De crisis in het Verre Oosten De aanvallen op Engeland Amerikaansch koerier beleeft onaangenaam avontuur Alle Aogelsaksers uit het Verre Oosten Marktberichten Britsche militaire dreiging van Thailand In een schuilloopgraaf verdronken Agrarisch nieuws Waterpolo DOKTER OLREE gaat jubileeren Blokzijl heeft nog de traditie van den omroeper, die iedere belangrijke mededeeling of aankondiging op deze merkwaardige wijze bekend maakt. (Foto Pa.x-Holland) De Nederlandsche Omioep in dienst van de liefdadigheid Aan het omroep concert, dat in „Tivoli" te Utrecht gehouden werd ten bate van de stichting .Winterhulp Nederland" werkten vele prominenten uit de radio-wereld mede (Foto Pax-Holland) DOOR ENGELAND OPGESCHROEFD ZEGT JAPAN. De berichten welke de laatste dagen ver spreid zijn over een ernstige crisis in het Verre Oosten, worden door het blad Tokio Nitsji Nitsji gekenmerkt als een fantasie van Engelsche zijde Deze Britsche propa ganda, zoo schrijft het blad, heeft irr de eerste plaats ten doel de aanvaarding van de wet tot hulpverleening aan Engeland te bespoedigen en moet voor de Ver. Staten een aanleiding worden, Engeland oor logsmateriaal in den allergrootsten omvang ter heschikking te stellen. Ten tweede moet daarmee bereikt worden, dat de Ver. Staten zoo spoedig mogelijk aan den oorlog gaan deelnemen Voorts beoogt deze propaganda de vredesonderhandelingen welke thans in Tokio plaats vinden te doen mislukken en in Thailand een zenuwachtige stemming te verwekken, om zoo de Britsche belangen te bevorderen Het blad herinnert er aan, dat dergelijke staaltjes van Engelsche pro paganda er in den wereldoorlog veel toe hebben bijgedragen de Ver. Staten tot deel neming aan den oorlog te bewegen. De En- gelschen moeten echter wel weten, dat zij ditmaal met hun propaganda geen succes zullen hebben. De Britsche troepen aan de grens van Birma en Thailand. De Britsche strijdkrachten, die zijn samen getrokken aan de grens van Malakka en Thailand en de grens tusschen Birma en Thailand, worden, paar Domei uit Bangkok meldt, geraamd op 20.000 man en 150 vlieg tuigen. Tegelijk met deze concentratie van troepen oefenen, volgens dit bericht, de En- gelschen een versterkten druk op Thailand uit. Zij hebben in de eerste plaats de prijzen voor rijst, tin en rubber verhoogd. Deze goe deren staan direct of indirect onder Britsche controle. Bovendien tracht Engeland den in voer van olie en andere belangrijke materia len in Thailand te verhinderen. Daardoor zijn in Thailand reeds belangrijke storingen op de markt ontstaan. Engeland heeft dus, zoo wordt tenslotte in het genoemde Domei- bericbt gezegd, nadat het heeft moeten in zien, dat het ondanks alle pogingen Thailand niet kon winnen voor zijn doeleinden tegen Japan, zijn tot dusver gevolgde politiek ge wijzigd en tracht nu Thailand onder econo- mischen druk te zetten en het militair te be dreigen. Berlijn, 17 Febr. (D.N.B.) Een klein aantal Duitsche gevechts- en verkennings vliegtuigen is ook Maandag, ondanks zeer ongunstig weer opgestegen voor de bewa pende verkenning en controle der Britsche kustgebieden. Op het oogenblik zijn nog geen uitvoerige berichten over gevechtshan delingen bekend geworden Alleen is bekend, dat een vliegtuig, de haveninstallaties van Oreat Yarmouth met verscheidene bommen heeft bestookt, waardoor branden ontston den. Een tweede vliegtuig deed in scheer- vlucht een aanval op een fabriek in de na bijheid van de kust in Noord Engeland. De bommen troffen de fabrieken en richtten groote verwoestingen aan. Wederom Engelsch schip in den grond geboord. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Maan dagmiddag in de nabijheid van de Engel sche kust een koopvaardijschip van 4000 hrt. tot zinken gebracht. DUISTERNISSLACHTOFFER. Gistermiddag is te Zaandam het lijk op gehaald van den 50-jarigen verzekerings agent P. G. Krijver, die sedert 30 November werd vermist. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt. Een bedrag aan incasso-geld werd nog op hem gevonden. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft zich enkele dagen geleden aan de Bul- gaarsch-Turksche grens een incident met den koerier van het Amerikaansche gezant schap te Sofia voorgedaan. In een spoorwegcoupé werd n.I. door een Bulgaarschen politieofficier de koerierpas van den Amerikaanschen koerier, genaamd Leddy, afgenomen, die daarna zijn reis naar Istanboel zonder pas moest voortzetten. De Amerikaansche koerier heeft het in Bul garije bestaande verbod tot fotografeeren overtreden. Bulgaarsche spoorwegbeambten hadden nl. gezien, dat hij verschillende spoorweg- en fabriekslnstallaties vanuit bet venster van zijn coupé had gefotografeerd. Daarop verscheen in Philippopel een politie officier in zijn coupé en verlangde van den koerier zijn pas. Voordat de pas kon worden onderzocht, was de sneltrein reeds vertrok ken en moest de koerier zijn reis zonder pas voortzetten. Pogingen van de Bulgaarsche autoriteiten om den trein nog met een auto in te halen, mislukten. Daarom werden de grensautoriteiten van het gebeurde op de hoogte gebracht, zoodat de koerier de grens zonder pas kon passee- ren. Van Istanboel uit schreef Leddy een brief aan het Amerikaansche gezantschap te Sofia, waarin hij zich over het gebeurde beklaagde. De gezant wendde zich daarop tot den Bulgaarschen minister van buiten- landsche zaken Popoff, die onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek naar het incident liet instellen. Hierbij bleek, dat de koerier werkelijk foto's vanuit den trein had ge maakt en dat de Bulgaarsche politie volle dig correct had gehandeld. Naar van Bulgaarsche zijde verluidt, zou de Amerikaansche gezant het met deze fei ten eens geweest zijn, zoodat het incident als geregeld kan worden beschouwd. De Britsche onderdanen te Sjanghai zijn, naar door een Japansch nieuwsagentschap gemeld wordt, hevig verontwaardigd over het feit, dat de Britsche ambassade opnieuw aan de Britsche onderdanen den raad heeft gege ven China zoo spoedig mogelijk te verlaten. Men gelooft, dat aan alle Engelschen in het Verre Oosten denzelfden raad gegeven zal worden. Naar uit Canton gemeld wordt, zullen de volgende maand ongev. tweeduizend Engel schen en Amerikanen Hongkong verlaten als gevolg van een door hun regeeringen ontvan gen aanwijzing. Het Amerikaansche consu laat te Sjanghai heeft onlangs aan alle Ame rikanen in en rond de stad Canton, die geen dringende reden hebben, den raad gegeven einde Maart te vertrekken. Verwacht wordt, dat de Engelsche en Amerikaansche zende lingen zullen blijven. Naar uit Tientsin wordt gemeld, heeft de Britsche consul-generaal aldaar gisteren ver klaard, dat de evacuatie-order, die hij in den afgeloopen herfst heeft gegeven, nog steeds van kracht is. DE BRITSCHE MIJNEN BIJ SINGAPORE. Ernstig gevaar voor de vaardij-scheepvaart. koop- Over het leggen van Britsche mijnen hij Singapore, schrijft de Tokio Asahi Sjhim- boen, dat dit een ernstig gevaar beteekent voor de koopvaardijscheepvaart van Japan en andere landen van het Verre Oosten in hun verkeer met de westelijke landen. Vooral de Japansche lijnen op Indië en Afrika loo- pen hierdoor gevaar. Indien Engeland het leggen van mijnen tot andere gebieden wil uitbreiden, moet men van een blokkadelinie tegen Japan gaan spreken. DE MAGDALENAKERK TE GENUA ERNSTIG BESCHADIGD. Naar eerst thans bekend wordt gemaakt, is bij de beschieting van Genua behalve de Dom ook de Magdalenakerk ernstig ge- trofen. Door het puin van een in de omge ving van de kerk instortend huis werd het voornaamste raam van de kerk ingedrukt en het groote orgel beschadigd. Alle venster ruiten zijn gebroken. Banken, biechtstoelen en lampen zijn vernield. De in de kerk staande beelden liepen eveneens ernstige beschadigingen op. Een beeld aan de voor gevel werd onthoofd. De godsdienstoefenin gen worden voorloopig in de sacristie ge houden. HOPKINS BIJ ROOSEVELT. De uit. Engeland teruggekeerde bijzondere afgezant van president Roosevelt, Hopkins, is na zijn onderhoud met den voor Londen bestemden ambassadeur Winant naar Washington doorgevlogen, waar hij terstond door president Roosevelt ontvangen is. De New Vork Herald Tribune meldt, dat zij het onderhoud des nachts gehouden hebben. Knaapje wilde stuk hout pakken. Gisteravond omstreeks kwart voor zes is de vijfjarige B Streefkerk, gewoond heb- Ixrnde in de Schalkburgerstraat te Rotter dam, in een schuilloopgraaf op het Afri- kaanderplein verdronken. Het jongetje speelde met een vriendje bij de loopgraaf, waarin ongeveer een meter water stond, toen het kind een stuk hout wilde pakken. Het viel voorover en verdronk jammerlijk. Het lijkje is naar het Zuider Ziekenhuis vervoerd. VAKOPLEIDING EN LANDARBEIDERS- LOONEN. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, welke organisatie haar werkterrein heeft over geheel Noord-Holland benoorden het IJ, heeft aan de landbouworganisaties en aan de landarbeidersbonden verzocht in het vervolg bij de afsluiting van de loon regelingen rekening te willen houden met de vakopleiding van de arbeiders.- Volgens de vereenigingen komen landarbeiders, die in het bezit zijn van .diploma's voor goed melken, goed ploegen en voor bouwknecht enz. voor extra loon in aanmerking. FRIESCHE MAATSCHAPPIJ VAN LAND. BOUW EN NEDERL. AGRARISCH FRONT In antwoord op het bekende schrijven van dr. F. E Posthuma, adviseur van het Nederl. Agrarisch Front, aan de landbouw organisaties om samenwerking in overwe ging te nemen, heeft het bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw ge antwoord: „Ook de Friesche Maatschappij van Land bouw staat deze algemeene samenwerking (op landbouwgebied) voor en heeft daartoe vanaf hare oprichting de gelegenheid tot deelneming aan hare organisatie openge steld voor allen onafhankelijk van de gods dienstige of staatkundige richting, die zij zijn toegedaan. Het karakter der Friesche Maatschappij van Landbouw brengt daar door met zich, dat het voor deze organisa tie niet mogelijk is, zich voor een bepaalde richting uit te spreken". ONTSLAGVERORDENING EN LAND- EN TUINBOUWBEDRIJVEN Zooals bekend, heeft de Hooge Raad be slist, dat de land- en tuinbouwondernemin- gen niet vallen onder de ontslagverorde ning Naar wij van bevoegde zijde vernemen mag binnenkort een zoodanige wijziging van de ontslagverordening tegemoet wor den gezien, dat ook duidelijk komt vast te staan dat de ontslagverordening ook van toepassing is op land- en tuinbouw. TIJDELIJK RIJKSPERSONEEL EN KINDERBIJSLAGWET Tot dusverre stond het nog niet vast, dat ambtenaren en arbeiders, b.v. losse arbei ders hij het Staatsboschbeheer, vielen on der de kinderbijslagwet. Bij beschikking van de departementen van binnenlandsche zaken en financiën is nu echter bepaald, dat ambtenaren en arbeiders in tijdelijken dienst vanaf 1 Januari 1.1. aanspraak kun nen maken op den kinderbijslag op den zelfden voet als het overeenkomstige rijks personeel in vasten dienst. (Niet van onzen gewonen correspondent) D.A.W. I—KROOSDUIKERS I, 2—4. Het is D. niet gelukt van Kroosduikers te winnen, wat vooral een gevotg was van het ruwe spel der Kroosduikers, iets wat D. in 't geheel niet ligt. Het was een zeer on sportieve ontmoeting. De ruststand kwam met 02, terwijl na de rust de beide par tijen nog tweemaal wisten te doelpunten (2—4) De opstelling van D. was: J. de Ruijter H. Meiman H. P. M. Caarls J. Ooijevaar F. Mays E. H. de Wandeler D. A. Inihülsen. KROOSDUIKERS I—D.A.W. I. 1—5. De returnwedstrijd, die Zondag plaats vond, had een geheel ander karakter. Ge meen spel kwam bijna niet voor. wat een gevolg was van het feit, dat nu een buiten staander scheidsrechter was. wat in de Op den Havelterberg tusschen Meppel en Steenwijk heeft het van de bouwlanden door de dooi afstroomende wa ter veel schade aan de landwegen veroorzaakt. In een ervan werd zelfs een groot gat ge slagen. (Foto Pax-Holland.) Zeer billijk te koop te Dirks- horn. vrij van huur, te aan vaarden op 1 Maart 1941: een FLINK WOONHUIS en erf. P. VAN EXTER. be- eedigd Makelaar te Zuidschar- woude. eerste wedstrijd niet het geval was. Er was toen n.1. een speler van Nereus III. die weliswaar officieel scheidsrechter is. maar er groot belang bij had als D. zou verlie zen. (Wij laten deze opmerking gpheel voor rekening van den verslaggever Red.) Bij D. speelde Vogtschmidt mee voor Caarls. D. won de toss en .verdedigde eerst het diepe doel. De vele schoten die D. op het K.-doel loste, waren slecht gemikt. Het succes kwam aan de andere ■zijde, toen de K.-midvoor met een doorslagbal den D.-keeper te vlug af was. D. bleef sterk aan vallen en na eenige schoten die geen doel troffen, wist Frans Mays met een hard schot gelijk te maken. Met gelijken stand brak de rust aan. Na de rust volgden de doelpunten elkaar snel op. D. A. Imhülsen wist driemaal achter elkaar te doelpunten. Na eenige aan" vallen was het de Wandeler die het laatste doelpunt scoorde, zoodat de eindstand met een 1—5 overwinning kwam. De volgende wedstrijd is 2 Maart, uit, naar Neptunus I te Zaandam. ANNA PAULOWNA Plannen tot huldiging. comité gevormd. Een Er staat, wat te gebeuren in den polder! Op 11 April herdenkt dokter Olree den dag, waarop hij zich 25 jaar geleden als arts in de gemeente vestigde, waarhij hij tevens als gemeente-arts in functie trad. Natuurlijk een jubileum, dat men niet ongemerkt laat. passeeren! Er heeft zich reeds een coihilé gevormd, dat het initiatief genomen heeft tot een huldiging en waarin vooraanstaanden van alle gezindten zitting genomen hebben. Het comité bestaat name lijk uit het voltallig college van B. en W. en den gemeentesecretaris, oud-burgemees ter en oud-dijkgraaf C. Wijdenes Spaans Jr., dijkgraaf Rezelman en de secretaris van don polder; voorzitter en secretaris Witte Kruis, voorzitter en secretaris Ziekenzorg, Ds. Vorstman, Ds. Nieuwkoop, Pastoor Verhoeff, Pastoor Wortel, Evangelist Boon, Zuster Siffels, Mej.- Boekei, vroedvrouw en dokter Veenis. Wij noemen ze „in bonte rij". Be doeling is één cadeau te geven, waarvoor bij de burgerij lijsten zullen circuleeren. Eén cadeau is ook het. verlangen van den jubi laris zelf, dien men om practische redenen van de plannen niet onkundig heeft gelaten. BREEZAND. EN MAAR SPLITSEN! Het Heldersche onderivijs De leerlingen, die in de zaal van den heer Borst onderwijs ontvangen van Heldersche leerkrachten, zijn afkomstig van allerhande scholen van openbaar, bijzonder en buiten gewoon lager onderwijs. De meester en juffrouw, die deze 90 kin deren onder hun hoede hebben, hebben daar aan hun handen zekér meer dan vol en moch ten eigenlijk wel spoedig assistentie krijgen. Naar we vernemen is men echter van Prot. Chr. zijde van plan of is al bezig, pogingen aan te wenden om tot afzonderlijk onderwijs te komen in een ander gebouw. Gaat dit door, dan zou natuurlijk de noodzaak een derde leerkracht in de zaal van den heer Borst te werk te stellen, komen te vervallen. NOGMAALS HET LUCHTVERSCHIJNSEL. De heer G. Looij van den Schorweg schrijft ons: In uw krant, van Zaterdag 15 Febr. j 1. stond, dat. er in Schagen en Bergen een vreemd natuurverschijnsel waargenomen was. Ook ik hier in Breezand, Anna Pau- lowna, heb het waargenomen. Het was een bal met. een hel groene staart; het ging met reuze snelheid naar beneden. Het was een pracht gezicht, om het. te aanschouwen. Het ging ook in Z.O. richting, zooals ook uw blad schreef. Ik hoop daarmede dat ik u volkomen ingelicht heb. Wij danken ook den heer Looij hartelijk voor zijn inlichtingen en zullen het lucht verschijnsel nu maar weer voor „gezien" houden. XVIERINOEN DE „HARMONIE" IN TOPVORM. J.l. Zondag gaf de Kon. Muziekvereen. ..Harmonie" onder directie van den heer P. Kreiger haar 2e winteruitvoering voor kunstlievende leden in Concordia, dat tot de verste hoeken gevuld was. De muziek werd keurig en correct uitgevoerd, zoodat een extra nummer moest worden gegeven. Het tooneelstuk ,,'n Huis vol herrie", klucht in 3 bedrijven van Stenhens en Linton werd flink en vlot gespeeld, de verschillende mal le situaties kwamen goed tot haar recht, de aandacht en stilte werd niet anders verbro ken dan door het daverend gelach, dat tel kens weer opklonk en schier geen einde nam. Het was een mooie avond voor „Har- fonie", waarop met trots kan worden terug gezien. BROEK OP LANGENDIJK. 18 Febr. 20800 kg. uien f 5.50; 18000 kg. peen f 3.40 400 kg. bieten f 3.10; 59350 kg. ronde kool f 6.50; 100200 kg. gele kool f 5.20; 136075 kg. Deensche witte kool f 4.70. NOORDSC.HARWOUDF.. 18 Febr. 9375 kg. uien f 5.50; 625 kg. peen f 3.90; 100.000 kg. ronde kool f 6.50; 43.600 ke. gele kool f 5,20; 200.000 kga D. witte kool f 4,70. PURMF.RF.ND 18 Febr. Koeien tofaal 635 stuks. 500 vette koeien levering. 120 gelde koeien f 310 -395, 90 melkkoeien f 325500 520 nuchtere klaveren leveren 20 eraskal veren 100210; fokknlveren 40—0; 10 mage re varkens 2540; 118 biggen IS28; 300 schapen 4050; 15 bokken 1835

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3