ROTTERDAM Rijksbijdrage in oorlogsschade Japan'; leidende rol in Oost-Azië NIEUWE BON Een nieuw Madrid voor peulvruchten De toekomst van Contró!e op radiotoestellen Adam op sokken Lange afstand- bommenwerpers in actie Britsche oorlogsschepen ernstig beschadigd Overgrootmoeder a's lange afstand wandelaarster Schippersdochter verdronken van provincie en gemeenten Nederlandsche missionarissen vrijge'aten RAZZIA OP SLUIKHANDEL Bewaart de soepbeentjes Bulgarije bereidt zieh voor AGRARISCH NIEUWS Koersen Nederlandsch clearinginstituut Daifsch weermachtHericbf Italiaansch weermachthericht Dc po'iticke moeilijkheden in Argentinië I Thans ook witte en bruine boenen en capnc'jners verkrijg baar. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 16 Februari a.s. ^geeft de. met „102" genummerde bon "van het algemeen distrihutiebonboekje recht op het koopen van kg peulvruchten. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de Nederlandsche inkoopcentrale voor akkerbouwproducten behalve erwten, ditmaal ook bruine boonon. witte boonen en capucijners ter beschik king van den handel heeft kunnen stellen. De detaillisten hebben derhalve met de reeds aan hen uitgereikte toewijzingen be halve erwten ook boonen en capucijners van de grossiers kunnen betrekken, of zul len dit, voor zoover zij de toewijzing nog in hun bezit hebben alsnog kunnen doen. Het publiek zal dus met den thans aange wezm bon 102 behalve erwten ook boonen en capucijners, voor zoover voorradig, kun nen koopen. Een Duitsch oordeel. De Rheinisch Westfalische Zeitung houdt zich met de snelle ontwikkeling van de stad Rotterdam bezig en stelt de vraag of ze we derom in staat zal zijn zich op te richten zoodat 1940 niet een iaar van wijziging in den zin van arhteruitgang zal blijken, maar van overgang tot een nieuw tijdperk, waarin dc haven gelegenheid krijgt haar scheppings wil in daden om te zetten. Het artikel herin nert eraan, dat Rotterdam meer dan eene periode van inzinking gekend heeft en gaat door: Al toont het gemiddelde van de verhandel de goederen in de jaren tusschen 1905 en 1014, 1920 en '29 en '30'39 een vermeerde ring van 23 tot 31.1 millioen aan. binnen die perioden van 10 jaren kwamen niettemin lieftige schommelingen voor wegens de span ningen in de internationale politieke en ©economische betrekkingen. In een tijd van vrije concurrentie geli.ik achter ons ligt - volgde hieruit, dat tijden, waarin het haven- apparaat te klein scheen en naar verrui ming dorstte, met zulke afwisselenden waarin het veel te groot was. Nu hangt de loop van zaken in de eerste plaats van den verzetten arbeid af. welke ontwikkeling het verkeer tusschen de staten op een vastere basis moet zetten en een ge zonden groei mogelijk maken. Ofschoon ook thans vele Rotterdamsche bedrijven bijzon der zware tijden doorleven bestaat grond voor de onderstelling, dat ook in dit geval uit den nood iets goeds kan voortkomen. Als deze oorlog in een redelijken vrede zijn einde zal genomen hebben mag men aan nemen, dat die cijfers blijven stijgen en de schommelingen met elk iaar afnemen. Al kan het geruimen tijd duren voordat ze die van het topjaar 1938 te boven gaan. toch kan het een ingrijpende verbetering betee- kenen, indien deze ontwikkelingsgang met verhoogde stabiliteit tezamen gaat. En de beschouwing eindigt: Een nauwere samenwerking van de lan den, waarbij elk bestanddeel in eng contact met het geheel zijn bijdrage naar eigen, door de natuur bepaalde manier kan leveren, zal ook voor Rotterdam den grondslag leggen, dien het voor zijn wederopbouw noodig heeft. 98 JARIGE VROUW LIEP 34 K.M. Hoe onwaarschijnlijk het ook moge klin ken, toch is het een feit, dat een t)8-jarige vrouw van Hautmont, in België, in een dag nog 34 km. aflegde. In de tweede helft der Meimaand vertrok uit Houtmont een gezin dat have en goed achterliet. Op een kruiwagen werd een oude vrouw, Philomène Triquet, 98 jaar, meege voerd. Haar zoon liet haar te Kamerijk in het hos pitaal opnemen en zette met vrouw en kinde ren de droeve reis voort. De bijna honderdjarige vrouw, na een paar dagen in de gangen van'het ziekenhuis te hebben rondgedoold, besloot naar haar haardstede terug te keeren. En zij trok de vuurlinie in. Op één dag legde zii niet min der dan 34 km. af, namelijk van Kamerijk naar Landrecies. In deze gemeente werd zij door de Duit- sche troepen opgenomen en per auto naar haar woning overgebracht. DE EXPORT VAN NEDERLANDSCHE BLOEMEN NAAR DUITSCHLAND. De uitvoer van snijbloemen, zooals rozen seringen, fresia's en amarylli, naar Duitsch land heeft thans weer een aanvang geno men. Van Duitsche zijde zal den importeur een Uebernahmeschein worden uitgereikt, welke recht geeft tot den invoer van eer. bepaald aantal kilogrammen snijbloemen. De commissie voor den uitvoer van snij bloemen naar Duitschland deelt nog me de, dat het verbod van invoer van groot- bioemige chrysanten en bolbloemen (tui nen, narcissen en hyacinthen) vooralsnog ;ehandhaafd biijft. In donker misgestapt. Zaterdagavond is de veertienjarige dochter an den schipper P. Stallinga uit Rotterdam oen.zij zich in het (Jonker aan boord van de .Catharina" wilde begeven, bij een misstap an de plank gevallen en in de Kat, een buitenhaven van de Lek, terecht gekomen Dreggen ter plaatse was tevergeeft. Gister morgen is het lijk van het meisje opgehaald. DE VERWOESTE WIJKEN EN DE ALGEMEENE STIJL. Toen in April 1939 de nationale troepen Madrid waren binnengerukt stond het ge- meeiygbestuur voor twee hemelsbreed uit- cenliggende moeilijkheden. De heele weste lijke rand van de stad had twee jaar aan het front gelegen en was redeloos ver woest. Deze zóne omvatte tot overmaat van ramp een groot aantal geschiedkundige mo numenten, gebouwen van groote schoon heid en zulke van zuiver representatief ka rakter. F.r bevonden zich echter ook ar beiderswijken, die reeds vóór den burger- oolog de leemten aanwezen, welke zulke kwartieren in Spanje in het algemeen kon- merken. Volgens officieele opgaven woon den daar ongeveer 00.000 Madrilenen na de inneming van de hoofdstad in noodwo ningen of tusschen de puinhoopen, meest al in letterlijken zin zonder dak. De kindersterfte moest in die omstandig heden wel onrustwekkende afmetingen aannemen, want in het verwoeste gebied ontbrak het aan electriciteit, gas, water en waterloozing. De plicht tot herstel be rustte natuurlijk bij de stad. maar de Börsonzeitung laat zich vandaar schrij ven, dat men den boel tot den winter ver slofte, waarop in allerijl noodwoningen ver rezen. geheel onvoldoende in aantal, die, verstoken van electriciteit. gas en water leiding, slechts beschutting bieden tegen weer, besmettelijke ziekten en dood. In dc tweede plaats rust op het stede lijke bestuur de plicht van Madrid een hoofdstad te maken, die de staatkundige vernieuwing uitdrukt. Het is duidelijk, dat de bouwmeesters, die zich daartoe zet ten, met de bestaande bouwwerken en wij ken moeten rekening houden. Slechts in langzame ontwikkeling kan het nieuwe Madrid ontstaan. Langer dan andere steden moest het het zonder een uitbreidingsplan stellen. Wie de stad kennen weten, dat de negentiende eeuw er veel bedorven heeft. De arbeiders moesten de voorsteden bevolken, waar een onbeperkte grondspeculatie woedde. Die steden bleven zonder gas en waterleiding en konden in geen enkel stelsel van afwa tering worden ingevoegd. Organisch be stond er geen enkele band. Monarchie en republiek zijn beide in dit opzicht te kort beschoten. Ook in andere steden is men na den wereldoorlog wolkenkrabbers gaan bouwen, maar nergens onthulden ze zich zoo zinloos tegen den achtergrond van de geschiedenis als te Madrid. Hier ontstond een warwinkel van stijlen rondom twee zaken- en vermakeliikheidscentra. terwijl de rest van de stad verwaarloosd bleef. En de correspondent herinnert aan het stem pel, dat Filips II o.a. op den Spaanschen stijl gedrukt heeft, waarom een nieuwe avenue naar hem genoemd wordt. Aan provincies en gemeenten zal door het rijk een bijdrage worden verleend voor we deropbouw en herstel van goederen, welke door het oorlogsgeweld zijn beschadigd. Voor bijzondere gevallen wordt een speciale rege ling getroffen. Een belangrijke bepaling uit het besluit is de volgende: 1. De bijdrage wordt gesteld op het be drag van het schuldrestant, dat op het oogenblik, dat de schade werd toegebracht, ten laste van de provincie of de gemeente drukte op de geheel vernietigde of waarde loos geworden goederen. Is dus bijv. op een leening van f50.000 voor een destijds nieuw gebouwd pand f30.000 af gelost, dan wordt f 20.000 schadevergoeding gegeven. In bijzondere gevallen kan aan een pro vincie of gemeente, welke als gevolg van de uitgaven tot wederopbouw, welke te haren laste blijven, in bijzondere financieele moei lijkheden zou geraken, een buitengewone bijdrage worden toegekend. Aan provinciën en gemeenten, welke een verzoek tot toekenning van bijdragen heb ben ingezonden, kunnen op haar aan vrage voorloopige uitkeeringen worden ge daan. Aan deze uitkeering kunnen voor waarden worden verbonden. Gevangen in China. Volgens een telegram van bisschop Bud- denbrock van de Duitsche Katholieke mis sie in Lantsjau zijn drie Duitsche en twee Nederlandsche missionarissen, die sinds den zomer van 1930 te Oeroemtsji, de hoofdstad van de provincie Sinkiang (Chineesch Tur- kestan) gevangen zaten, na hun vrijlating in goeden welstand te Lantsjau terugge keerd. De namen van de beide Nederlanders zijn Hendrig Mötter en Piet van Oirschot. De Duitschers heeten Ferdinand Loy, Philip Moritz en George Hilbrenner. Allen maken deel uit van de Societas Verbi Divini. 44 Maastrichtenaren aangehouden. De gemeentepolitie van Maastricht heeft in samenwerking met de Duitsche politie een groote razzia ondernomen tegen de be drijvers van een sterk verbreide sluikhan del in allerlei artikelen en van diens aan biedingen op de openbare straat te Wijk- Maastricht. In het geheel werden 44 perso nen. mannen, vrouwen, jongens en meisjes, aangehouden. Een deel van de arrestanten is in het huis van bewaring opgesloten. De menschen weiden gearresteerd wegens over treding van het prijsbeheerschingsbesluit. hamsterwetten. drtributiewetten en daar mee verband houdende bepalingen. De in be slag en in bezit genomen goederen vulden een geheele kamer van het politiebureau 169 coupons dames- en heerenstofen. enkele coupons mantelstoffen behoorden hiertoe, evenals 150 stukken damesondergoed, par tijen kousen, zeep, cacao, laarzen, schoenen en werkkleeren. STERFTEGEVALLEN MOND-EN KLAUWZEER. In de week van 12 t.m. 18 Jan. j.1. zijn tj|i- gcvolge van het mond- en klauwzeer *ie kalveren gestorven. Uitsluitend door P.T.T.-amb- tenaren. Van bevoegde zijde vestigt men er onze aandacht op, dat de controle welke, in ver band met de betaling der luisterbijdrage, op de bezitt'ers van radio-ontvangtoestellen zal worden uitgeoefend, uitsluitend zal geschie den door P.T.T.-ambtenaren. Deze ambtenaren zijn in het bezit van een P.T.T.-legimitatiebewijs, dat op verlangen moet worden getoortrh' Men vrage dus bij controlebezoek naar legitimatie. Er is gebrek aan. In een persconferentie heeft de directeur van de N.V. Lijm- en Gelatinefabriek te, Delft. ir. J. van Stolk, meegedeeld, dat de aanvoer van beenderen zoo miniem is, dat, als daarin geen verandering komt, het be drijf en aanverwante bedrijven zouden moeten worden stilgelegd. In verband daar mee wordt een dringend beroep gedaan op huismoeders en schilleboeren in het gehee le land, om de beenderen zorgvuldig te be waren en te sorteeren, opdat zij aan de be drijven ten goede komen. Alle burgers, mannen zoowel als vrouwen, van 16 tot 70 jaar in burgerlijke mobilisatie betrok ken. De uitvoeringsbepalingen van de wet op de burgerlijke mobilisatie zijn in het Bul- gaarsche staatsblad gepubliceerd. Onder de burgerlijke mobilisatie vallen alle Bulgaar- sche onderdanen van beiderlei kunne tus schen 16 en 70 jaar, voor zoover zij niet bij de militaire mobilisatie betrokken zijn. In bijzondere gevallen mag de wet ook op bui tenlanders toegepast worden. Voorts vallen onder de burgerlijke mobilisatie publieke en particuliere ondernemingen en alle takken van nijverheid. Uitgezonderd zijn tijdelijk in het land vertoevende buitenlanders, militai ren, militaire ondernemingen en personen, die in lichamelijk of geestelijk opzicht onge schikt zijn. Zonderlinge figuur op Leidscheplein. het Vrijdagmiddag om twee uur werd het Leidsche plein te Amsterdam in lichte opschudding gebracht door een 19-jarig jongmensch,» die daar behalve met schoenen en sokken, shawl, hoed en parapluie in para dijselijk costuum rondwandelde. Twee voorbijkomende surnume rairs van politie hebben den man in zijn vel gegrepen en het politie bureau binnengebracht. De heer met de hooge hoed ver ontschuldigde zich bij het publiek met de mededeeling, dat hij tot zijn demonstratie was gekomen, omdat zijn puntenkaart zoo gauw op was Men zou het aan zijn uiterlijk anders niet zeggen. THANS DOOR FRANKRIJK EN THAI- LAND ERKEND. De aanneming van het Japansche bemiddelingsvoorstel door Thailand en Fransoh Indochina wordt in Japansche kringen beschouwd als een belangrijk succes van de Japan sche diplomatie. De ochtendbladen wijzen op de beslissende uitwerking van deze aanneming. waardoor Thailand en Frankrijk gelijktijdig de leidende rol van Japan in het Verre Oosten hebben erkend. „Men kan zeggen," aldus de „Jomioeri Sjimboen", „dat er stoutmoedig een belang rijke stap is gedaan door Japan, Thailand en Fransch Indochina samen in de rich ting van de versterking van een nieuwe orde in Oost-Azië onder Japansche leiding na besliste verwerping van de Engelsch Amerikaansche intriges." De Engelschen en de Amerikanen zijn vol gens het blad actief geweest zoowel te Bangkok als te Saigon, waar een sterke strooming heerschte ten gunste van de „vrije Fransche" beweging van generaal Charles Dc Gaulle en het denkbeeld van bemiddeling werd geopperd onder Engelsch- Amerikaansche auspiciën ten einde zoowel Thailand als Indochina te doen overgaan naar het Engclsch-Amerikaansche „demo cratische" kamp. Een verklaring van Matsoeoka. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, heeft in de begroo- tingscommissie van den Japanschen Rijks dag over de kwestie der Japansche bemid deling tusschen Thailand en Frankrijk ver klaard, dat Frankrijk het voorstel van Ja pan voor een vreedzame regeling eerst heeft geweigerd, blijkbaar op grond van dergelijke voorstellen door bepaalde andere landen. Het is denkbaar, dat de Japansche politiek in de zuidelijke gebieden zou zijn verstoord, wanneer Frankrijk op andere voorstellen zou zijn ingegaan. Aan qeen (lerde land kan worden toegestaan, zich, in deze zaak te mengen zonder met Japan re kening te honden. Matsoeoka juichte het be sluit van Thailand en Frankrijk toe, de door Japan aangeboden bemiddeling te aan vaarden. Amerika en de bemiddeling. De minister van buitenlandsche zaken der V.S. Cordell Huil, heeft Zaterdag in de pers conferentie tegengesproken, dat Fransche koloniale ambtenaren stappen ondernomen hebben bij de Ver. Staten om hen te ver zoeken bemiddelend te willen optreden in het grensconflict tusschen Thailand en Fransch Indochina. Huil verklaarde, dat er een Amerikaansche bemiddeling in het ge heel geen sprake geweest is. COMMISSIES VAN VERTROUWENSMAN NEN EN WERKVERRUIMINGSWERK' Vanwege den rijksdienst voor de werkver ruiming is aan de gemeentebesturen medege deeld, dat het wenschelijk is, dat voortaan op elk werkverruimingswerk, waar 200 of meer arbeiders werkzaam zijn, en voor zoo ver zulks nog niet het geval is, in elk werk verruimingskamp een commissie van drie vertrouwensmannen uit de tewerkgestelde arbeiders wordt ingesteld. Bij deze commis sies kunnen de arbeiders eventueele wen- scheu of klachten bespreken, terwijl de com missie op haar beurt deze wenschen en klachten kan behandelen met de werkleiding, de Arbeidsinspectie of met den ambtenaar voor werkverruimingszaken in de betrokken gemeente. Voor de aanwijzing van vertrouwensman nen wordt aan de gemeentebesturen gead viseerd overleg te plegen met de drie vak- centralen (N.V.V., R.K. W.V. en C.N.V.) SNEEUWRUIMEN IN WERKVER SCHAFFING. Het departement van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, indien het sneeuwruimen op financieele moeilijkheden mocht stuiten, er geen be zwaar tegen bestaat, dat deze werkzaamhe den op de bekende voorwaarden in werkver ruiming geschieden met een bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds volgens een voor de gemeenten vastgesteld percentage en tegen het voor de gemeente vastgestel de basis-uurloon. Indien deze werkzaamheden niet onder de dageiijksche leiding van de Ned. Heide Mij. te Arnhem, de N. V. Grondmij. te Zwoile of het Staatsboscnbeheer worden uitgevoerd zoo dient de eerstgenoemde instantie met ue algemeene controle te worden belast. DEN BURG Over de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst voor het landbouwbe- drijf op het geheele eiland Texel heeft een bespreking plaatsgevonden tusschen de be sturen van de werkgeversorganisaties en de vertegenwoordigers van de moderne, chr. en katholieke landarbeidersbonden. Van ar beiderszijde was een nieuw concept-collec tief contract opgesteld. De werkgeversbestu- en vonden de tegenwoordige toestand min- der. Kunstig en te onzeker, om reeds nu tot definitieve afspraken te komen. Afgespro ken werd, dat de landarbeidershonden hun voorstellen schriftelijk zouden indienen en eerst einde Februari of begin Maart weer in bespreking bijeenkomen. De vaste arbei ders zullen ingehuurd worden tegen de nader vast te stellen loonen. Koersen van stortingen op 27 Januari 1941: Reichsmarken 75 36; Belgas 30.1432; Zwit sersche Francs 43 56; Lires 9 87; Deensche Kronen 36 40: Zweedsrhe Kronen 44.85 Tsjerhisrhe Kronen tonde schulden) 6 42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7 54. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De luchtmacht heeft de gewapende verken ning stelselmatig voortgezet. Hierbij heeft een lange-afstandsbommenwerper 500 km. ten westen van Ierland een koopvaardij schip van 4000 b.r-t. tot zinken gebracht. Aart de. Britsche Oostkust zijn twee koopvaardij schepen alsmede voor de oorlogvoering be langrijke installaties van een haven met hommen bestookt. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen on dernomen op vliegvelden in Z.W. Engeland. Een patrouillevliegtuig heeft den aanval van vijandelijke torpedovliegtuigen met succes afgeslagen. De vijand heeft nóch overdag nóch in den nacht boven Duitsch Rijksgebied of het be zette gebied gevlogen. Het 233e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het Grieksche front gevechten van plaatselijk karakter. Onze luchtmacht heeft ravitailleeringscolonnes en troepenconcen traties aangevallen en met bommen en gra naten bestookt. Een formatie bommenwer pers heeft militaire installaties te Saloniki aangevallen, waarbij havenwerken, brand stofdepots, pakhuizen en het station wer den getroffen. Omvangrijke branden werden waargenomen. Bij luchtgevechten met vijan delijke jagers zijn twee toestellen van den vijand neergehaald. Een onzer bommenwer pers is niet teruggekeerd. Onze vlootstrijd- krachten hebben vijandelijke stellingen aan de Grieksch-Albaneesphe kust gebombar deerd. In Cyrenaica zijn gevechten aan den gang met doeltreffende medewerking van onze luchtmacht, die onvermoeibaar vijandelijke troepen en gemotoriseerde strijdmiddelen met bommen en machinegeweren bestookt. Gisteren hebben onze jachtvliegtuigen, die een vijandelijke formatie ontmoetten, vier toestellen van het type Gloster brandend neergehaald. In Oost-Afrika is van het front te land niets van beteekenis te melden Onze lucht macht heeft vijandelijke strijdkrachten ge bombardeerd. Vier Britsche vliegtuigen zijn brandend neergehaald. Bij den in het weermachtsbericht van gisteren vermelden aanval van vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps op 24 Janu ari zijn naar uit later ontvangen en be hoorlijk gecontroleerde inlichtingen blijkt, behalve een kruiser nog twee andere een heden. t.w. een slagschip en nog een krui ser. getroffen, elk met twee bommen van zwaar kaliber. Gebleken is. dat bij den op 9 Januari on dernomen luchtaanval op Britsche vloot- strijdkrachten in de Middellandse!^ Zee, als in het communiqué no. 217 vermeld, be halve de reeds als getroffen gemelde een heden, nog twee kruisers, die op het oogen blik voor herstel te Alexandrië liggen, ern stig beschadigd zijn. Minister van buitenlandsche zaken vraagt ontslag. De Argentijnsche minister van buiten landsche zaken, Roca, heeft Vrijdag den in functie zijnden vice-president Castillo zijn ontslag aangeboden. Roca motiveerde dezen stap met te wijzen op zijn slechten gezondheidstoestand en andere nog niet meegedeelde redenen. Volgens de meening van bevoegde Ar gentijnsche kringen zal het aftreden van den minister wel in de eerste plaats in verhand staan met zekere politieke tegen stellingen, die de laatste weken aan den dag zijn getreden tusschen Roca en Ca stillo. De vice-president zou het voornemen hebben om. aangezien de kamer zich door de oppositioneele houding der radicalen zelf uit het politieke leven uitgeschakeld heeft, verscheidene scherpe maatregelen te nemen, teneinde de dringendste politieke en economische problemen ook zonder het congres tot een oplossing te brengen. Roca staat afwijzend tegenover deze dictatoriale voornemens van Castillo en heeft derhalve besloten zijn functie neer te leggen. Een aanvaarding van het verzoek om ontslag van den minister van buitenlandsche za ken. zal wel niet voor vandaag geschieden, aangezien de Vice-president voor het weekend naar de badplaats Mar del Plata is vertrokken. DE HOND MEE NAAR DE OPERA. In 1742 werd te Berlijn het Opernhaus ge opend. In dien tijd was het voorschrift, in avondkleeding te verschijnen, maar het pu bliek mocht kinderen en honden meebren gen! Het was toentprtijd beslist geen ge noegen, naar de opera te gaan. In 1816 wer den voor het eerst genummerde plaatsen ingevoerd en ook de kindertjes e» de 1'eve hondjes moesten worden thuis gelaten! ^oo kwam er langzamerhand o-"'- invoe ringen!

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2