Het granaatappelsap N1PPER EN PELLE OUDE KAAS BUENOS AIRES thans FEUILLETON Engeland kan geen inval op het continent doen haliaansch weerroacht*>eri< h Derna door de Britten gebombardeerd Duifsch weermaebtberiebt Duitsche lange-afstandbommen werpers in actie De orde in Roemenië hersteld OUDE KAAS HEEFT MééR VOEDINGS WAARDE DAN JONGE VAN DEZELFDE SOORT. Indien ge uw rantsoen roo goed mogelijk wilt benutten, doet ge er goed aan. wat* meer naar oude kaas te vragen. Voor de meesten van ons is het zuiver een kwestie van smaak, waarom we de voorkeur (reven aan oude dan wel aan jon ge kaas. De een vindt nu eenmaal het pit tige aroma van oude soorten lekker, terwijl de ander den zachten, roomigen smaak, die jongen kaassoorten eigen is. verkiest. „Over smaak valt niet te twisten" zegt het oude. wijze spreekwoord dan ook en van beide fijnproevers mogen wij daarom slechts opmerken, dat ze er uit voedings oogpunt ook goed aan doen van kaas te houden, daar immers kaas, hetzij jong of oud. de vaste vorm is van melk en even als deze Alle voedingswaarden bevat, waar aan ons lichaam behoefte heeft. In verband met den hijzonderen tijd, waarin wij leven en de daaruit voortvloei ende rantsoeneeringen, moet het ons even wel tóch van het hart, dat wij dengene. die zijn rantsoen thans besteedt aan oude kaas. verstandiger vinden, want wanneer men van een bepaalde kaassoort bijvoorbeeld volvette Goudsche. 40 plus Edammer, 20 plus Leidsche de oude kiest inplaats van jonge, dan krijgt men méér voedings waarde voor zijn „bon" en besteedt men dus zijn rantsoen op de best mogelijke wij ze. Dit is gemakkelijker te begrijpen dan Gij wellicht zoo oppervlakkig denktkoopt men z'n onsje jonge kaas, dan is daar uiter aard nog een hoeveelheid vocht bij. hetgeen hij oude kaas lang niet in diezelfde mate het geval is. Een paar cijfers illustreèren dit zeer dui delijk: Jonge volvette kaas bevat bijvoorbeeld ca. 28 vet, oude daarentegen ca. 31 boven dien is o.a. ook het eiwitgehalte van oude kaas van beteekenis hooger dan van jonge. Bij 40 plus kaas zijn de verhoudingen voor de oude kaas dienovereenkomstig gunstig. Wanneer Gij en Uw huisgenooten dus tot nu toe meestal jonge kaas gegeten hebt, hoewel Ge ter afwisseling den smaak van oude ook lekker vindt, vraagt dan eens meer naar de oude! Dat zal stellig in déze tijden, nu wij moeten trachten ons met de beschikbare rantsoenen zooveel 'mogelijk voedingswaarde te verschaffen, ons gezin ten goede kunnen komen. Wanneer men van meening is, dat oude kaas minder voordeelig uitkomt, daar men haar moeilijk voor de boterham kan snij den, moet hem eens een proef nemen met ze te raspen! Deze methêde is niet alleen zeer voordeelig, doch bovendien geeft ze een prettige variatie en Ge weet het .onze voor vaderen, die op culinair gebied vele spreek woorden maakten, waren ook wijs genoeg, om in te zien dat „Verandering van Spijs doet Eten." Bovendien heeft oude kaas dit voordeel boven jonge, dat ze door haar bijzonderen, pittigen smaak allerlei soepen, sauzen, en stamppotten niet alleen veel voedzamer, doch tevens veel pikanter en appetijtelijker kan maken. Onthoudt het du$ goed: niet alleen de „wijn moet oud zijn," zooals het in het be kende liedje heet, doch in déze tijden mag dit ook weieens gelden voor de Hollandsche kaas! MANYA BEUKMAN. dooA Mul ïïl. Qjdl 1L Diana was ineens op haar qul vive. Hij had dus van te voren het souper besteld, er op speculeerende dat ze toe zou stemmen. Ze bekeek hem eens opmerkzaam, zijn geel bleek- gezicht, de haast toegeknepen oogen en de bijna onmerkbare glimlach. Een inner lijke stem waarschuwde haar en ze aarzelde. Hoe laat is het? vroeg ze nog eens, maar nu met meer nadruk. Oh, nog vroeg! klonk het antwoord, op luchtige toon gegeven. Maak je daarover maar niet bezorgd! Trouwens, een minuut of tien langer maakt toch niet veel verschil, is het wel?" Zeg me nu alstublieft hoe laat het is. drong Diana koppig aap. Hij keek op zijn polshorloge. Het is net even over twaalven, dus nog vroeg. Ik zal er voor zorgen, dat je veilig thuis komt, je behoeft je nergens ongerust over te maken. Kom nu mee naar de lift! en hij greep haar bij een arm en loodste haar mee. Erg op haar gemak voelde ze zich niet, maar ze was bang, dat hij haar om haar angst zou uitlachen, dat hij haar kinder achtig en ouderwetsch zou vindan, en daar om deed ze haar best niets van haar onge rustheid te toonen. De lift zoemde omhoog en stopte pas op de vijfde verdieping. Hij hielp haar uitstappen en nu bevonden ze zich in een smalle, lange gang, waarop een eindelooze rij deuren uitkwam. Even werd het verlangen direct om te keeren en terug te gaan haar te machtig, maar ze bedwong zich en liet zich door hem leiden. Deze kant uit, zei hjj. Het is maar een eenvoudig soupertje, dat ik heb laten klaarzetten, maar ik hoop dat het naar je smaak zal zijn. Ook heb ik er voor laten zor gen dat we iets te drinken hebben. Oh. ik wil niets meer drinken, protes teerde Diana. Ik ben moe en hoe eerder ik thuis ben hoe beter. n Daar zal ik wel voor zorgen, suste hfl haar. Arme kleine AsschepoesterOf ben je Persephone? Nu weet ik het niet meer. maar dat doet er ook niet toe, want beiden 5. Gevangen. 1. „Goede nacht, Krullekop. als je weer eens met Muriel een wande'ing maakt, moet je eerst goed uitkijken, of ik ook in de nabijheid ben" 2. „Ik zal ia morgen of over morgen. wel eer, hap brood en water brengen." 3. „Hadden de Kannibalen je maar opgegeten, jjj..." 4. „Wat ee.i os, die ik ben, ik heb helemas niet aan de kerkklokken gedacht" 6. De stormklok luidt 1 Nipper herhaalt zjjn signaal onder het venster van Mu riel. 2. „Nipper, Nipper, ben Jjj het?" 3. „Zeg, luiden daar de kerk klokken?" 4. „Wat kan dat te betekenen hebben?" 2\ oiillioen zielen Ondanks verhoogde kindersterfte. Terwijl de laatste jaren in de Argentijn- sche hoofdstad een sterke achteruitgang van het aantal geboorten werd waargeno men. blijkt uit de zoojuist gepubliceerde officieele statistiek betreffende het aantal inwoners van Buenos Aires, dat de bevol king in de eerste negen maanden van 1940. vergeleken met 1939 gestegen is met onge veer 30.000 personen. In Buenos Aires wo nen thans rond 2V?>-millioen mcnschcn. De stijging der bevolking is in de eerste plaats ontstaan door toeneming van het aantal geboorten met 5 procent. De kindersterfte is echter met niet minder dan 10.4 procent gestegen. Dit feit wordt in Argentijnsche kringen beschouwd als een bewijs voor de verwaarloozing der sociale verzorging van de bevolking. Het dajen van het aantal huwelijken in de hoofdstad wordt in ver band gebracht me,t dp. op,, het, ppggnhllk bijzonder critieke economische toestanden in Argentinië, AMERIKA EN DE OORLOG. Een pfoteststroom van honderd duizenden tegen Roosevelts plan De Comité's America First en Citizens kpep America out of war. die hun zetel te Ghicago hebben, hebben, naar de plaatse lijke bladen melden, tot dusver meer dan 100.000 protesten bijeengegaard tegen de wet op de 'hulp aan F.nepland. die hij het Congres ingediend is. Genoemde comité's ctnren dagelijks omstreeks tienduizend pro testen naar de Congresleden te Washington door. SCHAARSRHTE VAN BENZINE IN MAROKKO. In Fransch Marokko zijn nieuwe maat regelen ter beperking van het verbruik van benzine genomen. In het vervolg zal op de uitgereikte kaarten nog slechts de helft worden verstrekt van de 'tot dusver gegeven hoeveelheid. VERKLAKRING VAN LIN'DBERGH: Kolonel Lindbergh heeft in de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden der V.S'. verklaard, dat hij niet gelooft, dat eenigerlei gevaar voor een invasie ter zee of in de lucht voor Amerika bestaat, zoolang Amerika beschikt over een voldoende groot leger, vloot en luchtwapen en over de voor zijn verdediging noodige steunpunten. Een invasie door de lucht over den Oceaan is op het oogenblik en in de naaste toekomst onmogelijk. Wan neer de Vereenigde Staten, zoo besloot Lindbergh, het voornemen zou hebben een leger over den Oceaan te zenden, zou de toestand omgekeerd/ zijn. Ieder voordeel in de verdediging zou een nadeel bij een aan val vormen. Verder verklaarde Lindbergh, düt hij persoonlijk niet gelooft, dat het En geland mogelijk zal zijn een inval te doen op het continent en den oorlog te winnen, zelfs wanneer de Vereenigde Staten Enge- lad hulp verloenon. De hulp der Vereenigde Staten zal mei -j-oldoe»»qe 1R sctwi aldus Lindbergh, dat wij hebben aangemoe digd tot een Europeeschen oorlog, die geen succes zal hebben. Malta opnieuw door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Hier*volgt het 231ste Italiaansche weer- machts bericht. Aan het Grieksche front hebben wij ons tijdpns acties van patrouilles meester ge maakt van gevangenen en automatische wa penen. Onze vliegtuigen hebben Vijandelijke troepen met bommen van klein kaliber ge bombardeerd. In Cyrenaica heeft onze luchtmacht ge motoriseerde strijdmiddelen van den vijand met hommen van klein kaliber en mitrail- leurvuur bestookt. De vijandelijke lucht macht heeft Derna gebombardeerd. In den Westelijken sector van de versterking To- broek hebben onze afdeelingen gisteren den gcheeleh dag hardnekkig tegenstand gebo den. In Oost Afrika worden aan het Soedan- front gevechten geleverd tusschen onze een heden en gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand en in Somaliland aan het front van Kenya. Onze troepen worden dapper geholpen door onze luchtmacht. In de Aegeische zee zijn vliegtuigen van den vijand in den nacht van Woensdag op Donderdag over de stad Rhodos gevlogen, waarbij zij enkele brisantbommen lieten vallen. Lichte schade aan een particuliere woning, geen slachtoffers. Het Duitsche luchtcorps heeft opnieuw doelen op de basis Malta aangevallen. t J J 1 IJ maakt bekend: "V,° Duitsche vliegtuigen hebben in den loop van de gewapende verkenning van giste ren voor den oorlog belangrijke doelen in een haven aan de Britsche oostkust met bommen bestookt. Gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius .hebben twee gewapen de koopvaarders van tezamen 8100 b.r.t., ten westen van Ierland aangevallen en tot zin ken gebracht. Een ander schip van 5000 h.r.t. bleef met slagzij brandend liggen. Aan de Engelsche oostkust werden op een vrachtschip van 12000 ton na bomtreffers verscheiden hevige ontploffingen waarge nomen. Een vijandelijk vliegtuig is in een luchtgevecht neefgeschoten. ASSISTENT VAN ROOSEVELT NAAR CHINA. Het Witte Huis heeft hekend gemaakt, dat Roosevelt's assisent Currie binnenkort een bezoek zal brengen aan China, ten einde aldaar den economischen toestand te bestudeeren. De reis wordt gemaakt op uitnoodiging van de Tsjoengkingregeering. Currie zal Tsjang Kai Sjek de persoon lijke groeten van Roosevelt brengen. waren ze schoon en avontuurlijk. Na een heel eind de gang doorgegaan te zijn, hielden ze stil voor een deur, die er pre cies uitzag als alle andere. Nu komt de toversleutel er aan te pas! grapte haar partner, haar arm loslatende. Zou ze nu vluchten? Ze was bang en ze wist niet waarvoor. Maar nu werd ze toch boos op zichzelf. Waarom stelde ze zich aar als een klein kind? Er stak toch niets in? Over een half uurtje zou ze veilig en wel thuis zijn"1 en naar alle waarschijnlijkheid zou ze Blanche's gasten net zo terug -vinden als ze hen verlaten had rustig aan de bridge tafel. Alleen was er een kans dat Blanrhe zelf al terug was Die zou zich dan mis schien een beetje ongerust gemaakt hebben over haar afwezigheid, maar wat deed dat er toe Blanche had niets 'over haar te zeg gen. Ze was oud genoeg om haar eigen weg te gaan. En bovendien, het was toch heele- maal niet erg om een paar uurtjes ergens te gaan dansen met een gast van je zuster? Zoo legde ze de waarschuwende stem in haar het zwijgen op en toen hij de deur ge opend had, stapte ze resoluut voor hem uit naar binnen. Ze bevond zich in het stikdonker en achter zich hoorde ze de deur afsluiten. Ze draaide zich om. maar meteen voelde ze zijn hand op haar schouder, terwijl hij zei: „Wacht even. ik zal het licht aandraaien. Plotseling stond ze in een zacht licht en nu zag ze dat ze zich in een buitengewoon luxieus ingericht vertrek bevond; het leek wel een kamer voor een vorst. Doe gauw die cape af en kom bjj het vuur zitten, zei hij, vergenoegd in zijn handen wrijvend. Er brandde een heerlijk haardvuur. Er voor stond een lage divan en naarnaast een tafeltje, gedekt voor twee personen. Op een tensdrager stonden verschillende koude ge rechten en er naast, op den grond, was een flesch champagne in een koeler gezet. Als Je je misschien, wat wilt opknap pen? Daar. achter die deur is de badkamer, wees hij nonchalant. Dankbaar nam ze het aanbod aan. blij dat ze eens even alleen kon zijn. Ze kamde haar haren en waste haar handen. Toen bleef ze nog wat dralen, maar ze zag wel in dat ze toch weer terug moest gaan en dan ze had werkelijk honger. Toen ze binnenkwam hoorde ze het knallen van een kurk en zag hoe hij twee glazen vol schonk met schuimende champagne. Ik geloof, dat ik vanavond heel wat heb gedronken, zei ze. zich zoo onbevangen mo gelijk op de divan zettend. Je hebt ook heel wat beweging gehad, antwoordde hij. Dat is zoo, beaamde ze. En ik ben verschrikkelijk moe. Ik zou wel zoo in bed willen' rollen! Vervelend, die heele weg nog terug! Hij glimlachte op zijn raadselachtige ma nier. Kom, proef eens het sap van den granaatappel, moedigde hij aan. En dan een heerlijke sandwich met caviaar! Dat is een idee. zei ze. Ik ben wer kelijk uitgehongerd! We moeten al dansende heel vat kilometers afgelegd hebben, zou ik zeggen. Ze proefde eerst het granaatappelsap en vond het bitter-zoet. Ze wist zelf niet of ze het lekker vond of eigenlijk verafschuwde. Daarna at ze met smaak v^rn de'verschillen de gerechten en dronk haar glas leeg. Toen ze haar honger wat gestild had. liet ze zich behagelijk achterover vallen in de kussens, die kwistig over de divan rondgestrooid waren. Hè! zei ze. Als ik niet oppas val Ik zóó in slaap. Ik zou wel eens willen weten of die ellendige mist al opgetrokken is. Ik weet toevallig dat dat niet zoo is, zei hij. Met deze woorden stond ze op, maar plot seling overviel haar een duizeling en ze stak haar hand uit om een steunpunt te vinden. Onmiddellijk had hii die gegrepen en zijn arm om haar heenslaand zei hij: Kom. je bent moe! Ga weer rustig zitten. Laat alles nu maar aan mjj over; ik stel deze kamer Het legei bleef loyaal. De Roemeensche rijksleider, generaal An- tonescu, constateert jn een nieuwen oproep aan het Roemeensche volk, dat de orde in Roemenië hersteld is. In een dagorder aan het Roemeensche leger dankt hij dit voor de betoonde discipline en opofferingsgezindheid. Een communiqué van den Generalen Staf van het leger dementeert categorisch de in het buitenland verspreide berichten en con stateert dat het leger zijn plicht overal in het land in vollen omvang vervult. In een decreet wordt gelast, dat wapens en munitie in particulier bezit ingeleverd moeten worden. Reorutenlichting opgeroepen. De groote generale staf maakt bekend dat het oproepen van de recrutenlichting van 1914 op 15 Februari a.s. zal geschieden. tot je beschikking en dan kun je naar huis gaan roodra dat mogelijk is. Maar op het oogenblik gaat het werkelijk niet. Het zou een dwaasheid zijn het te probeeren. En toch wil ik weg! zei ze met trillende onderlip. Ik kan toch niet hier blijven! Het zal langzamerhand wel aardig laat zijn en dus... Hier brak ze haar woorden af, want ze voelde hoe ze met kracht werd tegengehou den. Wat is er? Wat wat gebeurt er? ha perde ze. Hij was naast haar komen zitten en boog zich nu over haar heen. Zijn gezicht was vlak bjj het hare en zijn oogen schitterden begeerig. Maar kind, zei hjj, de mist is zoo dicht dat niemand je thuis verwacht voor het licht is. en dat za' zoo lang niet meer duren het is nu al half vier Diana uitte een kre'-t van schrik. Half vier! H) had haar dus voor den gek gehouden! De tijd was voorbij gegaan zonder dat ze er iets van had gemerkt en nu had .lij haar in zijn macht! Ze hield haar blil' neergeslagen; ze durfde niet opzien in die oogen. die op haar neerzagen met een gloed waarvoor ze bang was. Ze durfde zich niet bewegen. Het had geen nut zich nog langer tegen hem te ver zetten, dat wist ze. HOOFDS UK XL Lieve kind! Waar te. wereld ben jjj ge weest? Ik heb me dood-ongerust over je ge maakt!" Blanche Elliot, gekleed in een bleek-groene peignoir, snelde een figuurtje tegemoet, om huld door een fluweelen avondcape, dat moei zaam de trap opk om. Op dezen grauwen wintermorgen bood het meisje, dat daar ii avondtoilet voor haar zus ter stond, niet benaald een feestelijken aan blik. Ze onttrok zich zoo spoedig mogelijk aan d- omhelzing- en rilde alsof Ta het koud had Zoor. daar ben ik! zei ze op geforceerd tuchtigen toon. Zooals je ziet gelijk met den melkboer. Je weet natuurlijk dat ik door IN VLAMMEN. Een brand, die nog steeds woedt, heeft belangrijke schade aangericht in het 700 jaar oude kasteel van Dublin, dat tot 1922 de officieele residentie van den vice-koning en de zetel der regeering is geweest. De beroemde St. Patricks Hall en de staats- vertrekken zijn beschadigd. Door het neer storten van een deel van het dak werden ook de vertrekken van het ministerie voor industrie en handel beschadigd. Er was reeds een krachtige brandhaard ontstaan, toen de vlammen Vrijdagmorgen ontdekt werden. den mist niet eerder thuis kon komen; het ia trouwens nóg tamelijk erg. Maar jieveling, hoe heb je het in je hoofd gekregen uit te gaan? vroeg haar zuster op bestraffenden toon. Ik begrijp niet wat je bezield heeft! En waar heb je den heelen nacht gezeten Oh, ik was best verzorgd! weerde Diana af. Mr. F.ost logeert in het Palais Magnifique en toen bleek dat k onmogelijk door dat weer naar huis kon, heeft hij mij zijn kamer afge staan. Daar heb ik wat ofi de sofa gerust. Ik drcht dat je het wel had begrepen de mist was zóó dicht! Dat is zoo. beaamde Blanche. Ik heb zelf moeite gehad thuis te komen. Maar, lieve kind, je had toch vel kunnen opbellen! Ik heb me verschrikkelijk ongerust over je gemaakt! Als Jim het niet zoo had afgeraden, had ik de hulp van de politie ingeroepen Maar Jim wilde in ieder geval den ochtend afwachten. Heel verstandig van hem!" vond Diana. Wat voor nut had het te telefoneeren Jullie konden al net zoo min naar mij toekomen als ik naar jullie. Als je mij vraagt hebben heel wat menschen narijheid door den mist onder vonden. Het valt me nog mee dat ik er nu al dóo. kon. De hemel zij dank, lieve! riep haar zuster pathetisch uit. Maar nu weet ik nog piet hoe je er toe gekomen bent uit te gaan. Diana haalde haar schouders op en weer rilde ze. Och, het was zoo maar een inval! De Charts brachten Mr. Frost mee en, daar hij e ik niet konden meespelen, hebben we ons op een andere manier trachten te amuseeren. Kan ik een warm bad krijger en dan ontbijt op bed Ik ben door en door koud. Maar natuur'ijk, beste kind! Je zult wel bevroren zijn! Ga mi maar direct naar boven; later kun je me er wel aller van vertellen. Blanche duwde haar in de richting van de trap en Diana hat geen verdere aanmoediging noodig. Ze spoedde zich met koortsachtigen haast naar haar kamer, haar cape dicht om hear schouders getrokken. Het was waar. ze had het verschrikkelijk koud. Ze had een gevoel alsof de ijzige mist tot in haar binnenste doorgedrongen was. De warmte var het bad voelde ze als een weelde. Langzaam ontspande ze en ze had behoefte in snikken uit te barsten. Maar ze bedwong zich en egon schril en zenuwachtig te fluiten. Toen ze in haar bed kroop voelde ze zich al veel behagelnker. maar telkens deed een rilling haar van hoofd tot de voeten beven. Wórdt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 12