k prebihheurten Brief uit Nieuwediep Koffiecultuur in onze Oost Sneeuwruimen in werkverschaffing Reinigings-perikelen Aan fan Mens Het Rijk betaalt de Heldersche sneeuwruimer ij Tijdfilmpjes Stagnatie in den dienst door gebrek aan benzine Algemeene Begrafenisver, „Den Helder" Burgerlijke Stand van Den Helder Nog honderd man aan het werk. Het is met de sneeuwruimen) dit jaar vlot verloopen. Zaten we vorig jaar weken en weken lang met een sneeuw- en ijs massa op de straten, die het voor den voetganger en fietser bijna onmogelijk maakte, zich langs den weg te begeven, dit jaar waren de hoofdstraten en tal van binnenstraten in eenige dagen zoo goed als schoon en op het oogenblik is nog een ploeg van honderd man aan het werk om de sneeuwhoopen langs den weg op te ruimen en weg te rijden. Er is meer dan één reden, dat dit jaar het opruimen zoo vlot verliep. De natuur werkte in de eerste plaats een handje mee. Het vorig jaar is het meermalen voorgekomen, dat na den val van een groot pak sneeuw, de dooi een dag intrad, doch het den volgenden dag meteen weer hard vroor, zoodat de dooiende massa tot een harde ijskorst werd, die on mogelijk verwijderd kon worden. Ook het be sproeien met zout hielp daarbij geen zier, daar zout, bij een temperatuur van 3 graden onder nul, bevriest. Dit jaar trad de dool ook in, na hevigen sneeuwval. De dooi zette echter door, zoo dat het verwijderen vrjj gemakkelijk was. Daarbij kwam, dat voor het eerst de sneeuwruimerij uitgevoerd kon worden in werkverschaffing. Werkloozen, die uit- gevroren waren, konden tegen werkver- schaffingsloon aan het sneeuwop ruimen gesteld worden. Zoo kon men deze week 400 man langs de straten druk bezig zien met het opruimen van de grijze brei, die gevormd wordt door dooiende sneeuw. De sneeuwruimerij stond onder technische leiding van de Gemeentereiniging, doch werd uitgevoerd door de Grondmaatschappij te Wieringen, die het opzicht hield en de admini stratieve rompslomp, verbonden aan zoo'n groot personeel, verzorgde. Het rijk betaalt het werkverschaffingsloon. Men heeft kunnen constateeren, dat eerst de goten schoongemaakt zijn, zoodat het dooiwater weg kon vloeien naar de riolen. Daartoe waren in de sneeuwbergen dwars- gootjes gemaakt, zoodat ook het water van de rijstraat gemakkelijk wegvloeide Eén gelukde stad is leeg. De dienst van de gemeente reiniging staat voor groote moeilijkheden. De uitbreiding van de stad in de laatste jaren was oorzaak van een uitbreiding van het gemechaniseerde materieel van de Reiniging en niet voor niets stond Den Helder als een „schoone stad" bekend. Nu staat men voor het feit, dat, wegens gebrek aan benzine, de auto's practisch niet gebruikt kunnen worden en dat het vuil, dat in normalen tijd naar zee vervoerd wordt, niet naar buiten gebracht kan worden en dus gedeponeerd moet worden op het oude Belt terrein aan den Rijksweg. Het spreekt van zelf, dat deze gang van zaken heel wat stagnatie brengt in de reiniging van onze stad en dat de directeur, de heer Maas, voor niet geringe moeilijkheden staat, om de zaak zoo te organiseeren, dat het vuil op tijd weg gehaald wordt en dat de riolen niet aan ver stopping gaan lijden. Dat is niet eenvoudig en een ding mag in dezen een geluk heeten n.l:, het feit, dat de stad zoo schaarsch be woond is en er dus veel minder vuil is dan in gewonen doen. Men zou inderdaad bij de reini ging voor onoverkomenlijke moeilijkheden komen te staan als de stad weer bewoond werd. Het oude materiaal van de Reiniging, dat men al zoo ongeveer had afgeschre ven, is van stal gehaald, omgebouwd en dienstbaar gemaakt aan „den nieuwen tjjd". Een viertal vuilniswagens, van zoo groot mogelijken inhoud, ieder getrokken door twee paarden, rijden door de stad, voor ophalen van het vuil. In normalen tjjd heeft men voor die vuilophalerij ech ter de beschikking over 9 auto's. Dat wil zeggen, dat de capaciteit met zeker 75 procent verminderd is. Men beschikt in het geheel over een tien tal paarden, die gehuurd zijn van een boer uit Koegras, omdat het bezit van eigen paar den veel moeilijkheden op zou leveren ten aanzien van de stalling en voeding der dieren. Voorts heeft men bij de Reiniging nog de beschikking over twee beerwagens (auto's), terwijl er anders vier langs de straten rijden. Eén 4 2 vuilnisauto's kunnen nog gebruikt worden. Al moet men daar ook zuinig mee zijn om niet te snel door zijn benzine-toewij- zing heen te raken. Voor het schoonhouden van de riolen", waar voor men anders de beschikking heeft over een groote rioolzuiger, heeft men nu een paard en wagen. Ook hier mag van geluk ge sproken worden, dat zoo weinig menschen thuis zijn, anders zou men ongetwijfeld last krijgen van verstopte riolen. Van straatvegen komt uit den aard der zaak ook veel minder terecht dan in normale tijden. Jan Slof en verduistering Ha, ha, ik zeg nu op kantoor: Een kamerdeur stond open, Daar ben 'k in donker met dit oog Net tegenop geloopen! Film-noviteit „Smellies", dat zijn films, die rieken, Biedt Amerika straks aan; Heel geen nieuw*, van menig filmpje Denk je: d'r is een luchtje aan. Ter overweging Haarlem krijgt een nieuwe boksclub! Vrienden van een watjekou, Voor den naam en de clubkleuren Raad ik u aan: „Bont en Blauw". De pratische Amerikaan Uncle Sammy's nieuwste luchtschip Heeft een kok het is geen mop Die voer op een onderzeeboot, Maar die Yank wou hoogerop. Zindelijk Den Haag Allen 's Gravenhaagsche hondjes Leert men op de straat fatsoen: Elke baas moet wijzen, waar ze Uitgelaten mogen doen. Geen blijvertjes! En mijn vrouw ging naar den kapper Voor de tiende maal dit jaar Deze tooverde weer keurig 'n Blijvende golf in vrouwliefs haar. (Uit „de Prins"). TIJL UIL Een drietal auto's van de gemeente rei niging is in gebruik bij de brandweer en luchtbescherming, welke diensten ook beslag hebben gelegd op twee bakken, die anders gebruikt worden voor zand- strooien. Men heeft voor het laatste nog de beschikking over een auto, maar dat is te weinig om afdoende maatregelen te nemen bjj gladheid van den weg. Zoo worstelt men bjj den dienst der Ge meente reiniging met tal van moeilijkheden en we mogen waardeering hebben voor de wijze waarop men zich nog door deze moei lijkheden heenslaat, zoodat Den Helder waar lijk geen vervuilde stad is geworden. Dringend verzoek aan de leden. In verband met de bijzondere omstandighe den wordt den leden van bovengenoemde ver- eeniging, middels een advertentie in dit num mer, verzocht de contributie over 1941 (50 cent) per postwissel of per giro te willen over maken aan den penningmeester G. Harjer, Middenweg G. 134, Heerhugowaard. Gironum mer is 281527, of ten huize van Joh. Darphorn, Krugerstraat 63, Den Helder. Voor bijzonderheden leze men genoemde ad vertentie. GETROUWD: D. Boon en M. Kramer. OVERLEDEN; G. Bakker (m.), 83 jaar. DIEFSTAL Een bewoner van de Spoorstraat deed mede- deeling van een diefstal uit zijn winkel. Ciga- retten en geld worden vermist. Men had zich aan de achterzijde toegang verschaft door het stukslaan van een ruit. GASTVRIJHEID. Een 14-jarige jongen, die te laat in de stad was om nog naar zijn woning in Anna Pau- lowna terug te keeren, werd op zjjn verzoek met een gastvrij onthaal op het Hoofdbureau verblijd. ZONDAG 26 JANUARI. Westerkerb (Helden der Zeeplein) 's Morgens 11 uur: Ds. F. W. J. v. d. Poel Geref. Kerk. (Rehobothkerk) V.m. 10 uur: Ds. Tollenaar. N.m. 3 uur Ds. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Middags 3 uur Leesdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Middags 3 uur: Ds. J. H. Jansen. Afscheid. Cvangelisatiegebouw (Vijzelstraat) y.m. 11 uur samenkomst. Herst Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). V.m. IC.30 uur Ds. W. J. F. Meiners. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Geen dienst. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. Voorm. 10 uur en nam. 4 uur dienst. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Le^ er des Heils. Zaal Spoorgracht 35. 10 u. v.m. Heiligingsmeetmg 5 uur n.m. Verlossingssamenkomst. 12 uur Zondagsschool. Kerk van Jezus Christus, Janzendw str 8. 's Middags 4 uur: Dienst. The Star of Hope Mission. Julianadorp, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 uur: de Heer Th. Looy van Eindhoven. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente Schagen, voorm. 10.30 uur. Ds. Kapteyn. Groet, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur, Ds. de Mooy. Doopsbediening. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur. Ds. Vorst man. Wieringerwaard, voorm. 10.30 uur, de heer A. Kalis. Den Oever, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Westerland, nam. 2.30 uur, Ds. v. Beek. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, geen dienst. Callantsoog, vm. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Doopsgezinde Gemeente Oudesluis, nam. 2.30 uur, Ds. Oosterbaan. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. H. J. de Wilde. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ledenver- toeving. Geref. Ker't Schagen, voorm. 10.15 uur. Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Nam. 2.30 uur. Cand. J. v. d. Mye. Kolhorn, voorm. 10.30 uur: Ds. Visch. Nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Evangelisatie Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. J. H. Lofvers, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug: Chr. Jongemannenvereeniging Bijeenkomst Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. Alkmaar, in de Unie, Koorstr. 10, 's Morgens 10.15 uur en 's Avonds 7 uur: D3. Ruys. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. v. Peltlaan 1), voorm. 10.30 u., de heer Dun, van Alkmaar. In den donkeren tropischen nacht sluipt zij stil en geruischloos door den kampong (dorp) en den koffietuin (-boomgaard). Zij steelt eieren, kippen en rijpe koffiebessen. Niet om ze te verkoopen, maar om er den honger mee te stillen. Om de vruchten der koffieboonen bevindt zich mais, dat bij rijpheid zacht is, hoe rijper, hoe zachter. De dief, of beter gezegd de dievegge, want ze is van het vrouwelijk geslacht, houdt heel veel van die zeer rijpe rinsige vruchten. Ze bevatten onverteerbare zaden. Die scheidt ze af. Wandelt men door een koffietuin, dan ziet men ze liggen in kleine hoopjes, die ijverig worden verzameld, want ze zijn kostbaar, hebben een hooge handelswaarde veel hooger dan de koffieboonen, die geen dierlijk lichaam zijn gepasseerd. Die dievegge is de gehate „loewak" (Javaansch) of „moe- sang" (Maleisch), een wilde kat, die heel veel op onze huiskat gelijkt. 1 Koffie wordt gekweekt op Java en Sumatra op het laatste eiland vooral door de bevolking, op het eerste door onde- Europeesche leiding staande ondernemingen (hier meestal planta ges genoemd). Er is een tijd geweest, dat Java alleen de z.g. „Arabica" kweekte. Ik merk even op, dat het stamland hiervan niet Ara- bië wao, maar Abessinië. Die soort begon zoo erg onder ziekten te lijden, dat de aanplant gestaakt moest worden. Men zocht naar sterkere planten. Zoo trok een koffieboer (de popula-'re naam ".oor koffieplanter) uit den omtrek van S'emarang (Midden-Java) naar Liberia (West- frikaj, om een sterk soort uit te zoeken. Hij slaagde. (Ik herinner me nog altijd zijn leuke reisverhaal, waarin hij vertelde van zjjn ervaringen met den Neger koning en diens Ministers). De Liberia-koffie maakte opgang, maar vo'^eed toch niet op den duur. In den Congo (Midden-Afrika) werd een andere soort ontdekt. Een paar plantjes bereikten .ava, werden er met veel zorg be handeld en vermenigvuldigd. Die soort bleek buitengewoon sterk te zijn, niet alleen, maar ook zeer vruchtbaar. „Robusta" werd ze ge doopt. De heele groote aanplant van koffie op Java en Sumatra is afkomstig van die paar ingevoerde plantjes. Er is bij die cultuur heel veel te pas gekomen. De goede groei, de op brengst is afhankelijk van regenval, grond soort, hoogte, bemesting, selectie, enz. De mannen der proefstations hebben hierbij on schatbare diensten bewezen. Indië staat op de derde plaats wat uitvoer van koffie betreft, na Brazilië en Golumbia. Zuid-Amerika dankt zijn enorme opbrengst aan één boompje, dat indertijd van Java naar den academischen plantentuin van Amsterdam is gebracht en vnadaar naar West-Indië. Die Robusta-koffie bloeit en draagt vruch ten het heele jaar door (zie foto). De Arabica bloeide ééns per jaar en heel kort. Het was een heerlijk gezicht een lange laan met der gelijke bloeiende boomen. Arabica groeit, behalve hier en daar op Java, nog op Midden-Celebes; door haar uit stekenden smaak is ze zeer gezocht. Ze groeit daar in walletjes om de dorpen. De Zending bevordert dien aanplant. Van een oud-gezag voerder der K.P.M., die indertijd af en toe een baaltje koffie bestelde bij een oude con nectie (een Arabischen handelaar), hebben wij herhaaldelijk proefjes er van cadeau gekregen, die hij zelf had gebrand. Ze smaakt overheer lijk. Ik weet niet of er nog scheepsofficieren zijn, die ze „importeeren". Kan één der lezers van dit blad m(j inlichten? Adres: Dr. H. F. TILLEMA. (Namens het Koloniaal Instituut te A'dam.)' Den Helder, 25 Januari. Beste Jan, Laat ik beginnen met je gerust te stellen omtrent de lichamelijke conditie van onze redactie. Middels citroenen, asperientjes, anijs melk, thermogeenwatten, jaeger-buikgordels, vitaminetabletjes, sloan, kajapoetolie, heete strijkijzers, dito kruiken, en (verexcuseer het woord wonderolie, zijn de pijnen, scheuten en lamlenderige gevoelens weer vrijwel ver dwenen en huppelen we, als jonge gemzen, weer het redactiebureau binnen. Als je praat van vitaliteit en jeugdige overmoed komt ons zien. 't Zal ook jou sterken in je strijd tot behoud van de gezondheid. Maarin ernst, we zijn hersteld en hopen van de misère af te zijn. Zoo zij htt! Het is maar goed, dat je de laatste weken niet in dit oord aangeland bent, want het is er een bende geweest. De sneeuw viel met cen- tenaarslasten uit den hemel en in een mum aan tijd bood de Jutterij een beeld, zooals je dat wel eens ziet op de ansichtkaarten uit Zwitserland. Oletschers en ijsbarrières. Je moest levensgevaarlijke acrobatie plegen om veilig van je huis naar kantoor te komen en als je er eenmaal was, zat je krom van de kramp in je kuiten. Daarna ging het dooien en ontstond een smeerboel die je ergste verwachtingen dien aangaande overtrof. Maar daar wisten ze- raad mee. Meer dan 300 sneeuwlieden wapen den zich met schoppen en bezems en zoo be gon de groote schoonmaak. Met resultaat, dal de stad er binnen tweemaal vier en twintig uur weer toonbaar uitzag en als het ware een lust tot wandelen was. Ja, ja, vadertje, meen niet dat ze in Den Helder Gods water over Gods akker laten loopen. Het mócht wat.' Een heel verschil ir^et m'n tijdelijke woonplaats Alk maar, waar het nu nog (Vrijdagmiddag) een Auchiasstal is. En dan dat deftige Alkmaar, dat van veel grootscher allure zegt tejzijn dan dat gewone NieuwediepHet blyft hier overigens rustig. Dat is prettig, want we heb ben onrust genoeg gehad. Genoeg voor precies een heelen menschenleeftijd. Dat is de reden dat er weer heel wat menschen beginnen te denken aan terugkeer. Daar staat natuurlijk tegenover, dat men thans meer dan ooit op z'n hoede is en bij zich zelf denkt: onze ver wachtingen zijn nu al zóó dikwijls den bodem ingetimmerd, dat ik nog maar even wacht. Dat „even wachten" wordt een week een maand een half jaar. En het zijn er maar weinigen die werkelijk de groote stap wagen en repatrieeren. Die gebleven zijn, voelen zich zoo veilig als in Abraham's schoot en lachen ons, uitwijkelingen, hardgrondig uit. Waarop je dan niet veel anders kunt antwoorden dan te zeggen, dat tenslotte niet iedereen een Piet Heyn kan zijn. Je hebt natuurlijk als Nieuwediepsch voelend Mokummer ook de relazen in de Heldersche Courant gelezen van het heengaan van onzen Gorrel. Dat was me een mannetjesputter, Jan. Dat was er een van het slag, waarvoor ik altijd m'n petje afneem. O zeker het waren gepn heiligen. Verre van dat. Ik zou haast zeggen: intègendeel! Maar ondanks hun primitieve be hoeften en hartstochten waren het toch kaerels, die voor geen orkaan, hoe zwaar ook, terug weken en in doodsnood verkeerende menschen aan de tanden van het zeebeest wisten te ont rukken. Dat ze daarbij, op ander gebied, mis schien wel eens over de schreef gingen nu ja, laat ons dat bedekken met den mantel der allesontfermende liefde en gedenken hun opof fering en onversaagdheid als het er om ging. Wat jij.' Collega Grunwald, de promotor aan het we reldje van blauwe zeeridders, zei het zoo tref fend: ,Moge de groote Kapitein zich ook over hem ontfermen". Woorden, die ik volkomen onderschrijf. Hoe staat het by jullie met de distributief Hier gaat het, hetgeen niet beteekent, dat ze zitten te likkebaarden om de vetpotten van Egypte. Het mocht wat! Vet is heelemaal moeilijk op den kop te tik ken als je boven de „weistandsgrens" uitkomt (helaas bjj ondergeteekende het gevalkun je er heelemaal niet meer aan tippen. Gisteren kreeg ik een aanbod óoor spek (ik zie je ooren flapperen Frauduleus materiaal, waarvoor ze me één zestig per pond durfden te vragen. Ik kyk wel een keer uit. Da's me te gortig, ondanks m'n weistandsgrens Ik eet nu van daag m'n capucijriers maar met sju en zonder het knapperend, knisterend en sissend goden- voedsel dat spek heet (en waar we vroeger met hautaine minachting op neerzagen en dat we proletariers-voedsel durfden noemen Eyi laat ik je nu nog een mop vertellen. Daar zei m'n 86-jarige neef Gèrrit een paar dagen geleden tegen me, dat ik extra rantsoenen kon krijgen omdat ik zijns inziens viel onder de categorie ,zeer zware arbeid". Dat Gerrit dit zeide, is niet vreemd, aangezien ik hem al sedert vele jaren regelmatig pleeg te vertellen hoe hard we bij zoo'n krant moeten pezen. Dus toog ik, in blijde verwachting en goeds moeds, naar het Distributiekantoor. En vroeg m'n extra rantsoenen op, zoo mogelijk met te rugwerkende kracht van een jaar. Wie schetst m'n verbazing en verontwaardiging, toen ze me daar aan 't verstand trachtten te maken, dat ik in geenen deele onder de categorie zware arbeiders" thuishoorde. Ik heb er een uur staan discusseeren, gesticuleeren en ten slotte (van woede en ontgoochelingtranspi- reeren, maar... lauw kans. Ik kreeg ze niet. Wat zeg jij daarvan, medebroeder in de Orde van 't ,JIeerlyck Ambacht". Moeten wij dat nemen f f Moeten wij het nemen, dat een dis tributieambtenaar smalend opmerkt, dat wij journalisten slechts lasten tillen van 18 gram, zijnde een vulpen, of een beetje op een schrijf machine zitten te pianospelen met een cigaretje in den mondf Neen. duizendmaal neen!.'! Jan Mens, mij loopt de gal over en alvorens mij nog langer tot edele verontwaardiging op te zweepen, zal ik besluiten. Ik moet trouwens weg, om weer de noodige zaakjes voor moeder de vrouw op te knappen. Ik word namelijk nog steeds als pak-ezel geexploiteerd en sjouw iederen dag (in strijd met alle aardappel- en boonenvervoerverboden met zakjes piepers en bruine boonen. Vandaag bof ik, en doe ik Van Gend <f Loos geen concurrentie aan. Vanmor gen ziet m'n lijstje er namelijk slechts als volgt uit: bolletje grijze sokkenwol bij opoe leenen, nieuw stukkie kaas in de muizenval doen, een nieuw leertje in de kraan zetten, de corsetveter die 7 maanden geleden onder het ledikant gevallen is, opzoeken en mee brengen. Vind jij dat ook van die neerdrukkende, on mannelijke en verfoeilijke dienstjes ...ff Ik wel Jan, ik eindig dezen mopperbrief. Volgende maal beter. Als steeds, je Cornelius. P.S. Maak discreet gebruik aan dezen brief. Als jouw echtvriendin hem in handen krijgt, wordt er over en weer gesmoesd en krjjg ik ds volle laag. Dus onder ds roes.' Saint C. 7

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6