DE WEEK Deze winter belangrijk minder koud dan die van vorig jaar De laatste maanden niet de gemakkelijkste van zijn leven Zaterdag 8 Februari 1941 Tweede Blad Van jeugd en ouderdom I ïfl Feiten 6tl FUtltQSicëtl McuUttieuu^ó Teraardebestelling burg. Houwing Man van groote rechtschapenheid en doorzettingsvermogen Denk aan Uw electriciteit gas en water Collectanten voor „Winterhulp" verzocht De leeszaal De duur begon die van 1940 te naderen 1929 gaf veel lagere temperaturen dan die van '40 en '41 Oud-burgemeester Houwing is heen gegaan. Men zou zeggen: deze man bereikte een gezegenden leeftijd en kan op een welbesteed leven terugzien. Het einde van ieder menschleven op aarde is de dood en er steekt niets vreemds in. dat ook burgemeester Houwing thans heen gegaan is. En toch En toch speelde heel de week de ge dachte aan dit heengaan van dien ouden, grijzen magistraat ons door het hoofd. Iedere maal was het weer alsof wij hem daar voor ons zagen zooals wij hem zoo ontelbare malen gezien hebben: langzaam van de Hoofdgracht af ko men fietsend, gebogen over het lage stuur en met de voeten kordaat vast- geklamt op de trappers. Wij zagen hem in de raadszaal: altijd een markante figuur met z'n wit-grijze snor, z'n kop. die een levend ..brons" had kunnen zijn en zijn korte, gedron gen gestalte. Wij zagen hem', als hij uit jagen ging in de duinen van zijn stad, die hem zeer lief was, en die hij niet vreemd bleef. Met het geweer schuin over den rug en de pet in de oogen. Deze man was. we herhalen het. een persoonlijkheid. Hij bleef „meneer Hou wing". Er was iets van adel, van natuur lijk-aangeboren authoriteit in zijn wezen en dat is er altijd in gebleven. Ook toen hij zijn stad verliet en de residentie uit koos om er z'n levensavond te slijten. Hij was een merkwaardig man. En behalve deze eigenschap kan men ook zeggen dat hij een goed hart bezat. Nu is, de mortibus non est disputandem oftewel: van de dooden niets dan goed. Neen lezer, deze gemeenplaats gaat hier niet op. Burgemeester Houwing was een goed mensch en vele monden zouden dit, ook nu nog, kunnen getui gen. Zijn heengaan valt te betreuren, ook al omdat er weer een van die brok ken .antiek" heengegaan is. Zoo sterft het uit Hij was een bekende verschijning in de Haagsche „Witte", en dat omdat hij een goed naam had als oud-zeeofficier. Er werd wel eens beweerd, dat hij meer zeeofficier dan burgemeester was, doch dit is onjuist. Hij was een mensch met vele goede eigenschappen en dit nog eens te memoreeren (zelfs in deze rubriek) geleek ons niet ongepast. Rust zacht in Haagschen grond, bur gemeester: verkrijg de rust die U na een welbesteed leven gegund is door menig Heldersman. Er wordt wel eens den laatsten tijd beweerd dat er in Nieuwediep geen fut meer zit. De „geest" zou eruit zijn en men zou bij de pakken neerzitten. Wij hebben deze opmerkingen ver scheidene malen, van diverse kanten, vernomen en er geen geloof aan ge schonken. Omdat we te veel vertrouwen hadden in den goeden geest van deze stad. Dat het met de jeugd en de „gevor derde" jeugd nog zoo slecht niet gesteld is werd deze week bewezen door de schaatsenrijderij. Eenige duizenden in- wonenden klommen op de schaats ten einde zich te meten voor het behalen van prijzen. Alsof er nooit geen oorlog geweest is, alsof er geen vuiltje aan de lucht was, zoo weerde jong-Nieuwediep zich. En dat deed het hart deugd. Dat sterk te ons in het geloof dat we ons geen zorgen behoeven te maken en dat er heusch niets aan 't handje is inzake defaitisme en andere zaken. Heeft U de MULO zien rijden? En de AmbachtsschoolMeneerde stukken vlogen er af. Daar was elan, daar was geestdrift, daar was voort varendheid, daar was bruischende over moed kortom, daar was alles wat er in een gezond jong leven moet zijn wil het een goed leven zijn. En dan het personeel van de gemeen telijke diensten. Die vochten waarlijk als leeuwen en gaven elkaar geen duim breed toe. Het waren prettige middagen, daar op die ijsbaan en ze hebben ons geloof en vertrouwen in de jeugd geconsoli deerd. Een enkel woord tenslotte over Henri ter Hall. Men heeft het gelezen „Onze Henri is 75 jaar geworden en dat feit was aanleiding dat heel schrij vend Nederland over hem schreef. Wat te begrijpen is, omdat Henri ter Hall niet de eerste de beste is en zeker tot de 25 populairste vaderlanders gerekend mag worden. Henri75 jaar. Ook daarover kan men gaan denken. Over dezen onver- woestbaren levensvierder, dezen beze ten werker en eerste impressario van de Lichte Muze in dit land.^dat dacht dat alleen de Zwarte Kunst hier kon slagen. Henri... 75. Wij hopen dat hem nog verscheidene jaren gegeven zijn. Opdat hij .getuige moge zijn van de op bloei van zijn vaderland dat hij zeer. lief heeft. Met al z'n eigenschappen, de vele goede en de weinige slechte. Het zal z'n aangeboren ijdelheid. ook dan nog, mildelijk streelen i Oude Xieuwediepers bij de uitvaart. 't Was een grauwe dag, waarop het stoffe lijk overschot van oud-burgemeester Houwing werd ten grave gedragen. Een vuil-grijze lucht, waaruit naargeestig de, regen neer- drenst, möddergrauwe straten in Den Haag. Dooiende sneeuw, vertrapt. Een troosteloos beeld biedt de residentie. Het ruime bovenhuis aan het Copernicusplein ligt stil, temidden van druk verkeer op dit kruispunt van zes wegen. Achter gesloten vensters rust burgemeester Houwing. Dezelfde trekken van stoere wils kracht op het ingevallen gelaat. De oogen voor altijd gesloten. Hier heeft de dood het laatste woord gesproken. Een leven, eens bla kend van activiteit, is stilgelegd. De stem, gewend aan commandeeren, zwijgt, het grim mige gezicht lijkt ontspannen. Het groote mysterie heeft zich voltrokken. Om half drie rijdt de groote auto voor. De Om half drie rijdt de zwarte auto voor. De regen tikt tegen gesloten vensters. Oude vrienden. Op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" zijn oude vrienden, die de laatste eer aan den doode willen bewijzen. Daar zijn de groote mannen uit den goeden ouden tijd van onze Marine: We zien vice- admiraal Fock, 't gelaat ernstig. De tijd is niet aan hem voorbijgegaan. Diepe groeven teekenen zich op het gezicht van den ouden vlootvoogd af. Daar is de gep. kolonel Vos. We merken er op den gep. kapt. ter zee Com- mijs, den oud-zeeoff. A. Knottnerus, den over ste Van Persijn. Daar is zelfs de oud-oppasser van den kolonel Houwing, Crama en de oud- onderofficier B. van Beckum. Met den stoet komen nog mee generaal Logger, majoor Schrassert Bert en kapt. ter zee Putman Cramer. Onder de aanwezigen op de begraafplaats zijn voorts verschillende burger-autoriteiten, o.w. wij in de eerste plaats opmerken burge meester G. Ritmeester en wethouder L. F. van Loo, als vertegenwoordigers van het Gem.- Bestuur van Den Helder. Daar is voorts de oud-commissaris van po litie, de heer C. W. Gratama. Daar zijn de be stuursleden van de Vereen. „Moed, Volharding en Zelfopoffering", de heeren J. van Dok en Roetman en die van het „Dorus Rijkersfonds" Withlau, voorz., en P. J. Jager, administra teur. Enkele oud-Nieuwediepers, onder wie het voormalig raadslid, de heer J. Borkert; de heer en mevr. R. Maas, de heer Hubbeling e.a. In de aula. In de aula verzamelden zich de aanwezigen. Als de deuren naar de Chapelle ardente, waar het stoffelijk overschot onder een schat van bloemen staat opgebaard, opengaan, speelt het orgel zacht en innig een prelude van Guilmont. Sober woord ten afscheid. Het is een neef van den oud-burgemeester, Prof. Mr. P. H. A. N. Houwing, die schetst burgemeester Ritmeester, namens het Ge meentebestuur van Den Helder. Bij het afscheid van burgemeester Houwing, ruim 12 jaar geleden, is er op gewezen, dat hij de gemeente Den Helder trouw heeft gediend. Hem zijn daarvoor woorden van lof en hulde gebracht, voor zijn beleid en besluitvaardig heid. Herinneringen zijn toen opgehaald aan zijn persoon, zijn goedhartigheid, waardoor hij allen wist te winnen, van hoog tot laag. Ook nu, na zijn heengaan, zijn weer ver halen opgedoken. Verhalen hoe hij met zijn zeilpet op, zijn trui aan, tusschen de oude visschers aan den Buitenkant zat, zijn beenen bungelend van den steiger, spre kend met hen over de zee, die zij allen liefhadden. Men voelt uit deze verhalen, dat de men- schen nog dankbaar zijn voor wat hij voor Den Helder en haar gemeentenaren geweest is. Het is mij een behoefte, namens het ge meentebestuur van Den Helder, een woord van diepgevoelden dank te spreken, voor alles wat de heer Houwing voor de ge meente deed. Ook aan de familie, die hem voor dezen arbeid in het belang van de gemeente Den Helder afstond, brengt spr. een woord van dank. Burgemeester Houwing, zoo eindigt de heer Ritmeester, hartelijk dank. Rust zacht. Een vriend van oud-burgemeester Hou wing spreekt hierna een persoonlijk woord. In verband met prijsverhoo- ging en lekkage. De administrateur der Centrale Boek houding van de Gemeentebedrijven ves tigt er, middels een advertentie in dit nummer, de aandacht op, dat het in het belang van alle tijdelijk vertrokken in woners van Den Helder te achten is, dat zij er rekening mede houden, dat de prijs voor het gas verhoogd is. In ver ban daarmede, en mede in verband met eventueele lekkages wordt men verzocht aan de centrale Boekhouding mede- deeling te doen van dag en uur, waarop door hen gelegenheid gegeven zal wor den tot het opnemen van de gas-, elec triciteit- en/of watermeterstanden. Dank van oud-redder.s De heer J. van Dok, voorzitter van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", brengt namens zijn vereeniging en alle oud-redders dank aan dqp heer Houwing voor alles wat hij voor hen gedaan heeft. De vereeniging „M. V. Z." heeft haar opkomst aan hem te danken. Altijd stond hij klaar om steun te verleenen. Nooit was hem iets te veel. Daarvoor brengt de heer Van Dok hun oud eerelid dank. Dan speelt het orgel „Ases Tod" van Grieg en een andante van Schubert, terwijl de kist met de dragers langzaam de begraafplaats op gaan, gevolgd door familie en belangstel lenden. Bij de geopende groeve dankt Prof. Houwing voor de belangstelling, in het bizonder het ge meentebestuur van Den Helder en oud-redders. Een twintigtal bloemstukken worden op en om het graf gelegd, waaronder een van het „Gemeentebestuur van Den Helder" en een van het „Dorus Rijkersfonds". Voor Woensdag zich melden op Bureau „Winterhulp". Nu de volgende collecte voor „Winter hulp Nederland" alweer cp het programma staat, is het noodzakelijk, dat men weder om over een behoorlijk aantal collectan ten en collectrices beschikt. Wij doen dan ook in dit verband wederom een beroep op allen, die voor dezen arbeid hun arbeids kracht willen geven. Ongetwijfeld zal men aan dezen oproep gehoor willen geven. Zij hierbij vermeld, dat men zich iederen dag kan opgeven aan het Bureau „Winter hulp", gebouw van „Sociale Zaken" aan den Kanaalweg. Men gelieve zich echter p&te geven vóór a.s. Woensdag. Dinsdags en Vrijdags tusschen den middag open. Het is bij velen nog niet bekend, dat de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ook Dins dags en Vrijdags, tusschen den middag open is. (Foto Verbey). HARDRIJDERS... VOOR! Eergisteren werden op het Heldersche kanaal allerlei wedstrijden georganiseerd voor het ge'eele gemeentelijke personeel en aan welke wedstrijden diverse attracties verbonden waren. Hier een der vele „starten", die des morgens gemaakt werden. hoe de gebeurtenissen van de laatste maanden een schaduw geworpen hebben over het gezin. Van 2 zoons, 2 schoonzoons en een schoon dochter is sinds den oorlog niets meer gehoord. Zij konden biet aanwezig zijn bij het sterven van hun vader en zijn daarvan zelfs nog niet op de hoogte. De overledene was met heel zijn hart aan zijn gezin gebonden. Hij heeft er alles voor over gehad en had groote belangstelling voor zijn kinderen, ook toen zij reeds in het maat schappelijk leven hun intrede hadden gedaan. Het ouderlijk huis was altijd nog het middel punt. Het was nog immer één groot gezin. Het is geen frase, zegt spr., als ik hier be weer, dat met dit heengaan voor ieder lid van de familie een stuk van hun leven is heen gegaan. Verdriet en teleurstelling is den over ledene niet bespaard, maar toch is dit leven als geheel een mooi leven geweest, mooi door zijn karaktereigenschappen. Wat hij wilde, wilde hij met zijn heele hart. Hoewel zijn familie ver van de zee woonde, had hij als kleine jongen al het ideaal om zee officier te worden. En dat heeft hij doorgezet. Men weet, hoe hij deze carrière eervol heeft afgesloten. Met dezelfde energie en opgewekt heid heeft hij zich gegeven aan het burge meestersambt. Zijn werk was zijn leven. Het mag voor de familie een troost zijn, dat men bij hem van een rijk en gelukkig leven kan spreken. Ook de genegenheid en waardee ring, die hij in en buiten zijn werk genoot, mag hun tot een troost zijn. De overledene had een rechtschapen karakter, hij was eerlijk, rechtvaardig en oprecht. En deze deugden gingen niet ge paard met een zekere scherpte van ka rakter, doch met gemoedelijkheid en op gewektheid. Spr. besluit met te zeggen, dat dit heengaan een groot gemis voor de familie beteekent, dat men straks wellicht nog scherper zal voelen, als de kinderen zijn teruggekeerd. Afscheidswoord van burgemeester Ritmeester. Na dit woord van Prof. Houwing spreekt temperaturen genoteerd van 14 en 16 graden. Op 27 en 28 Februari van dat jaar vroor het zelfs nog 8 en 9 graden, terwijl de vorst tot 21 Maart duurde. In Maart werd zelfs nog een temperatuur genoteerd van 5 graden beneden nul. Dat is een weinig opwekkend voorbeeld. De winter van het vorig jaar begon veel vroeger, n.1. begin Januari, terwijl die van 1929 pas begin Februari doorzette, maar die van vorig jaar was ook minder lang van duur. Na 20 Februari vorig jaar was het vrijwel gedaan met de kou. Half Maart kwam nog wel een ongelooflijk dik pak sneeuw, maar met de vorst was het afge- loopen. We zullen er dus maar op ver trouwen, dat onze winter, die vrijwel ge lijk begon met zijn voorganger in 1940, dit voorbeeld volgt. 't Kan ons niet gauw genoeg afloopen. V I Vi- I Hieronder geven we dan de laagste tempe raturen, per dag, in 1929, 1940 en 1941. Men ziet daar duidelijk uit, dat de daggemiddelden van dit jaar nogal wat schelen bij die van het vorig jaar. Sterker spreekt dit nog als men alle cijfers bij elkaar optelt en deelt. Dan blijkt b.v., dat 1940 over Januari een maandgemid- delde had van pl.m. 3 graden beneden nul, ter wijl het maandgemiddelde voor 1941 1 graad onder nul was. We hebben dus geen reden tot- klagen over den winter van '41, tenminste als we hem vergelijken met die van vorig jaar. 1929 1940 1941 1 Januari 2 2 4 2 2 7 5 3 0 3 3 4 0 2 2 5 2 7 3 6 4 8 6 7 4 -1- 1 5 8 3 4 4 9 2 6 3 10 5 10 9 11 10 8 2 12 11 8 3 13 2 3 3 14 2 5 3 15 2 4 4 16 4 6 7 17 5 9 8 18 10 6 5 19 5 12 2 20 10 11 3 21 2 5 2 22" 0 11 4 23 0 2 2 24 1 2 0 25 3 1 0 26 4 8 4 27 4 4 8 28 6 5 4 29 4 5 9 30 1 6 8 31 1 11 5 1 Februari 2 11 5 2 2 11 5 3 3 11 4 4 7 9 3 5 9 8 3 6 9 2 9 7 2 2 7 8 7 1 9 5 5 10 6 9 11 15 5 12 15 10 13 14 11 14 14 7 15 16 4 16 16 0 17 12 PORTEMONNAEE VERLUST. Een dame deed aangifte, dat zij uit haar handtasch, welke zij in een winkel geopend had, een beursje met inhoud van plm. 70 gld. vermiste. DIEFSTAL. Uit een schuurtje, staande achter een wo ning in de Florastraat werden verschillende goederen ontvreemd. We vo.J in de kou van dezen winter waarschijnlijk feller dan die van het vorig jaar. Dat komt niet omdat de temperatu ren lager zijn, maar omdat we, door ge brek aan brandstoffen en velen boven dien nog door gebrek aan voldoende vet, de kou intenser ervaren. Gaan we de tem peraturen vergelijken, die we dit jaar in onze stad noteerden met die van het vorig jaar en die van den historischen winter van 1929, dan blijkt, dat we dit jaar be langrijk beneden het vorig jaar blijven en dat er in 1929 temperaturen in onze stad genoteerd zijn, die veel lager zijn dan die in de strenge winters van 1940 en 1941. Het is wel aardig om de cijfers eens naast elkaar te zetten. We hebben daarvoor moeten grasduinen in oude jaargangen en daaruit kan men met cijfers en feiten zien, dat we den duur van den winter van 1940 benaderde, maar dat, over het geheel genomen, het minder koud is dan toen en dat we slechts kunnen wen- schen, dat we voor een herhaling van 1929 ge spaard worden, toen half Februari eerst de felste kou losbrak, die toen tot 21 Maart aanhield. Half Februari werden er in 1929

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5