Japan moet duidelijk zijn Lasterpraatjes Winterhulp DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER W°E"S°AG Japan vindt geen begrip in de Ver. Staten Dezer dagen beslissing te Vichy? Voor 75 cent wordt uw radio-toestel „opgelegd" Verduisteren i 6.33 uur Waarschuwing Stille strijd in den Stillen Oceaan KONINGSRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) NcderL>Igdië wenscht opheldering Zeer vérstrekkende volmachten aan Laval? Geldigheidsduur van spoorwcqabonocmcnten Hardrijders trainen in ROTTERDAM Vanavond gaat de verduistering in om teoen bet betreden van militaire terreinen over HELDERSCHE COURANT 5 FEBRUARI 1941 J. H. Ritman, de woordvoerder van het bestuur van Nederlandsch- Indië, heeft de waarschuwing uit gesproken, dat een voortzetting van de JapanschNederlandsch-In- dische conferentie te Batavia „moei lijk zou zijn", tenzij opheldering zal zijn verkregen omtrent de rede nen van het verwerpen van de Ne- derlandsche demarche van 31 Ja nuari door den Japanschen vice- minister van Buitenlandsche Zaken. De heer Ritman legde deze verklaring af tegenover Japansche correspondenten tij dens de wekelijksche conferentie. Hij zeide nog, dat het Nederlandsch-lndische bestuur officieele inlichtingen uit Tokio afwacht, waarbij hij te kennen gaf, dat het bestuur bereid is de besprekingen voort te zetten, wanneer de politieke houding van Japan duidelijk is gemaakt. Op vragen van buitenlandsche dagblad correspondenten te Tokio heeft gisteroch- ten de woordvoerder van het Japansche bu reau voor de inlichtingen, Isjii, geant woord, dat de Japansche autoriteiten wei nig belang hechten aan de stappen, die ge daan zijn door de Nederlandsche regeering te Londen. De woordvoerder zeide!, dat Ohasji, de vi- ceminister van buitenlandsche zaken, de stappen, die op 31 Januari zijn gedaan door den Nederlandschen gezant te Tokio, ge neraal J. C. Pabst, en waarbij hij mededee- ling deed van het verzet zijner regeering tegen een betrekken van Nederlandsch-In- dië in een nieuwe orde in Oost-Azië, „niet zoo ernstig opnam". Op de vraag, of Ohasji geweigerd heeft de Nederlandsche regeering te Londen te erkennen, antwoordde de woordvoerder: „Ik kan niet zeggen, dat hij dit bepaald gedaan heeft". Toen de journalisten hierop aandrongen op een opheldering der verklaring, zeide Isjii, dat de Japansche regeering „rechtens" de regeering van Koningin Wilhelmina er kent, maar „in de practijk staat de zaak anders". Hieraan voegde Isjii nog toe, dat Japan onderhandelt met het bestuur van Nederlandsch-Indië in aangelegenheden, die op Indië betrekking hebben. Ohasji heeft een houding aangenomen, welke „bij na te kennen gaf", dat hij de Nederland sche regeering te Londen als onbevoegd beschouwde om Nederlandsch-lndische pro blemen te behandelen. Stille strijd in den Stillen Oceaan. Philippijnen laten de hoop op onafhankelijkheid varen. Een doolhof van Engelsche en Amerika ansche steunpunten. Tokio, (V.P.B.): Er is veel veranderd in den Stillen Oceaan, sedert Magelhaen dezen naam gaf aan de Zuidzee, omdat zijn overtocht was begunstigd door stil weder. In politiek opzicht is de Stille Oceaan tot een magnetisch aantrek kingspunt geworden voor de groote mogend heden. In de eerste plaats voor Amerika en Japan, wier belangen elkaar in de zee ont moeten of beter gezegd kruisen. In Ame rika heeft men het principe van de Mon- roeleer vaarwel gezegd. Sedert de bewoners van de Philippijnen in den SpaanschAme- rikaanschen oorlog van 1898 zich aan de zij de van Amerika schaarden, hebben zij wel iswaar het Spaansche juk afgeschud, doch alleen om het te ruilen voor het Amerikaan- sche. Na het einde van den wereldoorlog scheen de vrijheid den Philippijnen toe te lonken. Uit Amerika woeien vage beloften in dien zin over. Doch nadien is Amerika's belang bij het bezit van de Philippijnen nog toegeno men. Van Duteh Harbor op de Aleoeten in het hooge Noorden uit hebben de V.S. zich weten te verzekeren van de verschillende ke tenen van steunpunten,,die midden door de Stille Zuidzee loopen en waarvan de lang ste Zijn eindpunt vindt in Manilla. De tus- schenstations heetten Midwav, Wakes en Guam. De tweede keten loopt van Dutch Har bor naar Pearl Harbor op de Hawai-eilanden en vandaar verder naar Samoa. Voorts beschikt ook Engeland aan de kus ten van den Stillen Oceaan nog over mach tige steunpunten. In de eerste plaats over den gordel gevormd door den driehoek van vestingen SingaporePort DarwinHong kong. En in de tweede plaats over een twee den driehoek: SidneyAucklandFidzji- eilanden. In het westelijk bekken van den Stillen Oceaan bevindt zich verder Japan met om liggende landen. Deze gebieden zijn reeds thans door een sterken band vereenigd met het Japansche moederland, door middel van de Japansche bevolkingsdeelen. Wat zal het einde zijn van den op het oogenblik nog stillen maar daarom niet minder hardnekkigen strijd, die zich daar ginds afspeelt? Nog nooit- was de verhouding zoo slecht. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, heeft in de begroo- tingscommissie van het Japansche huis van afgevaardigden verklaard, dat Japan en de Vereenigde Staten elkaar nooit slechter heb ben begrepen dan op het oogenblik. De Amerikaansche natie, aldus de minis ter, begrijpt de werkelijke bedoelingen van Japan niet. He driemogendhedenpact is een vredespactdat de uitbreiding van den oor log wil voorkomen. Matsoeoka betoogde voorts, dat de buitenlandsche politiek van Japan op dit verdrag berust. Oorlogsrechten voor Japan in 'L conflict met Chinaï Verder verklaarde hij, dat de regeering overweegt, zich in het conflict met China de rechten te verschaffen van een oorlog voerenden staat. Hij voegde er echter aan toe dat deze kwestie nog niet is beslist. De weermacht heeft reeds herhaaldelijk in dringende gevallen de oorlogsrechten uitgeoefend. Daarentegen is het vraagstuk van een uitbreiding van de oorlogsrechten op vreemde concessies in China uiterst ge compliceerd Masoeoka verwachtte echter, dat ook dit vraagstuk spoedig zal zijn op gelost. STANDAARDBROOD IN ENGELAND. Het Engelsche ministerie van voeding heeft volgens den Engelsohen berichten dienst meegedeeld, dat binnenkort in geheel Engeland een „standaardbrood" wordt inge voerd. De binnenlandsche politieke ontwikkeling in Frankrijk, die naar men te Parijs ver klaart met het onderhoud tusschen admi raal Darlan en den vroegeren plaatsver- vangenden ministerpresident Laval in een nieuwe phase gekomen is. staat in het mid delpunt van de openbare belangstelling. Goedschiks of kwaadschiks, schrijft het blad „Les Nouveaux Temps". hebben de intri ganten te Vichy. die den Maarschalk de waarheid onthielden, moeten toegeven. Het staatshoofd heeft daarom besloten een bij zonderen gevolmachtigde naar Parijs te stu ren om met Laval te onderhandelen. Voor deze taak had hij geen betere dan Darlan kunnen kiezen, die. thans den Maarschalk verslag zal uitbrengen over den werkelijken toestand. Tusschen een politiek van samen werking. zoo vervolgt het blad. die Frankrijk een waardige plaats in het gereorganiseerde Europa verzekert en een politiek van voort durend wijken is een onverwijlde keus nood zakelijk. Deze keuze veronderstelt de vor ming van een homogene en blijvende regee ring. Dezer dagen beslissing te Vichy? Naar uit gewoonlijk goed ingelichte Pa- rijsche bron vernomen wordt, is de bespre king tuschen Darlan en Laval bevredigend verloopen. Naar voorts te Parijs beweerd wordt, zou men te Vichy besloten hebben de consequen ties uit de situatie van de binnenlandsche politiek te trekken. Laval zou voor het qe- val, dat men hem terugroept in de regeerinq zeer verstrekkende volmachten noodzakelijk geacht hebben. Men rekent er te Parijs op. zoo heet het voorts, dat de beslissino te Vi chy reeds dezer dagen zal vallen. Uit. NIET LANGER DAN EEN MAAND Naar wij van de zijde der Neder landsche spoorwegen vernemen zul len met ingang van deze maand geen abonnementen met een lango ren geldigheidsduur dan één maand verkpjgbaar zijn. DE JONGEREN KRIJGEN HUN KANS. Strijbis en v. d. Kommer van de partij. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, zullen enkele hardrijders te Rotterdam gaan trainen onder leiding van Dolf van der Scheer en Siem Heiden. Het zijn de rijders: P. Keijzer (De Lier), M. J. Strijbis (Harenkarspel), A. A. Schouten (Warns- veld). S. van Hoorn (Zaandijk), C. Scheer (Twisk), L. Muts (Jisp) en C. van der Kommer (Langereis, gem. Winkel) door de Commissie voor het Hardrijden van den K.N.S.B. uitgenoodigd deel te nemen aan een centrale training, welke heden. Woens dag. te Rotterdam zal beginnen en enkele dagen duurt Deze rijders zijn nog nimmer naar het buitenland uitgezonden. De rijders die vroe ger wèl naar het buitenland zijn geweest, zooals Langedijk. Buven e.a. zullen dit trainingskamp niet meemaken. De bedoe ling is namelijk, om de uitgenoodigde rij ders uitsluitend in technisch opzicht ver schillende onderdeelen bij te brengen, het geen uit den aard der zaak niet direct noodig is voor de cracks. De commissie ziet b.v. in Piet Keyzef een hardrijder, die op de rechte einden ontzettend snel is, maar in de bochten te veel aan tempo verliest. Wanneer hij het bochtenwerk technisch goed onder de knie heeft, kan hij een rij der worden, die ook internationaal nog van zich zal doen spreken. Over het algemeen zal te Rotterdam vooral geoefend worden op het verbeteren van den slag. Wedstrijden zullen er niet gehouden worden. Strijbis ver raste Zondag j.1. door een perfecte 3000 meter te Kralingegn, Schouten is nog jong, maar technisch staat hij reeds op een be hoorlijk niveau. Van Van Hoorn, aldus het Hsb. zal men nog veel plezier kunnen beleven, hij is krachtig en technisch lang niet slecht en heeft de beschikking over een gezonde dosis eerzucht. Hij heeft dit seizoen den snel- sten tijd van alle Nederlandsche rijders ge maakt op de 500 meter. Scheer en Muts kunnen zich ontwikkelen tot uitstekende rijders, terwijl van der Kommer ontdekt is tijdens proefwedstrijden te Oudkarspel. De Commissie voor het Hardrijden ziet iets in hem en wil dezen jongen rijder in de gele genheid stellen zich verder te ontwikkelen. Het trainingskamp zal enkele dagen du ren, waarschijnlijk tot Zondag. Er wordt ge oefend op de baan van de ijsclub Kralingen, in de morgenuren van 911 en des middags omstreeks half 6. Er is een programma vast gesteld, waaraan alle deelnemers zich moe ten houden. Het is voor de eerste maal, dat de Nederlandsche Schaatsenrijders Bond een dergelijke geconcentreerde training in eigen land organiseert. Ongetwijfeld zal men er later de vruchten van kunnen plukken. der Uttg.Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 69e JAARG.No. 9149 N en duurt tot morgenochtend 9.14 uur Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld: Bij het betreden van een verboden mili tair terrein is een burgerpersoon door schoten van een wachtpost doodelijk ge wond. Dit voorval is aanleiding om er nogmaals dringend voor te waarschuwen verboden militaire terreinen of werken, die als zoodanig door bordjes in de Duitsche en Nederlandsche taal zijn aangegeven, te betreden. De wachtposten hebben het con signe tegenover personen, die zich aan dit vuurwapens gebruik te maken. Aan het aanroepen door een post moet onmiddellijk gevolg worden gegeven door stil te blijven staan. Voor hen, die hun radiotoestel willen .opleggen", heelt de P.T.T. een service ingesteld. Tegen betaling van 75 ets. komt een controleur het toestel inpakken en verzegelen (Foto Schimmeipenningh) BELEEDIGENDE GESCHRIFTEN. Vier maanden in de cel. Niettegenstaande reeds tal van vonnissene zijn uitgesproken wegens het verspreiden van voor Duitschland en den Fuehrer be- leedigenden geschriften of gedichteen, blij ken er nog steeds sommige personen te zijn, die zich daardoor niet hebben laten af schrikken. Dat zij hun straf niet ontloopen, hebben de gebroeders baron van B. uit Bilt- hoven ondervonden, die wegens verspreiding van een dergelijk pamflet, tijdens een samen zijn in het jaarbeursrestaurant ieder tot 4 maanden gevangenisstraf werden vc-oor- depld. VERBETEN VIJAND VAN DUITSCH LAND STAAT TERECHT. Voor het Landesgericht te Den Haag stond terecht de nu werklooze 49-jarige machine bankwerker H. R. N. uit Rotterdam. Bij zijn verhoor bleek, dat dem an om principieele redenen had geweigerd hem aangeboden werk in Duitschland te aanvaarden. Toen de collecte voor Winterhulp Neder land een collectrice hem een speldje te koop aanbood, heeft beklaagde daarop gerea geerd met de woorden: Schaam ie je niet? Ga maar naar Hitier. Waarop de collec trice de opmerking makte, dat hij mis schien liever naar Churchill zou gaan, die des nachts ons land met bommen laat be stoken. Er volgden nog eenige beleedigingen aan het adres van Duitschland en beklaagde wond zich meer en meer op. Volgens de collectrice zou hij ook nog hebben gezegd: Al dat geld gaat naar Duitschland. Bekla&gde, die al het andere toegaf, ontkende dit. „Schaamteloos." Generalstaatsanwalt dr. Koblitz noemde het optreden van beklaagde schaamteloos. Deze man, aldus spr.. is een verbeten vijand van Duitschland. Een man. die alle gele genheid aangrijpt om zijn haat tegen Duitschland te uiten. Zelfs ontziet hij zich niet zulks te doen bij een inzameling voor de winterhulp Nederland, waarvan de op- brengs geheel ten goede komt aan medebur gers uit eigen land. en welke instelling het mooie doel heeft den gemeenschapszin der Nederlanders aan te kweeken. Deze man is zeer agressief opgetreden. Hij heeft zijn haat niet in zijn binnenste gedragen, doch heeft deze op schandelijke wijze geopenbaard. Bo vendien was er voor beklaagde niet de ge ringste aanleiding voor zijn insinuatie, dat het geld van winterhulp Nederland naar Duitschland zou gaan. Het kleine beetje utt Nederland niet noodig I Wij hebben, aldus riep dr. Koblitz met stemverheffing, het niet noodig om van de geringe opbrengst in Ne derland ook maar iets af te nemen, want in Duitschland brengt de win terhulp milliarden op. Dat kon be klaagde weten en toch gebruikte hij het mooie winterhulpwerk om zijn haat tegen Duitschland te openba ren. Het is noodig dergelijke laste raars voor langen tijd den mond te snoeren en daarom moet hier een strenge straf worden opgelegd, mede tot voorbeeld voor anderen. Er dient een einde te komen aan onware praatjes en het moet voor ieder dui delijk worden, dat Duitschland hier de bezettende macht is, welke zich niet ongestraft laat belasteren. Met het oog hierop vorderde de Staats- anwalt een gevangenisstraf van één jaar en 6 maanden. De rechter veroordeelde beklaagde tot een straf van één jaar en 3 maanden, met af trek van het voorarrest. Ter motiveering van dit vonnis voerde de heer Joppich aan. dat beklaagde Duitschland op zware wijze heeft beleedigd, waarbij nog komt, dat hij als mid del voor die beleediging de winterhulp Ne derland, welke slechts strekt om zijn eigen arme landgenooten in hun nood bij te staan, heeft gebruikt. Dat is brutaal en gemeen en vraagt een strenge straf. Bij de strafbepaling heeft de rechter, evenwel als verzachtende omstandigheid genomen, dat beklaagde in zekeren zin oorlogsslachtoffer is. KETEL VAN LOCOMOTIEF GESPRONGEN New York. Bij het rangeeren is de ketel van een groote D-treinlocomotief van den Denver en Rio Grande spoorweg op een spoorwegovergang uit elkaar gesprongen. Hierbij werden- 22 personen zwaar gewond. Het betreft hier, behalve het personeel van de locomotief, automobilisten en voorbijgan gers, die voor den spoorwegovergang ston den te wachten.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1