„Oe mannen de baas" B R E E Z AN D Hevige gevechten in Oost-Afrika Ongevallen op rijksstraatweg Uit Alkmaar Commissaris Walraven Marktberichten GEVARIEERD BIJPROGRAMMA Italiaaosch weermachthericht Duitsch weermachthericht Bomaanvallen op vliegvelden, havenwerken en fabrieken De toestand van ex»Koning Alfonso Ook Gibraltar geteisterd DE SCHAGER MARKT De Fee van de Bron Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Upollo bioscoop brengt U ZATERDAG- en ZONDAGAVOND half acht en ZONDAGMIDDAG drie nnr de pittige en amusan te film: Een der nieuwe UFA-films onder regie van Prof. Karl Ritter, waarin Heli Finkenzeller en Erika von Thellmann naast Hermann Ehrhardt en Theodor Danepger de hoofdrollen vertolken. Een film om zich eens heerlijk bij te amuseeren en met een slot, zooals men zich dat niet anders kan wensohen. Toegang voor alle leeftijden. DE DIRECTIE. Zondagmiddag van 3 tot 5 uur plaatsbespreking voor de avondvoorstelling. In zijn weermachtsbericht nr. 258 maakt het ltaliaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Grieksche front geen actie van bijzondere beteekenis. In Noord-Afrika "Werd een tegenaanval ondernomen op een colonne vijandelijke ge mechaniseerde strijdkrachten, welke ge tracht liad onze stellingen in de oase van Cufra te naderen. De colonne werd gedwon gen met aanzienlijke verliezen terug te trekken. Onze Vliegtuigen bombardeerden en beschoten .met machinegeweren talrijke gemechaniseerde strijdkrachten en vijande lijke battürijstellingen. Deze aanvallen had den een dosKraffend resultaat. Vijf vijando- Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In het zuidelijk deel der Noordzee heeft een motortorpedoboot, in weerwil van den dichten mist. twee gewapende Britsche koopvaardijschepen niet een gezamenlijke» inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Tijdens gewapende verkenning hebben vliegtuigen gisteren ten noorden van de He- briden en aan de Oost- en Zuidoostkust van Engeland convcoien aangevallen en vier groot koopvaardijschepen zóó ernstig be schadigd, dat zij verloren geacht moeten worden. Bij Harwich is een torpedobootja- gcr gebombardeerd en in brand gezet. Af- deelingen geveehtsviiegers hebben met suc ces aanvallen gedaan op vliegvelden in de Midlands, havenwerken op het eiland Vight en fabrieken in Schotland. In den afgeloopen nacht hebben afdeelingen ge vechtsvliegers docks te Londen, Swansea, Plymouth en Chatham gebombardeerd. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen op schepen in de haven van Benghasi bomtref- fers op twee groote koopvaardijschepen ge plaatst. In den afgeloopen nacht verschenen slechts enkele vijandelijke vliegtuigen boven het be zette gebied. In de Middellandsche Zee zijn vijf vijandelijke jachtvliegtuigen neerge schoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Op den rijksstraatweg Utrecht—Amster dam is Woensdag een vrachtauto geslipt en met vrij groote snelheid tegen een boom gebotst. De chauffeur wilde met te groote vaart door de vrij scherpe bocht rijden. Door het stukspringen van de ruiten der cabine, kregen twee inzittenden verwondin gen aan gelaat en handen en moesten zij zich onder geneeskundige behandeling stel len. NTog een tweede ongeval deed zich voor op den straatweg, welke 's ochtends door de vorst vrii glad was. Een personen-auto kwam uit de richting Utrecht. Toen 'uit de richting Amsterdam een tegenligger nader de. wilde de Utrechtsche automobilist zijn vaart iets minderen, en trapte daartoe de rempedaal in. De auto was echter juist op een glad weggedeelte, met het gevolg, dat bet voertuig begon te glijden en tegen de van Amsterdam komende auto opbotste. naast den bestuurder van de Utrecht sche auto gezeten persoon vloog met zijn hoofd tegen de voorruit, welke echter ge lukkig niet brak, zoodat de man er met een hoofdwonde af kwam. De drie inzittenden van de Amsterdam- sche auto hadden eveneens slechts lichte verwondingen opgeloopen. lijke jachtvliegtuigen werden neergescho ten. Andere Duitsche vliegtuigen deden in duikvlucht aanvallen op vijandelijke sche pen in de Middellandsche Zee. Twee sche pen van 8000 ton en andere vaartuigen van geringere tonnage werden getroffen met bommen van groot en middelmatig kaliber. In Oost-Afrika herhaalde de vijand zijn hevige aanvallen in den benedenloop van de Djouba om zich een doortocht te forceeren over de rivier. In de andere sectoren droeg de gevechtsactie een plaatselijk karakter. Onze vliegtuigen vielen vijandelijke strijd middelen en troepen in den noordelijken sector van Erytrea aan. Vijandelijke vlieg tuigen deden een aanval op een van onze centra in Erytrea. Een Britsch toestel werd dor ons luchtdoelgeschut neergehaald. Een ander vijandelijk toestel werd door een van onze bommenwerpers aangevallen en stort te in den Beneden-Socdan brandend neer. Bijgaand kaartje toont het gevechtsterrein in Italiaansch Oost-Afrika, waar de laatste weken hevig wordt gestreden. Ex-koning Alfonso van Spanje haait gis teren aan onrusiigen dag gehad, aldus Ste- fani uit Rome. Door storm en regen. In de Straat van Gibraltar houden regen en storm aan. Vooral Gibraltar heeft zeer geleden. In de marinehaven, waar behalve de groote oorlogsschepen, een aantal klei nere schepen voor anker lag, zouden ver scheidene kleinere eenheden gezonken zijn. Bovendien zijn in de haven twee barkassen met munitie gezonken, die eerst, kort gele den uit Londen gekomen waren. Twee wa tervliegtuigen zijn tegen elkaar geslingerd en zwaar beschadigd. Ook in de Spaansche kuststeden in de nabijheid van Gibraltar, vooral in La Linea en Algeciras, zijn schepen beschadigd. (Van onzen Ilaagschen correspondent.) Bij Informatie ter fcevoegder plaatse is ons gebleken, dat, althans tot Don derdagmiddag, in Haagsche politie kringen er niets van bekend was, dat de Alkmaarsche Commissaris van Politie, de heer Walraven, per 1 Maart a.s. toch nog naar Den Haag zal komen als waarnemend Hoofd commissaris. Aanvoer voor de Centrale wordt steeds grooter. Jammer, dat het zulk slecht weer was! Voor den aanvoer voor de Centrale had dat blijkbaar echter geen beteekenis. 32o stuks bleken aangevoerd. Wel viel het op dat de markt en aanvoer van kalfkoeien werkelijk om dezen tijd van het jaar belangrijk ^as- De handel was goed en de koeien duur. W ij noteerden voor den hoogsten prijs f >1).— Vaarzen tot f 400.duur, handel goed. De handel in graskalveren was vrij goed, hoog ste noteering f 230.Wat een prijzen woordig! Aangevoerd voor de Centrale stuks. Dit wordt van week tot weei\ meer. Ovei'houders tot f 40.handel weinig. De handel in biggen was stug, hoogste noteering f 28.—. Schrammen f 3438, handel zooals het weer was, werd gezegd. Nu, dan weten v. ij dat well Kippen iets duurder, konijnen aanmerkelijk duurder. Er was nog aardig bezoek. Operette ln vier bedrijven van Evert Koning, door het kinderzangkoor van den heer Joh. Krijgsman. STAMPVOLLE ZAAL GENIET MET VOLLE TEUGEN. Een stampvolle zaal heeft gister avond in het N.H. Koffiehuis den blinden He.'derschen musicus, den heer Joh. Krijgsman, getoond dat het zijn werk, een kinderoperette in te studeeren. waardeert, door na elk bedrijf luide te applaudisseeren. Dat was volkomen verdiend, de ope rette „De Fee van de Bron" is vlot van stapel geloopcn en op het too- neel on in de zaal is véél genoten! Op het tooneel. omdat de kinderen zich zoo écht ingeleefd hadden, in de zaal omdat „hun" Pietjes. Ma- rietjes en Grietjes het zoo leuk de den. Het is geen peuleschil een een werkje als deze operette in te studeeren. Naast een mate van mu zikaal vakmanschap is noodig be grip van kinderen en is noodig tact om met ze om te gaan. naast ein deloos geduld. Deze eigenschappen nu vereenigt de heer Krijgsman in zich en waar hij kon rekenen op de volle medewerking der ouders, wa ren alle factoren aanwezig om den avond te doen slagen. En ze is geslaagd! De operette zelf is nog van het oudere genre, met kabouters en elfen, heksen en feeeën. maar het paedagogisch element, dat het goede het kwade overwint, ontbreekt niet. De componist Evert Koning heeft niet bepaald muzikale vondsten gedaan, schreef wel wat heel veel in de kleine terts-en ge bruikte voor zijn effecten rijkelijk bedrieg lijke radenzen. die niet altijd even origineel zijn. Bovendien ligt het voor jeugdige zan gers veel te hoog, bijna alles in de soli moet kopstem worden gezongen. Anderzijds ligt de muziek goed in het gehoor en de slot koren der bedrijven zijn frisch geschreven. De tekst is evenzoo wat ouderwetsrh en boekentaalachtig. De handeling en de en- sceneering is heel aardig, een zekere climax houdt de spanning erin tot het laatste be drijf. De heer Krijgsman heeft natuurlijk voor de eerste maal niet zoo hoog willen grijpen, wij hopen dat hij met zijn wakkere vereeniging een volgende maal iets zal kie zen, dat een wat „jeugdiger" en frisscher karakter heeft. Dat allemaal deed echter aan DE UITVOERING weinig af. De kinderen kenden hun rollen perfect en bewogen zich over het algemeen vrij over het tooneel. De uitspraak was goed, van de hoofdpersonen zelfs bijzon der goed. Wanneer wij enkele namen noe men doen wij geen der andere kinderen te kort. De titelrol van de Fee werd vervuld door Ali Smit. geen onbekende al in de kinderoperettewereld van Schagen. Ali zingt heel zuiver en speelde aardig, maar 't par tijtje lag haar te hoog. De booze heks, die een prins tot bedelaar maakt werd kranig gespeeld en gezongen door Krina Bol. De overige hoofdpersonen: de Prins (Annie Domper) Ella (het Heldersche meisje Jan- nie Delver) de Koning (Corrie Keizeri de Koningin (het Heldersche meisje Reina Smit) het hoofd van de kolenbranders f Co- ba Kos) het hoofd van de kabouters (Tiets van de Capelle) en kabouter Snelvoet (G. Roos) deden allen hun best en het al naar hun kunnen zeer verdienstelijk. Die kleine koning had vast niet veel te vertellen thuis hij zoo'n groote koningin, het is wel beier daar een paartje voor te nemen dat wat meer bij elkaar past. Een STRIJKORKEST. bestaande uit de dames Bets Igesz (piano) ;nej. Visser (viool). me|. Barkman en mei. Bakker (2e viool) en de heeren Herman König (le viool) en W. Rus (cello) bege leidde bescheiden en goed. De cellist had aardige domineerende gedeelten, mei, Igesz blijft de vakkundige, handige accompagna- trice. In een der bedrijven was een leuke elfendans ingestudeerd door den heer Mou- ton en deze dans begeleidde de heer Krijgs man. De costumeering was in orde, de ann- kleeding van het Koninklijk Paieis in het eerste bedriif, wel wat sober. De heer Bo gaard uit Den Helder sprak het openings- en het slotwoord en ln de pauze werden op aantrekkelijke wijze steunbonnen voor het costuumfonds aan den man en aan de vrouw gebracht. Resumeerende: een avond waar door het publiek, dat voor een goed deel uit Helder- schen bestond veel is genoten en die weer met groote belangstelling naar een volgende uitvoering van Krijgsmans koor doet uit zien. Maar dan als t kan bil volle maan, 't was na afloop „helsch" donker. ANNA PAULOWNA BREEZAND VEREENIGING VAN OUD-LEERLIN GEN TUINBOUWCURSUS Nadat de heer C. v. d. Linden de hij den heer Borst gehouden vergadering van bo vengenoemde vereeniging had geopend, volgde lezing der notulen door den heer P. Schilderman Zij waren, omdat de secr. toentertijd in dienst was, samengesteld door den heer Van Genderen. aan wien dus na de goedkeuring de daarvoor gebruike lijke dank werd gebracht De penningm., de heer Van Genderen, deelde hierop mede hoe het met de finan ciën stond. De ontvangsten waren 44,50, de uitgaven 19.50, waardoor het batig sal do van het vorige jaar, groot f 82.75 aan groeide tot 107,75. De heeren J. Duin en IJ. Tljsen controleerdon de rekening en bevonden alles in orde. Bij acclamatie werd vervolgens de heer Van Genderen als bestuurslid herkozen, waarna het bestuursvoorstel ter sprake kwam, een nieuwe zaaimachine aan te schaffen. De machine die men heeft is van uitstekende constructie, maar werkt wat zwaar. Ze wordt nu gerepareerd en zal zeker weer goed dienst kunnen doen, maar een tweede er naast en dan een wat lich tere, is gewenscht. De eerste zou dan voor de fijnste zaden gebruikt kunnen worden, de nieuwe o.a. voor vetzaad. Aan den secr, den heer P. Schilderman. werd vrij mandaat verleend voor den aan koop. Hierna werden de aanwezigen in dé ge legenheid gesteld hun opgaven te doen voor aankoop van vroege koolplanten, sla, uittjes, enz. en werd voor de afwezigen de gelegenheid daartoe nog veertien dagen opengesteld bij den secretaris. De heer J. Hooimeijer zal weer voor de levering zor gen, en zeide, dat de plantjes dit jaar niet bevroren waren en men dus wel iets vroe ger zal zijn dan vorig jaar. De plantjes waren nu nog wel erg klein. Bij de rondvraag deelde de heer D. de Jong mede dit jaar voor 't laatst in staat te zijn de vruchtboomen te besproeien. Voorzitter was dankbaar voor de tijdige wenk en vroeg den heer De Jong dan van den zomer op z'n tocht langs de hoornen een hulp mee te nemen en die op het hart te drukken: „Kijk goed uit m'n knecht, doe goed je best, dan ben je het volgende jaar baas!" De heer De Jong kreeg vrij mandaat, voor de spuit aan te koopen wat vervan gen moest worden en nadat was opge merkt, dat ook een sproeier, eigendom van den heer Schilderman, werd gebruikt, vond men billijk, dat daarvoor een kleine ver goeding werd gegeven en in ieder gevaj de noodige herstellingen of aanvulling van onderdeelen op kosten van de vereeniging geschieden. Hierna volgde sluiting. W1ERINGEN DE NIEUWE OMZETBELASTING. De besturen der Middenstandsvereeniging, der Holl. Mij. v. Landbouw, der Visschers- ver. D.E.T.V., der Slagersvereen.. van den Ned. Aannemersbond en van den Ned. Bak kersbon d hadden voor hun leden een ver gadering opgeroepen op Donderdag half 3 in hotel de Haan te Hippolytushoef. Hier heeft dan voor vorengenoemde leden de heer Volkmaars, inspecteur der Registra tie te Den Helder, een uiteenzetting gehou den over de nieuwe omzetbelastingwet. De zaal van hotel de Haan was dan ook zoo goed als geheel gevuld, toen de heer C. J. Bosker alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Tevens bracht spr. dank aan den heer Volkmaars en zijn 2 ambtenaren voor hun bereidwilligheid om hier op Wieringen de nieuwe bepalingen nader uiteen te zet ten. Iedereen heeft er nu mee te maken en het is van groot belang als wij weten wat en hoe wij moeten betalen, zoowel met de Omzetbelasting als met de Loonbelasting Als eerste vereischte is daar dan nu voor iedereen een duidelijke en overzichtelijke boekhouding noodig. De heer Bosker wijst er dan ook op, dat hiervoor een plaatselijk instituut voor Middenstandsontwikkeling bestaat. Velen zijn aangesloten bij het een of ander administratiekantoor, doch men moet zelf ook zorgen voor een eigen boek houding, hoe eenvoudig deze ook is. Spr. is blij dat er een samenwerking zich bezig is te ontpoppen tusschen publiek eenerzijds en de fiscus anderzijds. Deze samenwerking geeft het zoo noodige overleg en een zoo evenredig mogelijk belasting. Hierna geeft spr. gaarne het woord aar den heer Volkmaars, tot het houden van zijn uiteenzetting. Hieruit namen wij reeds eenige malen een uitvoerig verslag op, wij kunnen dus volstaan met mede te deelen, dat ook nu de lezing weer veel belangstel ling had. VRAGEN Na de pauze is gelegenheid tot het stel len van algemeene vragen. Enkele willen wij er van noemen, zonder de namen der vrageateller6 te vermelden, daar alle vragen een algemeen karakter dragen. Hoe staat het met het inhouden van loon belasting bij de visschers. die een gedeelte der besomming ontvangen? Maanden ver dienen ze soms niets. Antvv. Het zou onbil lijk zifn. dan de tarieven toe te passen als er wat verdiend werd. Deze zaak is echter bij het Departement nader in onderzoek. Voorloopig dus gewoon inhouden volgens de tabellen. Rente van hypotheekgelden enz. zijn niet belast. Verkoopt een boer vee aan een handelaar of slager, dan moet hij 2^ O.B. betalen. Verkoopt hij vee aan een andere boer dan 3%. 't Verhuren van onroerend goed is vrij van O.B. 't Verhuren, 't bouwen, 't repareeren. 't vervoer per schip is vrij van O.B. belasting De O.B. op Tabaksproducten is vrij tot I April a.s. Daarna komt er een nieuwe re geling. Men mag de tabaksproducten au eenmaal niet boven de banderolleprijs ver knopen. Is het materiaal, dat bij reparatie verwerkt wordt, ook vrij? De dienstverrichting moet betaald worden. En over het heclc bedrag moet O.B. betaald worden. Dus bij reparatie is niets vrij. AFLEVERING VAN AARDAP PELEN AAN VASTE PARTI CULIERE RELATIES. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat in verschillende gevallen aardappelen door de telers werden verkocht op een wijze, die in strijd is met de daar omtrent bestaande voorschrif ten en waarbij deze telers zich ten onrechte beroepen op een dezerzijds uitgezonden circu laire Nr. 221. In deze circulaire werden verschillende rassen, waar voor de aflevering eerst ver boden was, thans ook voor de aflevering aan vaste particu liere relaties vrijgegeven, zon der dat daarbij eenige andere bestaande bepaling werd te niet gedaan. Dit bleek zoowel uit het hoofd: „Aflevering aan vaste relaties", als uit den ver deren inhoud. Tegm deze onrechtmatige afleveringen zal een strenge controle worden uitgeoefend. TEELT VAN KARWIJ, OOGST 1941. Het Bestuur van de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland maakt namens den Directeur-Generaal voor de Voedselvoorziening bekend, dat de teelt vergunningen voor kar wij, oogst 1941, welke in 1040 werden uitgereikt, ver vallen zijn. Alleen de bijzondere teelt vergunningen voor dit product, welke zijn afgegeven door den Productiecommissaris, blijven van kracht Voor emballage, die niet op de facturen berekend staat, mag niets in mindering wor den gebracht. Alleen mag men het bedrag verminderen met de aan derden betaalde vracht- en assurantiekosten. De landbouwer is dus fabrikant. Vrij voor hem zijn echter: beetwortelen granen (ook boekweit) meststoffen veevoeder (uit sluitend voor vee geschikt). Niet vrij van O.B. zijn voor hem o.a. aardappelen, uien, bloembollen, kool, groenten, erwten, boonen enz. Den heer Volkmaars wordt door den heer C. J. Bosker dank gebracht voor de heldere uiteenzetting van de hoofdzaken der nieuwe O.B.-wet. Daarna sluiting. BOND v. BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN. Donderdagmiddag hield bovengenoemde afdeeling een lezing in Cinema de Haan. Mede door het slechte weer en de heer- schende griep waren ongeveer 25 dames bij een. Mevr. Kolff—van Heurn opende dezen middag en gaf daarna het woord aan den spreker, den heer S. Lantinga uit Rijswijk. Zijn onderwerp was: Onze Tuin. Zijn lezing, die door lichtbeelden verdui delijkt werd, viel zeer in den smaak bij de dames. Achtereenvolgens werden ver toond lichtbeelden van den siertuin en de groententuin. Na de pauze werden nog karakteristieke plaatjes van onze provincies vertoond. Een zeer onderhoudende middag, die door den voorzitter met een woord van dank werd gesloten. SCHAGEN. 20 Febr. 325 Geldekoeien (vette) voor de Centrale, 29 kalfkoeien f 3.50—430. 4 vaarzen f 245 400. 3 ara «kal veren f 150230. 350 nuchtere kalveren voor de Centrale. 25 overhouders f 3040. 6 varkens (magere! f 3438. 16 biggen f 2028. 4 konijnen f 16, 10 kippen f 1.50—2.25 BROF.K OP T ANGENDTJK. 21 Febr. Aanvoer: 300 Ka-, uien 5.50. 11550 Ke mo de kool 6.50 67925 Kg. eele kool 5.20. 20475 Kg. D witte kool 4 70 NOOBDSCHARWOUDF.. 21 Febr. Aanvoer: 8600 Kg. uien 5.50. grove 5.50, 750 Kg. peen 3.90. 15400 kg. rodp kool f 6.50; 7400 kg. gele kool f 5.20; 62900 kg. d. wite kool f 4.70

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3