Tb veel kolenbonnsn De dorpsgemeenschap in de toekomst Nederland Koken op wind? Kwajongenswerk op de Loosdrechtsche plassen Hardnekkige gevechten in Oast-Afrika Ie duur IS» 11455 115U 11641 11663 11705 11736 11756 Brand te Harderwijk opnieuw de tuin van Europa Varken gestolen en geslacht Eogelsche luchtaanvallen op NEDERLAND Duitsch weermachtbericht Italiaansch weermachthericht Amerikaanscbe torpedojagers eo Engeland Vliegende levensmi Idelen- colonnts 485ste STAATSLOTERIJ Controle-dierut Is den Amster dammers te slim af IVn douche cel is geen kamer! (Van onzen Amster± corresp.) Het rechtvaardig verdeelen van den kolenvoorraad over een atad van 800.000 inwoners is niet too een voudig. Nu de distributie bijna een half jaar marcheert, blijkt dat tal van Amsterdammers door verkeer de opgaven méér bonnen hebben ont vangen dan hun rechtens toekomt. Om deze abuizen op te sporen resp. de bonnen terug te vorderen, werd een speciale controle-dienst in het leven geroepen, omvattende ruim .dertig ambtenaren. Hoe graag waren vele huismoeders en -vaders door de mazen van de rantsoenee- ringswet heengekropen Zij moesten zelf het aantal vertrekken van hun woning op geven, waarnaar dan, zooals bekend, het aantal toe te wijzen eenheden werd vastge steld. Problemen die nog nooit een gezins hoofd bezig hadden gehouden, maakten het hem nu lastig. Is een zolderkamertje een vertrek in den zin der verordening? Kan ik de douche-cel meetellen? Ep de hall? Juist dat ééne vertrek meer of minder geeft den doorslag, want op een basis van 1 tot i ka mers worden 16 eenheden verstrekt, bij 5 of meer kamers 21 eenheden Wat zoudt u doen, lezer, gesteld dat u wérkelijk twijfelde aan de beteekenis van uw hall ten aanzien van de kolendistribu- tie? Toch niet deze (huis) „brandvraag" in uw nadeel oplossen? Dat deden tal van hoofdstedelingen tenminste óón niet Maar zij hebben buiten den waard gere kend. in dit geval don leider van den cen tra len distributiedienst, den heer Besanger, Deze dacht reeds in October j.1. een systeem uit ter controle van de invulformulieren. Hij zocht contact met den Woningdienst, die over een cartotheek beschikt, behelzende al le gegevens van de Amsterdamsche hut zen, o.a.*de aantallen kamers. Deze carto theek is straatsgewijze ingedeeld. Eenige tientallen ambtenaren werden aan 't werk gezet om de ingevulde biljetten der kolen- liefhebbers met de aregevens van den Wo ningdienst te vergelijken. Men stuitte op zóóveel foutief inge vulde formulieren, dat een legertje van 10 12 man er dagelijks op uit moet ter persoonlijke controle van het betrokken perceel. Meestal zijn de bonnen al uitgereikt, als de ambtenaar aanbelt Want de admini stratieve controle kost begrijpelijkerwijs enorm veel tijd en men heeft, terecht, daar de distributie niet op laten wachten. Als de controleur zich er van overtuigd heeft, dat het huis inderdaad 4 inplaats de opgegeven 5 vertrekken bevat, is het zijn plicht de 5 te veel verkregen bonnen van de kaart te scheuren. Met leede oogen ziet de bewoner toe Dat de ontvangst van den controleur vaak met evenveel hartelijkheid gepaard gaat als waarmee men den belastingambtenaar pleegt te overstelpen, laat zich aanzien Slechts zelden komt de politie er aan te pas. Namelijk alleen dón, wanneer er van misleiding sprake is. Ovér het. algemeen neemt de heer Besanger aan, dat de men- schen te goeder trouw handelen, hun kan hoogstens verweten worden dat zij twijfel gevallen in hun voordeel uitlegden Maar deze meening weerhoudt hem niet van een straffe controle, die ruimschoots de moeite loont, vooral omdat bij den huldi gen testand nu eenmaal niet gedoogd kan worden, dat de één te veel krijgt ten koste van den ander. Het toegepaste systeem levert inmiddels het voordeel op, dat de centrale distributie volgend jaar de cartotheek van den Woning dienst niet meer noodig heeft; zij beschikt rian immers zelf over de verbeterde formu lieren, welke alle straalsgewijs worden op geborgen. Wij hopen, dat de distributie- dienst het den aanstaanden winter nog ge makkelijker krijgt, n.1. dat hij dan geheel overbodig geworden is Drie Jongelieden van 18, 19 en 20 jaar. woonachtig te Loo6drecht, hadden zich Dinsdagmiddag voor de Utrechteche recht bank te verantwoorden ter zake van mis handeling. Het drietal had op het ijs een schaatsen rijder, die een insigne van de N.S.NA.P. droeg aangevallen en mishandeld. Alle drie bekenden het hun ten laste ge legde. Zii gaven toe, dat wat zij gedaan hadden, niet op zijn plaats was geweest. Dg aangevallene had zelf om clementie voor de jongemannen verzocht, omdat zij in on wetendheid hadden gehandeld. Geen van hen was ooit eerder met de justitie in aanraking geweest. De officier van justitie eischte tegen ieder een maand gevangenisstraf. Mr. ter Laan hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij wees oir het kwajongenachtige van dit voorval en herinnerde aan de cle mentie welke de aangevallene had verzocht. Na in raadkamer te zijn geweest, veroor deelde de rechtbank den 18-iarigen W. en den 20-iarigen K. tot veertien dagen ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Zij kwamen derhalve meteen op vrije voe ten. De 19-jarige K. werd veroordeeld tot 50 gulden boete suhs. 14 dagen hechtenis. Dinsdagavond omstreeks half elf werd de bevolking van Harderwijk wederom opge schrikt door brandalarm. Thans bleek de groote vergader- en amusementsgelegenheid, de z.g. garnlzoenscantine door het vuur te zijn aangetast. Ofschoon de brandweer met alle middelen de blusschingswerkzaamhe- den inzette, kon toch niet verhinderd wor den, dat het geheel gebouw in vlammen opging. De schade is zeer groot. Met dezen brand is Harderwijk van vrijwel de eenige groote vergader- en amusementsgelegenheid beroofd. Wekelijks werden hier bioscoop voorstellingen gegeven. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. Op de cursusvergadering „de toekomst van het platteland", welke te Drachten' is gehouden, sprak de heer Kok, landbouwon- derwijzer te Olst, over de „dorpsgemeen schap in de toekomst." Spr. meent dat aan de dorpsgemeenschap van thans veel zal kunnen worden verbe terd. Hier ligt vooral een groote taak voor opvoeders, die de jeugd er van hebben te overtuigen, dat er nog iets anders is dan luxe, dans en vermaak. Niet, dat aan deze dingen niet mag worden meegedaan, maar in vele streken van het platteland is het zoo erg, dat het vereenigingsleven er onder lijdt. Wij moeten ons er van bewust worden, dat* we het eene niet mogen laten om het andere te doen. Is het vergaderingsbezoek op het dorp dan al aan het vermaaksleven onderhevig, daar komt nog bij, dat zoo'n vergadering meestal uit hetzelfde clubje bestaat, terwijl later de thuisblijvenden. die er nietè voor over heb ben, hun critiek niet achterwege laten blij ven. School, kerk, catechisatie, c.a. zullen de jongeren er van moeten overtuigen, dat de gemeenschap eischt, dat men elkaar verstaat en waar mogelijk samenwerkt. O.a. dient de Zondag zooveel mogelijk in Het ge zin te worden doorgebracht. Wij zullen moeten zoeken naar de oorza ken v.d. ontbinding 't zich afzonderen in hokjes en groepjes van dé dorpsbevolking en trachten een oplossing te vinden voor een ware dorpsgemeenschap. De kern van de dorpsgemeenschap vormen,boer, arbei der, en middenstander. Deze zijn van elkaar afhankelijk. Doch in plaats dat ze zich met elkander verstaan, strijden ze vaak tegen elkaar De oorzaken hoiervan kunnen we o.a. vinden in de verschillende groepen van godsdienstigen en politieken aard. Tal van deze instellingen arbeiden vaak niet voor het gemeenschappelijke belang, maar voor eigen klein groepsbelang. Alzoo kennen wij dus niet een dorpsgemeenschap voor het geheele dorp. Op iederen feestavond ook is een bepaalde groep van het dorp. Dat is onjuist. Vooral jongeren voelen dit steeds meer. Op de vraag wat een ware gemeenschap in den weg staat, antwoordt spr.: 1. Het standenverschil. 2. De tegenstelling werkgever-werknemer 3. De naijver tusschen verschillende men- schen. Spr. wees er op hoe dit alles zou kunnen verbeteren en spr. bleek een groot voorstan der van een bloeiende gvmnastiekvereeni- ging op ieder dorp. Dit heeft invloed op de karaktervorming van de jongeren en kweekt meer uithoudingsvermogen. De wil .tot bou wen aan een nieuwe dorpsgemeenschap moet er eerst zijn. Er zal rekening moeten wor den gehouden met het feit, dat gemeen schapszin verplichtingen met zich brengt. Wanneer wij probeeren elkander te waar- deeren en in verdraagzaamheid met elkaar te leven, dan is de eerste stap gezet op weg naar een nieuwe dorpsgemeenschap. De toekomst van ons platteland. In het kader der cursus, die onder boven staande titel te Drachten gehouden werd, sprak Dr. Kuperus, directeur der Zuivelbank te Leeuwarden over de handelseconomische verschuivingen, wat betreft hun invloed op den afzet der agrarische producten. Spr. ving zijn rede aan met te wijzen op de ingewikkeldheid, welke het economische leven allengs heeft verkregen. Daarbij ver geleken lijkt de periode van voor 1914 een ■economisch paradijs. Toch leert een nadere ontleding van dit tijdvak dat de geleidelijke ontwikkeling, waardoor het wordt geken merkt aan een, in zekeren zin toevalligen samenloop van omstandigheden is toe te schrijven. Spr. zet dit nader uiteen. Zich richtende op de toekomst acht spr. zich niet in staat voorspellingen te doen. Naar spr.'s meening zal zich een geordend ruilverkeer ontwikkelen, waarbij schomme ling^! in wisselkoersen door een systeem van centrale clearing worden opgeheven en de periodieke crisis tegevolge van het z.g. vrije spel der economische krachten worden voorkomen. Ons land met zijn agrarische veredelina-s- productie van hooge kwaliteit gevoelt sterk de behoefte aan een grootere economische ruimte om weer vrijer te kunnen ademhalen en heeft daar krachtens zijn kunnen en ken nen op dit gebied een natuurlijk recht op. Ons land hoopt na den oorlog zijn plaats als land met een hoog ontwikkelden boe renstand, die de grootste opbrengsten per H.A. aan den bodem weet te ontwoekeren, weer te mogen innemen, waartoe een systeem van verdeeling van arbeid tusschen de landen het in staat moge stellen. Daar aan behoort evenwel vooraf te gaan een erkenning van de beteekenis van den boeren /stand in het eigen volksgeheel en een uit breiding van de binnenlandsche consumptie. Niet lager mag ons land onderaan staan wat verbruik bijv. van zuivelproducten be treft. Is daaraan voldaan, dan hoopt spr., dat ons land met ziin productieoverschot weer gezien zal worden als „de tuin van Europa." De vorige week deed een inwoner van Hoevelaken bij de politie aangifte, dat uit zijn hok een varken was gestolen. De op sporing van het beest werd derhalve ver zocht Thans is gebleken, dat twee mannen uit •Nijkerkerveen het varken op den dag had den zien loopen en het mee naar huis na men waar het beest werd geslacht. Het vlee=eh is achterhaald en in beslag geno men. Tegen de daders is wegens diefstal en frauduleus slachten proces verbaal opge maakt Dinsdagavond en in den vorigen nacht hebben de Engelschen verschillende lucht aanvallen op ons land ondernomen. Tal van brand- en brisantbommen werden afgeworpen, die echter bijna alle in het open veld of in kanalen terecht kwamen. Groote schade werd dan ook niet aange richt. Wel kregen eenige woonhuizen, boe renwoningen, een school en enkele andere gebouwen glasschade. Gelukkig werden geen personen getroffen Verschillende ontstane branden konden spoedig worden gebluscht. Te betreuren is echter, dat bij éen ont ploffing van een vroeger geworpen bom in een plaats in het zuiden des lands 7 bur gers werden gedood en tal van anderen werdén gewond, onder wie verschillenden ernstig. ACTIES IN DE LUCHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Een duikboot heeft 21.500 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken ge bracht. Bij geslaagde aanvallen op scheeps- doelen in de zeeën om Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 7000 ton tot zinken gebracht en twee andere schepen zwaar beschadigd. Gisteren over dag mislukte weer een poging van den vij and om aan de Kanaalkust het bezette ge bied binnen te vliegen. De vijand verloor hierbij vier vliegtuigen, en wel twee in een luchtgevecht, een door luchtdoelgeschut en oen door marinegeschut. In den afgeloopen nacht heeft de vijand in Noordwest- en midden-Duitschland een klein aantal brisant- en brandbommen op woonwijken laten vallen. Onder de burger bevolking is een gering aantal dooden te betreuren; er is verder slechts geringe scha de aangericht. Bij waarnemingen is gebleken, dat bij den op 10 Februari gemelden aanval van bom menwerpers met grooten actieradius op een Britsch convooi ten Westen van de Portu- geesche kust in totaal zes vijandelijke koop vaardijschepen met een totalen inhoud van '9.500 ton tot zinken gebracht zijn. Zooals reeds gemeld, zijn bij den vijande lijken aanval op Duitsch gebied in den nacht van 10 op 11 Februari nog vijf vijan delijke vliegtuigen neergeschoten, zoodat het aantal Engelsche vliegtuigen, dat op 10 Fe bruari en in den nacht van 10 op 11 Febr. vernietigd werd, tot 38 is gestegen. Het 250ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front gevechten van patrouilles en bedrijvigheid der artillerie. Gedurende de gevechten van de laatste da gen hebben het Albaneesche vliegercorps en het vierde luchteskader zich bijzonder on derscheiden door hun steun aan de operaties^ op den beganen grond en hun voortdurende en succesvolle ondernemingen. Gisteren overdag hebben luchtmachtformaties weder om de vijandelijke verbindingen, verdedi gingswerken en troepen bestookt met lichte en zware bommen en machinegeweervuur. Ook militaire objecten te Prevesa en La- rissa zijn getroffen. Jachtformaties hebben in scheervlucht het vliegveld van Janlna aangevallen en acht tien op het veld staande Glostertoestellen vernield. Twee toestellen van hetzelfde ty pe, die tegen onze jagers trachtten op te t'reden, werden neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd, de bestuur der kon zich redden door van zijn valscherm gebruik te maken. In Noord Afrika niets bijzonders. In Oost Afrika hebben zich in den sector Cheren gisteren den geheelen dag hardnek kige gevechten afgespeeld, waaraan de luchtmacht aan weerskanten deelnam. Over de Joeba heeft een vijandelijke gemechani seerde colonne gesteund door de luchtmacht, Afmoeda bezet. In Kenya heeft onze lucht verdediging op 9 en 10 Februari vier vlieg tuigen neergeschoten. In den Soedan is nog een Glaster neer geschoten. De vijand heeft aanvallen gedaan op het vliegveld van Addis Abeba. Negen personen, onder wie twee inboorlingen, wer den gedood, eenige gewond. De schade is zeer gering. In den nacht van 11 op 12 Februari heb ben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen op Catania geworpen zonder ernstige schade aan te richten. GENERAAL DENTZ NAAR DAMASCUS. Naar uit Beiroet gemeld wordt, heeft de Fransche hooge commissaris, generaal Dentz zich naar Damascus begeven. Hij is voor nemens daar een week te blijven en bespre kingen te voeren met Syrische persoonlijk heden. WILLKIE BIJ ROOSEVELT. Wendell Willkie heeft een onderhoud ge had met president Roosevelt, dat ongeveer anderhalf uur duurde. In aansluiting hierop verklaarde Willkie, dat hij met den presi dent heeft gesproken over den toestand van Engeland en Ierland en over de algemeene internationale situatie. Voorts heeft hij met Roosevelt gesproken over de Engelsche pro ductiemethodes, die hij op zijn reis heeft lee- ren kennen. Op de vraag, of hij thans een functie op zich wilde nemen in het bewape ningsprogram der Vereenigde Staten, ant woordde Willkie dat deze meening van ie deren grondslag is ontbloot Het Amerikaansche ministerie van marine heeft tot dusver geweigerd, naar de Asso ciated Press uit Washington meldt, om een standpunt te bepalen ten aanzien van Wen dell Willkie's eisch voor de senaatcommis sie van buitenlandsche zaken om maande lijks vijf tot tien Amerikaansche torpedo- bootjagers aan Engeland af te staan. In plaats daarvan word? in het ministerie van marine gewezen op de verklaring van minis ter Ivnox van 8 Januari, waarin deze zeide, dat moeilijk meer torpedojagers kunnen worden afgestaan zonder nadeeligen invloed uit te oefenen op de trefkracht der Ameri kaansche vloot. Voorts wordt in marinekrin gen verklaard, dat de Vereenigde Staten in het loopende jaar waarschijnlijk slechts 15 torpedoboot jagers gereed kan maken. In 1942 hoopt men op een jaarlijksche produc tie van 45 torpedobootjagers te komen. In Engeland ziet men zich, naar het Zweed- sche blad „Svenska Dagbladet" 'meldt, ge dwongen vliegende levensmiddelen-colonnes te gebruiken om de voeding yan de bevol- kig in de gebombardeerde Engelsche ste den te kunnen verzekeren. Achttien van die vliegende levensmiddelencolonnes zou den in verscheidene deelen van Engeland worden gestatidhneerd Ieder collonne bestaat uit een watertank met 140 liter inhoud, twee vrachtauto's met levensmiddelen, van wel ke elk voldoende is voor het uitreiken van 6.000 maaltijden. Electrische auto's Het jongste nummer van de „Heemaf- Post" bevat een paar aardige mededeelin- gen over het werk in het researchylabora- torium van het Heemafbedrijf. Het eerste hier besproken onderzoek, dat trouwens een negatief resultaat opleverde, betrof de mo gelijkheid om electrisohe generatoren voor windkracht te leveren, die voor de verwan ming en verlichting zouden kunnen zorgen. De noodige inlichtingen over de windkracht werden bij het meteorologische instituut te Den Bilt ingewonnen. Het bleek inderdaad wel mogelijk de woningen met wind te ver lichten en in de keuken op windkracht te koken, maar de installaties zouden zeer duur zijn en allesbehalve eenvoudig en practisch. Het rapport concludeert als volgt: Neemt men aan. dat in een huishouding voor de vervanging van petroleum of bu taangas voor verlichting, koken en verwar ming (op bescheiden schaal) per dag ca. G kWh noodig zullen zijn, dan zou bij 50 pet „tijdrendement" een generator van 500 watt en een accu van 3000 kWh zijn vereischt, hetgeen zou beteekenen dat de generator reeds een schroefdiameter zou moeten be zitten van ca. 5 nieter bij 375 t./m. De ac- cumulatorenbatterij zou dan moeten be staan uit ca. 10 normale automobiel-accu's In verband met het feit, dat men rekening moet houden met perioden van ca. 3 wind stille dagen, zal de capaciteit van de bat terij echter 6 maal grooter moeten zijn dan hierboven is aangegeven. Een ander aspect krijgt het vraagstuk in dien men zich uitsluitend op verlichting toelegt. In dat geval zou men kunnen vol staan met een belasting van ca. 250 watt gedurende max. 6. uren per dag, hetgeen zou neerkomen op een verbruik van 1,5 kWh. per dag. Bij een tijdrendement van 50 pet. zou dit overeenkomen met een genera tor van ca. 125 watt, welke een schroefdia meter zau moeten bezitten van iets minder dan 3 m. De capaciteit van de bijbehooren- de accumulatorenbattarij zou wederom re kenend op max. 3 windstille dagen, 4500 kWh. moeten bedragen, hetgeen omgerekend ongeveer aequivalent is met 15 normale au toaccu's. Wat de generatoren betreft is het vraag stuk technisch oplosbaar, al zal poen zich wegens de afmetingen van de schroeven en de automatische regeling van het toerental geen te groote illusies omtrent de kosten moeten maken, doch het lijkt zeer twijfel achtig of men onder de huidige omstandig heden batterijen van een dergelijke grootte met redelijken leveringstijd van de leveran ciers zal kunnen betrekken. De Heemaf zal dan ook geen generatoren voor windkracht vervaardigen. Heel wat positiever luidden de resulta ten van het onderzoek inzake de electrische aandrijving voor automobielen. Deze zaak is trouwens volstrekt niet nieuw. Een werke-' lijke voldoening gevende oplossing van het vraagstuk was echter nog niet gevonden en men ma™ wel aannemen, dat de benzinemo tor ei - ;s oneindig veel practischer zal zijn dan d™ e'*ctromotor voor het gewone ver keer. De speciale moeilijkheden worden door de „Heemaf-Post" als volgt aangege ven: „le) Men is, afhankelijk van de capaciteit (Niet officieel) 5de klasse, 15de HJst Trekklne Woensdag 12 Feómarl Hooge Prijzen i 17028 19788 2007 "4314 'S 5724"8432 882! 7135 9393 969110630 13492 13537 14923 14982 15256 16952 21114 prijzen van f 70.— 1410 1632 1654 1655 1678 1696 ÏS5 2404 2698 2830 2905 3014 3329 3330 3S 3461 3584 3637 3676 3713 3756 3784 4212 4243 4250 4253 4274 4324 4^ «11 4504 4752 4767 4855 5016 5310 5411 5426 5564 5596 5639 toe. «181 6133 6227 6346 6354 6378 6458 6642 6687 6694 6918 6993 7145 7333 7349 7442 7772 7773 7862 7911 7025 7933 M27 8155 8160 8179 8277 8313 M69 8588 8591 8608 8702 8830 8903 "L* 9^ 9168 9187 9263 9292 9310 9524 9532 9535 9752 9782 9804 9913 ,9138 10140 10448 10460 10495 10530 10612 10639 10663 10678 10777 10869 10968 11036 11273 11318 11971 11997 12188 12305 12485 12489 12548 12565 12624 12869 12913 13042 13048 3058 3080 13095 13255 13479 13541 13546 13628 13672 13752 13821 13960 14015 14119 14159 14178 14303 14449 14451 14460 14569 14627 14646 14653 14715 14830 14963 15033 15270 15307 15384 15430 15716 15749 15962 16025 16029 16076 16164 16243 16282 16321 16323 16380 16381 16600 16606 16615 16664 16676 16746 16791 16835 16907 16934 17023 17040 17045 17125 17227 17404 17406 17411 17485 17537 17617 17862 17910 18037 18107 18217 18219 18352 18462 18669 18697 18842 18936 18968 18973 10778 19810 19812 19900 19957 20260 20473 20584 20673 20681 20824 20655 21040 21127 21173 21756 21905 Nieten 1023 1028 1037 1039 1043 1123 1146 1181 1190 1225 1330 1343 1345 1346 1411 1464 1477 1684 1716 1897 2054 2069 2081 2117 2140 2282 2305 2341 2359 2372 2441 2494 2532 2546 2567 2642 2746 2767 2787 2805 2897 2922 2985 3063 3088 3138 3143 3157 3180 3245 3269 3279 3315 3421 3446 3508 3543 3601 3631 3739 3795 3817 3825 3858 3917 4027 4054 4069 4104 4122 4245 4278 4326 4333 4359 4437 4438 4465 4474 4589 4753 4811 4816 4874 4889 5070 5093 5126 5132 5184 5258 5328 5343 5377 5381 5427 5468 5469 5478 5494 5727 5739 5754 5760 5763 5929 5930 5939 5984 6000 6108 6195 6221 6254 6293 6337 6371 6380 6430 6434 6495 6508 6510 6511 6513 6578 6624 6699 6718 6763 6920 6922 6963 6982 7007 7123 7134 7210 7213 7217 7352 7360 7307 7406 7415 7541 7549 7562 7581 7592 7672 7719 7774 7783 7790 7851 7855 7863 7867 7913 7994 8062 8113 8118 8145 8244 8257 8275 8276 8306 8498 8623 8626 8672 8773 8796 8855 8877 8912 9023 9090 9134 9140 9242 9256 9412 9443 9456 9490 9497 9564 9636 9642 9649 9714 9844 9852 9880 9901 9922 10142 10162 10208 10213 10238 10315 10321 10381 10385 10386 10543 10647 10649 10672 10712 10982 11015 11007 11112 11127 11246 11257 11299 11463 11470 11513 11608 11630 11717 11827 11912 11926 11943 11947 11948 12142 12178 12228 12261 12294 12532 12568 12601 12621 12631 12702 12759 12784 12808 12832 12900 12947 12952 12965 12979 13074 13122 13130 13145 13146 13250 13266 13275 13332 13338 13445 13455 13457 13503 13552 13681 13692 13723 13743 13775 13839 13857 13867 13002 13910 14027 14064 14132 14197 14244 14374 14378 14454 14500 14516 14813 14815 14856 14857 14874 14931 14935 14948 15016 15034 15235 15279 15365 15391 15454 15657 15727 15774 15801 15807 15871 15886 15919 15932 15980 16132 16139 16145 16148 16163 16241 16254 16311 16315 16395 16578 16599 16691 16734 16749 16836 16845 16900 16921 16960 17077 17123 17167 17181 17193 17262 17283 17313 17327 17337 17462 17499 17527 17585 17815 17664 17077 17638 17697 17714 17877 17889 17894 17933 17969 18051 18076 18091 18095 18099 18150 18213 18234 18238 18259 18320 18330 18349 18356 18390 18444 18510 18532 18540 18550 18666 18698 18755 18764 18784 18896 18955 18978 18999 19043 19225 19226 19233 19240 19257 19323 19374 19406 19471 19475 19554 19682 19747 19818 19889 19981 19983 20010 20053 20060 20177 20181 20209 20226 20250 20411 20423 20465 20489 20507 20618 20627 20647 20666 20690 20726 20731 20885 20029 21018 21172 21184 21209 21216 21239 21342 21344 21361 21387 21449 21661 21681 21684 21692 21725 21936 21937 1075 1089 1116 1245 1287 1315 1417 1421 1442 1936 1976 2009 2204 2258 2264 2402 2410 2440 2576 2614 2622 2841 2856 3095 3101 3130 3252 3253 3260 3488 3409 3501 3753 3776 3787 3948 3963 3990 4123 4201 4226 4365 4384 4425 4613 4722 4727 4942 4989 5020 5246 5249 5256 5415 5416 5418 5563 5584 5684 5800 5869 5898 6038 6051 6060 6315 6319 6320 6456 6457 6485 6525 6552 6571 6765 6786 6897 7069 7102 7103 7225 7282 7313 7426 7430 7450 7598 7636 7640 7806 7828 7849 7930 7955 7983 8156 8163 8169 8362 8378 8448 8789 8791 8793 9042 9055 9064 9269 9312 9330 9514 9541 9545 9743 9803 9828 9926 10055 10067 10242 10295 10296 10399 104S4 10497 10854 10858 10954 11168 11175 11228 11476 11495 11510 11837 11842 11894 12001 13028 12139 12354 12366 12414 12641 12647 12701 12836 12840 12843 12994 13028 13029 13209 13222 13241 13362 13398 13433 13616 13639 13665 13814 13832 13838 13955 14003 14020 14316 14333 14338 14581 14614 14751 14884 14904 14917 15109 15125 15191 15492 15593 15594 15812 15817 15819 16036 16093 16117 16165 16168 16188 16397 16496 18599 16752 16772 16316 16968 17036 17070 17199 17208 17223 17435 17438 17448 17632 17642 17652 17729 17750 17828 17979 17985 18005 18121 18145 18149 18300 18304 18315 18398 18404 18435 18565 18596 18843 18802 18837 13338 19143 19204 19217 19259 19286 19314 19493 19538 19549 19918 19920 19955 20097 20123 20158 20257 20344 20351 20543 20565 20585 20706 20717 20722 21071 21126 21151 21287 21308 21335 21509 21603 21648 21745 21786 21828 van de geïnstalleerde batterij, beperkt tot een bepaalden actieradius. In verband met het groote gewicht van deze batterijen, mag men deze capaciteit niet te groot kie zen. 2e) Voor het Iaden van de accumulato ren moet men steeds teiugkeeren naar een laadstation, zoodat men zich in het alge meen niet verder dan een bepaalden afstand maximaal gelijk aan den halven actieradius van het laadstation kan verwijderen." Als er echter geen benzine meer is, kan men toch ook heel wat bereiken met een ■•lectromotor. In een naschrift bij de theore tische uiteenzetting worden medegedeeld: ..Bij de beproeving bleek de maximum telheid op een normaalgunstig wegdek asphalt, beton of baksteen) ca. 35 km. p u. e bedragen. Het bleek voorts mogelijk, overeenkomstig den gestelden eisch, een af stand van 100 km. af te leggen zonder dat de batterij behoeft te worden bijgeladen."

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6