jy?TiEiRTrj De zee in de Nederlandsche taal De Oase's in de Boeken-woestijn WINTERHULP ^PNEDERiAND Advertentiën Betrekkingen Te huur Te huur Te koo Te koop Diversen EEN NEDERLANDSCHE SPECIALITEIT Predikbeurten Vandaag Aan onze taal is te bemerken, dat wij vanouds een zeevarend volk zijn geweest RzópsLtyetinq, bij een. fytv-ttitLendt-btuwJut q&u-eJt is de girorekening van den Gemeente-ontvanger» Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp". Een werkster tyutteAfye,. f JUTTERTJES worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling aangeboden Rijke bron van vreugde en schoonheid ttlemjuA Ingekomen personen voor 50 jaar UancUten uil fid Vliedend Rtaadje. ïlLeuujió uit ÜAJk Nederlanders, of meer speciaal de Hollan ders, houden van de zee. Daar hebben zij hun leven op gewaagd sinds eeuwen, daar hebben zij hun grootheid gevonden en behouden, daar werd hun karakter gevormd, dat bestand was tegen allerlei tegenslagen. Van de vijftiende eeuw af is dat zoo geweest en het is tot den huidigen dag zoo gebleven. Is het dus een won der, dat onze taal doorspekt is van uitdrukkin gen, die met de zee en met schepen te maken hebben.? Aldus 't Rotterdamsch Nieuwsblad. Er zijn van die gewone zegswijzen, die wij dagelijks gebruiken en waarbij vrijwel niemand eraan denkt, dat zij afkomstig zijn van het varen op zee Dit is natuurlijk niet het geval bij uitdrukkingen als: met iemand in zee gaan. wat beteekent, dat men met iemand anders op de een of andere manier wil samenwerken, of: het kan niet altijd voor den wind gaan, wat wil zeggen dat men zich meer troosten moet met de gedachte, dat er wel eens betere tijden zijn geweest en misschien nog wel eens weer ko men ook, een uitdrukking dus, die men bij wijze van troost gebruikt. Deze zegswijzen zijn duidelijk genoeg. Niemand zou veronderstellen, dat zij ook maar met iets anders dan met de zee en den wind te rtiaken hebben. Maar er zijn andere, veel minder bekende uitdrukkingen, die toch ook met de scheep vaart onzer vaderen samenhangen. Kent u bij voorbeeld: Het hoekje te boven zijn? Niet? Er zijn toch menschen, die dat vaak gebruiken. Om de uitdrukking goed te begrijpen, moet men eerst weten, dat met een hoek een kaap, een soort uitstekende landtong wordt bedoeld. Het hoekje te boven zijn wil dus zeggen: de moeilijkheden overwonnen hebben. Enteren en kapers Dan is er: iemand enteren. Dit woord is zjoó ingeburgerd in onze taal, dat zoo goed als iedereen weet, dat het beteekent: iemaud op straat aanhouden om een gesprek met hem te beginnen. Maar niet iedereen weet, dat, het een woord van Portugeesche afkomst i$i Letteljjk wil het zeggen, dat men met scherpe haken zich vasthaakt aan een vpancteiijk schip, om er aan boord te kunnen klimmen. De uitdruk king stamt dus uit den tgd xan de groote zee oorlogen en de kaperjjen, die zoo veelvuldig voorkwamen. Over kaperflen gesproken: Ook daaraan dankt onze taal een aantal uitdrukkingen. Er is een kaper op de kust, zegt men, als men iemand anders ziet, die hetzelfde doel najaagt, zooals bijvoorbeeld twee jongelingen, die bei den hun hart vorloren hebben aan hetzelfde meisje en natuurlijk beiden hun best doen, den buit binnen te halen. Kielhalen Ik zal "hem kielhalen, is dikwijls de wraak zuchtige uitroep van iemand, die meent, dat een ander hem iets heeft misdaan eh daarvoor straf verdient. In werkelijkheid zou het hem niet meevallen den stumper werkelijk te kiel halen, want het beteekent, dat men een man a'an een touw dwars onder het schip doortrok. Deze lieftallige straf dateert uit ruwer tijden ■dan de onze, dat spreekt vanzelf, en is te rang schikken onder de middeleeuwsche barbaarsch- heden als radbraken en vierendeelen. Want niet zelden werd het kielhalen herhaald tot de gestrafte er het leven bjj inschoot. In over drachtelijke beteekenis gebruikt men de uit drukking nog wel om aan te geven, dat men iemand aan zware beproevingen onderwerpt. De kiel van een schip heeft overigens inspi reerend gewerkt op onze voorvaderlijke taal gebruikers. Hij is altijd op een drijvende kiel, wordt gezegd van iemand, die altijd van huis is. Kiel is hier een pars pro toto, d.w.z. een deel (de kiel) wordt gebruikt om het geheel (het schip) aan te geven. Een man zonder vrouw is een schip zonder kiel, zegt men, om een vrijgezel ervan te over tuigen, dat er aan hem iets heel belangrijks ontbreekt. In iemands kielwater varen wil voor sommigen zeggen: iemand dwars zitten; voor anderen beteekent het: te lui zijn om zelf wat uit te voren en daarom maar het initiatief van een ander te volgen. Weet u wat het zeggen wil, om den oceaan leeg te drinken en water naar de zee te dra gen? Den oceaan leegdrinken is natuurlijk iets onmogelijks en wil dus zeggen: iets onmoge lijks willen doen; water naar de zee dragen is, zooais vanzelf spreekt, een volkomen over bodige bezigheid. Hij is in de neer geraakt, zegt men van iemand, wien het niet goed meer gaat. Maar Bij d'Oude Kerk staat in verheven lijnen een gevel die zichzelve gadeslaat in 't water; rond zijn wit en schoon [gelaat luiken geen krullen op maar twee [dolfijnen. Hjj is nog uit de tijd van den piraat. De zeeën waren Hollands gelddomeinen; de walvis bracht men thuis met de [baleinen; de stad spoog goud en barstte van de [baet. Toch werkte Vondel op de Bank van [Leening Seeghers spoog bloed eer hjj zieltogend [heenging en werd door wat artiesten afgehaald. Nu sta ik op de gracht en overweeg er: Land van de vis, de vis wordt duur [betaald, maar voor de Kunst is de balans nog [leeger! Bertus Aafjes. (Uit „Amsterdam"). dat het woord neer, een tegenstroom langs de kust is, zal wel minder bekend zijn dan de uit drukking zelf. Als tegenstelling met de zee speelt ook het land in de Nederlandsche taal een voorname rol. Ergens aanlanden of belanden klinkt ons zeer vertrouwd in de ooren. Dat iemand het land heeft, beteekent voor ons, dat hij uit zijn, humeur is, in dezelfde stemming verkeert als een echte zeerot, die op het land moet leven. Van ongeveer dezelfde beteekenis is het woord landziekig en ook het meer gebruikte landerig. Iemand het land opjagen wil zeggen: iemand uit zijn humeur brengen; aan iemand het land hebben beteekent: over iemand denken zooals een zeeman over het land denkt. Al deze uit drukkingen, die in de taal van de landrotten zijn ingeburgerd, zijn dus eigenlijk evenveel bewijzen van het onaangename gevoel, dat het land opwekt bij den echten zeeman. Wie zijn schepen achter zich verbrandt, be neemt zichzelf de mogelijkheid, ooit nog te kunnen terugkeeren. En wie op grootscheep- sche wijze iets doet, doet dit, zooals het op groote schepen zou gebeuren, dus heel wat deftiger en ingewikkelder dan op kleine. En tenslotte: schipperen, d.w.z. met geven en nemen iets in orde maken, meestal gepaard gaand met het opgeven van principes. Een tamelijk onsympathieke levenshouding dus, is gebaseerd op de houding van een schipper, die het wei eens minder nauw met i§fcfc moet hemen. Ontdekkingen en verrassingen. Wij zouden U iets over de keuze van het goede boek vertellen. Welnu, zoo er ooit behoefte bestaan heeft aan goede boeken, dan is dit thans het geval; een feit, waarop wij in de vorige bijdrage reeds herhaaldelijk en met nadruk wezen. Een goed boek lezen is niet altijd gemakke lijk. Het in handen te k r ij g e n is soms ech ter nog moeilijker. Hier toch wreekt zich de enorme keuze die er voorhanden is. Loop als „leek" op boeken- gebied den eersten den besten boekwinkel bin nen en ge zult Uw armen ten hemel verheffen bij het zien van de voorraden. Inderdaad de zolders kraken! Uit deze lectuur-lawine, uit deze bandjir van schoone, minder schoone en waardelooze lectuur een keuze te doener zijn lichtere opgaven! En dan zijn wij aan het punt aan geland, waarop wij' in het bijzonder willen wijzen: namelijk met U te adviseeren den boekhandelaar in den arm te nemen en henu, als bij uitstek deskundige, te verzoeken U behulpzaam te zijn in deze boeken woestijn het goede spoor te vinden. Weet ge U aan deze wel zeer valsche schaamte van het vragen te onttrekken en gaat samen met den boekhandelaar op pad door genoemde woestijn, dan zal het niet lang duren, of hij wijst U al die kostelijke oase's aan, die een goede boekhandel rijk is. Hij zal U leiden naar de planken waarop zich de klassieke werken rijen. Met dikke, mysterievolle bruine, zwarte en roode banden. Hij zal U platen laten zien, oude gravure's, waarop ge, hen' ziende, verliefd zult worden. Hij zal U etsen en diepdrukken te aanschouwen geven waar op ge niet uitgekeken raakt. Een goed boekhandelaar is altijd min of meer een kunstenaar. En een zeer veelzijdig kunstenaar. Want hij zal U toonen dat er naast zijn klassieke afdeeling, naast zijn Dante's, zijn Vondels en Byron's een andere oase grenst, rijk-begroeid met romanciers, die U een ongekend aantal kostelijke uren zullen schenken. Hij zal U met liefde een bundel verhalen toonen van Antoon Coolen, hij zal Uw belangstelling wekken voor de boeken van Simon Vestdijk, hij zal U bij Albert Hel man introduceeren en hij zal U kennis doen maken met Jan de Hartog, als ge dit ten minste nog niet deed. Hij zal U voeren langs de buitenlandsche planken. En U al de werken toonen van de Fransche, de Duitsche en Engelsche geesten, die deze in den loop van vele jaren wrochtten. Hij zal U indrukwekkende plaatwerken voor houden en hij zal zelf in vervoering komen bij het opslaan van enkele gedichtenbundels van Jan Slauerhoff, van Van Collum en van Marsman. Op avontuur bij den boekhandelaardat is een schoon en vruchtbaar stuk werk, lezer. En wel speciaal indien ge tot nu toe behoorde tot diegenen, cjie er van uitgegaan zijn dat het lezen van boeken een „liefhebberij", een hobby was, en iets dat alleen maar paste voor schooljongens, gepensionneerden en de overige lieden die over veel vrijen tijd beschikken. Niets is minder waar. Juist hij, die in dit voortjagend leven, in deze roes van het moderne leven bjjna geen tijd hebben om zich ééns per dag te verdiepen in een andere sfeer, voor hem is het zich overgeven, eens per dag, aan een goed boek een dringende vereischte. Scherp Uw geest aan het goede boek. Gebruik de kans levenswijsheid en be zinning te putten uit de boeken van Uw eigen schrijvers en kom dan tot (je overtuiging, dat deze kapitaals-belegging inderdaad een zeer vaste is. Dat het desondanks geen „kapitalen" be hoeft te verslinden, deze „luxe", daarover in een derde artikel. (Erbij vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). Hiermede betuigen wij onzen harteltyken dank voor de vele blijken van deelneming onder vonden b(j het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mevr. Jacoba Vervoort Koenderman. Namens de familie: N. VERVOORT. Brakkeveldweg 82. ALQEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" UitvoerderJOH. OARPHORN, KRUBERSTRAAT 83 Telefoon 614 Kinderhuis „Buitenzorg", Omloop C. 260 te Schoorl. Rus tige, prettige omgeving des kundige leiding, gunstige refe rentiën. Mej. Mr. M. H. de Holl. Te koop pracht Wortelnoten Engelsche Piano. Spotkoopje. Adres: Strang's Muziekhan del, Julianapark 7. Te koop gevraagd geh. en ged. inboedels, losse goederen, koper, lood, zink etc. Adres: J. J. Vos, Klaas Duit straat 45. HELUEKSÜHt UKAGEhb BEGRAFENISVEREENIGING Uitvoerder A. P. DE WIT Stakm. Bossestraat 67 Telefoon 636 Ie klas Rouwmateriaal Transpor*» billijk in prijs Zoekt U een werkster die van aanpakken weet? Geeft dan nog heden Uw o*p. De kosten? Gering! aangeboden Flinke LOOPJONGEN gevraagd. Aanmelden: A. Blom, Koningstraat 8. aangeboden Slaapgelegenheid aangeboden. Adres: Meerweg 28, Bree- zand. Tel. 71. Te huur te Alkmaar voor dame: gestoff. zit- en sl.-kamer. Brieven onder nr. 379, aan het Bureau van dit Blad. Mooie, zonnige gem. zit-slaap- kamer aan de straat te huur, Met volledig pension. Adres: Dijk straat 31. gevraagd Jongeman zoekt te Juliana- dorp zit-slaapkamer, 's avonds verwarmd, met of z. pension. Brieven onder nr. 372, aan het Bureau van dit Blad. Echtpaar met 3 groote kin deren zoeken dringend WOONGELEGENHEID Breezand, Anna Paulowna of omgeving. Liefst geheel zelf standig. Brieven onder nb. 383, aan het Bureau van dit Blad. Te huur gevraagd huis of ged. van huis, m. gebr. van keuken. Liefst SchagenAlkmaar. Brieven onder nr. 377, aan het Bureau van dit Blad. Te huur gevr. nu of later geh. of ged. woning Den Helder Schagen. Adres: Van Baars. Schorweg 37, Breezand. Gevraagd te Anna-Paulowna slaapgelegenheid voor 3 pers. Brieven onder nr. 380, aan het Bureau van dit Blad. gevraag Te koop gevraagd een nette Kinderwagen. Adres: Rijksweg 60, Juliana- dorp. Prima Heerenflets zonder lamp, half transport. Beste banden. Adres: C. .Tamin, Juliana park 5. Te koop 2 Woonhuizen, West straat 17 en 18. Tegen aan nemelijk bod. Brieven onder no. 384, aan het Bureau van dit Blad. Te koop een z.g.a.n. Koffergramofoon. Bevragen Zondagmiddag 3— 5 uur Jan in 't Veltstraat 152. Te koop een tTeerenrywiel met org. torpedonaaf en lamp. Adres: Havikstraat 22. Geldbelegging. Te koop blok woningen te Wieringen. Brieven onder no. 381, aan het Bureau van dit Blad. Aangeboden 6000 kg voer- aardappelen. Adres: G. J. Koot, Kleiweg 34, Breezand. Veevoederaardappelen te koop. Adres: C. P. Suyker- land, Balgweg 69, Breezand. Voedsters te koop. Adres: Hebbink, Bree water straat 20. Enige n. dames z. kennis making m. dito heren. 20 25 jaar. Brieven met foto onder no. 360, Bureau van dit Blad. Gevraagd in Den Helder goed kosthuis. Brieven met prijs opgaaf onder no. 382, aan het Bureau van dit Blad. Wie onlangs de smalle ijzers had onderge bonden en op een helderen, zonovergoten win terdag genoot van de ijsvreugde op één der vele wateren van ons land, zal zich wellicht nauwelijks bewust zijn geweest, dat hetzelfde water hem over eenigen tijd weer zulk een heel andere vreugde zal bereiden. En toch, nog slechts enkele maanden en het seizoen voor het watertoerisme staat weer voor de deur en al heel spoedig zal menige liefhebber van watersport en watertoerisme de eerste voorbereidingen voor zijn zwerftochten gaan treffen, want ieder jaar valt er aan zijn boot of uitrusting wel iets te vernieuwen of te verbeteren. Nederland is een waterland bij uitnemend heid en men zou zelfs met eenig recht kunnen zeggen, dat de Nederlander, die zijn land nog nooit van het water af gezien heeft, zijn land dan ook niet kent. Het water heeft ons land gevormd. Het spoelde vruchtbare aarde aan, maar het deed andere deelen van ons grondgebied verdwij nen. Het vormde het karakter van ons volk, gaf vorm aan zijn onverzettelijkheid en indi vidualisme en het bepaalde voor een belangrijk deel zijn landschap. Wij danken er de speel- sche en karakteristieke silhouetten van onze watermolens aan, de imposante overspannin gen van onze bruggen, rustieke vlondertjes en schutsluisjes, die de doorkomende schipper zelf bedient, maar ook de grootste sluis ter wereld in IJmuiden. Onze dijken verdeelen de groene polders, de rivieren slingeren er door als zilveren linten, en wonderlijk genoeg ligt op menige plaats het water hooger dan het land. Op een deel van onze binnenwate ren varen nog de volgetuigde zeilschepen der vrachtvaart, waartegen de lichte zeilen der pleiziervaarders levendig contrasteeren. Wie de Nederlandsche Wateren bevaart, ondergaat niet alleen de bekoring van het varen zelf, en hoe heerlijk is deze als een stevige bries in de zeilen blaast, de boot wordt voortgedreven over het met stormpaden overdekte meer en het buiswater tegen den boeg uiteenspat, als de wherry of de cano voortglijdt over den spiegelgladden plas, waarover de ondergaande zon betooverende kleuren mengt, of wanneer de motorboot tus- schen de groene walletjes vaart en hooge wolkenstoeten zich over de wijde landen koe- pelen in steeds wisselende formatie. Neen, wie vaart, ziet als watertoerist het landschap bovendien anders, dan wanneer hij zich op ander wijze voortbeweegt. Hjj nadert dorpen en steden anders, hjj geniet van doorkijkjes en pittoreske hoekjes, die anders voor hem verborgen bleven. Hij gaat voor den wal langs droomerige grachtjes van kleine pro vinciestadjes, waar de bouwkunde vaak ge tuigt van vroegere bloeitijden, hij passeert de fraaie boerenbehuizingen, omringd door prachtige boomgroepen, en hij vaart die aar dige waterdorpjes binnen, waar het leven zich geheel geconcentreerd heeft op den achter kant der huizen, omdat het verkeer te water de welvaart in het dorp brengt. Daarom kon digen de bakker en de groenteboer, de slager en de melkboer daar hun aanwezigheid aan. Het watertoerisme heeft de charme van het zwerven, het trekken in eigen boot, want het is goed slapen op een bank in de kajuit of onder de tent, die de kuip afschermt, als de wind en de lucht ons slaperig hebben ge maakt. Het kent verder de bekoorlijke com binatie van het zwerven in een wherry of cano, om aan het eind van den dag zrjn tent op te slaan op een mooie begroeid oppertje of in de buurt van een gastvrije boerderij. En wie 's morgens ontwaakt, vindt zijn bad vrij wel overal bij de hand. Eenige jaren geleden groeide de belangstel ling voor het watertoerisme aanmerkelijk, vooral de cano ging zich in een groote be langstelling verheugen en overal werden canowerven ingericht, in de stad, zoowel als op het platte land. Toch nam deze groei niet zulk een omvang aan als men zoo gaarne zou hebben gezien en voor een deel leek het meer op een incidenteelen opbloei dan op een con stante toeneming. Men kan daarom gerust zeggen, dat er nog veel te weinig van het watertoerisme en de watersport wordt ge noten en er is dan ook alle reden om hierop de volle aandacht van het publiek te vestigen. Er is gelegenheid te over in ons land om van het water te genieten. De groote reisbureau's, de toeristenbonden en reisvereenigingen, als ook de bureau's der provinciale en plaatse lijke Vereenigingen Voor Vreemdelingen verkeer in de watersportgebieden zullen gaarne kosteloos alle inlichtingen verstrek ken, die voor watertoeristen van belang zijn. Herman de Man heeft jaren geleden zijn landgenooten toegevoegd: „Hollanders komt naar het water!" Die wekroep heeft nog niets van zijn kracht verloren. Nederlanders, komt naar het water! Het biedt U een ongekende ontspanning en afwisseling, vreugde en schoonheid. Gij zult er in de stilte van de natuur een gelukkig mensch zijn. BURGERLIJKE STAND. Van 15 tot en met 21 Februari. GEBOREN: Klaas, z van Klaas Smidt en Martha Marie Viktoria von Kiedrowski. ONDERTROUWD: Willem Boomstra en Trijntje Bonne. OVERLEDEN: Johanna Lampert, oud 62 jaar, gehw. m. Gerard van der KooijJoanna Maria Naeije, oud 28 jaar, geh. m. Cornelis Eelman; Janna Mechielsen, oud 54 jaar, geh. m. Gelein Jansen; Welmoet Petersen, oud 78 jaar, ongehuwd; Dirkje Keizer, oud 90 jaar, wed. van Willem Schagen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een want, een bivakmuts, een overschoen, een rozenkrans, een boodschappentasch. Zondag 23 Februari. Ned. Hervormde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser. Oosterend v.m. 1 j.30 uur: Ds. Kok. Extra collecte voor de kerk. De Waal, v.m. 10.30 uur: Ds. V. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 11 uur: Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp, v.m. 11 uur: Ds. Salm. Maandcollecte. De Koog, n.m. 3 uur: Ds. Visser. Oudeschild, v.m. 10.30 uur: Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, van. 10.30 uur: Ds. Gorter. Oosterend, n.m. 7.30 uur: Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (geb. Fanfare), v.m. 10.30 uur: Cand. Wouda; n.m. 3 uur: Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10.30 uur. Ds. v. d. Leer. N.m. 3.30 uur, Cand. Wouda. Gercf. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 uur en n.m. 3.30 uur: Leesdienst. Voorbereiding H. Avondmaal. Hendrik A. J. v. d. Woude, Schildereind 94, Den Burg, van Den Helder. Maria Scheuker, De Cocksdorp 31 van Heemskerk, Kerklaan 7a. Annetje Witte, B 180, Den Burg van Til burg, Paduaplein 23, ROOVERS. Ik heb na het lezen der vrij uitvoerige be richten omtrent de Texelsche „roovers", die een nachtelijken aanval ondernamen op het in de Noorder gronden gestrande stoomschip „Elstow" meer dan anders zorg gedragen, dat 's-nachts deuren en vensters zorgvuldig wer den gesloten, 'k Dacht: deze gemeente ligt op zoo korten afstand van het rooversnest, dat het niet zoo heel vreemd zou wezen, als dat ge spuis ook eens naar hier kwam te plunderen. We hebben, ja, een goede politie, die zich niet onbetuigd zou laten tegenover zulke indringers, doch, met „roovers" valt waarlijk niet te spotten. Daareven hoor ik echter, met ik zou haast zeggen, voldoende zekerheid, dat er van dien hevigen rooveraanval bijna niets, althans heel weinig, waar is. De man, die zich aan boord van het gestrande schip bevond, had volstrekt geen volmacht, om den eigenaar van schip en lading te vertegenwoordigen. En de menschen die gekomen waren om goederen te lossen, haddden dus evenveel recht als hij. Ook kwa men zij niet om te stelen, zoo verzekert men mij, doch om met de berging der lading iets te verdienen, 't Onjuiste geschrijf moet wel tot een onderzoek aanleiding hebbetn gegeven, doch het als rooversbedrijf gesignaleerde mis drijf moet tot een zeer klein vergrijp zijn ge reduceerd. 'k Laat nu mijn huis des nachts wel niet ongesloten, doch van de angstvallige zorg tegen gewapende „roovers" ben ik goddank bevrijd, 'k Had vroeger ook nooit gehoord, dat ■onder onze overburen zulke „roovers" ver scholen waren. De berichtgever, die, zeker door een sterk vergrootend vergrootglas kij kende, mocht waarlijk wel eens op zijn plaats gezet worden. Zou dat misschien dezelfde zyn, die indertijd het bekende praatje over het op roer a. b. „Tromp" heeft in de wereld ge bracht f D. Jantje Campagne, O. 57 van Anna Pau lowna, Molenvaart 247. Anne Zijlstra en echtgenoote, Den Hoorn 133, van Henaarderadee!, Westrijp 3. Mietje Sauerhorn, wed. J. Krijnen, De Cocksdorp 38 van Den Helder, 2e Vroon straat 38. Marina Boon, Den Burg Julianastraat 9 van Bloemendaal, Leeuwerikstraat 14. Harm de Jongh, Schildereind 140, Den Burg, van Haarlem, Velserstraai 70. Willem Brouwer, Oosterend Schoolstraat 8 van Den Helder, Kuiperstraat 42. KAMPEN NOG NIET BEREIKT. De postboot Von Geusau, welke gisteren morgen om 8 uur van Urk naaivKampen ver trok, moest des middags om 1 uur weer in de Urkerhaven terugkeeren. Wegens de mist kon de boot zeer weinig doen. Het ijs was echter ook ongekend zwaar, zoodat dit nog niet breekbaar bleek te zyn. Wegens den meer Zuid-Westelijken wind is nu al het ijs in de omgeving van Urk opgekruid. IJS KRUIDE BIJ DEN VUURTOREN METERS HOOG. Door den toenemenden Zuid-Westelijken wind is het ijs Woensdagmiddag bij dan vuur toren te Urk geweldig aan het kruien ge raakt. Meters hoog is het ijs nu bij de hooge dammen opgekruid met geweldige kracht. Door de dikte van het ijs (ongeveer 60 cm) was de kracht zoo geweldig, dat groote basaltblokken werden weggeschoven, Urk is nu geheel weer door het ijs ingesloten. Het afwachten is nu weer op een Noordelijken wind, waardoor het weer zal afdrijven.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3