In 4A alles afgekeurd Votll.al Wielrennen BELGIË WINT DEN OMNIUMWEDSTRIJD Watersnood in Portugal -jsd SSK 1% L Tuinhoekje SPORT EN WEDSTRIJDEN RIJBEWIJS IN BELGIË VERPLICHT Verklaringen van Matsoeoka Nieuwe faze in den luchtoorlog verwacht \v 5^.^ WM(Sr*,, De Belgische woekerhandel in vleesch Tengevolge van de overstroomingen in den Gelderschen Achterhoek In het dorpje Haarlo kwamen alle verbindingswegen onder water te zijn vele boerderijen geïsoleerd, staan (Foto Pax-Holland) A.D.O. WINT VAN D.H.C. Wederom zat de vorst de voetbal lers dwarsl Zondagnacht had het weer pittig gevroren, zoodat de ter reinen wederom hard werden, met als gevolg, dat de wedstrijden weer werden afgelast. Slechts clubbestu ren welke het er op gezet hadden te spelen, zijn er in geslaagd, doch het wedstrijden-aantal dat doorgang vond, bleef tot een minimum beperkt In 4A, de afdeeling van onze plaat selijke en omgevingsclubs, werd alles afgekeurd. De groote match in afd. I tusschen A.D.O. en D.H.C. ging wèl door en bracht den Ha genaars een 31 zege. Een fraai resultaat, waarmede de eerste plaats verdiend werd en de kans op het kampioenschap uitermate vergroot wordt. Zouden dan eindelijk de Ha genaars eindelijk eens kampioenswedstrij den krijgen? Ook in afd. II ging één wedstrijd door, nl. R.F.C.—Ajax. En ook de Rotterdammers za gen hun werkzaamheden aan het terrein be loond, het werd 00, of liever gezegd: het bleef 00. R.F.C. kan dat puntje echter best gebruiken. In het Zuiden stapte Limburgia weer voort op den weg der successen en sloeg zoowaar M.V.Vdat in de laatste 10 wed strijden ongeslagen bleef, met 31. Ileel goed Limburgers, de laatste plaats werd reeds vaarwel gezegd! Roermond pikte een puntje van Juliana weg, het werd 11, zoodat het er voor Helmond niet beter op werd, want ook W il lem II won met 3—1 van N.O.A.D. De laat ste Tilburgers hebben dus wel pech tegen hun stadgenooten. P.S.V. speelde niet, doch zag drie con currenten falen en won dus achteraf be schouwd wel. Alleen Longa bleef bij, ook al omdat ook deze club niet speelde. VOETBALUITSLAGEN Eerste klasse: A.D.O.—D.H.C. 3-1 R.F.C.—Ajax 00 LimburgiaM.V.V. 3—1 RoermondJuliana 1—1 Willem II—N.O.A.D. 3-1 UITVERKOCHTE TRIBUNES IN DEN HAAG. A.D.O. was beter en won ver diend. Het was nu niet bepaald aangenaam voet- balweer, waarbij de wedstrijd A.D.O.D.H.C. werd gespeeld. Er stond een gure wind dwars over het veld, welke echter niet had belet dat de tribunes tot de laatste plaats waren bezet. Het veld was zeer zacht en glad, zoo dat nogal eens een glijpartij plaats vond. Bo vendien werden de spelers hierdoor zwaar gehandicapt en had het spelpeil dus geducht te lijden. Goed open spel kwam dan ook maar sporadisch voor. Bij D.H.C. verdedigde Boot weer het doel, hetgeen hem uitstekend af ging. Hetzelfde kan gezegd worden van zijn collega Koek, die daarbij nog vrouwe fortuna op zijn hand had. De beide verdedigingen wa ren ruim voldoende, terwijl de middenlinies teruggetrokken positie speelden, zonder cch ter hun aanvallende taak te verwaarloozen. Technisch was A.D.O. in de meerderheid en ook de aanval van de Hagenaars was gevaar lijker te noemen, dan die van de Delftenaren. Zij hebben dan ook verdiend gewonnen. Met vertrouwen kan de ploeg de komrnde wed strijden tegemoet zien. De wedstrijd was over het algemeen niet fraai te noemen, doch spanning was er ge noeg. Direct na het begin krijgt Westhoven reeds een vrijen schop te nemen. De Heer schiet hieruit hard in, doch Boot is on zijn plaats. Aan den anderen kant weet Dijkstra alleen door te breken, doch ook Koek weet erger te voorkomen. Het spel gaat van doel tot doel, waarbij de Hangenaars iets den toon aangeven. F.versteyn reageert met een prach- figen kopbal op een voorzet van Nenteboom. maar Boot geeft niet thuis. Aan heide kan ten»wortd eenige malen tegen den doelpaal geschoten, maar doelpunten blijven nog uit. Bij D.H.C. is Vollebregt, de linksbuiten met de eene arm, zeer bewegeelijk en hij doet goed werk. Vermeulen van D.H.C. raakt ge blesseerd en hij moet het veld verlaten, even later gevolgd door Bommelé. Eenige minuten voor rust geeft de Heer het leer hoog door aan Everstevn en deze scoort met een prachtigen kopbal in den hoek. (10). Na de rust komt Bommelé weer terug, ter wijl Vermeulen door Karsdorp ver vangen is Westdorp krijgt den bal goed vrij. De ach terhoede van de Delftenaren blijft verbou vvereerd staan en het is 2—0. A.D.O. komt nu steeds goed ert gevaarlijk terug. Neute boom zet voor, de bal draait in den doelmond en Vreken doet de rest (30). Het snel van D.H.C. heeft zichtbaar onder dezen tegenslag te lijden, doch ook weer niet lang. Van de Engel gaat er alleen van door, passeert net jes Choufoer en geeft Koek het nakijken (31). Het enthousiasme laait weer op bij de gasten. De voorhoede krijgt nog eenige goede kansen, maar kan ze niet benutten. Vlak voor het einde wordt de A.D.O. er van Kampen, wegens onbehoorlijk gedrag door den scheidsrechter van Moorse!, die den wed strijd correct leidde, uit het veld gestuurd. R.F.C.—AJAX O-O De thuisclub miste den steun van Hui sdier en van Walsum, die vervangen wer den door resp. Thieme en Koovman. Ajax probeerde een nieuwe opstelling, waarbij Leemhuis in de voorhoede was opgenomen. Het veld was zacht, maar toch behoorlijk bc speelbaar. Een mooie wedstrijd is het niet geworden en met den uitslag konden heide ploegen levreden zijn. Wel is waar is Ajax iets meer in het offensief geweest, doch haar voor hoede dreef het samenspel te ver door om gevaarlijk te zijn voor de verdediging van RFC Fischer trad bij Ajax op den voor grond. hoewel hij het af en toe te zelfzuch tig deed. K. Broekman wist geen verband in de voorhoede te brengen en als verbin dingsspelers maakten Leemhuis en Grnene- woud zich te veel schuldig aan de fout. dat zij den hal te lang in hun bezit hielden. Toch had Ajax kunnen winnen, als zij mear een speler had gehad, die een flinke srliot had vermogen te lossen. In dit op zicht was het vooral van Wijngaarden, die zeer teleur heeft gesteld. Hij heeft zeker drie opgelegde kansen gehad om te sco ren, maar telkens joeg hij den bal langs den paal. Bij R.F.C. was het al niet anders ge steld De verdediging en middenlinie kwe ten zich behoorlijk van haar taak, doch de voorhoede was al even slap als die van Ajax. Vaak werden de aanvallen aardig op gezet, maar de afwerking liet voortdurend veel te wenschen over. Training is alles! De directie van het sportpaleis te Antwer pen had voor gisteren wederom een uitste kend programma samengesteld, waarin de beste Nederlandsche en Belgische renneis den strijd met elkander aanbonden. oot dit programma bestond dan ook een buiten gewone belangstelling. Het sportpaleis be vatte nl. ruim 10.000 bezoekers. De hoofd schotel van dezen middag was ongetwijfeld de BelgiëNederland omniumwedstrijd, wel ke de sterkste Belgische koppels Schercns Debruicker, CoolsClautier deden uitkomen tegen de sterke Nederlandsche koppels Van Vliet—van der Voort en Schutte—Boeyen. Jammer was het voor de Nederlandsche ren ners, dat. de indeeling van dezen omnium voor de beter getrainde Belgen een voordeel opleverde, welke uiteindelijk de overwinning bezorgde. Niet voor niets was immers de in deeling zoo, dat de sprint, als laatste onder deel vap den omnium moest worden verre den. De beter getrainde Belgen, die in de tijdrace ongetwijfeld sneller waren dan onze landgenooten, konden den kleinen voor sprong, in dit onderdeel verkregen, in de sprint gemakkelijker verdedigen. De eindstand was: 1. België 40 punten; 2 Nederland 56 p.; Gedetailleerd' 1. Cools—Clautier 14i/2 PR 2. Van VlietVan der Voort 24 p.: 3. Scliorens Debruycker 25y2 p.; 4. SchulteBoeyen 32 p. Wedstrijd achter handelsmotoren Onze landgenoot Pellenaars reed dezen middag mee in den wedstrijd achter han delsmotoren. Hij wist in het vrij sterke veld een goede tweede plaats te bezetten door in de eerste manehe als derde achter Kners (winnaar) en Michaux, in de tweede manche als tweede achter den winnaar en in de derde manche op de vierde plaats te eindigen. In het totale klassement bezette hij de tweede plaats. De A.N.W.B. deelt mede: Tot nu toe kende men in België niet het verplichte rijbewijs voor bestuurders van motorrijtuigen. Automobilisten en motorrij ders konden er volstaan niet hun identi teitskaart. Naar de A.N.W.B. verneemt, is bij besluit van 1 December 1040 (staatsblad van 7 Dec. 1940) thans ook in België het verplichte rijbewijs voor bestuurders van rao torrij tuigen in ge voe rd. De datum, waarop het besluit in werking treedt, zal nog nader worden vastgesteld. DE AANSLAG OP BELGISCH OUD- BURGEMEESTEB. De Luiksche politie heeft een onderzoek ingesteld inzake den aanslag op den lieer Duchateau, gewezen burgemeester van Her stal. Zes personen worden aangehouden, die door de politiediensten als de daders of me deplichtigen van den aanslag worden be schouwd. In verhand met deze zaak heeft de politie talrijke huiszoekingen verricht te Luik en tn Herstal. Een vijftiental jonge lieden werd eveneens in hechtenis genomen. Amerika moet niet meer in Chi na rijn eerste verdedigingslinie zien. In de Japansche Kamer is de minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka, ingegaan op het verwijt van zijn Amerikaanschen ambtsgenoot Huil, volgens wien het optre den van Japan in Mandsjoekwo de inleiding tot de vernietiging van de grondslagen der beschaafde wereld zou zijn geweest. Door deze bewering, aldus zeide Matsoeoka. worden de feiten op hun kop gezet. De Mandsjoerijsche kwes tie is niet de oorzaak, maar het ge volg geweest van een internationale ontwikkeling onder den voortduren- den druk der Angelsa.ksi.sche staten, die geen verandering van den sta tus cpio wenschen, ofschoon de An gelsaksen steeds, wanneer het tegen Japan gaat, den door hen verdedig den status quo trachten omver te werpen. Van consequent zijn kan mén dus niet spreken. Indien Japan verwe ten wordt, dat het een overheer- srhende positie in het westen van den Stillen Oceaan tracht te ver overen, dan kan men antwoorden, dat het doel van Japan is: de stich ting van een vreedzaam enbloeiend Groot-Oost-Azië. waarin geen plaats meer is voor verovering, onderdruk king en uitbuiting. De V.S. hebben een overheersehende in vloed op het westelijk halfrond en het zou heter zijn. indien zij zich niet bekommer den om andere streken, zooals Onst-Azië, waar Japan een positie inneemt, die vrede en orde waarborgen. Op de bewering, dat de Amerikaansclie re geering Japan heeft gewezen op het belang dat het hoeft bij een vreedzame ontwikke ling zijner betrekkingen met de V.S., kan ge antwoord worden, aldus vervolgde Matsoeo ka, dat Japan steeds bezield is geweest door een oprecht verlangen naar vriendschappe lijke betrekkingen. Maar het begrip voor den toestand van den ander blijft voorwaarde voor een dergelijke ontwikkeling. Helaas toont Amerika geen begrip voor dezen testaond. Zoolang de V. S. in China hun eerste verdedigings linie zien, zal een vriendschappelijke verhouding tussehon Japan en Ame rika een illusie blijven. Het voornemen der V. S„ ook Australië en Nieuw-Zeeland als hun voorste linie te beschouwen, noemde Matsoeoka een verval- schin gvan de Monroelcer. Japan moet van de V. S. verlangen, dat zij hun standpunt herzien. Anders is er maar weinig kans op vriendschappelijke betrekkingen tuschen heide mogendheden. Opbloei of verval van de wereldbeschaving zijn in laatste instan tie afhankelijk van de verhouding der V. S. Tenslotte verklaarde Matsoeoka, dat Ja pan zich niet zal onttrekken aan zijn ver plichtingen krachtens artikel 3 van het drie- ui ogendheden verdrag. CATASTROPHALE OVERSTROO MINGEN. De overstroomingen in Portugal hebben de laatste dagen catastrophale vormen aangenomen. De geheelo benedenloop van de Taag is een watersnoodgebied. Ruim 1500 huizen staan onder water. Met bootjes heeft men de bewoners van de daken moe ten afhalen. Ileele dorpen zijn sinds dagen nog slechts eilanden in een groote water oppervlakte Vele huizen zijn ingestort. Verscheidene personen zijn verdronken. In Lissabon zijn de zalen van het museum voor moderne kunst onder water gclooptm, waardoor vele kostbare schilderijen A schadigd zijn. Het Zweedsche blad de „Dagens Nyhe- ter" meldt uil ï.onden, dat men daar tegen het voorjaar een volkomen nieuwe faze in den luchtoorlog verwacht. Men legt er den nadruk op, dat Duitschland gedurende den geheelen oorlog zijn luchtmachtreserve niet heeft aangesproken. De groote meerder heid der Engclschcn, gelooft, dat Duitsch land een ongekend offensief tegen Enge land en zijn Atlantische verbindingen zal ondernemen. Engeland heeft in het bijzon der te lijden van den nieuwen Duitschen bommenwerro.r met grooten actieradius, den „Kurier". Engeland bezit nog geen ja gers, die de convooion tegen dezen bom menwerper ki nnen beschermen. Wintersport in het hooge Noorden. Ook in de dichtbesneeuwde wouden ontbreekt de slede niet, (Foto Weltbild), Paradijs voor OWers. De woekerhandel in vleesch in België gaat steeds verder en vleeschwaren zijn in de steden op normale oorwaarden bijna niet meer te verkrijgen. Wel is er vleesch, maar alles wordt in den sluikhandel verkocht. Een kort onderzoek bij verschillende diensten en bij allerlei categoriën handelaars gedaan heeft bewezen, dat er reuzensommen op den rug van den verbruiker in den sluikhandel zijn verdiend. Tusschcnhandelaars hebben vee tegen vastgestelde prijzen in de lande lijke gemeenten bij de landbouwers gekocht en door locnsche praktijken, die door de commissie voor prijzen en loonen de een na de ander aan het licht worden gebracht, de ze tegen dubbele prijzen verkocht De verontwaardiging onder eerlijke handelaars en onder de verbruikers neemt toe, en keert zich nu eindelijk dank zij het strenge optreden van de commissie voor prijzen en loonen, tegen de ware schuldigen, de woe keraars. Spijtig genoeg vindt hare actie geen voldoenden steun bij de onder geschikte overheden, politie en burgemeesters. Deze verschuilen zich nog steeds achter het motto „het zijn onze zaken niet." De rechters zijn eindelijk gaan inzien, dat te lichte straffen eerder een aanmoedi ging zijn voor den sluikhandel, Nog stren ger moet opgetreden worden. Intusschen moet er niet gewanhoopt wor den, het kwaad is wel diep ingevreten, en gedurende enkele weken kan de toestand plaatselijk hier en daar moeilijk worden. De strijd tegen den woekerhandel, die moet uitgeroeid worden, zal misschien niet in een week kunnen worden gewonnen. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGE SCHOTEN. Duitsche kustbewakingsmansehappen heb ben Vrijdagavond laat waargenomen dat 'n vijandelijk vliegtuig van onbekend type bo ven het Kanaal is neergestort. Tot dusver kon niet worden vastgesteld of het vijande lijke vliegtuig, dat trachtte het bezette ge bied binnen te vliegen, is neergestort tenge volge van het vuren van liet afweergeschut, ot door het optreden van Duitsche jachttoe- stellen. FRANSCH BROODRANTSOEN VER MINDERD. Wegens de daling van de meelvoorraden en ter verzekering van de voorziening van het Fransehe moederland met brood tot aan den komenden oogst is met ingang van 1 Februari een vermindering van het dage- lijksche broodrantsoen gelast. BLOEIENDE TAKKEN VAN HEESTERS IN JANUARI EN FEBRUARI IN ONZE HUISKAMER. De lezers en lezeressen van onze tuinhoekjes zullen vaak den goeden raad, bij het verzorgen hunner planten gekregen, hebben opgevolgd en, naar ik hoop, met goed gevolg. Dat het echter mogelijk is bloeiende takken van hees ters in den winter te krijgen, heeft men zeker niet gedacht. Toch is het idee niet zoo vreemd. Wij hebben immers in onze bloemenwinkels de prachtige takken der seringen reeds eenigen tijd zien staan. Zelfs ziet men thans hier en daur In de tuinen een heester in vollen bloei. Dit is de Jasmlnum nudlflorum of de vroege Jasmin. Deze heester, een nauwe verwant van de sering, komt uit China. De bloemen ver schijnen voor de bladeren, waarom zij ook nudi- florum, d.i. naaktbloeiende .heet. Is de winter zacht, dan tooien de hangende takken zich reeds begin December met een overvloed van kleine gele bloemen. Bij erge vorst sluiten ze zich, om bij milder temperatuur weer dadelijk open te gaan. De takken van dezen heester zijn echter minder geschikt om ln een vaas gezet te worden, omdat de bloemen niet tegen de warmte kunnen. Beter kan men hier voor de takken van het Chineesch klokje of Forsy thia viridissima gebruiken. Deze heester komt veelvuldig in onze tuinen voor en bloeit buiten reeds in het laatst van Maart en begin April. Is eind Januari een vorstperiode achter den rug. dan zijn zijne blad- en bloemknoppen reeds flink ontwikkeld. Snijdt men enkele takken van den heester af. liefst met mate om hem niet te ontsieren, dan kunnen deze takken op een vaas met water gevuld in de huiskamer gezet worden. Door de hoogere temperatuur wordt het roeiproces oespoedigd. Toch moet dit niet te overhaast gebeuren door de takken vlak bfj de kachel of de centrale verwarming te zetten, omdat dan de knoppen zouden ver drogen. De warmte van de kamei bewerkt al spoedig dat de knoppen zwellen. Na eenige dagen wat is het aardig in iezen tijd dit gade te slaan ziet men de frissche groene blaadjes reeds naar buiten komen. Ook laten de lichtgele bloempjes als zoovele klokjes zich z:en. Is dit stadium bereikt en het duurt wel eenige dagen, dan doet men beter de takken in een kamer te zetten, die minder sterk ver warmd wordt, ofrehoon he er natuurlijk niet mag vriezen. De bloei duurt aan langer. Er zijn nog een paar heesters, die vroeg bloeien en daarom op dezelfde wijze wat fleur in huis kunnen brengen. Een dezer is de Ha- mamells of Tooverhazelaar Hij bloeit reeds in F bruari met grillig gevormde geelachtige bloempjes Het is ïaar een klein heester. Men snijdt er dan ook slechts kleine takjes af, die op een passend vaasie gezet een zeer deco ratief geheel vormen. Nog een vroege bloeier is Daphne Mezereum of het Peoerbo >mpie. De lila bloemen verspreiden ook nog een aange name geur De takken moeten op dezelfde wijze behandeld orden als ie van het Chi- n*»-sch klokje. Ik hoop. dat u eens probeert wat in dit artikeltje beschreven is. U zult er ongetwijfeld genoegen aan Aeven. A. v. d. LIJN.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3