Historische plekjes m Leptis Magna, Een sprookjesslaap Onder leiding van dr. F. C. Burich, conservator aan hat Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, zijn in da binnenstad van Rhenen da onderzoekingen bagonnan naar de sporen van da oudste bawoning tar plaatse. Op hat terrein dar werkzaamheden (Foto Pax-Holland) De dikte van een gewelf wordt gemeten bij de oudheidkundige onderzoekingen op de openliggende terreinen te Rhenen (Foto Pax-Holland) De vermoedelijk urt de dertiende eeuw dateerende zgn. .kloosterkapel te Rhenen ts van haar gedurende de jaren hinderlijk geworden ommanteling bevrijd en zal als oudheidkundig monument gerestaureerd worden (Foto Pax-Holland) De bekende Amersioortsche .Dieventoren" met het klokketorentje in de Muur huizen zal geheel gerestaureerd worden, waarbij een merkwaardig plekje in da atad voor het nageslacht behouden blijft (Foto Pax-Holland) Een inwoonster van Appenzel- ler bij haar kunstig handwerk (Foto Weltbild) De bouw van den nieuwen stadsschouwburg te Utrecht, is, wat het uitwendige betreft, vrijwel gereed (Foto Pax-Holland) UIT LIBYE'S EEUWENOUDE HISTORIE: EEN STAD, DIE DOOR HET ZAND BEDOLVEN WERD. OPGRAVINGEN UIT DE WOESTIJN je Ook Libye. het eeuwenoude irebied, dat eens deel uitmaakte van het historische Carthaeo, Ls het tooaeel van den modernen krijt? geworden. Ongeveer 2000 jaar geleden bloeide aan de kust van' Tripolis een der mooiste en belangrijkste steden van het oude Romein- sche rijk: Leptis Magna. Deze stad gaf het rijk zelfs twee keizers: Septimiu.« Severes en Alexander Severus. De oneindige Sahara reikte hier tot vlak aan de Middellandsche Zee en het zand. dat door de samoem (heete wind) in zee geblazen werd. spoelden de golven als dui nen weer aan. Deze zich verplaatsende duinen hadden geen eerbied voor de ver laten steden en bedekten ook de beroemde keizersstad gedurende een meer dan 2 duizend jarige sprookjesslaap. Noord-Afrika is rijk aan overblijfselen van Romeinsrhe bouwwerken en heele ruïnesteden. Ecnige tientallen jaren gele den was de aandacht der geheele wereld gevestigd op de opgravingen in Algiers en Tunis, waar Lambese. Timgad, Thougga, Tebessa, enz. blootgelegd werden. Tripolis, dat door de Turken schandelijk verwaarloosd is. wordt sinds 1911 bezet door de Italianen, die de opgravingen der prachtige bouwwerken van hun voorvaders zeer na aan het hart ligt. En de kunst werken, die men daar opgroef stelden al les. wat men tot nu toe gevonden heeft, in de schaduw De nabijheid van de Griek- sche kolonie Kyrene. die men thans ook aan het blootleggen is, bleef ook niet zon der invloed op de kunstwerken van de Romeinsche kolonie. Drie havensteden lagen hier: Sabratta. Oea en Leptis Magna. Aan dit feit ont leende de eeheele landstreek haar naam Tripolis fdrie steden): een naam. die zij tot nu toe behouden heeft. Alle drie steden had den veel van de verzanding te lijden en in de onrustige tijden, die het verval van het Romeinsrhe wereldrijk aankondigden, was het tertSlotte de middelste stad Oea, die den naam Tripolis van het eeheele land overnam en voor wie het mogelijk was de kleine haven geschikt te honden voor he' bescheiden scheepsverkeer. Dit was wel een noodzakelijkheid: want sinds de grijze oudheid liepen hier de karavaanwegen de woestijn in naar de Soedan. Stofgoud stmisveenen. olifantstanden en slaven kwa men over Tripolis op de wereldmarkt. Als keizersstad genoot Leptis Magna de bijzondere voorkeur en spade en houweel brachten naast merkwaar dige stadswijken, poorten, arena's, havenwerken, zuilen en epn bui tengewoon mooie vroee-Christeüike basiliek ook prachtige kunstwerken aan het daglicht, die men niet ver- In het binnenst* van den AmersWtsch.n .pieventoren". die gerestaureerd wordt, bevinden zich de twintig cellen, waaraan dit historisch bouwwerk zijn naam ontleent (Foto's Pax-Holland) wacht had in deze afgelegen streken. Zoo veel waren het er. dat het niet al te groote museum van Tripolis ze niet bevatten kon. zoo dat men ze daarom weer opstelde op de oorspronkelijke vindplaatsen. De al-voedster. Als het mooiste tot nu toe gevonden stuk geldt de Ephesische Artemis, de duizend- borstige alvoedster, die meer dan levens groot vervaardigd is van gelen zandsteen. Behalve de ontbrekende handen is het ge heele beeldhouwwerk intact gebleven. Het gezicht met het streng gevormde voorhoofd en de' rechte neus heeft klassiek Grieksche lijnen: de versierselen van hoofd, hals. horst en van het nauw om het onderlichaam en de beenen getrokken gewaad, zijn een voor stelling van alle wezens, planten, dieren en menschen. die Artemis. de svmhoHsche voor stelling van de altijd werkende natuur kracht, te voeden heefl. Haar aanbidding was in sommige tijden der oudheid een wa re cultus met een eigen priesterschaar en eigenaardige mysteriën. Niet minder mooi is de torso, de zooge naamde „kuische Venus", die haar eigen- aardigen naam daaraan te danken heeft, dat ze... zooals vingeraanzetting bewijst... met de linkerhand de schoot moet hebben bedekt. Het prachtige figuur van een Ro- meinschen kampvechter, dat op een stuk \an den onderam na geheel onbescha digd is, werd op de vindplaats een bad huis weer neergezet. Van de andere kunstwerken die min der goed behouden zijn verdient een meisjestorso bijzondere vermelding: ze is op de wijze der amozones gekleed in een kort nlooirijk gewaad. Daar dit beeld op het 1 ■rieksche kerkhof gevonden werd, kan men gerust aannemen, dat het een Grieksch werk is. Overigens toont de verscheidenheid der opgravingen welke weelde de bewoners van Bomeinsche provincieplaatsen zich veroor- 'oven konden. Rechts: Fen eervolle staat van dienst beloond. De Duitsche vrouwenorganisatie eerde dezer dagen verschillende jubilaressen. onder wie twee, die reeds meer dan 50 jaren bij de zelfde familie als dienstbode werkzaam zijn. (Foto Weltbild)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8