Gesprek !n het grensland tusschen economie en wetenschap Verdachte en de veldwachter werden het niet eens Arrondisscmcofsrechtbank te Alkmaar brandhout. School haringe* spoelt aao „Ja." Het detachement opspo ring delfstoffen zoekt klanten Per .havar motor naar kul». Da jeugd van Austerlitz, dia aan da kinderfeesten la Zeist in hat kadar dar propaganda voor da collacta van .Winterhulp Nadarland had daelgenoman, ward mal hat ouderwetsche an toch In daza dagan waar zoo moderna varvoermiddel, da paardenlram, naar haar woonplaats teruggebracht (Foto Pa*-Holland) Ook aen manier om je huishou ding in te richten. RUMOER IN 'T LAND VAN VRONE. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 17 Febr.) Hoogwoud. VERDACHTE EN DK VELDWACHTER WERDEN HET NIET EENS. De juffrouw zag er zoo onschuldig uit, maar dat was ze lang niet; deze mej. A. de B. uit Hoogwoud. Ze had volgens de dagvaarding on 6 Nov. te Hoont op een rijwiel gereden. Dat op zichzelf was heel gewoon cn een gezonde sport. Maar ze had zonder licht gereden en was niet afgestapt op bevel van den gemeenteveldwachter A. F. uit /waag Bovendien reed de juffroirw links. Do veldwachter had haar een eind gevolgd. ik ben dien dag heelegaar niet in Hoorn geweest, zeide verd. En ik kan me niet vergissen, zeide de veldwachter, die ais getuige gehoord werd. Ik herken nu haar stem ook, voegde de die naar der wet eraan toe. Heeft u tiaar niet het identiteitsbewijs ge vraagd, wilde Mr. Krabbe weten. Ja zeker, zeide de veldwachter, maar ze had dat niet bij zich. De moeder van verd., de 75-jarige mej. E. J., uit Hoogwoud, verklaarde dat haar dochter in Octoher en November nooit op de fiets is uitgeweest. Do fiets staat bij mij thuis en ze heeft de fiets nooit weggehaald. U woont niet in hetzelfde huis. dus zon der dat u het *vist, kon verd. de fiets weg nemen, zeide Mr. Krabbe tot het kleine moe dertje. De verdediger Mr. Lesterhuis uit Alkmaar zeide dat de dokter verdachte verboden had te fietsen. Bovendien is ze om 4 uur 20 mi nuten bekeurd en moet om vijf uur de koeien verzorgen. De veldwachter merkte op. dat de juf frouw zeide dat ze haast had. Dat klopt ook aiweerl zeide de officier. Requisitoir nemend, meende Mr. de Brueys Tack, dat het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen, al ontkent verd. hals starrig daar geweest te zijn. De moeder be hoeft hcelemaal niet te hebben gemerkt dat haar dochter de fiets nam om van Hoogwoud naar Zwaag te gaan. Bovendien blijft de veldwachter erbij dat hij deze verd. abso luut herkent. De houding van verd. vond de officier zéér onsympathiek en eischtp daar om een geldboete van f 40.suhs. 30 dagen. De verdediger bestreed de mepning van den officier, als zou het feit, wettig en over tuigend bewezen zijn en concludeerde daar om tot vrijspraak. De Politierechter. Mr. Krabbe achtte het niet eenvoudig in deze zaak uitspraak te doen en verwees haar naar de Meervoudige Kamer. Den Helder. HAAR HUISHOUDEN INGERICHT. In de Stationsstraat 21 te Den Helder woonde deze juffrouw G B. C. de M„ die er van werd beschuldigd in de maand Augus tus 1940 van haar zoontje en haar dochter tje tal van artikelen van diefstal afkomstig, had aangenomen. Het waren wel zéér uit- eenloopende goederen, n.1. theeserviezen, een scheepje van glas in vitrine, bloemenvazen. pendule, fruitschaal, 'n pluche damesman tel en een fluweelen jasje. Voorts sierkan- netjes. een bril. drank in diverse soorten. Kortom alles wat-voor een huishouden ge bruikt kan worden. Er waren zelfs drie goudvisschen bij. Verdachte woonde nu in Rijswijk en ver telde, dat höar kinderen met die dingen thuis kwamen. Maar u heeft er niet voor betaald, niet waar? zeide de Politierechter. Mr. Krabbe Nee, dat heb ik niet. antwoordde verd. Dan heeft u ze cadeau gekregen, meende Mr. Krabbe. t Ik had plan ze terug te geven, zeide de juffrouw. Maar u gebruikte ze gewoon, merkte de of ficier van justitie, Mr. de Brueys Tack op. De ag<m* van politie. H. W. J. K. uit Den Helder had huiszoeking gedaan en goederen van allerlei soort bij verd. gevonden. Ze had ze gewoon in gebruik en ze niet bij el kaar gezet. Dus het maakte niet den indruk dat verd. van plan was ze terug te geven. Verd. erkende, dat de kinderen haar had den gezegd, dat die goederen uit een vreemd huis kwamen. Mej. M. Schr. uit Den Helder vertelde in Juli na een bombardement te zijn ver trokken. Veertien dagen later kwam ze in haar woning terug en miste toen een aantal voorwerpen. Ik kwam thuis en zag het da delijk, zeide deze get Met de politie was get. naar de woning van verd. gegaan en daar waren de goederen teruggevonden en in hpslag genomen. U bent nog een heeleboel kwijt niet waar? vroeg de Officier aan get. O gunst ia. een heeleboel antwoordde de ze. Was uw huis gesloten, wilde mr. de Brueys Tack weten? Ja, maar het was opengebroken. Er ontstond een dispuut tusschen verd. en getuige. Eerstgenoemde zeide de goederen te heb ben teruggegeven, terwijl get. snauwde, dat ze alles had teruggenomen. De Officier van Justitie requisitoir ne mend. noemde dit een ernstig feit. deze kin deren waren gewoonweg op roof uitgegaan in verlaten woningen en de moeder had kalm de goederen geaccepteerd. Verd. toon de hitter weinig berouw en daarom eisrMe de Officier een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden. Verdachte had niets ineer te zeggen. De Politierechter uitspraak doende nam de ongunstige reputatie van verd. in aan merking en veroordeelde hnar tot zes maan den gevangenisstraf. Berouw komt na de zonde; want snikkend verliet deze ontaarde moeder, de zaal waar het recht z'n loop heeft. Sint Pascris. NACHTELIJK RUMOER. Verd. G. G. uit St. Pancras werd in den nacht van 26 op 27 December, bij een volks verzameling in dit anders zoo rustige dorp door den Rijksveldwachter W. R. aangehou den. die hem naar den burgemeester wilde overbrengen. Verd. had daar echter weinig ooren naar en begon te nikken te trekken. De veldwachter kwam vertellen, dat deze verd. het meisje van een zekeren H. van de fiets had getrokken en dat was volgens get. straatschending. Ik was over m'n zenuwen heen; zeide verd. en weet niet meer wat er is gebeurd. Dan hadt u zeker wat op: meende mr. Krabbe. Heelemaal niet; ik had een stuk of drie glaasjes bier op, antwoordde get. U heeft het meisje toch van de fiets wil len treeften, niet waar? vroeg de Polilierech ter. Nee; ik wilde achter op haar fiets sprin gen want het is een buurmeisje van me; antwoordde verd. De 17-jarige M. Sch. uit St. Pancras had klappen hooren vallen, maar wist verder niet veel over het geval Ie vertellen. Ook de landarbeider P. V. had klappen ge hnord. Ik heb heelemaal niet geslagen, zei de veldwachter. Maar ik heb klappen gekregen; was de meening van verd. Niet van mij. antwoordde de veldwachter De zeventienjarige D. B. als derde getuige a décharge gehoord, beweerde ook, dat de veldwachter geslagen had. Dat was gebeurd toen .verd. begon te rukken en te trekken. Nu. dan bevestigt dit de verklaring van U zelf, zeide mr. Krabbe tot verd. U heeft genikt en getrokken. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend. achtte verzet tegen de politie wettig en overtuigend bewezen en cisrhte een geldboete van f 40.subs. 30 dRgen hech tenis. Mr. Krahhe, uitspraak doende. veroor deelde verd. tot f 25.— boete subs. 15 Hagen. Voor eenzelfde feit stond terecht de arbei der J. G. uit Sint Pancras. Deze ontkende gerukt en getrokken te hebben, maar de veldwachter vertelde, dat deze verd. zijn broer had willen helpen. Hij kwam met opgeheven vuist op hem af en riep: Je laat die ioneen los. Toen ging hij aan z'n broer trekken. Ik werd geroepen door m'n broer Gerrit. toen ik a! te hed lag. Ik hen er uit geko men en deed m'n hest de zaak te kalmeo- ren. aldus verd. U kwam met een klomp in uw hand naar huiten wees mr Krabbe verd. erop. Ik wist heelegaar niet wat er gaande was, zeide verd. U hadt u er niet mee moeten bemoeien, was het oordeel van den Officier. Dezelfde getuigen A décharge P. V. en D. B. uit Sint Pancras werden weer ge hoord. maar konden weinig licht op de zaak werpen. Ik hen me van geen kwaad bewust, zeide verd. De Officier van Justitie requisitoir ne mend achtte ook deze zaak wettig en over- tuigend bewezen en eischte f 50 boete subs. 30 dagen. Dat ken ik nooif betalp. zeide verd. Vonnis wijzende, veroordeelde de Politic rechter dezen verd. tot f 23. boe e s 13 dagen. Schoor 1. Lourens S. te SchoorI had een boom af gezaagd en meegenomen naar huis. uie boom behoorde hom niet toe. en hij naa geen vergunning dien boom mee te De jremeente-opzichter Schooi 1. R. E.. als getuige gehoord. bevestigde het feit Ik heb me vergist, zei verd. Ik dacht op e erf te zfin van een persoon waar boomen mag weghalen. D er is een afscheiding tusschen die per- ceelen. merkte de opzichter op. i— De Officier van Justitie vroeg f o.— boete subs. 3 dagen en verd. werd door mr. Krab- ben veroordeeld tot f 1— boete ,ubs- 1 gezien ook het gunstige rapport van burgemeester. Den Helder. EEN MEISJE MISHANDELD. Op 2 December i.L zou een zekere P. W- L. uit Den Helder de dienstbode mei. A. «v- hebben mishandeld. Maar verd ontkende dit! hij had het kind niet aangeraakt. Met de linkerhand had mei. a. k. een klap gekregen en een schop tegen haar scheen. Ze was met haar hoofd in een spijker gevallen. Tenminste dat was haar lezing. De 15-iarige N. K., zuster van de mis^ handelde, vertelde dat verd. L. haar neef was. Er ontstond op 2 December ruzie om een pasfoto cn verder vertelde ze. wat haar zuster verteld had. De politierechter vond het feit van wei nig beteekenis. Mr. de Bruyes Tack requisitoir nemend, eischte f 12.— boete subs. 10 dagen. Het was een geharrewar, meende de Po litierechter en veroordeelde verd. tot f 2.30 boete suhs. 2 dagen hechtenis. Aan de Vlaamsche kust en de kust van Noord-Frankrijk is dezer dagen een school haringen aangespoeld. Het hooge tij had de vangst aangevoerd en toen het water z.ich terugtrok, is een deel van de school toch nog blijven vaststeken. Zoo heeft de kustbevolking van een wonderbare vischvnngst kunnen profiteeren. De burgers en Duitsche soldaten die langs de kust liggen hebben er dan ook dadelijk gebruik van gemaakt om een rijken oogst aan visch op te doen, welke een welkome afwisseling zal uitmaken op de dagelijksche spijskaart. Spoedig ook kwamen echte visschers ter plaatse met hun netten. Op sommige plaat sen was de school zoo compact dat men de haringen met hcele karrevrachten kon weg voeren. Zulks was onder meer het geval te Bouloene. Weldra ging de mare van dit ongewoone gebeuren rond en de kooners kwamen van heinde en verre tot van Brussel toe. naar de kust gesneld. Natuurlijk bleven ook hier weer de woekeraars niet achterwege, en zoo gebeurde het dat de haringen, die in den namiddag nog wprden verkocht tegen an- derhalven frank per stuk en zelfden avond reeds tegen 3 tot 4 frank werden aangebo den. NOODLOTTIGE VAL. De 58-jarige veehouder Jos. Buizer had gistermorgen het ongeluk met zijn rijwiel op den dorpsweg te Hoornaar te vallen. Hij kwam met het hoofd tegen een paal en overleed dientengevolge na enkele oogen- blikken. VERTREK VAN BRITTEN UIT THAILAND. Naar de de Londensche nieuwsdienst meldt, heeft het Britsche gezantschap in Ranckok gelast, dat de Britsche vrouwen en kinderen zich voor vertrek uit Thailand gereed zullen houden. „Jö, geef nou terug!" Xekker niet" Jasses, doe niet zoo flauw, ik moet tocfc naar huis!" Dan ga je maar zonder. „'Nee. want dan krijg ik een standje. Kan mij wat schelen!" „Als je 'm niet opgeeft, ga ik naar de juffrouw." Die is lekker al lang weg! „Dan ga ik vanmiddag." Moet je toch zonder naar huis. „Waar heb je hem nou gelaten?" „Zeg ik lekker niet!" „Is ie nog binnen?" „Nee!" „In je zak?" „Nee!" „In je tasch dan? „Niks hoor!" „Naarling!" „Had je me je potlood maar moeten lee- nen." „Het was pas een nieuw. J „Wat zou dat?" „Ik had het nog niet eens zelf gebruikt en het hoort in mijn nieuwe étui." „Hoe kom je er aan?" „Op Kerstmis gekregen." „Heb je nog meer gekregen?" „O jé ja, boeken en een babypop. Fijn iö' die kan slapen, en rolschaatsen en een ijs- trui. Ik wou hem naar school an. maar dat mag niet van moeder. Ze zegt, dat-ie daar veel te warm voor is, en nou is het ijs ook weg. F.cht vervelend." „F.n wat heb jij gekregen?" „O, een mecano. Zoo'n groote! Met alles er in. wielen en haken en extra stukken en tandraderen en een motor apart." „Een motor?" „Ja, daar kan je allerlei dingen mee in beweging brengen, als je ze af heht. En na tuurlijk bergen snoep en den kerstboom zelf mag ik ook hebben." „Wat doe je daarmee?" „Die hakt mijn broer voor mij in stukken en dan maken we een fijn fikkie, achter in den tuin. Branden dat dat doet, meid, reu ze!" „Is jouw broer groot?" „Ja, die is student. Maar hij heeft nu vacantie. Dan helpt hij me met mijn som men en met mijn mecano." „Ik w;ou dat ik ook een broer bad. Tk heb alleen maar een zus. Niks an Die wil nooit wat. Die is veel te nuffig. Ja, stel je voor, ze poeiert d'r neus. Fn laatst hebben Lien uit de derde en ik al die poeier in de wasch- tafei gegooid en zand in de rloos gestopt. Kwaad dat ze was. jö. razend! F.n ze kon het niet eens tegen moeder zeggen, want ze mag zich niet poeieren van moeder." „Ja, meiden zijn altijd vervelend!" „Hmmmrn." „Had jij die som?" „Ja." „En ik niet dus." „Meisjes kunnen ook wel' eens wat." „Nou ja. maar jongens kunnen toch heter rekenen. Dat moeten ze wel, voor later, zie je. Met de techniek en zoo." „Nou zeg, ik ga eens naar huis." „Gosjepiët! Is het al half één!" „Ja, dagi ng!" „Hé zeg, hier is je muts terug." (N.R.Ct.) AMERIKAANSCHE LEVENSMIDDELEN IN SPANJE. Het Nocrdamerikaansche schip „Cold Harbour" is, geladen met 4000 toh meel, 500 ton gecondenseerde melk en 500 ton medi camenten te Cadiz aangekomen. Het be treft hier de reeds aangekondigde zending van het Noordamerikaansehe Roode Kruis aan Spanje Rij de aankomst van het schip waren aanwezig de president van het Noordamerikaansehe comité van het Roode Kruis, kolonel Crorket. die zich sedert eeni- gen tiid in Spanje ophoudt, alsmede de leden van het comité en de Amerikaansche consul te Sevitla. Een gedeelte der scheeps lading zal in Cadiz, een ander deel te Se- villa «n de rest in Rarceiona gelost worden. Het „detachement opsporing delfstoffen", dat te Ootmarsum en Rossum in Twente, en nu ook in Zuid-Limburg den hodem onder zoekt. heeft zich pen bescheiden maar nut tige taak gekozen. Toen in Juli de ophouw- dienst in het leven wérd geroepen, en werk- obiecten niet direct aanwezig waren, heeft een gedemobiliseerde genie-officier. Ir. Ti. de Vries het idéé aan de hand gedaan, dat een aantal oud-militairen in den vader- landschen grond zou gaan zoeken naar delf stoffen welke voor onzen landbouw en in dustrie belangrijk zouden kunnen zijn. Dal wilde niet zeggen, dat de initiatiefnemers met de koorts van de schatgraverij waren bezeten geraakt, want zij wisten heel goed dat in een zoo doorzocht land als het onze heusch geen opzienbarende verrassingen mogelijk' waren. Tii kozen dit werkobiect om dat het - behahe dat er terstond aan kon begonnen worden - bij alle gebrek aan ze kerheid omtrent de rentabiliteit toch nuttig was in economisch en ook in wetenschappe lijk opzicht. Particuliere ondernemers en wetenschappelijke instituten zouden er wel nooit aan beginnen. Maar het monniken werk zou. als het gedaan werd. toch aan we tenschap en industrie ten goede komen. Er is eenige maanden geleden al eens iets over dit opsporingswerk gepubliceerd. Het loont de moeite nor eens op het onder werp terug te komen. F.r komt nu wat fee- kening in het werk. Nipt alleen dat nu lang raam aan de geologische kaarten van de onderzochte terreinen gereed kompn. de eco nomische narspertieven zich wat duidelijker eaan afteekenen. maar ook de menscheli'ke resultaten ziin zoo interessant. Uw verslag gever heeft daar in Ootmarsum geenszins het gevoel gehad van in nieuw Klondike te rijn beland. Toch heeft hii daar met een b'izonder Plezier rondgezworven. Het werk zelf draaet daartoe het ziine bil Het is geen „stom" werk. Men moet iets van aardlagen pn zelfs van aardhistorie we ten. al volstaat een populaire schematisee ring. De n.O D prs gooien 11 dood met eocpën en 1'goreen. als gii met hen in gesprek komt. Oli verdenkt hen eerst van dikdoene ri' maar bemerkt snoedie. dat het veelepr enthousiasme voor het sneurderswerk is, dat hen genakt heeft.t Het werk dan. dat inee wikkeld genoeg js om een kleine snannine tp verwekken en ppnvoudig genoeg om door alle medewerkers tp worden doorzien, geeft bovendien als er eeluk is. een mogelijkheid om In het gewone maatschappelijke leven over te gaan. De werkers hphhen zoodoende het gevoel zinvollen arbeid te verrichten Pn aangezien hpf nu eenmaal zoo is. dat dp nrnst van het werk het plezier in den arbeid meebrengt is de geest in het D.O.D. uitste kend. Bovendien is de geest goed. omdat de lei ding greep bp haar werkers heeft Daarvan een interessant staaltje. Tn het detachement hpstaat een wekelijksch klach tenuurtie. Het lijkt op het eerste gehoor „en gewaagd experiment, maar hpf wiist in '.eder geval op zelfverzekerdheid bij de lei ding De ervaring heeft haar in het geliik gesteld. Fr ziin eenige klachten geuit, fpn deele weerlpgd. ten deele ook juist bevon den. In het laatste geval waren zij aanlpi dine tot verbeteringen. Dit leidde er toe. dat het klachtenuurtje al spoedig een ideeên- uurtje werd: de leiding loofde een gulden uit voor elk goed idep. Het gevolg is, dat ■eder hii het werk ziin hersens gebruikt en kipn is on den gulden en niet minder op de eer ziin vinding in het openhaar te mo gen verdedigen pn te zien goedkeuren. Tee- t-eningen en werkstukken in iizerdraad wor den dan tor staving van het betoog aan de kritiek onderworpen Het sysfpem heeft reeds tot eenige technische verbeteringen in marhinps pn werkwilze en ook tot bespa ringen geleid Hof is missehien wel iets ter névolging voor de burgerliike werkgevers? Niet dat schriiver dezes op een gulden uit is 1 Op genoemde terreinen is vooral naar phosphorietpn gezocht, dat zijn knollen met een zeker gphnlte aan calciumnhosphata. welke zich in de voorhistorische tijden, toen Twente nog zpehodpm was. gevormd heh hen uit dp overhliifselen van gewervelde dieren (er worden in of bij de nhosphorie- 'en nogal epns haaientanden gevonden). De phosphorieten. die in Twente worden gevonden, zijn voor de ver vaardiging van kunstmest alleen in oorlogstijd van waarde. In andere landen (Tunis, Algiers. Florida) komen ze voor met een veel hooeer gehalte. Maar als het betere ont breekt. is het goede goed genoeg. In 19171918 heeft een fabriek uit De venter in Ootmarsum groote hoeveelheden verwerkt en ook in Rossum heeft de Land liouwhank van Fnsrhede de exploitatie ter hand genomen Het einde van den oorlog was ook hef pinde der industrie, die niet meer kon rpndeeren. De vooruitzichten van het D.O.D. ten op zichte der nhosphorietpp zijn nog maar ma- 'ig. Hetzelfde geluk als de ondernemers uit Deventer heeft het detaehemen nog niet gehad. Maar ook dan is het eind van den oorlog het eind van het lied. Daarom wordt thans eigenlijk al met meer belang stelling uitoekeken naar delfstoffen, die ook na den oorlog niet waardeloos zijn. Grootere rorrrmercieele verwachtingen zijn gebaseerd op de vormzanden voor de metaalindustrie. Dit zijn kwartsz.anden met een speciaal gphalte aan klei en wel goed zand met vuurvaste klei. welkp voor gietvormen kan worden gebruikt. Ook aan de poreusheid worden eischen gesteld. Goede vormzanden komen niet zoo vepl voor. De Nederland- sche industrie haalde ze tot nu toe steeds heel ver weg. In Twente nu heeft men ze ker goede vormzanden in exploitabele hoe veelheden Ook in Limburg ziin ze. Daar mekt de onhouwdienst, nestelend in oude ver aten kasteelen, tevens naar aardewerk- kleien. Voorts is daar een begin gemaakt met de opsporing van bleekaarde. die in zpep kan worden verwerkt (oorloeszeep dani en voor een zeker procédé in de pa- „.„.■foHcoU-pp opschikt is Ook zit er in onzen bodem zand voor flesschenglas. En dan zijn er in Zuid-Lim burg^ nog groote lagen bruinkolen, maar uat is toekomstmuziek, want het vervoer- nrobleem is al zoo moeilijk voor de steen kolen dat de bruinkolen niet aan bod ko men. Voorts is er nog de infusorienaarde, dat zijn de versteende skeletjes van mi croscopische waterdierties. welke, gegloeid en vermalen een ideaal polijstnoeder ople veren. Ook dit is een Twentseh product. 7.on is er hier en daar wel ..grond" voor een commercieel vooruitzicht. Er zijn van die hpsrheiden delfstoffen, welke de Neder- landsrhe industrie uitstekend kan gebrui ken. als er maar iemand is dié ze voor haar opzoekt Dip iemand is het D.O.D. die WdpHandsrhe ex-militairen aan het werk houdt, liefst aan een zoo nuttig mo gelijk wprk Hef detachement heeft daarom een handelstechnisch bureautje geonend, bestaande uit twep oud-sergeants, die de fabrieken afreizen om de wensrhen van de industrie te leeren kennen. Misschien dat deze beschrijving deze reizigers nog een handie helnt?

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6