pe ondergang van de ifO 22" Lenteboden Beloften en contrasten Dinsdag 18 Februari 1941 Tweede Blad Koffie en thee-diefstal Jeugdige vandalen slaan hun slag Het goede voorbeeld De K.K.B. voor de film Aanmeldingsplicht voor alle ontslagen beroeps officieren Heldersche Zangers Inbraak in de 1ste Vroonstraat Treindieven aan het werk Rheumatische pijnen Uit het politie-rapport Autobotsing Burgerlijke Stand van Den Helder Ontwikkelingsavond Beide café's te De Waal nu opgeheven INGEZONDEN MctcLótiieuuj^ De omgekomen Helderschen. (Van onzen Haagschen correspondent). De l||st van de omgekomenen by de ramp. welke onlangs aan de Nederland- gche onderzeeboot „O 22" is overkomen, zou naar verluidt ongeveer dertig namen bevatten. Van de officieren bevinden zich hierby o.m. de luitenant ter zee der 2e klasse O. D. Kwast en de offcier van den Marinestoomvaartdienst der 2e klasse F. A. Tours. De navolgende leden der bemanning, die uit Den Helder afkomstig zyn, heb ben blijkens bij het Ned. Roode Kruis ontvangen bericht, bij deze ramp ook het leven gelaten: Kwartiermeester P. B. Duin, Kwartiermeester G. J. C. Stolk, Sergeant- torpedomaker W. J. R. Gommers Sergeant-monteur H. Meerbeek (familie te Heilo), Korporaal-machinist J. J. Venema, Korporaal-machinist J. C. Baljé, Korporaal-machinist J. Rademaker (familie te Broek op Langendijk), Stoker-olieman P. Brinkman, Matroos 3e kl. P. van der Werf (familie op Texel). Hiermede hebben wij dus de namen van 23 leden der bemanning van de „O 22" kunnen publiceeren, van wie biykens door het Roode Kruis ontvangen bericht vast staat, dat zij gesneuveld zijn. 50 Pond koffie en 20 pond thee ge stolen op de Bassingracht. Het blijkt dat koffie en thee nog steeds artikelen zijn, die magische aantrek kingskracht uitoefenen op langvingerige elementen in Den Helder. Dat heeft men gezien bij diverse kleine „kraakjes" in onze gemeente en dat heeft men gezien bij de groote diefstal van distributie-arti kelen, die enkele weken geleden gepleegd werd bij de firma Buter in de Jonker straat. Ditmaal was het een kruidenierswinkel aan de Bassingracht, die het slachtoffer werd. Men verschafte zich toegang tot den winkel en met gebruikmaking van de duisternis en de afwezigheid van de be woners slaagde men er in niet minder dan 50 pond koffie en 20 pond thee weg te sleepen.. Terstond deed de eigenaar aan gifte bij de polite van deze diefstal en kon een onderzoek door de recherche wor den ingesteld. Wij spreken de hoop uit dat het de poli tie moge gelukken de hand op de daders te leggen, opdat er een eind kome aan deze insluipingen en de middenstanders met meer gerustheid des avonds hun huis en winkel kunnen sluiten. Doch de politie was hen voor Een deel onzer jeugd is blijkbaar nog steeds niet ten volle doordrongen van het feit dat het geen pas geeft zich toegang tot woningen te verschaffen, die door de bewoners tijdelijk ver laten zijn. Nog steeds komt zulks voor en het is met aandrang dat wij nogmaals hier een beroep doen op ouders en onderwijzers om de jeugd op dit euvel opmerkzaam te maken. Ten slotte mag men van de politie niet vergen dat ze ieder huis een aparte bewaking geeft. Dezer dagen kreeg de politie er lucht van dat door enkele jeugdige personen, schooljon gens nog, geopereerd was aan den Timorlaan. Bij onderzoek kwam inderdaad aan het licht dat de jongelui zich toegang tot het huis had den verschaft en daarin op expeditie waren Uitgegaan. Ze vonden er diverse zaken, die ze uistekend bleken te kunnen gebruiken. O.a. speelgoed, boeken enz. Gelukkig kon de politie de zaken nog achterhalen, zoodat alles in het huis teruggebracht kon worden. De ouders werden in kennis gesteld met het gebeurde, terwijl voorts proces-verbaal opgemaakt werd. Geld gestolen. Aangifte bij de politie werd gedaan terzake diefstal van een bedrag aan geld. Een onder zoek werd ingesteld. Walpersoneel Rijkswerf geeft wekelijksche bijdrage voor „Winterhulp". Naar wjj van Bureau „Winterhulp Nederland" alhier vernemen Is een gift binnengekomen van hef „walpersoneel Rykswerf" te Willemsoord, met de op merking, dat deze gift als een weke- 'Uksche te beschouwen is. Dat beteekent dus ,dat „Winterhulp" iedere week op een zeker bedrag mag rr kenen. Ongetwijfeld een sympathiek en tot navolging opwekkend idee. Nieuwe lauweren geoogst te Rotterdam. Henk Hoogervorst impressario. De „Koperen Knoopen Band" vervolgt haar zegetocht door ons land. Heeft men eerst Den Haag veroverd en daar een groote populariteit gewonnen, Zaterdag en Zondag heeft de Ban-1 een deel van het Rotterdamsche publiek in extase gebracht. Deze twee dagen werd gespeeld in de Riviera Hall en beide keeren was het voor een „uitverkocht huis", dat de K.K.B. haar klassieke, amusements- en dans muziek ten gehoore bracht. Het publiek was enthousiast. Na ieder nummer werd daverend geapplaudiseerd. Vooral de eigen arrangementen van Louis v. Broek hoven, Joh. Dol en Guus Valten, oogstten groot succes. Vandaag, Dinsdag, spelen onze oud stafmuzikanten voor de gewonde Neder- landsche militairen in het ziekenhuis aan de Luth. Burgwal in Den Haag. Volgende maand wordt er in de film studio in Den Haag voor een korte muzi kale showfilm gespeeld, die straks in 367 theaters in ons land zal draaien. Daarin zullen ook arrangementen van Joh. Dol: „De Blanke top der duinen" en van Louis v. Broekhoven: „Piet Hein", worden ver werkt. Het zal onze stadgenooten zeker inte resseeren, dat verschillende leden van de band in Den Haag hun studies op instru mentaal gebied ijverig voortzetten. Zij nemen hun lessen bij de bekendste mu- ziekpaedagogen, om daardoor hun kunnen zoo hoog mogelijk op te voeren. In de plaats van Alex Muller, die naar Groningen afzakte, is de oud-stafmuzikant Piet v. Dijk gekomen, die als trombonist naam maakt. Het is aardig, dat artisten van naam aanbiedingen deden om met de band op tournef te gaan. Dat de bekende Henk Hoogervorst sinds een maand impressario van de band is, zal veel stadgenooten, die zich den jongen, enthousiasten dirigent herinneren, ge noegen doen. Waarlijk, wij kunnen trots zijn op de prestaties van de K.K.B., die met Den Helder meeleeft. Wanneer zullen de leden zich in Nieuwediep doen hooren? Wij hopen, dat dit spoedig mag zijn. Van alle kanten uit ons land bereiken de band ver zoeken om op te treden. Zoowel van Land- als Zeemacht. 's-Gravenhage, 17 Februari. De weer machtbevelhebber in Nederland heeft de aan meldingsplicht voor de ontslagen beroepsoffi cieren der voormalige Nederlandsche Land- en Zeemacht gelast. Alle beroepsofficieren, die sinds 15-5-40 den actieven dienst hebben verlaten, zijn verplicht zich aan te melden. Vrij gesteld van deze aanmelding zijn alleen die beroepsofficieren, die in actieven dienst van het Hoofdregelingsbureau en het Rege lingsbureau Departement van Defensie staan. Voor de aanmelding moet de aanmeldings- plichtige persoonlijk op het bureau van den Stafofficier der Ordnungspolizei bij den gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincies in die provincie verschijnen, waar de aanmeldingsplichtige zijn woonplaats heeft. Bij de aanmelding is een vragenlijst in duplo in te vullen. De aanmelding moet als volgt geschieden: In de provincie Noord-Holland op 24 en 25-2-1941 in Haarlem, Kenaupark 19, als volgt: beginletters van den familienaam AE: 24-2 9—12 uur; beginletters van den familienaam FK: 24-2 15—18 uur; beginletters van den familienaam LR: 25-2 9—12 uur; beginletters van den familienaam SZ: 25-2 15—18 uur. Ieder aanmeldingsplichtige heeft zich over zijn persoon te legitimeeren door het toonen van het legitimatiebewijs en zijn acte van aan stelling. Bovendien moet hij 2 pas kort geleden in burgerkleeding gemaakte pasfoto's mede brengen. Men schrijft ons: Op den Oproep van Vrijdag j.1., om een bespreking te houden, die zou leiden tot het oprichten van een Mannenkoor, en die gehou den is in Café „Centraal", Zondag j.1., waren enkele heeren tegenwoordig, terwijl tevens diverse toezeggingen om mee te werken bin nengekomen waren. Er werd besloten om a.s. Zondag met de repetities aan te vangen; zij, die alsnog daar aan wenschen deel te nemen, kunnen zich wenden tot de bekende adressen in de Molen straat. Men vertrouwt, dat alle zangers, die Zon dags in Den Helder vertoeven, of nabij onze stad, zich zullen aanmelden om eenige ge zellige uren door te brengen met mannenzang. Het ligt in de bedoeling van de commissie zoo spoedig mogelijk een uitvoering te geven. Beleediging. Nu men zou meenen dat de persoonlijke herriès en ruzies geheel op den achtergrond geraakt zijn, valt het op dat er nog maar steeds sprake is van al dan niet belangrijke beleedigings-affaires. Ook dezer dagen moest de politie daarvoor bemiddelend optreden. Men leert het nooit De zon, ze neigt ter kimme, Het Westen is zoo rood, Stil zakt de roode vuurbal, In 's einders breede schoot. Daar in de perken pralen, Duur als 't kostbaarste goed, De kleine witte klokjes, Als eerste Lentegroet. Rose valt het licht, en toovert Met stralen zacht en teer, Op witte kleine kelkjes. Zij wieg'len heen en weer, In 't koele Zuidenwindje, Dat suizend' hen omsluit En knikken met hun kopjes, De wintertijd is uit. K. Wouters. Tot nu toe niets vermist. Nog steeds houden de diefstallen en inslui pingen in onze stad aan. Het blijkt dat zekere elmenten nog steeds van de heerschende ver duistering gebruik maken om hun slag te slaan. Dezer dagen was een perceel in de 1ste Vroonstraat verkozen als doel van deze nacht- sluipers. Men sloeg enkele ruiten stuk en ver schafte zich po die wijze toegang tot het bin nenhuis. Alles werd overhoop gehaald en na gezocht. Toen Je bewoners thuis kwamen en een onderzoek instelden naar datgene wat verdwenen was, konden zij niets vinden. Al duseen geluk bij een ongeluk. Reizigster van haar port^nonnaie ontlast. Dat ook in den trein niet alles eerlijkheid is werd dezer dagen bewezen toen een dame tot de minder aangename ontdekking kwam, dat men haar, tijdens de reis naar Den Helder, van een portemonnaie, inhoudende een zeer behoorlijk bedrag, „ontlast" had. Aangifte bij de politie werd gedaan. Het zal echter geen sinecure zijn den dader van dit euvele feit te ontmaskeren. Overal op de wereld waa' aan geleden werd, heeft Kruschen zijn weldadige werking bewezen. Neem toch óók onder "voortdu rende controle vah scbêikun- d ige - «ifiotKeke^ G. Jl Logge 't Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. Mishandeling en beleediging. Een klacht werd gedaan bij de politie door iemand dat hij door een ander niet alleen mis handeld maar daarnevens ook nog beleedigd was. Proces-verbaal van een en ander werd opgemaakt. Waar is dat transportrijwiel? Een bewoner van de Koekoekstraat'deed bij de politie aangifte dat zijn transportrijwiel op onnaspeurlijke wijze verdwenen is. Vermoede lijk betreft het hier diefstal. Een onderzoek :s ingesteld. Ryw-iel vermist. Iemand deed op het Hoofdbureau aangifte, dat ten zijnen nadeele een fiets weggenomen werd. Een onderzoek wordt ingesteld. Verzekert Uw flets voor 3 gulder per jaar. By diefstal krijgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. Wxuideti-paAl Gisterenmorgen heeft op den hoek Kruger- straat-Singel een botsing plaats gehad tus- schen een auto van de Gem. Reiniging en een luxe wagen. De G.R.-auto reed op het Singel, in de richting van de Kerkgracht, de luxe wagen kwam uit de Krugerstraat en wilde eveneens den Singel oprijden in dezelfde richting. De wagen van de G.R. zag geen kans meer tijdig te stoppen en reed tegen den luxe wagen aan, met gevolg, dat deze aan het voorspatbord beschadigd werd, zoodat sleep- kracht noodig was om den wagen verder te brengen. De schade bepaalde zich uitsluitend tot het materieele. De politie heeft de schuldoorzaak in onderzoek. van 17 Feb. 1941. OVERLEDEN: N. van der Woude (m) 56 j. Na 12 uur op stap. Zoo langzamerhand is men gaan inzien dat de gevolgen van een verblijf op den openbaren weg na 12 uur 's nachts en voor 4 uur 's mor gens bestaan uit een proces-verbaal en een verblijf van enkele uren op het Hoofdbureau van politie. Er komt nog slechts sporadisch een dergelijke overtreding voor. Helaas moest de politie er dezer dagen weer een aantreffen, die zich niet aan de regelen gehouden had. Proces-verbaal volgde en tijde lijke „vasthouding" op het Bureau. Kapotte ruiten in de Hartestraat. Door een onbekende werden van een woning in de Hartestraat enkele ruiten ingetimmerd. Aangifte bij de politie volgde. Door de stichting van den Nederlandschen Wandelbond, kortweg N.W.B., is in Nederland op het gebied van de wandelsport een eenheid verkregen, welke in de toekomst zal blijken als een reeds lang verbeid succes. Ook de Noord-Hollandsche Bond trad als vanzeTsprekend toe tot de nieuwe organisatie, en maakt met al zijn aangesloten vereenigin gen, neutrale, Christelijke en Katholieke, de grootst aangesloten afdeeling uit. De N.W.B. nu organiseert op Zondag 23 Februari de eerste wandeltocht van het wandelseizoen, in het nieuwe verband te Alkmaar over een af stand van 25 km. Evenals bij het sluiten van het seizoen in October 1940, door de gecom bineerde Heldersche vereenigingen, verwacht men ook ni een groote deelname in Alkmaar. Het kan en mag ook niet anders, daar de N.H.W.B. op 't moment 1700 leden telt, of a.s. Zondag zal wandelend Noord-Holland tegen woordig zijn in de Kaasstad. Dit seizoen zeker begint de victorie van onze eenheid te Alk maar. De start vindt plaats vanuit „De Unie", in de Koorstraat, te half elf. Deelnemers uit Den Helder vervoegen zich ten spoedigste bij den heer Lücker, Sperwerstraat 25. P.P.C. der N.H.W.B. JjeueJUcfi meuivJL Zaterdagavond vond in „Ons Huis" een ont wikkelingsavond plaats met als spreker de heer v. d. Ban uit Den Burg. Ds. Wesseldijk opende met een kort woord den avond en heette den heer v. d. Ban har telijk welkom. Inleider begon met Ds. Wesseldijk zijn dank te betuigen voor het hartelijk welkom, waarbij hij opmerkte, gaarne naar Den Hoorn te zijn gekomen, wat echter, met den slechten weg, geen pretje was... Voor de pauze vertoonde spreker een paar, door hem zelf vervaardigde, Texelsche films, o.a. een film over de Schapenteelt en een land- bouwfilm. Op aangename en onderhoudende wijze lichtte de heer v. d. Ban de films nader toe, waarbij vooral uitkwam de propagandis tische waarde der films voor het Texelsche schaap en de Texelsche landbouwproducten, Nóg zit er vorst in de lucht. Nog kun je je over jekker best velen, nog zal je het niet in je hoofd haleit om zonder handschoenen de fiets te beklimmen en nog is er geen haar op je hoofd die er aan denkt eens, zoo maar in je colbertje, een wandeling te gaan maken, hetzij in de „middagschoft" in de Spoorstraat, hetzij in het buitenveld, tusschen licht en donker in. Maar zeker is dat Moeder Natuur iets aan het bekokstoven is, dat ons allemaal, U en mij en Uw familie en Uw heelen kennissenkring, aangaat. Wat het precies iskijk, dat weten we niet. Je kunt er wel over schrijven, maar je kunt het niet beschrijven. En dat is het merkwaardigste juist, omdathet een ieder jaar weer terugkomend mysterie is. Het heeft iets te maken met een typische geur, die vanuit de aarde en tegelyk vanuit den hemel schijnt te komen. Het heeft wat van doen met flonkerende zonnestralen, die uit den hemel storten en kris-kras over de ruiten zwieren. Het heeft wat te maken met een licht gevoel in Uw hoofd, dat nu eens niets te ma ken heeft met het verschijnsel dat onze gene ratie „griep" noemt. Kortomer zijn tal van dingen die er op wijzen, dat er wat te gebeuren staat. Iets pret tigs. Dat begint al in den vroeg-morgen, als de laatste schaduwen van den langen nacht verdwenen zijn. Ineens ziet men, dat het duis ter verdwenen is en dat er tusschen hemel en aarde een ragfijn borduursel is geweven van >w,uwel\jks zichtbare blauwige neveldie in de straten en over het water van de grachten spiraalt en cirkelt. Zoodra die nevel opgetrokken is verschijnt dan het uitspansel. Eindelijk, na lange maan den, weer eens een hemel die blauw is. Met hier en daar zware witte wolkbergen. Kolossen, die doen denken aan de plaatjes van de ber gen uit de Karpathen en Dolomieten, 't Zijn giganteske reuzen uit een lang-voorbij tijd perk, titanen uit een vreemde wereld met andere dan onze dimensies. En vanachter die wolken, dwars door het blauw, begint de zon te stralen. Die werpt z'n bundels neer en zet de aarde in kleur. De huizen worden licht van tint en het water wordt blauw. De wegen liggen zon-overgoten tusschen de huizen en het land, buiten de stad, ligt als het ware kant en klaar om direct veu lens en lammeren en jolige koe-beesten te ontvangen. Inmiddels zijn de nachtvorsten niet van de lucht en als men 's avonds een emmer water buiten heeft gezet vindt je daar 's-morgens wis en zeker een behoorlijk jjsvlies overheen. Waarmee we dan maar willen zeggen, dat het nog lang geen lente is. Nee, het is winter. We zitten er nog midden in, maar Maarwe weten dat er weer zon is. Dat de hemel schoongeveegd wordt, dat de Groote Toovenaar bezig is moeder natuur wakker te maken en dat het niet lang meer zal duren, of het voorjaar zet zich in: met alle bazuinen, klaroenen en trompetten, waarmee een jong voorjaar nu eenmaal ieder jaar ingezet wordt. Laten wij ons daarover oprecht en kinderlijk verheugen. Téveel werd ons ontnomen om ons over dit blyvend geschenk niet waarachtig te ver blijden! terwijl het Texelsche natuurschoon ook naar voren werd gebracht. Zooals spr. in zijn inleiding opmerkte, was deze propagandistische waarde de bedoeling der films, waaraan ze dus volledig beantwoor den. Op vergaderingen en bijeenkomsten der verschillende landbouwcorporaties zullen ze van veel nut blijken te zijn. Na de pauze werd men vergast op de film „De avonturen van Maya de Bij", naar een oorspronkelijke fabel. Deze zeldzaam mooie natuurfilm uit de> in sectenwereld boeide het publiek van begin tot einde en werd met een daverend applaus be loond. Aan het einde van den avond dankte de heer Jac. Lap den spreker hartelijk uit naam van het publiek voor het gebodene. De heer E. v. d. BAN. De Waal Voor eenige jaren is het reeds vanouds bekende café „De rijzende Maan", alhier op geheven. Thans is ook het café „Bellevue" gesloten. De eigenaar, de heer Bruin, heeft het huis verhuurd. De vergunning is verkocht aan het „Witte Huis" te De Koog, terwijl dezer dagen de inventaris publiek zal worden verkocht. Het dorp De Waal bezit thans geen enkel café meer. HET GEWIJZIGDE CURSUSJAAR DEIt AMBACHTSSCHOOL. Mijnheer de Redacteur, In het nummer van Uw veelgelezen blad van Zaterdag jl. las ik een berichtje, dat het Bestuur van de Ambachtsschool te Den Helder besloten heeft het leerjaar, dat met ingang van 1 April van het vorige jaar een aanvang nam, te verlengen tot 31 Juli a.s. inplaats van einde Maart, zooals gewoonlijk. Deze maatregel is, gezien den toestand van het afgeloopen jaar, eenerzijds toe te juichen, anderzijds heeft dit besluit echter ook alweer een schaduwzijde. Immers toch waren ver schillende leerlingen in het afgeloopen leer jaar maanden afwezig, terwijl andere slechts eenige weken verzuimd hebben de lessen bij te wonen. Nu schuilt m.i. in het besluit van het Bestuur toch wel een onbillijkheid. Moe ten b.v. de jongens, die drie weken niet op de school aanwezig waren, nu vier maanden langer blijven om eventueel in het bezit te komen van het zoo begeerde diploma? Was daar niet een andere oplossing voor te vin den? B.v. zooals gewoonlijk eind Maart examen af te nemen en dan de niet-geslaag- den nog een kans te geven tegen eind Juli? Verschillende ouders en ook leerlingen zouden een eventueel besluit zooals hierboven be doeld op hoogen prijs stellen. Mij is een geval bekend, dat een leerling ruim drie weken de lessen niet heeft bijgewoond, een pracht rap port heeft en wekelijks, nu reeds- ruim vijf maanden, een bedrag ad 2.75 aan reisgeld kwijt is, terwijl zijn vader al gedurende bijna zeven maanden zonder, werk is en hoege naamd geen ondersteuning ontvangt. Het be sluit van de Bestuurders der School moet door die ouders toch wel met diep leedwezen zijn ontvangen, daar dit wil zeggen dat zij weer gedurende ongeveer achttien weken dit reisgeld moeten offeren, voor hun kind waar voor zij toch alles over hebben, of dat ze genoodzaakt zullen zijn de jongen van school te halen en een of ander baantje voor hem te zoeken, door welk besluit zijn toekomst dan geheel bedorven zal zijn. Ik hoop er toe te hebben bijgedragen, dat misschien nog een andere regeling zou kunnen worden getroffen en rest mij, Mijnheer de Redacteur, vriendelijk te danken voor de plaatsing. „Een Opmerker". De moeilijkheden, waarmee verschillende ouders, ook financieel, worstelen, zijn het bestuur van de Ambachtsschool ook bekend en men is dan ook maar niet zoo tot zijn besluit gekomen, maar heeft met deze omstandig heden wel degelijk rekening gehouden. Wat echter het zwaarst woog; het belang van de jongens, moest den doorslag geven. „Opmerker" moe niet vergeten, dat het onderwijs, ook aan de jongens, die practisch niet verzuimd hebben, niet zoodanig gegeven is als wenschelijk was. Het feit, dat steeds weer leerlingen zich kwamen aanmelden, maakte herhaalde repetities noodzakelijk, met gevolg dat het leerprogramma niet voldoende afgewerkt kon worden. Bij een 3-jarigen cur sus was dit misschien minder bezwaarlijk ge weest, nu de cursus echter maar twee jaar duurt, is zoo'n onderbreking wel een bezwaar. Vandaar dat het bestuur tot zijn besluit kwam. Ook het feit. dat er van het huiswerk over het algemeen minder kwam dan andere jaren, maakte de verlenging van den cursus wenschelijk. Men beruste dus in dezen maatregel, die door de meeste ouders trouwens wel toege juicht zal worden. Mer. vond het immers eenige jaren geleden zeer te betreuren, dat de 3-jarige cursu* werd omgezet in een 2-jarige en heeft toen alle moeite gedaan om haar te behouden, welnu, laat men zich dan ver heugen over het initiatief var. het bestuur om de jonger s in de gelegenheid te stellen hun leerprogram voor den ?-langen cursus vol- led'g *i te Red. Heidereohe Crt.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5