Het raadsel omtrent een dier uit het labelrijlt Rauwe wortel en ramenas kunnen verscl fruit vervangen Europa moet weer produceeren Marktberichten Roeraeeosche legatie uit Londen teruggeroepen De Duitsche luchtaanvallen op Cyrenaica Peyrouton naar Buenos Aires Het Britsche vlooteskader te Gibraltar teruggekeerd Over „Father Divine'' den Dierentuin te Den Haag is een tentoonstelling geopend van werk stukken, door Duitsche politiebeambten in hun vrijen tijd vervaardigd (Foto Schimmelpenninoh) ^De reuzendieren uit den oertijd oefenen een geheimzinnige aantrekkingskracht uit op de meeste menschen. Waarom dit zoo is kan niemand verklaren. Misschien moet de oorzaak wel worden gezocht in de „griezeltuo-ht" van den mensch. Weinigen toonen slechts interesse voor het wonder van een mierenstaat, voor de werkindee- ling van deze buitengewoon hoog-ontwik- kelde dieren, waarvoor wij niets dan be wondering kunnen hebben, doch wier hoogstaande levenswijze niets „griezeligs" heeft. Vrijwel iedereen toont echter een groo- te belangstelling, zoodra hij geruchten ver neemt over het een of ander voorwereldlijk monster, bijvoorbeeld een: zeeslang. In Schotland werd enkele jaren geleden voor het eerst melding gemaakt van de ver schijning van een zeeslang in het meer van Loch Ness, en direct werd Loch Ness be stormd door nieuwsgierigen. En wanneer oude zeelieden vertellen van de griezelige avonturen, welke zij eens hebben meege maakt in de Pacific of in de Indische Oceaan, vinden hun verhalen altijd een graag gehoor. Toch krijgt men bij het aanhooren van die verhalen soms het gevoel, dat hier in derdaad niet de whiskey of een sterke groc de fantasie dezer lieden heeft opge wekt, maar dat inderdaad iets van waar is. De eerste uitvoerige schildering van de zeeslang dateert uit 1629. Destijds werd zij in het Champleinmeer in Australië waar genomen en hier is zij ook later, volgens de talrijke verhalen, nog dikwijls gezien. Claus Magnus, de bisschop van Upsala, gaf een uitvoerige beschrijving van een ondier, dat hij 's avonds en 's nachts uit de diepten had zien opstijgen. Een beest met een grooten kop en machtige oogen. Deze beschrijving keerde steeds weer te rug en uit geheel verschillende bron en uit geheel verschillende deelen ter wereld. Zelfs een Conan Doyle zwoer, dat hij een zeeslang had waargenomen. In Britsch Columbia werd enkele jaren geleden een „Ogopogo" gemeld, die in het Okanameer huisde en sinds oeroude tijden reeds bij de Indianen bekend was. De be schrijving van dit wezen herinnert sterk aan die van de zeeslang van Loch Ness. 52 getuigen hebben onder eede verklaard het dier te hebben, gezien, dat lang en groot was, een kleinen kop, groote oogen en een lange hals had. Uit Cordova in Alaska wordt gemeld, dat men bij Valdez op een gletscher is gestuit, waarin een reusachtig dier was gevonden, geen draak weliswaar, maar een dier, dat er geheel uitzag als een zeeslang. Het ske let was voortreffelijk gehouden, en op eeni- ge plaatsen, die onder het ijs hadden ge zeten, ook het vleesch. Opzienbarend voor de geheele wereld waren echter de mede- deelingen van Freiherr von Forstner, den U-bootcommandant, die bij het zinken van het stoomschip „Ibernian die door de U 28 was getorpedeerd, met eigen oogen een zeeslang zag, welke bij de explosie hoog de lucht in werd geslingerd, en welke hij be schrijft als een soort diepzee-krokodil. De Amerikaansche diepzeeduiker 1 an Campen Heilner* die zijn leven voor een groot gedeelte onder water doorbracht en de zoölogie met de kennis van vele nieuwe vischsoorten verrijkte, staat op het stand punt, dat er geen twijfel bestaat aan het bestaan van reusachtige levende wezens in de diepten der oceanen. „Ik heb op een tocht eens twaalf nieuwe vischsoorten op groote diepte gevonden; ik heb ook bij mijn duikingen wezens gezien, die er als mon sters uitzien en volkomen gelijken op de ondieren, waarvan de oude kapiteins ver tellen en welke zij zeeslangen noemen. Vol gens zijn meening zijn er in de door de menschen nog niet bereikte diepten leven de wezens, die veel grooter zijn dan onze walvisch. Ik neig tot de opvatting, dat de grootste onder hen de gestalte hebben van een otter, zij het ook met veel langeren hals en met zwemvliezen; verder toonen zij een buitengewone bedrevenheid in het zwemmen en duiken. Het merkwaardigste aan deze dieren is echter hun schuwheid voor het licht. Daarom houden zij zich ook slechts in de diepten op en stijgen alleen dan. naar het wateroppervlak, als het don ker is". Maar zelfs als wij het bestaan dezer zee slangen voor waar aannemen, wanneer wij het waarschijnlijk achten, dat in de diepte der zee deze levende wezens voorkomen, dan blijft toch nog de zuiver wetenschap pelijke vraag, hoe het ontstaan dezer reu- zendierpn te verklaren is. Het schuwen van het licht wijst een weg. Toen men den in vloed der hoogtestralen door diepzeemetin gen en controlemetingen in mijnen enz. onderzocht, kwam men steeds sterker tot de overtuiging, dat ook de klierfuncties, die immers in de schildklier het groeien Op de mededeeling van den Engel- schen gezant, dat hij met alle leden der legatie en der consulaten door zijn regeering is teruggeroepen, heeft de Roémeensche regeering, naar het telegraafagentschap Oriënt Radio meldt, ook van haar kant de Roe- meensche legatie uit Londen terugge roepen. Zoo vroeg in den ochtend hadden de En- gelschen geen Duitsch vliegtuig boven hun kamp in de woestijn van Benghasi verwacht In een groote verwarring renden zij uit hun tenten. Lieten hun wagens in den steek en vluchtten uit het kamp, waarop de aanval gericht was. Hier en daar werd machine geweervuur gericht op de uit een dik wol kendek neerkomende bommenwerpers, licht spoorminutie flakkerde als vonken door een ochtendnevel. Met deze woorden beschrijft een door het D.N.B. ontvangen verslag van een ooggetuige den aanval, die door Duit sche gevechtsvliegtuigen is ondernomen op troepenkampementen in Cyrenaica. Eenige uren waren de zware gevechts vliegtuigen reeds onderweg, zoo gaat de beschrijving verder. Het was nog nacht, toen zij, beladen met bommen, voor den start op hun basis gereed werden gemaakt. Zij hielden een vasten koers naar liet zuid oosten. Toen de machines uit zee naar bin nen vlogen en het Afrikaansche vasteland onder zich hadden, doofden bliksemsnel de lichten onder hen. Ondanks dikke wolken lagen vonden de vliegtuigen hun doelen. Hier in Cyrenaica, ver van Benghasi, ont dekten zij de tenten en de troepencolonnes der Engelschen in het grauwe woestijn zand en daalden zij voor een plotselingen aanval omlaag. De zware bommen kwamen op het kamp neer. Vlammen sloegen op, twee der groote tenten in het eene kamp waren reeds getroffen en op de beide andere hagelde het machinegeweervuur neer. Steeds stieten nieuwe bommenwerpers door den wolkenlaag heen. Nieuwe ontploffingen donderden door de ochtendstilte van de woestijn. Iedere treffer vergrootte de ver warring en onophoudelijk vielen de Duitsche machines aan. De zware bommen sloegen diepe gaten in de colonnes wagens der En gelschen. Hier en daar geopend vuur van éenige vijandelijke machinegeweren trof- geen enkel der gevechtsvliegtuigen. De mi nuten van den aanval veranderden het woes tijnkamp in een helsche ketel. De zon ging op, tohn de vliegtuigen weer over zee naar huis vlogen. Opdracht uitgevoerd", zoo meldden de telegrafisten over den strijd. tot reuzen of het verschrompelen tot dwerg veroorzaken, door de hoogtestralen beïn vloed worden. Er bestaat geen bezwaar om aan te nemen, dat de werking der lichtstra len vroeger een andere is geweest, en zoo reuzendieren als de Ichtosauri, de Plesio- sauri liet ontstaan. Voor de veranderde be stralingsomstandigheden bestond voor het dier geen andere mogelijkheid om te vluch ten dan in de diepte, in het eeuwige don ker der oceanen. Hierheen trokkeh deze voorwereldlijke dieren dus terug en hier gedijen zij misschien nog. In welken om vang en in welke vormen is thans nog een onopgelost raadsel. En zoo krijgt ook de zeeslanggeschiedenis beteekenis. En zoo is het mogelijk, dat inderdaad een dier ge vonden wordt, dat beantwoordt aan het zeemonster, dat door zeelieden in verre zeeën gezien is, en dat men ook in Schot land meent te hebban waargenomen. En dit alles is weer eens een bewijs te meer voor de grootschheid der schepping.. DUITSCHE VERKLARING TEGEN OVER BUITENLANDSCHE PERS. „Engeland heeft de hoop opgegeven, Duitschland te kunnen uithongeren", aldus verklaarde de bekende economische jour nalist Josef Winschuh aan vertegenwoor digers van de buitenlandsche pers. „Daar voor", aldus vervolgde hij, „hoopt het thans Duitschland op dusdanige wijze te blok- keeren, dat Duitschland zijn levensmidde- lt-nvoorraad aan andere Europecsche sta ten ter beschikking zal stellen. Voorts pro beert de Britsche politiek de Európeesche landen van den wereldhandel af te snijden en dan te beweren: dat is de schuld van Duitschland. In aansluiting op een artikel van den staatssecretaris in het Rijksvoedingminis- terie, Hermann Backe, in het tijdschrift „Der Vierjabresplan", verklaarde Winschuh: „Duitschland denkt in het geheel niet aan zijn eigen voedselpositie door levering aan andere landen in gevaar te brengen, die door eigen schuld in een oorlog tegen Duitschland werden gesleept. Het is niet Duitschland schuld' als dezer landen gedu rende den oorlog een tekort zullen hebben. Mep moet overigens de gevolgen van een dergelijk tekort niet overschatten. Het kan door rantsoeneeringsmaatregelen worden overwonnen. De geringste toewijzingen in een van de bezette gebieden zijn twee maal zoo hoog als in Duitschland gedurende de jaren 1916 tot 1918. Deze landen kunnen dus zonder dat Ze aan den oorlog deelnemen, het nog een tijdlang uithouden. Ten slotte zijn de Európeesche landen, zoowel in het heden als in de toekomst, niet aan uithon gering blootgesteld, als de voedingsecono mie op een zelfde wijze wordt georgani seerd als in Duitschland. Als voorbeeld voor de mogelijkheid voor het Európeesche continent om zijn voedings basis te verzekeren, bracht Winschuh in herinnering dat het Európeesche vasteland "zonder Engeland en Rusland jaarlijks 46 mill. ton tarwe produceert. Het verbruik be draagt 48 mill. ton. Er is dus slechts een tekort van 2 mill. ton. De verhoudingen zijn bij de .rogge nog gunstiger. Hier bedraagt de productie 22 mill. ton en het verbruik 22.4 mill. ton. Het is duidelijk, dat dergelijke tekorten door een kleine opvoering van de graanproductie kunnen worden opgeheven. „Europa heeft een groote reserve aan nog niet bewerkt, resp. niet voldoende bewerkt land. Alleen in Frankrijk ligt 5 tot 6 mill. ha. braak. Als hiervan slechts 3 mill. ha. voor de tarweproductie wordt gebruikt, dan beteekent dit een vermeerdering van de Európeesche tarweproductie van 4 mill. ton Wat gerst en haver betreft kan Europa voor 98 in eigen behoeften voorzien. De ont brekende 2 vormen geen probleem, even zoomin als de voorziening van aardappelen en suiker." Tenslotte wees Winschuh er op, dat het belangrijkste vetprobleem voor Europa niet onoplosbaar is. Als voorbeeld noemde hij Duitschland, dat er in is geslaagd den invoer aan voergraan groot 4 mill. ton, tot 1 mill. ton te verlagen, terwijl de resultaten bij het veebedrijf dezelfde zijn gebleven. Het sti- muleeren van de Európeesche landbouwpro ductie, aldus besloot Winschuh. is niet al leen van belang voor de Európeesche soli dariteit, maar is ook in het belang van ieder land afzonderlijk. He Argentijnsche ministerie van buiten landsche zaken heeft thans voor den tot Fransche ambassadeur in Buenos Aires be noemden Franschen minister van binnen- landsche zaken, Peyrouton, het agrement verleend. Peyrouton, die reeds vroeger Fransch ambassadeur voor Argentinië is geweest, werd naar bekend is, eind Mei 1940 naar Parijs ontboden en vervangen door ambassadeur Tripier. Onder directie van een 9-jarige kleuter werd dezer dagen te Tokio een symphonie concert gegeven, waaraan ook knapen en meisjes hun medewerking als zangers en zangeressen verleenden (Foto Weltbild) Mijnenvegers loopen uit. In kiel-linie vertrekken de vaartuigen naar zee voor hun verantwoordelijken taak (Foto Weltbild) •Va de beschieting van Genua. Naar het agentschap Menpheta meldt, is Dinsdagmiddag de Britsche vloot uit de Middellandsche Zee te Gibraltar aangeko men.-Het zouden de schepen zijn. die Genua hebben beschoten. Het eskader bestond uit het vliegtuigmoederschip Ark Royal, de drie slagschepen Malaya, Renown en Sheffield. twee kruisbrs en vrescheidene torpedojagers Op een slagschip zouden zich dooden en ge wonden hebbben bevonden. Een ander slag schip had schade, aan den commandotoren gekregen. Het voorlichtingsbureau van den voedings raad deelt het volgende mede: In een vorig bericht is uiteengezet, dat het vitamine-c in goede hoeveelheden in de gewone voeding voorkomt en dat men zijn voeding zoo dient in te richten, dat ook voldoende van dit vitamine met het voed sel wordt, opgenomen. In de eerste plaats komen als bron van vitamine-c in aanmerking aardappelen, versche groenten (vooral de koolsoorten) en verse,h fruit. Nu is versch fruit in den winter en in het voorjaar schaarsch en dik wijls duur. Het gehalte aan vitamine-c van den aardappel gaat in het voorjaar achter uit. Aanvulling door versch fruit is dan zeer aan te bevelen. Gelukkig kan het fruit gedeeltelijk worden vervangen door de veel goedkoopere ramenas, rkuwen wortel, rau we koolraap en over eenigen tijd 'ook door dc radijs. Zeer smakelijk' is een rauw worteltje, een dun schijfje ramenas of eén plakje kool raap op de boterham, doch men zal graag naar eenige variatie uitzien. Deze variatie is op verschillende manie ren mogelijk. Hieronder volgen eenige voor beelden van slaatjes: Slaatje met ramenas: 1 kleine ramenas 1 struikje andijvie of y2 ons veldsla 2 eetlepels kwark, scheutje melk of zoo mogelijk slaolie wat zout, mosterd en aroma naar smaak Vermeng de kwark met y2 theelepel mos terd, wat zout en aroma, verdun ze met wat melk of slaolie. Schil de ramenas en rasp haar op een fijne rasp, onder nu en dan dooreenmengen in de te voren klaar gemaakte saus, daar anders een leelijke verkleuring optreedt. Wasch de veldsla en laat ze goed uitlekken of wasch de andijvie en snijdt haar in zoo dun mogelijke reepjes. Meng de veldsla of andijvie met de saus. Slaatje van wortel en koolraap: 1 middelmatig groote winterwortel (ongeveer 200 gr.) y2 kleine koolraap (ongev. 200 gr.) 2 eetlepels kwark scheutje melk of zoo mogelijk slaolie stukje ui en wat zout, mosterd en aro ma naar smaak Meng de kwark aan als in bovenstaand re cept is beschreven, doe er wat geraspte ui door. Boen den wortel schoon (met harden borstel of pannenspons) en rasp deze op een fijne rasp in de saus. om verkleuring te voorkomen. Schil de halve -koolraap (be waar de rest tot den volgenden dag) en rasp haar eveneens in de saus. Meng alles goed door elkaar. KERKNIEUWS Uit het Tijdschrift voor Para psychologie. Het Januarinummer van het „Tijdschrift voor Parapsychologie" geeft een bijdrage van dr. W. H. C. Tenhaeff over Geloof en „Wonder", waarin hij meeningen over de rol van den geloofsfactor bij de z.g. wonder- genezingen bespreekt en tal van publicaties over dit onderwerp aanhaalt. Spr. komt ook op de figmir van den New Yorkschen neger- voorganger „Father Divine", die eigenlijk Baker heet en over wien een onzer corres pondenten in Amerika al herhaaldelijk heeft geschreven. Deze man heeft onder zijn nog steeds groeienden aanhang een groote macht; deze menschen geiooven blindelings in zijn zen ding. Dr. Tenhaeff beschrijft en ontleedt de psychologische verschijnselen, die zich daar bij voordoen; na Baker's veroordeeling, toen de rechter Smitli, die het vonnis had uitge sproken, aan een hartverlamming was over leden, is dit geloof nog veel sterker gewor den. want Bakers volgelingen zagen hierin het bewijs van zijn goddelijke zening, en zijn suggestieve kracht is zoodoende aanmerke lijk toegenomen. Men heeft het vonnis iater herzien, en Father Divine, nadat hij enkele weken gevangenisstraf had ondergaan, vrij gelaten. Het aantal zijner Volgelingen bleek toen sterk te zijn gegroeid en de macht, wel ke Father Divine uitoefent, is nu pas groot. De vaarweg Zwolle Meppel is opengebroken, zoodat de scheepvaart hersteld kon worden. De sleepboot .Harmonie' tijdens haar baan brekend werk (Foto Pax-Holland) BROEK OP LANGENDIJK. 13 Fehr. Aanvoer: 5700 Kg. uien 5.50. grove 5.50, t50?5 Kg. roode kool 6.50. 53175 Kg. gele kool 5.20, 68500 Kg. D. witte kool 4.70. NOORDSCHARWOUDE. 13 Febr. Aanvoer: 1300 Kg. uien 5.50, 93.000 Kg. roode kool 6.50. 220.000 Kg. witte kool 4.70, 40.300 Kg. gele kool 5 20.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3