BESPARING Winterhulp Grieperig Nee>T A KKFD\ AKKERTJE Eén dag S.S.-man WILLKIE Brutaal optreden van pseudo-P.T.T. beambte Amerikaansche schepen voor Engeland? Engeland en de Balkan DENEMARKEN DUITSCHLAND Nederland. M K N O X contra De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door bet gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS stelt torpedobooten ter beschikking Amsterdamsche effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHULPEN EDERLAND Stort op 5553 of op 877 A.s. Vrijdag en Zaterdag zullen wederom de roode bussen van de „Winterhulp Nederland" op straat verschijnen, om dienst te verleenen bij de inzameling van gelden voor behoeftig Nederland. Door de bedragen, die reeds wer den verzameld kon in vele gezin nen nieuwe levensmoed en -vreugde worden gebracht. Maar nog is de winter niet ten einde. Zij moeten ook verder worden geholpen, even als die velen, die tot nu toe door gebrek aan voldoende middelen niet te bereiken waren. Landgenooten, denkt daaraan, ais ge de roode bussen ziet. Veel nood moet worden gelenigd. Dit kan ge schieden, als alle Nederlanders op de komende collectedagen zich bij het vaststellen van hun gift laten leiden door de gedachte: Geeft niet alleen, offert ook wer kelijk! OP BEZOEK BIJ DE STANDARTE WEST- LAND IN MUENCHEN. In een tempo, dat den modernen verslag gever past, zegt het A.N.P., hebben wij de zer dagen een bezoek gebracht aan de SS- kazerne in Muenchen, waar Nederlandsche en Vlaamsche jongens in het corps van de Duitsche, politieke soldaten worden opgeleid. In vijf dagen waren wij uit en thuis, maar in die vijf dagen hebben wij ongetwijfeld een idee gekregen van al datgene wat zich in een kazerne afspeelt, een indruk ook van de wij ze, waarop deze jongelui, stoer van lijf en le den, worden opgeleid tot eerste klas soldaten, strijders voor een nieuw Europa naar geest en lichaam. Ergens in de omgeving van de schoone Beiersche stad staat de geweldige moderne kazerne, waar wij Vrijdagmiddag den schild wacht passeerden. Eerlijk gezegd, het was ons als burger vreemd te moede te midden van de grauwe Quitsche uniformen, in een wereld, waarin het snerpen van een fluitje van alles kan beteekenen, waar een zacht woord een streng bevel en een hard woord een vriendelijke vermaning kan zijn. Wij hadden niet zoo heel veel over hen gehoord. Wij wisten, dat een aantal naar Muenchen was vertrokken, maar eigenlijk hield daarmee onze kennis over den toe stand van de Nederlandsche SS-mannen op. Wat wij evenwel in den korten tijd van ons verblijf in Muenchen hebben gezien en be- beleefd, stemt in alle opzichten tot tevreden heid, is zelfs boven alle lof verheven. Op hun gemak. Om dan te beginnen: De Hollanders zijn er en voelen zich volkomen op hun gemak onder een regiem, dat vrijwel totaal afwijkt van de paedagogische methoden, welke zij in hun jeugd in eigen land hebben meege maakt. Wij zeiden al, dat het leven in deze kazerne aan zeer strenge bepalingen is onder worpen. Het regiem is uitermate streng, maar de Nederlanders hebben zich voor treffelijk aangepast, zij zien er uit of zij ie- deren dag slechts melk en honing verorbe ren en hun houding Ja, die houding valt inderdaad het eerst op. Wij hoeven ons werkelijk niet wijs te ma ken, dat de Hollandsche jongen van dezen tijd uitmunt door „houdingWij zouden over de oorzaken hiervan kunnen twisten, zeker is. dat op alle lessen van lichamelijke opvoe ding in ons land de „briefjes'' van doktoren, liefhebbende moeders en bezorgde vaders grooten invloed hebben. Wij schrijven even wel niet over de Nederlandsche jeugd in het algemeen, maar over de groep Nederlanders, die zich deels uit ideëele overwegingen, deels ook uit materialistische aansloot bij de Duit- schen SS-Standarte Westland. Men kan na tuurlijk bezweren, dat die fiere, die trotsche houding verkregen wordt door den langen, harden dagelijkschen dienst in de kazerne Maar wij meenen te mogen zeggen, dat het hier de houding is van jongemannen, die het hoofd hoog dragen, omdat zij in de zekerheid leven, iets te geven voor hun schoonste ideaal: Een samenbundeling van alle Ger- maansche stammen in het grootgermaansche rijk. Tot nu toe hebben zij geen gelegenheid gehad zich uit te leven in deze- richting. De storm, die over het vasteland van Europa waaide, die veel van het oude wegvaagde, is gaan liggen. Tusschen de puinhoopen zijn reeds nieuwe wegen ontstaan. Bewust op nieuwe wegen. De Nederlanders in Muenchen bewandelen deze nieuwe wegen bewust. Niet zooals zij, die wel graag mee willen doen, zonder risico te loopen, maar in den uniform van den Duitschen SS-man. Onder leiding van een SS-Hauptsturmfueh- rer bezichtigden wij eerst een deel van het ontzaglijk complex, dat deze kazerne beslaat. Wij zagen de heldere cantine, vroolijk en eenvoudig, de eetzaal, waar de voormannen van het Duitsche rijk soms temidden van hun soldaten aan tafel zitten, de hyperhygi- enische wasehgelegenheden. de exercitiehal, en tenslotte de slaapkamers, waar de troep, van een welverdiende rust van 's avonds tien uur tot 's morgens zes uur pleegt te genie ten. „De Duitsche wapenen worden gesmeed om goed gebruikt te worden. Het is een der beginselen van de soldatenopleiding in het Groot-Duitsche rijk. Iedere handgreep wordt nauwkeurig bestudeerd en aangeleerd, zoo dat het bedienen van de oorlogsmiddelen straks tot een tweede natuur is geworden. Daarbij worden de houdingsoefeningen niet vergeten' Dat de Nederlanders het daar in evenzeer ver hebben gebracht, moge blij ken uit het feit. dat de compagnie, waarbij zij zijn ingedeeld, reeds verscheidene kee- ren als „eerecompagnie'' heeft deelgenomen De minister van marine der V.S., Knor. heeft gisteren op de pers conferentie verklaard, dat de Ame- rikaansche marine geen torpedo jagers meer kan afstaan zonder daarmee het evenwicht van de vloot ln gevaar te brengen. Hij wil de met deze verklaring niet recht streeks positie kiezen nopens het voorstel van Willkie, doch als mi nister van marine was hij tegen verdere verzwakking van de Ame- rikaansche vloot. Duitsche commentaren op de verklaringen van Willkie. Aan alles wat in Washington beraad slaagd wordt ligt tenslotte de vrees ten grondslag, dat Engeland in zijn eindstrijd met Duitschland de nederlaag zal lijden, schrijft het Hamburger Fremdenblatt naar aanleiding van de verklaring van j"kie in de senaatscommissie voor buitenland- sche zaken. Het blad vervolgt: Het dilemma van de geheele Engelsche propaganda in de V'.S„ nl. de tegenstelling tusschen den noodkreet om hulp en het z.g. vertrouwen in de overwinning, is ook in de verklarin gen van Willkie tot uiting gekomen. Hij heeft consequent geweigerd te spreken over de vooruitzichten welke hij aan de Brit- sche overwinning toekent, daar hem, na hetgeen hij in Engeland gezien heeft, een Engelsche nederlaag als voor de hand lig gend voorkomt. De overzeesche verbindin gen van Engeland zijn volgens de verkla ringen van Willkie zoo onzeker, dat vele Britsche koopvaardijschepen den Atlanti- schen oceaan zonder voldoende bescher ming moesten oversteken. Daarom heeft hij verlangd, dat terstond zes of meer torpedo jagers per maand aan Engeland geleverd zullen worden. - Beperkingen voor de snel heid en doeltreffendheid eener hulp voor Engeland ziet hij echter in het feit, dat het Amerikaansche productieprogram zulks niet toelaat. Voor een hulpverleening heeft hij, geen ander argument kunnen noemen, aldus het Duitsche orgaan, dan het stand punt, dat de nederlaag van Engeland ge lijk zou staan met de practische verwezen lijking van beweerde Duitsche bedoelingen tegenover Zuid-Amerika. aan plechtigheden, welke in de hoofdstad van de N.S.D.A.P. plaats vonden. Uw verslaggever heeft de phascn van zoo'n soldatendag beleefd. Nee. er kan niet ge noeg den nadruk op worden gelegd: de dienst is niet gemakkelijk: Het gaat er niet in de eerste plaats om. dat het moeilijk is 's morgens om zes uur, prompt op het fluit signaal op te staan, en 't is waarachtig moeilijk het is ook al niet zoo erg, dat er 's avonds na tien uur niet meer gespro ken nfag worden, en dat er anders straf volgt. Maar het is een aaneenschakeling van allerlei zaken, kleinigheden, vaak. welke het leven in de S.S.kazerne volmaakt bindt. Hier is geen plaats voor het indi vidu in de beteekenis van den man, die zijn eigen zin kan doen. Bij de samenwerking van allen ontstaat er een gemeenschap van gelijkgeaarde, gclijkdenkende strijders voor één groot doel. Deze gemeenschap is sterk als een rots. Dat alles vertelden onze landgenooten ons in de korte uren van rust en dat leerden zij ons zonder woorden in de oogen,blikken, dat wij hen bij hun oefeningen gadesloegen. Te gast. Wij zijn bij de S.S. in huis geweest en waren te gast op een kamer waar zes Ne derlanders en acht Duitschers broederlijk bijeen waren. Meen niet, dat deze Duitschers zich afzijdig hielden bij onze gesprekken. Duitsche zinnen werden in deze praatjes gebruikt en de Duitschers verstonden de Hollandsche taal voortreffelijk. Daaruit ook weer wordt de bedoeling van deze samenwerking kenbaar. Men zou het eigenlijk zóó kunnen formuleeren, dat hier geen Duitschers, Nederlanders en Vlamin gen worden voorbereid op hun groote taak. maar dat allen vah Germaanschen bloede hier zijn vereenigd om te worden tot man nen van de daad, tot strijders voor het Groot-Germaansche rijk, tot mannen, wier eenige wensch het is alles op te offeren voor hun ideaal. En alleen zij. die dit ideaal bezitten, zijn in staat het harde leven van SS-man te on dergaan. Zij weten, dat alleen een harde leerschool hen kan vormen tot kerels, die sterk staan in het leven, dat vaak boven- menschelijke eischen stelt aan moed en uit houdingsvermogen en opofferingsgezindheid. Dit is het. wat wij dezen eenen dag heb ben meegemaakt en geleerd. Inderdaad, wij zijn wijzer uit Muenchen vertrokken dan we er aankwamen. Wij we ten thans, dat al het materialisme het ego isme en het individualisme niet in staat zijn geweest het zuivere idealisme te verstikken. Haalde men nog niet zoo lang geleden de schouders op voor hen. die een ideaal durf den belijden, nu zullen deze zelfde mannen hoewel nog jong. de taak krijgen een nieu we idee over de wereld uit te dragen. En het is waard daarvoor te vechten en zoo noodig onder te gaan! Het was onze bedoeling een nacht te midden van deze mannen door te brengen, met hen te eten, op hun slaapzaal, te vens zitkamer, poetskamer, garderobe en kleedkamer te slapen en tenslotte een middagdienst en een ochtenddienst mee te maken. Wij zeiden zooeven. dat ons de houding \an de Nederlanders het meest is bijge bleven. Uit deze houding vallen verder alle goede hoedanigheden af te leiden. De compagniescommandant deelde ons op een kamer in en toen deden we alsof we een dag soldaat waren. We kunnen uiter aard slechts een indruk geven van alles wat wij te zien kregen, maar deze indruk is dan ook voortreffelijk geweest. De com mandant had ons tevoren meegedeeld, dat er in den beginne nogal wat strubbelingen tusschen de onderscheiden groepen waren geweest. De Nederlanders drukten zich niet gemakkelijk in de Duitsche.. taal uit en won" den zich over sommige kleinigheden nogal op. Daar kwam nog bij, dat zij onder elkaar niet steeds even kameraadschappelijk wa ten. Wat toch was het geval? Er kwanten naar Muenchen jongelui, die in hun korte leven al politiek hadden bedreven, er kwa nten ook niet-politieke geesten en al spoe dig waren de debatten levendig, soms tè levendig. De commandant had de moeilijke taak deze vogels van verschillende pluima ge tot een hechte groep te vormen. Hiervoor is veel geduld noodig geweest, veel tact, vriendelijke en harde woorden. De resultaten. Wij kregen bjj ons bezoek aan Muenchen alleen maar de resultaten van deze maan denlange opleiding te zien. Op de houding viel niets aan te merken, evenmin op den kameraadschappelijken geest. Die geest is in de troep van onnoemelijke waarde. Hoe wel de individueele opleiding op allerlei ge bied van het militaire handwerk een zeer hoog peil heeft bereikt, wordt den manner toeh ingeprent, dat zij alleen samen in staat zijn een groot doel te bereiken. De eenling heeft in dezen strijd geen waarde. De troep is alles. Inderdaad, wij hebben kun nen constateeren, dat er op „onze kamer" alleen maar vrienden leefden en werkten. Zelfs wij hebben tijdens ons korte ver blijf van die vriendendiensten geprofiteerd, zonder welke een leek zich in een kazerne voelt als vele, overigens brave manjien in een normale huishouding. Maar het belangrijkste is, dat wij in de uren, welke wij bij een der compagnieën doorbrachten, gelegenheid hebben gehad met de Nederlander over alle mogelijke za ken te praten. Daar was natuurlijk in de eerste plaats „de dienst". Want de dienst gaat boven alles. Met een volstrekte toewij ding geven de Nederlanders zich aan hun taak, welke uiteraard lang niet gemakkelijk is. Dat maakten we één dag mee. Het zou niet passen in een artikel als dit een volle dig overzicht te geven van de dagelijksche gebeurtenissen in de kazerne. Trouwens, de commandanten zijn erop uit zooveel moge lijk afwisseling té brengen in den dienst. Exerceeren. In de eerste periode moesten onze landge nooten vooral exerceeren. Het viel daarbij op, dat Nederlanders hun stijfheid moesten kwijt raken. Daarvoor die nen dan oefeningen met het geweer, licha melijke oefeningen, lichte en zwaardere ath letiek. Het resultaat is, dat de groep land genooten in Muenchen thans bestaat uit jongemannen, die lichamelijk in alle op zichten getraind en door en door gezond zijn. Tegelijkertijd leerden zij tijdens de theore tische lessen de verschillende politieke we reldbeschouwingen kennen. Zij werden on derwezen in de idealen van het Duitsche rijk, maakten kennis met de sociale maat regelen, welke in Duitschland ten voordee- le van de geheele bevolking werden getrof fen, zij kregen gelegenheid zich te verdie pen in de Duitsche cultuur, kortom, zij leer den al datgene wat een politiek soldaat behoort te kennen. Eerst daarna konden de commandanten beginnen met het echte militaire handwerk dat grondig wordt onderwezen. Wij hebben de resultaten van deze maandenlange oefe ning gezien bij een schietoefening met scherp. Bij de Utrechtsche recherche zijn klach ten binnengekomen dat personen bij ver schillende inwoners kwamen aanbellen niet de mededeeling, dat zij door de P.T.T. wa ren gezoden omhet radiokastje van den stedelijkeh distributiedienst te verzegelen bij diegenen die er geen prijs meer op stellen aangesloten te zijn bij de radiocen trale. Het is geschied bij een inwoner van het Wilhelminapark dat zulk een pseudo- P.T.T. beambte inderdaad het kastje van de radio verzegelde en daarna de daarvoor verschuldigde 75 cent incasseerde zonder daartoe de bevoegdheid te hebben. Van de zijde van de P.T.T. wijst men er op, dat allen, die aangesloten zijn bij den radiodistributiedienst en te kennen hebben gegeven geen radio meer te willen bezitten, eenige dagen, voordat de P.T.T.-beambte het kastje komt verzegelen, daarvan schrif telijk in kennis worden gesteld. Bovendien kan iedere P.T.T.-beambte. die met het ver zegelen is belast, zich op behoorlijke wijze legitimeeren, zoodat een ieder thans is gewaarschuwd en geen personen in huis behoeft te laten, die niets met het P.T.T.- bedrijf hebben te maken. JAPANSCHE FILM VOOR HITLER EN MUSSOLINI. Het Japansche ministerie van oorlog zal aan Hit'er en Mussolini de Japansche film ten geschenke geven getiteld „Vuur aan den hemel", waarin het optreden van de Japan sche luchtmacht in China vertoond wordt. Voorts zal aan rijkskanselier Hitier nog worden aangeboden de Duitsche versie van de .Japansche film „Het leven van comman dant Nisjizoemi". STAKING VAN TEXTIELARBEIDERS Naar Tass uit Kaboel meldt, heeft men de textielfabrieken in Bengalore, waar 6 tot 7000 arbeiders werken, moeten sluiten, daal de arbeiders in staking zijn gegaan. In Bombay hebben 3000 arbeiders der spoor- wegherstehverkplaatsen en talrijke arbeiders van de in de omgeving van Bomhav lig gende zuivelbedrijven, het werk neergelegd omdat looneischen niet werden ingewilligd Voorts wordt melding gemaakt van huis zoekingen in menigte en van arrestaties. De laatstgenoemde berichten komen uit Ma dras. Roosevelt vraagt 8989 millioen voor defensie. President Roosevelt heeft het congres een crediet van omstreeks 8989 millioen dollar gevraagd ter bespoediging van het program voor den bouw van oorlogsschepen en voor uitbreiding van de kustversterkingen. Tevens heeft Roosevelt de Federal Ship- ping Board verzocht hem voortdurend op de boogie te houden omtrent ae beschikbare tonnage op oceaanschepen en wel in verhand met de verscheping van belangrijk bewape- ningsmaterieel. Voorts moet genoemde in stantie hem advies uitbrengen jomtrent overneming van „extra-tonnage onder vreem de vlag" benevens omtrent de kwestie hoe voldaan kan worden aan „verlangens van andere landen nopens steun door extra- schepen". Officieel wordt medegedeeld, dat de Ame rikaansche gezant te Boekarest, Dumper, is belast met de behartiging der Engelsche belangen in Roemenië, nu de diplomatieke betrekkingen tusschen Londen en Boekarest verbroken zijn. Het Zweedsche blad de „Dagens Nyheter" publiceert een bericht van United Press, volgens hetwelk alle Britsche gezanten in de Balkan landen maatregelen hebben ge nomen om het voorbeeld van het gezant schap te Boekarest onmiddellijk te'kunnen volgen. Alle belangrijke documenten zouden reeds naar Turkije gebracht zijn. Te Istan- boel moeten dagelijks Engelsche onderda nen aankomen. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen Het in het buitenland verspreide bericht dat Duitschland Deensche oorlogsschepen heeft overgenomen, is gisteren in de Wil- helmstrasse gecorrigeerd. Van Duitsche zijde werd verklaard, dat net hier uitsluitend een beschikbaarstelling van tijdelijken aard be trof van een aantal torpedohooten van oud type. Duitschland heeft zich in deze kwestie !ot Denemarken gericht. De Deensche re geering heeft Duitschland de booten ter be schikking gesteld, nadat de bewapening daarvan verwijderd was. De booten zijn uit sluitend voor de Oostzee bestemd, en wel voor opleidingsdoeleinden. OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. Tengevolge van zeer zware regens, die 24 ■:ur aanhielden, is het in het Turksche grensgebied. Hatav tot uitgebreide over- t roomingen gekomen. Door het binendringende water zijn in de districten Antiochie en Alexandrette 29 dorpen verwoest, evenals de vruchtbare akkers in dit gebied. Berichten over verlie zen aan menschenlevens zijn nog niet bin nengekomen, zoodat men aanneemt, dat de bewoners der geteisterde dorpen nog gered konden worden. Ook de stad Antiochie heeft geleden. Nederland 1941 4 Nederland Nederland Idem met Nederland Oost Indië Oost Indië Stille markt. Lustelooze stem- ming. Amerikanen meeren- deels iets lager. Nederland sche beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 971/8-97% 97%-97% 1940 I 4 1940 II 4 bel. fac. 1938 3.3% 1937 3 1937 A 3 98% 98 7/16 94% 98% 98 7/16 84-84 13/16 84%-85 85% 85% 84% 84 3/16 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 CL 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam "37 1 3% 84 's Grav. '37 13% N.-Hol). *38 3 79% N.-Holl. '38 II (3%) 3 84%' R'dam '37 I III 3% 8013/16 81 Z.-Holland 1937 3 83 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 89% 88% ENDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-ÏNST. Binnenland. Koloniale Bank A 170 167% Ned. Ind. Handelsb. A 119 115 Ned. Handel Mij. C. v. A 116 115%' AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 98-99 98%-97%' Fokker g. A. 65% Lever Bros en Unilever CV.A189 189 Ned. Ford 180 179% Philips G B.v.A. 113-114 112%-llS Philips oref A 320 Calvé Delft c v. A. 195%-197 195%-194%' Centr. Suiker Mij. 137% 137% Buitenland. Anaconda copper e.v. 'A. 28-28 3/16 27%-27 7/16 Beth. Steel c.v. A 81%-81% 80 1/16-80%' Gen. Motors c.v. A. 48% 48 9/16 Kennecot Copper c.v. A. 34 9/16-343/ 34%-34% North. Am. Avlation c.v.A 15 13/16 15 5/16 Rep. Steel c.v. A. 24%-2415/16 24-24»/ U. S. Steel c.v. A. 64%-65% 63%-64%' PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsehe Petr. g. A. 217 215% Kon. Petr. 236-237% 234-2301 Buitenland. Shell Union c.v. A. 113/-1115/16 11%T1% Tide Water c.v. A. 915/16-101/16 9%-915/18 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 111% 110%-110% lava China-Japanlijn A. 144%-145 143-141' Kon Ned. Stoomh. Mij. nat bez. v. A 147% 147-148 Kon. Paketvaarl A. 232 225% Ned. Scheepv. Unie A. 167-166% 165%-164%' Rott. Llovd A. 136 Stoomv Mij. Nederland A. 138% 136 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. lavasche Cultuur NISII. Ver. Vorstenl. Cult. 408-406 404-403 249 245 240% 115%-116% 115%-114% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Ratavia Mij. 182 183-184 Dell Mij c. v. A. 240 240 Senembah 203 199% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 258-255% 2501/ Bandar Rubber Mij. A. 203 199 2 Deli Batavia Mij. A. 197 Koersen van stortingen op 13 Februari 1941. Reichsmarken 7536: Belga's 30 1432; Zwit sersehe Francs 4356: Lires 9 87; Deenschs Kronen 36 40; Zweedsche Kronen 44.35 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42} Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Va 5553. Als bank der Winterhulp Neder- Ierland ls aangewezen de Kas ver een iging N V., Amsterdam. No. 877. Ge brengt geluk ln veler Ievenlf

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2