FRIESLAND Mensch erger je niet.,. De Kamer van Koophandel in zware tijden de eerste viool in den Noordoostpolder 1 Wanorde bij hooivordering KOLENDAMP Nieuwiaarsrede van den voorzitter „WEL ZAL IN NEDERLAND VEEL VER „ANDERD MOETEN WORDEN. DOCH „WANNEER TEMPO EN WIJZE VAN SA MENWERKING GOED WORDEN GEKO- „ZEN, KAN MEN ER ZEKER VAN ZIJN, „DAT OOK ONS LAND ZIJN VOLLE BIJ DRAGE ZAL LEVEREN AAN DE EISCHEN „WELKE DOOR HET VERANDERDE AS- „PECT VAN DE WERELD WORDEN GE „STELD." In zijn gistermiddag gehouden Nieuw jaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer S. W. Arntz, al lereerst de gevolgen van den oorlogstoe stand voor ong land besproken en er op ge wezen, dat na de capitulatie verslagenheid heerschte. welke weldra plaats maakte voor nieuw initiatief in het bedrijfsleven. De heer Arntz vroeg de inzet der heele per soonlijkheid der leden van de Kamer voor den opbouw van het economische leven van ons land. Als gewoonlijk liet hij daarop de resulta ten der verschillende bedrijfsgroepen de revue passeeren. KAASHANDEL. Spr. herinnerde aan de regeeringsmaat- regclen. door Welke de Alkmaarsche markt dreigde te verloopen en zich het in de ge schiedenis der markt ongekende feit voor deed. dat op 4 Augustus slechts 4000 Kg. word aangevoerd. Door gebrek aan krachtvoeder en de in verband daarmede staande mindere mclk- gift. ziet het er met de zuivelbedrijven en -handel en dus ook met onze kaasmarkt voor 1941 niet zoo rooskleuig uit. De aan voer ter Alkmaarsche kaasmarkt bedroeg in 1940 2244 stapels wegende 2.987.622 Kg. VEEHANDEL EN VEETEELT. De prijzen bewogen zich aanvankelijk op het niveau van het vorige jaar. terwijl de handel beperkt bleef. Na 14 Mei beeft het beeld zich echter totaal gewijzigd. Ten gevolge van de veevoederschaarsrhte werd een inkrimping van den veestapel onver mijdelijk. waarbij men echter goede ver wachtingen koestert ten aanzien van de moderne methoden van voederbewaring. Het aspect wijzigde wederom toen de vleeschdistrihutie in ons land in werkjng trad en kort daarop de verplichte levering van rundvee volgde. Inmiddels waren de priizen voor alle soorten vee aanmerkelijk gestegen. Mede tengevolge van de beper king in de toewijzingen van motorbrandstof voor het wegverkeer werden vooral paar den tegen zeer hooge prijzen verkocht. PLUIMVEEHOUDERIJ. Na 10 Mei is de situatie voor de pluimvee houders langzamerhand slechter geworden, daar niet voldoende voer kon worden be schikbaar gesteld. Veel pluimveehouders hebben evenwel tot het naiaar hun leggende kippen kunnen aanhouden, zoodat de Inkomsten mede doordat de eiemriizen vrij hoog waren on een behoorlijk peil bleven. Na deze pe riode Is de toestand evenwel beslist on gunstig geworden, daar nog slechts voor een klein percentage van den pluimvee- Sta nel voer kan worden verstrekt. De pienkuikenfokkerii is onmoeelijk ge worden. De eendenhouderij Is nóg sterker getroffen dan.de kippenhouderij. GROVE TUINBOUWPRODUCTEN. Het koolseizoen van den winter 1939/40 is bevredigend te noemen. De geheele oogst kon worden verkocht, waarhii echter het vrije veilingssvsteem gedeeltelijk moest worden prijs gegeven. In tegenstelling met vorige jaren kon thans ook in den zomer ën herfst kool tot bevredigende priizen naar Duitschland verladen worden, hoewel de priizen voor de winterkool in December, in het biizonder met het oog op den geringen oogst van mode kool. wel wat hooger hadden kunnen ziin. Het verloop van de marktontwikkeling voor uien was minder bevredigend. De vroeger aardappelcampagne, welke voor Noordholland van groot belang Is. verliep zeer onregelmatig i vooral tengevol ge van het fei». dat ln Juni Iedere evport- mogelijkheid ontbrak. Drastische maatrege len wanen noodie om de aanvoeren aan te passen aan de binnenlandsrhe vraag. De aardanpe'eampagne deed handel en tuinderij voor bet eerst met de totaal ge wijzigde omstandigheden kennis maken. Het vrije veilingssvsteem werd verlaten en va«te priizen werden gesteld. De totale veilingomzetten in het district onzer Kamer stegen >p 1940 tot f 6.586.781.73. tegen in 1939 f 6.062 «79.92. een niveau, dat na het vaar 1930 niet meer werd bereikt! Alhoewel deze opbrengst zeer bevredigend is. dient men er rekening mede te houden, dat de steun aan de tuinders is vervallen en de produrtiekosten sterk zijn gestegen. De zunrkoolfabrieken waren goed van orders voorzien en behaalden behoorlijke resultaten. BLOEMBOLLEN. Toen Nederland in den oorlog werd be trokken, waren de vooruitzichten hopeloos daar de uitvoer naar Frankrijk Engeland en Amerika gebee' werd uitgeschakeld. De ze landen waren immers de grootst© afno mers Scandinavië nam veel minder af Noorwegen 42 minder Zweden 60 min der. terwijl Denemarken ongeveer hetzelfde als bet vorige iaar betrok. Duitschland stel de gelukkig R.M. 8.060.000.extra voor den invoer van bloembollen beschikbaar. Over het algemeen ziin de tfinancieele resultaten ver ben°d^n het middelmatige gebleven. VISSCHERIJ EN VISCHHANDEL TE DEN HELDER EN OMGEVING. De ruime Zuiderzee- en Waddenharing vangsten van voorheen zijn na de afsluiting van de Zuiderzee langzamerhand geregeld verminderd en dit sejzoen is er heelemaal geen haring meer gevangen. De eveneens ruime ansjovisvangsten van voorheen ziin ook sterk achteruitgegaan doch niet geheel verdwenen. De vooruitzich ten waren niet ongunstig, maar de inge treden oorlogstoestand, juist bij het begin van het seizoen, was oorzaak, dat in de naaste omgeving van Den Helder niet ge- vischt kon worden, zoodat deze teelt geheel verloren ging. Van Wieringen af langs den Afsluitdijk tot beoosten Harlingen kon die visscherij, zij het dan ook bej>erkt. worden uitgeoefend en zii leverde voor sommige visschers bevre digende resultaten op. De gamalenvangst kon gedurende de winter- en voorjaarsmaanden, binnen de zeegaten, het „Marsdiep" enz. met inacht neming der overheidsbepalingcn doorgaan. De vangst op consumptie-garnalen was niet groot. De vraag uit binnen- en buitenland liet veel te wenschen over. Daarentegen was er veel vraag naar garnalen voor de drogerijen. De visscherij op de Noordzee werd ge durende de winter- en voorjaarsmaanden door eenige motorbotters uitgeoefend maar had door de beperkte gelegenheid tot vis schen weinig te beteekenen. De grootere motorkotters, die van elders uit betere ge legenheid hadden om op ,de Noordzee te visschen. boekten gun.^iger resultaten. Na het intreden van den oorlogstoestand heeft hier alles wat de visscherii betreft stop gestaan. Eerst in het najaar kwam er eenige op leving en kon de garnalenvisseherij onder benerkte voorschriften weder beginnen. De prijzen stegen langzaam en liepen zelfs tot ongekende hoogte op. De vangsten waren echter niet groot, daar er te weinig tijd was om zonder groot gevaar te visschen In November begon de sardiin-(sprot-) vangst. Deze was bevredigend. De prijzen van dat artikel waren ongekend hoog. Het seizoen voor deze vischsoort duurt slechts kort Over het algemeen genomen is de vis scherij voor Den Helder dit jaar vooral na het intreden van den oorlogstoestand on gunstig geweest. BOUWBEDRIJF. Het jaar 1940 heeft het bouwbedrijf voor groote moeilijkheden gesteld. Was de toe stand aan het begin van 1940 door den oorlog buiten onze grenzen èn de gevolgen daarvan voor eigen land. al niet zeer gun stig. de gebeurtenissen nadien hebben de moeilijkheden doen stijgen. De strenge vorst gedurende Januari en Februari en in een gedeelte van Maart had het bedrijf, zoo niet geheel, dan toch grootende.els stil gelegd. Het was eerst korten tijd weer op gang of ons land werd in den oorlog be trokken en op datzelfde oogenblik vervie len bijna alle vooruitzichten op werk, ter wijl vele onderhanden zijnde werken wer den stilgelegd. Als gevolg van de beperkte materialen- voorraden zijn van hoogerhand maatregelen genomen. Het is verheugend, dat tot alge meen gevolmachtigde voor den wederop bouw, aan wien deze regeling werd opge dragen. onze oud-stadgenoot Dr. Ir. J. A. Ringcrs is benoemd, onder wiens deskun dige leiding werken van grooten omvang zijn en worden verricht, BINNENSCHEEPVAART. Door de stremming van verkeerswegen en de beperking in het gebruik van motor brandstof heeft het afgeloopen jaar voor de scheepvaart tal van moeilijkheden opgele verd. Desondanks hebben de eigenaren van de binnenvaartuigen, die hun bedrijf konden voortzetten, bevredigende resultaten bereikt daar. vooral door het beperkte asverkeer. de vraag naar scheepsruimte aanmerkelijk grooter was dan voorheen. Zoo steeg het aantal bevrachte binnenvaartuigen in het district van de ten kantore der Kamer ge vestigde Bevrachtingseommissies belangrijk. WIERINGERMEERPOLDER. Ook voor de Wieringermecr is 1940 in moer dan één opzicht een bijzonder jaar geweest. Het uitgifteplan van boerderijen, zooals dit orspronkelijk voor 1940 was opgesteld, omvatte 52 normale bedrijven, 33 kleine ge mengde bedrijfjes, waarvoor mededinging is beperkt tot de arbeiders, die aan hel in cultuur brengen in de Wieringermeer heb ben meegewekt en 45 akkerbouw/tuinbouw- bedrijfjes. waarvoor alleen gegadigden uit de noodlijdende tuinbouwstreken in aan merking komen. Onmiddellijk na de verlammende oorlogs dagen waren de vooruitzichten ten aanzien van de uitvoering van het opgezette plan uiterst somber en zag het er naar uit. dat de uitgifte 1910 geheel zou moeten worden opgeschort. Echter ondanks de moeilijkhe den. die zich voordeden vooral ten aan zien van matcrialenvoorziipning, bestemd voor de stichling van de noodige bedrijfs gebouwen, kon toch vrij spoedig worden be kend gemankt, dat de gewone uitgifte door gang zou vinden. De veranderde omstandig heden ten spijt, bleek de belangstelling niet afgenomen. Niet minder dan 687 gega digden meldden zich voor deze uitgifte aan. Alhoewel grootendeels. konden toch niet alle moeilijkheden, die zirli voordeden, vol ledig ondervangen worden. Daardoor kon 't bouwprogramma van boerderijen en daar mede het hiervoor omscheven uitgifte-plan niet geheel woden uitgevoerd, zoodat p!m. 1500 ha. in eigen exploitatie moest worden gehouden in plaats van pl.m. 700 lia., zooals oorspronkelijk vastgesteld. Gehoopt wordt dit restant in 1941 geheel in particuliere handen te kunnen brengen. In totaal kon den in 1940 58 boerderijen in pacht worden uitgegeven, zoodat de totale uitgifte thans 392 bedrijven beloopt, waaronder 20 kleine gemengde bedrijfjes en 9 akkerhouw/tuin- bouwhedrijfjes, met een oppervlakte van ruim 14000 h.a. Daarnaast is nog ongeveer 1000 ha. als los land verpacht, waarvan pl.m. 520 h. in handen is van ruim 275 tuinders uit de randgemeenten, die door den in de Wieringermeer ter beschikking gestelden grond,in staat zijn tot meer be vredigende bedrijfsresultaten te komen dan voorheen. Het restant U voor akkerbouw of veeteeltbedrijf verpacht aan landbouwers uit het randgebied, voornamelijk 44 ieringen die eveneens met gebrek aan voldoenden cultuurgrond in eigen woongebied te kam pen hebben. Aan de 22 voor blijvende Staats exploitatie bestemde bedrijven, werden er dit jaar nog 15 toegevoegd, zoodat dit plan thans volledig is uitgevoerd, omvattend 3< bedrijven, met een oppervlakte van ruim innn ha. Op de drie dorpen 4Vieringerwerf, Middenmeer en Slootdorp deden de veran derde omstandigheden eveneens haar in vloed gelden, waardoor de ontwikkeling geen gelijken tred hield met die in de vo rige jaren. In ander opzicht was 1940 voor de 41 ïe- ringermeer echter een verheugend jaar. On 21 Augustus werd n.1. het feit herdacht, dat 10 iaar geleden op dienzelfden datum de polder droogviel. Al is door de bijzondere omstandigheden openlijk feestvertoon achter wegc gelaten, toch noodde deze herdenkings dag bij uitstek tot een terugblik op wat in die tien jaren tot stand is gebracht. BANKBEDRIJF. Voor het bankbedrijf bracht de gang der zaken, speciaal de vermindering der goe derenvoorraden, een vermindering van het debiteurenbedrijf en een vermeerdering van dat der crediteuren mede. De reeds lang in gang zijnde prijsstijging van onroerende goederen, alsmede de prijs stijgingen van andere goederen tengevolge van den oorlogstoestand maken het waar schijnlijk, dat de banken minder op hare debiteuren zullen behoeven af te schrijven, dan zij de laatste jaren hebben gedaan. MIDDENSTAND. Oe middenstand heeft een veelbewogen jaar aoliter den rug. In de eerste helft van 1940 bevonden zich vele middenstanders an der de wapenen, waarvan een groot aantal, vooral de kleinere (de menschen met een één maasbod rijf) ernstige financieele na- deelen ondervonden, zoodat verschillende hun met veel zorg opgebouwd bedrijfje za gen verloopen. Het uitbreken van den oorlog had een toeloop op de levensmiddeienzaken tenge volge. Het publiek had uitsluitend belang stelling voor levensmiddelenzaken. De an dere bedrijven hadden derhalve niets te doen. Voor de modezaken was dit funest voor het zomerseizoen, daar de oorlog juist uitbrak toen de verkoop zijn hoogtepunt moest bereiken. Later kregen de zaken op het gebied van textiel, kleeding en schoei sel haar beurt en werden letterlijk leegge- kocht. Door diverse overheidsbepalingen te gen prijsverhooging enz. kwamen vele za ken voor moeilijke problemen te staan. De distributie, waarmede nu wel haast iedereen in meerdere of mindere mate te maken heeft, en de reeds nu optredende goederenschaarschte heeft bij velen de om zet terug doen loopen tot een fractie van normale tijden. De middenstand waardeert het evenwel ten zeerste, dat de bedrijven zooveel mogelijk bij het distributieproces in geschakeld zijn gebleven. De wijziging van de omzetbelasting ver oorzaakte veel werk. Bij het Middenstandsborgstellingsfonds Hollands Noorderkwartier zijn in het afge loopen jaar 80 aanvragen binnengekomen. Deze toename was o.m. het gevolg van het feit, dat verschillende leveranciers er toe overgingen hun crediet te beperken. Een overbruggingssteun, in den vorm van een voorschot van een paar honderd gulden, kon hen over de eerste moeilijkheden heen helpen. In de na-oorlogsche periode werd de werkzaamheid van het fonds belangrijk uit gebreid, daar het werd ingeschakeld bij de hulpverleening aan de door den oorlog ge troffen middenstanders door middel van de z.g. molestcrcdietgeving en als ver- trouwensinstantie bij de uitvoering der ontslagverordening. Tenslotte moge ik hier nog memoreeren, dat de pogingen om tot concentratie van de 3 groote middenstandsbonden te gera- MERKWAARDIG RAPPORT VAN EEN FRIESCHE COMMISSIE. Akkerbouw zal hooidzaak rijn. In 1950 tienduizend, op den duur vijftigduizend inwoners. Liefst nog geen provinciale indeelingl De commissie, die op 24 Mei 1940 door Ge deputeerde Staten van Friesland Is geïnstal leerd. welke commisie tot taak had te advi- seeren over aangelegenheden. Friesland en den Noordoostpolder betreffende en uit dien hoofde deskundigen op verschillend gebied in zich vereenigde. heeft een rapjjort uitge bracht. Voorop gesteld werd. dat de kolonisatie van dit gebied in wording niet slechts een technisch probleem is. doch tevens culturee- le en maatschappelijke vragen raakt De commissie nam kennis van een nota. opgesteld door de heeren Blink. Ti. de Jong en de Vries, waarin verschillende wenschen ten aanzien van de bevordering van Friesche agrarische belangen in den Noord oost pol der naar voren werden «e bracht. Enkele punten mogen hier genoemd worden: De commissie bevordere: het in het leven roepen van een geregelde en uitgebreide voorlichting over alles, wat op den Noord oost nol der betrekking heeft met gebruik making van alle bestaande mogelijkheden. Het houden van speciale cursussen, aan vangende in den winter 1940'41. voor dege nen, die over vestiging in den polder den ken. Deze punten van het werknrogramma had den de volle instemming der commissie, evenals het voorstel, om zich daarbij de hulp te verschaffen van iemand met een zekere landbouwkundige scholing en In zicht in de vraagstukken, die zich bij ves tiging in een niéuw gebied voordoen. In de volgende punten is zeer in het kort' het oordeel van de commissie over de te ver wachten betrekkingen tusschen Friesland en den Noordoostpolder samengevat: Over enkele jaren z.al een nieuw gebied ontstaan ten deele grenzend aan Friesland, waar hoofdzakelijk landbouw zal worden bedreven. De verwachting is uitgesproken, dat de Noordoostnolder op den duur een inwonertal van ongeveer 50.000 zal verwerven. Gezien de ontwikkeling in de Wieringermeer kan worden aangenomen, dat hij een ©enigszins normaal verloop van de werkzaamheden in den nieuwen polder, het aantal inwoners in 1950 omstreeks 10.000 zal bedragen, hetgeen gedurende een tijdperk van tien jaren ge middeld een vestiging van 1000 personen eer jaar heteekent. Tn Friesland heerschte steeds groote „landhonger". Dit heeft tengevolge, dat de ondernemende bevolking het grootste ver- trekoverschot ner 1000 heeft van ons land. Meer dan 2000 Friezen vertrekken ieder jaar voorgoed naar elders. VERGELIJKING MET WIERINGERMEER. Na Noordholland volgt Friesland in de rij van de provincies, die inwoners naar de Wieringermeer zagen vertrekken. Gezien de belangstelling voor cursussen, die in Fries land worden gehouden voor jonge hoeren, met het oog op de werkzaamheden in den Noordoostpolder, is het te voorzien, dat het aantal gegadigden voor het pachten van een boerderij in den Nooroostpolder en het aantal landarbeiders, dat daar werk hoopt te vinden, in Friesland zeer groot zal zijn. Het is te verwachten, dat de veeteelt in den polder in sterke mate onder invloed zal komen te staan van hetgeen in Fries land is bereikt op technisch en organisato risch gebied. Gezien de ligging en de grondgesteldheid van den nieuwen polder en de kundigheid en belangstelling van den Frieschen boer en ziin oranisatiès. zal de akkerbouw in Friesland in meerdere mate dan die in an dere gewesten betrokken worden in het toekomstige landbouwgebied van den Noordoost noirier. De industrie, de handel en de verzorgen de bedrijven 6taan in Friesland nagenoeg geheel in dienst van den landbouw, daar in den polder weinig industrie kan worden verwacht, z.al op verschillend gebied Fries land een taak te vervuilen krijgen, even zeer is dit het geval met den handel. De land- en waterwegen krijgen ©en be langrijke functie te verrichten. Het droogkomen der gronden en het bewerken en bewonen daarvan zijn slechts de grondslagen voor een ge ordende cultureel© ontwikkeling en vormen niet het uiteindelijke doel. De taak om voorwaarden te schep pen voor een goede gemeenschap dient ruim gezien te worden. Daar d© Nederlandsche plattelandsbevol king allerminst een cultureele een heid is. bestede men groote aan dacht aan het bevolken van den polder, waarbij veel, wat waarde vol is. behouden kan blijven. De omstandigheid, dat de polder aan Friesland komt te grenzen, en zeer vele Friesche inwqners zal krijgen, geeft de ge legenheid tot het stichten van een hechte gemeenschap, door te bevorderen, dat de Friezen zooveel mogelijk in het Noordelijk gedeelte van den polder komen te wonen. Het is gewenscht. het landschap in over eenstemming te brengen, met den aard der bevolking. Zoowel de rapporten van de commissie- Vissering als die van den Zuiderzeeraad, spreken zich uit voor een krachtig centraal bestuur, dat ook de provinciale taak kan waarnemen. Een provinciale indeeling moet in overeenstemming zijn met de wenschen van de bevolking en onk zooveel mogelijk met de economische oriëntatie. Het is vrij wel onmogelijk een ongewenschte indeeling weer ongedaan te maken, mede waarom het doelmatiger is met de administratieve indeeling geen haast te betrachten. Indiep ons voorstel betreffende de admi nistratieve indep'ing in de praktijk onuit voerbaar zou blijken te zijn en de Noord oost nolder reeds nu bij de bestaande pro vinciën zou moeten worden ingedeeld, aldus besluit het rapport, Is er alle reden voor een aansluiting bij Friesland te bepleiten en te bevorderen. Veehouders moesten anderhalve dag wachten.* Vorige week vond te Broek in 4Vaterland een hooivordering plaats ten behoeve van de geëvacueerde gebieden. Nu is het op ïlc» zelf al geen prettige zaak om van het hooi, dat men zoo hard noodig heeft voor zijn eigen beesten, nog een deel af te moeten staan, maar wanneer dan tevens blijkt dat de organisatie op geen stukken na klopt, dan vallen er harde woorden. En die zijn er dan ook gevallen en niet zoo zuinig ook. al dus de Prov. N.H. Crt. In de eerste plaats bleek reeds dat veel te veel boeren aangeschreven waren om naar Broek te komen. De twee persen, die een capaciteit van circa 60 ton per dag had den, moesten maar liefst 90 ton verwerken. Bovendien waren alle boeren aangeschrev en om op den eersten dag met hun hooi te ver schijnen, terwijl er drie dagen beschikbaar waren En tot overmaat van ramp koos men als standplaats voor de persen de ongeluk kigste plek, die men kiezen kon, nl. het Kerkplein. En dat tegen de aanwijzingen van de jjolitie in. Het gevolg was, dat op den eersten dag het Havenrak vol met z\v aar beladen voertuigen stond, hetgeen een groo te opstopping teweeg bracht. Zoo zagen we den arts met zijn auto een uur wroeten om twee honderd meter af te leggen. Het ge perste hooi, dat met vrachtauto's het dorp weer uit moest, kon er ook niet langs. Geen nood, druk de heggen maar op zij en rij de takken van de boompjes langs het Haven- rak, de trots van het dorp. er maar af... 4Ve gewagen nu maar niet eens van de taxatie van het hooi. Wat de eene taxateur goedkeurde, keurde de ander af. Er is ons een geval bekend, van een partij hooi, die voor B kwaliteit- getaxeerd werd. maar als C kwaliteit werd uitbetaald. Vrijdag zat de zaak dan ook zoo grondig in de knoop, dat de gewapende macht moest ingrijpen. Daarna ging de aan- en afvoer beter, maar in orde was het lang niet. Stonden er niet boeren langer dan an- derhalven dag te wachten? Neen, we wenschen den organisatoren een volgenden keer beter inzicht, dan zal dit niet weer voorkomen. En mogen we dan de tip van de politie hier nog eens aandik ken: Heeren, perst het hooi op de plaats, die zii aanraden; er zijn tenslotte verkeers- deskundigen. BEJAARD ECHTPAAR BIJ DUN HAARD DOOD GEVONDEN. In de Begoniastraat te Almelo heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, waarbij twee oude menschen zijn omgekomen. Buren kwamen gisterochtend tot ontdek king dat, tegen de gewoonte in. geen teeken van leven te bespeuren was in de woning van den heer en mevrouw Frank. Toen ook leveranciers na herhaaldelijk kloppen en bellen geen antwoord wregen, werd de poli tie gewaarschuwd. Zij verschafte zich toe gang tot de woning, welke alleen door het echtpaar bewoond werd. Man en vrouw za ten bij den haard, alsof zij sliepen. Men nam een sterke kolendamp waar. Een genees heer kon slechts den dood bij beiden con- stateeren. De man was 71, zijn vrouw 72 jaar oud. ken, in het afgelopen jaar met succes wer den bekroond. WERKZAAMHEDEN KAMER EN SECRETARIAAT. In het afgeloopen jaar werden 7 aanvra gen tot het verkrijgen van vergunningen tot het houden van opi-uimingen en uitverkoo- pen door de desbetreffende commissie be handeld, welke alle werden toegestaan. Het aantal bij de Kamer ingediende aan vragen tot het verkrijgen van een vergun ning op grond van de Vestigingswet- Klein bedrijf onderging een verdere stijging en bedroeg thans 63, waarvan er 5 werden af gewezen, terwijl 8 aanvragen aan het einde des jaars nog niet waren afgehandeld. Het aantal omtrent deze wet verstrekte inlich tingen was ook dit jaar zeer groot. Het aantal afgegeven certificaten van oorsprong en legalisaties liep terug. Het aantal in 1939 afgegeven invoerver gunningen bedroeg 1365 tegen 500 in het afgeloopen jaar. Het aantal opgaven voor het Handelsre gister bedroeg 2576, tegen 2029 in 1939. Op 1 Januari 1941 stonden 7146 werkelijk be staande zaken en bedrijven in het Handels register ingeschreven. Aan de Arrondiasements-Rechtbank te Alkmaar werd in 8 gevallen advies uitge bracht terzake van ingekomen verzoeken tot beëediging als makelaar. Ik ben hiermede gekomen, aldus voor- Z-tifr ?-an ',e' e'n^e van mijn beknopt over zicht. Er rust op mij nog de taak U allen en de leden, die hier niet aanwezig kun nen zijn, dank te zeggen voor het zeer vele en extra moeilijke werk, dat gij, naast de vele beslommeringen, die Uw eigen bedrijf 'ham, medebrengt, voor de Kamer en het bedrijfsleven hebt willen verrichten. In mijn dank betrek ik tevens den secre taris, den adj.-secretaris en het verdere joei> sonee! der Kamer. In het verslag van een onzer groote bankinstellingen las ik de navolgende zin snede: „Wel zal in Nederland veel veranderd moeten worden, nu de geheele wereld aan het veranderen is, doch wanneer temjio en wijze van samenwerking goed worden ge kozen. kan men er zeker van zijn. dat ook ons land zijn voile bijdrage zal leveren aan de eischen, welke door het veranderde &sj>ect van de wereld worden gesteld." Mijne heeren. laat ik met deze aahaling hesluiten en de hoop uitspreken, dat ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Nonrderderkwartier. die tij dens haar bijna 100-jarig bestaan reeds zoo vele veranderingen van historisch gegroeide toestanden heeft doorleeft, ook thans haar medewerking in ruime mate zal kunnen eni mogen blijven verleenen om voor het be drijfsleven den weg naar die toekomst zoo veel mogelijk te doen effenen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6