Dr. Colijn verlaat „De Standaard" De nieuwe reizigerstarieven DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 6.35 uur Britsche verplichtingen jegens de V.S. Japan heeft medelijden met de reqeering te Batavia BATAVIA Amerika's economische oorlogsvoering Willkic op terugreis in Lissabon aangekomen Dominee Nlemöüer Duitschers vechten in Albanië IC-ONTNGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Japan-Nederl. Indië wil verder onderhandelen Nederlandsche Spoorwegen en duurt tot morgenochtend 912 uur HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DONDERDAG 6 FEBRUARI 1941 69e JAARG. No 9150 .Koosje" is veertig jaar in dienst bij de familie Alphonj Diepenbrock te Amsterdam en gedurende het leven van den beroemden componist heeft zij heel wat personen van wereldnaam, onder wie Gustav Mahler en Richard Strauss, op haar kookkunst vergast (Foto Pax-Holland) t Senaatscommissie gaat vragen richten omtrent een eventueel gebruik der Britsche vloot als tegenprestatie voor leveranties. De commissie van den Senaat voor buiten! andsche zaken der V. S. heeft besloten aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken te vragen of En geland eenigerlei „definitieve ver plichtingen" ten opzichte van de Vereenigde Staten heeft aangegaan met betrekking tot het gebruiken van de Britsche vloot als tegenpres tatie voor de Amerikaansche hulp aan Engeland. Dit besluit werd genomen op aandringen van den republikeinschen senator Vanden- berg. Deze baseerde zich bij het indienen van zijn verzoek op een uitlating van de journaliste Dorothy Thompson, waarin wordt gezegd: „Onze steun aan Engeland gaat vergezeld van .definitieve verplichtingen van Engeland tegenover ons met betrekking tot de Britsche vloot." Dit veronderstelt ge meenschappelijke belangen. Vóór Vandenberg had de president van de universiteit te Rochester, Valentine, zijn stem verheven tegen het wetsontwerp tot steun aan Engeland en het Congres verzocht, de corttrole over het bewapeningsprogram niet uit handen te geven, doch Engeland financieel te ondersteunen. Huil antwoordt. Naar aanleiding van de vrafkg van sena tor Vandenberg. heeft de minister, Cordell Huil, op de persconferentie een verklaring afgelegd. De Amerikaansche regeering. zoo zeide hij heeft een dergelijke verzekering slechts een maal ontvangen en wel in den vorm van de destijds gepubliceerde nota-\Visseling tus- schen Churchill en hem Huil bij den ruil van vijftig Amerikaansche torpedoja gers tegen steunpunten voor de Amerikaan sche weermacht. Verzet niets te beteekenen. In een commentaar op het verzet van Ne- derlandsch Indië tegen het scheppen van een Groot-Oostaziatisch gebied van gemeen schappelijke welvaart door Japan schrijft de „Twjoegia Sjogyo", een der vooraanstaande Japansche hoofdstedelijke bladen, in een hoofdartikel, dat Nederlandsch Indië slechts de kolonie is van een land, welks Koningin alleen nog onder Engelsche be scherming kan voortbestaan. Het blad voegt hieraan tóe, dat het in zekeren zin medelij den heeft met de regeering van Ncder- iandsch-Indië, die, ofschoon wellicht niet uit eigen wensch, toestaat, dat het geplaatst is onder het juk van de Britsche regeering, die thans zelf moeite heeft, zich te handhaven. Het blad besluit met te zeggen, dat het ver zet der Nederlandsch-Indische regeering niets te beteekenen heeft en dat Japan al leen voort zal gaan op den weg. dien het voor zich heeft uitgestippeld, waaraan het de hoop toevoegt, dat de Nederlandsch-Indische regeering om der willp van Nederlandsph- Indië zelf haar houding zal herzien. Een ander vooraanstaand blad, de „Miya- ko Sjimboen". wijst er in een hoofdartikel op, dat, wat ook de politiek of de wilsuitin gen van de gevluchte Nederlandsche regee ring mogen zijn, deze niets anders dan de politiek of de wilsuitingen zijn van de Brit sche regeering. Het blad komt tot de conclu sie, dat de eenige ontwikkelingsweg samen- werkin gmet Japan is en dat Nederlandsch- Indië geen grootere dwaasheid zou kunnen begaan dan als speelbal van Engeland en Amerika zijn ondergang tegemoet te gaan. Uit officieuze bron te Tokio wordt gemeld, dat het hoofd van de afdee- ling handel van het departement van economische zaken te Batavia, Van Hoogstraten, een voorstel tot hervatting der afgebroken handels besprekingen aan den Japanschen consul-generaal te Batavia heeft overhandigd. In officieuze Japansche kringen wordt naar aanleiding van dit bericht verklaard, dat Ned.-Indië hierdoor „voor het eerst se dert de Japansche voorstellen in de eerste helft van Januari, tot voortzetting van het overleg een duidelijk standpunt in neemt." Te Tokio wordt verwacht, dat in de eerstvolgende dagen voorbereidende bespre kingen tot hervatting der onderhandelin gen zullen worden gevoerd. Uitvoercontröle verscherpt. Krachtens een besluit van Presi dent Roosevelt zal de uitvoer van radium, uranium, apparaten voor het boren naar petroleum, machi nes voor olieraffinaderijen, kalfs leer en kalfshuiden met ingang van 10 Februari worden gebonden aan een uitvoervergunning. Verder is de regeering der Vereenigde Staten voornemens, naar de correspondent te Washington van de „International News Service" van betrouwbare zijde zegt te heb ben vernomen, binnenkort een federaal bu reau voor economische oorlogvoering („fe- deral economie defense committee") op te richten. De oprichting van dit centrale bu reau zou de Vereenigde Staten in de ge legenheid stellen, Engeland bij zijn econo mische hlokkade tegen de Asmogendheden te steunen. DE RUSSISCHE ARBEIDSRESERVES. Een verordening van het centrale bestuur voor de arbeidsreserves, die gisteren door de Moskousche bladen is gepubliceerd, kon digt aan, dat nog 136.000 jongelingen van 17 jaar worden opgeroepen voor de kortgele den ingerichte fabrieksscholen. In hoofdzaak zullen zij opgeleid worden voor de houtin dustrie en de industrie der bouwmaterialen. DUITSCHE OVERHEID BELAST NIET-ANTIREVOLUTIONNAIR JOURNALIST MET HET MEDE- REDACTEURSCHAP. In het anti-revolutionnaire dagblad „De Standaard", dat onder het politieke hoofd redacteurschap stond van dr. H. Colijn, is gisterenavond een onderteekend artikel van fijn hand verschenen, getiteld ..Ten af scheid". waaruit blijkt dat dr. Colijn zich uit zijn functie aan het blad heeft terug getrokken. Wii lezen in den aanhef van het artikel: „De Duitsche bezettende macht heeft hst wenschelijk geacht ten aanzien van De Standaard een maatregel in overweging te geven, die ons blad. in vergelijking met ve le andere bladen in een uitgesproken uit zonderingspositie plaatst." „Die maatregel bestaat hierin, dat van ,.De Standaard" verlangd wordt een door de Duitsche autoriteiten aangewezen Neder landsch journalist uit het buitenland, die niet de anti-revolutionnaire beginselen toegedaan is. in de Redactie van ons blad op te nemen." „Deze eenigszins ongewone figuur in de Perswereld in Nederland zou bij eiken politieken leider van een dagblad de vraag doen opkomen of hij, onder zulke omstan digheden. zijne functie zou kunnen blijven vervullen. Rekening houdend bovendien met de bij zondere plaats, die ik in onzen eigen volks kring en ook nog wel bij velen daarbui ten inneem, is het niet alleen niet te verwonderen, dat die vraag ook door mij gesteld moest worden, maar kan het nog minder verbazing wekken, dat ik haar in ontkennenden zin heb beantwoord." „Dat wil dus zeggen, dat de band tusschen „De Standaard" en mij, ruim 20 jaar geleden gelegd, thans verbroken is. Ik heb mijn arbeid aan ons blad neergelegd." Dr. Colijn merkt dan verder o.a. op, dat 't principieels en politieke karakter van „De Standaard" ongerept kan worden ge handhaafd. en dat een door de commissa rissen der vennootschap te benoemen com missie van redactie voortaan de principieel- politieke hoofdredactie zal voeren en de hoofdartikelen zonder voorcensuur zal schrijven. Elders in het anti-rev. blad richt de heer Max Blokzijl, die tot voor enkele maanden als Berlijnsch correspondent van het Alge meen Handelsblad optrak, en daarna de redactie dier courant verliet, zich tot de lezers van „De Standaard" met de volgende mededeeling: „Met den dag van heden neem ik. op grond van een besluit van Commissarissen en Directie, deel aan de redactioneels lei ding van „De Standaard." In de principieel politieke houding van het olad brengt zulks geen wijziging. Het zal mijn bijzonder streven zijn den lezer met de groote gebeur tenissen. die van Midden-Europa uitgaan, op grond van jarenlange eigen ervaringen ter plaatse, nog beter vertrouwd te maken. Duitsch commentaar op zijn be zoek aan Ierland. Wendell Willkie is gisteren op de terug reis naar Amerika te Lissabon aangekomen. De Berlijnsche correspondent van het V.P.B. meldt uit Berlijn: Van het bericht over Wendell Willkie's bezoek aan den lerschen minister-president de Velera, wordt in Berlijn, in verband met de verhouding tiisschen Engeland en Ier land met belangstelling kennis genomen. Sterker nog moet de belangstelling genoemd worden, welke men voor het bezoek van den Amerikaanscihen staatsman aan Engeland koestert. Mert krijgt den indruk, dat Willkie tijdens het onderhoud met de Valera be proefd heeft om Ierland milder te stemmen in zijn beoordeeling van de situatie, vvaar- in Engeland zich op het oogenblik bevindt. In geval Ierland zijn tactiek ten opzichte van Engeland mocht wijzigen, moet Willkie een verbetering van het Iersche verzorgings- vraagstuk hebben toegezegd. Wanneer deze veronderstellingen in de Engelsche ners juist mochten zijn, dan zal Duitschland met toenemende oplettendheid de Engelsche tactiek ten opzichte van Ierland blijven vol gen. Met ingang van 1 Maart a.s. zullen zoo als gemeld de reizigerstarieven der Neder landsche Spoorwegen worden verhoogd. In verband met deze tariefsverhooging zul len thans geen abonnementskaarten voor langer dan een maand beschikbaar worden gesteld tegen het oude, dus thans geldende tarief. Voor de gewone enkele reiskaarten wor den de prijzen per kilometer thans als volgt: le klas 4.82 ct., 2e kl. 3.69 ct., 3e kl. 2,56 ct. Het nieuwe enkele reistarief is een even redig kilometertarief, d.w.z. de prijs per ki- limeter, ongeacht den af te leggen afstand, blijft dezelfde. De thans geldende prijzen van het enkele reistarief worden berekend vol gens een staffel tarief, daar men immers voor afstanden van 150 tot en met 300 km. 25 voor afstanden boven de 300 km. 62% min der betaalt dan voor afstanden tot en met 150 km. De prijs per km. bedraagt tot 1 Maart: t.m. 150 km.: le kl. 4,25; 2e kl. 3.25; 3e kl. 2.25 ct.; voor eiken volgenden k m. t.m. 300 km.: le kl! 3,18, 2e kl. 2,43, 3e kl. 1.68 ct.; voor eiken km. meer bóven 300 km.: le kl. 1.59 ct., 2e kl. 1.21 ct., 3e kl. 0,84 ct Wanneer wij de tarieven willen vergelij ken, kunnen de volgende voorbeelden dienen: 3e kl. 100 km. 3e kl. 200 km. 3e kl. 300 km. Bestaand Nieuw f2.25 f2.60 f 4.25 f 5.15 f5.90 f7.70 Van de gewone retourkaarten worden de nieuwe prijzen als volgt: 1 kl. 2 kl. 3 kl. Tot en met 50 km 7,38 5,64 3.89 ct. p. km Boven 50 km eiken km meer 7,89 6,05 4,20 ct p. km In plaats van de gebruikelijke opwaart- sche afronding op veelvouden van 5 cents wordt de afronding van afstanden van minder dan 50 km, indien het af te ronden gedeelte minder dan 2% ct. bedraagt, naar beneden afgerond op een veelvoud van 5 ct. De bestaande prijzen bedragen le kl. 6,13 ct., 2e kl. 4.69 ct en 3e kl. 3,25 ct. p. km. Ter vergelijking kan het volgende dienen: bestaand nieuw 3e kl. 25 km 0.85 0.95 3e kl. 100 km 3.25 4.05 3e kl. 200 km 6.50 10.35 Voor de vacantiakaarten zullen de prij zen bedragen: Nieuw le kl. 9.25; 2e kl. 7.10; 3e kl. 4.95 De bestaande prijzen zijn le kl. 7.50; 2e kl. 5.75; 3e kl. 4.00. Voor de sportgezelschapsbiljetten zullen de prijzen bédragen, voor een reis heen en terug voor ten minste 12 personen: Geldig gedurende 1 dag 2e kl. 3,7 ct, 3e kl 2,6 ct per km. Geldig gedurende 4 dagen 2e kl. 4,6 ct, 3e kl 3,2 ct per km. De bestaande prijzen zijn: Geldig gedurende 1 dag 2e kl. 2,88 ct, 3e kl. 2.00 ct' per km. Geldig gedurende 4 dagen 2e kl. 3.61 ct,, 3e. kl. 2,50 ct. p. km. Retour-vacantiekaarten, gezins retours, gewone gezelschapsbiljet ten en bijzondere retourkaarten zijn niet verkrijgbaar. Vanavond gaat de verduistering in om Zij pikken ook een graantje mee. Straatjongens als de musschen zijn, laten zij zich niet gauw afschrikken (Foto Weltbild) Toenemende kennis van" menschen en din gen leidt tot beter begrijpen." „De eerlijke wensch van dit blad, met de bezettende macht loyaal samen te werken, moge bij deze gelegenheid opnieuw tot ui ting komen." Ook voor bagage worden de prijzen ver hoogd. Voor gewone zendingen wordt ech ter vrijwel geen verhooging toegepast. Bundels rijwielkaarten tegen verlaagden prijs worden niet meer beschikbaar gesteld. Voor oningepakte rijwielen worden de prijzen: a) voor verzending met een door den reiziger verlangden, niet voor het ver voer van rijwielen uitgesloten trein: voor afstanden t.m. 40 km. 40 ct., en voor afstan den grooter dan 40 km. 130 ct.; b) voor ver- zendjng met treinen naar keuze van den spoorweg, ongeacht den afstand, 80 ct. De bestaande pijzen zijn onderscheidenlijk 30, 90 en 65 ct. De prijzen van rijwielabonnementskaarten worden.» Geldig 8 dagen, uitsluitend v. houders. bestaand nieuw 8-d. abonnementskaarten f 5.f 6.15 geldig 1- maand f 15.f 18.— geldig^ 3 achtereenv. mnd. f 40.f 47. geldig 6 achtereenv. mnd. f 70.f 83. geldig 12 achtereenv. mnd. f 120.f 141. Abonnementskaarten. De prijzen van de algemeene abonnements kaarten zullen worden: le kl. 2e kl. 3e kl. voor de 1ste maand f 78.f 66.50 f 46. voor elke volg/ mnd. mits onmiddellijk aanslui tende aan de voorafg. f59.50 f52.f36. Bestaande prijzen le maand f67.— f58.— f40.— v. aansl. verd. mnd. f.50.f 43.50 f 30.— Toeslagkaarten d-treinën (voor abonne mentshouders) worden niet verhoogd. De prijzen van de 8-daagsche abonnements kaarten zullen bedragen: le kl. 2e kl. 3e kl. Nieuw f 31.f 26.75 f 18.50 Niet tot het katholieke geloof overgegaan. In buitenlandsche kringen is het gerucht verspreid, zoo vernemen wij van welinge lichte zijde te Berlijn, dat ds. Niemöller tot het katholieke geloof toegetreden zou zijn. Inlichtingen uit bevoegde bron hebben aan het licht gebracht, dat dit tot dusverre niet het geval is. In kringen van diocees, die tot het be- lijdenisfront behooren. heeft dit gerucht groote ontsteltenis gewekt. Zij zagen reeds in de mogelijkheid van een dergelijken stap van ds. Niemöller een mislukking van het streven der door Niemöller in het leven ge roepen godsdienstige groep. De bevoegde katholieke instanties weten overigens nieie van toetreding van Niemöller tot het katho lieke geloof. In Berlijnsche kerkelijke kringen is men van opvatting, dat een dergelijke stap van Niemöller geen verandering zou brengen in de houding van de Duitsche autoriteiten tegen over Niemöller. In de Italiaansche pers is voor het eerst een bericht verschenen over de medewerking van het Duitsche vlie gerscorps aan de Italiaansche oorlog voering in Albanië. De thans bestaande prij zen zijn: f25.f21.75 f 15. Nieuwe prijzen traject- kaarten, per kilometer en per maand f 1.26 f 0.96 f 0.68 Bestaande prijzen f 1.08 f 0.82 f 0.57 Nieuwe prijzen weektra- iectkaarten, per kilome ter en per week 36,4 27.8 192 ct. De bestaande prijzen zijn: 31 24 165 ct. Weekkaarten worden per k.m. in de 3 kl. 12,8 ct, thans 11 ct. De naam van jongeliedenkaarten wordt veranderd in ieugdkaarten. De verhouding der prijzen ten opzichte van de trajectkaar- ten blijft ongewijzigd De priizen worden: le kl. 2e kl. 3e kl. voor 1' maand f 01.— f 0.77 f 0.55 p. km. voor 11 maanden f 11.f8.50 f6.p. km. De verhouding van de prijzen van maand- trajectkaarten met verkorte geldigheid, ver korte werk-weekkaarten en maand-ieugd- kaarten met verkorte geldigheid ten opzichte van maand'traiectkaarten. weekkaarten en ieugdkaarten blijft dezelfde. De prijzen wor den dus evenredig verhoogd. In het tarief voor abonnementskaarten en in het Nederlandsche reizigerstarief in hun uitgave van 1 Maart zullen de bestaande speciale tarieven worden opgenomen, zoodat deze als afzonderlijke tarieven zullen ver vallen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1