N1PPER EN PELLE Het granaatappelsap JAS met De kaasdistributie Spoorwegongeluk bij ZWOLLE De noodtoestand in den paardenhandel viil Radioprogramma MS o FEUILLETON 9 47. De geleerden rtk» het niet eens. 1. Ja, we 2jjn beslist in 't bos verdwaald en zonder zon is 't niet zoo eenvoudig zich te orienteren. Hoe is dat ook, men zegt toch, dat het mos op die kant van de bomen groeit, di» naar het Noorden gekeerd is. En daar de stad naar het zuiden ligt, weten we dus, welke richting we uit moeten." 3. „Jjj denkt altijd gelijk te hebben, Nipper, ik ben er echter zeker van, dat we juist de tegenovergestelde kant uit moeten." „Praatjes." 48. Een middeltje voor ver dwaalden. 1. „Daar zo'den je de haren van te ber^a rijzen, dat wjj beiden, als oude Afrika- reizigers, in zo'n bosje ver dwalen moeten." 2. „We moeten hem in 't vizier houden, anders lopen we maar in een kringetje rond." 3. „Nu zullen we de weg wel vinden." DADER, EEN 16-JARIG SMIDSKNECHTJE, GEARRESTEERD. Geschrokken van zoo'n groote buit Zooals reeds is gemeld, is onlags in Den Haag uit een vrachtauto, welke onbeheerd stond, ten nadeele van een kolenhandelaar een leeren jas gestolen, inhoudende een portefeuille met f 1600.De kolenhande laar deed onmiddellijk aangifte bij de po litie en hier vroeg men hem waar de auto al zoo onbeheerd had gestaan. Dit was o.a. ook in de Fahrenheitstraat het geval ge weest en daar in genoemde straat nogal eens veel opgeschoten jongens hun tijd zoet brengen, die reeds eerder met de po litie in aanraking zijn geweest, concludeer de de politie, dat het niet onmogelijk was, dat hier de jas was gestolen. Het trok dan ook al spoedig de aandacht van de recherche, dat een 16-jarige smidsleerling, die ook veel in deze straat verkeerde, royaal met geld omsprong. Men ging de gangen van dit jongmensch eens na en toen bleek, dat hij ook eenige da gen naar Rotterdam was geweest, waar hij flinke verteringen had ge maakt. Vandaar, dat de politie eens met hem wilde praten en ze bezocht hem daarom in zijn woning. x Bij dit bezoek vond men eenige duizenden sigaretten en dit bevreemdde temeer, gezien den jeugdigen leeftijd van de smidsleer- lng. Óp de vraag, hoe hij aan deze sigaret ten kwam, antwoordde hij, dat hij deze par tij van een 24-jarigen benedenbuurman die vertegenwoordiger was, had gekocht. De politiemannen gingen eens een trapje lager kijken en inderdaad vond men hier even eens een hoeveelheid sigaretten van het zelfde merk. Maar men vond nog meer, n.l. een splinternieuw heerenrijwiel, dat veel ge lijkenis vertoonde met een rijwiel, dat eeni ge dagen tevoren op de Laan van Meerder- voort was qestolen. Het onderzoek in deze woning werd nu nauwkeurig voortgezet en hierbij kwamen nog twee pakies bankbiljet ten van resp. f 1000r en f 400.voor den dag. Een en ander was aanleiding om beiden naar het hoofdbureau van politie te bren gen, waar de 16-jarige smidsleerling reeds spoedig de volgende bekentenis aflegde. Op den avond van 8 Februari was hij in gezelschap van twee vrienden, resp. 14 en 16 jaar oud, naar de Fahrenheitstraat ge gaan, waar hun oog was gevallen op de vrachtauto van den kolenhandelaar. De smidsleerling bedacht zich niet lang, pakte de leeren jas en even later ging het drietal per tram stadwaarts. In den tram trok hij de jas aan en tastte eens in de zakken, wat er al zoo in zat. Hij voelde de porte feuille, doch wachtte met de ver dere inspectie, totdat zij op het Buitenhof den tram hadden verla ten en hier bleek, dat er „nogal" wat bankpapier in zat. De twee vrienden kregen ieder zes gulden om ze het zwijgen op te leggen en vervolgens werd het er eens goed van genomen. Thuis gekomen voelde het smidsmaatje zich toch niet erg op zijn gemak in het bezit daoJi etfot ÏÏL. <&dl 32. Niemand maakte tegenwerpingen, behalve Sir John, die mopperde, dat hij niet begreep waar al die drukte voor noodig was. Diana, die alles had aangehoord als in een droom haar gedachten nog bij die korte, pijnlijke ontmoeting met Weston, ontwaakte bij haar moeder's woorden. Ze was blij met dit uitstel het gaf haar weer een beetje moed. Iedereen ging nu aan tafel en, mede door het feit dat Sir John's woede wat bedaarde, had de maaltijd een vrooljjk verloop en ieder een at met smaak, behalve Diana, die de meeste schotels onaangeroerd voorbij liet gaan. Toen ze van tafel opstonden, legde Marjo- rie direct beslag op haar. Jij komt met mij mee, kuiken, zei ze hartelijk. Of Fortescue het goed vindt of niet ik ga jou eens lekker onder den wol stoppen met een warme kruik. Je ziet er meer dan miserabel uit. Tegen haar verwachting in was Fortescue het met haar eens. Je hebt volkomen ge lijk, Marjorie, zei hij. Het is alles bij elkaar een beetje te veel voor haaf geweest. Jullie vrouwen willen allemaal met moeite veroverd worden, maar in het eind laten jullie je toch maar al te graag vangen, is het niet zoo. Diana Ga naar je kamer en rust uit van de emoties, mijn kind! Hij aaide met zjjn wijs vinger over haar gezicht. Je bent aan trekkelijker als je weer frisch bent en wat meer kleur op je wangen hebt. Hatelijk creatuur! mompelde Marjorie binnensmonds. Maar tegen Diana zei ze niets ze stopte haar vlug in bed, zorgde voor de beloofde kruik en trok de gordijnen dicht. Daarna ging ze heen. Beneden in de zitkamer vond ze Blanche alleen, die op de sofa uitgestrekt in een tijd schrift bladerde. Moeder is naar boven gegaan om een van zooveel geld. Hij betrok zijn beneden buurman dan ook in de affaire en deze kreeg f 1400.in bewaring, waarvan 1 400 voor hemzelf was. In de toekomst zou het tweetal, als de zaak een beetje in het ver geetboek was geraakt, een handeltje begin nen met het gestolen geld, aldus was afge sproken. Meerdere arrestaties. De twee jeugdige kameraden werden nu eveneens aangehouden, terwijl voorts nog bleek, dat de smidsleerling ook nog eenige honderden guldens aan zijn 20-jarigen broer in bewaring had gegeven. Deze had evenwel op zijn beurt, toen hij bemerkte, dat zijn broer gearresteerd werd, dit geld naar een 24-jarigen vriend in Rijswijk ge bracht. Ook dit tweetal werd aangehouden. Het grootste gedeelte van het ge stolen geld is dus achterhaald, hoe wel de 16-jarige hoofddader ver schillende verteringen had ge maakt en ook nog een contrabas van f 120.voor zichzelf had gekocht. De twee vriendjes van 14 en 16 jaar, be nevens de 24-jarige vriend uit Rijswijk zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De smidsleerling en zijn broer, alsmede de 24-jarige vertegenwoordiger zijn voor den officier van Justitie geleid. Voor den kolenhandelaar is het een mee vallertje en een goede les om voortaan voorzichtiger met geld te zijn! MACHINIST ERNSTIG GEWOND, VEEL MATERIEELE SCHADE. Gisternacht omstreeks kwart over een is op het spoorwegemplacement te Zwolle een rangeerdeel door een verkeerden wissel stand op een naar Amersfoort vertrekken- den goederentrein gereden Van den goede rentrein ontspoorden drie met stukgoed ge laden wagens, waarvan er twee over elkaar schoven. Van het rangeerdeel ontspoorden vijf wagens. Een wagen kantelde, de overige wagens werden, evenals de ontspoorde van den goederentrein ernstig beschadigd. Aan stonds is men met het opruimingswerk be gonnen. De leerling-machinist van den goe derentrein, de heer Knoop uit Leeuwarden, die tijdens de botsing van de locomotief was gesprongen, werd ernstig aan het hoofd gewond en moest naar het Sophiaziekenhuis worden overgebracht. beetje te rusten, legde ze uit. Deze morgen heeft haar erg aangepakt eerst dat onge val met Miggs en daarna de schok van Diana's verloving. Marjorie nam een sigaret en ging tegen over Blanche zitten, haar zuster onderzoekend aankijkend. Beseft Diana eigenlijk wel goed wat ze begint? vroeg ze. Maar Marjorie. hoe kun je zooiets zeg gen! Ik vind dit een buitengewoon verstan dig besluit, dat Diana genomen heeft. Het kwam misschien wat onverwacht snel, maar het kind is nu eenmaal erg impulsief, dus daar is niets vreemds aan. En ik verzeker je, myn lieve, dat Fortescue een bijzonder charmant mensch is? Marjorie blies een dikke rookwolk uit. waarna ze smalend zei: Ik heb vernomen dat de duivel in eigen persoon charmant kan zijn, als hem dat zoo in zijn kraam te pas komt. Maar Diana is niet onder den indruk van die charme, dat kan ik je wel vertellen En als je het mij vraagt, is ze niet meer op hem gesteld dan ik. Zooiets kun je nooit zeggen bij jonge meisjes, zei Blanche vaag. Waarom jullie er zoo je zinnen op hebt gezet dat het kind met dien Chineeschen duivel zal trouwen, is mij een raadsel! zei Marjorie korzelig. Mijn lieve, protesteerde Blanche, For tescue is geen Chinees! Hij is een zeer respec tabel Engelschman, die later een titel en flink wat geld zal erven. Ik begrijp niet wat je toch tegen hem. hebt. Moeder heeft er den laatsten tijd erg naar verlangd dat Diana zou trouwenhet kind was eenvoudig niet meer te regeeren. Eenmaal getrouwd zal ze wel kalmer en, naar ik geloof, gelukkiger worden. Diana is op het oogenblik kalmer dan Ik Geen vier, doch twee bonnen oe- lijk qeldifl. Teneinde de bevoorrading van de winke liers een regelmatiger verloop te doen heb ben is besloten met ingang van Maandag 24 Februari a.s. een wijziging in de bonaanwij zingen voor kaas te brengen. Met ingang van dien datum zullen niet zooals tot nu toe gebruikelijk was,— vier bonnen, maar twee bonnen worden aangewezen, welke recht geven op het koopen van kaas. Deze bonnen zullen geldig zijn van Maanag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. De bonnen, die op 9 Maart pog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog veertien dagen geldig, dus tot en met Zondag 23 Maart a.s. Met ingang van Maandag 10 Maart zullen dan wederom twee bonnen voor kaas worden aangewe zen, welke veertien dagen gebruikt mogen worden. Hierdoor zal eenerzijds worden bereikt dat gedurende de eerste twee weken de winke liers ten volle aan alle aanvragen van hun klanten kunnen voldoen en anderzijds, dat de mogelijkheid om vier kaasbonnen tege lijk te besteden voor het aanschaffen van een stuk kaas of een geheel kaasje na 10 Maart a.s. weer geopend is. De Algem. Bond van Paardenhandelaren in Nederland, waarvan het bureau geves tigd is Duivendrechtschekade 18, Amster dam-Oost. deelt ons, met verwijzing naar de geplaatste advertentie in ons blad. het vol gende mede: Sinds door de Regeering het houden van paardenmarkten verboden werd is er voor de menschgn, welke in dit bedrijf hun brood moeten verdienen, een *oestand ontstaan die dreigt bedenkelijke vormen aan te nemen. Ofschoon er geen markten worden gehouden, komen deze menschen toch in vrij grooten getale op de dagen (lat anders de markten werden gehouden, bijeen, om hun belangen te bespreken en voor zoover dit mogelijk is te trachten tot zaken te komen. Het is begrijpelijk dat door deze en an dere regeeringsmaatregelen de drang tot or ganisatie meer dan ooit ot uitdrukking komt door in grooten getale toe te treden tot bo- haar ooit gezien heb, verklaarde Majorie. En ik geloof niet, dat dit huwelijk haar ge lukkig zal maken nu, tenminste, ziet ze er verre van gelukkig uit. Maar wat ik niet begrijp is waarom ze zich dan toch met dien vent verloofd heeft. Ze hoeft hem toch zeker niet te nemen als ze hem niet hebben wil? Blanche legde met iets van berusting het tijdschrift neer. Zie je, beste Marjorie, jij weet niet wat zich achter de schermen heeft afgespeeld en daarom kun jij nietoordeelen. Jij dan wel? vroeg Marjorie. Blanche dacht een oogenblik na toen zei ze: Ik kan je wel dit vertellen, dat Diana een tijd lang heel moeilijk is geweest en ik geloof dat ze nu zeif begint in te zien, dat een huwelijk het meest wenschelijke voor haar is. Ze was werkelijk heel onhandelbaar en daarbij een tikje lichtzinnig. Daarom is het dat ik zoo blij ben, dat Diana nu ge- engageerd is. Wat bedoel je met „lichtzinnnig" vroeg Marjorie. Slaat dat op de kennismaking met dien bewusten Mr. Weston? Niet heelemaal, antwoordde Blanche. hoewel ik zooiets zeer laakbaar vind. Als dat alles is... begon Marjorie ver ontwaardigd. Mijn lieve kind, dat is niet alles, viel Blanche haar in de rede. Maar als je wilt dat ik je er meer over vertel, moet je me eerst beloven dat je er met niemand over zult spreken. Ik heb die arme moeder er niet eens over ingelicht ze zou zich veel te veel van streek maken. Wat zal er nu komen! riep Marjorie uit. Eerst je belofte, zei Blanche plechtig. Alleen Jim en ik weten er van oh, en Enid natuurlijk. Enid? Wie is dat? vroeg Marjorie. M(jn kamermeisje, legde Blanche vrien- vengenoemden bond. Reeds traden 600 be- drijfsgenooten toe en zullen spoedig in alle provinciën afdeelingen worden opgericht. De bond heeft zich dan ook terzake tot de bevoegde instanties in Den Haag gewend om te trachten verlichting te krijgen van dit verbod en wel in dier voege, dat de dieren welke niet voor vordering in aanmerking komen, weer ter markt zullen kunnen wor den aangevoerd. ETIKETTEN OP POSTSTUKKEN. In verband met de moeilijkheden, die bij de behandeling in den postdienst worden ondervonden, is bepaald, dat voortaan etiketten en sluitzegels betreffende weldadigheid, reclame, propaganda en der gelijke niet op de adreszijde van te ver zenden stukken mogen voorkomen. Zij zijn dus slechts aan de achterzijde der stukken toegelaten. Uitdrukkelijk wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat op stukken, den openba ren dienst betreffende (ook b.v. op de portvrij verzonden stukken, voor het centrale giro kantoor) nimmer etiketten of sluitzegels mo gen voorkomen, dus ook niet aan de achter zijde. VRIJDAG 21 FEBRUARI 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programma, NCRV. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Zang met orgelbegeleiding (opn). 8.2C Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Spaarne-sext en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonm'iziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Spaarne-sextet. 11.40 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 NCRV-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Reportage. 2.45 Viool en piano. 3.15 Huisvrouwenpractijk. 3.45 Molto Cantabile. 4.15 Voor de kinderen. 4.45 Marcando-ensemble (5.155.30 Nieuws-, economische en beursberichten ANP). delijk uit. Ze is buitengewoon geschikt en betrouwbaar. Morgen komt ze hier om te helpen, zoolang Miggs rust moet houden met haar enkel. Wel, ga verder met je verhaal. Och, ik geloof niet dat we het zoo zwaar behoeven op te vatten, hoewel, aan den anderen kant vind ik het toch ook weer ver keerd om er al te licht over te denken. Het is gebeurd in November, toen Diana bij mij in Londen logeerde. Moeder had haar naar mjj toegezonden. Ze maakte zich bezorgd over het kind, dat haar heelemaal ontgroeide en er zulke eigenaardige kennissen op na hield, als bijvoorbeeld dezen Weston. Moeder maakt zich altijd ongerust en meestal om niets, merkte Marjorie droogjes op. Maar ga voort! Diana logeerde dus bij jou en wat is er toen gebeurd? Dat is het nu juist, zei Blanche, haar hoofd schuddend. Wat is er toen gebeurd? Dat zou ik ook wel eens willen weten. Blanche, wanneer zul je nu eindelijk met het eigenlijke verhaal voor den dag ko men? vroeg Marjorie uiterlijk kalm, maar in wendig kokend van woede. Ja, ja, wees toch niet zoo ongeduldig! zei Blanche gejaagd. Daar ben ik toch net mee bezig? In ieder geval was het mijn schuld niet! Ik was voor een liefdadig doel in East End. Op het laatste oogenblik werd de zangeres vóór dien avond afgezegd en toen drong Lady Juniper er op aan dat ik in haar plaats zou zingen. Ik was natuurlijk van plan naar huis te gaan, want het was juist den dag van Diana's komst, maar je begrijpt dat ik onmogelijk kon weigeren. Er zou dien avond bij mij thuis ook een kleine bridge drive zijn alleen de Charts en Sir Ridge- mont en Laden Pallas zouden komen en dan nog een gast van de Charts, een on- sV ll w 6.00 Berichten. 6.05 Land- en tuibouwcauserie. 6.25 Gramofoonmuziek. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten EngelscH). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Reportage. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 9.15 Declamatie. 9.35 Orgelconcert (opn.). Hierna: Schrift* lezing. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum H, 301,5 m. AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Ensemble Jack der Kinderen en solist ((11.00—11.20 Declamatie). 12 00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Musette ensemble en soliste. 1.35 Orgelspel. 2.00 „Sociaal-economische evolutie", lezing. 2.20 Amabile-sextet. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroeporkest en soliste (4.004.15 Re portage) 5.00 VPRO:" Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusèmentsor'rest en solist. 6.15 Zang met pianobegeleiding en toelichting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP en sluitiing. bekende, die geïnviteerd was, omdat er een vierde man te kort was. Maar, zooals ik je al zei, het trof ongelukkig, dat ik niet thuis kon komen, vooral omdat Jim ook nog op belde dat hij door zaken verhinderd was. Ik heb toen Diana gevraagd mij te vervangen. Dat was toch heel eenvoudig en heelemaal niet zoo'n erge moeite, zou ik zeggen. Diana is toch geen kind meer! De moeilijkheid was echter dat ze nu met zijn zessen waren in- plaats van met zijn achten, waardoor er maar vier konden bridgen. De Pallasses en de Charts speelden samen, zoodat Diana en den onbekende zich met elkaar moesten amu seeren. Nu, en hoe amuseerden ze zich? vroeg Marjorie grimmig. Dat is het nu juist. Inplaats van rustig thuis te blijven en wat te converseeren, zijn ze uitgegaan. Later vertelde Diana me dat ze waren gaan dansen in het Paleis Magnifique nu vraag ik je. Toen ik thuis kwam, waren de Charts en de Pallesses al weg, maar Diana en haar partner waren nog steeds niet terug. Jim en ik wisten natuurlijk niet waar ze waren en bovendien was er zoo'n zware mist komen opzetten, dat we onmogelijk uit kon den gaan om ze "te zoeken. Pas den volgen den morgen kwam Diana thuis en toen zag het kind er zóó vreemd uit, dat ik er van schrok, Nu, je begrijpt dat ik heelemaal van streek was! Ik had me eerst al zoo vreeselijk ongerust over haar gemaakt, dat ik haast geen oog had kunnen dicht doen! Maar nooit heeft het kind me iets over die geschiedenis verteld en den man heb ik nooit gezien. Mrs Chart zei, dat hij een paar dagen later naar Parijs was vertrokken. Maar je hoeft er werkelijk niets van te denken. Een heeleboel menschen zijn dien nacht door den mist over vallen. Zelf heb ik de grootste moeite gehad om thuis te komen en Jim vertelde me dat hij ook liever tot den volgenden morgen had willen wachten, maar hij was bang dat we ons ongerust zouden maken en daarom had hij het er maar op gewaagd. En Diana heeft je niets verteld? vroeg Marjorie nog eens. Ze begreep wel. dat ik er een beetje boos om was en daardoor was ze natuurlijk niet erg mededeelzaam. Maar ik vind, dat ze na dien dag anders is geworden ten minste, dat verbeeld ik me. zei Blanche na denkend. In ieder geval ben ik erg dank baar dat ze nu gaat trouwen met een man, die op haar zal weten te passen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7