NIPPER EN PELLE Het granaatappelsap Nood leert bidden Radioprogramma Groene erwten gehamsterd FEUILLETON Commissarissen der Provincie benoemd Britsche bommen op ons land Petroleumventer loopt tegen de lamp Toen dominéé op vis'te kwam.... Goud in Luxemburg In de naailokalen van de nationaal-soeia- listische Frauenschaft, zegt de N. R. Crt., heerscht de grootste vindingrijkheid. Er zijn namelijk huisvrouwen die ontdekt heb ben, dat haar oude naaimandje een ware goudmijn is. gevuld met allerlei kleine lap jes en onderdeelen van kleedingstukken die zij zeer wol ontberen kunnen en die zich heuech nog leenen tot de meest gedurfde omvormingen. Een huisvrouw vond bij voorbeeld een oude half vergeten omslag doek van geruite stof. Zou men zooiets kunnen gebruiken? Natuurlijk, en met vaardigheid werden er twee jongensblouses van gefabriceerd. En zoo van een oud-mo- dische witte gebreide heerenshawl aller liefste babybroekjes, van een gebloemde mouselin mantel jurkjes voor het jonge meis...e. Een andere vormlooze, door de motten opgevreten damesmantel vierde zijn verjongde opstanding als een solide gevoerd, uit broek en jas bestaand costu- me voor een kleine jongen. ..Eén voor allen, allen voor één", deze gchoone stelregel vindt hier in de lokalen zijn consequente toepassing; want al kan men onder de huidige omstandigheden geen wol meer weggeven, men vindt toch allicht Iets dat te ontberen is. Welnu, aan alle Duitsehe vrouwen werd een oproep gericht om al zulke ongebruik te, niet te gebruiken en dlus misbare stukken op te zenden, het liefst in den vorm van vierkante breisels. Er werd ge hoor aan gegeven: honderden resten van stof kwam ensamen. menig stukje was op zijn beurt weer gelapt. Uit deze bonte, we melende hoop werden die heerlijk warme dekens voor de soldaten van Narvik ver vaardigd. Ook worden wel eens kostbare stukken geofferd. Zoo kwam op een goeden dag zoo waar een gekleede jas binnen. Wat zou men daar van maken? Een damesmantel vond men. dat was het meest geëigend; en dan viel ook nog van de pijpen profijt te trekken door er een paar voorbanpn van te maken, terwijl een oude bruidsjapon dienst deed als de voering. Een typische ge- darhte dat tilt twee zoo verschillende za ken. aan twee zoo verschillende personen toebehoord hebbend, thans een kleeding- Stuk was tot stand gakomen voor een dor de. Niets wordt weggeworpen, de laatste overblijfselen van een deurgordijn worden verwerkt tot een paar warme, met wit bont gevoerd bordeaux-ronde pantoffels; het vilt van drie hoeden over elkaar geplakt, le verde zolen op: hetgeen restte van eover- coats d'e hun rol hadden uitgespeeld, trans formeerde zich tot hokshandsrhoenen voor de soldaten, bij wie het levendige geest drift wekte. Wanneer tenslotte alle mogelijkheden tot ten nutte making uitgeput zijn. dan wordt het allerlaatste afval naar een fabriek ge voerd. waar het verwerkt wordt tot opvul sel van kussens, dekens en andere prac- tische dingen. Zoet winstje! Tegen een 43-iarigen bewoner van de Loosduinschekade in Den Haag is proces verbaal opgemaakt wpgens overtreding van de Distributiewet 1939 en het Prijs- heheerschingsbesluit. Deze had n.1., voor dat op 4 November 1.1. de distributie van peulvruchten afkwam, een partij van 6000 Kg. groene erwten gekocht voor f 20.30 per 100 Kg. en hiervan geen aangifte gedaan hij de Akkerbouwcentrale. Thans verkocht hij de erwten voor f 32.per 100 Kg., het geen overtreding beteekent van het Prijs- beheerschingsbesluit. De politie kon nog 3000 Kg. in beslag nemen. Voorts had hii nog een 27-iarigen compagnon, eveneens wonende aan de Loosduinschekade die. om zelf nog iets te verdienen, den prijs had opgedreven tot f 33. daoA CUiet ÏÏL. <&til 20. En hoe zou dat ook kunnen, zonder eenige ondervinding? Jullie zijn net kleine kinderen, die over ijs gaan loopen dat hen nog niet kan dragen. Natuurlijk doen jullie dit uit on wetendheid en uit onwetendheid zakken jullie er dan ook door. Als groote menschen zich als domme, kleine kinderen gedragen, zullen ze daarvoor moeten boeten en dat hebben ze dan ook heusch wel verdiend zei Diana met een som bere stem. Weston's wenkbrauwen gingen omhoog. Slaat dat op mij vroeg hij geamuseerd. Diana keek een andere richting uit, toen ze zei: Ik kan me niet voorstellen dat U ooit iets in Uw leven gedaan zou hebben dat dom en idioot is. Dan hebt U het mis, zei hjj kalm. Ik ben niet van plan U te gaan vertellen wat het is, dat ik gedaan heb, maar het is wel de grootste ^dwaasheid, die een mensch be gaan kan. ~5n daar ik niet handelde in onwe tendheid heb ik mijn straf zeer zeker ver diend. Vol belangstelling keerde ze zich naar hem toe. Maar nu neft U daar toch zeker niet meer onder te lijden? vroeg ze. Mannen behoeven nooit hun heele leven te boeten voor een dwaasheid, is het wel? Hij haalde zijn schouders op. Ik draag er nog steeds de gevolgen van," zei hij kortaf. k mag dan geen groote behoefte hebben aan gezelschap in den gewonen zin van het woord, maar het leven van een paria is werkelijk niet amusant. -k ben nog steeds van meening, dat het amusanter is dan een leven als het mijne steeds gecontroleerd te worden en het gezel schap te worden opgedrongen van menschen, waar je niets om geeft, is heusch zoo'n pretje niet. Als het mogelijk was, zou ik vandaag nog me' U willen ruilen. 25. De misdadigers ontkomen. 1. „Wel, jullie beide schurken, jullie dachten zeker, dat Jullie een ouden, slimmen detective voor den gek zoudt kunnen houden. Ik was jullie allang op het spoor; nu is 't echter uit met de grap! Bindt ze vast, jongens!" 2. „Wees voorzichtig met Je revolver, beste Sam, Je zou licht een van de jongens kunnen treffen." 26. Op de vlucht. 1. „Dat klopte uitstekend! Wat een geluk, dat de mo tor nog loopt." 2. En voort gaat het met vol gas langs de donkere straat wegen! 3. „Ze zijn ons ontsnapt, die beide schurken, drommels toch!" „Maar waar is Nipper ge bleven?" IN UTRECHT EN LIMBURG. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft de commissaris van de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal en de com missaris der provincie Limburg mr dr. W. G. A. van Sonsbeek eervol gepension- neerd en in hun plaats benoemd ir. F. E. Muller tot commissaris van de provincie Utrecht en M. V. E. H. J. M. graaf de Mar- chant et d'Ansembourg tot commissaris voor de provincie Limburg. Beide heeren zijn lid van de N.S.B. ALGEMEENE KUNSTZIJDE UNIE N.V. In verband met de conversie der 5% obligatieleening werden behalve reeds ge noteerde aandeelen ook nog niet genotecr- de stukken uitgegeven. Naar aanleiding van de aanvrage tot op name dezer aandeelen in de noteering ter beurze, ziin t.a.v. de omwisseling en het uitstaande restant der obligatieleening niet geheel juiste gevolgtrekkingen in de pers verschenen. Mede ter rectificatie hiervan deelt de di rectie der Algemeene Kunstzijde Unie thans mede dat in ttotaal 6220 obligaties en warrants van reeds uitgelote obligaties ter conversie werden aangeboden. waartegen nom. f 9.330.000.aandeelen werden uitge geven. Het uitstaande restant der 5V-> obliga tieleening bedraagt thans f 3.733.000. Plus machinegeweervuur. In tegenstelling met vorige dagen, waarin geen Engelsche luchtaanvallen op ons land plaats vonden, zijn eergisterenavond en gis ternacht enkele Engelsche vliegtuigen bo ven ons land verschenen en wierpen een aantal brisant- en brandbommen af, die in vrije veld of in het water terecht kwamen. Aan eenige woonhuizen werd daarbij in middels lichte schade toegebracht. In twee plaatsen werd door Engelsche vliegtuigen machinegeweervuur op woonhuizen ge opend. dat echter geen noemenswaardige schade aanrichtte. Dooden of gewonden zijn er gelukkig evenmin gevallen. PARTIJ FRAUDULEUS GESLACHT VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Eergistermiddag kreeg de petroleumventer B. K. te Oostzaan onverwacht bezoek van twee crisisambtenaren en den gemeente veldwachter, die een onderzoek in de schuur van eerstgenoemden instelden. De buit was niet gering. Zij troffen daar aan een partij schapen- en kalfsvleesch, dat onder een oude jas was verborgen. Het vleesch was afkomstig van een frauduleuze slachting, daar de vereischte keuringsstem pels ontbraken. Verder werden diverse schapenkoppen aangetroffen, welke met het vleesch en ver schillende slagersingrediënten in beslag wer den genomen. Tegen den petroleumventur werd proces verbaal opgemaakt. WERDEN DE KIPPEN GE STOLEN. In de buurtschap Zuna, gemeente Wier den, was de dominéé op huisbezoek bij een van zijn zieke gemeenteleden, een behoef tige weduwe, en, zooals gebruikelijk is, had den ook de andere leden van het gezin zich in de huiskamer vereenigd tijdens het domi- neesbezoek. Hiervan hebben onverlaten ge bruik gemaakt om het kippenhok leeg te rooven. Toen een der kinderen buiten kwam om de kippen te voederen, waren alle die ren verdwenen. Onder de buurtgenooten heerscht groote verontwaardiging over d°ze laffen diefstal. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel schrijft: De eenige provincie waar de werkloos heid thans tot het verleden behoort is, naar uit een verklaring van den geweste lijken commissaris voor den wederopbouw Guilleaume. mocht blijken, de provincie Luexemburg. Einde November telde men er nog 250 arbeiders die voor verstrekking van werkloozensteun in aanmerking kwamen. Op 31 December was ook dit laatste groep je van de steunlijsten afgevoerd. Bijna over al heeft de industrie haar gewone bedrij- vigheid hervat. De vernielde straatwegen zijn hersteld, de antitankstellingen en ver sperringen zijn opgeruimd. Bij een nauwkeurige telling is gebleken, dat ten gevolge van de verplichte ontrui ming van sommige streken, onmiddellijk na het inzetten van den Duitschen op- marsch en mede als gevolg van de verdere oorlogsverrichtingen, 50 pet. van den vee-, stapel verloren ging. Voor de melkkoeien bedroeg het verlies zelfs 70 pet. Aan de boeren werden door het Nationaal ïnsti- tuus voor Landbouwerediet, voorschotten versterkt, ten einde nieuw vee te kunnen aankoopen. t Met het oog op de toekomst wilde com missaris Guilleaume. de provincie Luxem burg meer dan tot dusver het geval was, voor het toeristenverkeer zien openstellen. De hotelindustrie moet worden verbeterd, nieuwe fiets- en wandelpaden zijn voorzien. Aan de inrichting van jeugdherbergen zal eveneens meer zorg worden besteed. Naar het oordeel van den commissaris kan de productie van houtskool voor gasgenerato ren, In deze boschrijke provincie, voor ve len een nieuwe bron van inkomsten wor den. Interessant is ook nog het feit, dat in de bovenvallei van het riviertje Lhomme. waar de Romeinen reeds de aanwezigheid van goud hadden geconstateerd, nieuwe onderzoekingen worden gedaan ten einde na te gaan of met de exploitatie van deze mogelijkheid* rendeerende resultaten te be reiken ziin. VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.35 Viool met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 NCRV-orkest. 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Huisvrouwenpraktjjk. 3.00 Orgelspel. 3.45 Apollo-ensemble. Oh ja, zei hjj onverschillig. Maar voor hoe lang? Zou U er morgen nog net zoo over denken en over een week en over een jaar? Ja! zei ze pathetisch. Ja! Hjj keek haar oplettend aan. U gelooft dus dat U graag het leven zou willen leiden van een heremiet, constateerde hij. Maai evenals met zooveel andere dingen, hebt U ei geen ondervinding van. Misschien heb ik van sommige dingen toch wel ondervinding, mompelde Diana bin nensmonds Even bleef het stil. Toen hield Weston haar het schaaltje met toast voor en automatisch nam ze een stukje, zonder er naar te kijken. Dank U, zei ze. Toen spraken ze een pooslang niet. Diana zat voor zich in het vuui te staren en scheen haar metgezel volkomen vergeten. Het was Bruno. die aan het zwijgen een einde maakte. Hij kwam lui overeind en ging vlak voor zijn baas zitten, zijn kop vragend naar hem opgeheven. Lachend gaf Weston hem een stukje toast, dat hjj met maak verorberde. Daarna keerde hjj zich naar Diana, om ook haar iets af te bedelen. Geef het hem niet! ei Weston. Ga terug naar je plaats, Bruno! Je bent een leeljjke egoïst. Dat l hjj niet! verdedigde Diana hem m vuur, haar hand op den kop van het dier leggend. Als het moest zou hij voor U sterven, daarvan ben ik overtuigd. Omdat hij niet bete' weet, zei Weston ironisch. Diana gaf Bruno een stukie toast. Je baas verkondigt vreemde ideeën, zei ze. Maar jij zult wel weten, hoeveel die waard zgn. Vindt U mijn ideeën voo vreemd? vroeg Weston. Sommige wel, antwoordde Diana. Maar U vindt datzelfde dan ook van mjj U begrijpt bjjvoorbeeld niet dat ik liever in eenzaamheid zou leven dan gebonden te zjjn door vele banden. U moest maar trouwen, zei hij, nog steeds op diezelfde ironische toon. Dan had U maar één band. Ze lachte kort, vreugdeloos. Welke dwaasheid ik ooit zal begaan trouwen zal ik nooit! zei ze heftig. Werkeljjk! Hij hield haar zjjn sigaret tenkoker voor. U bent dus een tegen standster van het huweljjk! Met bevende vingers nam ze een sigaret. Dat heb ik niet gezegd, antwoordde ze. Alleen maar Jat ik niet zal trouwen. Hij streek een lucifer aan en hield haar het vlammetje voor. Enfin, U kunt nog van opinie veranderen, zei hjj. Dat zal zeker niet gebeuren, zei Diana vol overtuiging en, na een oogenblik: Ik ben van plan werk te zoeken. Wat voor soort werk? Weet ik nog niet. Het antwoord klonk lusteloos. In ieder geval wil ik van huis weg. Dat verbaast me niet. Ik hoor er niet, zei ze. Ik pas niet bjj de menschen daar. De eenige afleiding, die ik hier in Tarford heb, is jagen en dat kun je niet zoo lang doen. Ik zal zeker niet bljjven tot het einde van het seizoen ik ben van plan zoo gauw mogeljjk weg te gaan. U bent nog niet meerderjarig, is het wel? vroeg hjj. Wat doet dat er toe? Ze kunnen me toch niet dwingen hier :e b.jjven! Misschien niet. Maar het is gewoonte dat een meisje, dat minderjarig is, eerst haar ouders of verzorgers raadpleegt voor ze tot een dergelijke stap overgaat. Oh, wat bent U toch hopeloos ouder wets! zei Diana. Dat ben ik niet. weersprak hjj haar. Begrijpt U niet, dat ik probeer U te hel pen? Helpen, het klonk haast honend. Het lijkt er meer op dat U bezig bent mjj in mjjn plannen te dwarsboomen! Het zou jammer zijn als U iets over haast deed, antwoordde hij haar kalm. En daarom breng ik ,U mogeljjke bezwaren on der het oog. Diana zei hierop niets en een pooslang zwegen beiden. Ten laatste sprak hjj weer maar hij keek haar daarbij niet aan. Aangezien ik van mjjn leven een mislukking gemaakt heb, ben i! wel de laatste persoon om iemand raad te geven en dat zal ik lan ook niet doen. Maar één ding kan ik wel zeggen: de rootste fou ten worden soms begaan in onwetendheid. Als een mensch daarvoor steeds moest boeten de hemel sta mjj bjj! Diana gaf geen antwoord. Ze rookte zonder ophouden en bleef maar recht voor zich uit staren. Toen vervolgde hjj, maar op veel lichteren toon. Met het oog op mjjn inktzwart ver leden, kan ik me natuurlijk niet permitteeren meer in bijzonderheden op deze kwestie in te gaan. Maar één ding is zeker: als ik iemand ontmoet, die in het nauw gedreven is, zal ik trachten hem te helpen. Niet uit plicht! Oh nee! Maar uit kameraadschap het gevoel dat r iemand is, die in hetzelfde schuitje vaart. Ook nu zei Diana niets. Ze voelde zich vreemd beklemd en du-fde haast niet op te kjjken Maar energiek schudde ze die beklem ming van zich af en. op gemaakt luchtige toon, zei ze: Kom, L moet eens naai huis. Ze ston op en stak hem haar hand toe. Bedenkt voor alles! Hjj greep die hand er hield die even in de zjjne. Hjj stak een eind boven haai uit en ze moest haar hoofd opheffen om hem aan te kjjken. Denk ei aan, zei hjj en zjjn stem wis buitengewoon ernstig dat i1 steeds tot Uw dienst ben. Vergeet dat 'i-t als U ooit ec._a in het nauw gedreven mocht zjjn! 4.30 Handenarbeid voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", pro gramma voor de Duitsehe Weermacht 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.15 Berichten. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.55 Causerie „Kunstrubber". 9.15 Orgelconcert (opn.). Hierna: Schrift lezing. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum H. 301 m. AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.20 Concertgebouworkest en solist (opn.). 10.00 Morgenwjjding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Nederlandsche koren (opn.). 11.00 Voor de boerenvrouw. 11.20 Het Oost-I "ederlandsch strjjkkwartet 12.00 Berichten. 12.15 AVRO-Amusementsorkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Orgel en zangduo. 1.45 'Gramofoonmuziek. 2.15 Amabile-sextet. 3.00 Modepraatje. 3.20 Omroeporkest en solist. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberich ten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 6.20 Cyclus „Leven en daden onser doorluch- tigste zeehelden". 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP, sluiting. Hij keek haar scherp aan, onderzoekend haast. Maar ze sloeg haar oogen niet neer, ze knipperde zelfs niet met haar oogleden. De volgende seconde liet hjj haar hand los en op geheel andere toon zei hjj: „Ik zal U eVen met de auto thuis brengen ik moet toch die kant uit. Diana, zich onzeker voelend, had zich om gedraaid en was nu bezig haar hoed op te zetten. Is dat werkeljjk waar? vroeg ze. Werkeljjk waar, antwoordde hjj. En dit maal maakte ze geen tegenwerpingen. HOOFDSTUK XX. Het nieuwtje dat Crackmead voor de jacht was opengesteld ging als een loopend vuurtje door Tarford. Iedereen was hoogst- verbaasd, de jongelui Kelso niet het minst. Ze trachten Diana er over uit te hooren, maar deze was zoo gesloten als een bus er was niets uit haar te krijgen. De volgende week zou er weer een bal gegeven worden in het plaatseljjk feestge bouw ditmaal door de familie Wilbers, ter eere van het feit dat hun dochter, Joyce, meerderjarig werd. Diana was hoegenaamd niet blij met het vooruitzicht van het feest, in tegenstelling met haar moeder, wier ver wachtingen hoog gespannen waren. Dan is Fortescue hier, lieve, zei ze. Je zult dus een charmanten partner hebben. Diana antwoordde geïrriteerd dat alleen het noemen van dien naam haar al opstandig maakte. Heusch moeder, al dat gezeur over dien man maakt dat ik al het land aan hem krijg, voor ik hem nog gezien heb! Lady Carvis zuchtte en vroeg zich verdrie tig af hoe het toch kwam dat de tegenwoor dige jonge meisjes zoo moeiljjk te voldoen waren. Toen ik zoo oud was als jjj, zei ze, was ik weken tevoren al opgetogen bjj het vooruitzicht van een bal! Maar Diana luisterde niet langer ze was de trap al op naar boven. Oh, ze wilde dat ze hier weg was! Maar vóór die logeerpartjj voorbjj was, kon ze onmogeljjk gaan die tjjd van huiselijke avondjes en feesten moest ze op de een of andere manier zien door te komen. En het zou zaak zjjn een vrooljjk ge zicht te zetten en onbezorgd te doen, anders zou men wel eens achterdocht kunnen krjjgen f Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7