Nederlanden Indiê moeten één zijn Dokter moet éérst vangen! ■UIEN die week gelden Nog steeds strijd aan de Joeba Succesvolle luchtaanvallen JAPAN deed geen aaobod tot bemiddeling Zaterdag 22 Februari 1941 Derde blad Beleediging van N S*B. ers Italiaansch weermachtbericht litwinov, Duifsch weermachtbericht Stakingen in Amerikaansche fabrieken Een „miniatuur-Europa" in Engeland De reis van EDEN naar Egypte OP DE BRES VOOR HET GEBIED OVERZEE- Belangwekkende brochure. Een goed Nederlander heeft een goede Ne- derlandsche brochure geschreven, die waard ia in breeden kring te worden gelezen. Onder den titel: „Eén met ons Indië", ver- «cheen bij de uitgeverij W. van Hoeve te De venter een geschrift van de hand van J. M. l. Saunders, waarin een actueele beschou wing wordt gegeven over het koloniale vraagstuk, den Pacific en de Nederlandsche koloniën. In den aanvang van deze bochure spreekt de schrijver de meening uit, dat., ofschoon pleiten voor eigen standje gewoonlijk en te recht afkeurend wordt beoordeeld, wij Ne derlanders dit standpunt niet behoeven in te nemen, wanneer het pleit moet worden ge voerd voor wat onze volksgemeenschap op koloniaal gebied tot stand gebracht heeft in de eeuwen, die achter ons liggen. Op grond van die overtuiging wijdt hij uitvoe rige beschouwingen aan den Nederlandschen kolonialen arbeid in de overzeesche gewes ten en hij doet dat op deskundige en klare wijze, zonder overdrijving, zonder woorden spel en gestaafd met cijfers. De wereldoorlog 1914—1918 sloot de pe riode van koloniale expansie niet af en in idien strijd werden de neutrale staten meege sleept, ook al hadden zij niemand een stroo- breed in den weg gelegd, ook al konden zij wijzen op een „musterhalft" koloniaal be heer. Nederland heeft in drie eeuwen zijn kolo niën beheerd in overeenstemming met de op vattingen van het loopende tijdvak. In de negentiende eeuw nam het den aanloop naar het moderne koloniale beheer en in de twin tigste eeuw kwam de sprong. Op alle moge lijke gebied, stoffelijk als cultureel, kwam het tot groote ontwikkehng en het moder- De preferentie van de vordering van een geneesheer bij faillisse ment. Te Boxtel overleed in 1934 notaris N., wiens nalatenschap failliet verklaard werd. De be handelende geneesheer, dokter H., eischte bij den curator preferentverklaring van zijn vor dering van ruim f2500.welke preferentie hij grondde op art. 1195 van het burgerlijk wetboek, De curator erkende de vordering, doch be streed de pretentie, waarop een procedure gevoerd werd voor de rechtbank te 's-Herto- genbosch. de rechtbank beperkte de prefe rentie tot f 345.Als grond der bepaling, waarbij alle kosten van de laatste ziekte pre ferent worden verklaard zag de rechtbank deze, dat het overlijden van den patiënt zoo min mogelijk van invloed mag zijn op de be taling dev kosten van de geneeskundige be handeling en verpleging, maar dan ook deze strekking de beperking inhoudt, dat zij niet geldt voor die kosten, waarvan de daartoe gerechtigde tijdens het leven van den patiënt betaling had mogen verwachten. De vordering van f2500.was namelijk ge grond op een behandeling gedurende twee jaren. De rechtbank kwam dan tot de slot som, dat het voorrecht voor genees- heeren dus niet geldt over dat tijd vak, waarover zij, overeenkomstaig het ter plaatse geldende gebruik reeds tijdens het leven van den pa tiënt betaling had kunnen reclamee ren. De arts kwam van dit vonnis in hooger beroep bij het Hof te 's-Hertogenbosch. Dit heeft geoordeeld, dat de grond van voornoem de wetsbepaling door de rechtbank niet vol ledig is weergegeven en dat daaraan behoor de te worden toegevoegd, dat de preferentie verleend wordt opdat de patiënt niet in zijn laatste ziekte van die behandeling en verple ging verstoken zij. Dan is echter aldus het Hof ook duidelijk, dat de strekking der bepaling is om te bevorderen, dat geneeshee- ren zonder dat zij bevreesd behoeven te zijn, dat bij overlijden van den patiënt wellicht het verhaal van het hun toekomende minder zeker zal worden, hun hulp gedurende een geheele ziekte zullen verleenen, wetende, dat zij in geval van overlijden van hun patiënt althans bevoorrecht zijn. Dit doel zou zeker niet worden bereikt wanneer de behandelen de medicus zich voor oogen zou moeten hou den, dat zijn preferentie telkens na eenige maanden vervalt. Ook achtte het Hof niet aannemelijk, dat de wetgever de zieken langer of korter zou willen doen profiteeren van de gunstige ge volgen, welke het toekennen der preferentie beoogt voor hen in het leven te roepen, naar gelang van de plaats, waar zij wonen in ver band met ter plaatse geldende gebruiken. Op grond van bovenstaande heeft het Hof het vonnis der rechtbank vernietigd en den arts als preferent schuldeischer toegelaten .voor zijn geheele vordering. Hierop kwam de curator in cassatie en gis teren heeft de Hooge Raad dit beroep ver worpen. BILLITON MAATSCHAPPIJ RICHT TINSMELTERIJ IN VER. STATEN OP De minister van handel der V. S. Jesse Jones heeft in een persconferentie meege deeld. dat met de Rilliton Mij. een contract ia gesloten, op grond waarvan deze den bouw en de exploitatie van een tinsmelterii in het Zuiden der Ver. Staten ter hand *al nemen. Eigenaresse van de smelterij «lijft de Reconstruction Finance Corpora tion. De bouwkosten worden geraamd op 2-5 tot 4 millioen dollar. De smelterij zal tin •Mt Bolivia verwerken. ne Indië werd een der groote grondstoffen- producenten van de wereld en een facor van beteekenis in het totaal der Pacific-proble- men. Van thee. rubber, suiker, tabak, olie, kinine, copra. kapok, enz. enz leverde het hooge percentages van de totale wereldpro ductie. Wat de cultureele en sociaal-econo mische positie van de inheemsche bevolking betreft, zijn uitstekende resultaten bereikt en de koniale verslagen van dit tropische ge bied wekken vaak den indruk, dat men te maken heeft met een goed georganiseerd land in West-Europa. Van een kapitaalshegemonie van vreemde mogendheden in Indië is in het geheel geen sprake, gelijk de schrijver met cijfers aantoont De Ne derlandsche investeeringen zijn ver reweg overheerschend en Nederland zou desnoods in staat geweest zijn, de geheele kapitaalsvoorziening van Insulinde voor zijn rekening te ne men. Wanneer men met de kapitaals voorziening van dit land dan ook wil aantoonen, dat ons koloniaal be zit eigenlijk te groot is, dan is dit een praatje voor den vaak. Te groot is ieder koloniaal bezit van allen die het voor zich wenschen. In dezen trant heeft de schijver zijn bro chure opgesteld en in denzelfden trant schrijft hij over de West, het land dat ech ter zooveel minder mogelijkheden biedt. „Welke maatstaven men ook in de toe komst voor de rechtvaardiging van koloniaal beheer moge aanleggen," zegt onze landge noot, „Nederland zal daarbij altijd als voor beeld kunnen dienen, niet alleen in „de Oost", zooals vanzelf spreekt, maar ook in „de West". In het laatste gedeelte van de brochure bespreekt hij de bedreigingen, waaraan ons koloniaal bezit blootstaat en hij richt een aansporing tot de Nederlanders om op de bres te staan van wat eeuwen lang onze zorg en tegelijk onze glorie is geweest. „Zijn wij sterk genoeg van karakter om dat vol te houden?" vraagt hij dan en zijn antwoord luidt onvoorwaardelijk bevestigend. Onze leuze zij: Eén met Indië in majorem patriae gloriam. Voor de Zwolsche rechtbank had zich Donderdag te verantwoorden L. C. aldaar, wegens beleediging. Op 26 December j.1. pas seerde verd. in de Kamperstraat een vier tal N.S.B.-ers, die hem, volgens zijn ver klaring, zouden hebben uitgescholden. Verd. had toen teruggescholden. Hij erkende dit, doch zeide hiertoe gekomen te zijn, omdat hij zich over het gedrag der N.S.B.-ers had opgewonden. Deze ontkenden zich beleedigend over verdachte te hebben uitgelaten. Wel hadden zij een gesprek gevoerd over Joden in het algemeen, niet over verdachte in het bij zonder. De officier van Justitie achtte de ten las te gelegde beleediging bewezen en vorderde f 10.boete subs. 5 dagen hechtenis. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. SPERTIJDREGELING VOOR DEN KLEIN HANDEL IN ELECTROTECHNISCHE APPARATEN EN MATERIALEN. Resp. voor het electrotechniseh- installateursbedrijf. De staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den secretarisgeneraal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart betreffende uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Artikel 1 daarvan luidt: Het is verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van den kleinhandel in electrotechnische appa raten en materialen, onderscheidenlijk van het electrotechnisch-istallateursbedrijf, voor zoover dit uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den secretaris-gene raal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart. Het 259ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front geen enkele ge beurtenis van veel beteekenis. Onze afdeelin- gen bommenwerpers hebben troepen, con- vooien en verdedigingswerken van den vij and op krachtige wijze met zware en lichte bommen bestookt. Onze jagers hebben op nieuw hun stoutmoedigheid bewezen door in een gevecht met sterke afdeelingen Glo ster- en p.Z.l.-toestellen 12 vijandelijke vlieg tuigen neer te schieten. Een onzer vliegtui gen is neergeschoten, twee andere keerden terug met dooden en gewonden aan boord. In Noord-Afrika de gewone verkenningsbe drijvigheid van onze snelle colonnes. In de zóne van Koefra hebben onze vliegtuigen lichte bommen op vijandelijke installaties geworpen en daarna branden waargenomen. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche vliegtuigen de basis Benghazi en vijandelijke vliegvelden en artilleriestellingen aangeval len. In de Aegeische Zee hebben onze vlieg tuigen militaire objecten in een Grieksche basis gebombardeerd. Aan den benedenloop van de Joeba in Oost- Afrika duurt de strijd aan weerszijden van de rivier voort. Van de andere sectoren is niets van belang te melden. De vijand heeft eenige luchtaanvallen gedaan op plaatsen in Ervthrea, Joebaland en de streek van Dja- vello. Er zijn slachtoffers ^-vallen, terwijl er eenige schade is aangericht. Twee vijande- HET PARTIJCONGRES TE MOSKOU. Zijn verplichtingen niet nagekomen. De achttiende Sovjet partijconferentie is Donderdagavond gesloten. In de avondzit ting had de conferentie zich bezig gehouden met organisatieproblemen. De genomen be sluiten hebben betrekking op personeelsver- anderingen in de hoogste commissies der partij. Zoo werden uit het centraal comité der partij, dat in totaal 71 leden telt. uitge sloten de vroegere volkscommissaris voor buitenlandsche zaken Litwinov, de vroegere volkscommissaris voor de houtindustrie Antselowitsj. de vroegere volkscommissaris voor de middelzware machinebouwindustrie Lisjatsjef en de vroegere volkscommissaris voor de mijnbouw- en hoogovenindustrie Merkulof. Deze maatregelen werden getrof fen onder het motief, dat de betrokkenen hun verplichtingen als leden van deze com- da vroegere Volkscommissaris voor Buiten landsche Zaken der Sovjet Unie. missie niet waren nagekomen. Uit de krin gen van functionarissen van het centraal comité zijn 15 personen uitgesloten, voor het merendeel personen, die hooge partij- functies bekleedden of volkscommissarissen, die de laatste twee jaar waren afgezet. In het centraal comité nemen zes nieuwe leden zitting o.m. de ambassadeur te Berlijn., De- kanosow. de president van den stedelijken raad van Moskou, Pronin, en de voorzitter van den Oppersten Sowjet van de Karelo- Finsche bondsrepubliek. Kuusinen. (Kuusi- nen was de man, die tijdens den Finsch Russischen oorlog door Moskou als presi dent van Finland werd naar voren gescho ven. Red.) Ten slotte richtte de partijconferentie tot eernge volkscommissarissen welker ressorts den laatsten tijd slechte prestaties vertoo- nen. vermaningen en waarschuwingen. De vroegere, voor een jaar van zijn functie ontheven volkscommissaris voor de lucht vaartindustrie der Sowjetunie, Michael Ka- ganowitsj. kreeg een strenge vermaning. Waarschuwingen kregen o.m de volkscom missaris voor de chemische industrie, Deni- sow, de volkscommissaris voor de munitie- industrie, Sergeief. en de volkscommissaris voor de zeevaart, DukelskJ. AMERIKAANSCHE TROEPEN NAAR MANILLA. Aan boord van het Amerikaansche militai re transportschip Grant zijn in de hoofd stad der Philippijnen ruim 500 soldaten aan gekomen. Van officieele zijde is niet mede gedeeld, of het hier gaat om versterkingen of om aflossing. In Manilla heeft het groot opzien gebaard, dat tegelijk niet minder dan 142 officieren in de haven aan land zijn ge gaan. DE RATTEN VAN PARIJS. Een hoogleeraar aan de medische hooge- school te Parijs heeft berekend, dat Parijs thans ongeveer 10 millioen ratten herbergt De ratten richten in Frankrijk een jaarlijk- sche schade van twee milliard frank aan. Bovendien beteekenen zij een voortdurend gevaar voor de volksgezondheid. Bij de be strijding der rattenplaag heeft men tot dus verre geen opmerkelijke sucessen bereikt. lijke vliegtuigen zijn door de luchtverdedi ging neergeschoten. In den vroegen ochtend van den 21sten hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bom men op Catania geworpen. Zes personen wer den gewond. Er is eenige onbelangrijke scha de aangericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Bij aanvallen op vijandelijke convooien in het zeegebied rond Engeland, heeft de lucht macht drie koopvaardijschepen van 11.500 brt. in totaal vernield en vier groote schepen zwaar beschadigd. De vijand heeft in een luchtgevecht bij Do ver twee jachtvliegtuigen van het type Spitfire verloren. In den nacht van 20 op 21 Februari zijn geslaagde luchtaanvallen ondernomen op ha vens en pakhuizen in het gebied van de Theems en aan het Bristol kanaal. Een ha ven aan de westkust werd met mijnen afge sloten. In het Middellandsche Zeegebied hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Britsche troe penconcentraties bij El Breda en een haven in Libye met goed gevolg aangevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op een plaats in het bezette gebied bommen geworpen zonder schade aan te richten. Broodbonnen nummers 05: geldig van 24'Febr. tot en met 2 Maart (niet gebruikte tot en met 9 Maart, echter niet in restaurants e.d.) F.lke bon geeft recht op het koopen van 100 gram brood of één rant soen gebak. Bonnen nummers 5 (bloemkaart): geldig van 24 Febr. tot en met 23 Maart. Elke bon geeft recht op het koopen naar keuze van 35 gram tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, of zelfrijzend bak meel op 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbiitkoek) minimum 160 gram; voor speculaas 140 gr.; voor andere koekjes 200 gr.; voor biscuits en wafels 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.) r>00 gr.; voor gevuld klein korstge bak (amandelbroodjes e.d.) 400 gr. Bon 05 (boter- en vetkaart): geldig van 24 Febr. tot en met 2 Maart (niet gebruikte tot en met 9 Maart) rechtgevende op 250 gram boter of margarine of 200 gram vet Bonnen 02 Vleesch (vleeschkaart): geldig van 17 Febr. tot en met 26 Febr. (niet gebruikte tot en met 2 Maart, echter niet in restaurants e.d.). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch of één rantsoen vleeschwaren. Bon 02 Worst, Vleeschwaren, (vleeschkaart): geldig van 17 Febr. tot en met 26 Febr. (niet gebruikte tot en met 2 Maart, echter niet in restaurants e.d.). Elke bon geeft recht op het koopen van één rant soen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten. 100 gr. v. gekookte worst soorten. rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongen- worsit en nierbrood en 150 gram voor bloedworst Bon 01 (nieuwe kaart), rechtgeven de op het koopen van, naar keuze laO gram toiletzeep (nieuwe samen stelling)," ISO gram huishoudzeep, 150 gram zachte zeep,,: 300 gram zachte zeeppasta, 250 gram zeeppoe der of 600 gram waschpoeder, gel dig tot en met 28 Febr. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken, 250 gram zelfwerkende wasch- middelen, 200 gram vloeibare zeep of 200 gram zachte zeep (oude sa menstelling). De wasscherijen moeten voor elke 20 kg. droog waschgoed één bon 01 in ontvangst nemen. Bon 02 (nieuwe kaart), geldig van 3 Febr. tot en met 16 Maart, recht gevende op het koopen van 125 gr. koffie of 50 gram thee. Bon 06: rechtgevende op het koo pen van één kilo suiker, geldig van 17 Febr. tot en met 16 Maart. Verklaring van Matsoeoka In verband met uit Engeland afkomstige berichten, volgens welke de Japansche re geering een aanbod zou hebben gedaan aan Engeland om een vredesbemiddeling te ondernemen, heeft de minister van Bui tenlandsche Zaken, Matsoeoka, woordelijk aan de pers verklaard: „Als Minister van Buitenlandsche Zaken der Japansche regee ring heb ik nooit aan welke natie ter we reld ook een bemiddeling aangeboden vooi* het herstel van den wereldvrede. Ik heb antwoord gegeven op een vraag van den Britschen staats-secretaris Eden in aange legenheden, die betrekking hadden op de Japansche bemiddeling in het Thailandsch- Fransch Indochineesche conflict. Ofschoon ik in dit antwoord mijn opvatting ten aan zien van het herstel van den wereldvrede tot uitdrukking heb gebracht, heb ik nooit aan welke natie ook eenigerlei boodschap gezonden, die een Japansche bemiddeling voor den wereldvrede vormt, zooals bij geruchte is beweerd. In twee groote Amerikaansche fabrieken, die bewapeningsopdrachten hebben, zijn gisteren stakingen uitgebroken. Arbeiders en kantoorbedienden van de Willard Sto- rage Battery Company in Cleveland legden het werk neer om daarmede te protesteeren, tegen de onvoldoende hygiënische inrichting van het bedrijf. De fabriek heeft belangrijke opdrachten in uitvoering voor de vliegtuig industrie. Voorts gingen 1000 arbeiders in staking bij de hemdenfabriek Trov in New York, die legeropdrachten in uitvoering heeft. OM UIT TE KNIPPEN. Bon 07: geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 250 gram havermout, havervlokken, haverbloem, aard- appelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 08: geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 250 gram gort, gort- mout of grutten. Bon 09: geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 10: Naar keuze 100 gram maï zena, eriesmeel. aardappelmeel, sago. rijststijfsel, kookstijfsel of glansstijfsel of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsausipoe- der, ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel, geldig van 24 Febr. tot en met 20 April. Bon 11: geldig van 24 Febr. tot en met 23 Maart, rechtgevende op het koopen van 250 gram rijst, rijste- meel, riistebloem, rijstgries of gruttemeel. Bon 12: geldig van 24 Febr. tot en met 2 Maart (niet gebruikte tot en met 9 Maart, echter niet in restau rants e.d.). rechtgevende op het koopen van één ei. Bonnen 13 en 14: geldig van 24 Febr. tot en met 9 Maart (niet ge bruikte tot en met 23 Maart). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram kaas. Bon 15: geldig van 24 Febr. tot en met .30 Maart, rechtgevende op het koopen van Kg. peulvruchten. Bon 15 (hondenbroodkaart): geldig tot en met 28 Febr., rechtgevende voor de groepen 1. 2, 3, 4, 5 en 6, op resn. 10 kg., 10 kg,. 8 kg., 5 kg., 4 kg., en 3 kg. hondenbrood. Bon 15 (kattenbroodkaart): geldig tot en met 28 Febr., rechtgevende op het koopen van 1.5 kg. katten brood. Scheerzeepbon 117: geldig tot en met 30 April, rechtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één tube of één pot scheercrême. Brandstoffenbonnen nummers „11, 12 en 13 haarden, kachels" en „25 t m 32 centrale verwarming", gel dig tot en met 28 Febr. Èlk der bonnen geeft recht op één een heid vaste brandstof. Brandstoffenbonnen, gemerkt met „brandstoffen één eenheid, vierde periode" en „cokes', één eenheid vierde periode", geldig tot en met 28 Febr., rechtgevende op het koo pen van één eenheid vaste brand stof. 1 eenheid is 1 hl (max. 75 kg) anthraciet. steenkolen, industrie- of eierbriketten, of 2.5 hl kolenslik, of 2 hl (max. 100 kg) cokes (ook gascokes) of 110 kg bruinkoolbriket ten. of 450 stuks (200 kg) bagger- of 300 stuks (195 kg) persturf. of 175 kg. fabrieksturf of 200 kg. ove rige soorten turf. Volgens een bericht uit Londen is in het Lagerhuis in tweede lezing een wetsontwerp behandeld, op grond waarvan aan de in En geland verblijvende geallieerde regeerings- vertegenwoordigers diplomatieke immuniteit zal worden verleend. De onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken Butler heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat men in Engeland een „miniatuur-Europa" herbergt. Hiervoor komen in aanmerking de vertegenwoordigers van Polen, Noorwe gen, Nederland, België. Tsiecho-Slowakije, Luxemburg en de „vrije Franschen." Van groote politieke en militaire beteekenis. Ten opzichte, van de reis van den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken. Eden, en van den chef van den Britschen generalen staf, sir John Dill, naar Egypte, meldt de United Press uit Londen, dat het doel van deze reis is bestudeering van de Britsche strategische mogelijkheden in het Midden-Oosten en in het Balkangebied. Aan de reis wordt in Londen groote politieke en militaire beteekenis toegekend. INDISCHE VROUWEN LEGGEN DEN SLUIER AF. Vijfduizend Britsch Indische vrouwen, die een betooging te Ajmer bijwoonden, heb ben in het openbaar den sluier afgelegd en verklaard, dat zij dien nooit meer zouden dragen. De presidente van de vrouwencon ferentie. mevrouw Satvavati, constateerde, dat de sluierdwang een schandelijke zede is, handig door den man uitgevonden met het doel de vrouw steeds in den toestand van huisslavernij te houden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9