Heer vet verknjgbaar SABOTAGE, Minder dure zeevisch Noodlottige val Roosevclt dictator over de Engelsche militaire politiek Japan waarschuwt Amerika Handhaving van dc orde in Roemenië De luchtslag boven de Fransche Kanaaikust De overeenstemming der La Platalanden Keuring van geslachte varkens dom en ontoelaatbaar! De kachel te hard opgestookt Pnntendief aangehouden Profijt van den Europeeschen oorlog Amsterdamsche effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHULPEN KOERLAND Stort op 5553 of op 877 Boter en vetten. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „02" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter- en vetkaar ten recht op het koopen van 250 gram bo ter of margarine of 200 gram vet De met ,.29" en „30" gemerkte bonnen van de „oude" boter- en vetkaarten en de ®®t „01" gemerkte bonnen van de „nieu we" boter- en vetkaarten zullen niet gel dig worden verklaard en kunnen derhalve worden vernietigd. De met „02" genummerde bonnen, die op 16 Februari nog niet gebruikt zijn. blij ven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Februari a.s. Brood en gebak. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft elk der met „02" genummerde bon van de nieuw uitgereikte broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „02" genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. De op 16 Februari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig geduren de de week van 17 tot en met 23 Februari a.s., met dien verstande, dat zij geduren de laatstgenoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e.d. Eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „04" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 16 Februari nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zon dag 23 Februari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d. Ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet is bepaald, dat de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken de gemeen ten aanwijst, waarin bij de keuring van ge slachte varkens het onderzoek op trichinen .verplicht is. De varkens worden dan, ten be wijze, dat het trichine-onderzoek heeft plaats gevonden, gemerkt. In de aangewezen gemeenten wordt even eens het varkensvleesch, dat overeenkomstig art. 8 van de Vleeschkeuringswet bij invoer in die gemeenten wordt onderzocht, aan het trichine-onderzoek onderworpen, tenzij uit bovenbedoeld merk blijkt, dat onderzoek reeds is geschied. Een en ander treedt in werking met in gang van 1 Mei 19il. Aanvoer wordt grooter. De zeer geringe aanvoer van zeevisch, zoowel regelrecht uit zee. als uit het bui tenland, heeft de vischprijzen in de afge- loopen maanden sterk doen stijgen, zegt het Hshl. En wat men dan kon koopen was nog niet veel bijzonders, daar de goede visrhgronden te ver w-eg liggen en er vlak onder de kust alleen „klein goed" te van gen is. Vrij wat kleine scheepjes namen aan de kustvisscherij deel en al vingen ze niet veel. toch werd er door de hooge prij zen wel verdiend Van het hooge priispeil en profiteerden ook de z.g. „consignatiezen dingen". partijen visrh die voornamelijk uit Denemarken aan den man worden ge bracht.. Deze consignatievisrh vormt een belangrijk percentage van het geheele aan bod. Teneinde de prijsstijging van de visch te remmen, heeft de Nederlandsche Vissche- riil Centrale, in overleg met den visch- groothandel. besloten tot het instellen van een regeling. De situatie on de IJmtiidensche markt ls zoo. dat iedere handelaar er kan koo pen Zoowel de engroshandelaar als de detaillist kan hier ziin visch betrekken. In normale tijden is dit zeer in het -voordeel van den consument, daar trustvorming en kunstmatige prijsvorming hierdoor worden voorkomen. In tijden van zeer geringen aanvoer, "zoo- als we thans beleven, is het aantal gega digden voor het kleine beetje beschikbare visch echter veel te groot. Daarom is besloten zoolang óe si tuatie dezelfde hlijft de ingevoerde visch toe te wijzen aan bepaalde groothandelaren en importeurs. De verdeeling geschiedt op grond van vroegere omzetten en de invoer is voor gezamenlijke rekening. Voorts zijn maximum-prijzen vastgesteld. Intnsschen is in Januari de aanvoer uit zee veel grooter geworden. Vit de ciifrrs van het Rtaat«vis«chershavenbedriif blijkt dat er in Deremher van het vorig iaar voor achtduizend gulden vUrh uit zee is aange voerd In Januari 19tt bedroeg dit cijfer 42 000. Hoe he'angriik de consignatiezen dingen ziin blijkt we' uit bet feit. dat in laatstgenoemde maand voor ruim f 82.000 coositmatievisrh is omgezet. Nu er een einde Ls gemaakt aan de ni-ijs stiiging der ingevoerde' visch en de eigen vangsten wat ruimer worden, heeft men kans dat de nriizen iets omlaae gaan. Voor al omdnf met bef lengen der dagen ook de hoeveelhe'd gevangen visch gmoter zal worden. De schenen immers blijven alleen bii daglicht huiten. Bovendien wordt het aantal schenen dat visscheo leerzaam maar gestadig grooter. Bedrijvers leggen zich geen au reool van moed om de slapen. (A.N.P.). Er hebben de laatste maanden in Nederland herhaaldelijk daden van sabotage plaats gevonden ten aanzien van eigendommen der Dnitsche weermacht en herhaalde lijk ook zijn van de zijde der Neder landsche overheid daartegen scherpe waarschuwingen uitgegeven. Dat dit niettemin nog onvoldoende geholpen heeft, bewijst hoe diep de verkeerde Instincten geworteld zijn, die daartoe aanzetten.. Als wij de eenvoudige vernielzucht uitsluiten een eigenschap, die onze jeugd niet vreemd is dan worden deze daden veelal bedreven nit een verkeerd begrepen gevoel van „vaderlandsliefde", dat er toe aanzet de eigendommen van het be zettende leger ie vernielen. Onge twijfeld in de verwachting, dat het Duitscbe leger daarvan schade zal ondervinden en in zijn actie belem merd zal worden. Bezien wij eerst even deze zijde van de zaak, dan valt het dwaze van dit denkbeeld al dadelijk op. Een macht als waarover de Duitsche weermacht beschikt, waartegen over het georganiseerde verzet van het ge heele Nederlandsche leger het slechts enkele dagen kon volhouden, zal van de spelde- prikken, welke deze sabotagedaden teweeg brengen, in het geheel niets bemerken. Het zal wel zoo zijn, dat zij, die deze daden be drijven, of er toe aanzetten, daarbij geïn spireerd worden door wat ons volk in den tachtigjarigen oorlog gepresteerd heeft. Maar daarbij wordt vergeten, dat de ver houdingen toen geheel anders lagen. In dien tijd had een guerilla nog zin. In den tegenwoordigen tijd echter, met zijn gemo derniseerde en gemechaniseerde legers, is dit verschil in kracht zoo uitzonderlijk groot geworden, dat een individueel verzet vol strekt hopeloos is. Het moreele argument. Veel belangrijker echter dan dit argu ment van de hopeloosheid van den strijd, dat wij hierboven aanhaalden, is het mo reele punt. Het plegen van daden van sabo tage zal allereerst vrijwel steeds tot gevolg hebben, dat onschuldi- gen er onder zullen moeten lijden. En hoewel de Duitsche overheid zich daartegen heeft trachten te wapenen, door de bekende veror dening, volgens welke de boete kan worden opgelegd aan eenige personen, die moreel verantwoor delijk geaéht kunnen worden voor de mentaliteit, waaruit de sabotage daden voortvloeien, zal dit toch niet kunnen verhinderen, dat de werkelijke daders niet en enkele anderen wel gestraft zullen wor den. Maar verder ls de groote princlpleele vraag, of met deze daden inderdaad een Nederlandsch belang gediend wordt! Naar onze meening allerminst. Het belang van Nederland ligt onder de huidige omstan digheden daarin, dat getracht moet wor den om met alle krachten waarover ons volk beschikt, het volk tot leven en ont wikkeling te brengen ten einde het weer een vooraanstaande plaats te doen inne men in het groeiende nieuwe bestel in Europa. Deze daden van sabotage komen voort uit hetzelfde negativisme, dat zoo vele kringen van ons volk er toe brengt in een lustelooze houding aan den kant van den weg te blijven staan waarlangs de anderen opmarcheeren. En het aureool van moed en heldhaftigheid dat de sabo- tageplegers zichzelf om de slapen leggen, bestaat slechts in schijn. Wij hopen van harte, dat men in dit op zicht van de dwalingens zijns weegs terug zal keeren. Want woekert deze levens houding voort, dan zal zij onvermijdelijk leiden tot steeds duidelijker sabotagedaden en er ten slotte in moeten resulteeren. dat de Duitsche weermacht tot waarlijk ernstige maatregelen haar toevlucht zal moeten ne men. welke voor een zeer langen tijd zoo niet voor goed de Nederlandsch— Duitsche verstandhouding zullen verstoren, waardoor de saboteurs dan bereikt zullen hebben, dat van een inschakeling van Ne derland in het Europeesch bestel niets zal komen, althans niet op zulk een wijze dat dit een Nederlandsche zaak zal zijn. Wij doen een beroep ap allen, die over voldoende verantwoordelijkheidsgevoel be schikken. om dit te helpen voorkomen! Uitslaande brand in de Lange- straat te Amsterdam. In den afgeloopen nacht, omstreeks half twee is vermoedelijk door hitteuitstraling van een kachelpijp, brand uitgebroken in een der panden van de voormalige fabriek van de firma Boldoot aan de Langestraat te Amsterdam. In dit gedeelte is een fa briek, annex opslagplaats van stoelveeren gevestigd. Toen de brandweer onder leiding van brandmeester W. de Boer ter plaatse kwam, bleek, dat zich niemand in het pand be vond. De brand woedde op de eerste ver dieping, welke als opslagplaats diende. In het benedengedeelte brande een kachel waarvan e pijp door het plafond van deze verdieping liep. Door overhitting heeft het brandbare materiaal vermoedelijk vlam ge vat en hetv uur medegedeeld aan de houten stellages, welke geheel zijn uitgebrand. De brandweer tastte het vuur met twee stra len op den motorspuit aan en slaagde er spoedig in den brand meester te worden. De eerste verdieping is totaal uitgebrand. Door de gladheid. De 77-jarige heer J., wonende in de Ge raniumstraat, gleed door de gladheid uit en kwam op zijn hoofd te vallen. Hij liep een schedelbasisfractuur op. Kort na het ongeval is het slachtoffer aan de gevolgen in het ziekenhuis overleden. Van je vrienden moet je hebbent het De politie van bureau Marnixstraat, Am sterdam, heeft gisteravond een man aan gehouden, die getracht heeft textielkaarten te ontvreemden van de vrouw, met wie hij samenleefde en van haar zoontje. Bij het verhoor bleek, dat de mgn door de politie te Rotterdam gezocht wordt wegens dief stal van regenjassen. Tijdens de debatten in het Huis van Afge vaardigden der V.S. over het wetsontwerp inzake hulpverlecning aan Engeland, heeft de republikeinschc afgevaardigde Reed ver klaard, dat de in het ontwerp voorziene vol machten voor Roosevelt den president tot dictator over de geheele Engelsche militaire politiek zouden maken. Roosevelt verlangde volmachten over het lot van de Ver. Staten en andere naties, zooals tot dusver in de we reldgeschiedenis nog geen sterveling had ge kregen. De Ver. Staten zouden Engeland zon der meer alle hulp kunnen verleenen, zonder den president de in. het ontwerp voorziene volmachtn te verleenen. DE DEENSCHE VISSCHERSVLOOT. Plan tot vernieuwing. Naar verluidt is men in bevoegde Deen sche regeeringskringen bezig met de uitwer king van een plan tot verneuwng van de Deensche vsschersvloot. Denemarken bezit in totaal ongeveer 15.000 visschersbootcn, waarvan 5 tot 6.000 van motoren zijn voor zien. Tokio zal niet rustig blijven toe zien als de V. S. verdere hulp aan Engeland verstrekken. Het Japansche blad „Mijako Sjim- boen" schrijft, dat, als de Vereenig- de Staten zouden voortgaan Enge land ook verder hulp te verleenen en aanvallen te doen op Duitschland en Italië, Japan niet werkeloos en met over elkaar geslagen armen kan toezien." „De vraag of tusschen Japan en de Ver. Staten een oorlog zal uitbreken of niet, is op het oogenblik het voornaamste probleem waarmee het Japansche volk zich bezig houdt", aldus schrijft het blad. „Men moet constateeren, dat er geen reden tot pessi misme is, zelfs wanneer het tot éen oorlog mocht komen. Het Amerikaansche volk moet weten, dat de Japanners thans ernstig de mogelijkheid van een oorlog met de 5 er. Staten overwegen. Zij doen dit op zakelijke, rustige en onbevreesde'wijze. Wanneer dit werkelijk noodig mocht zijn, zijn zij vast besloten alle noodige stappen te doen, op dat het Japansche volk zich later geen ver wijten behoeft te maken. Aan den anderen kant is het Japansche volk het eens met de verklaring van Matsoeoka, dat van Ja pansche zijde alle pogingen zullen worden gedaan om een catastrophe tusschen de twee landen te verhoeden." Honderd Amerikaansche vlieg tuigen voor Tsjoengking. De Amerikaansche minister van Marine, Knox, heeft bekend gemaakt, dat maatrege len zijn getroffen om China 100 Amerikaan sche vliegtuigen af te staan. Deze vliegtui gen waren oorspronkelijk gebouwd voor En geland, doch zij waren niet afgeleverd. De Chineesche regeering te Tsjoengking had 500 vliegtuigen gevraagd en Engeland ver klaarde zich'bereid zijn voorrangrecht voor 100 vliegtuigen aan China af te staan. Amerikaansche Pacificvloot uit gevaren. Naar uit Honoloeloe wordt gemeld is de Amerikaansche Pacificvloot op volle sterkte uitgevaren om de oefeningen te hervatten. Op zijn minst 10 slagschepen maken deel uit van de vloot. Naar Domei hieraan toevoegt, zijn de oorlogsschepen uitgevaren uit Pearl Harbour. VEREENIGDE STATEN. Inkomen van de bevolking stijgt. Het inkomen van de bevolking der Ver. Staten profiteert van den Europeeschen oor log, zegt L'. P. In 1910 heeft het het bedrag van 70 milliard dollar waarschijnlijk over schreden en hij een voortzetting van de hui dige ontwikkeling rekent men voor het loo- pende jaar op het recordcijfer van 85 milli ard, terwijl men voor 1942 zelfs een bedrag van 95 milliard noemt, Tot dusverre werd het record gevestigd in het hoogconjunctuur-jaar 1929, vlak voor het uitbreken van de groote crisis. Toen bedroeg het totale inkomen on geveer 80 milliard dollar. Op het oogenblik echter zijn de prijzen met ongeveer een tiende gedaald, zoodat de koop kracht van den dollar grooter is. Natuurlijk berust de stijging van hét inkomen in de eerste plaats op de geïntensiveerde bewape ningsindustrie, die in de toekomst in plaats van de groote openbare werken voor de ver schaffing van arbeid zal hebben zorg te dra gen. De openbare werken zullen dus tijdelijk zoo niet geheel stopgezet worden, dan toch teruggebracht worden tot een minimalen om vang. MUTATIES BU VEEHOUDERIJ CENTRALE. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede. dat benoemd is tot lid van het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Veehouderijcentrale mr. dr. A. van Deth. aan wien tegelijkertijd ontslag is verleend als administrateur-waarnemend directeur dezer centrale Als directeur der Veehouderijcentrale is benoemd Mr. Chr. Pool, aan wien tegelijkertijd ontslag is ver leend als secretaris der Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale. KNAAP OVERREDEN EN GEDOOD Gistermiddag is de achtjarige scholier M. R. op den Hertogsingcl te Maastricht bij het uitgaan der school door een vracht auto aangereden. De knaap werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht en is daar overleden. Strenge wetten en nog tal van arrestaties. De Roemeensche staatsleider generaal Antonescu heeft zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp, waarin de geheele wetgeving nopens handhaving van orde en veiligheid in Roemenië samengevat is en nog strengere straffen vastgesteld zijn voor hen, die in de toekomst een daad plegen, die de veiligheid van den staat in gevaar zou kunnen brengen. In ernstige gevallen zal de doodstraf toegepast worden. Alle politieke betoogingen zijn verboden. Er zijn niet slechts strenge straffen inge steld voor de daders, doch ook voor hun fa milie. Antonescu heeft een beroep op alle Roe menen gedaan, hem begrip te toonen. Hij kon thans geen daden van haat en anarchie meer toelaten. Hij verlangde vrede, arbeid, eenheid en orde. Wie dit niet begreep was een instrument van den haat. de eerzucht en vijandeliike belangen.-dus een verrader jegens de natie en zou dienovereenkomstig gestraft worden. In zijn laatste rapport over den toestand deelt het Roemeensche ministerie van bin- nenlandsche zaken mede. dat ook op 4 Fe bruari de arrestaties, het in beslag nemen van wapens en de huiszoekingen werden voortgezet. De militaire rechtbank te Boeka rest heeft opnieuw uitspraak gedaan tegen 50 personen die bij de gebeurtenissen be trokken waren. Negen beklaagden zijn vrij gesproken. 31 werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van 3 maanden tot 5 jaar. PETAIN ONTVANGT AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR. Uit Vichy wordt gemeld, dat de Ameri kaansche ambassadeur, admiraal Leahy. gis teren door maarschalk Pétain ontvangen is. In welingelichte kringen te Berlijn wordt er op gewezen, dat het Britsche mfnisterie van luchtvaart in zijn communiqué over de pogingen der Royal Air Force, het Fransche kustgebied binnen te dringen, het verlies van 5 Engelsche jagers meldt. Daartegenover wordt" er op gewezen, dat de werkelijke Brit sche verliezen 17 machines bedragen. Het D.N.B. verneemt nog, dat de vernie tigde Engelsche machines bestonden uit 4 Hurricanes, 12 Spitfires en een Bristol-Blen- heim. Nadat Woensdag de werkzaamheden be- sjoten waren der commissies voor douane- financieele en economische aangelegenhe den der conferentie van de la Platalanden. heeft «thans de verkeerscommissie de door de desbetreffende subcommissie uitgewerkte voorstellen in behandeling genomen. In de ontwerpen der Verkeerscommissie. die naar de meening der gedelegeerden zonder be langrijke wijzigingen wel zullen worden aangenomen, is o.m. opgenomen de vorming van een permanent bureau der la Platalan den, dat economische en verkeersstatistie- _ke werkzaamheden zal moeten verrichten en in Buenos Aires eevestigd zal zijn. Verder worden verscheidene maatregelen voorge steld ter bevordering van het touristenver- keer tusschen de la Platalanden. Aan Uru- guav. Brazilië en Argentinië wordt voorge steld ten gunste van Bolivië en Paraguay bilaterale verdragen te sluiten met deze lan den. waarin rekening gehouden wordt met de binnenlandschc situatie dezer beide sta ten. Vaste markt. Kalme handel Hoogere koersen. Amerikanen oploopend. Beleggingen prijs houdend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. L.K. V.K. 9?%-97% 973^-97 9/13 98*4 983/i 94% 94% 98% 983/i 813/4-84 15/16 819/10-84 11/IQ 8511/16 85% 84 84% Nederland 1911 4 Nederland 1910 1 4 Nederland 1940 11 1 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b "40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam "37 I 3% 83% 's Grav. "37 13% N Hol). "38 3 80 N.-Holl '38 II (3%) 3 82% R'dam "37 I Hl 3% 81 1/16 80% Z.-Holland 1937 3 833/4 HYPOTHEEKBANKEN, Ned. Hvp.b. Veendam 3% 88i/4 88% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 177 177% Ned Ind. Handelsb. A 120 121% Ned. Handel Mij. c. v. A 114% 115% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A-K U. 973/4/101% v 103-101 Fokker g. A. 67 68 Lever Bros en Unilever cv.A185 190 Ned. Ford 185 183 Philips G B.v.A. 114-114% Philips pref A Calvé Delft cv. A. Centr. Suiker Mij. 116-117% 320 325 191-193% 195%-197 137 137 Bnitenland. Anaconda copper c.v. A. 273/4-28 29-29 7/16 Beth Steel c.v. A 80%-81% 83-833/4, Gen. Motors c.v. A. 48 5/16 50% Kennecot C.opper c.v. A. 34 15/-34 13/16 35%-36 Vorth. Am Aviation c.v A 163/, 16% Rep. Steel c.v. A. 217/16-2411/16 25 9/16-2») 13/16 U. S. Steel c.v. A. 64%-613/4 66%-6G% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 2193/4 22IS4 Kon. Petr. 236%-239 242-245% Bnitenland. Shell Union c.v. A. ll%-113/4 t; j 10 5/16-10 7/16 Tide Water c.v. A. 10-10% 10 5/16-10 7/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A Java China-Japanlijn A. Kon. Ned. Stoomh. Mij. nat bez. v. A Kon. Paketvaart A. Ned Rcheenv, Unie A. Rott. Llovd A. Stoomv. Mij Nederland A 112%-113 114%-115 145%-146% 147-149 148-150 235 166-169 13734 140 152-151% 236 171-171% 138% 141-140%' SUIKER-ONDERNEMINGEN. r.I V A u c 408"414 416-419 lavasche Cultuur 254 256 NI.SU. 242 245 Ver. Vorstenl. Cult. 119-119% 121%-122% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Ratavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 183% 186 241%-242% 243-245 204-206 208-208% RUBBER.ONDERNEMINGEN. nI"nSHerdDR^hher.... 258"259 265-263% flandar Rubber Mij, A. 204 207 Deli Batavia Mij. A. 202% 206 Koersen van stortingen op 7 Februari 19411 Reichsmarken 7536: Belga's 30 1432: Zwit sersche Francs 43 56: Lires 9 87; Deensche Kronen 36 40; Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; Tsjechische Kronen (nieuwe ?chulden) 7.54. POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland 1* aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. brengt gelnk tn veler leven!!

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2