CENTRALE KEUKEN GAS Abonneert U op dit blad Winterhulp FL 651.26'A Centrale Keuken Wijziging advertentie tarieven in de loopgraaf Advertentiën ffuttebtfed Betrekkingen Te huur Diversen Slaapplaatsen voor stadgenooten ïlieutiEi uit lVi&, Een populaire cultuur-beschouwing voor dezen tijd Maandag 17 Februari 1941 Tweede Blad MadónLeuuM, Opbrengst collecte Woensdag in gebruik Eerste diner..: „Snert' Dokter Wagemaker aan lager wal Uw stofzuiger defect? Jtittertjes worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING OFFICIEELE ME DE DEELING ni. WISSELBONNEN. Burgerlijke Stand van Den Helder Pluk den dag Inspecteur Schipper had de best- gevulde bus. De Vrijdag en de Zaterdag hebben, zooals men weet, gestaan in het teeken van de „Winterhulp"-collecte. Wederom zijn tal van personen, ditmaal personeel van de politie en de brandweer, op pad gegaan teneinde de gaven in te zamelen, die de Heldersche bevolking voor dit goede doel overhad. Het bleek, dat de resultaten behoorlijk genoemd konden worden, gezien het feit onder welke omstandigheden hier ter plaatse gecollecteerd moet worden. Een eindresultaat van 651,26% mag o.i. zeker als bevredigend genoemd worden, zij het dat het voor verhooging vatbaar is. Het is aardig hierbij te vermelden, dat bij de controle der bussen bleek, dat de bestgevulde bus was die van.... inspec teur van politie Schipper. De politie-bussen brachten op in to taal 285.58, die der brandweer 101.19. Wat men doen moet. t Zooals men in een officieele aankondi ging op deze pagina leest wordt a.s. Woensdag een begin gemaakt met het verstrekken van maaltijden in de tijde lijke Centrale Keuken, die gevestigd is in Musis Sacrum aan de Koningstraat. Van Woensdag af zullen dagelijks (met uitzondering van Zondag) van 12 tot 1.30 uur maaltijden worden verstrekt. Bezit ters van vetkaarten betalen 13 cent en bezitters van boterkaarten 25 cent per portie. Knipkaarten. Een knipkaart geeft recht tot het koo- pen van 9 dagkaarten. Deze kaarten zijn iederen werkdag van 10-2 uur aan de Keuken verkrijgbaar. Voor een zoo'n knipkaart moeten worden ingeleverd 4 vleeschbonnen, waaronder zich één vleeschwarenbon mag bevinden en een halve vet- of boterbon. Dagkaarten. De dagkaarten moeten een dag te voren bij de Keuken worden gekocht. Men kan ze verkrijgen iederen dag van 10-12 uur. De prijs is 13 of 25 ct. Bij het koopen van een dagkaart moet steeds de KNIPKAART worden aangeboden. Indien op een dag, waarvoor de dagkaart geldig is, een peulvruchtenmaaltijd wordt ver strekt, moet bij het koopen van de dag kaart tevens één vierde peulvruchtenbon worden ingeleverd. Wisselbonnen. Tegen inlevering van distributiebon nen zijn aan de Keuken gratis wissel bonnen verkrijgbaar. Woensdag a.s. wordt erwtensoep ver schaft. Koopt men dus Dinsdag de dag kaart, dan moet tevens een wisselbon voor peulvruchten worden ingeleverd. Men moet daarvoor de geldende distri butiebon medenemen. Het is de bedoeling, dat de „vette hap" wordt meegenomen naar huis en daar opgegeten. Er is eenige ruimte in de zaal, die tusschen 12-2 uur gebruikt kan worden. Voor zoover die ruimte zulks toelaat kan hiervan gebruik worden ge maakt. M©n moet evenwel zelf dan een eet- schaaltje, lepel, vork en mes meebren gen. Spannende momenten hebben een aan tal passagiers van de „Dokter Wage maker" Vrijdag meegemaakt, toen het schip, na om omstreeks kwart over 11 uit de haven van Den Helder vertrokken te zijn, door de dikke mist vast kwam te zitten op den Zuidwal. TESO's directeur, de heer v. d. Vlies, begaf zich met een vaartuig buitengaats, teneinde de passagiers veilig op het eiland te brengen. Dit geschiedde zonder al te veel moeite. Des middags slaagde de Marsdiep er in de Dokter W agemaker van de gronden te sleepen, waarop zij vastgeloopen was. Nog dienzelfden dag lagen beide schepen weer in de haven van de Cocksdorp. Voor de bemanningen echter was een en ander geen bijster prettig avontuur, gezien de dikke mist en de groote mate van duisternis die op zee heerschte. Eenige weken geleden moesten wij den adverteerders erop attent maken, dat door de wijziging van de omzetbelas ting van 1 Januari j.1. de advertentie tarieven iets gewijzigd waren. De regel- prijzen werden afgerond op een decimaal, hetgeen voor de berekening voor de advertenties vele moeilijkheden met zich brengt. In verband daarmede moesten de advertentietarieven ais volgt gewijzigd worden Losse plaatsing 0.21 per regel. Contract van: 250 regels 0.15 per regel. 1000 3000 4000 5000 '0900 Kleine 0.14 0.13 0.12 0.111/, 0.10'/, advertenties (Juttertjes) enz. 11 regels Te koop, te huur, 0.45, iedere regel meer 0.10. Voor brieven onder nummer en adres bureau van dit blad 0.10 per adver tentie meer. Indien niet meer vooruit betaald 14 regels f 0.65, iedere regel meer 0.15. De Directie. door HAVANHA. De geschiedenis, die ik mijn lezers hier onder ga vertellen, is waar gebeurd en werd mij medegedeeld door een van de officieren, die de leiding heeft gehad bij de gevechten op beberg kwdm in zijn eindstadium. De troe- oorlog meebrengt, zou men haast denken, dat er voor iets vroolijks in de loopgraaf geen plaats is. Dat er ondanks alle geweld van bommen en granaten toch nog gelachen werd, is te danken aan het volgende voorval. Het was Pinkstermaandag. De strijd op de Greb- begerb kwam in zijn eindstadium. De troe pen van den tegenstander oefenden al meer en meer druk uit op de Nederlandsche linies en onze jongens, die reeds 4 dagen harde strijd achter den rug hadden, voelden, dat het einde van de Grebbelinie nabij was. Er heerschte in de gebeukte loopgraven en kazematten dan ook een gedrukte en vaak zenuwachtige stemming. Het geraas van de strijd had velen nerveus gemaakt. Zoo was de toestand ook bij de stukken van de mitrailleur-compagnie van het He Ba taljon, die een opstelling hadden bij het kerk hof van Rhenen. De meeste schutters waren aan het einde van hun krachten, maar toch hielden de jongens vol, zoodat het den vij and niet mogelijk geweest was, in den sec tor, die door deze mitrailleurs verdedigd werd, door te dringen. Een vaandrig had in de loopgraaf de leiding en hoewel nog jong, hij wist zich uitstekend te beheerschen en hij was een flinke steun voor zijn soldaten. Een aanval van de tegenstanders was met zwaar vuur afgeslagen en vermoeid lagen de be dieningsmanschappen bij hun stukken; hij begreep, dat de tegenstand spoedig gestaakt zou moeten worden. Op dat moment kwam de rijwielordonnans Van D. per fiets van de Bataljons-comman- dopast met een bericht voor den comman dant van de mitrailleurcompagnie. De ordon nans liet zich in de loopgraaf glijden en vroeg aan den vaandrig, waar hij den comman dant zou kunnen vinden. De vaandrig wend de zich tot den ordonnans en deelde hem mee, dat hij door een verbindingsloopgraaf in de commandopost van den commandant kon komen. Tijdens dit gesprek verbleekte de vaan drig eensklops onder een korst van vuil, die vier dagen strijd op zijn gezicht gelegd had den. De vaandrig snoof de lucht eens op. Wat rook hij Nogmaals stak hij zijn neus in den wind. Een prikkelende geur dreef door de loopgraaf. Dat was gas! De vaandrig liet den ordonnans in de steek en zijn stem bul derde door de loopgraaf: „Gas! Gasmaskers opzetten." De soldaten sprongen op en ruk ten de gasmaskers uit de foudralen. De stem ming werd er niet beter op. Het was alle maal al zoo zwaar en moeilijk en dat be nauwde gasmasker op het gezicht maakte alles nog veel erger. Een soldaat was zelfs zijn geheele gasmasker kwijt. Jammerend zocht hij door de loopgraaf, onderwijl roe pend wat er toch van zijn vrouw en kinde ren terecht moest komen. Steeds hing die zware prikkelende geur nog in de loopgraaf. De ordonnans Van D. had intusschen de commandopost van den commandant gevon den en keerde haastig door de loopgraaf te rug om zoo gauw mogelijk tijdens deze vuur- pauze naar zijn „basis" terug te keeren. Vol verwondering keek hij rond, toen hij vaandrig plus bedieningsmanschappen daar met de gasmaskers op zag zitten en er een jamme rende soldaat rondliep, zoekend naar zijn ver loren gasmaskerzak. De ordonnans merkte niets van gas. „Zeg," schreeuwde hij, „wat halen jullie nu voor onzin uit, er is hier geen greintje gas te bespeuren." De vaandrig keerde zich om en lichtte voorzichtig het masker op. Hij kon rustig ademhalen; er was inderdaad geen gas. De vaandrig rukte het geheele masker af en toen trof hem opnieuw de zoete, prikkelende geur. Als dit geen gas was, wat moest het dan zijn! Plotseling ging hem een licht op. Hij liep naar den ordonnans en toen trof hem de rare geur in volle sterkte. De ordonnans geurde geweldig naar... parfum. „Kerel", vroeg de vaandrig, „Je stinkt uren in den wind, wat heb je toch op je hoofd zitten?" „O," zei de ordonnans, „dat kan ik U gauw vertellen. Vanmorgen liep ik in Rhe nen, waar een heele kapperwinkel in elkaar geschoten was. Uit de étalage was een fleschje parfum op de straat geslagen en Hiermede geven wij ken nis van het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader DIRK MUIT, in den ouderdom van 69 jaar. Den Helder, 15 Febr. 1941. Vischstraat 18. Namens de familie N. WELBERGEN—MUIT. De begrafenis heeft plaats op Dinsdag 18 Februari a.s. des v.m. 12 uur, vanuit het sterfhuis. Heden overleed plotseling onze geliefde en zorgzame Moeder, Behuwd-, en Groot moeder C. H. P. M. JOOST. Wed. van W. de Bie, in den ouderdom van bijna 80 jaar. Alkmaar, 15 Febr. 1941. Troelstrakade 20. Namens hare diep bedroefde kinderen De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 18 Febr. n.m. 1 uur op de Algem. Begraafplaats te Huis duinen. HOOGE PRIJZEN voor geh. en gedeeltelijke inboedels, zolder- opruiming, boeken, enz. enz. J. VISSER, Wagenstr. 7. aangeboden WERKSTER gevraagd. Adres; Keizerstraat 37. Dan naar „HET 8TOFZUIGERHUI8" SLUISDIJK STRAAT 84 (HOEK GOVERSSTR.) SNEL, VOORDEELIG EN GOED Zend briefkaart en wij geven vrijblijvend Uwerzijds prijsopgave (ook buiten Den Helder). Operaties, Specialistenhulp, Liggeld enz. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 Heilgymnastiek en Massage Inrichting Mej. A. C- Honders, Soembastraat 1. Spreekuren DAGELIJKS van 12—1 uur Clublessen voor dames en kinderen Het gemeentebestuur van Den Helder maakt bekend, dat de centrale keuken in deze gemeente, welke voorloopig zal zijn ondergebracht in het gebouw Musis Sacrum, Koningstraat 77, met ingang van Woensdag 19 Februari a.s. in bedrijf zal worden ge steld. Op dien dag te beginnen, zullen dagelijks (met uitzonde ring van den Zondag), van 12 tot 1.30 uur, maaltijden worden verstrekt tegen de volgende prijzen: A. 13 cent, voor houders van vetkaarten; B. 25 cent, voor houders van boterkaarten. De volgende regeling is getroffen: I. KNIPKAARTEN. Men moet zich van een knipkaart voorzien. Een knipkaart geeft recht tot het koopen van totaal 9 dag kaarten. De knipkaarten zijn op alle werkdagen van 10 tot 2 uur, gratis aan de centrale keuken verkrijgbaar. Voor één knipkaart moeten worden ingeleverd 4 vleeschbonnen, waaronder zich één vleeschwarenbon mag bevinden, en een halve vet- of boterbon- De houders van een vetkaart moeten deze bovendien ter afstem peling aanbieden, n. DAGKAARTEN. De maaltijden worden verstrekt op dagkaarten. Deze moeten een dag tevoren aan de centralè keuken worden aangekocht. Zij, die Woensdag hun maaltijd van de keuken wen- schen te betrekken, moeten dus op Dinsdag een dagkaart koopen. De verkoop vindt plaats op alle werkdagen van 10 tot 12 uur. De prijs van een dagkaart is 13 cent voor houders van vet kaarten en 25 cent voor houders van boterkaarten. Bij het koopen van een dagkaart moet steeds de knipkaart worden aan geboden. Indien op den dag, waarvoor de dagkaart geldig is, een peulvruchtenmaaltijd wordt verstrekt, moet bij het koopen van de dagkaart tevens één vierde peulvruchtenbon worden inge leverd. Tegen inwisseling van de desbetreffende, geldende distributie bonnen zijn gratis wisselbonnen aan de centrale keuken verkrijg baar. Daar Woensdag a.s. erwtensoep zal worden verschaft, moet bij het koopen der dagkaart op Dinsdag een wisselbon voor peul vruchten worden ingeleverd. Men neme daartoe de geldende distri butiebon mede. TV. De bedoeling is, dat het eten wordt medegenomen om thuis te worden genuttigd. Er wordt evenwel, voor zoover de beschik bare ruimte het toelaat, gelegenheid geboden om de maaltijden tusschen 12 en 2 uur ter plaatse te gebruiken. Zij, die daarvan willen gebruikmaken, moeten echter zelf telkens eetschaaltjes (er wordt per persoon ongeveer 1,2 liter voedsel verstrekt), lepel, vork en mes medebrengen. Den Helder, 15 Februari 1941. gevraagd Gevraagd flink WOONHUIS, geheel of gedeeltelijk; eventueel met bergruimte, in Breezand, Anna Paul. of omgeving, huur 10.per week. Brieven onder No. 334, aan het Bureau van dit blad. Verloren Vulpenhouder, merk Parker. Tegen belooning terug te bezorgen. Adres: Hotel Bellevue. dat heb ik heelemaal op m'n haar gedaan, dat ruikt lekker." De prikkelende geur was gevonden. Het was een heel fleschje zware parfum op het hoofd van den ordonnans. „En toen," zei de officier, die mij deze ware geschiedenis vertelde, „hebben wij in alle ellende toch nog even schik gehad." Nwsbl. v. Elb. en Omstr. 15 Februari 1941. OVERLEDEN: J. W. Dijkshoorn—Edelen- bosch, v., 43 jaar. Anna Paulowna, Molenvaart 235, dichtbij station, slaapgelegenheid voor 4 personen. ZUIDERZEEWERKEN BEGINNEN WEER. De Zuiderzeewerken te Urk, welke wegens de vorst vanaf de Kerstdagen stil waren ge legd, zullen thans weer beginnen. De werken aan den sluisbouw te Urk zijn vanaf 13 Febr. ook weer aangevangen. Verschillende riet- en rijswerkers, welke naar huis waren vertrok ken keerden reeds weer op Urk terug. In dien de dooi blijft aanhouden zal alles Maan dag 17 Februari weer een aanvang nemen. OVER HET IJS VOOR MELK. Twee Urkers zijn met een slede naar de Lemmer vertrokken om melk te halen. Het doel is deze 18 bussen voor het laatst te halen. Voor de vrachten is men thans weer op de boot aangewezen. n») „Eens heb ik de dalende zon gevraagd te wachten, eens heb ik van dichte nachtschaduw het luchte, vluchtige vlieden beklaagd en nu en nu..?...; nu glijden de tijden zoo langzaam aan, de dagen, de tragen, ze willen niet gaan, en lang, lang, lang zijn de uren der nachten." De vorige maal eindigde ik met een vers. Thans begin ik er met één. Het is uit den bundel „Nachtliedjes" van den enkele jaren, geleden overleden dichter, denker, gemeen- schapsmensch en arts Frederik van Eeden. Zijn peinzend, melancholiek gezicht komt u misschien bekend voor uit tijdschriften en couranten. Willem Kloos was zijn medestrijder uit de beweging van tachtig. Zij waren beiden baanbrekers. In wilde robuste taal vaak hoo- ren we Kloos in zijn verzen. Zijn actieve geest borduurde steeds aan het onbereikbare ideaal: het uitdragen van zichzelf, met als resultaat een meer begrijpen en waardeeren van de me- demenschen.- Van Eeden daarentegen gaat spoedig over in passiviteit. De lijdzaamheid en onmacht spreekt uit zijn figuur. En daar om is het boven-aangehaalde nachtliedje typeerend voor zijn geheele wezen en denken. In zekeren zin zijn we r'Ien pessimist. We hopen, hopen voortdurend en zien altijd met leede oogen de dagvorstin ter kimme neigen. We verzuchten dan: „O, dalende pracht, talm toch even". De zon blijft wachten, alleen de aarde wentelt zich binnen vier en twintig uur om haar as, zult ge misschien nuchter opmerken. Levensmoed, blijven vertrouwen is in dezen tijd van groote waarde. Ik weet, er zijn on telbare moeilijkheden. Bij de meesten in onze stad stapelen zij zich dagelijks op. Er is een collectieve nood, omdat er een collectieve schuld is. „Veel liefdeloosheid, afgunst, haat heerscht er op deze aard; Wij zijn de schuld, dat onze tijd zoo vele zorgen baart. Een blijde lach, een vriendijk woord kan zoo veel goeds soms doen; zie, zoo beleven wij eerst echt een fleurig, nieuw seizoen." (Uit een gedicht van mijzelf.) Zoo kan het worden. Door een opgeruimden levensgeest bij het vele en goede, dat ons on- tegenzegelijk nog gelaten is, oefent ge een merkbare verandering ten goede uit op uw omgeving. We komen nog eens op den dichter Van Eeden terug. Onvervulde idealen bukten zijn hoofd en lichaam terneer. Peinzensmoe was de periode van zijn laatste levensjaren. Dat leven doofde uit, gelaten en eenzelvig, als een nachtkaars. Hij vertoefde buiten het meest elementaire gevoelsbegrip der dingen. Zoo heb ik de laatste maanden veel menschen zien staan. Nu zegt ge meteen, dat er reden voor is. Ik erken het, niemand ontkomt aan de zor gen. Maar maak nu de balans eens op. Ver deel uw winst- en verliesrekening, evenals vroeger, over twee pagina's in het groot boek-Leven. Aan de eene zijde, de verliesrekening, staan uw vele en vaak gecompliceerde moeilijk heden. Maar vergeet ock niet op de andere blad zijde deze posten te boeken. 1. De vreugde van uw arbeid, die staalt tot nieuwe energie. 2. Het geluk van het iuiselijk leven, dat tot een sprankelende feestelijkheid kan wor den in de stille avonduren. Intimiteit en vrede kan er 's avonds om de tafel heerschen. Of wij stemmingsmen- schen zijn of niet, wij voelen hier thans de waarde van. Ge zit misschien in een eenvoudige schuur, met steenen wanden en houten vloer. Maar ge streeft er naar het gezellig te maken. Enkele schilderijtjes, die reeds waren afge dankt en boven op zolder alleen met de schoonmaak voor den dag komen, sieren den wand. De kachel knappert lustig, het lamp licht brandt vroolijk; vader leest de krant, moeder heeft haar verstelwerk, de kinderen spelen een spelletje, lezen een boek, of ma ken hun huiswerk; soms klinkt er stemmige radiomuziek. Hier hebt ge een milieu van gezelligheid. Het uitgewerkte idee lijkt u misschien sentimenteel. Maar in werkelijkheid moet ge toestemmen, dat de genoemde dingen onzeg bare levenskracht bezitten, de sfeer en de geest bepalen van het huiselijk geluk. Deze vorm van cultuur heb ik hier gewoon en alledaags voorgesteld. De Grieksche wijsgeer Homerus heeft eens geschreven: „Het huwe lijk en de daaruit voortvloeiende gezinsver houding is de hoogste vorm van vultuur." Onbewust bouwen wij in deze tijden, spe ciaal in de avonden, mee aan een nieuwen opbouw van de maatschappij. Het huisgezin is de hechte grondpeiler der samenleving. En omdat de huiselijke grondslag thans goed is, (ik herhaal: beter dan vroeger), kunnen ook in de toekomst betere resultaten op maatschappelijk gebied verwacht worden. Vroeger kwamen kibbelarijen in bijna elke woning met den dag voor. Zij zullen er thans ook nog wel zijn, ongetwijfeld. Maar we leeren nu beter het devies verstaan: geven en nemen. En wonderlijk, de twisten blijven, worden beperkt en in den regel spoedig bijgelegd. Ge behoeft niet filosofisch aangelegd te zijn, om dit dagelijks weer te kunnen consta- teeren. T. J. DEKKER. (Slot volgt.). Het eerste artikel werd opgenomen ia ons nr. van Zaterdag j.1.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3