eenmaal opvolger van Pétain Particulier Kapitaal DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Actie in Spanje aangekondigd 6.45 uur Britsche gezant verlaat Boekarest Verduisteren De aanval op Genua Landbouwproductie in Frankrijk KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.Mfl. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder gaat voor bij financiering wederopbouw en duurt tot morgenochtend 9 03 uur Engc'sche troepenconcentraties tegen Thailand? Op volkstuinen s'echts aardappelen en bruine boonen HELDEKSCHE COURANT DINSDAG 11 FEBRU AR 1941 69e JAARG. No. 9154 DARLAN Gisteravond is een grondwettelijk de creet gepubliceerd, volgens hetwelk admi raal Darlan tot opvolger van maarschalk Pétain als chef van den Staat is aange wezen. Dit grondwettelijk decreet nr. 4 geda teerd 10 Februari luidt als volgt: „Wij Maarschalk van Frankrijk en hoofd van den Franschen staat bepalen krach tens de wet van jlO Juli 1940: Art. 1. Indien wij om welke reden dan ook voor de ratificatie van de nieuwe grondwet door de natie, verhinderd zijn de functie van staatshoofd uit te oefenen, zal vlootadmiraal Darlan deze functie rechtens overnemen. Art. 2. Voor het geval, dat vlootadmiraal Darlan om welke reden dan ook verhin derd zou zijn, zal hij zijnerzijds vervangen worden door den persoon, dien de minis terraad met meerderheid van stemmen zou aanwijzen. Tot het optreden van dezen persoon zouden de functies door den mi nisterraad uitgeoefend worden. VERDERE MAATREGELEN VAN HET RIJK ECHTER WENSCHELIJK. De functie der Provinciale stichtingen. Van bevoegde zijde wordt bij het besluit betreffende credieten voor opbouw of herstel van onroerende goederen en schepen- en het besluit betreffende hypotheken in verband met den wederopbouw, welke be sluiten in het verordeningenblad van 10 Februari zijn afgekondigd, de navolgende toelichting verstrekt: Beide besluiten hebben betrekking op de financiering van den weder-, opbouw. Ingevolge het besluit op de materieele oorlogsschaden staat daartoe in de eerste plaats ter be schikking de rijksbijdrage in de door het oorlogsgeweld geleden schade aan gebouwde eigendommen en aan schepen. Alhoewel in beginsel voor het overige de financiering van den we deropbouw aan het particulier ka pitaal wordt overgelaten zijn in de practijk verdere financieringsmaat regelen wenschelijk gebleken. Naar bekend, kunnen op de, Rijksbijdra gen terzake van gebouwde eigendommen voorschotten worden opgenomen, voor zoo veel betreft woningen van 450 m3 en daar beneden, bij den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw, en voor andere ge bouwen bij 'de Stichting Rotterdam 1940 en de provinciale stichtingen voor credietver- leening. De taak van de Stichtingen met betrek king tot de verstrekking van bouwcreóie- ten was nog niet geregeld, daar het besluit no. 117/1940 betreffende oorlogsmolestcre dieten voor bedrijven zich alleen beperkt tot de verstrekking van bedrijfscredieten. Ingevolge artikel 1 van het be sluit betreffende credieten voor op bouw of herstel van onroerende goederen en schepen, kunnen de stichtingen credieten beschikbaar stellen voor opbouw of herstel van boerderijen en voor andere door •oorlogsgeweld getroffen onroerende goederen. Voorschotten op de schadevergoeding ter zake van door oorlogsgeweld getroffen schepen worden alleen door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw be schikbaar gesteld. In de praktijk is gebleken dat met het bedrag der Rijksbijdragen aangevuld door Darlan foto archief eigen middelen of met van derden opge nomen gelden de minder-draagkrachtigen dikwijls niet tot herbouw zouden kunnen overgaan. Verder financieringsmaatregelen zijn noodig voor opbouw van die complexen gebouwen, die er moeten komen en zonder Staatshulp niet zullen kunnen worclen tot stand gebracht. In sommige gevallen zal hiertoe in het belang van de volkshuisves ting tot de verstrekking van overbruggings bij dragen moeten worden overgegaan. Ove rigens zal door credieten in deze financieele behoeften moeten wordgn voorzien. De beide besluiten hebben de strekking aan deze credietverstrekking een basis te ver schaffen. DE OPBOUW VAN BOERDERIJEN. De wederopbouw van boerderijen wordt verzorgd door het bureau wederopbouw boerderijen te Amersfoort. Voor zoover de opbouwkosten het bedrag der van Rijkswege te verleenen bijdrage te boven gaan, kan, zoo noodig, voor het ver schil een crediet bij de desbetreffende stich ting worden opgenomen. Dit crediet, dat in den regel wordt verstrekt op basis van een dertigjarige annuiteit van 5 pet. voor rente en aflossing, wordt door de stichtingen be schikbaar gesteld. Hiervoor wordt een hy potheek op de boerderij gevestigd, welke rang neemt naard en datum van inschrij ving. Voor deze credieten heeft het Rijk geen voorrang boven oude hypothecaire sehuldeisohers bedongen, daar in den regel de waarde van het land die van de hoeve te boven gaat. Woningen. Voor woningen beneden 450 M3. worden credieten voor herbouw door tusschenkomst van het gemeentebestuur door den Alge meen Gemachtigde beschikbaar gesteld met toepassing van de hypotheekregeling 1940. In andere gevallen worden, zoo noodig, tot beperkte bedragen credieten door de stich tingen verstrekt. In beide gevallen in den regel tegen een rentevergoeding van 4 pet. 's jaars. Voor de financiering van herstel van geleden schade zal men derhal ve steeds terecht kunnen bij de stich tingen tot het opnemen van een voorschot en een crediet ter finan ciering van het herstel. In den regel zal in totaal kunnen worden opgenomen het bedrag der geraamde rijks bijdrage (hierover wordt met de schadeen- quête-commissie overleg gepleegd) ver meer derd met ten hoogste 50 pet. dier bijdrage. Voor zoover het opgenomen crediet niet met de rijksbijdrage kan worden verrekend, zal het restant in ten minste 50 jaar moeten worden afgelost. Voor het eerste jaar kan voor credieten beneden f 10.000 met 2 pet. rente genoegen worden genomen. Voor herstel van beschadigde schepen of aanbouw of aankoop van nieuwe sche pen, worden boven het bedrag der Rijks bijdrage in de schade, door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw cre dieten beschikbaar gesteld, voor zoover hierin door het particuliere kapitaal en met name de scheepshypotheekbanken, niet kan worden voorzien. In alle genoemde gevallen zal tot zeker heid van het overheidscrediet een inschrij ving op het betreffende pand of schip wor den genomen, resp. ten behoeve van de gemeente, de Stichting of het Rijk. Aan deze inschrijvingen zijn eenige bij zonderheden verbonden, die in het besluit betreffende de credieten voor opbouw of herstel nader worden geregeld. Deze in schrijvingen nl., die dezelfde kracht heb ben als gewone hypotheken, kunnen wor den gevestigd zonder notarieele akte door inlevering van een borderel bij den hypo theekbewaarder. Vcfbrts nemen deze in schrijvingen rang boven de hypotheken tot en met 15 Mei 1940 ingeschreven en boven de tweede en volgende hypotheken .yan na dien datum. Het zij nogmaals herhaald, dat voren staande credietmaatregelen slechts dan zullen worden toegepast, voor zoover ver dere financieringshulp bij den wederop bouw staatstaak moet worden geacht, tn het algemeen zal de verdere financiering aan het particuliere kapitaal moeten wor- den overgelaten. De blokkade moet worden door broken. „Het oogenblik is thans gekomen, dat op woorden daden moeten volgen," aldus, vol gens het Hsbl.. het blad der Falange, de „Arriba". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" heeft in een correspondentie uit Madrid den inhoud van het betrokken artikel weer. De „Arriba" herinnert er aan, dat zij in de laatste weken en maanden de economische moeilijkheden en de oorzaken van den ern- stigen binnenlandschcn toestand openhartig heeft geschetst. Thans echter is de periode van beklag over den drukkenden toestand voorbij. De Falange weet zeer goed, dat men den nood van een volk door medelijden, hoe eerlijk ook, niet kan lenigen. Daarom heeft de partij zich in 1936 in den strijd begeven. Die strijdvaardigheid van toen is sindsdien door al te veel menschen vergeten. Slechts in een atmosfeer van militaire en tevolu- tionnaire discipuline kan Spanje de kracht vinden, die het behoeft om de blokkade te doorbreken van de vijanden, die in binnen- en buitenland Spanje's levenskracht trach ten te verstikken. Tot nu toe heeft Spanje in een toestand van uitputting uitgerust van de inspanning van den burgeroorlog. Tot nu toe is het ook mogelijk geweest, dat men de vijanden niet veinsde te zien, die den opmarsch der revo- lie trachtten te verhinderen. Doch dat is thans voorbij. De periode van een voorzich tige en definitieve houding is voor het regime afgesloten. De beweging dient thans over te gaan tot een „cholerisch offensief", wanneer zij werkelijk den huidigen toestand wil ver anderen. Spanje moet in de toekomst nog iets anders zijn dan een woestijn, waarin hier en daar de laatste hongerende over blijfselen van een oud soldatenvolk leven. Van belapg is in dit artikel, aldus de „D.A.Z.". vooral de aankondiging van een periode van actie. De binnenlandsche propa ganda van het regime is er den heelen win ter op gericht geweest om het volk duidelijk te maken, dat de tegenwoordige toestand niet aan het huidige stelsel te wijten is. doch aan het vroegere stelsel en den burgeroor log. Maar men is er te bevoegder plaatse ook van overtuigd, dat de openhartige ver kondiging der waarheid nergens toe leidt, ja zelfs schadelijk kan zijn, als de practi- sche daad daar niet op volgt, „zonder wel ke heel de tot nu toe gevoerde politiek zon der kans op redding ineen zou storten." Oordeel van Italiaansche avond bladen. In verband met de beschieting van de ha venstad Genua door een sterk Britsch es kader in de vroege morgenuren van 9 Fe bruari vestigen de Italiaansche avondbla den de aandacht op het feit, dat het hier wederom een militairen aanval1 betreft op een open, onbeschermde stad. De beschieting van Genua is tenuitvoergelegd door de in Gibraltar gestationneerde Engelsche weste lijke Middellandsche zeevloot. Ondér dekking van een dichten mist kon het Engelsche eskader Genua naderen. De heftige beschieting van Genua heeft uitsluitend aan burgers het leven gekost. Militaire installaties zijn niet getroffen. De bladen herinneren er aan, dat Genua reeds meerdere malen in den loop van den laat- sten tijd door Engelsche vliegtuigen bescho ten is geworden, zonder dat ernstige be schadigingen aan militaire objecten werd aangericht. De actie van de Britsche vloot tegen Genua moest klaarblijkelijk, zoo constateeren de bladen, Churchill tijdens zijn gisteren gehouden rede in staat stellen Vanavond gaat de verduistering in om De sport van Zondag 9 Februari 1941. Voet balwedstrijden... afgelast, schaatswedstrij den... afgelast; hockeywedstrijden... afge last. Met gemengde gevoelens bekijkt de en thousiaste sportbeoefenaar zijn attributen, die voor dezen dag op non-actief gesteld zijn (Foto Pax-Holland) aan de Amerikaansche openbare meening de vernieling te kunnen melden van deze Noord Italiaansche haven. Deze poging is als mislukt te beschouwen. Volgens een bericht van het Japansche blad de Nitsji-Nitsji uit Bangkok, zouden daar mededeelingen zijn ontvangen, dat Brit sche troepen uit Singapore in het Noord westen van Malaya geconcentreerd worden ter voorbereiding van een opmarsch naar Thailand. Alle Engelsche staatsburgers ver trekken eveneens. De Britsche gezant Sir Reginald Hoare, heeft gisterenmiddag in het Roemeensche ministerie van buitenlandsche zaken een on- ta overhandigd, waarin hij mededeelt, dat hij van zijn regeering de opdracht heeft gekre gen tezamen met het nog in Boekarest zijn de personeel van zijn gezantschap, Roemenië op 15 Februari te verlaten. De nog in Roemenië vertoevende Engelsche staatsburgers, enkele journalisten, inge nieurs, handelsvertegenwoordigers enz., heb ben reeds enkele dagen geleden van het ge zantschap de mededeeling ontvangen zich reisvaardig te houden om tegelijk met het ge zantschap Roemenië te verlaten. GROENTENKWEEK GEEFT MEEST AL KUNSTMESTVERSPILLING In den loop der vorige week heeft de se cretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, namens zijn ambt genoot van landbouw en visscherij een circulaire aan de gemeentebesturen gezon den, waarin er aan werd herinnerd, dat ten dienste van de voedselvoorziening «van ons land tal van maatregelen zijn genomen ten einde de bodemproductie zoo hoog mo gelijk op te voeren. Gewezen werd op de wensche- lijkheid dat de gemeentebesturen alle medewerking verleenen om gronden, waarover zij de beschik king hebben, ten volle voor den verbouw van voedingsgewassen in aanmerking te doen komen. Deze circulaire is het onderwerp van be spreking geweest door het college van re- geeringscommissarissen. Naar wij verne men, stelden deze zich op het standpunt, dat het verbouwen van groenten door volkstuinders minder gewenscht is. Iets anders is het wat betreft het verbouwen van late aardappelen en bruine boonen. De kweek van 'groenten vergt veel zorg en levert dikwijls een teleurstellingop, ter wijl een betrekkelijk groote hoeveelheid kunstmest moet worden aangewend. Daar kunstmest is gedistribueerd, levert dit reeds een moeilijkheid op. Bovendien is de toestand zoo, dat op het moment, dat de volkstuintjes hun groentenoogst zullen ge ven, er ook voldoende aanvoer zal zijn van den beroepsteler Daartegenover vragen late aadappelen en bruine boonen wei nig mest, terwijl de oogst hiervan, in te genstelling met groenten, zelden of nooit mislukt. Maatregelen tot verhooging der, opbrengst. Door een wet, die onmiddellijk van kracht is geworden, heeft de Fransche minister van Landbouw volmachten voor het tot stand brengen van een groote productie campagne gekregen. Hij kan met de land bouwcoöperaties en de boeren zoogenaamde bebouwingscontracten sluiten, waarin de te bewerken oppervlakte, de prijzen, de leve ringsvoorwaarden, enz., worden vastgesteld. Indien dit stelsel van contracten onvol doende resultaat heeft, kan de minister den boeren een productiebevel geven, waarin wordt bepaald, hoeveel land bebouwd en welk gewas gekweekt moet worden. Boeren, die aan deze campagne niet medewerken, krijgen geen faciliteiten, zooals het beschik baar stellen van zaaigoed, productiepre- miën enz. De Bloedtransfusiedienst, welke onder auspiciën van het Ned. Roode Kruis te Amsterdam tot stand kwam, is voortreffelijk georganiseerd. Hierboven het afnemen van bloed van een gever (Foto Pax-Hollond)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1