Puinhoopen verberpen historie der Maasstad Een wonder-middel fegen PRIKKEL-hoest! akkert Abdijsiroop voor Joden Aanmeldingsplicht Een moeilijke redding Een klein eiland met een groot verleden Was Bnlgerstcyn ten kasteel Oude vrouw verbrand Poging tot aanranding cn berooving Dnitsch weermachtbericht Successen van een Duitsch oorlogsschip Engeland moet aanvallen Italiaaoscb weermachthericht Italiaanscbe torpedojagers opereeren in de Roode Zee Burmaweq weder onbruikbaar 485ste STAATSLOTERIJ Er wordt Ijverig gespeurd naar fundamenten van bouwwerken nit den oudsten tijd. Verdienste lijk werk der puinruimers. In verscheidene keten, die voor het opruimin«rs- en bouwwerk dienst doen. hangen kaarten van den ge meentelijken technisctien dienst. Daarop zijn zes punten aangegeven, waar, naar verwacht wordt, fundar inenten van bouwwerken uit het verre verleden gevonden zullen Het zijn die van het slot Bulger- •teyn, van het huia Weena, het oude stadhuis en omgeving, het Domini canenklooster, het Carmelit essen- klooster en de stadspoort. Bulgersteyn moet eens gestaan hebben tus- •chen den Coolsingel, de St Laurensstraat en de Korte Hoogstraat, ten Noorden van de voormalige pasage. F.r is een plattegrond die, verondersteld dat hij juist is, aanwijzin gen geeft dat het beroemde slot daar eens gestaan moet hebben. Minder zeker is men van de plaats, waar het hof van Weena de Weenastraat en het Weenaplein zijn naar het hof vernoemd moet hebben gelegen. Het stond er reeds in de veertiende eeuw. wellicht reeds in de dertiende eeuw en het is door Frans van Brederode gedeeltelijk ver woest. Het zou in de buurt van het Weena plein hebben gestaan. Een derde heel belangrijk punt is dat van den Middeldam, zooals de naam in oude stukken luidt, namelijk het terrein tusschen de Groote Kerk en het oude stad huis aan de Hoogstraat. Daar moet de Rotte vroeger in verbinding hebben gestaan met het buitenwater en daar moet de eerste dam of te wel dijk gelegd zijn. die de stad Rot terdam haar naam gaf. Hier lag het gast huis, dat later het eerste stadhuis werd. Ook een sluis moet hier geweest zijn. zoo mede een logement, dat eens Philips gehuis vest heeft. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden of eerstdaags zal nu de grond bloot komen te liggen, de geschiedenis voor den dag komen van deze bouwwerken uit vroeger eeuwen. Deze plek is wel de belang rijkste hoewel van te voren niet kan wor den gezegd, wat er zal worden opgedolven. In ieder geval is het onderzoek van groot belang voor de geschiedenis van de eerste havenstad des lands. Vroegere historieschrij vers hebben elkaar maar al te veel nage schreven. Zeker is men daarom wat de his torie betreft niet Bulgersteyn en Weena moeten er in ieder geval gestaan hebben. Of zij meer geweest zijn dan versterkte hofste den zal thans moeten blijken. Wij zijn tegen woordig over kasteelen sprekend, te veel ge neigd te denken aan gebouwen met torens en dikke muren, den vorm. dien zij eerst aannamen, toen het hoogtepunt op dit ge bied bereikt werd. Het Achterklooster. Achter de Hoogstraat bij het Oostplein lag het Achterklooster, een verzameling gebou wen, die tot den 14en Mei voor alles en nog wat hebben dienst gedaan., die zelfs een me dische school hebben gehuisvest en die ten slotte door Maatschappelijk Hulpbetoon moesten worden ontruimd, omdat zij zoo bouwvallig werden. Ook het stedelijk gast huis. waar tevens de krankzinnigen werden verpleegd, heeft op deze plek gestaan. Het Carmelitessenklooster moet gestaan hebben in de Goudschewngenstraat. Het is later een pesthuis geworden en nog in later tijd is hier het Gereformeerd Burgerweeshuis gebouwd, dat er tot Mei gestaan heeft. Al deze punten liggen binnen den oudsten stadsdriehoek Goudsche singel, Coolsingel en Hoogstraat Tenslotte geeft de kaart nog een punt aan bij den Goudscheweg en de Jan van Loonslaan, waar Rotterdams oud ste stadspoort moet hebben gelegen. Er moeten thans bijzondere maatregelen worden getroffen, die het opbouwwerk eenigszins remmen, doch er is dan toch kans, dat men wat meer geschiedenis uit Rotterdamschen bodem te weten komt dan waarover men tot dusver beschikte. Veel verloren qeqaan. Bij het puinruimen, tooals dat in de eer ste maanden werd uitgevoerd, was het on doenlijk op allerlei bijzonderheden te letten. Waarschijnlijk is er wel eens iets van waar de in historisch opzicht op den schop te recht gekomen en als puin weggereden. Er waren echter puinruimers, die zelf belang stelling hadden voor wat er aan tegeltjes beeldjes en kruiken uit vroeger tijd zoo af en toe te midden van het puin gevonden werd. Van begin af is er opdracht gegeven aan de ploegleiders om, als zij iets vonden van kunst- of historische waarde, den di recteur van het Museum Boymans te waarschuwen. Dat is ook vrij regelmatig ge beurd. Van hoogerhand werd groote aan dacht geschonken aan bekende gebouwen, waarvan men wist, dat zij bepaalde voorwer pen bevatten. Zoo is het kostbare koneren koorhek van de Groote Kerk, thans zwart ge blakerd, in Boymans te vinden, met voor werpen van waarde uit andere kerken en gebouwen. Nu zoo goed als alles in de stad is opgeruimd zijn er van hoogerhand maat regelen gteroffen om te trachten de gehei men,, die de bodem van Rotterdam omsluit, wat haar historie betreft, te ontsluieren. Met belangstelling wordt dan ook het resul taat van het onderzoek, dat zich zal uitstrek ken over de punten in den aanhef van dit verslag genoemd, tegemoet gezien. ii da vanouds beproefde Akker'» Abdij siroop, aaar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruYden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel! f»r flacon 90 et-, f. 1.50, f. 2.40. Ovaral varkrijgboor. Hoa grootar flocon, hoa voordealigar hat gebruik. het mogelijk gemaakt den onverlaat te ar resteeren. Voor de politie had verdachte verklaard dat hij er inderdaad op uit was getrokken om op deze wyze te trachten geld los te krygen, maar voor de rechtbank trachtte verdachte het over een anderen boeg te gooien. Hv zeide, dat het een aardigheidje was geweest om meisjes schrik aan te ja gen. Om geld was het hem niet te doen geweest. De officier van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Van een getrouwd man en vader van eenige kin deren kon spreker niet gelooven dat hij er op uit was getrokken om meisjes schrik aan te jagen. Daar verdachte reeds vroeger werd veroordeeld terzake van diefstal vor derde de officier ditmaal een gevangenis straf voor den tijd van een jaar tegen hem. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 18 Februari. In de Nederlandsche Staatscourant is op genomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Binnen- landsche Zaken, betreffende de verorde ning inzake den aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk Jood- echen bloede. Hierin wordt o.a. bepaald, dat ten behoe ve van de in het bevolkingsregister te stel len aanteekening omtrent de hoedanigheid van den aangemelde als persoon van Jood- schen bloede, wordt onderscheiden tus schen Jood j en bastaard-jood b. De aanduiding j wordt gesteld ten aan zien van ieder, die: 1) uit ten minste drie naar ras voljood- sciie grootouders stamt; 2) uit twee naar ras voljoodsahe groot ouders stamt en a. hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijke gemeente behoor de of na dien datum daarin is of wordt opgenomen; b. hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dien datum met een Jood in het huwelijk is getreden of alsnog in het huwelijk treedt. De aanduiding b wordt gesteld ten aan zien van ieder, die 1) van twee naar ras voljoodsche groot ouders stamt en die niet valt onder de be palingen van het tweede lid. onder 2); 2) van één naar ras voljoodschen groot- onders stamt. Ten aanzien van laatstbedoelde personen, wordt onderscheiden tusschen: lj bastaard-jood 1 bi, indien de per soon van twee voljoodsche grootouders stamt; 2) bastaard-jood II bil. indien de per soon van één voljoodschen grootouder stamt. Bij dit besluit is een model opgenomen van het te bezigen bewijs van aanmelding. Zaterdagmiddag is aan den Schijndel- scheweg te St. Miehielgestel een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan de alleen wo nende 87-jarige weduwe Blummel het slachtoffer is geworden. Hoe het ongeluk is geschied weet men niet De bejaarde vrouw moet zich bij de kachel of door mid del van een stoof hebben willen verwar men. waarbij haar kleeren vlam hebben gevat brandend is zij daarop het huis uit gevlucht om te trachten hulp te halen. Achter haar woning bij den put is zij neer gevallen. Buurtbewoners, die de vrouw in vlammen gehuld, buiten zagen, waren ijlings toegeschoten, en vonden haar geheel met brandwonden overdekt Zij bleek reeds te zijn overleden. Een 23-jarige gehuwde loswerkman uit Zuilen had zich voor de Utrechtsche recht- bang te verantwoorden ter zake van poging tot diefstal van geld ten nadeele van ver schillende personen. Verdachte trachtte aan geld te komen door op stille landwegen al leen rijdende jongedames aan te randen en dezen geld af te persen. Voor dit doel was verdachte twee dagen achtereen naar Zeist getogen, doch het bedrijf was minder loo- nend dan hij zich voorgesteld en gewenscht had. Immers, voordat hij kans had gezien, om eenig geld op deze wijze binnen te ha len, was hij reeds aan de politie overgele verd. Toen hij namelijk een jongedame over vallen had, die per rijwiel op een stillen weg in Zeist reed, begon deze om hulp te roepen en liovendien bleek de weg ook weer niet zoo stil. want gelukkig voor de jonge dame naderde er een wielrijder en zoo werd Dinsdagavond keerde de heer G. M. van Aarle-Rixtel naar zijn woonplaats, Lies hout, terug. Hij wilde gebruik maken van het dichtgevroren Wilhelminakanaal, wel ken weg hij ook bij het heengaan had ge nomen. Intusschen echter had een ijsbre- ker een vaargeul gemaakt, van welk feit de heer M. onkundig was. Tengevolge van de duisternis bemerkte hij de geul niet en ge raakte te water Op zijn hulpgeroep kwa men de bewoners van de in de nabijheid staande woningen toegesneld. Zij staken een stok toe, doch deze bleek te kort te zijn. Hierop gooide men een touw naar den drenkeling, dat hij met veel moeite kon grijpen. Met vereende krachten werd hij hierop in bewusteloozen toestand op het droge gebracht. Onmiddellijk werd kunst matige ademhaling toegepast, doch deze bleef aanvankelijk zonder succes, doordat de kleeren van den drenkeling bevroren waren. Men droeg hem daarop een woning binnen, waar men, met behulp van alle mogelijke middelen, opnieuw poogde den heer M. tot bewustzijn te brengen. Na eeni- gen tijd slaagde men hierin, waarop de drenkeling naar zijn woning vervoerd kon worden. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Een oorlogsschip heeft bij operaties in overzeesche wateren 29.000 b.r.t. aan vij andelijke koopvaardijtonnage tot zinken gebracht. Een duikboot meldt, dat zij twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 11.000 b.r.t. in totaal tot zinken hee.t frpbrflcht. Gevechtsvlietguigen hebben den 3den Fe bruari strategische doelen rond Londen en in Z.O. Engeland met succes aangevallen. Bij Maidstone hebben bommen van zwaar kaliber een fabrieksinstallatie gc/roffen. Op verscheidene vliegvelden werden han- ears, gebouwen en een groot aantal \Iieg- tuigen vernield. Een duikbommenwerper heeft ^oor Ramsgate een koopvaardijschip van 3.000 brt door voltreffers van bommen tot zin ken gebracht. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. In den afgeloopen nacht heeft de lucht- macht met goed gevolg vliegvelden en strategische doelen in Oost-Engeland aan gevallen. De vijand is het Duitsche rijksgebied niet binnengevlogen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. De directeur van United Press voor het Verre Oosten John Morris, heeft Maandag, toen hij per vliegtuig uit Tsjoengking te Hongkong aankwam, verklaard, dat de Japansche vliegtuigen door hun bombarde menten in de afgeloopen week den Burma- weg weder voor het verkeer onbruikbaar hebben gemaakt. Beide bruggen over de rivier de Mekong. op het moeilijkste punt van den weg, zijn beschadigd. Als gevolg hiervan is een ernstige stagnatie ingetreden in het verkeer der motorcolonnes, die de materialen van Lasjio naar Koenming transporteeren. Alleen door verdedigen kan de oorlog niet gewonnen worden. Balfour, onderstaatssecretaris in het Britsche ministerie van luchtvaart, heeft in een rede te Oxford gezegd: „Wij zullen ons nog moeten verdedigen tegen slagen, in vergelijking waarmede die, welke wij tot dusverre in ontvangst hebben geno men, niet meer dan een lichte aanraking van eenige speciale punten in het land ge lijken. Laat ons nooit uit het oog verliezen, dat wij, ook als wij alle maatregelen con- centreeren op de verdediging ter zee en in de lucht, daarmede nooit den oorlog winnen zullen. Slechts door een offensief kan de oorlog gewonnen worden. Balfour verklaarde verder, dat van iede- ren Engelschman nog grootere persoonlijke offers en inspanning geëischt zullen wor den dan tot dusverre. Het 242ste Italiaansche weermachtsbe- richt luidt: Aan het Grieksche front activiteit der artillerie en van patrouilles, welke door de slechts weergesteldheid belemmerd werd. In Noord-Afrika aan weerszijden groote activiteit in de lucht. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan het Noordelijk front ten Oosten van Agor- dat en Barentoe nieuwe stellingen betrok ken. Zij sloegen krachtig een aanval af, welke hierop werd ondernomen door pant serwagens en een der gemengde afdëelin gen. bestaande uit Engelschen en Indiërs die met achterlating van wapens en ge vangenen rechtsomkeert maakten. Aan het Zuidelijk front hebben onze afdeelingen Doebats vijandelijke troepen aangevallen en hen onder het toebrengen van gevoelige verliezen genoodzaakt, zich. terug te trek ken. De luchtmacht heeft ook thans weder de gevechten in belangrijke mate gesteund. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op eenige plaatsjes in Erythrea en op Mo- gadiscio. Er ontstond eenige schade en on der de inheemsche bevolking vielen talrijke sslachtoffers. Een Engelsch vliegtuig werd neergehaald. Twee onzer vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. In den afgeloopen nacht zagen onze tor pedojagers. die op de Roode Zee kruisten, een vijandelijk convooi, dat door kruisers en torpedojagers krachtig beveiligd werd. Onze eenheden vielen vastberaden aan en lanceerden negen torpedo's, waarvan er 7 de schepen troffen. Onze eenheden wisten ondanks de hevige reactie van den vijand te ontkomen en zonder schade op haar basis terug te keeren. DE BOUW VAN SCHEPEN EN WERVEN IN DE VEItEENIGDE STATEN. De Amerikaansche senaat heeft zijn goed keuring gehecht aan het beschikbaar stel len van !fc0- millioen dollar voor den bouw van 200 vrachtschepen en voor nieuwe scheepswerven, welke te Portland, Los Angeles, New-Orleans, Houston in Texas, Mobile in Alabama, Wilmington in Noord- Carolina en Baltimore zullen worden ge vestigd. Er zijn op aarde heel wat grooter eilanden aan te wijzen, die in den loop van de geschie denis minder van ch hebben doen hooren dan deze slechts twintig kilometer groote eilanden groep, welke bestaat uit Malta, Gozzo, en een archipel van microscopisch kleine eilandjes; tezamen de Malta-Groep. Waarschijnlijk zou het bestaan van deze archipel met zijn handje vol bewoners ook volkomen onopgemerkt zijn gebleven, ala het niet recies op een van de nauwste deelen van de Middellandsche Zee gelegen was en door de natuur voorbestemd scheen te zijn om met zijn steile, onneembare klippen en natuurlijke l aven een vesting te vormen. Reeds in de vroegste tijden, toen de Phoeni- ci6rs op jacht naar avontuur en goud de golven van de Middellandsche Zee kliefden, lieten zij een begeerig oog op dit eiland v&Uen, hoewel het op zich zelf niet veel te bieden had, daar het gedurende acht maanden van het jaar door de hoog aan den hemel staande zon crschroeid werc en de schrale bodem slechts weinig groei kracht verleende aan de enkele boomen. die e. ^roeiden. Een paar kleine beekjes zorgden slechts zeer onvoldoende voor drinkbaar water. Toch beschouwden alle volken rond de Mid dellandsche Zee, en later ook de vreemde ver overaar? uit het Noorden, Malta als een prijs, die iedere krachtsinspanning en elk offer waard is. Het beheerschte immers door "ijn ligging de verkeerswegen door de Middellandsche Zee! De Phoeniciërs, Grieken en Romeinen, en later de Vandalen, Gothen, Arabieren, Noormannen en Spanjaarden, allen hebben zonder uitzon dert! verbitterd om het bezit van het eiland gestreden, totdat Karei V van Spanje het tenslotte aan de rteeds verder uitwijkende Jo- hanniter Orde gaf, die hierdoor de naam van „Malthezer Ridders" verwierven. Dit geschied de in het jaar 1526. Hierna bleef het eiland tot den Napoleontischen Tijd verschoond van aanvallen. Bjj zijn tocht naar Egypte in 1798 nam Napoleon Malta, waarvan hij echter slechts kort profijt heeft gena'l, -laar de En gelschen het na een besassenue overwinning op de Fransche vloot terug wonnen. Engeland verwierf daarmede wederom eer. belangrijk steunpunt op den weg naar het Oosten. Op het oogenblik is Malta, naast Gibraltar en Alexandrië een van de belangrijnste Britsche steunpunten in de Middellandsche Zee en zor- der twijfel een sterke strategische positie. La Valetta, de hoofd- en havenstad van Malta, is een stad, die overwegend in Italiaan sche stjjl is gebouwd. Men kan echter nog zeer goed de invloed van de Arabische bouw kundigen waarnemen, die hier honderden jaren geleden gewerkt hebben. Hoewel er op Malta een vrij groot aantal stadjes en dorpjes zijn, worden zij door Le Valetta zoo volkomen over- heerscht, dat men bij het woord Malta aan La Valetta denkt en de naam van de stad dan ook slechts zelden gebruikt. De helft van de 200.000 bewoners van Malta zijn in deze verzameld. Vanzelfsprekend heeft het Engel- sche garnizoen er een groot aandeel in. De huizen staan er dichtaaneengevoegd om de zon zooveel mogelijk bulten te sluiten, want de Maltheze- brengt evenals de Italianen het oude Itaiiaansche spreekwoord in practijk „Slechts vreemden en honden gaan in de zon" De rechte, vlakke str. ten worden hier en daar onderbroken door uitbouwsels van Oostersche herkomst, door paleizen uit den tijd der Mal thezer ridders, en door fraaie viaducten en bolwerken, terwhl vele heiligenbeelden op hoeken van straten en schitterende kerken van diep religieus gevoel getuigen. cien andere vre -m, e aanblik vormen de geiten, die in klein kudden als loopend* melk wagens door de straten worden gedreven en er onmiskenbare blijken van afleggen dat zij hun beroep verstaan. Ook de kleine Malthezer- honden, de zoogenaamde „Malthezer Leeuw tjes" zijn wereldberoemd. De bevolking van Malta Is een mengelmoes van allerlei rassen, wat ook niet anders te verwachten is, daar het zooveel verschillende heerschers heeft gekend. Een „nationale klee derdracht" treft Tien er, althans onder de mannen, niet aan. De vrouwen hebben daaren tegen een kleeding, welke er op ingericht is, de inwerking van de zonnestralen zooveel mo gelijk tegen te gaan. Zij gaan over het alge meen in het zwart gekleed en dragen daarbij de „Faldetta", dat een nationaal kleedingstuk genoemd kan worden. Deze „Faldetta" kan men het beste vergelijken met een breedge- randen hoed, waaraan een sluier is bevestigd, die al naar den stand van de zon het gezicht kan beschermen. Ook wat de volksontwikkeling betreft staat Malta op hoogen trap. Reeds sedert 1769 is er een univeriflteit gevestigd, terwijl de Malthezer literatuur door haar rijkdom aan volksliederen en sagen tot een bron van onderzoekinge voor vela geleerden is geworden. Het is te begrijpen dat op dezen schralen grond niet alle bewoners van Malta hun brood kunnen verdienen. Daarom gaan velen van hen naar de Levant- en Noordafrikaansche havens zi. vaak de langzamere inheemsche arbeiders om daar in hun onderhoud te voorzien, waarbij zware concurrentie aan doen. Hierdoor is het ook te verklaren dat de Malthezers In som mige streken geen goeden naam hebben. Op ongeveer tien kilometer afstand van La Valetta ligt de vroegere hoofdstad van Malta Cittavecchia, met al de bouwwerken der Mal thezer orde. Het was hier in Cittavecchia dat in het jaar 61 de apostel Paulus bij den Ro- meinschen Ctadhouder Publius onderdak ver kreeg. toen zijn schip op de rotsen was geloo- pen. Dit stadje is de oudste nederzetting op Malta. Hier vindt men nog resten van gebou wen uit den tijd der Phoeniciërs, en eenige zeer mooie kerken en kloosters. Hoe men het eiland ook doorkruist, overal stuit men op de stille getuigen van een oeroude cultuur. (Niet officieel) 5de klasse, 10de lijst Trekking van Dinsdag 4 Februari 1044 Hooge Prijzen f 1000.— 21730 f 400.— 9122 19515 f 200.— 5008 11248 12481 12899 19478 f 100.— 4007 7503 7684 11773 12509 17278 173SI 17700 20821 Prijzen van f 70. 1071 1092 1120 1161 1489 1553 1599 1031 1828 1868 1874 1985 1991 2094 2111 2219 2223 2415 2439 2456 2541 2555 2561 2635 2645 2648 2823 2828 2968 3028 3214 3428 3507 3545 3592 3757 3856 3946 3962 4068 4100 4214 4235 4357 4670 4705 4785 4790 4791 4905 4908 4962 5247 5252 5269 5275 5307 5354 5405 5454 5542 5578 5915 5978 6087 6095 6145 6218 6223 6261 6379 6489 6530 6544 6930 6989 7023 7030 7060 7343 7395 7401 7627 7694 7771 7951 7959 7969 8044 8092 8100 8251 8447 8601 8806 8837 8997 9082 9303 9394 9403 9457 9516 9729 9744 9753 9783 9857 9989 10031 10100 10257 10267 10287 10353 10356 10371 10388 10446 10476 10629 10569 10609 10724 10735 10787 10810 10852 10894 11019 11027 11280 11376 11387 11403 11527 11588 11613 11669 11727 12130 12313 12318 12409 12705 12746 12774 12820 12849 12896 13119 13180 13223 13380 13478 13493 13557 13586 13638 13668 13729 13744 13830 14084 14124 14133 14228 14240 14279 14300 14505 14526 14624 14701 15206 15308 15449 15780 15850 15864 15898 15905 16049 16178 16185 16227 16390 16418 16419 16525 16556 16648 16714 16862 17324 17439 17539 17650 17829'17879 17925 17954 18388 18567 18621 18803 18984 18990 19014 19042 19183 19275 19477 19499 19539 19588 19646 19683 19703 19744 19868 19901 20022 20094 20201 20233 20287 20358 20419 20747 20791 20828 20898 20964 21052 21215 21393 21400 21447 21476 21496 21503 21633 21864 Nieten 1017 1033 1073 1093 1149 1268 1306 1314 1333 1335 1365 1379 1424 1449 1466 1478 1492 1532 1586 1650 1668 1714 1748 1756 1786 1791 1806 1823 1836 1858 1863 1956 1959 1990 2051 2068 2088 2095 2109 2115 2143 2164 2188 2287 2355 2378 2391 2406 2432 2433 2457 2493 2529 2636 2650 2678 Z733 2764 2770 2779 2804 2881 2914 2935 2948 3105 3146 3198 3218 3296 333 1 3357 3366 3433 3475 3493 3541 3579 3610 3627 3654 3668 3707 3717 3744 3749 3762 3792 3813 3831 3850 3875 3907 3910 3919 3921 3927 3930 3965 3977 3983 4025 4062 4073 4115 4151 4167 4200 4292 4360 4395 4433 4436 4488 4496 4560 4561 4582 4641 4675 4704 4739 4746 4809 4818 4850 4872 «09 4952 5041 5081 5112 5209 5226 5242 5268 5293 5364 5422 5449 5480 5546 5571 5616 5617 5630 5631 5636 5653 5682 5688 5696 5707 5822 5849 5863 5876 5893 5919 6019 6063 6092 6126 6130 6138 6152 6228 6233 6240 6283 6309 6330 6359 6407 6424 6429 6497 6499 6542 6599 6643 6700 6714 6735 6770 6802 6825 6833 6875 6888 6899 6926 6836 6956 6958 7012 7024 7007 7133 7162 7184 7204 7227 7232 7238 7284 7294 7307 7311 7332 7346 7364 7370 7404 7414 7431 7462 7478 7500 7525 7538 7577 7616 7635 7646 7690 7696 7709 7716 7717 7718 7724 7753 7759 7764 7782 7805 7813 7839 7864 7868 7906 7929 7992 8005 8037 8083 8090 8119 8165 8174 8211 8231 8237 8265 8311 8332 8407 8415 8416 8428 8438 8484 8511 8529 8574 8635 8681 8695 8750 8803 8826 8849 8915 8933 8939 8943 8972 8974 8984 9002 9007 9011 9021 9022 9060 9062 9671 9087 9092 9098 9100 6101 6116 9193 9205 9222 9249 9285 9294 9335 9355 9409 9472 9487 9526 9537 9542 9582 9611 9657 9682 9685 9748 9756 9775 9802 9837 9883 9889 9914 9932 9975 9980 9983 10041 10145 10148 10196 10206 10243 10322 10359 10404 10422 10433 10467 10493 10513 10534 10575 10593 10793 10949 11006 11043 11082 11084 11098 11105 11145 11189 11251 11363 11301 11352 11386 11395 11399 11406 11457 11484 11506 11516 11560 11591 11002 11623 11643 11679 11711 11759 11767 11768 11805 11806 11829 11856 11872 11886 11909 11911 11968 12018 12041 12072 12076 12101 12120 12162 12212 12246 12248 12272 12274 12307 12315 12326 12345 12398 12478 12484 12494 13501 12544 12596 12604 12608 12618 12645 12648 12660 12711 12724 12758 12773 12795 12799 12801 12807 12825 12834 12360 12867 12907 12933 13023 13025 13030 13039 13065 13056 13144 13154 13174 13206 13213 13244 13260 13267 13274 13312 13313 13365 13402 13431 13467 13472 l'u656 13565 13613 13645 13735 13773 13782 13795 13817 13877 13937 13973 13982 14097 14121 14148 14164 14203 14218 14283 14297 14298 14334 14348 14352 14389 14420 14430 14440 14478 14481 14498 14535 14539 14547 14594 14659 14677 14678 14752 14797 14836 14843 14845 14867 14878 14944 14966 1*987 15033 15048 15000 15170 15288 15326 15349 15400 15464 15479 15490 15491 15505 15513 15518 15580 15713 15733 15761 15797 15821 15833 15854 15888 15934 15937 15979 15987 16092 16105 16209 16222 16235 16246 16260 16312 16379 16403 16437 16485 16503 16614 16528 16592 16598 16604 16634 16641 16645 16668 16700 16717 16743 16794 16811 16825 16826 16869 16951 16997 17003 17075 17083 17191 17213 17250 17306 17355 17364 17378 17423 1746S 17486 17519 17558 17571 17593 17629 17634 17648 17718 17727 17784 17819 17821 17852 17873 17892 17911 17922 17930 18025 18038 18094 18204 18272 18278 18291 18328 18381 18385 18408 18437 18440 18442 18480 18502 18511 18526 18569 1 8589 18612 18627 18710 18748 18800 18805 18853 18861 18865 18898 18956 18965 18969 19036 19097 19107 19116 19153 19172 19177 19241 I9320 19327 19430 19504 19520 19536 19569 1SS26 19632 19636 19698 19739 19771 19776 19793 19795 19838 19851 19890 19937 19938 19961 20003 20051 20070 20081 20118 20160 20164 20179 20196 20215 20218 20243 20247 20282 20405 20406 20421 20423 20515 20524 20546 20563 20604 20626 20642 20682 20688 20691 20693 20728 20730 20759 20826 20862 20890 20998 21045 21171 01^0 21240 21210 21332 21357 21358 21398 21406 21448 21487 21587 21605 21651 21658 21682 21711 21748 2.752 21803 21885 21925 21926 21932 21961 21972 ,J^rb±rngeD5e kI:ss °e lijst: 4407 ma. ma!' 1198? 72311 12634 mJi' 12634: 119,6

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8