Kaalonperecht k prpinhbeurten Een tragische zeiltocht Een populaire cultuur-beschouwing voor dezen tijd te Alkmaar „Vergeet mij niet" nieuutf flieuuM uit Ua& De Alkmaarsche Kaasmarkt Marktberichten Pluk den dag Rijksposf spaarbank Vreemd natuurverschijnsel Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij 285e STAATSLOTERIJ Het lijkt u eenigszins vreemd, dit opschrift boven het artikel te zien geplaatst. Het bedoelt een uiting van stemming te Zijn, van intieme cultuur. En juist in dezen oorlogstijd probeeren wij nog iets van genoe gens te smaken na afloop van den werkdag. Nog voor liet daglicht opgerezen is, staan wij temidden van den arbeid. Hoe vreugdevol en intens-verkwikkend, om nu te kunnen en te mogen arbeiden om de energie, die gela den ligt in ons lichaam, te kunifen uiten. Dit geeft verrukking en staalt opnieuw voor wat komende is. Wat uw werk ook zij, ge voelt er thans meer de waarde van dan voorheen. We zien de zon traag opkomen, traag, om- •dat haar baan in schuine richting gaat en niet bijna loodrecht, zooals in het begin van den zomer. „Pluk den dag!" In dezen tijd moet het de lijfspreuk van u allen zijn, of ge geëvacueerd zijt of niet. Voor den oorlog had elk in de avonduren op zijn wijze zijn eigen genoegens: het lezen van een roman, studiewerk, of wat knutselen. Bij de jonge menschen werd de ontspanning gevonden door amusement, in velerlei scha keering, in de oude en vertrouwde Jutterstad. Mocht ge vroeger ook graag een wande ling maken langs de zee, weer of geen weer? We voelden het als een bijzonder genoegen, om recht tegen den herfstwind op te tornen. In regelmatige opeenvolging van twee en tien seconden trilde het licht van den vuur toren, zwaaide machtig met zijn stralenbun dels. Het geleken vuurpijlen, die schichtige schimmen schoven iangs den noordelijken ho rizon. Eentonig en toch rythmisch sloeg de branding op de djjkglooiing. Het schijnt paradoxaal: maar het is im mers één van de vele geheimenissen, waar om de zee ons, Helderschen, aantrekt en altijd opnieuw bekoort. We hebben in de courant gelezen, dat de sardienvangst dit jaar is meegevallen In ge dachten zag ik de bootjes uitvaren, twee aan twee, het net in het midden voorttrekkend en opstoomend, waar de ruimte en het opspat tende, zilte water lokte. De vreugde tintelde in die werkgrage handen, vreugde, omdat ze onder hun voeten weer hur. vijand voelden, die eeuwig klotst en brandt. Maar ook, en dat bovenal, hun boezemvriend, die hen altijd opnieuw roept, waarmee ze opgegroeid en één-geworden zijn. En naast den arbeid is de vangst loonend geworden. Daar is dubbele blijdschap. Misschien hebt ge in de Heldersche Courant gelezen van dien ouden zeeridder, die aan het heimwee niet langer weerstand kon bieden. Van dichtbij hoorde hij zijn vrienden, de „heeren met wit voor". En toch hoe ver, hoe onbereikbaar-ver schenen zij in dezen tijd ge worden. De bepalingen en verordeningen in deze over het hoofd-ziende, was hij naar bui ten gegaan, het lokkende water tegemoet. Wij bewoners van de kuststreek begrijpen dit- verlangen zoo levendig. Hoe daar in dat oude lichaam, het jonge bloed nog bruist, wild en onstuimig, evenals de zee is Er is begeerte, om uren te turen en het spel van de golven te zien. Deze begeerte kan niet tot werkelijkheid gemaakt worden. Maar ook de structuur van ons leven is veranderd, overdag, maar in het bijzonder als het avond geworden is. We willen in ons leven de innerlijke kern bewa ren en zoo probeeren we als tegenhanger voor wat we missen, iets te ontdekken. In Breezand, waar wij des nachts vertoeven. maak ik eiken avond, geen keer uitgezon derd, een wandeling, die ruim een kwartier duurt. Het is de Driehoeksweg: Burgemees ter Lovinkstraat, Meerweg en Zandvaart. Loodrecht op de Zandvaart, onder een vaste hoek van drie en vijftig graden, be merkt ge het twinkelend licht van de Pool ster. De Groote Beer staat in dezen tijd tegen het begin van de duisternis, laag op den ho rizon en slingert zich welgemoed zonder on derbreking, om de Poolster. En ge weet het. even ten Westen onder deze ster, ligt de Jutterstad. Hoewel we het regelmatige licht van „Lange Jaap" daar missen, weten wij, dat daar de winden waaien en de harteklop van de zee, de branding, stukslaat op de wering. Daarheen gaan de verlangens in de avond uren, na een dag van arbeid. Hoe velen zijn er nog in dezen tijd, die hun betrekking als ondergeschikt achten in het wereldproces, de verandering en wisseling van vele waarden. Zij verlangen meer resultaten, zij willen hooger op. Daar staan zij met hun idealen, die nu in rook zijn opgegaan. Om het eens plastisch uit te drukken: zij aanschouwen de in puin geschoten luchtkasteelen. Jong en idealistisch als zij waren, dachten zij de toekomst niet ver meer, waarop al de verwachtingen tot werkelijkheid zouden worden. Gelukkig hij, die juist tegenwoordig, on danks de groote moeilijkheden en complica ties, dapper en optimistisch blijft. Voor hen, die noodeloos tobben en zwoegen aan onbe reikbare dingen, lijkt mij een vers van Jan Prins van groot en practisch nut. Ik zal het in zijn geheel laten volgen. Het molentje, dat hier beschreven wordt, is kenmerkend voor het Hollandsche land schap. Het heeft een nederige, aardsche taak het water over te hevelen van de eene vaart in de andere, de akkers te. bevloeien. Het ideaal gaat echter hooger. Er is een verlangen, om het zonlicht weg te maaien. Dat kan hem misschien even gelukken, als schaduwen door den armslag der wieken over het land schuiven. Maar direct daarop flitst het sprankelende hemelgoud in nieuwe feller bundels neer: „Blijft, wat ge waart, toen ge blonkt als een bloem. Voor de meesten van ons is de polsstok te kort om zulke idealen tot werkelijkheid om te zetten. MOLENTJE. Hei, molentje, molentje, hoog in den wind, wat sta je weer dapper te draaien! Je doet, of je 't uiterst noodzakelijk vindt, het licht van den zomer te maaien. Je kijkt naar de zon en je denkt: „wat een schat, wat 'n schat, laat ik daad'lijk beginnen: De zon is van goud, en het licht is te glad: je haalt er geen hallem van binnen! De wieken bewegen en vliegen en vegen hun schaduwen tegen den grond. De steenen, die steunen en draaien en dreunen en komen al- kreunende rond. Maal verder, maal verder, maal stevig en straf, je werken blijft toch onbegonnen: het licht van den zomer, dat maal je niet het licht van den zomer, dat maal je niet af, het licht van de zomersche zonne. (Wordt vervolgd). T. J. Dekker (Zitting van, Vrijdag li Februari.) UITSPRAAK De landbouwer C. G. uit Zijpe was verle den week voor geweest, omdat hij een knecht ontslagen had. Aangezien de wnd. Ambt. van het O. M. Mr. C. de Groot een landbouwbedrijf niet rangschikte onder een „Gewerbebetrieb" vroeg hij ontslag van rechtsvervolging. De Kantonrechter Mr. Boerrigter schriftelijk vonnis wijzende, kon zich met de opvatting van den Ambtenaar vereeniven en ontsloeb verd. van rechtsver volging. Een uitspraak derhalve conform de deze week gepubliceerde jurisprudentie. Wieringerwaard DE STAL NIET BEHOORLIJK VER DUISTERD. Verduisteringszaken waren op deze zit ting schering en inslag. De veehouder P. C. •R. uit Wieringerwaard was de eerste die terecht moest staan, omdat hij op 14 Novem ber van het vorige jaar zijn stal niet be hoorlijk had verduisterd. Het achter de stal liggende erf was helder verlicht. Verd. zeide de deur te hebben opengelaten om z'n paard binnen te halen. Op 'n ande re manier was dit niet mogelijk geweest De Wnd. Ambt. van het 0. M. vond dit een ernstig feit. men zou haast kunnen zeg gen, dat het met opzet was gepleegd. Mr. de Groot eischte daarom f 30.boete, suhs. 20 da een hechtenis. De Kantonrechter uitspraak doende, wil de met verdachte's verdediging rekening houden en veroordeelde hem tot f 15.boe te. subs. 10 dagen. Broek op Langend ij k EIGENHEIMERS VERVOERD. De schipper Th. D. uit Broek op Langen- dijk had zich te verantwoorden, omdat hij op 13 November j.1. te Bergen 100 kg Eigen heimers had vervoerd, zonder dat dit ver voer gedekt was door een geleidebiljet. Op een vraag van den Kantonrechter of de aardappelen in beslag genomen waren, antwoordde verd. ontkennend. Zoover hij wist. was dit niet het geval geweest. Ik wist niet. dat dat niet mocht, anders had ik me niet in de waagschaal gezet, voegde hij eraan toe. De Ambtenaar vordering nemend, wilde in aanmerking nemen, dat verd. niet in het aardappelenvak zat en vroeg daarom' een ge'dhoete van f 8.— suhs. 4 dagen. Verd. zeide, dat h>i dit bedrag onmoge lijk betalen kon. omdat z'n schuit al zeven weken had stil gelegen en er dus niets te verdienen was geweest. De Kantonrechter uitspraak doende, wil de dit in aanmerkine nem°n en veroordeel de verd. tot f 5.— boete. suhs. 3 dagen. W ie r.inger waard ALWF.ER EEN VERDUISTERINGSZAAK Op 19 November, des avonds om kwart over elf had de los-werkman P. V. te Wie ringerwaard ziin won'ng niet behoorlijk ver duisterd. Ik had negen vluchtelingen uit Den Helder in m'n huis en m'n vrouw was erg ziek, waardoor ik bij d'er most blijve Die vluchtelingen hebben het licht opge stoken. zeide verd. ter verdediging. Wat voor een deel van het huis hadden die vlnchtelineen in beslag? wilde de Ambt. van het O. M. weten. De voorkant en de keuken, antwoordde vcrl. Ik heb altijd goed verduisterd. Het is wel een moeilijk geval, maar verd. gaat toch niet vrij uit. De eisch luidde f 8 boete subs 4 dagen. M'n vrouw is in 't ziekenhuis en ik heb zelf geen werk. jammerde verd. En dan nog f S.hetalen. dat kan ik niet. De kantonrechter liet zich niet bepraten en veroordeelde verd. conform den eisch van den Ambenaar. Z ij p e. 4 EN NOG ZOO'N GEVAL. Verd. J. F„ uit Zijpe. die op 19 November z'n schuur niet behoorlijk verduisterd had, kon bitter weinig ter verdediging aanvoe ren. Hii kon niet ontkennen. Voor het raam hing wel een zak. maar de deur was open gegaan, waardoor licht naar buiten uit straalde. De Ambt. van het O. M. vorderine nemend, was van oordeel, dat verd. z'n best gedaan had en eischte daarom èen geldboete van f 8 subs. 4 dagen. Verdachte vond dit tamelijk hoog; het was feitelijk een klein ongelukje, zoo zeide hij. De Kantonrechter deed uitspraak en ver oordeelde verd. conform den eisch van den Ambtenaar van het Openhaar Ministerie. Wieringerwaard. TE LAAT OP STRAAT. Het was op 3 Februari 's nachts om half twee. dat de landarbeider D. J. W. uit Wie ringerwaard zich in gezelschap van twee kornuiten als Nederlander op den openbaren weg bevond terwijl hit al reeds lang in z'n woning had moeten zijn. Zij stonden samen op een Loek, Hij droeg een tasch en zij een boek, Zij stonden héél dicht bij elkaar, Zijn hand omklemde die van haar Hun zacht gesprek ging mij niet aan, Toch heb ik nog één woord verstaan, Dat even in de schemer hing, Voordat de laatste klank verging: „Vergeet mij niet"Wie sprak dat? Hij? Of was het de ander, die dat zei? Wat geeft het U als ik het zeg. De wind woei klank en inhoud weg... Ach, in den schemer wordt zoo vaak Gehoord der liefde teere spraak. De schemer houdt zoo heel veel vast Dat later niet in 't daglicht wascht.. Zooveel beloften, zooveel trouw, Zooveel gelonk uit oogjes lauw, Zooveel gekir, zoo heel veel zoet, De schemer weet maar al te goed. Dat eens een eind aan alles komt, Dat eens het zoetste woord verstomt 't Zij oogenspel, 't zij woordvertooft, De wind waait alles, alles schoon... De schemer ziet vandaag geluk, Een stille, sterke handendruk, Maar morgen dwaalt wanhopig heen, Een mensch vervult van pijn alleen. Het zoet gekweel was woordvertoon. Het ooggeflonker schijnt en hoon, De hand is elders weer op buit, Het hart naar nieuw bekoren uit... De schemer ziet het eenzaam leed. De schemer zwijgt de schemer weet. Het was. is en blijft ijdelheid, Het leed? Ach, d&t geneest de tijd... H. HIJMA. Den Helder, Februari 1941. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10.30 uur, Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10.30 uur. Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 11 uur, Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp, v.m. 11 uur, Ds. Salm. Eierland, n.m. 4 uur, Ds. Salm. De Koog, v.m. 10.30 uur, Ds. v. 't Hooft. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10.30 uur, Ds. Gorter. Geref. Kerk. i Den Burg (Geb. Fanafre), v.m. 10.30 uur, Cand. Wouda. N.m. 3 uur, Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10.30 uur. Ds. v. d. Leer. N.m. 3 uur, Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 uur, Lees- dienst. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Burg. In den loop der maand Januari 1941 werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd 8.311.01 en terugbetaald 23 861.46 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 15.550.45 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 3. MEELEVEN MET ONZE MILITAIREN. Op Urk werd het plan opgevat om bij eenige gezinnen een gift op te hMen voor gewonde milita'ren. Aan giften zou dar 25.worden gestuurd. Toen slechts een paar gezinnen wer den bezocht kon alreeds meer als 100.-— worden gezonden voer deze militairen. Urk, 12 Februari. Door 5 vaartuigen werd heden aan den ge meentelijken vischafsiac, met sta.annetten on der het ijs alhier aangevoerd: 37 pond snoek baars. van 59 pond per vaartuig, prüs 9093 ct. en 19 pond baars. 2025 ct. p pond. Jullie waren in een balzaal geweest, niet waar? vroeg de Kantonrechter. Dat is wel zoo. antwoordde deze. maar een van m'n kameraden was door de kou bevan gen en was een tijdie buiten hewustziin ge wcest. Ze warer met z'n drieën naar den nost van de Lucbtbesi herming gegaan om daar huln te zoeken. Men moei nu eenmaal rekening houden met dé bestaande voorschriften, meende de Ambtenaar, en eischte f 20 boete subs. 10 da gen. We moesten wel na»r die post toe. want nolitie en doktei waren huiten bereik, al dus verd. De Kantonrechter wilde een en andT in aanmerking nemen er. veioordeelde verd. tot f8 boete. subs. 4 dagen. Heerhugo waard. ZOND FR LICHT GEREDEN. In den nacht \an 10 op 11 November van '■et vorige jaar had een zekere P. B. uit Heerhugowaard aldaar op z'n fiets gereden, zonder voor en achterlicht. Ik had een nieuwe lamp. verdedigde zich verd. En het wieletie was zoo stijf, dat de lamp niet branden wou. Voor loopen was de afstand te ver. voegde verd. er aan toe. De Ambt merkte in z'n vordering op. dat verd. wist dat z'n lamp niet brandde en vroeg voor het vóórlicht f 5.— boete, suhs. 5 dagen en voor het achterlichtje f3.— boe te subs. 2 dagen. De Kantonrechter, uitspraak doende, ver oordeelde verd. voor het voorlicht tot f3.— boete subs. 2 dagen en voor het achterlichtje tot f2 boete subs. 1 dag Dat is het vaste tarief, voegde mr. Boerrig ter er aan toe. Op zoek naar de schatten der Zuidzee. r de verlokking van de schatten der Jzee hen niet had verblind, dan zou den drie Californische gelukzoekers niet op zee zijn omgekomen van honger en ontbe ring. Want dit was het lot van den 21-jari- gen Chester Thonipson uit Los Angeles, den 26-jarigen Dalton Arthur Conly en zijn vrouw Eve. 20 jaar oud, aldus U. P. De vrouw van Thompson, die mede van de partij was, en die de eenige overlevende is, kwam aan land op een der eilanden van de Fidzji-groep met de zeilboot „Wing on die hen van San Pedro uit had vervoerd. Toen het gezelschap in Augustus 1940 ver trok, had de „Wing on" leeftocht aan boord voor vier maanden. Men zette koei's naar de Marquese-eilanden. 1500 mijl ten Oosten van de Fidzji's. waar volgens de beweringen van Thompson de schatten voor het grijpen la gen. Hij had de Conly's ertoe bewogen hem te vergezellen in plaats van hun voorgeno men wereldreis te maken. Een dagboek toont aan dat de „Wing on" in het begin van November 1940 in een cycloon geraakte in het Zuiden van de Stille Zuidzee. „C-het is dood." staat er in het dag boek' „wat nu? O God, sta ons bij". Den volgenden dag vermeldt het dagboek: „Wij begroeven Chester Thompson om tien over zeven 's morgens. Hij is gisteren gestor ven van honger. Hij kon ons laatste voedsel, spercieboonen uit blik niet meer verdragen." Het laatste, wat in het dagboek vermeld wordt, zijn de gebeurtenissen van den 12den November 1940. Conly moet dien dag of den volgenden gestorven zijn. Mrs. Conly en Msr. Thompson lagen hulpeloos in de voortdrij vende boot. Eenige dagen later werd de „Wing on" door een jacht gevonden. Mrs. Conly was dood en de andere vrouw be wusteloos. In zeer ernstigen toestand werd zij in een ziekenhuis opgenomen. BERGEN WIE KAN MEER DAARVAN VER- TELLEIÏ? Velen hebben gisteravond om vijf minuten voor half acht, een vreemd natuurverschijn sel waargenomen. Een groene streep met een bolvormig middelpunt bewoog zich in Z.O. richting. Ook te Schagen is dit ver schijnsel waargenomen. Wie kan meer daar in vertellen? ANNA PAULUWNA BREEZAND HAAR EERSTE AVONTUUR. In „Haar Eerste Avontuur" de nieuwe film in de Apollo-bioscoop, speelt Ilse Wer per de rol van de zeventien jarige Marian- ne Schafer, die het ouderlijk landboed ver laat om teekenles in de stad te nemen. Haar leeraar Brenner wordt bekoord door haar fnsehheid en ook zij gaat yan hem houden. De echtgenoote van Brenner laat haar man echter zoo maar niet los. De leeraar tracht in de eenzaamheid met zich zelf en de gcheelp situatie, zooals die gegroeid is, 'n het reine te komen. Tegen zijn wil volgt Marianne hem. Dan komt een telegram melden, dat een jeugdvriend van Murianne, die eveneens verliefd or> haar is. uit wanhoop zelfmo^d pleegde, 't Is onwaar en slechts een paariWn middel van Marianne's vrienden, dat z'n uitwerking niet mist. Het meisje voelt nu nas goed. wat deze jonge vriend, haar va ders rentmeester, voor haar beteekent. De twee jonge menschen vindén elkaar en de leeraar keert tot z'n vrouw terug met bet veroverde inzicht, dat een mensch soms te veel van één leven verlangt. W1ERINGE A DISTR7BUTIEDIENST WIERINGEN. Resrhikhaarstelling extra zeeprantsoenen. Uitgereikt kan worden aan: I. Zr die reeds eerder hebben ontvangen. II. Zij. dip tot dusverre nog niet hebben ontvangen. III. Melkers Betreffende Groep 1: Hoofden van bedrij ven of ondernemingen.die opnieuw in aanmer king meenen te kompn voor extra zeeprant soenen wegens vuilen arbeid, kunnen de be- noodigde formulieren vanaf Maandag 17 Febr. tot en met Woensdag 19 Febr. a s. op het distributiekantoor te Wieringen afhalen. Betreffende Groen II: Dezelfde regeling geldt voor hen die tot dusverre nog geen extra rantsoenen hebben ontvangen. Betreffende Groep III: Aan melkers op veehouderij of gemengde bedrijven worden extra rantsoenen verstrekt op basis van het aantal koeien dat het bedrijf befit. Het be- noodigde forifiulier. waarop het aantal koeien moet worden vermeld, kan op boven- genoemden tijd en plaats worden aange vraagd. N.B. De formulieren moeten volledig en duidelijk ingevuld uiterlijk Maandag 24 Febr. a.s. op het distributiekantoor te Wie- ringen zijn ingeleverd. Extra zeep aan gediplomeerde Bakers en Kraamverpleegsters. Bovengenoemde personen kunnen hun ex tra zeeprantsoenen in de week van 17 t.m. 22 Febr. a.s. afhalen op het distributiekan toor te Wieringen (geopend van 911 uur v.m.) onder overlegging van een diploma geteekend door den Geneeskundig Hoofdin specteur van de Volksgezondheid. BURGERLIJKE STAND van 7 f. m. li Febr. 19H. Geboren: Boelo Pieter, zoon van P. Wieg man en van J. Dokter; Jan Eise, zoon van D. Tijsen en van G. Kuiper; Hendrik Jan, zoon van J. W. Boer en van J H. v. d. Ha ven; Meintje, dochter van J. Leegwater en van A. Lakeman. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: H. E. van Bijnen en A. Vlie- genthart. Overleden: G. Kuit, 76 jaar, weduwe van J. Kalf. OPGAVEKAARTEN RUND VEE. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat met ingang van 19 Februa ri 1941 de opgavekaarten, ver meldende het aantal runderen, dat een leverancier aan de N» derlandsehe Veehouderij Cen trale ter levering aanbiedt, uiterlijk op Dinsdag, vooraf gaande aan de week der leve ring, ingeleverd menen te wor den bij het Bureau van den Voedselcommissaris, Landbouw huis, Alkmaar Blanco kaarten, benoodlgd voor de opgaven, kunnen de officieel erkende marktveehan- delaars verkrijgen bij de bu reauhouders. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN. Op Woensdag 12 Maart 1941 zal door het Hoofd van den Dienst der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage worden aanbesteed het bouwen-van een vak gewapend betonscberm langs den buitenberm van den Marskedijk, aan de. Noordzijde van Wieringen, met bijko mende werken, behoorende tot de zee- en oeverwerken, in de provincie Noordholland. SLUITING SCHOOL. Ook de O.L. School te Westerland is we gens de heerschende griep thans gesloten. Ongeveer de helft der leerlingen was afwe zig. EXTRA WINTERUITKEERING. De tweede extra-winteruitkeering zal aan de personen opgenomen in de Rijkssteunre geling over de week van 3 t./m. 8 Maart '41 worden uitgekeerd. Zij zal dan 40 van het uit uit te keeren steunbedrag bedragen. De derde uitkeering vindt plaats over de week van 31 Maart t./m. 5 April 1941 ad 20 boven het steunbedrag. (Niet officieel) 5de klasse, 17de 'Ust Trekking van Vrijdag 14 Februari Hooge Prijzen 11548 f 1000.met premie van f 30.000.—. 2018 niet met premie van f 3000. f 400.— 3104 f 200.— 21091 f 100.— 1444 1471 5786 12684 Prijzen van f 70.— 1491 1905 1948 1966 2917 3405 4049 6577 7922 8947 9710 10263 13788 15627 16896 19094 19264 20326 20380 21863 21959 1490 3286 5877 7820 1688 3838 6255 8377 1521 3377 6083 8087 10836 11061 11402 13929 14339 14806 16568 18026 18419 19350 19947 20375 21365 21495 21609 Verbeteringen: 16; 19619 m.z. Nieten 1849 2102 4286 4699 6448 6575 8726 9679 13237 13290 14816 15644 18699 18863 20393 20459 21626 21804 2196 4772 7074 10094 13683 15778 18911 20761 21996 2663 4853 7466 10304 13801 16102 19196 21101 3206 5206 7775 10310 13896 16547 19231 21159 5e klasse, 16e lijst; 4886 mi. 19690. De aanvoer was heden aanmerkelijk groo- ter, bijna verdubbeld sedert de vorige week. Maar dit kwam, omdat .de fabriek te Texel', die door de weersomstandigheden vermoe delijk, verschillende weken niet had kun nen komen, weer present was. Zoodat de opleving min of meer een kunstmatige was en waarschijnlijk wel niet van blijvenden aard zal zijn. De klanken, welke men van de meeste markters verneemt zijn, ten aanzien van "de kaasproductie nog weinig hoopvol. Hier en daar schijnt het dieptepunt inderdaad te zijn bereikt, elders echter is de melkpro ductie nog steeds dalende, terwijl overal alles nog grootendeels geheel weggaat voor consumptiemelk. Wat de kaashandel betreft, deze is hoog noodig aan een toenemende kaasproductie toe Verschillende firma's staan practisch stil: de voorraden zijn uitverkocht en van nieuwe voorraadvorming is niet de minste sprake. De prijs was natuurlijk f 35.25 en, zoo>als ook wel te begrijpen is, ging de kaas tegen dezen prijs gemakkelijk weg. NOORDSCHARWOUDE, 15 Febr 1300 kg. uien f 5.50; grove f 5.50; 118600 t o£°°de kool f 6.50; 51800 kg. gele kool f .>.'-0; 271200 kg. Deensche witte kool f 4,70 BROEK OP LANGENDIJK. 15 Febr. 7800 kg. uien f 5.50; 900 kg. bieten f 3.10; kg. peen f 3.90; 39575 kg. roode kool f o.oO; 87850 kg. gele kaal f 5.20; 99900 kg. Deensche witte kool f 4.70. ALKMAAR. 14 Febr. Andijvie f 23—26 per 100 Kg., appelen f 10.50 per 100 pond. boerenkool f 2.20 10.60 per 100 Kg., bieten f 3.10 per 100 Kg., gele kool f 2.90—5.20 per 100 Ke„ groene kool f 2.60 per 100 Kg., kno'.selderie f 12,— per 100 Kg., peren f 10-rll per 100 pond, prei f 10.4027 per 100 Kg„ peterselie f 10 per 100 bos. rabarber f 14—17 per 100 bos, roode kool f 4.n06.50 per 100 Kg., selderie f 5.208 per 100 bos. schorseneeren f 1017 per 100 Kg., spruiten f 7—22 per 100 pond, uien f 2.605.50 per 100 Kg., wortelen f 3.90 per 100 Kg., wasehwortelen f 13.— per 100 Kg„ witlof I f 10—12. idem II f 7.5D-0 per 100 pond. ALKMAAR. 14 Febr. Aangevoerd 28 stapels, ziinde 11452 kg. Fabriekskaas kleine f 35.25; Boerenkaas kleine f 33.—. Alles per 50 ke. Handel vlug.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8