voederbietenproefveld Het op Texel Kaas op den Kantongerechtszolder Wandberen worden v niet meer geduld Werkgevers landbouwbedrijf in één verband? jeugdige inbrekers aangehouden joden trekken naar Palestina Zondoorstoofd worden de oranges, uit Italië en Spanje naar ons land gebracht, tot kostelijke marmelade verwerkt. Rappe handen schillen de vruchten en de machines zorgen voor. het .versnipperen" (Foto's Pax-Holland) het Italiaansche berglandschap, waar het winter- kleed een sprookjesachtig tafreel schiep (Foto Weltbild) INSECTENSCHADE SPEELDE GROOTE ROL Het voederbietenproefveld op Texel: Een voederbieten rassen- en zaaitijden- proefveld werd aangelegd in samenwerking met de verceniging voor bedrijfsvoorlichting op Texel (No. NH 282), onder toezicht van den assistent van den landbouwvoorlich- tingsdienst te Den Burg (Texel.) Beproefd zijn de volgende rassen: Groe- ningia, Friso, Kühn P, Productiva en Teu- tonia. De algemeene gegevens van het proefveld waren: Grondsoort: zand Iloogteligging: zeer hoog land Besmettingstoestand: goed (gescheurd grasland) Bemesting: 500 kg. chili Ontsmetting zaaizaad: droog Grootte veldjes: 10x10 meter Aantal herhalingen: een serie gezaaid op 16 April, een serie gezaaid op 1 Mei, en een serie gezaaid op 18 Mei. Rijenafstand: 35 cm. (in de rij 40 cm.) Opbrengst en drogestofgehaltecijfers. Ras Aanvankelijk bestond er wel eenig be zwaar tegen om het proefveld aan te leg gen op dit terrein, omdat wij te maken hebben met gescheurd grasland, waarop veel schade wordt ondervonden door rit- naalden aantasting.* Van het proefveld is in het voorjaar 1940 een grondmonster onderzocht van de laag O- 18 cm. Het humusgehalte was 5K de pH 6, het kaligetal 15, het P-getal 2 en het P-citroengetal 19. Het gehalte aan voeden de stoffen was dus over het algemeen laag. wat niet wegnam, dat de gewassen met een matige N-gift er behoorlijk goed voorston den. Zooals bij de algemeene gegevens vermeld is, werden de bieten op drie verschillende tijden gezaaid. Bij het zaaien was de grond in alle drie gevallen mooi droog. Na Juni werd het weer regenachtig, met weinig zon. De stand van de bieten op de twee eerste series veldjes was zeer goed. In de laatste serie ging de stand eerder achteruit dan vooruit, als gevolg van de aantasting van ritnaalden. De eerste serie veldjes werd ongeveer vier weken na opkomst aangetast door blad- randl»evers, die bij de rassen Kühn P en Friso vooral schadelijk optraden, terwijl de naastgelegen rassen geen schade opliepen. Fr was kennelijk voorkeur voor genoemde rassen. Serie I (zaai 16 April) Serie II (zaai 1 Mei) Serie III (zaai tot.mijssa dr. tot.dr. tot.massa %dr. tot.dr. tot.massa dr. t.kg/are inkg/are stof 168.0 536 17.9 in kg/are stof st. kg/are inkg/are stof Groeningia 1064 18.4 195.8 910 18.2 Friso 781 22.6 176.5 592 23.5 Kühn P 620 24.6 152.0 496 24.4 Productiva 1304 14.7 192.0 912 13.5 Teutonia 1163 15.1 175.0 1045 14.2 139.0 121.0 121.0 149.0 396 21.8 350 24.2 634 14.5 546 14.3 18 Mei) tot.dr. st.in 96.0 kg/are 86.5 84.9 91.9 78.0 Aantal schieters per veldje: Serie I Serie II Serie III 7 0 0 16 5 0 14 2 1 0 00 6 3 0 Groeningia Friso Kühn P Productiva Teutonia (N.B. de schieters in serie I kwamen eerst laat). Bij het beschouwen van deze cijfers valt direct het verschil tusschen de cijfers van de rassen Friso en Kühn P ten opzichte van de andere rassen op. De insectenschade heeft hierin een groote rol gespeeld. Niet al leen, dat de opbrengst sterk verminderde, maar het blijkt, dat het aantal schieters juist van deze beide rassen belangrijk meer was, ook bij de laatgezaaide series. Dit komt misschien door de verhoogde groei van de overgebleven 'planten als ge volg van de vermeerdering van standruim te. Toch is de opbrengst aan droge stof door de schadelijke invloeden vermoede lijk niet zoo gedrukt als men zou verwach ten. Wij hebben hier namelijk te maken met hoogprocentige rassen, die bij weinig massa veel droge stof produceeren. De hoeveelheid droge stof per are is wel laag t.o.v. de andere rassen, maar valt gezien de lage opbrengst aan wortelmassa nog niet tegen. Door het late zaaien blijkt over het algemeen het percentage aan droge stof terug te loopen. Vroege zaai is dus gunstig. Ongunstig bij de vroegere zaai is aantal schieters. Het ras Groeningia heeft op dit proefveld het beste figuur geslagen. Het geeft niet de hoogste opbrengst aan massa, maar de hoeveelheid droge stof is per hectare het grootst of men vroeg of Iaat zaait Dit komt vooral uit in de serie met de zaai op 1 Mei. Het laagprocentige ras Productiva geeft door zijn zeer hoge opbrengst aan massa in de serie van de eerste zaai toch nog een grote droge stof hoeveelheid. Bij de twee de zaai zijn deze uitkomsten niet zoo op merkelijk, bij de laatste echter weer wel. De groote massa maakt bij dit ras veel goed. Opvallend is ook het totaal ontbreken van schieters. Het eveneens laagprocentige ras Teutonia komt juist bij de tweede zaai naar voren. Bij dit ras treden hij de twee eerste series nogal wat schieters op. Voor den Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland Ir. L G. van Beneden. Partijen lagen te bederven. De Persdienst van het Nederlandsch Agra risch Front schrijft: Bij een veehouder-kaasproducent te Alphen a. d. Rijn, werd dezer dagen een partij kaas van 25 stuks, wegende 263 kg., in beslag ge nomen, omdat de betrokkene deze kaas niet had mogen produceeren, maar de melk voor consumptie moest afleveren. Door de afgele gen ligging van de boerderij zou deze melk elke dag drie volle bussen over een af stand van een half uur gaans per kruiwagen naar een rijwweg vervoerd moeten worden, hetgeen schier onuitvoerbaar is. De ambtena ren der crisis-zuivelcentrale meenden met deze bezwaren eeen rekening te mogen hou den en namen de kazen in beslag. Zij lieten de kazen vervoeren naar 't Kantongerechts gebouw te Alphen a. d. Rijn, waar ze op een zolder werden gedeponeerd, zonder vakkun dige verzorging. Den 'gouwgemachtigde van het Neder landsch agrarisch front voor Rijnland, den heer J. Rijlaarsdam, kwam deze zaak ter oore. Hij stelde daarop een onderzoek in en vond aanleiding om zich tot de zuivelcen- trale in Den Haag te wenden. Deze verwees hem naar het Kaascontrolstation voor Zuid- Holland. De directeur van dit station.dr. van der Bunt, toonde begrip voor de omstandighe den en gaf den heer Rijlaarsdam machtiging de partij kaas van den gerechtszolder te doen halen, waarna berging in een vakkun dig beheerd kaaspakhuis kon plaats hehben. Hierbij bleek, dat op den zolder nog een andere partij kaas lag te rotten en reeds grootendeels verloren was gegaan. Deze par tij moet er reeds langen tijd gelegen hehben zonder dat er ooit naar is omgezien. Ook trof de heer Rijlaarsdam er een hoeveelheid totaal bevroren aardappelen aan. Men vraagt zich. aldus de persdienst yan het N.A.F., met bezorgdheid af, op hoeveel zolders van gerechtsgebouwen in' Nederland op soortgelijke wijze kostelijk volksvoedse) bederft tengevolge van ambtelijke ondes kundigheid. DE „OXFORD" TOT ZINKEN GEBRACHT. De New Yorksche marinekringen ver luidt, dat het Britsche schip „Oxford" (30.043 hrt.) door vijandelijke actie tot zinken ge bracht is. Dit vaartuig diende den laatsten tijd als troepentransportschip. De .Oxford" is in 1928. gebouwd en heeft dienst gedaan op de lijn Engeland-Oost-Azië Bij het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité zijn plannen in voorbereiding 'om voor het geheele land te komen tot organi satie van al zijn leden in werkgeversgroe- pen en wel in landelijk verband, teneinde in staat te zijn een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst te kunnen afsluiten. Soortgelijke plannen besta'an ook bij de besturen van de christelijke en katholieke boeren- en tuindershonden. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft zich reeds tot werkgeversorga nisatie omgevormd. Het bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw stelt nu ook aan de binnenkort te houden alge meene vergadering voor over te gaan tot zoodanige wijziging van de statuten, dat de vereeniging de bevoegdheid krijgt van be hartiging van werkgeversaangelegenheid en wel door het afsluiten van collectieve arbeids overeenkomsten. Vader deed ook mee. De politie te Wapenveld is er in geslaagd twee 17-jarige jongens aan te houden, die er van verdacht worden inbraken te hebben gepleegd in de villa Berty en Tonny op den Philipsbcrg. Zii namen mede wat er van hun gading was. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat vele diefstallen van den laatsten tijd, op rekening van deze jeugdige dieven kun nen worden geschreven. Zij zijn begonnen met het wegnemen van een dennenboompje uit een bosch, en ein digden met een geraffineerde inbraak in de onbewoonde villa's. In den tijd daartus- schen hebben zii fietsen ontvreemd, of fietstasschen leeggeplunderd, verschillende kippenhokken met een bezoek vereerd, e.d. F.én kipnenhok is zelfs meer dan f 100 aan kippen kwijtgeaakt. Ook de vader van een der jongens, D. genaamd. is in arrest gesteld. Deze blijkt zich schuldig te hebben gemaakt aan dief stal van een schaap uit de weide. De politie onderzoekt thans of er nog meer Wapen- velders in het complot zitten. ELK HUIS VOOR VERHUUR ZOO NOODIG GEZUIVERD. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, ver boden als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd, in gebruik te geven zonder dat een verklaring is ingele verd, welke is afgelegd door een als zooda nig door burgemeester en wethouders er kenden deskundige en waaruit 'blijkt# dat noch in de woning noch in het daarin even tueel aanvyezige huisraad wandgedierte is aangetroffen. Van hetzelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrekken van een woning of van een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaat sen of aan te brengen, waarvan niet door een deskundige als in het eerste lid bedoeld is verklaard, dat daarin geen wandgedierte is aangetroffen. Op een daartoe door burgemeester en wet houders in te dienen verzoek kan de secre taris-generaal van het departement van bin- nenlandsche zaken schriftelijke ontheffing- verleenen va het bepaalde in dit besluit met betrekking tot gemeenten, deelen van ge meenten of bepaalde groepen of klassen van woningen ten aanzien waarvan dat college aannemelijk kan maken, dat besmetting met wandgedierte zich. aldaar "niet otf slechti bij hooge uitzondering voordoet. Turkije verleent medewerking voor den doortocht. Bij wijze van proef heeft de Turksche re geering in overleg met de Fransche toe stemming gegeven voor de doorreis van 50 Roemeensche Joden, die over land door Turkije en Syrië naar Palestina willen gaan. Joodsche emigranten* uit andere Europeesche landen kunnen van denzelf den weg gebruik maken, indien de toe stand van het verkeer het toelaat. Daar voor worden contingenten vastgesteld, die de Turksche regeering om de 14 dagen aan haar diplomatieke vertegenwoordigers in de hoofdsteden mededeelt. De voorschriften voor de doorreis zijn zeer streng, omdat men wil voorkomen, dat de Joden in Tur kije blijven. Aem giazen w> een nana. nc» -- -- -- va* de Horeca!-vakschool te Scheveninge» blijken meesters m dit vak -»»- (Foto Schimmelpenning*! Gezondheid te ziin in potten. De marmeladetabncatie, die in vollen gang is, brengt de voedingswaarden der zuidvruchten in geconserveerden vorm,binnen het bereik van duizenden liefhebbers (Foto Pax Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8