f Dr. Fischböck Nederland wordt niet leeggezogen" Huis van afgevaardigden neemt de wet aan DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 6.43 uur Belastingen kunnen nog m belangrijk worden verhoogd WINTER IN DE ALPEN De arbeid in den land- en tuinbouw LAVAL weigert regeeringsportefeuille „Roosevelt medeplichtige van Cburchiir KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Aanpassing levens standaard aan het Duitsche niveau Hulpverleening aan Engeland ALLEEN TE UTRECHT EEN JAARBEURS Schadeloosstelling aan militairen Niet boterbon 02 doch 03 Visum noodig voor reizen naar Nederlandsch-Indië Zuid Afrikaansche agenten gearresteerd Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 05 uur Arbeidsdienstplicht in Frankrijk HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg -Mt). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9153 Boycot van Duitsche zaken wordt niet toegestaan. Voor leden en genoodigden van de Duit sche Kamer van Koophandel in Nederland heeft de commissaris-generaal voor finan ciën en economische zaken, Dr. H. Fisch- böck, Zaterdagavond in het Amstel-hotel te Amsterdam een lezing gehouden over eeni- ge actueele problemen ten opzichte van Ne derland. Dr. Fischböck begon zijn uiteenzetting, met er op te wijzen, dat het Duitsohe be drijfsleven tegenwoordig geheel en al in het teeken staat, hoe de oorlogvoering het beste te dienen en welke maatregelen getroffen moeten worden om de Duitsche uiteindelijke overwinning te verzekeren. De belangrijkste taak, waarvoor zich het rijkscommissariaat in Nederland dan ook geplaatst ziet, is de verregaande medewer king aan dezen eisch, zoover dit binnen het kader van de volkenrechtelijke bepalingen mogelijk is. Deze taak is niet gemakkelijk. Zulks te meer, waar politieke eischen vaak met de belangen van het bedrijfsleven in botsing komen. De ideale ordening van het bedrijfsleven gebeurt op het oogenblik niet, zooals men gaarne zou willen. Spr. verzekerde met na druk, dat het toch werkelijk geen Duitsch ideaal is om distributiebonnen, belastingver- hoogingen e.d. in het leven te roepen, maar, deze oorlog verlangt zeer speciale eischen, hetgeen men niet mag vergeten. Vervolgens behandelde Dr. Fischböck de positie van den buitenlandschen handel van Nederland. Hij herinnerde aan het feit, dat reeds vóór den oorlog de Nederlandsche handel in zeer hooge mate naar Duitschland georienteerd was. Heden is de Nederlandsche handel in de eerste plaats op Duitschland aangewezen. In dit verband verzekerde Dr. Fischböck met klem, dat geen eenzijdig handelsver keer plaats heeft zooals men in bepaalde kringen meent te moeten veronderstellen. In het buitenland worden geruchten ver spreid, als zou Nederland uitsluitend naar Duitschland exporteeren, hetgeen in scher pe tegenstelling staat tot de waarheid. De handelsbalans der beide landen verkeert in een toestand van evenwicht. De waarde van het wederzijdsche handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland schommelt tus schen de 35 en 40 millioen gulden per maand In geen geval heeft een uitzuiging plaats door al te groote Nederlandsche goederen leveranties aan. Duitschland. In dit verband sprak de minister nog over de aankoopen, die Duitsche staatsburgers in ons land verrichten. Ten aanzien van deze materie zette spr. uiteen, dat, er geen reden is om aan de Duitsche staatsburgers te verbieden hier in Nederland goederen te koopen. wanneer dit op beperkte schaal geschiedt. Overgaande tot de economische vooruit zichten van ons land, zeide spr., dat in Ne derland in stijgende mate behoefte be staan zal aan import van grondstoffen. Zulks temeer, waar de aanwezige voorra den, tengevolge van het productie-proces in ons land. zijn gedaald. Aanvoer is voorloo- Pig tengevolge van de Engelsche blokkade niet mogelijk. Duitschland echter, zoo ver Waarde dr. Fischboeck met nadruk, zal er voor zorgen, dat aanvoer van noodzakelijke grondstoffen van het Duitsche rijk uit zal Plaats hebben. Vervolgens sprak dr. Fischböck over de Nederlandsche staatshuishouding. Nederland verkeert nog steeds in een veel gunstiger positie •'dan Duitschland, aange zien in Nederland de belastingen slechts de helft bedragen van die iri Duitschland. De belastingen kunnen in Nederland nog belangrijk worden verhoogd. Sprekende over het dragen der staatslas ten, zeide spr. dat hiervoor verschillende mogelijkheden bestaan. Tot dusverre is de financiering geschied door uitgifte van schatkistpanier en kortloopende leeningen. Consolideering van de opgenomen bedra gen echter is gewenscht. Vandaar dat we>' overgegaan tot het uitgeven van een Ie" ning met langen looptijd. Met het oog hie op sprak dr Fischböck nog over de stabil' teit der Nederlandsche valuta. Met nadruk wees hij op de noodzakelijkheid, dat de koopkracht van de Nederlandsche gulden gewaarborgd moet blijven. In den zomer van het vorige iaar is een verhouding vast gesteld van f 0.75 gelijk een Rijksmark. Aan deze verhouding zal niets veranderd borden. Het doel en het streven van de Duitsche Reichsbank is: de Nederlandsche valuta even stabiel te houden en te verze keren als die van de Duitsche valuta, aldus verzekerde de minister met den meesten nadiruk. De Nederlandsche gulden is derhalve naar verhouding steeds evenveel waard als de Rijksmark. Na met een enkel woord een theoretische beschouwing over het goederenprobleem te hebben gegeven, sprak de minister over het loonprobleem. Hij verklaarde, dat niet slechts zal worden gestreefd een aanpassing te verkrijgen ten opzichte van de Duitsche goederenprijzen. maar eveneens ten aanzien van het geldende loonniveau in Duitsch land. In dit verband moeten twee proble men onder de oogen worden gezien: le. aanpassing aan het Duitsche niveau; 2e. interne aanpassing in Nederland zelf. De Duitsche autoriteiten streven er naar, de loonen van de Nederlandsche arbeiders in overeenstemming te brengen met die der Duitsche arbeiders. Hierbij echter dient re kening te worden gehouden met de lasten, die de Duitsche bevolking zijn opgelegd. Men moet de moeilijkheden, die zich thans openbaren, voor oogen houden. De restricties hebben niets te maken met een nationaal-socialistische zienswijze. De lots verbondenheid van het Nederlandsche- met het Duitsche volk maakt het noodzakelijk, offers te brengen, om den aan Duitschland opgedrongen oorlog succesvol te beëindigen. Vervolgens sprak minister Fisch böck over de leveinsmiddelenvoor- ziening van ons land. Tengevolge van het feit, dat Nederland bij den oorlog werd betrokken, werd het noodzakelijk, restricties toe te pas sen in de levensmiddelenvoorzie ning. Spr. verzekerde echter, dat aanpassing aan het Duitsche levens niveau zal plaats hebben, zoodat het Nederlandsche volk het niet slechter zal krijgen dan het Duit sche volk. Duitschland heeft de wapens in de hand genomen om voor Europa dezen oorlog te voeren. Evenzeer zal derhalve Duitschland er voor zorgen, dat Europa met levensmid delen uit het Duitsche rijk zal worden ver zorgd. Bij voortduring van den oorlog zal Nederland nog meer op den aanvoer van levensmiddelen uit Duitschland zijn aange wezen dan op het oogenblik, wanneer de hier beschikbare voorraden verder dalen. Bij zijn beschouwingen over Nederland Het Huis van Afgevaardigden der V.S. heeft een voorstel aangenomen, volgens het welk de leveranties aan Engeland tot het einde van het begrootingsjaar beperkt blijven tot 1.3 milliard dollar. Het voorstel van den republikein Contel- lo, volgens hetwelk hoogstens een derde van alle tot nu toe in dienst zijnde Amerikaan sche vliegtuigtypes zou mogen worden afg. staan en de chefs van de weermacht steeds voor iederen afstand hun toestemming zou den moeten verleenen. werd met 105 tegen 73 stemmen verworpen. Het voorstel van den republikein Fish. te verbieden, dat havens der Ver. Staten be schikbaar zouden worden gesteld voor repa raties aan schepen van oorlogvoerenden werd met 147 tegen 70 stemmen verworpen. Met 177 tegen 120 stemmen verwierp hel Huis het voorstel van den republikein Eaton de hulp aan Engeland te beperken tot 2 mil liard dollar, en met 122 tegen 3S het vooi stel van den republikein 5V adsworUi, een maximum grens van 7 milliard dollar vast te stellen voor de leveranties aan landen welker verdediging van belang is voor de verdediging van de Ver. Staten. Daarmede werd een der belangrijkste voorstellen van de oppositie verworpen. De wet aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden heeft tenslotte het wetsontwerp inzake de hulpverleening aan Engeland met 260 tegen 165 stemmen aangenomen. Het ontwerp zal thans aan den Senaat worden doorgezonden. sprak de minister over het Jodenprobleem. En ten slotte nog over het feit, dat door het Rijkscommissariaat niet zal worden toegestaan, dat Duitsche zakenlieden in hun bestaan belemmerd of bedreigd wor den. Herhaaldelijk is den laatsten tijd naar voren gekomen dat Duitsche zakenlieden geboycot worden. Deze houding keurde de minister ten zeerste af. Hij droeg dan ook de Duitsche kamer van koophandel op om het reeds verkregen materiaal hieromtrent aan het Rijkscommissariaat te doen toeko men. Spr hoopte echter zeer, dat de Ne derlandsche bevolking door een loyale houding maatregelen in dit opzicht zal kunnen verhinderen. Minister Fischböck besloot zijn uiteen- zettingea met de woorden van den Fuehrer aan te halen dat 1941 de beslissing bren gen zal in de Duitsche oorlogvoering. Wij allen moeten aan dit uiteindelijke doel medewerken. Want, als hoogste wet en noodzakelijkheid, moet de Duitsche oor logsvoering van het noodige voorzien blij ven, al zal dit offers èn van Duitschland èn van Nederland moeten vergen. Streekbeurzen aan vergunning onderhevig. In het verordeningenblad is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende jaarbeurzen en st reekbeurzen. Dit besluit verstaat onder: Beurs: de samenkomst van fabrikanten, groothandelaren, handelsagenten, handels reizigers, kleinhandelaren en andere koop lieden, gehouden met het doel handelsrela ties te doen aanknoopen en handelstrans acties tot stand te doen brengen. Streekbeurs: de in verband met de ver keersomstandigheden voor een bepaalde streek of stad, al dan niet periodiek geor ganiseerde beurs. Het is verboden eenige beurs, niet uitgaan de van de te Utrecht gevestigde vereeniging tof het houden van jaarbeurzen in Neder land, aan te kondigen of te organiseeren onder de aanduiding van jaarbeurs. Het is voorts verboden zonder vergun ning van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart een streekbeurs aan te kondi gen, te organiseeren of te houden. Aan een vergunning kunnen voorwaar den of beperkingen worden verbonden. Voor verloren goederen te velde De secretaris-generaal van het departe ment van financiën heeft ingesteld een schade-enqète-commissie voor militairen te velde, teneinde hem van voorlichting te dienen ten aanzien van het verleenen van schadeloosstellingen aan militairen, die ge durende de oorlogsdagen te velde eigendom men, welke zij in hun mobilisatiestandplaats bij zich hadden, verloren hebben. Er zal naar worden gestreefd de uit te keeren scha deloosstellingen te gronden op de beginse len neergelegd in het besluit op de mate- rieele oorlogsschaden van 2 December '40. Militairen van land- en zeemacht, die meenen op schadeloosstelling voor de te velde verloren gegane eigendommen aan spraak te kunnen maken, dienen zich thans, liefst vóór 1 Maart 1941, schriftelijk te wen den tot den secretaris der schade-enquête commissie voor militairen te velde, Java- straat 4 te Den Haag met verzoek om toe zending van een aangifteformulier. Vergissing van de distribntie- antoriteiten. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vis- scherij maakt met betrekking tot de distributie van boter, margarine en vet bekend, dat, gedurende de week van 10 tot en met 16 Februari a.s. niet, zooals is gepubliceerd, bon „02" doch bon „03" van de nieuwe boterkaart en vetkaart recht geett op het koopen van 250 gram boter of margarine dan wel 200 gram vet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon „02" niet vernietigd mag worden. Blijkbaar is door de distributie-autoriteiten bij de aanwijzing van den boter- en vetbon een vergissing begaan, welke nog bijtijds verholpen is. Er worden voor kleine kinderen en dege nen, die „zwaren arbeidT verrichten, halve rantsoenen verstrekt in den vorm van boter- of vetkaarten. bevattende slechts de oneven nummers. De vorige bon was 28, en de nieu we 02 nieuwe kaart), dus twee achtereen volgende even nummers. Ten gevolge hier van zouden de kleine kinderen beneden 5 jaar en andere bezitters van halve boter- (vet)-kaarten minstens twee weken moeten wachten, door het verschuiven van den gel digheidsduur zelfs 2/4 week. Door het geldig verklaren van 03 (oneven nummer), ingaande op den reeds vroeger vastgestelden datum van Maandag, is alles thans nog in orde gekomen. Nieuwe bepaling der autoriteiten in Batavia. De Nederlandsche autoriteiten hebben, naar uit Batavia gemeld wordt, een verorde ning uitgevaardigd, volgens welke in het vervolg de onderdanen van alle naties voor het binnenreizen van Nederlandsch Indië een visum noodig hebben. De onderdanen van Japan, de Ver. Staten, Nieuw Zeeland, Thailand en verschillende andere landen hadden tot dusver geen visum noodig. Gebruik van geweld bij de on regelmatigheden te Johannes- burg ten laste gelegd. Vijftien Zuid-Afrikaansche politieagenten zijn naar het D.N.B. uit Johannesburg ver neemt, voor den rechter van instructie ge leid. Zij worden ervan beschuldigd bij de onregelmatigheden van 1 Februari, geweld te hebben gebruikt. De beklaagden zullen morgen voor een speciaal gerechtshof moe ten verschijnen. De regeering der Zuid Afri kaansche Unie heeft een commissie be noemd, die een onderzoek moet instellen naar de botsingen tusschen politie-agenten en soldaten aan den eenen en nationalisti sche boeren aan den anderen kant. STAKINGEN IN DE VER. STATEN. Door stakingen zijn in het afgeloopen jaar in de Ver. Staten 6.5 millioen werkda gen verloren gegaan, zoo meldt de New York Sun op grond van een publicatie van het ministerie van arbeid. Het totaal aan tal stakingen, zoo wordt verder gezegd, be draagt 2.450. Hierdoor zijn 57.500 man ge troffen. VERMOEDELIJK TE KORT ARBEIDERS. Aller medewerking verzocht. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Na dezen langen winter zal straks het werk in den landbouw veel aandacht vergen, zoo dat de vraag naar landarbeiders ongetwij feld belangrijk zal zijn. Uit de werkloosheids cijfers blijkt al, dat het aanbod van land arbeiders dit voorjaar niet werkloos behoe ven te zijn, gerechtvaardigd is. Zelfs zal wel de noodige zorg aan de verdeeling der be schikbare krachten moeten worden besteed. Om te bereiken.dat iedere werkgever kan be schikken over de krachten, die hij noodig heeft, is het noodzakelijk, dat de werkgevers in het landbouw-, tuinbouw- en veenbedrijf, die arbeidskrachten zullen noodig hebben, tijdig aan de arbeidsbeurzen of de agent schappen der arbeidsbemiddeling mededee- ling doen van het aantal en de soort arbei ders, die zij in dienst willen nemen, benevens de tijdvakken, waarin deze arbeiders noodig zijn, alsmede de arbeidsvoorwaarden. Zoowel in het belang van de werkgevers en werknemers in den landbouw als in het al gemeen belang, wordt de medewerking van de werkgevers verzocht. Het rijksarbeids bureau wil alle medewerking verleenen, doch het moet, om doelmatig te kunnen werken en allen zoo goed mogelijk te dienen, tijdig over voldoende gegevens beschikken. Slechts dan zal het mogelijk zijn op afdoende wijze hulp te verleenen bij de voorziening van landar beiders. FLANDIN ZOU ZIJN AFGETREDEN. Naar in regeeringskringen te Vichy ver luidt, heeft Laval de hem door maarschalk Pétain aangeboden nieuwe functie van mi nister van staat van de hand gewezen. Laval zou ook in het driemanschap worden opge nomen. In dezelfde kringen verluidt verder, dat de minister van buitenlandsche zaken, Flandin gisteravond zijn ontslagaanvrage zou hebben ingediend, welke door maarschalk Pétain zou zijn aangenomen. Dit bericht werd later officieel bevestigd. Zijn portefeuille wordt overgenomen door admiraal Darlan, die tevens tot vice-presi- dent is benoemd en ook het ministerie van marine aanhoudt. De Fransche regeering heeft den ar beidsdienstplicht ingevoerd voor alle Fran sche mannen, die in den loop van hun 20 ste jaar een periode van 8 maanden moe ten doorbrengen in een jeugdkamp resp. een jeugdarbeidskamp. De oproeping zal driemaal per jaar geschieden. Jongelingen, die zich onttrekken aan den arbeidsdienst plicht kunen veroordeeld worden tot 5 jaar gevangenisstraf en tot boeten tot 50.000 fr. De invoering van den arbeidsdienstplicht is ook van toepassing op Algerije, de Fransche. koloniën en protectoraats- en mandaatsge- bieden. Er is een commissariaat generaal in het leven geroepen voor de organisatie en verzorging van de werkkampen. In het berglandschap van Savoye ie het sneeuwkleed gespreid, dat een ideale gele genheid biedt voor ski-tochten. (Foto Weltbild). Ook Amerika stelt alles in het werk om de neutrale landen van Europa uit te hon geren, schrijft het Italiaansche blad de Po- polo di Roma. De verklaring van Huil, dat de Vereenigde Staten niets kunnen doen om Engeland er toe te brengen zijn blok- kadepolitiek te wijzigen, is slechts gehui- chel, want indien de Ver Staten werkelijk wilden, zouden zij Engeland, welks positie steeds meer ondergeschikt wordt aan Ame rika, kunnen overtuigen het systeem te wijzigen. Roosevelt is de medeplichtige van Churchill, zooals ook wordt aangetoond door de weigering van het Witte Huis, je gens den Franschen ambassadeur om de geblokkeerde Fransche saldi in de Ver. Staten vrij te maken teneinde daarvoor le vensmiddelen voor Frankrijk te kunnen koopen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1