Het granaatappelsap N1PPER EN PELLE Het voorjaar nadert*.. De crisis in Argentinië Chineesche zeelieden in Engeland veroordeeld Radioprogramma Het vertrek van den Britschen gezant te Boekarest FEUILLETON De Roemeenen 's nachts niet buiten De in Roemenië gearresteerden Smokkelarij van goud en deviezen Buitenlandsche invloeden te Vichy i De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz ziet het eigenlijke motief voor het vertrek van den Britschen gezant uit Boekarest in het feit, dat Engeland zich er sedert jaren aan had gewend in Roemenië een exponent te zien van zijn financieele en zijn politieke belangen, zooals vroeger in den wereldoorlog heeft Engeland het nog voor kort beschouwd als volkomen natuur lijk om in Roemenië naar eigen goeddun ken te kunnen optreden. Vooral heeft Enge land geen bezwaar gehad om alle sabotage die het in het belang van zijn oorlogvoering noodzakelijk voorkwam, in Roemenië voor te bereiden en te laten uitvoeren.. De Korrespondenz wijst er vervolgens op, dat deze tijden en toestanden thans we! de finitief tot het verleden bèhooren zullen en merkt op: Thans, nu generaal Antonescu sedert de recente woelingen in het land niet alleen scherp is opgetreden tegen alle verstoorders van de orde. maar ook de zwaarste straffen heeft gesteld op iedere onruststokerij en sabotage is het ideale terrein van activiteit ,voor een Britschen gezant te Boekarest als beschermheer van alle veelzijdige met de Roemeensche belangen in strijd zijnde En- gelsche daden uiteraard niet meer aanwe zig. Zijn agenten zijn gecompromitteerd of .vreezen terecht, dat hun de bescherming ,van de vroeger zooalmachtige Engelsche legatie niet meer ten nutte zal zijn. Lon den heeft dit ingezien en daaruit de conse quentie getrokken, wanneer Engeland ge looft met zulke onder doorzichtige voorwend 6elen ondernomen demonstraties in Europa nog indruk te maken, heeft het zich ernstig vergist. De eene Europeesche positie na de andere heeft Groot-Brittanje in dezen oor log reeds moeten opgeven. Met iedere daad van dezen aard komt het slechts het stre ven tegemoet dat in de uitschakeling van Engeland uit Europa de bevordering ziet van een gezonde continentale solidariteit. De slag tegen het grootste r'jli der wereld komt nader. In het Bulgaarsche blad Slovo schrijft de gepensionneerdie kolonel Gantsjef, dat de komende lente zeker de groote oorlogson derneming zal brengen, waartoe een groot volk heeft te besluiten, n.1. den slag, dien het Derde Rijk reeds sedert acht maanden tegen het grootste rijk der wereld voorbe reidt. In 1939 en 1940 heeft Engeland al zijn bondgenooten verloren, voor het eerst in zijn geschiedenis staat het geheel alleen tegenover Duitscbland. JJe veiligheid van de Britsche eilanden, die vroeger door een geweldge vloot gewaarborgd werd, "is thans door de Duitsche heerschappij in de lucht in het tegendeel veranderd. Met het oog op de vernietigende beteekenis van den Duit- schen slag. die voorbereid wordt, is het tij delijke verlies van Libye en Erithrea van geen belang. Dat zullen ook de leidende kringen te Londen wel beseffen. In Italië zal men in volkomen kalmte de eindoverwining der spilrnogedheiden tego- moetzien. De pogingen der Britsche propa ganda verwarring te brengen in den geest van het Italiadhsche volk, zijn bij voorbaat tot mislukking gedoemd, want Italië is met Duitschland in lefen en dood verbon den en geen tijdelijke successen van Enge land op ver van Europa gelegen plaatsen kunnen het hechte geloof aan de overwin ning aan het wankelen brengen. In vergelij king met de millioenen legere van Frankrijk Polen en België, die voor Engeland verlo ren zijn geïaan, ziin de verliezen in Afrika voor de spilniogendheden een episode zonder beteekenis. Wie het tegendeel beweert, al dus Gantsjef, zal weldra anders leeren, want het voorjaar nadert. dcwA Cthel ÏÏL. <D*JU 26. Nog steeds hield hij haar in zijn blik ge vangen. Mijn dwaze, kleine Persephone! En toch wilde je me ontvluchten! Is dat nu verstandig? Je schijnt niet te beseffen hoe veel geluk je hebt! En plotseling perste hfl zijn dunne lippen op de hare. Toen hij haar losliet zag ze doodsbleek. Nonchalant wreef hfl met zijn hand langs haar wang en zei: Je hebt natuurlijk leeljjk in angst gezeten, maar nu wordt alles goed. Ik zal je helpen. Laat eens kijken? Hoeveel tijd hebben we nog? Nu, we zullen voortmaken. Aanstaande Zondag zal ik dus je hand vragen, tot vreugde van de heele familie. Ik weiger dan lang te wachten met trouwen en we stappen over ongeveer een maand in het huwelijksbootje. Dat zal, dunkt me, iedereen naar den zin zijn. En jij, lieve, zult je wat verstandiger hebben te gedragen en vooral wat beter op jezelf moeten passen, je weet wel waarom. Hij grinnikte zacht. De oude man zalblij zijn zoo gauw een stamhouder te hebben. Vanavond nog zin speelde hij erop; weinig konden we toen ver moeden dat zjjn wensch binnen zoo korten tijd in vervulling zou gaan... Hij aaide haar onder de kin. Zoo, voel je je nu wat beter? Je moet jezelf wat meer ontzien, denk daaraan! En nog eens je mag wel erg dankbaar zijn. dat ik gekomen ben. Maar nu kon Diana het niet langer ver dragen. Met een sprong vloog ze overeind en keek hem aan met groote, brandende oogen. Ik ben niet dankbaar! riep ze harts tochtelijk uit. Ik haat je, hoor je, ik haat je! Liever sterf ik dan met jou te trouwen! -Oh ja? Hij zei het kalm, maar zijn oogen stonden dreigend. Plotseling greep hij haar arm beet en sleurde haar door de kamer naar het dakvenster. Hij opende het wijd en honend zei hij: Best als je denkt dat 37. Een verschrikkelijke ontdekking 1. Beste juffrouw Schnick- schnaek, we zullen alles doen wat In ons ,-ermogen is, om uw spaarpenningen op te sporen. Dit weten we al dat het de beruchte pleis- bende is, die deze overval gepleegd heeft. 2. „Wat gebeurt me daar bo ven?" 3. „Daar hebben we hem. Het ijs was zeker niet sterk ge noeg. Nu zullen we hem wel te pakken krijgen." 38. De Inbreker wordt vast gebonden. 1. „Wees voorzichtig, Nipper, hfl kon je wel eens dood schieten." 2. „Nou zou lk wel eens wil len zien, dat hfl zfln been wil terugtrekken." PRESIDENT TEGEN VICE-PRESI- DENT. President Ortiz, die nog steeds ziektever lof heeft, heeft thans zijn aangekondigde boodschap tot het Argentijnsche volk ge richt. Hij zegt daarin, dat het bij de tegen woordige verwarring op constitutioneel ge bied taak van de staatsleiding is. de natie den weg tot overwinning der crisis te wij zen. Ortiz verklaart het steeds als zijn hoogsten plicht beschouwd te hebben, de tegenstellingen in het volk te overbruggen. Helaas is door onverantwoordelijke politici een breuk in deze duidelijke lijn gebracht. Geweld en bedrog zijn in de plaats van recht en wet gekomen. Er is uit dezen doolhof van verwarring slechts één uit weg, die de natie van den dreigenden cha os kan redden: een eendrachtig geloof aan de republikeinsche zaak, de terugkeer tot grondwettelijke toestanden en de onbaat zuchtige vaderslandslievende plichtsvervul ling. In Argentijnsche politieke kringen is voor al opzien gebaard door de passage in de boodschap, waarin de President verklaart, dat hii tegenover het volk iedere verant woordelijkheid voor de daden en de poli tieke oriënteering der regeering van den vice-president afwijst. Men wijst in deze kringen op de zeer scherpe formuleering der boodschap, waaruit, zoo zegt men, kan wor den opgemaakt, dat de President zich zoo ver mogelijk wenscht te houden van de po litiek van de vice-president. Castillo, Naar .Tass uit Londen meldt, is daar op 31 Januari de uit 29 matrozen bestaande bemanning van een Britsch koopvaardij schip zonder meer in hechtenis genomen. De zeelieden werden er van beschuldigd, dat zij na aankomst in de haven van Londen van boord waren gegaan om uitbetaling te verkrijgen van een oorlogsrisicopremie, welke hun geweigerd was. Zeventien hun ner werden tot dwangarbeid veroordeeld, vijf tot boete. Op denzelfden dag werd een tweede pro ces, tegen 21 Chineesche zeelieden, behan deld. Ook deze hadden geprotesteerd tegen oneerlijke behandeling door de reederijen. Het bericht van Tass herinnert er aan, dat op de Britsche koopvaardijvloot meer dan 20.000 Chineezen werkzaam zijn, groo- tendeels aangeworven te Hongkong en Kan ton. Zij worden echter geheel anders behan deld dan bij voorbeeld de Engelschen. 1-let hoogste loon voor Chineesche matrozen be1 draagt een derde of een kwart van dat der Engelschen. De Chineezen hadden al lang geëischt, dat ook hun voor het oorlogsri sico een loonbijslag betaald zou worden. Pas kortgeleden hebben de onderhandelingen tus schen den bond van Chineesche zeelieden en twee groote reederijen tot overeenstemming geleid. Den Chineezen werd daarbij een veel kleinere bijslag toegezegd dan de Engelschen genieten. iBovendien gold deze regeling slechts voor 8000 Chineezen, terwijl de rest nog steeds geen bijslag ontvangt. Het spreekt vanzelf, dat dit tot groote ontevre denheid onder de Chineesche zeelieden ge leid heeft. Het militaire bevel van Boekarest, dat onlangs een verbod heeft uitgevaardigd om na 10 uur op straat te verkeeren, heeft thans bevolen, dat dit verbod geldt voor den tijd tusschen 10 uur des avonds en 5 uur des morgens. Allen, die in dien tijd op de straat worden aangetroffen, worden ter stond door de militaire overheid onderzocht In zijn dagelijksch rapport van den toe stand deelt het ministerie van binnenland- sche zaken mede, dat tot dusverre 3428 per sonen zijn gearresteerd naar aanleiding van de Januari-onlusten. Van hen zijn er 827 weer op vrije voeten gesteld. In de provin cie bedraagt het aantal arrestanten 4117. Voor de militaire rechtbank te Boekarest hebben wederom 27 personen terecht ge staan. Drie hunner worden veroordeeld tot dwangarbeid van 5 tot 7 jaar, de anderen tot gevangenisstraffen van 3 maanden tot 3y2 jaar. De Roemeensche politie te Constantza heeft een groote smokkelarij van goud, gou den munten en deviezen ontdekt. De Turk Tsjali Kogloe uit Istanboel, die zich reeds vaak aan smokkelhandel heeft schuldig ge maakt, is aan boord van het Roemeensche s.s. „Transsylvania" gearresteerd op het oogenblik, dat hij het land wilde verlaten met een bedrag van ongeveer 10 millioen lei aan goud en deviezen. De smokkelaar wilde den kapitein omkoopen met een som van een millioen lei. Goud en deviezen zijn in beslag genomen. Het Parijsche blad de „Nouveau Temps" wijst op de buitenlandsche invloeden, die in Vichy sterk aan den dag treden. Het blad schrijft, dat het zeker is. dat de ambassa deur van Roosevelt, admiraal Leahy, een uiterst felle campagne voert om invloed uit te oefenen op de besluiten van Pétain. Het Witte Huis tracht, evenals Engeland in 1939 en 1940 heeft gedaan, de laatste moge lijkheden van Frankrijk uitsluitend ten eigen voordeel uit te buiten. Terwijl admi raal Leahy in Vichy zijn kuiperijen uitoe fent, laat Roosevelt door Engeland Frank rijk uithongeren. Verbiedt hij het vertrek van schepen, die levensmiddelen en genees middelen hebben geladen en laat hij op lepgenachtige wijze verklaren, dat de blok kade effectiever zal zijn dan de Duitsche wapenen. Deze coalitie van de Angel-Sak sische politiek en de financieele wereld gaat in Vichy samen met de smerige ambities van de mannen van 13 December en Frank rijk loopt gevaar met zijn bodem, zijn toe komst en zijn levenskracht te betalen. Het is de taak van Franschen met helderen blik om mét alle ter beschikking staande mid delen te reageeren. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1941, Hilversum I. 415 m. Nederlandseh Programma. AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 11.00 Declamatie. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en gramo foonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. (12.3012.33 Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Romancers en soliste. 2.00 Cyclus „Schilders van het Hollandsche landschap". 2.15 Orgelspel. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroeporkest en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Omroeporkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", pro gramma voor de Duitsche Weermacht. je de moed hebt, spring dan nu naar beneden! Het is van hier af een heele hoogte en je zult het er beslist niet levend afbrengen, want je komt op de harde steenen terecht van de binnenplaats. Kom, probeer het dan toch! Hfl duwde haar naar voren, maar met een kreet wankelde Diana terug, haar handen voor haar oogen. Nee! smeekte ze, oh nee! Dat dacht ik ook! Hfl sloot het raam weer en bracht haar terug naar haar stoel, waarbij hfl haar krachtig moest ondersteunen En nu geen nonsens meer! Je zult doen zooals ik je zeg, versta je! Als ik je niet wilde hebben, zou het natuurlijk wat anders zfln. Maar dat wil ik wel; ik wil zelfs met je trouwen. En je bent nu eenmaal niet in een positie, dat je je kunt veroorloven mfl te haten. Integendeel, je zult je naar mijn wen- schen moeten voegen en mfl' beminnen! En plotseling trok hfl haar omhoog uit haar stoel, boog haar achterover en perste zfln lippen op de hare. HOOFDSTUK XXTV. Oh, moeder wat een prachtkans heeft Diana! riep Blanche twee dagen later opge togen uit. Het is bfl hem een liefde op het eerste gezicht, dat kan men duidelflk zien. .Ik vind hem buitengewoon aardig hfl heeft savoir-faire en dat hij een gentleman is lijdt geen twijfel. Wat een zegen zal dat zfln als onze wilde loot veilig getrouwd is; we be hoeven ons dan niet meer zorgen om haar te maken. En Fortescue ziet er wel naar uit dat hfl in staat is op zfln eens verworven be zit te passen. Denk je werkelijk dat Diana hem zal accepteeren vroeg Lady Carvis nerveus. Maar natuurlflk! Heb je niet opgemerkt dat ze, telkens wanneer hfl maar naar haar kflkt, van kleur verschiet Ze is diep van hem onder den indruk, dat kun je wel merken, hoe wel het best mogelijk is dat ze het zichzelf nog niet wil bekennen. Ik denk, dat het wel gauw voor elkaar zal zfln. Fortescue heeft alleen oogen voor haar hfl volgt haar overal met zfln blikken. Het komt me toch voor, dat het kind niet erg gelukkig is, zei Lady Carvis met een zucht. Ze wordt hoe langer hoe magerder en ze heeft niet de minste belangstelling voor de dingen, waar ze vroeger van hield. Oh, dat is niets! zei Blanche. Zooiets komt vaker voor bij jonge meisjes. Als ze eerst maar eenmaal getrouwd is, zal je zien hoe ze opfleurt! Zoo eenig om hen waar te nemen en de ontwikkeling van hun liefde van het begin af te volgen! En ze zuchtte sentimenteel. Ik vraag me af wat ze nu doen. Diana is met Jock uitgegaan voor een wandeling, zei Lady Carvis. En Fortescue heeft me gevraagd of ik wist waar ze naar toe was hij is hun tegemoet gegaan. Maar hfl zal zich nu toch nog niet verklaren? Het zou veel te gauw zfln!" Hfl is iemand, die recht op zijn doel af gaat, zei Blanche. Ik heb zoo'n idee, dat hfl morgen misschien al om haar hand komt vra gen. Mogelflk stelt hfl het ook uit tot na het bal, dat de Wilbers geven. Wat zal ze dragen Een japon van witte satijn! zei Lady Car vis, die altfld veel belang stelde In het onder werp „kleeren", op levendigen toon. Het staat haar werkelflk betooverend! Is dat niet Marjorie's stem in de hall? vroeg Blanche. Ja, warempel, daar zfln ze al! riep Lady Carvis verschrikt uit. En ik ben niet eens op tfld om ze te verwelkomen! Wat moeten ze wel van mij denken? Vlug dribbelde ze de kamer uit, gevolgd door Blanche, die het niet noodig vond zich zoo te haasten. Marjorie en haar man, Clement Heath, waren juist aangekomen en haar moeder vloog op hen af om hen teeder te begroeten. Iedereen sprak nu tegelijk en Sir John, die uit zfln kamer ge komen was, deed driftig zfln best zich door schreeuwen verstaanbaar te maken. Iedereen ging nu naar de zitkamer, voorop Marjorie, die er, als steeds, zeer excentriek uitzag. Ze kleed de zich, zooals zfl het noemde, „stijlvol" en stoorde zich niet in het minst aan wat de mode voorschreef. Marjorie was verre van mooi, bo vendien had ze een scherpe tong, waardoor men vaak eigenlijk een beetje bang voor haar was Haar man was directeur van een middelbare school en stond zeer hoog aangeschreven. Hij was lang en mager en had een typisch klassiek gezicht. In de omgeving, waarin hfl werkte, werd hij algemeen gerespecteerd, ja, soms haast gevreesd, maar in zfln huis was het Mar jorie, die de lakens uitdeelde en hfl was té filosofisch aangelegd om zich niet bfl dit feit neer te leggen. Het was ook Marjorie, die in den regel het hoogste woord voerde, reden waarom Sir John geweldig het land aan haar had. Maar Diana hield van deze zuster en er had altfld een innige band tusschen hén bestaan, hoewel ze elkaar slechts weinig zagen en nooit schreven Mar jorie correspondeerde namelflk nooit met haar familie. Nu ook, was het eerste dat ze vroeg: Waar is mfln jongste zusje toch? Is ze er soms met iemand vandoor gegaan? Maar Marjorie, zooiets doet Diana niet! zei Blanche, heftig verontwaardigd. Ze is met de hond uitgegaan en kan ieder oogenblik thuis komen. Kflk, daar komen ze al aan! 6.00 Amabile-sextet en soliste. 6.42 Almanak. 6.45 „Boeren, ontwaakt", toespraak. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Nederlandseh kamerkoor (7.307.45 Berichten, Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Amusementsorkest, solisten en gemengd koor. 9.15 Dialoog. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum II. 301.5 m. NCRV. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelconcert (gr.pl.). 11.30 Zang en pianobegeleiding en gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Celesta-ensemble. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Bijbellezing. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Voor de kinderen. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Berichten. 6.05 Arnhemsche orkestvereeniging. 6.45 „Boeren, ontwaakt!" toespraak. 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP en sluiting. Ze En, naar buiten kijkend, riep Marjorie uit: Wie heeft ze daar toch bfl zich? Die man lijkt wel een Chinees! En, op Blanche's waarschuwend gekuch: Wat? Is dat onze stiefbroeder? Wat een raar individu Is dat! Zonder acht te slaan op de pijnlijke stilte, die op deze woorden volgde, liep ze op het raam toe en tikte hard tegen de ruit. Diana keek op en wuifde haar met een mat gebaar toe. Daarna liep ze rustig door naast haar begeleider, zonder, zooals ze vroeger ge daan zou hebben, het op een loopen te zetten om zoo gauw mogelijk binnen te zfln. - Wat is er met dat kind aan de hand? vroeg Marjorie op afkeurenden toon. Ze ziet er beroerd uit en ze doet zoo slapjes heelemaal niet de oude Diana. Onze Diana wordt langzamerhand een vrouw en begint te leeren zich wat waardiger te gedragen, legde Blanche uit. Je grootje! flapte Marjorie er uit. Net iets voor jou om zooiets zots te zeggen een teeken dat je het kind heelemaal niet kent. En zich naar haar oudere zuster overbuigend, ver volgde ze met gedempte stem: Jij hebt je zeker tot taak gesteld die twee aan elkaar te koppelen, niet? Nu, ik mag lflden dat het je niet lukt. Hij ziet er uit of hfl al aardig wat achter dgn rug heeft! Ik hoop waarlflk, Marjorie, zei Blanche op beleedigden toon, dat je niet zult trach ten Diana te beinvloeden, tegen haar eigen be lang in. Fortescue is een schitterende partfl voor haar. Bovendien heeft moeder er haar zin nen op gezet het zou haar zóó gelukkig maken! Zal welzei Marjorie, een beetje spottend. Maar als Diana met dien man door het leven moet gaan dan sta de hemel haar bfl! De deur ging open en Diana en haar cavalier kwamen binnen. Meteen liep Marjorie op haar toe en de twee zusters begroetten elkander hartelflk, zonder echt overdreven te doen, iets wat Marjorie verafschuwde. Zoo, kuiken, doe je een vermagerings kuur? was het eerste wat Marjorie vroeg. Calif heeft me liever zoo, antwoordde Diana, op haar oude, spottende toon. Dat is prettiger voor hem als we hindernissen nemen, weet je! Trouwens, zelf ben je ook niet een van de diksten! (Wordt jjervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7