Tevredenheid over de meikvoorziemng Aspirin VU Alkmaar Drie knapen verdronken infuus! BENGHAZI WidAenfic* De vredesonderhandelingen in TOKIO Engelsche luchtaanval op Dusseldorf WILLKIE in New York MALTA gebombardeerd Noordhollandsche bood van melksiijters vergadert Credieten voor opbouw Distributie van plantaardige vezels Schadeloosstelling van Duitscbers in Nederland Filmbeurs ges'oten Eea bul voor eeo kui gekocht Moeilijkheden der Argentijnsche veehouders De Royal Air Forcc faalt Italiaansch weermachtbericht in handen der Engelschen Van Vliet en Wals te Berlijn Het Belgische Koningshuis geëerd Duitsch weermachtbericht Hoe kunnen de noodlijdende Collega's in Den Helder worden geholpen De Noord-Hollandsche Bond van Melk- •lijters hield gisteren zijn algemeene leden vergadering. Opening Wanneer de voorzitter de heer Bakker, opent constateert hij, dat de opkomst niet 200 groot ia. als men hij een ledental van 360 had mogen verwachten. Spr. vraagt zich af of het den melksiij ters wellicht te goed gaat. Ten aanzien van dit laatste moet men echter voorzichtig mijn! De notulen worden goedgekeurd. Het Jaarverslag is een terugblik op een veelbe wogen periode, waarin zich groote moeilijk heden voordeden. Het belangrijkste was wel de standardisatle. Het concept reglement is, door de omstandigheden, nog niet gereed gekomen. Het ledental bleef ongeveer gelijk Jlekening 1940. De rekening 1940 sluit met een batig •saldo ad f 263.21 Op 1 Januari bedroeg dit f 159.60. De inkomsten bedroegen f 352.66. de uitgaven f 249.05. De rekèning wordt goedgekeurd. De beide aftredende leden, de heeren Jac. Beemster. Heiloo en P. Harder. Anna-Pau- iowna, worden herkozen. Melkvoorziening. De voorzitter vraagt de aanwezigen te ko men met op- en aanmerkingen de melk- voorziening betreffende in hun district, op dat het bestuur daarmee rekening kan hou den. Wat de standardisatie betreft, meent hij. dat deze is meegevallen, al zijn hier en daar wel eens moeilijkheden geweest. De heer Mijnen vraagt, of er weldra ge- sanctionneerde inkoop- en verkoopprijzen te wachten zijn. Een en ander in verband met het feit. dat de slijters te Den Helder 1 cent meer betalen dan de slijters in an dere streken. Een der aanwezigen, de heer De Vries, deelt mede. dat hem bekend is dat er maxi mumprijzen zullen komen, waarbij prijzen- klassen zullen worden ingevoerd. Intusschen nemen soortgelijke maatregelen veel tijd. Dit blijkt b.v. daaruit, dat in enkele gebieden, als Zeeland, waar niet gestandadiseerd kan worden, de volle melk nog steeds tegen den zelfden prijs wordt gevent als hier met de gestandardiseerde melk geschiedt De onjuist beid hiervan treedt duidelijk aan den dag. Er is echter nog niets geschied, niettegen staande alle aandringen. Uit de besprekingen blijkt, dat, hoewel de melkprijzen vastgesteld "heeten te zijn, er toch geen uniformiteit bestaat Sommige fa brieken ontvangen wat meer. Dit is echter toe te schrijven aan het feit, dat ze soms melk moeten bijkoopen, waardoor ze zelf voor extra-kosten komen te staan. Het be treft hier echter veelal plaatseijke aangele genheden. die men het. beste ook plaatselijk naar billijkheid dient te regelen. In het algemeen zijn echter de aanwezigen tevreden over de wijze, waarop de melkvoor- ziening plaats heeft. ONDERLINGE HULP. De voorzitter deelt mede, dat dit punt op de agenda is geplaatst in verband met den nood, die thans bij velen op treedt. Wat van andere zijde in dit opzicht geschiedt, is onvoldoende. Hij hoopte, dat de bond van melksiij ters ten deze iets zou kunnen doen. Intusschen schijnt zoo iets slechts mogelijk te zijn onder de auspiciën van Winterhulp. Uit de vergadering wordt betreurd, dat het bestuur geen richtlijnen heeft gegeven ten aanzien van deze materie. Dit laatste blijkt wel plannen te hebben gehad, doch de voor schriften van Winterhulp hebben deze eenigszins in de war gebracht. Indien echter ieder lid individueel zijn aandeel in de resti tutie uit het fonds der N.H.C.M.V. op eigen initiatief ter beschikking stelt van het be stuur, kan de moeilijkheid waarschijnlijk worden vermeden. Een verder besluit kan uit den aard der zaak niet worden genomen. De vergadering is wel van oordeel, dat de toestand in het bijzonder onder de leden te Den Helder, dringend hulp noodig maakt. Er zal iets kun nen gebeuren, indien er geld is. Doch er mo gen daartoe geen inzamelingen worden ge organiseerd. De contributie wordt wederom bepaald op f 1.De salarissen van enkele bestuursleden worden ongewijzigd gehandhaafd. Hoewel de koninklijke goedkeuring voor- loopig niet kan worden verkregen, wordt besloten het reglement te laten drukken en dit ter beschiking van de leden te stel len. Naar aanleiding van een Juist ontvangen circulaire betreffende de omzetbelasting, deelt de voorzitter mede, dat deze voor den melkslijter bedraagt 2Vv. In verband met een desbetrefende vraag, verzekert het bestuur, dat hieraan alle aandacht wordt gegeven. De omstandighe den. in het bijzonder de verduisteringsmaat regelen en het moeilijke verkeer werken hier in hooge mate belemmerend. Candldatuur N.H.CJd.V. Bij de laatste vacature was door het hoofdbestuur een candidaat gesteld voor de N.H.C.M.V. Een en ander was besloten op een ledenvergadering. Later werd door de afd. Purmerend een tegencandidaat gesteld, die niet eens lid was van den Bond. Een en ahder schijnt het gevolg te zijn van het drijven van dp Katholieken te- Pur merend. De voorzitter meede, dat zulke din gen. die aan de melksiijters een zetel had den kunnen kosten, in de toekomst behoo- ren te worden vermeden. De vergadering sluit zich daarbij aan. Nadat het bestuur uit de vergadering een woord van lof heeft moeten aanhooren, sluit de voorzitter de bijeenkomst. HERSTEL VAN ONROERENDE GOEDEREN EN SCHEPEN In het verordeningenblad is verschenen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van justitie betreffende credieten voor op bouw of herstel van onroerende goederen en schepen Bepaald is daarin: Stichtingen, die uitsluitend of mede ten doel hebben oorlogsmolestcredieten te ver strekken kunnen voor rekening en risico van het rijk zoodanige credieten ook ver strekken. Voor opbouw of herstel van tengevolge van defensiemaatregelen of oorlogsgeweld beschadigde boerderijen. Voor opbouw of herstel van andere door oorlogsgeweld getroffen onroerende goe deren. Tot zekerheid van oorlogsmolestcredieten voor opbouw of herstel van onroèrettde goe deren en voor herstel of aankoop van sche pen kunnen inschrijvingen in de hypothe caire- of scheepsregisters worden bewerk stelligd. Hetzelfde geldt voor credie^n, welke worden verstrekt voor opbouw of herstel van door defensiemaatregelen be schadigde boerderijen. De inschrijving geschiedt ten behoeve van het rijk of van de stichting. Zij kan ook geschieden ten behoeve van een gemeente, indien deze het crediet in het belang der volkshuisvesting uit rijksvoorschotten ver strekt. Deze inschrijvingen hebben gelijke kracht als ingeschreven hypotheken. Een inschrijving, als in dit besluit be doeld, kan niet worden bewerkstelligd, in dien de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw ten aanzien van het onroe rend goed of het schip in verband met een plan tot herbouw, een regeling heeft goed gekeurd of zelf heeft getroffen. Hypotheken in verband met den wederopbouw. Verschenen is een besluit van de secre tarissen-generaal van de departement van justitie en van financiën betreffende hypo theken in verband met den wederopbouw. Bepaald is het volgende: De hypotheken, welke onmiddellijk rang nemen na een inschrijving in verhand met credieten voor wederopbouw, of welke in gevolge een door dén algemeen gemachtig de voor den wederopbouw goedgekeurde of vastgestelde regeling onmiddellijk volgen op een eerste hypotheek, worden geacht eerste hypotheken te zijn en alle bedingen te kunnen bevatten, welke het burgerlijk wetboek toestaat aan eerste hypothecaire achuldeischers, met dien verstande echter, dat zij onmiddellijk na de boven hen gaan de inschrijving öf hypotheek gerangschikt worden. Omtrent deze hypotheken zijn in ver schillende artikelen van dit besluit nadere bepalingen vastgesteld aangaande verkoop en beslag. In het verordeningsblad is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheeepvaart, ingevolge de distributiewet 1939 betreffende distributie van plantaardi ge vezels. Blijkens deze beschikking worden plant aardige vezels, alsmede weefsels en andere producten van plantaardige vezels, aange wezen als distributicgoederen in den zin van artikel 4 van de distributiewet ter zake van schade aan goede ren door oorlogsgeweld. Het verordeningsblad bevat een verorde ning van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende het schadeloosstellen van Duitschers ter zake van door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen. Hieraan wordt ontleend: Duitschers worden ter zake van door oor logsgeweld veroorzaakte schade aan goede ren, welke zij in het bezette Nederlandsche gebied geleden hebben of lijden, onder over eenkomstige toepassing van de desbetreffen de in het Duitsche Rijk geldende bepalingen schadeloos gesteld. Onderdanen van andere staten kunnen bij beschikking van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor financien en econo mische zaken) met Duitschers worden ge lijkgesteld. Deze beschikkingen kunnen zoo wel afzonderlijke gevallen als groepen van gevallen betreffen. Met het opnemen der schaden, alsmede met het vaststellen en uitbetalen der scha deloosstellingen, is belast het hulpcomité voor Duitschers in Nederland (Hilfsaus schuss fuer die Deutschen in den Nieder- landen). De bedragen der schadeloosstellingen en van de daarmede samenhangende kosten komen ten laste van het „Herstelfonds '40". TRAGISCH ONGEVAL TE ZAANDIJK. SLACHTOFFERS VAN ONVOORZICHTIG HEID. Drie kleine jongens zijn Zaterdagmiddag te Zaandijk op tragische wijze door verdrin king om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de vijfjarige Hennie van Urk, diens ze venjarig broertje Dick van Urk en de acht jarige Wim Bakker, allen wonende in de Parkstraat. Zaterdagmiddag om half vijf waren de knapen nog in eikaars gezelschap gezien. Toen zij tegen etenstijd niet thuis kwamen, werden de ouders ongerust. Na hier en daar gezocht te hebben, wendden zij zich ten einde raad tot de politie. Deze stelde de omliggen de gemeenten van de vermissing telefonisch in kennis, waarna de hoofdagent Siehcsma er op uit trok om in de gemeente zelf eens te kijken of hij de jongens daar kon ontdek ken. Met hulp van de leden van den lucht beschermingsdienst werd het zoeken den ge- heelen nacht voortgezet. De naspeuringen bleven echter vruchteloos. Gistermorgen oir tien uur ontdekten bur gers in een sloot achter de cacaofabriek „De Zaan" het ontzielde lichaampje van den vijf jarigen Henie. Vermoedend, dat de andere jongens niet ver van deze plaats gevonden zouden kunnen worden, ging men hier dreg gen en na een kwartier was ook het lijkje van Dick gevonden nabij de plek, waar men zijn broertje had opgemerkt. Eerst na den middag slaagde men erin den achtjarigen Wim Bakker uit het water te halen. Er was op deze plaats geen ijs meer. De fabrieksloozing had het reeds doen smelten. Op korten afstand was er echter nog wel ijs, zoodat het vermoeden bestaat, dat de kna pen het slachtoffer zijn geworden van on voorzichtigheid. De deelneming met de zwaargetroffen ou ders is groot. Geen doel meer. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede, dat de filmbeurs te Amsterdam in het vervolg niet meer zal worden gehouden. De reden voor deze slui ting is, dat de heurs in het geheel niet meer aan haar doel beantwoordt. De heurs op heden 10 Februari in hotel Krasnapolski te Amsterdam zal reeds geen doorgang vin den. Moeder de vrouw wist het beter. Een veehouder, wonende aan den Zuider- weg in de Wijde-Wormer, was met het voornemen een mooi „kuikalf" te koopen naar de Purmerender markt getogen, vertelt de Prov N.H.C. Hij kocht een kalf naar zijn zin, dat hij tihuis met trots aan zijn vrouw toonde. Wie beschrijft echter 'smans pijn lijke verbazing, toen moeder de vrouw te recht constateerde, dat hij eigenaar was ge worden van een... stierkalf 1 KONING FAROEK LIJDT AAN GEEL ZUCHT. In Cairo is officieel bekend gemaakt, dat koning Faroek van Egypte in lichten vorm aan geelzucht lijdt. De ernstige toestand der Zuid-Argentijn- sche veehouders, die een gevolg is van de groote vermindering der Britsche vleesch- aankoopen en de staking van de Britsche vaart op Santa Cruz en Vuurland, komt opnieuw tot uiting in een verzoekschrift van den Argentijnschen vleeschhandel aan den minister van landbouw. In dat ver zoekschrift wordt gezegd, dat de afzetmoei- lijkhede vergroot worden, doordat Ghurchill voor het eerst zijn jaarlijksche hoeveelheid van 700.000 levende schapen uit Patagonie niet heeft afgenomen. Tot dusverre werd dit vleesch in Chili voor Engeland verwerkt zegt het D.N.B. Door het Britsche gebrek aan tonnage kon dit jaar geen vleesch worden gehaald. De waarde van het Zuid-Argentijnsche vee is zoover verminderd, dat een verwerking in de vleeschfabrieken van de streek zelf niet loonend is, terwijl verzending naar Buenos Aires ook niet in aanmerking komt wegens gebrek aa scheepsruimte. De vee houders vragen de regeering om financiee- len steun en verklaren, dat anders de vee stapel vernietigd zal moeten worden en het veeteeltbedrijf gestaakt. Vergeefsche aanvallen aan de Ka naalkast. Naar het D.N.B. verneemt heeft de Royal Air Force in den nacht van 7 op 8 Febru ari, tijdens mistig weer, gepoogd storings- aanvallen te ondernemen op de kust van het Kanaal. De door zwakke krachten on dernomen aanvalspogingen strandden op den Duitschen afweer. De vijand maakte ruim gebruik- van lichtfakkels om zich bij het slechte zich te oriënteeren. Desondanks was hij genoodzaakt zijn bommen lukraak in open terrein te werpen. Verdreven door den Duitschen afweer, bleven zijn aanvals pogingen tot een klein gebied beperkt. In het bezette gebied is geen schade van beteekenis ontstaan. Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermach'csbericht no. 246. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front is een aanval van den tegenstander in den sector van de 11de leger afgeslagen. De vijand leed zware ver liezen. Tijdens deze actie heeft het dertien de regiment infanterie zich op bijzondere wijze onderscheiden. Een van onze lucht- formaties hepft militaire doelen te Prevesa gebombardeerd. In den loop van den vijfden en den zes den Februari is in het gebied ten Zuiden van Benghazi een uiterst felle veldslag ge leverd, tijdens welke onze verliezen ernstig en die van den vijand aan mannen en strijdm'^delpp niet minder ernstig waren. In den avond van den zesden Februari be zette de vijand Benghazi, dat ontruimd was door onze troepen, om de nationale en in boorlingenbevolkingen te sparen. In Oost-Afrika felle bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie in den sector van Cheren. Gevechten van patrouilles aan de Soedaneesche grens van Galla en Sidamo. Onze luchtdetachementen hebben vijande lijke groepen gebombardeerd in hun kam pementen. Tijdens gevechten met vijande lijke jagers zijn drie Engelsche vliegtuigen in vlammen neergeschoten. De vijand heeft aanvallen gedaan op Keran. Harg- heisa en Javello. In den middag van 31 Ja nuari is een gewapende ponton van de Ko ninklijke Marine, die gesleept werd om naar elders te worden vervoerd, aangeval len door een vijandelijke duikboot, die er het vuur op opende. De ponton reageerde onmiddelliik met hevig vuur en slaagde er in de duikboot te treffen. De kleine sleep boot werd tiidens het gevecht getroffen, vloog in brand en zonk daarna. Acht en veertig man van de 67 Opvarenden zijn ge red. WALS GEEFT OP, Voor het eers sedert het uitbreken van den oorlog zijn er Hollandsche wielrenners i„ Duitschland gestart. Van Viiet in de sprint uit tegen zijn ouden rivaal Toni Mer. kens, Schorn. den Deen Falck Hansen den Zwitser Faufmann en den Duitscher Khmer. De strijd bestond uit een tijdrit en een rit met voorgift. welke beide werden verreden in series van drie renners. Hoewel van Vliet met 22 punten de over- winning behaalde, werd hi.i in twee ritten door Merkens en Schorn geklopt. Wals die in een wedstrijd achter motoren uitkwam, gaf in de tweede manche op. De uitslagen luidden: Sprint: 1. Arie van Vliet, 22 punten; Schorn 20 punten, 3. Merkens 18 p.. 4. Falck Hansen 16 p., 5. Kaufmann 13,5 P., 6- Ehmer 12 pt. Wedstrijd achter motoren: 1. Wengler (Duitschland). 2. Litschi (Zwitserland). 3. Hoffmann (Duitschland), 4. Stach (Duitsch. land). Officieel wordt uit Tokio medegedeeld, dat Zaterdag de eerste bespreking is get voerd tusschen de gedelegeerden van Japan, Thailand en Fransch-Indochina onder voois zitterschap van ambassadeur Matsoemaya, De grensvraagstukken zijn in beginsel be- sproken. Gisteren is de tweede zitting ge houden. Politieke kringen verwachten een betrekkelijk voorspoedig verloop der besprekingen, daar de vertegen woordigers van Thailand en Fransch- Indochina de noodzakelijkheid heb ben ingezien, dat er rekening moet worden gehouden met de door de ont wikkeling van de internationale po sitie i Oost-Azië geschapen nieuwe constellatie. De pers is eenstemmig van meening, dat de vredesconferentie een symbool vormt voor de lotsgemeenschap van de landen in het Verre Oosten onder leiding van Japan, waardoor tevens de diepere beteekenis van het driemogendhedenverdrag duidelijk aan het licht treedt. Vlaggen en symbolen blijven geoorloofd. Uit een verordening van den militairen bevelhebber in België en Frankrijk over het dragen van insignes en het uitstekeh van de vlag aan gebouwen blijkt, dat dienst- eü ambtsinsignes, orden, eereteekenen, die af beeldingen, kleuren of symbolen van het Belgische koningshuis weergeven, bene* vens de insignes van alle geoorloofdeyer* eenigingen toegelaten zijn. In den nacht van 4 op 5 Februari hebben Britsche vliegers een aanval gedaan op de stad Dusseldorf. De rondom de industrie wijk gelegde gordel van spervuur werd, naar ononistootelijk is vastgesteld, door de Brit» sche vliegtuigen gemeden om het dicht bei volkte woongebied in het centrum van de stad stelselmatig met brisant- en brand- bommen te bestoken. Het aantal dooden is volgens de laatste cijfers tot 35 gestegen. Wendell illkie is gistermorgen op het vliegveld van New Vork aangekomen. Hij weigerde aan persvertegenwoordigers mee te deelen tot welke gevolgtrekkingen hij op grond van zijn indrukken in Engeland ge komen is. Hij verklaarde deze mededeelin- gen te reserveeren tot zijn verschijning vooit de senaatscommissie van buitenlandsche zaken, waarschijnlijk morgen. illkie, zei evenwel, dat hij in Engeland in het geheel geen verwachting of voorstel vernomen had omtrent deelneming van de ereemgde Staten aan den oorlog. Hij voeg de hieraan toe, dat liet Amerikaansche volk wel dankbaar mocht zijn, dat het niet be hoeft te leven op een wijze, als waartoe het Engelsche volk thans gedwongen wordt. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag en in den nacht met suc ces strategische doelen in de Midlands en in Z.O. Engeland aangevallen. In het Middellandsche Zeegebied heeft da Duitsche luchtmacht bij aanvallen in opeen volgende golven od vliegvelden op het eiland Malta en de haven van La Valetta bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst op gebouwen en pakhuizen. Er ontstonden om* vangrijke branden. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met weinig vliegtuigen op drie plaatsen bommen geworpen op woondistrieten in est-Duitschland. Van drie vijandelijke vliegtuigen die Noorwegen trachtten bin nen te vliegen, werden er twee neergehaaald Tvee eigen vliegtuigen worden vermist.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2