Noorsche rijkdom Het granaatappelsap N1PPER EN PELLE De arbeidsconflicten in Amerika Radioprogramma aan delfstoffen FEUILLETON KOPERMIJNEN, DIE REEDS DUIZENDEN JAREN IN EXPLOITATIE ZIJN. ALLUMIYIUM INPLAATS VAN BLIK VOOR EMBALLAGE. OSLO. Jan. 1941. Tot de middelen, met behulp waar van Noorwegen zich weder wil op richten, behoort het onderzoek van den bodem. Deze bevat in Noorwegen tal van delfstoffen, die welvaart in het land kunnen brengen. Deze zijn slechts voor een klein deel ontgon nen. De geologische eni klimatolo gische toestand van het land maken dit onderzoek niet gemakkelijk. Doch dank zij de volharding, welke een 'kenmerk is van de Scandinavische volken, zal men er ongetwijfeld in slagen, den bodem zijn schatten te ontrukken. Reeds lang is het bekend, dat de bodem in het Noorden door de natuur rijkelijk be deeld is met bodemschatten, al komen deze niet op alle vindplaatsen in even rijke mate voor. Vooral 't koper is van veel beteekcnis voor Noorwegen. Dit metaal komt over de heele oppervlakte van Noorwegen voor, vaak echter in zoo geringe hoeveelheid, dat het niet mogelijk is. de vindplaats met kans op winst te exploiteeren. De exploitatie van ko pererts bevattende mijnen is reeds zeer oud in het Osterdal. Hier wordt reeds sinds dui zend jaren koper uit den grond gehaald. Deze mijnen schijnen echter langzamer hand uitgeput te raken, zoodat men zich in den laatsten tijd heeft moeten vergenoe gen met het smelten van den afval, die zich in. den loop der eeuwen heeft opgehoopt. Deze bevat, naar gelang van den ouderdom toch altijd nog ongeveer 0.5 tot 1.5 koper. Van veel meer beteekenis zijn de mijnen bij Drontheim (de Orgler-mijnen) en de Su- litjelma-mijnen ten Oosten van Boedoe. De grootste kopervindplaats in Noorwegen ligt bij Grong. Deze behoort tot de bezittingen van den staat. Op het oogcnblik wordt er niets aan de exploitatie gedaan. Zij wordt door den Noorschen staat veeleer beschouwd als een soort reserve. Nikkel speelt er eveneens een groote rol. Naast het koper is ook het nikkel van groote beteekenis. Nikkel komt over de ge- heele aarde betrekkelijk weinig voor en vooral in Europa wordt het weinig aange troffen. Het is alleen te betreuren, dat het Noorsche nikkelerts over het algemeen zoo arm is aan metaal, want het bevat slechts 0.5 tot 0.6 nikkel. Zoowel in het zuiden in het noorden wordt het op tal van plaat sen gevonden. Naast een groote vindplaats in de nabijheid van Karvik verdient vooral .vermelding de mijnen van Ringerike. Een metaal, dat ook In vrij groote hoeveel heden voorkomt in Noorwegen, is het zink. De Noorsche zinkmij-nen hebben een zekere beteekenis. Doch voor den oorlog hadden zij een hevigen concurrentiestrijd te voeren met de landen yan Midden-Europa. Thans heeft het zink als basis voor allerlei legeeringen, die koper en koperlegeeringen voor een deel vervangen, nieuwe beteekenis gekregen. Een buitengewoon zeldzaam metaal komt in Noorwegen in een groot aantal vindplaat sen van minder beteekenis voor, namelijk het molybdeen, een metaal, dat bij de ver vaardiging van staal wordt gebruikt. Aan gezien het nikkel op het oogcnblik door zijn 7. Toen om middernacht de kerkklokken luidden. 1. „Waarom zou men de kerk? klokken nu 1" den, terwijl iedereen slaapt? Het zal toch wel niet het spook zijn, dat zich wil laten horen?" 2. „Daar ligt de ladder' Zit er misschien iemand in de toren gevange i?" 3. Laten we de zaak eens onderzoeken." 8. Het spook ln den kerktoren 1. „H 'a! Hela! Is hier iemand." 2. Daar boven is geen levende ziel. Ik zou wel eens willen weten, wie de klokken kan geluld hebben. 3 Nipper vin« de toestand hachelijk. Waar zou die Krullekop toch zitten, dien hjj een ogenblik geleden de toren achterliet betrekkelijke zeldzaamheid meer en meer op den achtergrond geraakt, is het zeer goed mogelijk, dat voor het molylxlcen een groote toekomst is weggelegd. Hoe komt Noorwegen aan tin? De vraag, hoe Noorwegen aan tin moet ko men, is van bijzonder groote beteekenis. Zooals bijna alle andere landen van Europa heeft Noorwegen geen tinmijnen, terwijl het daaraan juist groote behoefte heeft met het oog op zijn rijkdom aan visch, die in enorme hoeveelheden wordt geconserveerd, zoodat het aanzienlijke hoeveelheden tin kan gebruiken voor de verpakking. In den laatsten tijd vóór den oorlog kon het zijn invoer van tin aanmerkelijk beper ken, door zich hoofdzakelijk te bedienen van aluniiniumblik voor de emballage. Op dit ge bied neemt Noorwegen een vooraanstaande plaats in. Dit neemt echter niet weg, dat Noorwegen werkelijk behoefte heeft aan tin. Het kan zich op de aluminiuniproductie werpen. En de groote hoeveelheid water kracht, die in Noorwegen grooter is dan in eenig ander land in Europa zal het daarbij zeer te stade komen. Dit is zeker dat de verschillende metalen van de grootste beteekenis zijn voor Noor wegen. En de voon.iganfs.tc .rpetalen zijn in den Noorschen bodem voorhanden.. Niet al leen zijn koopvaardijvloot, zijn rijkdom aan visrh, en hoift spelen dus een groote rol in zijn economisch leven, doch evengoed zijn bodemschatten. Looneischen en stakingen. De New York Daily News gaf Woensdag een schildering van de stakingsbeweging in de Vereenigde Staten. Het blad zegt, dat het moeilijk is zich een nauwkeurig beeld te vormen, omdat zoowel de regéering te Washington als de vakhonden uiterst karig zijn met hun inlichtingen. Dc arbeiders in de electriciteitsindustrie hebben een ioonsverliooging van tien centen per uur gevraagd. Deze eiscli zou 56 niilli- oen per jaar kosten. De bij het C.I.O. aangesloten, United Auto mobile Workers of Amerika, waaronder ook de arbeiders in de vliegtuigfabrieken vallen, heeft ook eischen om Ioonsverliooging ge steld. Indien zij niet worden ingewilligd zul len de-arbeiders in de fabrieken in Califor- nië, Missouri en Long Island (N.Y.) in sta king gaan. In enkele wapenfabrieken zijn reeds con flicten uitgebroken. In Fort Maine (Indiana) hebben '2500 leden van de vakbonden bij de International Harvester Company het werk neergelegd en 25000 arbeiders in andere fa brieken van dezelfde firma hebben met een sympatlriestaking gedreigd. Deze fabrieken \\erkcn onder andere voor de Anierikaan- sche marine. In een andere fabriek, die aan verschei dene opdrachten voor het ministerie van marine werkt. Do Valve and Fitting Corpo ration te Pittsburgh, werd zoo juist een sta king bijgelegd. Volgens het genoemde blad zouden er ook moeilijkheden in de mijnen zijn. ln politieke kringen te Washington ziet men do stakingen als een wapen in (ion strijd, dien John I.ewis tegen de regeering voert. Lewis is wel afgetreden als voorzitter van de C.I.O. maar heeft een zeer grooten persoonlijken invloed behouden. Van de zijde der vakhonden wordt verze kerd, dat het een strijd is om de verbetering der arbeidsvoorwaarden, die door de New Deal-maatregelen gewaarborgd werden, te behouden. Dit zou ook blijken uit de eischen van de vakhonden. In slechts enkelj gevallen wordt een ioonsverliooging gevraagd. De arbeiders van de Rendia Aviation Company te Phila- dclphia staakten om de directie van de fa briek te dwingen een aantal ongeorganiseer de technici te ontslaan. Toen dit gebeurd was hebben zij het werk weer opgenomen. Rovendien heeft de C.I.O. den eisch ge steld. dat aan firma's die zich niet om de arbeidswetten bekommeren, door de regee ring geen opdrarhten mogen worden ver strekt. Deze eisch is in de eerste plaats te gen Ford gericht, die geen georganiseerde arbeiders rn zijn fabrieken duldt. De invloed van de beweging.op de produc tie is reeds duidelijk bespeurbaar en wordt in regeeringskringen met eenige onrust de- sproken. De productieraad, die Sidney Hill- man, de gewezen vice-voorzitter van de C.I.O., onder zijn leden telt, heeft maatrege len in voorbereiding, die een gelukkig conl- cUu>A ethtt ÏÏL. VM 12. Toen de zorgzame Enid, die een warme kruik in haar bed had gelegd, met een blad, waarop het ontbyt stond, de kamer binnen kwam, lukte het haar op luchtigen toon te zeggen: Morgen Enid! Wat een weer vannacht, hè? Jullië zult je wel hebben afgevraagd waar ik neef, is het niet? Ja. madam, antwoordde Enid het blad gemakkelijk binnen Diana's bereik plaatsend. Ik ben blij U terug te zien en ik hoop dat U niet ziek zult worden. Nu, dat zal wel losloopen. Ik ben overi gens niet gewend aan een Londensche mist; het iB iets ellendigs. Het was maar goed dat U in gezelschap van een heer was, die op U kon passen, zei Enid. Diana lachte een beetje wrang. Maar niettegenstaande dat is het toch best mogelijk dat ik een kou gevat heb. Wat is het beste geneesmiddel, dat je me kunt aanraden. Enid? Wat brandewijn in Uw koffie, klonk prompt het antwoord. Er is geen beter middel dan brandewijn. Ik zal de flesch even gaan halen. Ze snelde de kamer uit en Diana kroop heel diep onder de dekens; ze klappertandde en bib berde over haar heele lichaam. Prachtig! zei ze, toen Enid terugkwam. Wil je me nu even een kop koffie in schenken? En doe er maar een flinke scheut bij! Enid reikte haar de kop aan en. nadat ze hem leeggedronken had, voelde ze zich direct veel beter. Ze at een paar sneetjes toast en daarna zei ze tot het meisje; En nu ga ik wat slapen. Zeg dus tegen Mevrouw dat ik liefst niet gestoord wil worden Als ik nog iets noodig mocht hebben, dan bel lk je wel. Enid verdween met het ontbytblad en met een zuclit kroop Diana weer onder de dekens promis zouden beteekenen. Over den aard hiervan worden echter nog geen inlichtin gen verstrekt (S.P.T.) 7000 Amerikaansche in staking. arbeiders Het D.N.B. meldt uit .Stockholm: Nya Dagligt Allehanda meldt uit Milwau- kee, dat 7000 arbeiders der Allis Chalmerfa- briek het werk hebben neergelegd. De fa briek voert opdrachten uit voor het leger. APEN OP HET TOONEEL. Op het tooneel van den schouwburg te Gibraltar verschenen eenige minuten voor (ion aanvang der voorstelling twee groote apen, hetgeen groote verwarring onder 't publiek veroorzaakte. Pas na veel moeite kon men de beide indringers uit den schouwburg verwijderen. DINSDAG 28 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. NeJerlandsch Programma. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Concertgebouw-orkest en Yvonne Georgi-ballet (opn.). 10.15 Nederlandsch solistenprogramma (opn.). 10.45 Gramofoonrtiuziek. 11.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest (opn.). 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Vervolg van 12.15. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Zang met pianobegeleiding (3.403.50 Gramofoonmuziek 4.00 KRO-orkest (opn.). 4.30 Cyclus „De betrekkingen met het Neder- landsche muziekleven van groote figuren uit de Muziekgeschiedenis". 4.45 Pianovoordracht. 5.15 Nieuws- economisch- en beursberichten ANP. en sloot haar oogen. Maar de slaap wilde niet komen. Ze bleef langen tijd heel stil liggen zonder te denken. Ze was zich alleen bewust van een zwaarte, die ze maar niet af kon schudden en vaag besefte ze dat een deel van haar leven haar jeugd voor goed achter haar lag. Ze voelde zich leeg, zonder liefde, zonder vreugde alles was tot asch geworden in enkele uren van brandende hartstocht. Ze was als de mot, die' niet zoolang om de kaar9 fladdert, tot ze haar vleugels schroeit. Geleidelijk kwam de herinnering aan alles wat gebeurd was terug. Hier, in het kille och tendlicht, ontdaan van allen glans, liet ze den heelen vorigen avond nog eens de revue pas- seeren en ze kon nu niet meer begrijpen waar door ze zoo betooverd was gwest, wat haar zoo had bekoord. Met afschuw zag ze het geel- bleeke gezicht weer voor zich van den man, die haar in zijn netten had verstrikt; ze zag weer de half-gesloten oogen, de geheimzinnige glimlach en ze kromp ineen bij de herinnering. Ze was zoo'n gemakkelijke prooj voor hem geweest al te gemakkelijk! Ze begreep nu dat hfj haar al voor zich bestemd had vanaf 't oogenblik dat ze elkaar ontmoetten. Hij was het soort man. voor wien een vrouw niets meer is dan een stuk wild en ze had eenvoudig het jagersinstinct in hem wakker geroepen. Ze had wel geweten dat dergelijke mannen be stonden, maar dit was de eerste, dien ze had ontmoet. En bitter erkende ze dat Hij zich niet eens had behoeven in te spannen, noch veel geduld had moeten oefenen. En met schaamte dacht ze terug aan hun afscheid, dezen morgen Hy had haar in zijn armen genomen en gekust. En dat wa» de eerste keer geweest dat ze van zijn kusser. gerild had in een plotselinge af schuw. Ze had getracht zich uit zijn omhelzing los te maken, maar hjj had haar vast tegen zich aangedrukt en slechts honend gelachen. Denk niet dat je me ontloopen kunt, had hjj gezegd. We zullen elkaar weer ontmoe ten. Maar dat zou niet gebeuren! Nooit, nooit meer wilde ze hem ontmoeten! Als hjj het duifde wagen hier te komen, zou ze zorgen dat hjj haar niet te zien kreeg. Aan wat ge beurd war. was niets meer te veranderen, maar ze wilde het zoo spoedig mogelijk ver geten rt< herinnering er aan voorgoed be graven. Ze was een lichtgeloovige dwaas geweest en ze had die lichtgeloovigheid duur moeten be talen, maar nooit zou iemand hier iets van weten. Na dit was alles in haar leven anders geworden; geen sterveling z<w er echter ooit iets van vermoeden. En de man! de man zou uit haar leven verdwijnen en geen spoor zou hjj achtelaten. Zoo wanhopig als ze was. wist ze, dat ze zich door de moeilijkheden die haar te wachten stonden, zou weten heei. te slaan. Ze zou dit zeggen, dat doen. opdat Blan he geen argwaan zou krijgen. Ze moest vooral hetzelfde zorgelooze, luchthartige meisje lijken, dat ze gisteren in werkelijkheid nog was Gisteren nog gisteren! Plotseling begonnen de opgekropte tranen te vloeien en ze snik'te het uit. Langzamerhand bedaarde ze weer en, hoewel ze zich geradbraakt voelde, had het toch wat ontspanning gebracht. En ze over dacht dat niets duurde; ook deze dag zou mor gen weer tot het "erleden^behooren. Ze bleef een pooslang uitgeput liggen; ze had een ondragelijke hoofdpijn en ze voelde zich ziek. En beschaamd bedacht ze dat ze veel te veel gedronken had. Hij had haar voortdurend aangemoedigd en, dorstig en op gewonden als ze was, had ze, zonder aan mo gelijke gevolgen te denken, het eene glas champagne na het andere gedronken. Ze had er ook in het geheel niets van gemerkt tot op het oogenb.ik dat ze door een plotselinge duizeling werd bevangen, toen op zjjn kamer. Ze verbaasd* zich er over dat dit al niet veel eerder gebeurd was, want ze was niet aan alcohol gewend. Plotseling herinnerde ze zich dat hij er bijzonder op gesteld geweest was dat ze dat granaatappe'sap zou proe- \en: zou dat de oorzaak geweest zjjn?" Ze hief met moeite haar bonzend hoofd op van het kussen, ging overeind zitten en vouwde haar handen om haar knieën. Ja, na tuurlijk, dat granaatappelsap! Wie was het ook alweer die daarvan gedronken had en daarna voor altij- in ge"angenschap moest leven? Juist! Persephone óf Proserpina! Ze herinnerde zich dat ze daar vroeger op school iets over had geleerd... nu wist ze het ineens. Pluto was uit de mderwereld gekomen en had Persephone met zich meegevoerd, tegen haar wil, en haar tot zijn 'vrouw gemaakt. En hij had daar gisteravond op gezinspeeld, maar ze had gelachen en er verder geen aan dacht aan geschonken. Maar nu lachte ze niet meer! Ook zij war meegevoerd naar de onder wereld, door haar eigen schuld. Maar ze was teruggekomen, al was het dan ook niet zon der letsel. En nooit, nooit wilde ze meer af dalen naar die onderwereld: ze had een bit tere les gehad, maar ze had er van geleerd. Ze was nu gewapend, steeds op haar hoede. Maar nooit zou ze meer vrii zijn en jong, nooit nooit meer! HOOFDSTUK XII Die jonge meisjes van tegenwoordig zal ik nooit leeren begrijpen, zuchtte Blanche. - Hoewel ik pas vijfendertig jaar ben... Negenendertig, viel haar man haar in de rede. Blanche rinkelde met de theekopjes een manier om haar ergernis te luchten. Na een poos vervolgde ze: Diana, bijvoorbeeld' Ik heb er geen idee van wat er eigenlijk in haar hoofd omgaat. Vroeger was ze zoo heel anders maar den laatsten tijd begrijp ik haar niet meer. Misschien is dat de bedoeling ook niet zei haar echtgenoot weer. Geprikkeld schoof Blanche haar stoel achteruit. „Oh, jij begrijpt èr weer niets van Jim, zei ze bestraffend. Dit is heelemaai niet iets om licht te tellen. Ze is verschrikke lijk gesloten, zoo heelemaai niet de Diana van vroeger. Misschien laten ze haar in Tarford te veel aan haar lot over. En dan die esca- 5.30 RVU: Cyclus „Wat leert ons de ont wikkelingsgang der dieren omtrent het leven op onze aarde en het levensvraag stuk?" 6.00 KRO-Symphonie-orkest. 6.45 „Waarom Germaansch?" lezing. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Rococo-octet (opn.). 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Reportage. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 KRO-Symphonie-orkest en soliste. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Wij sluiten den dag. gramma voor de Duitsche Weermacht. 9.45 Engelsche berichten ANPW. 10.00 "Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum II. 301.5 m. i 8.00 Gramofoonmuziek (8.308.45 Nieuws berichten ANP). 9.00 Orgelspel. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Omroeporkest (11.0011.20 Huishou delijke wenken) v 12.00 Berichten, eventueel Gramofoonmuziek. 12.15 Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. (1.251.35 Cyclus „Groote Nederlanders"). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Philharmonisch kwartet. 3.00 Reportage. 3.15 Cabaretprogramma. 4.30 Ensemble Pali. 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Nieuws- economische en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Aeólian-orkest en soliste." 6.15 Zang met •pianobegeleiding en een in leiding. 6.45 „Waarom Germaansch?" lezing. 7.00—7.15 Vragen van den dag ANP. en sluiting. pade van haar, den dag van haar komst hier! Ben je het niet met me eens, dat het onge hoord was? Maar ze doet het voorkomen alsof ze zulke uitstapjes gewend is. Ik vraag me af of ik er moeder niet van op. de hoogte moest stellen. „Voor zoover ik je moeder ken, zei Jim, ïijn courant latende zakken, lijkt me dat wel allerminst gewenscht. Als Diana thuis te veel als een klein kind wordt behandeld, springt ze heelemaai uit de band. Bovendien was het je bedoeling, als ik het wel begrepen heb, de heele zaak in den doofpot te stoppen. Daarom verbaast het me dat je er nu weer over begint. Die Mr. Frist of hoe hij hee- ten mag was .olgens Chart een respectabel man. Waarom pieker je er nu eigenlijk nog over?" Ik weet het niet, zei Blanche aarzelend. - Ik ben er heelemaai niet gerust op. Ik vond Kolonel Chart nogal vaag in zijn oordeel en dan, als je bedenkt dat hij een vriend van hem was, is het eigenlijk toch wel gek dat hij niet eens wist in welk hotel de man logeerde. Maar als hij hem nu op straat ontmoet had of in zijn club protesteerde Jim. Chart had hem te dineeren gevraagd en ze brachten hem mee, omdat je om een speler verlegen was. Ik kan er geen kwaad ln zien. En je kunt chen man toch niet verantwoordelijk stellen voor dien beroerden mist! Jijzelf kwam pas thuis nadat de Charts al wej. waren. T.G°ed' maar ik kwam in ieder geval thuis, hield Blanche vol. En ik vind dat het de plicht van Diana's cavalier was geweest haar wee terug te brengen, niettegenstaande alle bezwaren daaraan verbonden. En ook vind ik dat hij ons na die geschiedenis een bezoek had behooren te brengen. Je verwacht te veel. zei Jim. Voor zpoiets heeft tegenwoordig niemand meer »Jd. In ieder geval doet het er. volgens mij niet veel toe. Als Diana hem geii.teresseerd had, '•ou hij naar alle waarschijnlijk wel gekomen zijn. Dat weet ik nog niet zoo zeker, overpeins de Blanche. Diana wilde niets over hem los 'aten. In ieder geval vind ik het heel verkeerd van haar dat ze zoo maar met een vreemde la uitgegaan en dat heb lk haar gezegd ook. Jim trok zijn wenkbrauwen op. En dan verwacht je nog mededeelzaamheid Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6