Abonneert II op dit blad HET GAZELLEHUIS 5 graden vorst! WNGE ZOUT Apollo-Bioscoop - Breezand tPiadónituuj^ Hoe groot is uw inkomen? De distributie-molen op volle toeren Huizen zijn kruisen Vijf eeuwen boek in Nederland Vrijdag 31 Januari 1941 Tweede Blad Ijs wedstrijd uitgesteld tot Maandag Tweemaal verbinding met den overkant Burgerlijke Stand van Den Helder Omzetbelasting en advertentietarieven Hedenmorgen 9 uur: Wij leveren nog uit voorraad E. N. HEYLIGENBERG Keizerstraat 118 In Schagen naar school Vlissingen neemt maatregelen INGEZONDEN Urk krijgt oud brood Visscherq Stagnatie, die voorkomen had kunnen worden. Lezen is heel moeilijk, "dat blijkt tekens weer. In onze krant is een duidelijke uit eenzetting gegeven over het verkrijgen van de textielkaarten, de toeslagkaarten daarop en de boter- en vetkaarten. En toch... menige distributiebezoeker(ster) stoot z^jn of haar neus, omdat men zon der het vereischte formulier voor die toe-' slagkaarten en vetkaarten op het kan toor in de Spoorstraat komt. Voor een toeslagkaart of voor een vetkaart geldt de weistandsgrens van den aanvrager. Heeft men b.v. een inkomen, met 3 kinderen (waarvan 2 minderjarig) boven de 1050.—, dan behoeft men niet te trachten een toeslag- kaart te krijgen, want dat lukt niet. Die wei- standsgrens loopt op naar boven, naarmate men meer kinderen heeft. Dit alles is in de krant bekend gemaakt, maar door verkeerd lezen of heelemaal niet lezen, kwamen velen, die aanspraak kunnen maken op deze toeslag- kaarten, zonder formulier, dat vorige week al uitgereikt is en moest men dus het formulier ten distributiekantore invullen. Dank zij de menschenkennis en de soepel heid ten kantore in de Spoorstraat, had men een tafel en eenige stoelen neergezet, waarop de nalatigen hun verzuim konden herstellen. Zij moesten dus het familie-inkomen invullen. Zoo ging het ook met het verstrekken van de vetkaarten. Hiervoor gold een andere wei standsgrens, doch moest hetzelfde formulier ingevuld worden. En ook hier weer dezelfde nalatigheid. Men leze dus beter! De wedstrijd van de Zeevaartscholieren, die vanmiddag om 2 uur op de Kerkgracht zou plaats hebben, is uitgesteld tot Maandagmid dag 2 uur. De temperatuur was niet alleen beneden nul, maar ook beneden critiek en dus mocht verwacht worden, dat de deelne mers een longontsteking op zouden loopen en de toeschouwers tot een stel bevroren pilaren zou veranderen, als de wedstrijd zou plaats hebben. Deze practische dingen overwegend, hebben de organisatoren het beter geacht, de wed strijden eenige dagen uit te stellen. Dus, Maandagmiddag 2 uurwind en weder dienende. „Oranje" en „Zeemeeuw" spelen het klaar. De Texelsche boot heeft gisteren geen kans gezien den overtocht te volbren gen. Eenige daartoe gedane pogingen moesten worden opgegeven en zoo bleef Texel in zijn isolement ware het niet, dat de weermacht een tweetal schepen be schikbaar had gesteld, om passagiers, post- en vracht naar den overkant te brengen. Het waren de „Zeemeeuw" en de „Oranje", die den overtocht maakten. Eerst werd 's morgens om lialf tien een verbinding tot stand gebracht, daarna om 12 uur. Omtrent de verbinding van heden was nog niets bekend, van 30 Januari 1941. GETROUWD: C. M. Martens en W. A. Leeuwenhaag. L. Nottelman en P. F. Brinksma. In verband met de wijziging van de omzetbelastingwet per 1 Januari j.1. waardoor wg 2/t omzetbelasting moeten "jetalen op onze advertentie prijzen, zijn de advertentietarieven per 1 Januari als volgt vastgesteld: Losse plaatsing 20 '/2 ct. per regel Contract van: 250 regels 14.3 ct. per regel 500 regels 13.8 ct. *er regel 1000 regels 13.3 ct. per regel 2000 regels 12.8 c - per regel 3000 regels 12.3 ct. per regel 4000 regels 11.8 ct. per regel 5000 regels 113 ct. per regel 10000 regels 10.25 -M per regel Kleine advertenties (Juttcrtjes) te koop, te huor enz. 14 regels 0.41, iedere regel meer 0.10. Voor brieven onder nummer en adres bureau van dit blad 0 10 per advertentie meer. Indien niet vooruitbetaald 14 regels 0.61, iedere regel meer 0.15. De Directie. De barometer zakt. Kentering op komst T De temperatuur van hedenmorgen was vry wat dragelijker dan die van gisteren. Het verschil was bijna vier graden. Vroor het gisterenmorgen 9 uur nog 8'/j graad, vanmorgen om 9 uur wees het knik 4.8 graad aan, ter wijl de barometer van 7.63 gezakt was tot 755. Een gunstig teeken, dat er op wijzen kan, dat er verandering op til ls. De dag van gisteren heeft lang niet die felle kou gebracht als Woensdag. De thermometer is zelfs gerezen tot l'/j graad beneden nul. Dat was giste renavond om 7 uur. Bij het rijzen van de zon is de koude afgenomen. Als we vandaag ook zon hebben, zal de ther mometer waarschijnlijk boven bet nul punt uitkomen. Er is dus hoop op verbetering van het weer. x Van vriendelijke en onwelwillende menschen. De run, op de Spoorstraat is weer aan de gang. De distributievesting is deze week weer in bezit genomen door Nieuwedieper be volking en opnieuw valt Te constateèren, dat Den Helder nog niet uitgestorven en dat de geest (geestigheid is nog over de menschen vaardig is. Op één dag reikten de ambtena ren 5000 kaarten uit. Dat beteekent, dat zoo ongeveer duizend menschen of meer de bali sseerden en al die menschen hebben hun vragen, hun verzoeken, hun klachten, hun jeremiades, hun foute formulieren, hun bedrie- rrjtjesvriendelijkheidjes. Gelukkig, het 't laatste ook. De Nieuwediepers zijn over het geheel genomen niet het slechtste slag men schen. Ze hebben een groOte mate van gemoe delijkheid, maar als je ze bij bosjes van vijf en twintig of vijftig door de tochtdeuren ziet persen, dan blijft er soms niet veel van die gemoedelijkheid over. En daarachter de toonbank staan de amb tenaren. Geen buigende dienaren van de schare die ervoor staat, maar toch ook niet het hautaine en onaangename type van: „Zag burger, wat mot jij." De ambtenaren van de distributie zijn wellevende, voorkomende, vriendelijk welwillende ambte naren. Ze snauwen niet en grauwen niet. Ze helpen met een lach, met vlugheid en zake lijkheid. En dat ontwapent vaak de moeder, die meende recht te hebben op meer dan de distributie toewijst, de mevrouw, die dacht dat ze meer rechten had dan een ander, de werk- looze, die „gelaaien" binnenkomt of de man, die dreigt met de Duitsche overheid, als er niet aan zijn wenschen wordt voldaan. Want, die „Nederlanders" zijn er ook. Maar overigens gaat het op het distributie kantoor met de uitreiking van de textielkaar ten en de boter- en vetkaarten gesmeerd. De dame met haar bontjas van 400.—, wórdt niet vlugger geholpen dan de juffrouw met het vlaggedoek om haar hoofd. Geduld, dat is een eigenschap, die iedere distributie ambtenaar goed te pas komt. En als het al eens spaak loopt, dan is er altijd nog het hoofd van den dienst, de heer Everards, die op het .psychologisch moment in de bres springt en het meest ongewasschen varkentje, netjes afsponst. Zoo hebben daar de tien ambtenaren van de week weer onze belangen behartigd. Ze hebben achter de toonbank gestaan van 's morgens 8.30 uur tot 's avonds 5 uur, met een kleine tusschenpooze voor „de schaft". Vandaag draait "de zaak Weer voor 't laatst, dan is het weer ofgeloopen tot de volgende periode. Wanneer en hoelang nog?? Zaterdag- en Zondagavond, half 8, en Zondagmiddag 3 u. brengen wij U eens een echt Hollandsche film, n.1. het oer- vermakelijke U F A-film werk met Johan Kaart, Jopie Koopman, Tilly Perin, Cissy van Bennekom e.a. in de hoofdrollen. Een film vol onverwachte en komische verwikkelingen en misver- staaden. waarin echter de hamor hoogtij viert, maar die tevens amusant is door de liefdes-idylles welke er doorheen gevlochten zijn ,,'t Was 1 April' is hef recept tegen pessimisme en neerslachtigheid. Toegang voor alle leeftijden. GEVARIEERD BIJPROGRAMMA De Directie Zondagm. van 3 tot 5 u. plaatsbespreking voor de avondvoorstelling Oorkleppen Renkappen Wanten van zware stof Wanten van origineele schapenhuid Lederen wanten Lederen handschoenen met lederen kap Lederen actetasschen Lederen schakelriemen Regenpijpen voor dames en heeren Zaklantaarns, plat en rond Vestzaklantaarns Alle soorten batterijen ALLEEN: Telef. 234 Kinderen O.L. school kunnen xich aanmelden. In een advertentie in dit nummer maken B. en W. bekend, dat er voor Heidesche kin deren, welke tijdelijk in de gemeente Schagen verblijf houden, gelegenheid bestaat om te worden toegelaten tot een klasse Heldersche leerlingen, aan de O.L. school te Schagen. De Inschrijving kan dagelijks geschie den aan de school, of bij den onderwijzer, den heer A. M. J. Mol, Bierkade F 4, Schagen. Hieruit blijkt dus de bedoeling om een eenmansschool te vormen met alle Heldersche kinderen van het O.L. onderwijs, die in Scha gen geëvacueerd zijn. Wij lezen in de „Haagsche Post": De Nederlandsche Bond van Huis- en Grond eigenaren heefj blijkens mededeeling ln zijn bondsweekblad onder zijn leden een enquete gehouden naar de uitkomsten hunner woning exploitatie. Naar wij vernemen heeft dit onder zoek meer dan voldoende materiaal opgeleverd om na statistische bewerking een algemeen beeld op te leveren van den toestand in de hui zenindustrie onder de tegenwoordige omstan digheden. Dat die toestand allesbehalve gunstig is, wisten wij ook zonder die enquete wel. Aan den eenen kant kan de woningexploitant door de straffe huurverhoogingsverboden niet profi- teeren van de huidige conjunctuur; aan den an deren kant zijn onderhouds- en vernieuwings- kosten sterk gestegen en zijn de belastingen op het onroerend goed zeer verzwaard. Zoo b.v. de grondbelasting met 100 pet. van de hoofdsom, de winstbelasting voor maatschappijen met ge middeld 20 pet., de meerwaardebelasting, nieuw ingevoerd, tot een bedrag van gemiddeld 50 pet. bij verkoop. De gemeente Den Haag verhoogde daarenboven de straatbelasting nog eens met 10 pet., welk voorbeeld door andere gemeenten wel noodgedwongen zal moeten worden ge volgd. Wij zagen dan ook reeds hier en daar staatjes gepubliceerd, waaruit bleek, dat op de exploitatie geld moet worden toegelegd. Niet tegenstaande dit alles zien wij toch nog een vrij levendigen handel publiek en ondershands in huizen e.d. Dit verschijnsel is niet zoo vreemd als het schijnt. Eenerzijds worden, nu de prijzen verbeterd zijn, vele bevroren nood lijdende exploitaties al of niet gedwongen ge liquideerd, anderzijds koopt men voor zelfbe- woning of uit vrees voor inflatie, zonder op rentabiliteit te letten. Daar meer dan een der de van het nationaal vermogen uit onroerend goed bestaat, zal het interessant zijn den gang van zaken in 't oog te houden. Zullen huizen weer kruisen worden? Ter bestrijding van branden door brandbommen. De maatregelen ter bestrijding van branden, ontstaan door brandbommen, zijn blijkens een officieele bekendmaking, zoo lezen wij in de „Prov. Zeeuwsche Crt.", aanmerkelijk uitge breid. Met Intrekking van zijn besluit van 16 Januari j.1. beveelt de burgemeester thans, dat gebruikers van woningen en andere gebouwen er voor moeten zorgdragen, dat steeds een behoorlijke hoeveelheid droog zand met een schop, een of meer emmers water en een vuur- zweep aanwezig zijn. Bij een bovenwoning, een éénsgezinswoning of gebouwen, welke niet als woning worden gebezigd, moet een en ander op zolder staan. Zij, die den nacht buiten hun woning, win kel of magazijn doorbrengen, moeten daarvan opgave doen bij den luchtbeschermingsdienst ten stadhuize. Dus ook zij, die niet buiten de gemeente doch elders in de stad verblijven. Bovendien moet zoo spoedig mogelijk alle hooi en stroo uit de bebouwde kom worden verwijderd, terwijl licht brandbare voorwer pen en stoffen zooveel mogelijk van de zol ders der woningen moeten verdwijnen. Naar het blad verneemt zal huis aan huis ge controleerd worden of de voorgeschreven maatregelen zijn genomen. Maak aan einda aan dia Rheumatlsche pijnen, die Uw slaap verstoren. Neem Vange tot leniging van Uw klachten tot het stillen van Uw pijn. Vange is een dubbel krachtige samenstelling, die Uw kwaal aanvalt van twee kanten tegelijk. Vange Zout bevat alkali, dat de zuren in' Uw gestul onschadel'ik maakt, maar ook de heilzame minerale zouten, die de opeenhooping van het pijnverwekkende urine zuur tegengaan. Zoodoende worden de oorzaken van Uw pijnen bestreden van twee kanten tegelijk. En dat verklaart dan ook, waarom Vange Zout baat brengt in gevallen waar minder krachtige middelen faalden. Vange wordt uitsluitend verkocht bij apothe kers en drogisten, k 186 p. blik, incl. totale O.B. Vangt Uw pijn ft I In December 1940, het jaar waarin de her denking plaats vond van de uitvinding van den lossen letter, verscheen bij de Uitgeverij „De Librije" te Haarlem, het prachtige boek werk: „Vijf eeuwen boek in Nederland". In 1940 was het 500 jaar geleden, dat de losse letter werd uitgevonden. Dit jubileum heeft er toe bijgedragen, dat in 1940 meer dere boekwerken zijn verschenen over de uit vinding van de boekdrukkunst en vooral in Duitschland heeft men deze herdenking niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Het doet ons goed, dat ons land, het ge boorteland van Laurens Janszoon Coster, dit jubileum heeft herdacht met het boek dat bovenvermelden titel draagt. De uitgever en z'n staf van deskundige medewerkers verdie nen hier alle lef voor gebracht te worden. Vooral in den tijd waarin wij thans leven, met z'n verduistering, waardoor wi) genood zaakt zijn onze avonden thuis door te bren gen, beseffen wij eerst goed wat het zeggen wil van een goed hoek te bezitten. Wij kunnen het ons niet voorstellen hoe het vroeger was toen men geen courant en boek kon lezen. Het is daarom goed even bij deze voor ons zoo belangrijke uitvinding stil te staan. Welke Nederlander is het niet bekend dat een onzer landgenooten, n.1. Laurens Janszoon Coster, een belangrijk aandeel heeft gehad in de uitvinding van den lossen letter Zijn standbeeld kan ïpen 1® Haarlem vinden. Juist de uitvinding van den lossen letter heeft den stoot gegeven, dat een geestes pro duct, een grooteren lezerskring kan bereiken. Het was omstreeks 1440 dat de losse letter werd uitgevonden. Verschillende landen eisehen de eer van deze uitvinding voor zich op, doch Duitschland met z'n Johann Gensfleisch zum Gutenberg en Nederland met zijn Laurens Janszoon Coster spelen hierbij een belang rijke rol. In het voorbericht van het nu verschenen boek schrijft de inleider, de heer J. Diederich, o.m. het volgende: „De uitvinding van de boekdrukkunst met „losse letter ligt nu vijf eeuwen achter ons. „Sedert dien ls het boek de veiligste en „beste cultuurdrager geweest en zal het „ook in de toekomst blijven. Geen uitvin- „ding biedt betere mogelijkheden om de ge dachten van den mensch, zijn ideeën en „zijn kennis door alle tijden heen te bewa- „ren en onder komende geslachten te ver spreiden. Groote denkers hebben juist uit „dien hoofde de uitvinding van de boekdruk- „kunst de geniaalste genoemd, welke ooit „door den memchelijken geest aan de „samenleving werd geschonken. Wetenschap „en volksontwikkeling, kust en techniek, „religie ea letterkunde, op geen enkel ge- „bied van menschelijke werkzaamheid is de „enorme vlucht der laatste eeuwen zonder „het boek denkbaar. Door middel van het „boek overleeft de mensch zich zelf; de „menschelijke geest is er door onsterfelijk „geworden." Het nu verschenen boek geeft zeer duidelijk de geschiedenis van deze uitvinding in de achter ons liggende vijf eeuwen weer. Gedrukt op een kloek formaat van 18 x 26 cm en heeft een omvang van 332 pagina's met ruim 150 afbeeldingen, welke door een spe- cialen illustrator gekozen zijn. Enkele illustraties zijn in kleurendruk weer gegeven, terwijl tot nu toe onbekend gebleven prenten in het boek zijn opgenomen. Het is zeer merkwaardig deze oude pren ten te vergelijken met de typografie en de inrichting van een drukkerij uit dezen tijd. Eerst dan zal men beseffen welk een vooruit gang de techniek gemaakt heeft in deze vijf eeuwen. Het boek bevat 5 deelen: Deel I geschreven door Dr. A. C. J. de Vrankrijker behandelt het onderwerp „Boek en Mensch", in 6 hoofdstukken. Deel II L. Ronner behandelt in dit deel in 8 hoofdstukken „Boek, Handwerk en Ma chine". Deel III L. F. van der Bom, beschrijft in 3 hoofdstukken „Boek en Band". Deel IV C. Pels, geeft in 6 hoofdstukken een overzicht van „Boek en Papier". Deel V Dr. F. Kossmann, beschrijft in 4 hoofdstukken „Boek en Bibliotheek". De inleiding is van de hand van Dr. J. D. Bierens de Haan, terwijl het boek besluit met „Gedachten over het boek" en Bibliographi- sche aanteekeningen. Met dit boek is een geheel nationaal product tot stand gekomen en is een letter gebruikt welke ontworpen is door onzen bekenden Ne- derlandschen lettersnijder S. H. de Roos. Het boek is in drie uitvoeringen verkrijg baar, n.1.: Ingenaaid 4.50 Gebonden 5.90 Luxe uitvoering 8.50 Zij. die. wat meer willen weten over de tot standkoming van het boek, wordt deze uitgave ten zeerste aanbevolen. Het mag in geen enkele bibliotheek ontbreken. Hieronder de in het boek voorkomende opdracht aan den lezer. Hier wordt een man vereischt wien het niet moet verdrieten Dat hij somwijl herleze wat hij las; Die 't leest en wederleest zal vinden en ■v genieten Iets goeds dat hij in 't eerst nog niet gemerkt en had! Nederweert, 27 Januari. Geachte Redactie! Beleefd verzoekt ondergeteekende een kleine plaatsruimte in uw blad voor onder staande regels. 70 PAUWEN STIERVEN DEN HONGERDOOD! Met vette letters las ik dit bericht in uw Courant van j.1. Zaterdag. Mijn eerste ge dachte was, had dat nu niet anders gekund Jammer voor die negen, die nog overgeble ven zijn, dat ze maar niet gelijk met die andere zeventig om zeep zijn gegaan, want die worden nu zeker ook zoet gehouden tot ze een ons wegen. Het is te begrijpen dat het moeilijk is om zoo'n paar honderd stuks pluimvee door de misère heen te helpen, maar dat was aan het begin van den winter ook wel te bekijken, zoodat men liever 90 pet. tijdig opgeruimd kon hebben en 10 pet. vol doende gevoerd. We leven nu éénmaal in een omgekeerde wereld, dus laat een „boer" nu eens een ambtenaar de les lezen. Gelukkig tenminste dat de „boer" in dit geval niet de schuldige is, want dan werd hij al gauw voor dierenbeul uitgemaakt, en was de eerste amb telijke yraag: zijn de cadavers ook naar de verwerkingsinrichting vervoerd! Overigens behoeft natuurminnend Den Helder zich niet benauwd te maken, dat als de toestand nor maal is, de Donkere Duinen ontvolkt blijven, want dan wordt er van' Gemeentewege wel weer een getal met een paar nullen uitge trokken voor levende have. M. KAAN, Nederweert. De heer Kaan vindt het antwoord op zijn ingezonden stukje in het nr. van gisteren, n.1. in het bericht over den vogelstand in de „Donkere Duinen". Hij kan daaruit lezen, dat het niet enkel de honger is geweest waaraan de beesten ten gronde zijn gegaan, maar ook de felle kou, voornamelijk die van den vori- gen winter. Verwijten behoeven hier niet ge maakt te worden. Inderdaad zal, als de toestand weer normaal is, de gemeente wel zorgen, dat dit stukje natuur weer bevolkt wordt. Het was een te groote aantrekkelijkheid voor duizenden stad- genooten, dan dat men het ontvolkt zou laten. Of daarmee een bedrag gemoeid zal zijn als de heer Kaan wil veronderstellen, zullen we maar in het midden laten. Wij gelooven. het niet. Ook van den heer A. v. d. V .onvingen wij een stukje, van gelijke strekking als dat van den heer K. Opname daarvan is door deze plaatsing overbodig geworden. Red. Heldersche Crt. Er wordt Dinsdags en Donderdags niet gebakken. Op Urk begint pnder de bakkers gebrek te ontstaan aan turf. Daar dit het voornaamste stookmateriaal op Urk is, is het te voorzien dat Urk binnen zeer korten tijd geheel zon der turf zal zijn voor de bakkers. Om dit ernstige feit. onder de oogen te zien zijn de bakkers Woensdag in vergadering bijeen ge weest. Mede onder leiding van de brandstoffencom- missie te Urk zijn nu de eerste stappen geno men. Van de 15 bakkers stemden er 7 voor om 3 maal in de week niet te bakken. De andere 8 waren voor 2 maal in de week of anders gecombineerd te bakken. Om echter het bedrijf persoonlijk in' tact te houden zal nu aanstaande Maandag worden begonnen om 2 maal in de week niet te bakken en wel op Dinsdag en Donderdag. De mogelijkheid is nog niet uitgesloten dat dit binnen zeer kor ten tijd 3 maal per-week zal worden. De bevolking van Urk krijgt dus oud brood te eten. URK VAN MEERDERE LEVENSMIDDELEN VOORZIEN. Nu de Friesche Express weer in dienst is gegaan, is Urk weer van meerdere levens middelen voorzien. De Friesaland Express voerde Woensdag weer voorraden suiker, melk en andere artikelen aan. Het is voor de geheele plaats een uitkomst dat deze dienst weer is geopend. Bij aankomst en vertrek is er van de zqde van het publiek veel belangstelling. Urk, 28 Januari. Door 8 vaartuigen werd heden met staan- netten onder het ijs aan -den Gemeentelijken Vischafslag, alhier, aangevoerd: 164 pond snoekbaars, van 929 pond per vaartuig, prijs 7080 ct; 28 pond voorn, 1620 ct per pond.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5