KOOPJES VAN WILLIGEN J UTTT Abonneert II op bit blad. De Opbouwdienst en het Marine-personeel Jaarvergadering DEN HELDER Advertentiën 1001 KOOPJES BIJ KONINGSTRAAT uniifmiiiiTKiiHKi Betrekkingen Te huur Te koo Diversen t Luitenants ter zee Kist en Quant repliceeren den heer Kramers Luitenant ter zee F. Kist Luitenaut ter zee L H. Quant DAT ZIJN Üuth. kelk, ytettansttoat GEE HENDRIKS, Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies 28 34 TOT 6 UUR N.M. GEOPEND Uw Heldsrsche Eigendommen en Hypotheekbalangen £;mm m JUTTERTJES J&xeC&cü nv,euuxL Witte Kruis Zooals men zich ongetwijfeld nog «al weten te herinneren namen wjj eenigen tpd geleden een beschouwing over van den Korpscommandant Oubouwdlenst A. H. I. Kramers, (uit het „Marineblad") waarin deze een aantal opmerkingen maakte over den geest van het IjS^rine- piersoneel zoowel tijdens de periode na de capitulatie als bij den Opbouwdienst. Het was te voorzien, dat tegen deze be schouwingen gereageerd zou worden. In het laatste nummer van het „Marineblad" vinden wij thans deze reacties, welke wjj gedeeltelijk citeeren. In dit nummer ko men de luitenants ter zee Kist en Quant aan het woord. De indruk, well en het artikel van den Korpscommandant Opbouwdienst, A. H. I. Kra mers, in het October-nummer van het Marine blad op mij en, naar m\j gebleken is, ook op vele andere marineofficieren heeft gemaakt, n.1., dat door den schrg'ver een schildering van den geest van het personeel der Ko ninklijke Marine wordt gegevene welke on juist en voor het personeel kwetsend is, geeft mij aanleiding U te verzoeken dezen brief in het Marineblad op te nemen. Met nadruk wijs ik er op, dat ik spreek over den „indruk", welke wordt gewekt, aan gezien ik meen te mogen concludeeron, dat schrijver in feite den geest van het Neder- landsche volk als geheel l,"-doelt. In andere gevallen wordt kennelijk een momenteele stemming van het marinepersoneel Uitgebuit om een 9cherpe tegenstelling tot den, volgens schrijver, tl.ans bij den Ophouwdient heer- schenden geest te schepper» Ik moge dit hieronder nader toelichten. Op blz. 715 onderaan schrijft de heer Kramers: ,,Is de „Zeven Provinciën" vergeten of kent men één begeestering, die boven de „vette hap" uitging, behalve de liefde voor Oranje? En was de tucht een vrijwillige onderwer ping.' een vrijwillige overgave aan e'en idee, sterk genoeg om onaangenaamheden of op offeringen te dragen?" Door den titel van het artikel, door de marine-uitórukkihg „vette hap", door het gebruik van het woord „tucht", dat meestal in militair verband wordt gebezigd, wordt ge suggereerd, dat marinepersoneel is bedoeld. Echter is uit de voorgaande zinnen, waarin wordt gesproken over „honderdduizendvou- dige gewilde of ongewilde werkeloosheid" op te maken, dat de geest van ons volk als ge heel de gestelde vragen heeft uitgelokt. Wat het marinepersonee' betreftt, kunnen deze vragen zeker worden beantwoord met: „Ja!" er bestond een hoogere be geestering en de tucht was niet een oppervlakkig vernisje! Immers wat anders dan liefde voor het Vaderland, voor onze onafhankelijkheid en voor onze vrijheid heeft de bemanningen van b.v. Hr. Ms. „Jan van Galen", „Frisio", „Brinio", „Johan Maurits van Nassau." en „Z 5", of de Mariniers te Rotterdam, er toe gebracht om tot het laatst toe, volkomen gedisciplineerd, rustig en offer vaardig den strijd tegen een ontstellende overmacht vol te houden Wat anders dan een diepgewortelde tucht heeft het personeel kort na de capitulatie, toen uiteraard voor velen als het ware de grond onder hun voeten was weggevallen en toen een beangstigende onzekerheid omtrent de toekomst van hen- zelve en van hun gezinnen bestond, zoodanig in het goede spoor te houden, dat in Den Helder zelfs een hoofdofficier van den Staf van den Duitschen Marinebevelhebber in Nederland zijn bewondering hierover niet on der stoelen of banken stak? Een ander voorbeeld. De heer Kramers spreekt op blz. 710 over het „uitstekende moreel tijdens de mobilisa tie en een onverzettelijk weerstandsvermogen in oorlogsdagen", maar even later zegt hij: „stak de oude geest van recalcitrantie, van critiek, van rechten zonder plichten het hoofd weer op, alsof er geen verloren oorlog, geen oorlogsbuit, geen almachtige vreemde bezet ter het lot van Nederland richtte". Allereerst getuigt de uitdrukking „oude geest" niet van appreciatie voor de mannen, die gedurende de lange mobilisatiemaanden onder zeer ongunstige omstandigheden een „uitstekend moreel" toonden en oovendien is de klaarblijkelijk bedoelde, geest van onrust, die ontstond, juist te wijten aan het resultaat van den strijd en de gevolgen van dien. Zonder die omstandigheden toch, zou ongetwijfeld de geest beter zijn geweest. De woorden „alsof er geen, enz." zijn dus niet goed gekozen! Dat een geest van onrust ontstond en deze zich in enkele gevallen heeft geuit door on disciplinaire handelingen is geen wonder! De mannen hadden vrijwel niets te doen, een ieder was nerveus en dus prikkelbaar, men zat met veel te veel menschen in gebrekkige ver blijven; het ineenstorten van wat ons allen boven ;illes dierbaar was geweest, geschiedde te kort geleden om reeds enthousiast over iets geheel nieuw- te worden. En is dit niet juist een bewijs, dat de idealen wel uitgingen boven het materieele? Zou men lieden, die één maand na den oorlog reeds alle vroegere waarden zoo hadden losgelaten, dat zij „zingend van binnenuit" den nieuwen toestand zouden toejuichen niet met recht als „windvanen" kunnen kenschetsen? Over vele tirades in het beschouwende arti kel zijn opmerkingen in dezen zin te maken. Teneinde echter niet te veel plaats te ver gen en om niet in herhalingen te vervallen, zal ik mij beperken tot een passage, die ken nelijk tot doel heeft een scherpe tegenstel ling te scheppen. Ik heb het oog op den zin luidende: „Zoo eindigt dit artikel, twee maanden na den fatalen 15en Juli 1940, toen een ontevre den, tuchtelooze, verzuurde onevenwichtige marinetroep van 3000 man onder «eer slechte omstandigheden b(j den Opbouwdienst werd ingelijfd." Zou het tegenover het marinepersoneel niet welwillender en ook juister «(jti geweest den zin als volgt te stellen: „Zoo eindigt dit artikel, 'twee maanden na den fatalen 15en Juli 13.46, toen een 3000-tal gedesillusioneerde n^arinemannen in onzeker heid omtrent het hun wachtende lot, bij den Opbouwdienst werden ingelijfd". Ik hoop met deze grepen uit het arti kel Van den heer Kramers te hebben aan getoond, waarop de slechte indruk, welke dit opstel op mij en vele anderen heeft gemaakt, berust. Ook hoop ik, dat aan mijn verzoek tot publicatie van dezen brief zult willen voldoen om aan hen, die een verkeerden indruk van de mee ning der marine-ofifcieren over het ma rinepersoneel zouden hebben gekregen te doen weten, dat vele zoo niet alle van deze officieren het ais een voorrecht hebben beschouwd, als leiders van die mannen met hen te hebben mogen samenwerken bij de verdediging van ons Vaderland. Aan diens betoog ontleenen wg het vol gende: Naar aanleiding van het in het Marineblad van October 1940 voorkomende art'kel van de hand van Korpscommandant Kramers, zij het mij vergund Ivérover eenige opmerkingen te maken. Als voormalig korpscommandant O.D., op eigen verzoek eervol ontslagen op 6 Novem ber j.1., vermeen ik mij in deze aangelegen heid als „deskundige" te mogen opwerpen en tevens voor het Marinepersoneel en de Ne- derlandsche Weermacht te moeten opkomen. Schrijver is wel zeer fel en onbillijk in zijn oordeel over den Marineman aan den wal. Mijn eigen ondervinding is dan ook ge heel anders. De Marineman is juist door iijn vele overplaatsingen en zijn dienen aan boord van groote, maar ook van kleine schepen met hunne vele ontberingen, bij uitstek geschikt gebleken zich aan alle mogelijke omstandig heden a. n te passen. Natuurlijk zal ook hier weieens een afwijking voorkomen, maar dit mag toch nooit reden zijn zoo te generalisee ren als schr. doet. 5" Ook de inwendige Dienst van de Marine bleek in het nieuwe verband zeer goed te voldoen. Trouwens waarom zou dit in een Kazerne wél en in een schoolgebouw a.a. niét het geval zijn? Mijn korps (39) bestond half uit Marine- en half uit Landmachtpersoneel. In alle afdeelingen werd de Marine Inwendige Dienst ingevoerd en het was zeer interessant te constateeren hoezeer ook de Landmacht man hiervan de voordeelen ondervond en inzag. Dat er geen animo bestond voor wacht- loopen e.d. is geen nieuw verschijnsel, doch wel begrijpelijk is, dat het een militair tegen de borst stuitte om met een schop op wacht te staan, zooals zulks o.a. bjj het 38e korps geschiedde. Op bladz. 716 bovenaan spreekt schr. een oordeel uit, dat mij totaal onbekend is, waar hij zegt: zoodat het buitenland ons het meest tuchtelooze volk ter wereld vond." Schr. zou mij verplichten nader te omschrij ven, wat hier onder „het buitenland" moet worden verstaan, aangezien ik hem deze meening nooit eerder heb hooren verkondi gen. Voorts zegt schr. dat de vroegere Neder- landsche Militair als „Proefkonijn" wordt gebruikt en zulks een „Posthume dank" is aan dat deel van het Nederlandsehe Volk, dat het Vaderland in uniform heeft gediend. Zeer zeker geloof ik niet, dat dit de bedoeling van den O.D. is geweest. En wat blijft er van dezen dank over nu ongeveer half Octo ber deze menschen voor een groot deel, op leeftijdsgrenzen, eenvoudig weer worden be dankt, zonder eenigen opzeggingstermijn. Dan wil er bij mij niet in, dat schr. er zoo ineens van doordrongen is, dat nu in het nieuwe Europa plotseling moet worden ge werkt. Was dit dan vroeger niet het geval. Inderdaad kleefden aan het oude stelsel vele bezwaren, waartegen reeds werd* gevochten, maar toch niet in die mate, dat het noodig is dit stelsel zoo volledig af te breken als schr. dit in zijn artikel steeds doet. Tenslotte merkt hij op maar niet te zullen uitwijden over o.a. „de slechte leerschool, die de v. eermacht blijkt te zijn geweest vcor zelftucht en orde". Het spijt mij ten zeerste, dat schr. daarever niet verder uitwgdt en ik betwijfel ook ernstig, of hij dit goed zou kunnen argumenteeren in zijn algemeenheid. Is het zoo onlogisch en onbegrijpelijk, dat er overal na de capitulatie een ernstige inzin king was, waar een ieder de bezetting van ons Vaderland zoo zwaar viel en zijn colle ga's beneed, wien het gegeven was ons Va derland verder actief te blijven dienen? Hier kan m.i. dan ook alleen maar sprake zijn van een oordeel van iemand, die, uit hoofde van zijn plaatsing, in de periode van 10—14 Mei 1940 niet rechtstreeks in con tact met den vijand is geweest. Ware zulks wel het geval geweest, dan 'had schr. wel een totaal ander oordeel uitgesproken over de zelftucht en orde in de Nederlandsehe Weermacht. Dat daarna een tijdelijke inzin king volgde is volkomen logisch en begrijpe lijk. Maar ook hebben wij spoedig weer de veerkracht van ons Volk mogen constateeren en het devie^ van het 39e korps: „Overwon nen, 'maar nooitgebroken", zou dan ook voor ons heele Nederlandsehe Volk kunnen gelden. Merkwaardigerwijs zegt schr. aan het einde van zijn betoog: „En nauwelijks twee maanden later zien wij weder marcheeren, zooals de Marine het kon, als zij het op haar heupen had..." Is deze zinsnede niet het beste antwoord op „de slechte leerschool in de weermacht?" Moet hieruit niet onmiddellijk 7 Februari 1941 ontvin gen wij via het Roode Kruis het droevige bericht, dat voor zijn Vaderland gesneu veld is onze innig geliefde Echtgenoot en Pappa, MARTIVI S HERMANUS METER, in leven Korporaal-Monteur der K. M. oud 29 jaar. Dat hij ruste in vrede. Zijn diepbedroefde Echtgenoote, J. ,V. MEYER BLOKLAND en NETTY. Rapenburgerplein 8 II, A'dam C. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENI6ING „DEN HELDER" Uitvosrdsr: JOH. DARPHORN, KRUGERSTRAAT 63 Tslsfoon 614 Heden ontving in het treurige bericht, dat mijn geliefde Kleinzoon, JACOB VAN DER PLAS, voor zijn Vaderland is ge vallen. Wed. W. VAN DER PLAS. Tijdelijk adres: Rechte Hondsboa chelaan J 40, Heiloo. Eenige en algemeene Kennisgeving. Heden overleed vrij on-1 verwachts onze geliefde Vrouw e. zorgzame Moeder JOHANNA WILHELMINA EDELENBOS, Echtgenoote van Willem Dijkshoorn, in den ouderdom van 431 jaar. Dat zij r .ste in vrede. W. DIJKSHOORN en Kinderen. Den Helder, 13 Febr. 1941. Vischstraat 54. De begrafenis zal plaats I hebben Maandag 17 Febr., n.m. 2 uur, vanuit het sterf huis, Vischstraat 54, op de I Algem. Begraafplaats te Huisduinen. In de goedkoopste rep.-inr. van rijwielen is nog te kcop H. en D.rijwiel, nieuw op de banden, ook een fl'nke J.fiets. MOLENSTRAAT 85. De Godsdienstoefeningen vangen voorloopig aan des Zondagsochtends om 1 0 uur 1 5 Tandarts, Loodsgracht 29 Zaterdag 15 Februari geen spreekuur Afdelifig Den Helder op Woensdag 19 Februari, 's middags 14.30 (half drie) ten huize v. d. Secretaris, Polderweg 60. O.a.: jaarverslag, fin. verslag, bestuursverkiezing enz. De Secretaris: T. VAN HEUSDEN. Te huur aangeboden: 2 huizen, J. Blankenstraat 6 en 8, bev. 2 kamers en suite, compl. badkamer, keuken, 2 slaapkamers, huurprijs voorloo pig 5.perAveek (water vrij). 2 Huizen, Binnenhaven 136 en 137, bev. 2 kamers en suite, keu ken, 2 slaapkamers, huurprijs voorloopig 4.75 per week. 4 Huizen, Ooievaarstraat 27, 29, 39, 41, voorloopig 4.25 per week (water vrjj Te bevragen: „Woningbureau Bosch", Weststraat 100. TE KOOP GEVRAAGD: Geheele en gedeeltelijke inboe dels, losse goederen, koper, lood, zink, enz, J. J. VOS Klaas Duitstraat 45. Theepot crème aardewerk 7 8 ct. Koffiekan 115 Suikerpot 38 Melkkan 28 Melkbekers 15» met oor, met décor 19 Soepkoppen 38 Puddingvorm 25 Nestschalen 6-delig, m. décor 136 Peper- en Zoutstel 4-delig 32 50 ct. Poetsdoos Prima afwerking Vorkenbak zwaar beuken, gelakt 3-vaks Strijkplank m.moltonbekleed 275 Mouwplank 34 Afdruipbak 86 Wasbok 1 20 Huistrap, met uitzetijzers, 6 treden 240 8 treden 295 Aszeef 58 Bedkruik 60 zwaar vertind 110 M Verzekert zoo .spoedig mogelijk tegen OORLOGSiCH ADE bij: H. A. VEUGER, makelaar te SCHAGEN, Corn. Bokstraat C 115 i. Telefoon K 224!)337. Vraagt ook U uitvoerige inlichtingen en U ontvangt deze p o., om. door inz. van onderst, ingevulde bon: Onderge.eekende wenscht mondeling/sctiritielijk door U ingelicht te wor en omtrent verzekering tegen oorlogsmoiest van 1. Roerende goederen (inboedels, inventarissen, enz.) 2. Onr. goederen (buizen, winkels, werkplaatsen, enz.) 3. Hypotheken op Naam: Adres t Doorhalen hetgeen niet gewenscht wordt. aangeboden Wegens teleurstelling NET MEISJE gevraagd van 9 tot 2 uur. Adres: Janzenstraa.t 80. ^FLINKE WERKSTER gevraagd, 20 jaar. Aanmelden: Kanaalweg 117, Café „De Pool". gevraagd Gevraagd Woning of gedeelte, vcor gezin v. 4 personen, met gebruik keuken, omgéving Bree- zand tot Schagen. Adres: Koningstraat 49, Den Helder. Gevraagd flink WOONHUIS, geheel of gedeeltelijk; eventueel met bergruimte, in Breezand, Anna Paul. of omgeving, huur 10.per week. Erieven onder No. 334, aan het Bureau van dit blad. Te huur gevraagd door echtp. z. k. nette WONING, klein of groot, of ged. woning met vrije keuken, omtr. Den Helder Schagen. Br. met prijsopg. ond. No. 350, Bureau van dit blad. worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling gevraag Te koop gevraagd: GOED RADIOTOESTEL. Br. m. opg. van jaar enz. onder No. 348, Bureau van dit blad. Te koop gevr. Gramofoon- platen, versleten, gebroken, elk kwantum, voor 0.25 per K.G. (geen Columbia). Aanbieding n aan J. Voort huizen Pz., Middenweg 20, Anna Paulowna. Te koop gevraagd een goed on derhouden RADIOTOESTEL. LONDON, Wijnhandel, v. Gal- lenstraat. Te koop gevraagd belastingvrij EYSINK—MOTOR. Brieven onder No. 352, aan het Bureau van dti blad. Gevraagd; gebruikte RADIO, met u. k. g. Brieven met opgave type, jaartal, prijs, onder No. 355, Bureau van dit blad. SLAAPGELEGENHEID aangeb. voor 3 k 4 pers. Bedde- goed meebrengen. Adres: Bureau van dit blad. Heer, 36 j., zoekt kennism. m. net meisje, N. Herv., ongev. denz. leeft., liefst verpleegster, m. het doel voor de 2e maal een huw. aan te gaan. Brieven onder No. 353, Bureau van dit blad. de conclusie getrokken worden, dat die leer school toch nog zoo slecht niet was en dat de zelftucht en orde dieper zat dan schr. aannam Cf meent hij, dat deze plotseling in die twee maanden O.D. zijn ontstaan? Hoewel in het artikel vele juiste feiten staan, ademt het geheel toch een geest die mij als Marine-man fel tegen de borst stuit, speciaal waar het komt uit de pen van een collega. INGEKOMEN. Texel Wilhelm, van der Meulen, wed. van Joh. Zegers, de Cocksdorp 31 van Den Helder Vlamingstraat 12; Ruura ten Brink, Den Burg, Weverstraat 90 van Harderwijk, Smeepoort- straat 29. BOUWVERGUNNINGEN. Verleend aan: M. J. Witte, Eierland, wijziging voorgevel dubbel woonhuis; Wed. C. Tiessen, Den Burg, verbouwen woon- en winkelhuis; M. Reij, Den Burg, verbouwen van een paardenstal; K. Mantje, Den Burg, uitbreiden van een schoen winkel. BURGERLIJKE STAND, van 8 tot en met 14 Febr. 1941. GEBOREN: Anna Maria d. van Harman- nus Willibrordus Timmer en Anna Wijnanda Witte; Cornelis Dirk z. van Cornelis Pieter Boersen en Cornelia Kuip; Dirk Jan z. van Jan Cornelis Kikkert en Doetje Terpstra: Wil- lemina Jacoba d. van Harmen Jacob Donker en Willemina van Strien. ONDERTROUWD: Nanning Roeper en Cor nelia Lena Bruijnzeel; Maarten Hoogesteger en Maartje Blom, OVERLEDEN: Leendert Heerschap, oud 84 jaar, geh, m. Cornelisje Bruin, eerder wed. v. Arianntje Dekker; Smit, Jan, oud vier maanden; Gerrit Barhorst, oud 73 j., geh. m. Hendrikje Spigt; Klaasje Gieles, oud 73 jaar, geh. m. Jan Wegman. GEVONDEN: een alpino, een zak voer, een rijv.'.eiplaatje, een slede met merk. De Jaarvergadering van de afd. „Texel", van „Het Witte Kruis" had gisteravond in Hotel „De Lindeboom" plaats, tengevolge van 't ongunstig weder en door 't groot aantal zieken viel de vergadering zulk een slecht bezoek ten deel als nimmer te voren. De bijeenkomst werd met een kort openings woord door den Voorz. den heer P. Dros Albz geopend waarna door den secr.-penningm. den heer Pisart de notulen werden gelezen, die zonder op of aanmerkingen werden goedge keurd. Uit 't Financieel verslag van den Penningm. bleek, dat de financieele toestand van de af- deeling zeer gunstig is. Het jaar 1940 begon met een Batig saldo van 6788.19. De winst over het afgeloopen jaar bedroeg 700.40, zoo dat in kas was op 1 Jan. van dit jaar 8488,39. Voor T.B.C.-bestrijding was uitgegeven 2192.04, in kas was nog 19.05. De penning meester deelde mede, dat het op Texel met T.B.C. gevallen uitstekend gaat is dit jaar slechts 1 patiënt uitgezonden en twee kinderen naar een Vacantie-oord. Voor 5 6 jaar werd hier aan T.B.C.-bestrijding ruim 7000 uitge geven. Het fonds Zieken-auto had thans in kas 742.68 vorig jaar 734.59. Van den heer Boekei was een nota ingekomen van 88.92, de ziekenauto had dit jaar een extra behande ling gehad. Besloten werd om den heer Boekei, waarmede een accoord loopende is betreffende het beheer en onderhoud van deze auto, daarin voor ruim de helft of 45.tegemoet te komen. De auto heeft 't afgeloopen jaar 70 ritten gemaakt en 1890 km afgelegd, hiervoor is ontvangen 485.55 een bedrag dat door bizon- dere omstandigheden belangrijk minder is dan andere jaren. Volgde lezing van het jaarverslag. De secr. deelde hierin mede, dat hij met vrees de kwi- tantie's had afgegeven, de inkomsten vielen evenwel zeer mee: er waren slechts weinig leden, die hun contributie niet hadden voldaan in totaal was hieraan binnengekomen 2044,72 (vorig jaar 2023). Het aantal leden was ge stegen van 1720 tot 1740. Het Consultatie bureau voor Zuigelingen was ook in 1940 een groot succes. Er werden 9 zittingsdagen ge houden, waarbij 795 kinderen beneden 1 jaar werden onderzocht, 121 werden nieuw ingeschreven. Huisbezoeken werden in ver band met 't consultatie-bureau 468 afgelegd. In het jaarverslag werd verder nog melding gemaakt van het inkomen van een legaat van wijlen Mej. C. Eelman bedragende pl.m. 5000. Voor het vervoer van Luxe-auto be stemd voor Ziekenvervoer was door T.E.S.O. afgedragen a. h. fonds Zieken-auto 50. vorig jaar 70.Uitgeleend waren uit het magazijn van het Witte Kruis 1650 artikelen. Het magazijn is steeds ruim voorzien al wordt het door 't noodziekenhuis nog al eens ge plunderd en komen de door deze inrichting gebruikte artikelen uiterst langzaam terug. De heer Pisart ontving den dank des Voorz., voor zjjn keurig jaarverslag, waarna de heer Dros nog mededeelde, dat het Bestuur besloten had voor het fonds voor oorlogs-lnvalide als gift ineens 25.beschikbaar te stellen. De secr. bracht vervolgens een verslag uit van een vergadering van het hoofdbestuur, die op 5 Nov. 1.1. was gehouden en die hij als af gevaardigde had bijgewoond. Opnieuw werd de heer Pisart tot afgevaardigde naar de Hoofd bestuursvergadering op 5 Nov. a.s. benoemd. Tot leden v. d. kassommissie werden opnieuw gekozen de heeren Melissen en E. Lap. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorz. met de beste wenschen voor de afd., de vergadering sloot.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3