Het goud der zee nog niet voor het opscheppen! Ilaagsche winkels afgestroopt V/ie krijgen levertraan? Het slachten van varkens Dronkenmansqedoe Binnenvaart in Friesland herstelt zich Gezondheid met liters Bak pannekoek met havermout Wicrinqen Nog steeds geldt voor de visschersOp Hoop van Zegen Dure zeep Duitsch weermachtbericht Italiaansch weermacbthericht Alleen zoo noodiq kinderen tot 3 jaar en ondere patiënten ln zeer speciale gevallen. De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid verzocht ons opneming van de volgende mededeeling. liet is gebleken, dat ten aanzien van de levertraanvoorziening nog misverstand be staat De betrekkelijk geringe voorraad heeft 't noodzakelijk gemaakt het gebruik te beper ken tot enkele groepen van de bevolking. oor voorbehoedende doeleinden mag lever traan alleen worden verstrekt aan kinderen van 1 to' 3 jaar (tot den derden verjaar dag du Wat betreft het gebruik ais ge neesmiddel, hier komt slechts een enkele ziekte in aanmerking. Mm kan levertraan verkrijgen op een re cent of bon van den arts. Geneesheeren zijn ge nmkn aan de bestaande voorschriften, en kunn"n niet ingaan op verzoeken lever traan voor te schrijven aan kinderen van 3 jaar en ouder of aan patiënten, die niet voor de verstrekking van levertraan in aan merking mogen komen. Nachtelijke tochten in de win kelwijken. In den zomer van 1940 waren drie jonge mannen van omstreeks dertig jaar, verge zeld van 'n vriendin van een hunner, meer malen 's nachts erop uitgegaan om in de winkelwijken van Den Haag uitstalkasten te plunderen. Meestal waren het losse vitrines, welke do bende mot valsche sleutels wist te oi»e- nen. Twee Amsterdammers waren de hoofd daders, de derde jongeman was een Hage naar, die met het meisje samenwoonde en met tiaar als heiede partij optrad. De buit bestond uit massa's heeren- en da- znesgoederen, manufacturen, sieraden enz. Op zekeren datum werden zij op heeter- daad betrapt en toen was liet afgeloopen inct deze winkelstrooperijen. Het overgroote deel van de gestolen goederen kon weer ter beschikking van de betreffende winkeliers worden gesteld. De Ilaagsche rechtbank veroordeelde de beide Amsterdammers tot twee jaren en den Hagenaar tot een jaar gevangenisstraf, terwijl de juffrouw een voorwaardelijke ver oordeeling van negen maanden kreeg. De Hagenaar, de 28-jarige J. W. kwam In liooger beroep omdat hij de straf te zwaar achtte. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Mr. J. Hollander pleitte clementie, o.a. op grond, dat het vonnis in een te zeer on gunstige verhouding staat tot de voorwaar delijke veroordeeling van het meisje. Hoe wel de feiten ernstig zijn is deze jongeman geen misdadig element. Helaas heeft de jongeman niet den moed gehad zich tijdig los te maken van de beide hoofddaders, die hem hadden gcintimideerd. Pleiter hoopte, dat het hof ertoe zou medewerken, dezen jongeman, die inmiddels zijn leven heeft gebeterd, buiten de gevangenis te houden, eventueel door een gratieverzoek te onder steunen. Het Hof zal 5 Maart uitspraak doen. Bepaalde voorwaarden voor huls. slachtingen. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Vissrherij is een aantal wijzigingen ge bracht in het huisslachtingshesluit 1910 varkens. Het maximum-aantal in te leve ren bonnen is nu vastgesteld op het aantal bonnen dat rerht geeft op het koopen van 200 Ke. vleesch. Genoemd besluit beperkt het aantal te slachten varkens tot een zoo danig als waarvoor door den distributie- dienst tot 1 December 1041 bonnen zullen kunnen worden ingehouden. Van de bepaline dat de slachtingen plaats moeten hebben in tegenwoordigheid van e^n vertegenwoordiger van den pro- vinrialen voed«elcommis«aris kan in be paalde aangewezen gevallen worden afge weken. Aan het voorhanden of in voorraad houden van vleesch. dat afkomstig is van huisslachting zijn nu bepaalde voorwaarden gesteld. De directeur-eenersai van de voed selvoorziening is gemachtigd van een of me»r benalineen van het onderhavige be sluit ontheffing te verleenen. EEN DINé MET GEVOLGEN. Man wat zijn vriend aan het zoeken en kwam op 't politiebu reau terecht. Als 's nachts iemand op straat wordt aan getroffen, die min of meer onzeker loopt, daarbij verwondingen aan beide polsen heeft en zich bovendien in de buurt van een kantoorgebouw ophoudt, waarvan de deur geforceerd is, trekt dit vanzelfsprekend de aandacht. Dit was dan ook het geval met een 30-jarigen man, die in den nacht van Zaterdag op Zondag j.1. in de binnen stad van Den Haag door twee surveillecren- de politieagenten werd aangetroffen. Het vreemdsoortige heerschap werd eens op den schouder getikt en hierop reageerde tiij met het uiten van dronkenmanstaal. Hij werd meegenomen naar een ziekenhuis, waar hij werd verbonden en vervolgens, nadat hij weer eenigsz.ins was ontnuchterd, aan een verhoor onderworpen. Hierbij bleek dat de man aan het verbreken van de kan toordeur totaal onschuldig was. Wel was hij 's avonds met een ouden vriend in de stad gaan dinee- ren en hierbij was veel opwekkende drank genuttigd. Na afloop was het tweetal naar 's mans woning geto gen waar nog een: flesschen met alcoholisch vocht waren ontkurkt. Het was hierbij tot een politiek de bat gekomen en terwijl de gastheer zijn opvattingen uiteen zette, was de vriend er van door gegaan. De ach tergeblevene was echter door het veelvuldig gebruik van den sterken drank dermate beneveld geworden, dat hem dit vertrek niet eens was opgevallen. Toen hij zijn standpunt breedvoerig had bepleit en commentaar uitbleef, was hij zijn vriend gaan zoeken. De speurtocht bleef evenwel niet beperkt tot het huis zelf neen. hij klom op het dak. ging over muren en schuttingen, maar de vriend werd niet gevonden... eindelijk was hij op straat be iand, doch niet zonder zijn beide polsen da nig te hebben bezeerd a;<n glasscherven, welke hij was tegengekomen op den rand van een schutting. Inde haven van Vollenhove liggen de schuiten der visschers nog werkeloos in het gebroken ijs. Het zal nog wel eenige dagen dnren, voordat weder uitgevaren kan worden (Foto Pax-Holland) DE WIERINGER VISSCHERU IN 1940. In meerdere opzichten bestond in het af- eeloopen jaar voor de visscherii in het alge' meen. en inzonderheid voor het verloop daarvan in deze gemeente groote belang stelling. Als voornaamste factoren daar voor zijn wel aan te wijzen de stopzetting van het vissoherijbedrijf in de Noordzee, waardoor de binnen- en Waddenzeevissche- rii moet trachten in de buitenlandsche be hoefte te voorzien, de stopzetting van de overreesrhe export en niet in het minst de enorme prijsstijging hiermede ten nauwste verband houdende. Zoo gezien kregen de uitkomsten van deze tak van bedriif in deze gemeente, speciaa1 voor het vissrheriirentrum Den Oever, meer dan gewone beteekenis. We mogen niet blind zijn voor het feit dat de visscherii te Wieringer reeds eenige jaren een kwijnend bestaan leed. Zoo zelfs, dat zich svmn'oiion van een langzaam maar zeker verval gingen voordoen. De vangsten werden steeds minder en waren bij lange na niet voldoende om de hooge kostpn te dekken, wel ke waren gemaakt voor de aanpas sing der bedrijven aan de enorme vlucht welke de visscherii na de - '-'iting bad genomen. Ondanks de herbaalde waarsrhuwineen dat de opleving van voorhiieaanden aard zou zijn is voor de aanpas sing der vissebpriihedrijven zooveel kapitaal ingebracht, dat men zich, bii de terugslag, die ook niet is uit gebleven. met bezorgdheid afvroeg wat het worden moest. Alle reeds toegebrachte klappen zullen, ook door de thans gewijzigde omstan digheden. niet in eens hersteld kun nen worden. Er is te veel goed te maken. We! zien we bij de visschers teekenen. dat zij mei erooter animo dan tevoren hun bedriif ter hand gaan nemen. Niet in de laatste plaats mag dit worden toegeschreven aan het feit. dat in de vanesten van 19i0 eenige verbetering vipl te bespeuren. Hoofd factor is echter wel de eroo<e prijssfiieine die ook bii matige-vangsten een loonend bedrijf garandeprde. DE PRIJSSTIJGING. Wat betreft die prijsstijging, welke eerst in den nazrgner zoo bp'eekenend werd. mogen we aan de fabe'arhtige geruchten rie hieromtrent de ronde doen bij deze we' even paal en perk stellen. Het is nog niet zoo. waarde le zers. dat het goud op onze Wadden maar voor het opscheppen ligt. Onze stoere vissrhers moeten nog steeds met inzet van alle krachten hun moeiliik en gevaarvol bedriif uitoefenen om te trachten het da- geliikseh brood te verdienen. Mo gelijk kan door de liptere prils het stereotiepe adjectief ..karig", waar mede de verdiensten doorgaans wor den aangeduid, thans worden weg. geriiferd. en kunnen wat ruimpre verdiensten worden verkregen. Hier- op kunnen dezp mensehen. gezien hun kommervol bestaan, zeker rechten doen gelden en niemand zal. hen dat misgunnen. Een betere prijs vergoedt zeer veel, maar niet alles. MEER VOEDINGSWAARDE EN MINDER BLOEM NOODIG. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt mede: Onze broodbonnen zijn niet toereikend en pannekoek kunnen wij tegenwoordig niet meer bakken, zucht menige huisvrouw op de voorlichtingscursussen, wanneer het hrood- en koffierantsoen besproken wordt. Kunnen wij nu heelemaal geen pannekoek meer bakken? Wij probeeren het beslag dikker te maken, geen resultaat Het be slag op een harder of zachter vuur. met meer of minder vet Het ging wel, maar geeft toch geen echte pannekoek. het zijn riistkoeken. Nu gaan wij de rij langs van de andere grutterswa ren. Havermout Wij nemen 1(3 havermout en 2/3 bloem en krijgen hiervan pannekoeken, welke gemakkelijk gebakken kunnen wor den en heerlijk van smaak zijn. Panne koek, welke een erootere voedingswaarde bezit dan de vroegere, die uitsluitend van bloem gebakken werd! Het groote verschil is te vinden in de zouten en vitamines, de voor ons zoo be langrijke voedingsstoffen. Smaakt boerenkoolstamppot of raarwte- lens'imnpot niet heerlijk met havermout er door? Probeert u daarom ook eens pannekoek met 1/3 havermout er door! (De voedings raad vertelt er niet bij hoe wij aan vet of olie moeten komen om een stapeltje pan nekoeken te kunnen bakken, maar mis schien weet de vindingrijke huisvrouw hier wel raad oo. Red.) In en om Lemmèr alle vaarwa ters -weer ijsvrij. Zelden is het ijs in en om Lemmer spoe diger verdwenen dan na dezen winter. Van af de hoek van den Meerdijk is de zee ge heel ijsvrij, evenals de binnen- en buiten haven. De sluizen, die de vorige week reeds ijsvrij zijn gemaakt, functioneeren weer normaal en laten al weer vele schepen, die zoowel binnen als buiten gelegen hebben, door om zich zoover mogelijk naar hun be stemming te begeven. Tot het Tjeukemeer is de gehcele rivier ijsvrij, evenzoo tot het Slotermeer. Nu gis teren de stoombooten der Gron. Lemmer stoomboot Mij. zich een weg door het ijs gebaand hebben tot Srieek en heden van daar doorgaan tot Leeuwarden, zal de bin nenvaart LemmerSneekLeeuwarden Groningen wel spoedig weer hersteld zijn. Alles wijst er op. dat de scheepvaart, die in het 2e halfjaar Van 1940 buitengewoon druk was voor Lemmer, in de naaste toe komst wel niet minder druk zal worden. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 66-jarige J. van R. te Utrecht, die gis teren met zijn fiets aan de hand liep. werd door een hem achterop rijdende vrachtauto aangereden. Met een gebroken been en in wendige kneuzingen werd het slachtoffer naar het academisch Ziekenhuis overge bracht. In den loop van den nacht is hij overleden. De prijsstijging, welke een speculatieve grondslag heeft, veroorzaakt doordat de binnenlanósche aanvoer steeds beneden de vraag zal blijven, zal echter wel niet onge limiteerd hliiven. Reeds vernamen wii. dat het in de bedoe ling van de Vissrherijeentrale ligt om iri deze. regelend op te treden ep in de eerste nlants voor znetwatervisch maximumnriizen vast te stellen. Wii gelooven erhter dat zii ook voor zoutwaterviseh niet zal kunnen uitblijven. Natuurlijk zullen die nriizen ver uitgaan boven die welke de laatste jaren als nor maal golden, maar toch ook weer niei zoo. dat den vlssrher hit wijze van spreken het geld in de schoot wordt geworpen. Als door deze nrtisrpgeling een goed loonende he- driisuifnefening mogelijk wordt gemaakt, mag Weringen en de vissrherman zirh ge lukkig priizen. Het publiek wordt bovendien voor excessen gespaard. Hoofdzaak is en blijft echter de viseta! Wat dat betreft, zien we een gematigd ontimisme zirh haan breken Onmiskenbaar viel in de vangsten van het afgeloopen iaar eon opleving te bespeuren. Zii kan toe vallig zijn, want de vangsten liepen de laatste jaren steeds terug. De opleving be trof ook uitsluitend de Waddenzee. MEER STABIEL! De visrhstand in het ITsselmeer moet •neer stabiel worden gearht. Afgewacht Hinnt te worden nf een al te intensieve uit oefening van het bedriif in deze wateren, zich op den duur niet gaat wreken. Geheel verkeerd moet het daarom worden geacht dat. zooals dit iaar is voorgekomen, groote Noordzee- visschersvaartnigen uit IJmuiden die buiten emp'ooi waren geraakt, gedurende enkele dagen per week tot de kuilvischerii op paling, oo het T.Tsselmepr wprden toegelaten. Niet alleen ish et bedriif voor de ze schepen amoer loonend. er wordt veel jfgii goed uit zee wegeehaald. De ex)9patiekosten voor deze schepen zijn hoog en er wordt uit sluitend kleingoed gevangen waar voor de besomming betrekkelijk laag is. Over de toekomst van de Dalingvissche- rij in het IJsselmeer valt nog wel iets te Twee Amsterdammers aange houden. De Amsterdamsche recherche heeft in een cafétje in den omtrek van het Centraal Sta tion een tweetal Amsterdammers aangehou den, die in het bezit waren van een 300 a 400 doozen toilet- en scheerzeep, zoowel van oude als van nieuwe samenstelling, welke zij zonder bon aan den man trachtten te brengen tegen een gemiddelden prijs van f 3.50 por dozijn. De zeep is in beslag genomen. TREK IN EEN ROOKERTJE! Bij de Amsterdamsche politie is aangifte gedaan van diefstal van een transportfiets, staande in de Rombout Hoogerbeetsstraat, waarop doozen sigaren en sigaretten, ter waarde van f 90, lagen. SUCCESVOLLE AANVALLEN IN DUIKVLUCHT. Voltreffers op hangars Rotterdammertjes naar Groningen. Een veertigtal kinderen, dat het 't meest noodig heeft, gaat Vrijdagmorgen uit Rot terdam naar het rustige Groninger land om een paar maanden gezondheid met liters te happen. Al deze kinderen gaan naar Appin- geriam, waar zij door liefderijke pleegouders eenigen tijd in huis worden opgenomen. Onder deze kinderen zijn ditmaal, bij hooge uitzondering, eenige zeer Meine peuters. Eén is erbij van nauwelijks twee .jaar oud, en twee kinderen zijn amper drie iaar. In den regel varieert de leeftijd echter van ongeveer vijf iaren tot en met dertien jaar. Verleden jaar heeft de alleszins actieve Groninger gemeenschap reeds 1500 kinderen hier, een goeden tijd kunnen geven. Half Maart hoopt de gemeenschap een zeer groot aantal kinderen naar Groningen toe te kunnen laten komen. zeggen. We zien de vangsten steeds minder worden hetgeen het vermoeden zou kun nen doen wettigen dat deze tak van vis srherij eveneens verloren zal raken, vooral bii een zoo intensieve uitoefening. De vis schers denken hier echter weer anders over. Bii trekvisch. waartoe de paling be hoort. staat men steeds aan wisselval'ig- heid bloot. Paling is in dit opzirht wel heel eigenaardig goed. Het moet niet uitgeslo ten worden geacht dat deze vischsoort op een gegeven oogenblik weer in overvloedig aantal aanwezig blijkt te zijn. Voorspellin gen ziin op dit punt echter al zeer ris kant hetgeen we hebben gezien na de af sluiting toen men algemeen de verwachting uitsprak dat er altiid wel voldoende haring zou blijven terwijl de hot van lieverlee zou gaan verdwijnen. Thans Dijkt het precies andersom te zijn. de haring is weg en er is volop bot! Voorshands houdt men het echter meer op een opleving aan de noordkant. Men ziet hier n.1. een gunstig teeken in de stop zetting van het Noordzeevisscherijhedrijf. Oorzaak van het langer vissclien was we derom de prijs, die het moeeliik maaide ook bii kleine vangsten het bedrijf loonend te mak°n. Men ging daarom, tegen het ge bruik in. niet op vastgestelde tijden naar andere vischsoorten over. Alle visch is thans welkom en zijn geld waard. HET STAAT ER GOED VOOR. En thans, nu de vorst de schepen zoo •aneen tijd in het ijs gekluisterd heeft ge had. maken de vissrhers zirh hoopvol op om aanstonds weer naar zee te trekken. En inderdaad het staat er thans voor hen heel wat beter voor. Met talriikp moeiliikheden dient nog re kening te worden gehouden. O.m. heerscht :n de kringen van de kuilvisschcrs bezorgd heid over de olievoorziening. Hetgeen hierover wordt vernomen luidt in het algemeen njet kunstig. Omschakelen van deze bedrijven op netten- en staand- want-visscherij gaat weer met groote kosten genaard. 1949 was in vele opzichten een gelukkig vischiaar. thans staan onze visschers weer gereed om te trachten het kostelijk zeeban ket te veroveren. Gaarne geven wij hen ons „Op hoop van zegen" mee! Het opperbevel van de Duitsche weer macht maak! bekend: Succesvolle aanvallen in duikvlucht wa ren gisteren gericht op vliegvelden, troepen kampen, spoorwegemplacementen en co lonnes vrachtauto's in Zuid- en Zuidoost Engeland. Voltreffers vernielden hangars en op den beganen grond staande vliegtui gen. Voltreffers konden bovendien geplaatst worde op verscheidene spoorwegstations, spoorwegemplacementen en twee rijdende treinen. Ten Noorden van Portsmouth werd een troepenkamp met bijzonder groot suc ces aangevallen. Een lange afstandsgevechtsvlieg tuig bombardeerde ten westen van Ierland een groot tankschip en trof het zoo hevig, dat het als verloren beschouwd moet worden. Een ande re succesvolle aanval was gericht op een koopvaardijschip ten oosten van Harwich. In Cyrenaica deden formaties van het Duitsche luchtwapen op 18 Februari een aanval op de haven van Benghasi. De aan- v«l had de gewenschte uitwerking. Ten Zuidwesten van Agedabia werden troepen concentraties en colonnes vrachtauto's ver strooid. Ook vannacht vloog de vijand noch naar het Duitsche rijksgebied noen naar de be zette gebieden. Een afzonderlijk vliegend vij andelijk gevechtsvliegtuig werd in de och tenduren van gisteren op weg naar het bezette gebied genoodzaakt te landen. De hemannig werd gevangen genomen. Twee eigen toestellen worden vermist. ALLE AANVALLEN AFGESLAGEN. Duitsche strijdkrachten snelden te hulp. Het 257ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front heeft de vijand in den sector van het elfde leger zijn aan val voortgezet zonder resultaten te beha- en. Onze troepen hebben verscheidene ma len tegenaanvallen gedaan en den vijand gevoelige verliezen toegebracht. In Noord Afrika is een nieuwe hevige aanial van den vijand op Dzjaraboeb afge slagen. Te Koefra zijn vijandelijke auto's, a i?nz« «tellingen trachtten te naderen, op uoeitreffende wijze gebombardeerd. Afdee- ingen van het Duitsche vliegercorps heb ben herhaaldelijk een vijandelijke basis aangevallen en de daar liggende schepen, alsmede de havenwerken, gebombardeerd. Een afdeeling stuka's heeft aanzienlijke concentraties van vijandelijke gemechani seerde strijdmiddelen verrast en met zeer goed gevolg gebombardeerd. Aan het front van Kenva in Oost Afrika zijn pogingen van den vijand, onze stellin gen te naderen, onmiddellijk verijdeld door onze troepen, die den tegenstander zware verliezen toebrachten. Aan den benedenloop i an de Joeba hebben onze vliegtuigen vij andelijke gemechaniseerde strijdmiddelen Pn troenen gebombardeerd. Te Keren heeft de hardnekkige tegenstand van onze dappe re troepen den vijandelijken aanval opge houden. Gedurende de gevechten van de laatste dagen hehben zich het Vierde kolo niale bataljon ..Toselli" het 41ste koloniale bataljon, het elfde regiment grenadiers van Savove en hel alneniagershataljon „Uork- hambabijzonder onderscheiden. De vijand heeft eenige luchtaanvallen gedaan op plaat sen in Erythrea en in den Joebasector.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8