INBRAAK- JUTTIRTJË Zondag Maddmeiuuió Distributie-nieuws „Wij zijn van de Politie" Siadgenooten weest op uw hoede! Advertentiën AQYERTEEREN DBE1 VERK&OPEI 3ljan. TJêft&HÊfG3ljan. Te huur Te koop Adverteert in de Heldersche Courant in /utterstad KeAJk ejtt Zénditiq, Maandag 27 Januari 1941 Tweede Blad Afscheid Ds» Jansen 300 Uniebladen Op avontuur WINTERHl)lP#NEOERLAND is dc girorekening van den Gemeente-ontvanger» Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp". voor winkeliers Inlevering bloembonnen no. 3 waarop tarwebloem is afgeleverd Inlevering rijstbonnen no. 108 T exticlproducten Stoffelijk overschot van den heer v. d. Horst gevonden Uit het politie-rapport VERZEKERING Officieele mededeeling. Bekendmaking 313an.! &ijebt Crtfe lottn 60 ct. (Jw stofzuiger defect? 1 aangeboden Recht op een persoonlijke textielkaart Tijdschriften Sommige adverteerders Dezer dagen vervoegde zich aan een woning op de Weststraat een tweetal per sonen, die verzochten den heer des hui zes te mogen spreken. Dezen werd toen medegedeeld, dat men van de politie was en dat men verzocht hun mede te willen deelen of men gedu rende den nacht in de woning aanwezig wfs. Op het bevestigend antwoord kreeg de bewoner toen te hooren, dat zij gaarne des nachts van zijn telefoon gebruik weAschten te maken. Na ook hierop een bevestigend be scheid gekregen te hebben, vertrokken de bezoekers. De bewoner evenwel, die een en an der nog eens overdacht ging langzamer hand argwaan koesteren. En dit leidde ertoe, dat hij besloot zich met de politie in verbinding te stellen en haar te vra gen of beide heeren inderdaad tot het korps behoorden. Deze deelde hem mede, dat daar geen sprake van was en dat hier kennelijk geen zuiver spel gespeeld werd. Men nam maatregelen, doch daar de „heeren" waarschijnlijk op een of andere manier lucht gekregen hadden van deze stappen, verschenen zij riet. Een waarschuwing is hier o.I. wel op haar plaats. Mochten dergelijke verzoe ken wederom gedaan worden, dan aar- zele men niet terstond de politie van een eii ander op de hoogte te stellen. Men zal zich daarmede voor veel onprettige zaken behoeden. Gisteren nam, na een 2-jarige werkzaamheid als predikant, verbonden aan de Evangelisatie Palmstraat, Ds. J. H. Jansen als zoodanig af scheid van zijn kring. Als tekst voor zijn laat ste prediking had Z.Eerw. gekozen uit het ver haal van Maria en Martha (Lucas 10 3842) deze woorden: „Eén ding is noodig". Daarbij werden tegenover elkaar gesteld de veel die nende Martha en Maria, die zich door Jezus laat dienen, als het ééne noodige. Dit werd verder toepasselijk verklaard voor het per soonlijk leven, voor dat der Gemeente en voor de wereld. Aan het slot richtte de scheidende leeraar woorden van afscheid en dank tot bestuur, collectanten, organist, koster, collega's en ker kelijke colleges der Ned. Herv. Gem. Hem werd nog toegezongen de bede uit Ps. 121 4. Na afloop maakten de voor dezen tijd tal rijke hoorders van de gelegenheid gebruik, met een handdruk van Ds. Jansen afscheid te In drie kwartier verkocht. Vorige week Vrijdag is men hier voor het eerst begonnen met den straatverkoop van Uniébladen. Dat d' Nederlandsche Uie ook in onze stad velen telt, die haar een warm hart toedragen, blijkt wel het beste uit het feit, dat men in den tijd van drie kwartier, met drie colporteurs, driehonderd bladen ver kocht. Een vertegenwoordiger van de Unie uit Amsterdam sprak daarover zijn groote tevre denheid uit en men mag verwachten, dat de organisatie van een plaatselijke afdeeling met spoed ter hand genomen zal worden. Ook Zaterdag ging de verkoop zeer vlot. De opzichter van de „Donkere Duinen", de heer Hagen deed dezer dagen een merkwaar dige ontdekking in zijn park. Hij ontdekte namelijk niets meer en ook niets minder dan een minderjarig jongmensch, hetwelk zich op verdachte wijze in het park bevond. Na in formatie bleek dat het hier geen zuivere kof fie betrof en dus werd de politie in de arm genomen. Deze ontdekte al spoedig dat de jongeman zonder permissie van de ouders de plaat ge poetst had. Dus ging de avonturier onder rembours terug naar zijn heimat... Eind hoven. TE VEEL LICHT. In een perceel aan de Koningstraat werd in het nachtelijk uur een brandend lichtpunt ontdekt. Men verschafte zich toegang tot het huis en doofde het licht. Proces-verbaal volgde. (Erby vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). De bonnen no. 3 van de bloemkaart, waar op bloem is afgeleverd, moeten in het tijdvak van 27 Januari tot en met 31 Januari 1941 bij den distributiedienst worden ingeleverd in veelvouden van 80 stuks. Minstens 80 bon nen moeten worden ingeleverd. Maximaal 79 resteerende bonnen no. 2 mogen daarbij wor den ingeleverd. Een ontvangstbewijs MD 201 B moet wor den overgelegd (zie hieronder). In bovengeifoemd tijdvak moeten eveneens de vervallen bonnen no. 108 voor rijst wor den ingeleverd. Maximaal mogen hierbij 9 resteerende bonnen no. 43 worden ingeleverd. Een ontvangstbewijs MD 201 B moet wor den overgelegd. Indien tevens bloembonnen worden ingeleverd, moeten beide hoeveelhe den bonnen gezamenlijk op één ontvangstbe wijs MD 201 B worden genoteerd. De inleveringsdagen zijn: codenummer 1001 t/m 1999 op Maandag 2" JanuSri a.s. codenummer 2001 t/m 2999 op Dinsdag 28 Januari a.s. codenummer 3001 t/m 3999 op Woensdag 29 Januari a.s. codenummer 4001 t/m 4999 op Donderdag 30 Januari a.s. codenummer 5001 t/m 5999 op Vrijdag 31 Januari a.s. De aandacht van de textielhandelaren wordt er op gevestigd, dat afgepaste cocosmatjes tot en met een grootte van 90 x 160 cm vrij mogen worden afgeleverd. Naar wij vernemen is het lijk van den heer v. d. Horst, hoofd van school 10, die sinds 6 December vermist was, Donderdag j.1. uit de W. Vrouwensingel te Utrecht opgehaald. Zooals wij reeds eerder vermelden werd een ongeluk gevreesd, omdat de heer v. d. Horst in zeer overspannen toestand verkeerde. Het stoffelijk overschot wordt naar Den Helder vervoerd en zal morgenmiddag op de Joodsche Begraafplaats, alhier, worden ter-, aarde-bf si eld. KAPOTTE WATERLEIDING. Er ontstond een lek in de waterleiding aan de Breestraat. De politie nam terstond maat regelen en de leiding afsloot. Zoodat de over strooming van slechts korten duur was. VAN 12 TOT 4. De politie hield een persoon aan, die zich na het middernachtelijk uur op den open baren weg bevond. Hij werd meegenomen naar het Hoofdbureau aan de Kerkgracht en moest aldaar verblijven tot 4 uur in den morgen. Tevens werd procejs-verbaal opge maakt. DAKPANNEN ONTVREEMD. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat van een schuur in de stad, eigendom van een be woner van de Eramusstraat, eer) aantal, dak pannen ontvreemd was. Een onderzoek wordt ingesteld. WAAR IS DIE FIETS? Een stadgenoot plaatste 'zijn fiets onbe heerd tegen een perceel aan den Koningsweg. Even later, toen hij zijn vehikel weer wilde ophalen, bleek dit spoorloos verdwenen te zijn. Aangifte bij de politie volgde. Verzekert Uw fiete voor 3 gulder per jaar. B(j diefstal krjjgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76 <3ex53x55xS6x35>®<3e><35xggx35x3© 3 Febr. a.s. h'open onze i geliefde ouders J. DOL en H. H. DOL-KORVER den dag te herdenken, waar op zij vóór 25 jaar in den echt ijn verbonden. Dat zij 0) nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van gi hun liefhebbende kinderen, ffi J. Dol en verloofde, rz, J. H. Dol. G' Den Helder, Breestr. 83. t>3»'gg><3g><gs>®<gsx36xa6>QS><9g> De op Woensdag 29 Januari aangekondigde VEILING bij den heer S. Delver, aan den JanWerfailleweg, gaat niet door. Deurwaarder S. Prins. voor Inboedels en Koopmansgoederen Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 934 De Burgemeester van Den Helder brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. In den vervolge moeten alle sierduiven zonder uitzondering, dus ook kroppers, pauwstaarten, r&adsheeren, tuimelaars met sok ken, aismede slenkers, ter regi stratie worden opgegeven. De opgaven ter registratie en verzoeken om inlichtingen daar omtrent wordei ingediend bij den secretaris van den Neder- landschen Bond van Eierduiven- vereenigingen, den he' C. A. M. Sprayt, van Beverninghlaan 36, Gouda, die tot deskundige op het gebied van sierduiven is aange steld en met het registreeren van alle sierduiven is belast. Ook worden de voor ongeringde sier- cTuiven verplicht gestelde sluit- ringen door hem verstrekt. Alle sierduiven, broed 1941, moeten worden voorzien van een door de Commissie ter beharti ging der belangen van Neder landsche postduivenhouders gevestigd te Amsterdam, Prin sengracht 407 te erkennen specialen ring. Hieromtrent zul len t.z.t. nog r.adere mededee- lingen worden gedaan. Het hou den van sierduiven, broed 1941, met niet erkende ringen is ver boden. Den Helder, ?2 Jar.uari 1941. Hooldpr.w.f 6000.- Totaal 480 Pracht Prijzen. Bontmantels v.l 350.-1.800.- Mi> )o«« 6 Febr. <0 AM 1101. Ncd V« Locht» opj», 1908 J^Nogi^enkeU^dagenJ^Hoogstens^DinïJaqT 0»t» VtTlot.ojto 1935. 1937. 1939 (Luro Vtegkracfctl u.a-u mM verkocht. Thans onze Rncke Trek Loten 31 Januari BH K. L. M. Bur», Sig.mag., alle Krantkiosken of bestelt per RIJCKE TREK GIRO 241.000 DEN HAAG Verkoop - uiteraard indien voor radig - hoogstens Dinsdag. JRG* Coiï. Appelboom: llilrf. LanjeveM ft de Roov: COKSDGRP. Clar. DEN HELDER: Sitf Boi; H. Boech: Lotk Koe; Lolit. Lifiereldi ellevue: OOSTEREND: Hotel Koppen; G«r i. SliWke. O'JPÏSCHILD: DEN BURG Barends; Hotel Belle Graanh. Bakker: Gar Witvliet. BVR Dan naar „HET 8TOFZUIGERHUIS" SLUIS DIJKSTRA AT 84 (HOEK GOVERSSTR.) SNEL, VOORDEELIG EN GOED Zend briefkaart en wij geven vrijblvend uwerzijds prijsopgave (ook Duiten Den Helder). aangeboden Te huur te Alkmaar bij Held. fam. ged. v. een huis (gestoff.) met gebr. v. keuken. Brieven onder no. 290, Bur. v. d. blad. Te koop Prima PIANO (Duitsch). Adres: Bureau v. d. blad. Te koop Mooi DRESSOIR. Julianapark 5. C. Jamin. Geen 11 jaar, maar 8 jaar. Zoowel In de officieele mededeeling als in het bericht onder stadsnieuws is Zater dag een storende fout geslopen. Daarin wérd n.1. mededeeling gedaan dat zij, die voor 1 Februari 1930 geboren waren recht hadden op een persoonlijke textielkaart. Dit recht heeft echter ieder kind, dat voor 1 Februari 1938 geboren is. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Een bewoner van den Kanaalweg deed bij de politie aangifte, dat het de laatste dagen herhaaldelijk voorkomt dat onbekenden bal dadigheden plegen aan zijn woning. De politie zegde controle toe. ,De Kern. Januari-nummer. Uitgave van Koikema Warendorf, Amsterdam. Het eerste nummer van den nieuwen jaar gang geeft een verscheidenheid van artikelen, die stuk voor stuk het lezen overwaard zijn. Om een willekeurige greep uit den rijk-gevari- eerden inhoud te doen: daar zijn bijdragen over „Schuilkelder-paedagogiek", over de impressies van een rechtbank-stenograaf, over Tibet, over Schopenhauer, over wegen door de woestijn, enz., enz. Het Kind. Nummer van 18 Januari. Uitgave Spin Zn., Amsterdam. Geopend wordt met een gevoelig gedicht van Marsman „Afschaid van het dorp". Theo Thijssen vervolgt zijn serie „In den ochtend van het leven", terwijl door de redactie een na-beschouwing gegeven wordt over „Rondom het Kinderdboek". Bij zonder juiste conclusies en opmerkingen. In teressant Is datgene wat er geschreven wordt over cjen kinderrechter van Alphen. Critisch Bulletin. Januari-nummer. Uitgave Van Loghum Slateras, NV., Arnhem. Anthonie Donker, de redacteur van het Bul letin, levert een beschouwing naar aanleiding van de uitgave Protestantsche poëzie der 16e en 17e eeuw. Albert Helman schrijft over Ma- rianne Philips' laatste roman „De Doolhof". Voorts zijn daar tal van andere beschouwingen over de prominente uitgaven in de Nederland sche literatuur. Als steeds, een Bulletin, actueel en interessant. En voor den serieuzen boeken lezer... onmisbaar. Natuur en techniek. Het Januari-nummer van „Natuur en techniek", het eerste van den elfden jaargang, opent met een beschouwing van S. L. den Honert over „Leven en weten schap". C. van Steenderen Jr. schrijft over „Kompassen in de luchtvaart". Bij zeer be langwekkende microfoto's van den schrijver behandelt D. van der Sijde de „Ademhaling in het water". In „Menschenleven in Afgha nistan" gaat Henk Wildorp de gebruiken na, die in dit verre en geheimzinnige land, dat niet alleen voor den Europeaan, maar zelfs voor vele Oosterlngen tot op dezen tijd een raadsel is gebleven, geboorte, opvoeding en huwelijk begeleiden. Een zeer uitvoerig artikel van D. J. Fruin gaat over „Moderne lichtbronnen". Als gewoonlijk besluit het nummer met de korte aanteekeningen van de rubriek „Uit alle gebieden". Van Sneeuw en Lagunen, door Wil. Abeleven Labberton. Prijs geb. 2.50. Uitgave L. J. C. Boucher, 's Gravenhage. Een aardige serie schetsen over Italië, welke vooral in dezen tijd interessant zijn om te lezen, nu velen, die andere jaren buiten- landsche reizen maken, thuis moeten blijven. Men zal er zich zeker eenige qren in verdie pen, want Wil AbelevenLabberton heeft deze verhalen op zeer boeiende wijze geschre ven. Vooral de schets „Hans en Hella" is bijzonder goed en af en toe zeer geestig. Ook het verhaal van Glas en Kant, hoewel van een ander genre dan Hans en Hella, zal men zeer waardeeren. Kortom een boek, dat mede door de omslag en penseelteekeningen van Wim Abeleven als zeer geslaagd te beschouwen is. Gebeden, vrij bewerkt naar de Zweedsche verzameling van Dr. D. Heiander, door Dr. O. Norel, met 12 christelijke symbolen, geteekend door Mia v. Oostveen, gekozen en toegelicht door Prof. Dr. J. N, Bakhuizen van den Brink. Uitgave W. ten Have, N.V. Amsterdam. Een „Piet Heyn" schrijft ons: Half negen; ijskoud blaast de scherpe Oosten wind door de leege straten: doet de enkele vroege voetgangers hun kragen hoog opzetten en nog een beetje flinker doorstapen. Precies als op werkdagen storten de eerste treinen hun menschen-inhoud op het Stationsplein uit, waarvan ze in een minimum van tijd in alle richtingen van de stad verdwijnen, voortgejaagd door den wind, om thuis de kachel aan te maken en een beetje van de koude reis te bekomen, en de straten liggen weer even verlaten in het half-duister als eerst. Het is Zondag, de dag waarop eertijds wat lijkt het al weer lang geleden) de menschen zich om zeven uur nog eens omdraaiden en bij zich zelf dachten, dat ze nu eens lekker uitslapen konden. Niets daarvan nu. dat uitslapen is alleen geoorloofd aan de „Piet Heynen" die onze stad nog bevolken. Zoo tusschen tien en elf beginnen de straten een beetje bevolkt te worden en het ziet er meteen niet zoo koud meer uit. Langzamerhand zijn de evacuccs was op hun verhaal gekomen en de Piet Heynen zijn uitgeslapenen wat zou een Zondag zijn zon der een wandeling door de stadWe zien mannen met hun Zondagsche sigaar, flink voortstappend tegen den wind in, moeders met wagens; en kin deren, flink ingepakt tegen de kou; stevig gearmde paartjes, en „losloopende" jongelui, die net als vroeger de Spoorstraat weer opgezocht h"bben. en weer in het portiek van „Rialto" samenhokken, zonder dat er ieder oogenblik een agent komt, die hen eruit jaagt. Een paar meeuwen zeilen over de Kerkgracht heen en strijken neer bij wat korsten en broodkruimels die een dierenvriendin voor hen heeft neergestrooid, in dezen tijd waarin heusch niet veel meer weg te gooien valt. En de wind blaast maar, venijnig koud, waar door velen zich laten terugschrikken en liever thuis bij de warme kachel blijven zitten, want, zoo rede neeren ze, we kunnen van avond nog lang genoeg in den kouden trein zitten. En velen denken even zoo, die 's avonds per bus of zelfs nog op de fiets uit het Hooge Noorden naar veiliger oorden ver trekken. V Eén uur slaat ergens een torenklok. De straten in de binnenstad gaan er al weer verlaten uitzien. De moeders zijn, met of zonder kinderen, al lang weer naar huis terug gegaan, om voor den warmen hap te zorgen, waar een mensch in deze kou toch niet buiten kan. en langzamerhand verdwijnt dan iedereen weer, om thuis, of ergens anders, den in- wendigen mensch te gaan versterken. Dan heeft tot half drie de wind weer vrij spel in de verlaten straten, binnen doen de menschen zich te goed aan wat moeder voor Zondagsmaal heeft klaargemaakt, en na het eten doet vader zijn dutje, de anderen praten nog wat na en moeder moet het eetgerij weer afruimen, want moeder heeft nooit rust, zelfs 's Zondags niet; ah altijd. 's Middags lijkt het nog wel drukker dan in den morgen. Men zou haast kunnen zeggen, dat het in de stad „ouderwetsch op zijn Zondags was", de zon schijnt en het lijkt wel of dat de wind veel van zijn scherpte doet verliezen, zoodat een echte Jutter zich niet weerhouden laat een „beenenrekkertje" te maken, zij het ditmaal ook niet langs de haven of over den dijk. Maar als het eenmaal middag is, dan lijkt de dag wel om te vliegen, en zij is om, voor je erg in hebt. Tegen half vijf gaan de meesten weer huistoe om een kop thee te halen en zich weer reisvaardig te maken. Om half zes stroomt de trein naar het Buitenveld weer vol. en als die trein weg is, dan is het pleit beslecht, dan zijn allen weer vertrokken, per trein, met de bussen, die uitpuilen van de men schen, of op de fiets. Den Helder is een uitgestorven stad, een enke ling loopt nog door de straten, en een eenzame meeuw zeilt schreeuwend over het Heldersche Kanaal. De blijvers zitten binnen bij de kachel, want wie niet buiten noodig heeft, gaat in zoo'n verlaten stad liever niet bij donker over straat. De duisternis valt, er is wéér een dag ten einde, morgen zal het zijn als vandaagdan stroomt de stad 's ochtends in alle vroegte weer vol, voller dan op Zondag en dat gaat zoo alle dagen door. Wanneer zal het weer gewoon zijn? „Nood leert bidden". Het is een bekend spreekwoord, waarvan velen de waarheid in dezen tijd zullen hebben ervaren. Velen hebben echter ook het bidden verleerd en al is het waar, dat het gebed wel altijd een zeer per soonlijk karakter draagt en dat het eenvoudig, doch waarachtig gebed van den Tollenaar meer waarde heeft dan het schoonklinkende, lange gebed van den Farizeeër, men kan toch van het gebed van de groote geloovigen veel leeren. Hier is een verzameling gebeden van bekende figuren uit 't christelijk leven. Augus- tinus, Blumhardt, Calvijn, J. H. Gunning, Joh. Hus, Prof. Jonker, Moody en vele anderen. Het zijn rijke gedachten, die men rustig en aan dachtig moet lezen, wil men er zegen van ge nieten. Het boekje is in zakformaat op dun- drukpapier uitgegeven. Het bevat 365 gebeden. De prijs is gecartonneerd 1.90, in linnen band 2.50, in kunstleer geb. 2.90. KERKELIJKE LEIDING. In de Gereformeerde kerken is men het niet aller- wege eens met het besluit van het modcramen der generale synode, om de synode niet bijeen te roe pen. Wij lezen dienaangaande in de Soester Kerk bode de volgende opmerkingen: „De plaatselijke kerken moeten beslissen? Best, maar die plaatselijke kerken leven nu eenmaal in een volksbestaan en tegenover de landelijk-opge- zettè maatregelen hebben ze behoefte aan centrale leiding. Nu hebben we onze deputaten voor de cor respondentie met de hooge overheid, die ons hun adviezen geven. Maar er is nog een psychologische zijde aan de zaak ook: in de eerste plaats kan men van genoemde deputaten niet alles vergen (hun taak is zeer zwaar) en in de tweede plaats: onze kerken hebben vertrouwen in de synode de ge dachte alleen reeds: de synode vergadert, geeft het prettige gevoel, dat de leiding niet ontbreekt. Wat dit betreft, benijd ik in deze dagen onze Hervormde broeders en zusters. Het is mij dan ook een raadsel, dat er nu geen genoegzame redenen tot samenroeping zouden zijn. Kort geleden nog maar moesten per sé de leer- geschillen" worden afgehandeld, terwijl 't bewijs dat het leergeschillen waren, nog geleverd moest worden. De synode zou in normale tijden daar zeker als voor vergaderd hebben. Zijn die kwesties van zooveel importantie als bijv. prof. Hepp deed voor komen, dan moet de synode in deze dagen zeker die open wonde niet maar laten zitten de kerken kunnen dat nu zeker niet verdragen. Nu vraag ik: geen genoegzame redenen om te vergaderen? Vóór 15 Mei wel, b.v. ter oorzake van de leergeschillen? Na 15 Mei nietIs er heelemaal niets gebeurd? Of moet de synode vergaderen achter de feiten aan? In zijn blad „Herleving" schrijft ds. D. J. Couvée te Hillegersberg over hetzelfde onderwerp het vol gende: Terwijl we ons wel wat veel soms beroem den op onze democratische kerkinrichting, is het of thans eerst goed uitkomt de zwakte van al dit wil len meepraten van allen. Terwijl anderen hun kerk kunnen besturen zijn onze kerken practisch zonder het zuiver-Gereformeerde bestuur. Machteloos om bijeen te komen, grijpen we nu allengs naar midde len door ons als onschriftuurlijk afgewezen, juist nü, nü het erop aan komt te toonen wat we zijn in den nood der tijden. De moderatoren, die we niet wilden, dringt de nood ons nu op. Maar zonder het gezag, dat zouden hebben zij, die rustig en wettig daartoe zouden zijn verkoren. Wee ons, indien mi de „plaatselijke" kerk door een misstap, door een wankelen van weinigen héél de kerk in gevaar brengt door verdeeldheid! Hoe anders heeft Christus zijn kerk geleid in Petrus' en Pauius' dagen, dan wij het begeerden, uit gebrek aan nederigheid en onderdanigheid tegenover elkander. Onder de leuze van: één is uw Meester! zochten wij allen meester tjes te zijn op eigen soms belachelijk-kleine plaats. zitten uren op een pakkende tekst te „broeden" Verspil geen tijd! Laat ons U voorlichten Het kost niets extra V

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5