Boksen De Amerikaansche bewapening Dc bezittingen der familie Rothschild Italiaansche zeestrijd- krachten in actie Doodgewaande paters in vrijheid Dag van nationalen rouw in Roemenië De knock-out Vijandelijkheden in Indo-China gestaakt Door verkeersfout gedood brengt veel risico beteekent hersenschudding po veehouder is nu verplicht den burgerlijken stend ven xijn veestapel in den meest letterlijken zin bij te houden een de hend ven het hem uitgereikte veeboekje (Foto Pax-Hollend) MORGEN KOMT DE WAPENSTID- STANDBCOMMISSIE TE SAIGON BIJEEN. Officieel wordt te Hanoi bekend gemaakt, dat de vijandelijkheden tusschen Thailand en Indochina den 28sten Januari, des middags te 1 uur zullen worden gestaakt. Een wapenstilstandscommissie, bestaande luit vertegenwoordigers van Thailand, Indo china en Japan zal op 29 Januari te Sai gon bijeenkomen. Van betrouwbare zijde verluidt dat de Japaners. het plan hebben troepen samen te trekken ten Zuiden van Hanoi. Naar aan leiding van de berichten, volgens welke een Japansch oorlogsschip bij Cap Jacques. ten Zuiden van Saigon, voor anker zon zijn gegaan, werd van offisieele zijde te Hanoi verklaard, dat hiervan niets hekend was. Intusschen werd Maandagavond nog uit Bangkok gemeld, dat volgens een mededee- ling van het opperbevel van de Thaische troepen, deze troepen tiet gebied van Loeang Parabang, op den rechteroever van de ri vier de Mekong, hadden bezet. De stad Sisophon werd nog belegerd en 'door de Thaische artillerie beschoten. De Japansche gezant te Bangkok heeft in een interview de overtuiging uitgesproken, dat de gebiedseiscben van Thailand bij de aanstaande onderhandelingen zullen worden ingewilligd. STROOPER VERONGELUKT. Het geweer na afloop van de jachtpartij plotseling afgegaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is iie strooper KI. Vredeveld uit Coevorden door een ongeluk om het leven gekomen. Vr. was des avonds, vergezeld van een ander, uitgegaan om in de nabijheid van de Haandruk in de gemeente Gramsbergen te stroopen Door onopgehelderde oorzaak ging het geweer, na afloop van de jacht partij. plotseling af, waardoor Vr. de kogel juist in het hoofd kreeg. Hij was op slag dood. Vr. laat een jeugdige vrouw met twee kinderen na. Da niarinecommissie van den Amerikaansche senaat heeft met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan een crediet van 1 milliard 290 millioen dollar voor uitbreiding van den bouw van oor logsschepen en geschutfabrieken, benevens voor moderniseering van den luchtafweer en voor den bouw van 400 kleine oorlogsschepen. Roo- sevelt heeft bovendien het congres verzocht om den federalen scheep vaartautoriteiten terstond volmacht te geven voor een aanvullende uit gave ten bedrage van 65 millioen dollar, teneinde vóór 1 Juli het gewone bouwprogram van 200 sche pen te voltooien. Door een verordening van het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pétain, zijn de in beslag genomen eigendommen van de familie Rothschild door het nationale hulpwerk en door de hulpverleening aan de jeugd overgenomen. Het centrale bestuur van het nationale hulpwerk, heeft zich thans in het gebouw van de Bothschildband te Parijs geïnstal leerd. Het kasteel Ferrières in het departe ment Seine et Marne is aan den dienst tot hulpverleening aan de jeugd ter beschikking gesteld. Daar zal binnen enkele weken een jeugdschool voor leerlingpn in den tuin bouw worden ingericht. Bij het kasteel be hoort een park van 5000 hectare met broei kasten voor exotische planten. Deze luxueuze inrichtingen zullen thans voor nuttiger doeleinden gebruikt worden. Het kasteel Ferrières diende tijdens het be leg van Parijs in 1879 tijdelijk tot hoofd kwartier van den koning van Pruisen, den lateren keizer Wilhelm De overige bezit tingen van de Rothschilds zuilen eveneens binnenkort een nieuwe en betere bestem ming krijgen. Italiaansche zeestrijdkrachten hebben, naar het Italiaansche blad de „Tribuna" meldt, voor de zevende maal aanvallen ondernomen op doelen te land aan de Ioni sche kust. Kleine torpedoeenheden maakten openin gen in de vijandelijke mijnversperringen, welke den linkerflank der Grieken moesten beschermen. Over een kuststrook van meer dan honderd kilometer namen de Italiaan sche eenheden havens en bruggen, pakhui zen, magazijnen, radiostations en stellin gen onder vuur. De groote eenheden richt ten haar vuur vooral op verzorgingsinrich tingen van den vijand. De Italiaansche strijdkrachten werden door torpedobootm beschermd tegen aanvallen van vijande lijke duikbooten. De vijandelijke afweer door geweerschoten, machinegeweervuur en artillerie was zeer levendig, doch ver oorzaakte geen schade. De Italiaansche af- deelingen keerden, na haar taak volbracht te hebben, zonder verliezen naar haar steunpunten terug. CIANO IN ACTIEVEN DIENST. Neemt bevel van luchteskader op zich. De Italiaansche minister van butenland- sche zaken, graaf Ciano. luitenant-kolonel bij de Italiaansche luchtmacht, heeft, naar officieel wordt medegedeeld, het bevel over zijn bombardementseskader in het ge- vechtsgebied op zich genomen. Sadert dan zomer van 1939 in China gevangen gezeten, Twee Nederlandsche missionarissen in China, van wie men sedert lang taal noch teeken had gehoord, zijn thans, blijkens een telegram van mgr. Buddenbrock van de Duitsche katholieke missie in Lantsjau, te recht. Het zijn de paters Hendrik Mötter en Piet van Oirschot. Zij heb ben, naar thans blijkt, sedert den zomer van 1939 (in het telegram stond door een seinfout 1930) gevan gen gezeten. Uiteraard heeft men direct de familiebe trekkingen van de twee Nederlandsche pa ters in kennis gesteld, aldus de Bossche corr. van de „Tel.". Men kan zich indenken met hoeveel vreugde deze tijding over de doodgewaanden is ontvangen. Vooral bij de ouders van pater Oirschot, die in Tilburg wonen, en hij de moeder van pater Mötter in Rotterdam. Pater Van Oirschot werd in 1905 te Tilburg geboren. Hij is 1 Februari 1931 tot priester gewijd en vertrok op 29 Juni van hetzelfde jaar naar China. Pater Mötter. wiens vader Rijnschipper was, is in Duitschland geboren in 1901. Hij vertrok in 1932 naar China. Ofschoon de data van hun vertrek een jaar uiteenliepen, zijn beiden toch tegelijker tijd in de missie van Sin Kiang aangekomen Pater van Oirsehot heeft nl. een jaar moeten wachten eer hij de Gobi-woestijn, die in die jaren uiterst onveilig werd gemaakt door dieven en rooversbenden, kon doortrekken. Samen hebben de twee paters toen den In een officieel communiqué van het Roe- meensche ministerie van binnenlandsche za ken wordt gezegd, dat het gisteren een dag van nationalen rouw in Roemenie was. Alle voorstellingen zijn opgeschort. In het ge- heele land, zoo vervolgt het communiqué, heerschen weer orde en rust en in tal van gemeenten heeft men reeds uit de meest bevoegde personen nieuwe burgemeesters gekozen. 52 industrieele ondernemingen zijn gemilitariseerd, waaronder de scheepswer ven van Galatz en de machinefabrieken van Malaxa. Antonescu vormt overqanqsmi- nisterio. G - F (K Generaal Antonescu heeft beslpten een overgangskabinet te vormen, dat uit gene raals en vakministers bestaat. De samenstelling van het nieuwe kabinet is gistermiddag 5 uur bekend gemaakt. Fietsrijder door vrachtauto grepen. 0e- Zaterdagmiddag reed de 36-jarige onge huwde G. Basten per fiets op de Keizers gracht te Eindhoven. Een vrachtauto, die een defecten wagen sleepte, reed den man tegemoet. De chauffeur moest het midden van den weg houden, aangezien aan den rechterkant van den weg eenige wielrijders reden. B. kon niet uitwijken, omdat aan de linkerzijde, in strijd met het parkeerverbod, eenige autobussen stonden. Een aanrijding was niet te voorkomen. B. werd door de vrachtauto gegrepen en over den weg ge slingerd. Het slachtoffer werd naar bet bin- nenziekenhuis vervoerd. Gisteren is B over leden. tocht gewaagd en dat hun voorzorg niet voorbarig was geweest blijkt uit het feit, dat de karavaan, waarmee zij reisden, op den tenigweg overvallen en geplunderd is, terwijl de karavaanleiders werden vermoord Deze bijzonderheid is wel teekenend voor de moeilijke omstandigheden, waaronder de Nederlandsche missionarissen daar in den vreemde hun zending vervullen. In jaren niets gehoord. De Brabantsche Provinciaal der paters op het Missiehuis te Teteringen wat uiter aard ook zeer verheugd. Bijzonderheden kende hij natuurlijk nog niet. daar de be richten uit het gedeelte van China, waar de paters werkzaam waren de provincie Sin Kiang in Chineesch Turkestan de laatste jaren uiterst schaarsch zijn geweest. Van de paters zelf is in jaren niets ver nomen! Feitelijk weet men niet eens precies waarom en door wie de paters gevangen zijn genomen, en door wiens toedoen zij nu, na bijna twee jaren gevangenschap, zijn vrijgelaten. Men geeft in die richting wel enkele aanwijzingen, doch .positieve gegevens ontbreken. De congregatie van het Goddelijk Woord (Sorietas Verbi Domini), die zich uitslui tend op den missie-arbeid toelegt, heeft haar werkterrein over verschillende mis sie-gebieden verspreid, o.a. ook in Neder- landsch-Indië Flores en Timor doch vooral is zij in China werkzaam. Zij bedient rlaar zeven bisdommen en drie prefecturen De meerderheid der pater die d&ar werk zaam zijn, zijn van Duitsche nationaliteit; er zijn ook Amerikanen en acht Nederland sche paters. I)e paters bedienen o.a de ka tholieke Fu Jen universiteit te Peking, die meer dan duizend leerlingen telt. Twee van dc Nederlandsche paters, Mötter en Van Oirschot waren werkzaam in de prefec tuur Sin Kiang, Sin Kiang, gelegen in Con- traal-Azië, aan de grens van Russisch Turke stan, is een zeer moeilijk missiegebied, waar de arbeid der missionarissen bij uitstek zwaar en ondankbaar is. Zij boekten er dan ook slechts betrekkelijk geringe successen «a op het oogenblik is het geheele gebied prijs gegeven. Of de jongste gebeurtenissen, de ge vangenneming der paters, daartoe veel heb ben hijgedragen, het was reeds eerder duide lijk dat het gebied niet te behouden was, daar de moeilijkheden schier onoverkomelijk waren. Het gebied is zeer afgelegen en door dc Gobi-woestijn van overig China afgesneden. Een tocht door de woestijn eischt een reis per karavaan van acht tot tien dagen. Steeds zijn er weinig berichten uit dit gebied naar Europa gekomen, doch uit de weinige berich ten-, in 1938 bleek dat de situatie hoe langer hoe ongunstiger werd. Hoewel concrete be richten uitbleven kon men vaststellen, dat buitenlandsche invloeden en binnenlandsch# woelingen het werk practisch onmogelijk maakten. Men scheen de missionarissen zeer sterk te wantrouwen en ten slotte konden zij zich niet ineer buiten wagen, zonder te wor den bewaakt. Jaren lang hoorde men niets tot het be richt kwam dat alle paters van de prefectuur Sin Kiang van de zeven die daar werk zaam waren, waren er twee kort te voren naar Europa vertrokken in den zomer van 1939 gevangen waren genomen. Het bericht kwam veel later en was on duidelijk, zoodat men niet eens met zeker heid te weten kwam. op wiens last de pa ters waren gearresteerd. Vermoedelijk echter is dit hevel uitgegaan van de provinciale autoriteiten te Sin Kiang. De Nederlandsche en vooral de Duitsche diplomatieke verte genwoordigers in China stelden direct alle pogingen in het werk, doch het duurde tot eind April 1940 eer er een bericht kwam. dat de gevangenen het goed maakten, en zouden worden vrijgelaten. Weer hoorde men geruimen tijd niets, (otdat dan eind vorige week in het Neder landsche Moederhuis te Steyl een telegram ontvangen werd van den procureur der congregatie in Sjanghai, die het bericht van mgr. Buddenbrock had ontvangen, dat de vijf paters in goeden welstand in Lantsjau waren aangekomen. In dagon van griep hebben de apothekersassistenten heel wat werk t« verzetten bij het gereedmaken van poeders en drankjes (Foto Schimmelpenningh) i Met bloemkool-ooren en «en negerneus is men er vaak niet af. DEGELIJK TOEZICHT BIJ WEDSTRIJDEN EEN EERSTE VEREISCHTE. Wie eenigermafe bekend is met de boks- 'Port en de beoefenaren daarvan, weet, dat onder laatstgenoemden, vooral natuurlijk onder de beroepsboksers noe al eens lieden borden aangetroffen, die. naar bet in de bokstaal heet. erosrerv of pnnrb drunk zijn of die andere in bet oo£ vallende patholo gische gevolcen vertoonen van bon SP01*- beoefening als tremoren. moeilijk gaan ongearticuleerd spreken e.d Dit is natuur lijk niet toevallig. Inderdaad kan het ge beuren dat een harde stoot of slag van den tegenstander een bokser zoo gevoelig treft, riat bij daarvan laneen tiid of ziin leven 'eng, last heeft Ook kan bet voortdurend •.ineassepren" van stooten noorMotti?e wer king gaan oefenen on den gezondheidstoe stand van den bokser die zoo „bard is. De eersterangs beroepsbokser, aldus de b>. R. C., en de amateur die onder goede leiding boksen, zullen eewoonliik van de_r- Seliike versehiinselen geen of heel weinig last hebben. Ecrstgenocmden boksen maar weinig zware partijen waarvoor zij enorm worden betaald en verstaan meest al de kunst, ook in het verdedigen, in de perfestie. zoodat zij weinig ..nemen". De amateurs nemen het gewoonlijk niet zoo ernstig op en dienen ervoor te zorgen, dat hun tegenstanders gelijkwaardig zijn. - Het ergst zijn de arme drommels er aan toe. die als beroepsbokser geen carrière in den ring meer kunnen maken en nu nog 'n schamel broodje verdienen als proefkonijn in den ring tegen opkomende jonge boksers of als oefenmaat van ver maarde sterren, wien een serieuze wedstrijd staat te wachten. Deze zie lige sporifiguren zijn dan nog niet gelukkig. Zij krijgen vee! te veel en eindigen dikwijls met ernstiger ge breken dian een bloemkooloor of ingeslagen neus, wat alleen aesthe- tisch zijn bezwaren heeft. Een deskundige aan het woord. Dr F. Grewel nu. chef der polikliniek van het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam, wijdt in het Tijdschrift voor Geneeskunde van 11 dezer een zeer interessante studie aan de bovengenoemde pathologische ver schijnselen bij den bokser. Hij schrijft o.m.. Sinds een aantal iaren heeft een riekje- toestand. voorkomend bij boksers, en hu de beoefpnaars dezer sport reeds lang bekend, ook de aandacht der geneeskundigen getrok ken Gelijk wel algemeen bekend is, noogt de bokser tijdens een wedstrijd zijn tegen stander „knock out" te slaan; dit wil zeg gen dat de verslagene gedurende tien secon den bliift liggen en niet in staat is^zicn op te beffen. Door een goeden ..treffer ge makt. vn't de bokser neer en bliift tien se conden of langer in een toestand van he- wnstzünsverlies of van belangrijk vermin derd bewustzijn. Zij slaan elkander aldus een meer of minder hevige hersenschudding. Vaak is deze bewustzijnsverminde- ring- tengevolge van een verwonding niet zoo sterk, of de getroffene kan nog doorvechten; .later bestaat er dan wel eens vergeetachtigheid voor het letsel en netrograde vergeetach tigheid, die soms zelf den geheelen wedstrijd betreft. Maar de bewuste loosheid na een Hinken „knock out" tengevolge van een stoot tegen de kaak kan minuten tot uren duren. Doch niet alleen de „knock out" is een gevaar voor de hersenen van den bokser. Minder geschooide boksers, menigmaal |on- ge, onervaren menschen die zich snel een carrière in de sport willen veroveren, ver mijden vaak onvoldoende slagen op den hersenschedel en vele van dergelijke tref fers zijn gevaarlijk. Er ontstaat een toe stand bij, die „groggy" genoemd wordt in het sportjargon. Inderdaad is de bokser dan dronken: hij wankelt op zijn beenen en zijn verlaagd bcwustzijnspeil blijkt uit zijn traag reageeren. Bij een goeden bokser zijn zoowel het dronken als liet bewusteloos ge slagen worden groote uitzonderin gen. Doch bij vechtlustige, minder vaardige beoefenaars van deze „noble art of selfdefence" en bij tweede rangs boksers, die gebruikt worden bij de training van de sport genooten van de hoogste klasse, ko men deze verschijnselen vaker voor Er zijn boksers, die niet op een „knock out" meer of minder kijken. Bij dergeüike lieden vooral kan zich een toestand ontwik kelen die in de bokserstaal „punch-drunk" genoemd wordt; Martland heeft dit ziekte beeld in 1928 voor het eerst beschreven en sindsdien zijn aan de symptomatologie geen nieuwe verschijnselen toegevoegd. De bee nen gaan slepen en bet evenwicht wordt wat onzeker. Aanvankelijk werkt dit nog weinig storend, doch ((wellicht doordat de ze onhandige menschen aan herhaalde ne derlagen zijn blootgesteld) op den duur worden deze mannen steeds trager en stij ver. Bevingen, aarzelende spraak, coördina- tiestoornissen van beteekenis, schudbewe gingen van den schedel openbaren zich daarna als ziektekenmerken. Er ontstaat soms onmiskenbare dementie. Aanvankelijk zijn er slechls lichte vermindering van aandacht, concentratievermogen en geheu gen, docli de psychische stoornissen kunnen zoo ernstig ziin. dat opneming in een krank zinnigengestiebt noodzakelijk is. In de zwaarste gevallen ontwikkelt zich een toe stand die voel overeenkomt niet parkinso- nisme: scheevc stand van het hoofd, mas- kergeHat. slepende gang met pronulsie. moeilijke spraak en sWke beving. Boven dien zijn deze patiënten vaak doof en klagen zi' over duizeligheid. Tijden van afwezigheid wisselen af met periodes v. spraakzaamheid Lichamelijke inspanning wordt even moei lijk als geestelijke prestaties. Het gezirhl is slecht de blik starend; het gelaat is uitdruk kingloos. Soms lijden zij aan dwanglachen. Soms kan men pvramldeverschijnselen -,an- foonen. Opmerkelijk is de energieloosheid, de wjlloosheid. Men moet dus meer haarden bij een der- gelijken toestand aannemen, er bestaat een wezenlijke hersenziekte. Meestal is de toe stand langzaam verergerend. 5 minderwaardig. Er wordt opgegeven, dat 5 pet. der be roepsboksers deze verschijnselen in meerde re of mindere inate kriigen. Martland's waar nemingen zijn dan ook door velen beves tigd (Critchley. Parker. Carrol. Ravina) De ziekte komt tegenwoordig meer voor dan vroeger: de bokssport wordt al eenwen be oefend. doch than* slaat men haarder. snel ler en vooral deskundiger,dat wil zeggen alleen op maag. kaak en gelaat. De toe stand kan na een hevig letsel veel vererge ren. Schr. verhaalt dan van een ziektegpval van een jong. veelbelovend zwaargewicht bok ser, die, te vroeg voor ernstige tegenstan ders gezet, na een zwaren k.o. door een de zer al jarenlang patiënt is, lijdende aan ernstige hersenziekte door verwonding. Dnarua gaat hij voort: Het heeft mij reeds sinds jaren getroffen, dat een betrekkelijk groot aantal gewezen amateurboksers met vage klachten over moeheid, niet meer goed voort kunnen en dergelijke tot ons komen. Het zijn enorme, athletisehe mannen; het blijkt bij de anam nese. dat zij tijdens de training voor het zwaargewiehtskampioenschap of wel na, Of zelfs gedurende die wedstrijden zich uit de sport teruggetrokken hebben. Het bevalt hun n-iet meer; het gaat niet meer zoo goed; en reeds op jongen leeftijd erkennen zij zich tot de „veteranen". Het onderzoek levert niets op en de diagnose van een neurasthenische neurose, zooals men die hij zeer sterke lieden zoo veel ziet of meent te zien. is fluks gesteld. Doch hier is de tweede vraag; uit zich hier niet het aller eerste verschijnsel van een letsel, dat deze menseben plotseling heeft doen ophouden met hun gevaarlijke liefhebberij ook al nngen deze athleten dan sterk op hun li- r*>"meiijWen toestand ingesteld zijn: Of wellirht iuist daardoor de beginnende stoornis zoo snel bespeurend? Ook de vroe gere wereldkampioen voor zwaargewicht- boksen (Gene Tunnev) hepft plotseling van verder boksen afgezien, nadat hij eens tij dens een wedstrijd een angstwekkende Sen satie door het gehep'e lirbaam bespeurd had- epn trilling die door ziin tirhaam trok. Het zipkteheeld der traumatisch ence- nhatonatliie hii boksers kan leeren, hoe herhaalde ..kleine" letsels, met een zoo uiterst ..lirhtp" hersenschudding als de knork out" in den rdeel sleehls is of zelfs zonder dit tot ernstige hersenaf- wHVlngen kunnen leiden. Tot zoover de medicus. Wii kunnen uit het bovenstaande we! eonelnriperen. dat zper degetiik toezicht bij wedstrijden, vooral d>e der beroepsboksers, in alle opzichten gewenecht is!

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3