toekomst te aanschouwen krijgen een brandweer, welke bestaat uit twee deelen, t.w. een beroepskern en het be staande vrijwillige deel. Zaterdagmorgen heeft het eerste aantal beroepsbrandweerlieden hoofdzakelijk gere- cruteerd uit leden van den opbouwdienst met aanvulling uit het personeel der vrijwil lige brandweer, een demonstratie gegeven. Deze demonstratie gaf een goed beeld van het bereikte. Het personeel bestaat uit jon gelieden tusschen 20 en 30 jaar, zoowel li chamelijk als geestelijk goed getraind. Dit bleek wel uit de snelheid van handelen en het bedienen van de motorbrandspuit. Doodelijk ongeval bij een IJveer te Amsterdam. Gisteravond omstreeks half zes wilde een 29-jarige inan bij den Buiksloterweg aan het IJ te Amsterdam nog juist een pont bereiken, die zich al in beweging had ge zet. Van den wal trachtte hij op de pont te springen, doch de afstand was te groot. Hij kwam in het water terecht en schoof onder het ijs. Een boot van de havenpoli tie is onmiddellijk te hulp gesneld, doch eerst na een half uur zoeken slaagde men er in, het lichaam op te halen. De genees kundige dienst stelde aan den walkant alle pogingen in het werk om de levensgeesten bij den man op te wekken, doch tevergeefs. Het lijk is per auto van de G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis overgebracht. Verklaring van den Zweedschen minister van buitenlandsche za ken. De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Guenther, heeft Zondag tijdens een feest van burgers in Halmstad in een rede over de buitenlandsche politiek verklaard, dat Zweden ongewijzigd vasthoudt aan de tot dusverre gevoerde buitenlandsche poli tiek en ook in het vervolg een strikte neu traliteit in acht zal nemen. Hij herinnerde daarbij aan de houding van Zweden in het Finsch-Sowjet-Russische conflict en tijdens de acties in Noorwegen. De minister wees er op, dat Zweden noodgedwongen in den oor- leg tusschen de groote mogendheden zou zijn betrokken, wanneer indertijd Engelsche en Fransche troepen verlof hadden gekregen om door Zweden heen te trekken. Wil tot verdediging en eenheid, aldus Guenther, zijn de beste voorwaarden voor het verdere be houd van den vrede en de vrijheid voor Zweden. VIER GESLACHTEN IN GOEDE GEZONDHEID. In het kleine plaatsje Bergentheim bij Hardenberg (Ov.) is de wed. J. Kosters- Grissen door de geboorte van Trijntje Buus- koeken betovergrootmoeder geworden. De moeder van Trijntje is 23 jaren oud, de grootmoeder 42 jaar, de overgrootmoeder 70 jaar en de betovergrootmoeder 92 jaar. Allen wonen in Bergentheim en genieten nog een goede gezondheid. Naar de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt is de vrouw van Haile Selassie, den gewezen heerscher van Abessinië, gisteren, vergezeld van twee dochters en zes kleinkinderen, van Londen naar Khartoen vertrokken, om daar den ex- Negus van Abessinië te ontmoeten. Zij had de kroonjuweelen bij zich. Naar het Italiaansche blad de „Corriere Della Sera" uit Peking meldt, heeft de mi litaire raad van Tsjang Kai Sjek medege deeld, dat tot ontbinding van het vierde leger is overgegaan, nadat de comman dant van dit leger, generaal Yen Ting ge arresteerd en voor een krijgsraad is ge daagd. De Raad deelt voorts mede, dat ge neraal Yen Ting in der de ontvangst be vestigd heeft van het bevel, naar het noor den op te rukken orn de Japanners aan de Jangtse aan te vallen. De generaal heeft daarop echter niet slechts zes maanden werkeloos voorbij laten gaan, doch ten slotte ook het centrale Chineesche leger aangevallen met het eerzuchtige plan, de geheele kust van Zuid-China onder zijn controle te brengen. Naar de Londensche correspondent van het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehan da" meldt, zou het voorstel om de instal laties der groote Engelsche havens door den Staat te doen overnemen, definitief door het Britsche kabinet zijn aangenomen. Behalve de industrieele dienstplicht is ook de nationalisatie der Engelsche ha venbedrijven, waartoe de Britsche regee ring heeft besloten, een der middelen, waar mede men stagnatie in het Engelsche ar- beids- en industrieproces in de toekomst hoopt tegen te gaan. De havenarbeiders komen zoodoende in staatsdienst, waardoor het ministerie van arbeid de mogelijkheid heeft, vrij over hen te beschikken zonder naar buiten tot dwangmaatregelen te moeten overgaan, zooals men thans op de arbeiders in de be wapeningsindustrie denkt toe te passen. Onderhandelingen tusschen En geland en Amerika. GEBREK AAN VAKLIEDEN OP DE ENGELSCHE SCHEEPSWER VEN. Sir Arthur Calter, parlementair secretaris van het Engelsche ministerie van scheep vaart, heeft naar het D.N.B. uit Londen verneemt, eeriv rede over den toestand der koopvaardijvloot gehouden. Salter zeide. dat het weekcijfer der gemid delde Engelsche scheepsverliezen sedert Juni van het vorige jaar meer dan verdub beld is. Daar komt bij, dat Engeland in ver gelijking met normale tijden veel meer scheepsruimte noodig heeft, doordat de schepen groote omwegen moeten maken om bijzonder gevaarlijke zones te vermijden. Zoo heeft men de vaart om de Kaap in plaats van door de Middelandsche Zee. Ver der komen vele schepen, die vroeger gere geld naar Engeland voeren, in het geheel niet meer. De Britsche regeering. aldus Salter, heeft zich dan ook genoopt gezien, alle zeesche pen te requireeren. Men moet in aanmer king nemen, dat in vredestijd een derde van den geheelen Britsehen invoer door buiten landsche schepen werd gebracht. Op het oogenblik wordt met de Vereenigde Staten onderhandeld over het ter beschikking van Enge land stellen van 38 Deensche sche pen met een gezamenlijken inhoud van 150.000 ton, die in Amerikaan- sche havens liggen Dit punt is nog actueeler dan dat van de overdracht der in Amerikaansche havens lig gende Duitsche, Italiaansche en Fransche schepen. Salter kenschetste den toestand als bij zonder ernstig, door te constateeren, dat de scheepsreserve, die Engeland uit de Ver eenigde Staten kon krijgen, is uitgeput. De Engelsche vloot zal met genoegen Ame rikaansche vrachtschepen in convooi bege leiden. De Engelsche scheepswerven hebben acuut gebrek aan bekwame vaklieden. Het is daarom noodig, dat men de tonnagebe hoefte in de Vereenigde Staten dekt en de productie der Amerikaansche werven bevor dert. Engeland moet de zekerheid hebben, dat het oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten kan betrekken, niet alleen dit jaar. maar zoo noodig ook in de volgende jaren. Engeland heeft de burgerbevolking reeds sterke beperkingen moeten opleggen. De hoe veelheid importgoederen, beschikbaar voor de burgerbevolking, is reeds tot 30 ver laagd. Een Amerikaansch scheepsbouwprogram van ten minste denzelfden omvang als in den wereldoorlog is noodig om Engeland door leveranties uit de Ver. Staten van het dreigende gevaar voor hongersnood te be vrijden. Salter wees er op, dat de Engelsche scheepsverliezen in de eerste plaats door de Duitsche duikbooten zijn ontstaan. UITVOER VAN INDOCH1NEESCHE RUST NAAR JAPAN. De te Tokio gevoerde besprekingen met vertegenwoordigers van Fransch-Indochina hebben tot een eerste esultaat geleid over den uitvoer van rijst uit Fansch-Indochina naar Japan Daarmede is voorloopig, zoo verklaart men, een der belangrijkste vraag stukken opgelost. Het verdere verloop der onderhandelingen wordt dientengevolge in politieke kringen optimistisch beoordeeld. HAIFA—AMERIKA OM DE KAAP. Nieuwe scheepvaartverbinding in voorbereiding. De PalestynschEgyptische Lloyd heeft het voornemen, naar uit Beiroet wordt ge meld, een scheepsverbinding tusschen Haifa, de Vereenigde Staten en Brazilië in te rich ten. De route zal door de Roode Zee om de Kaap de Goede Hoop voeren. Nadere bijzon derheden omtrent de technische' uitvoering zullen nog bekend worden gemaakt. Naar uit Djidda gemeld wordt, heeft Ko ning Ibn Saoed een oproep tot zijn volk ge richt, waaruit blijkt, dat Britsche agenten een complot tegen de persoon des konings hebben gesmeed. In den oproep dankt de koning zijn volk voor de loyale houding, die het tijdens de ont dekking van het complot aan den dag heeft gelegd. VERTREK VAN ZWEDEN UIT ENGELAND Eind Januari begin Februari zullen 250 Zwe den met het s.s. „BelgiEngeland verlaten en naar hun land terugkeeren. Zoowel aan Engelsche als aan Duitsche zijde, aldus ver neemt de „Stockholms Tidningen", zijn de formaliteiten, welke voor een dergelijke reis noodig zijn, vervuld. De reis geschiedt onder de bescherming van den Zweedschen staat, die ook de kosten draagt. Het gezelschap bestaat uit Zweedsche zeelieden, wier sche pen getorpedeerd zijn en die maandenlang te Londen zijn geweest en anderen, wien het in Engeland te onveilig is geworden en die er in verband met den oorlogstoestand geen bestaan meer hebben. Konoje zal Tokio's diplomatieke doeleinden uiteenzetten. OOK NEDERLANDSCH-INDIë ZAL WORDEN GENOEMD. Japans minister-president, Konoje, heeft gisteren den Keizer rapport uitgebracht over den inhoud van zijn regeeringsverklaring die hij bij de opening van de nieuwe par- lewentszitting zal uitspreken. olgens Do mei zou deze verklaring de volgende pun ten behandelen: 1. Vastbeslotenheid der Japansche regee ring om de door haar gestelde doeleinden te 7erwezenlijken. 2. De beteekenis van het driemogendhe- denpact in verband met de internationale betrekkingen, in het bijzonder met Enge land en de Ver. Staten. 3. De betrekkingen van Japan met Sow- jet Rusland. 4. Japans Chineesche politiek na de er kenning van Wang Tsjing Wei. 5. De betrekkingen van Japan met Fransch lndochina en Nederlandsch I n d i 6. De nieuwe economische structuur vol gens het beginsel van een door den staat gecontroleerde en'gclcide huishouding. Wat Matsoeoka in zijn rede zal behandelen. In de rede welke de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, voor het parlement zal uitspreken, zal hij, naar D.N.B. thans reeds vernomen heeft, de vol gende onderwerpen bespreken: Met Fransch-Indochina, Nederlandse h- I n d i en Thailand worden of zijn veelbe lovende onderhandelingen gevoerd, terwijl met Australië diplomatieke vertegenwoordi gingen zijn uitgewisseld. Ook hierin komt de gemeenschappelijke taak van Japan en de Zuidzeelanden tot uiting. In zake Sovjet-Rus- land zal Matsoeoka verklaren, dat Japan zijn betrekkingen met Moskou wenscht te verbe teren. Wat de handelsbetrekkingen m het algemeen betreft, streeft Japan er naar om zoo spoedig mogelijk een stelsel van zelfverzorging in het ka der van het Groot-Aziatische econo mische gebied in te voeren. Omtrent de betrekkingen tot de Vereenig de Staten zal Matsoeoka constateeren, dat Ja pan de zelfverheerlijkende houding van de Ver. Staten jegens Japan niet over het hoofd kan zien. Japan verwacht dat de Ver: Staten zich om hun verantwoordelijke taak als groote mogendheid zullen bezinnen en voor den vrede zullen werken, in plaats van aan een uitbreiding van den oorlog. ECHTGENOOTE VAN LLOYD GEORGE OVERLEDEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is mevr. Margret Lloyd George, de echt- genoote van den vroegeren premier, gister ochtend in haar huis in Cricket overleden. GRAFKELDER VOOR PAUS PIUS XL „De Paus der verzoening". De inrichting van een grafkelder voor wij len Paus Pius XI in de Vaticaansche grot ten zal op 10 Februari a.s., den sterfdag van den paus. definitief voltooid zijn. Morgen komt uit Milaan een marmeren graftombe aan. welke het stoffelijk overschot zal gaan bevatten van den ..paus der verzoening In de ervpte is men thans bezig een mozaïek op den wand aan te brengen, uitbeeldende de svmbolen van de H. Drievuldigheid, alsme de de figuren van den H. Ambrosius en van de H. Theresia van Lisieux. DE WEDEROPBOUW IN BELGIE De secretaris-generaal voor werkver schaffing en sociale voorzieningen in Bel gië heeft in een uiteenzetting over den te- genwoordigen stand ey de vooruitzichten van de wederopbouwwerkzaamheden me degedeeld, dat in totaal voor den wederop bouw ruim honderd millioen francs per maand zullen worden uitgegeven. De al lergrootste aandacht zal gewijd worden aan het vruchtbaar maken van braaklig gend land. Men is voornemens 50.000 ha land vruchtbaar te maken en aan den landbouw ter beschikking te stellen. De vestinggordel van Antwerpen zal nu ein delijk gesloopt worden en vervangen wor den door een net van autowegen, waardig een groote stad als Antwerpen. De Duit sche bezettende overheid heeft het com missariaat-generaal voor den wederopbouw in elk opzicht gesteund. GRIEKSCH SCHIP GEBOMBARDEERD. Het Grieksche vrachtschip „Ethnos" Is twee weken over tijd en moet als verloren worden beschouwd. Het zes duizend ton groote schip maakte deel uit van een con vooi, dat van Lissal>on naar Cairo voer. In de straat van Sicilië hebben Italiaansche gevechtsvliegtuigen dit convooi angevallen en uit elkaar geslagen. De „Ethnos" kon toen met" zware slagzij ontkomen, doch de reddende kust heeft het blijkbaar niet meer kunnen bereiken. LUCHTALARM TE GIBRALTAR. Gisteren om half twaalf hebben twee vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet is vastgesteld, boven de vesting Gibraltar gevlogen. Het geschut van het fort en van de in de haven voor anker liggende oor logsschepen kwam in actie. Ook twee En gelsche jachtvliegers stegen op. Het alarm te Gibraltar duurde een uur. Om 13 uur trad het Engelsche luchtafweergeschut we derom voor een half uur in werking. RUSSISCHE TEGENSPRAAK. Het Russische telegraafagentschap Tass publiceert het volgende, officieele dementi: Noorsohe dagbladen hebben berichten ge publiceerd, volgens welke het personeel der Sowjetrussische legatie in Bulgarije ge heel of gedeeltelijk wegens ondeugdelijk werk uit zijn functies zou zijn ontheven, Tass is gemachtigd te verklaren, dat alle mededeelingen van dien aard geheel en al verzonnen zijn en op geenerlei wijze in overeenstemming zijn met de feiten?^ De visch is duur. Op de Friesche meren hakken de visschers gaten in het ijs, duwen met een langen stok de netten onder en dikwijls is een flinke snoekbaars de buit van deze niet alledaagsche vischvangst (foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8