Volksstemming Loonen onder staatscontrêle Kuostenaarshofje Verduisteren 7.13 uur DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Cheren eerste bastion van tegenstand in Erytrea Eden in Turkije Anti-Japanscbe houding van Indo-China? Elegante buit KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) in Roemenië Regeert Antonescu goed of niet? Dc hooivork als oorlogswapen WOE N SD AG 26 FEBRUARI 1941 69e JAARG.No. 9167 Monparnasse in Den Haag Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 32 uur De strijd in Noord-Afrika De voorraad bewaarkool wordt aangesproken HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Generaal Antonescu heeft de bevol king opgeroepen tot een volksstem ming, welke op 2 Maart gehouden zal worden. Het Roemeensche volk moet dan beslissen, of het de wijze waarop generaal Antonescu re geert goed- of afkeurt. Het stem recht hebben alle Roemeensche staatsburgers boven de 21 jaar. Jo den zijn van de stemming uitgeslo ten. De steming is openbaar en verplicht. Er mag slechts met „ja" of „neen" geantwoord worden. Komt men met de stemming op 2 Maart niet gereed, dan wordt zij op 3, 4 of 5 Maart voortgezet. Ter voorberei ding van de stemming worden op 1 Maart in het. geheele land volksver gaderingen gehouden. TWEE PROCLAMATIES AAN HET ROEMEENSCHE VOLK. In verband met de aankondiging van een yolkstemiming op 2 Maart heeft generaal Antonescu twee proclomaties tot het Roe meensche volk gericht. In de eerste procla matie wordt gezegd, dat de overleveringen van de Roemeensche geschiedenis als ook de geest van de nieuwe wereld van de lei ders eischt. dat zij hun verantwoordelijk heid baseeren op den wil van het volk. Aan deze traditie getrouw heeft hij, Antonescu, een volksstemming uitgeschreven, te hou den op 2 Maart, ten einde van het volk de goedkeuring voor zijn regeeringsbeleid se dert 6 September 1910 te krijgen. Verder verklaart generaal Antonescu, dat hij de leiding van het land in uren vdn ho peloosheid en ineenstorting op zich geno men heeft. De tot dusver verstreken zes maanden van zijn regeering zijn buitenge woon moeilijk geweest Ten einde dezen lastt verder te kunnen dragen, heeft hij een blijk van vertrouwen van de natie noodig. De tweede proclamatie geeft een uitvoe rige uiteenzetting van de tot dusver uit gevoerde werkzaamheden der regeering en de prestaties van de regeering-Antonescu sedert haar benoeming op 6 September 1940 Generaal Antonescu heeft getracht, zoo wordt in deze proclamatie gezegd, het ver trouwen van de natie te herwinnen en haar toekomst te waarborgen. Bij den onovertrof fen stichter van de nieuwe wereld, den Fiih rer van 't Groot-Duitsche rijk, heeft hij het grootste begrip gevonden. De achting van den Führer voor het levensrecht en de eer van het Roemeensche volk, alsmede zijn wil om de Roemeensche boeren te helpen, zijn de grondslagen voor een oprechte overeen komst. Generaal Antonescu is trots een der gelijke overeenkomst te hebben 'gesloten, want hierdoor garandeert hij het levpn aan de natie, de veiligheid van de sociale orde en den weg in de toekomst. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Eden, is in gezel schap van generaal Dill, gistermid dag per vliegtuig in Adana aangeko men, vanwaar hij zijn reis per trein naar Ankara voortzette. BRANDEN TE SANTANDER WEER OPGELAAID. In de Spaansche stad, Santander, die zoo ernstig door een orkaan geteisterd is, zijn Maandag verscheidene brandhaarden, die on der het puin en de brokstukken van de in gestorte huizen waren blijven smeulen, op gevlamd. Eerst na vele uren kouden deze branden gebluscht worden. Millioenen Engelsche burgers zullen zich op Duitsche para chutisten werpen. De president van de „Star Journal John Cowles, begint met de publicatie van een reeks artikelen over zijn indrukken in En geland. Cowles heeft, zooals bekend, Wen- dell Willkie naar Engeland vergezeld. Hij schrijft in zijn eerste artikel, dat de Engel schen vast rekenen op een poging tot inva sie in het voorjaar. De burgers zijn gewaar schuwd hun woonplaatsen niet te verlaten en niet door vlucht de wegen te verstoppen. En wanneer de Duitschers in zwermen uit de lucht zouden komen, zoo schrijft Cowles. zullen zij letterlijk op millioenen burgers stuiten, die met geweren of zelfs met hooi vorken en messen gewapend zijn, afgezien nog van den afweer door de geweren en mi trailleurs van de geüniformeerde strijd krachten. Uitbreiding van het aantal col lectieve contracten. KANTOOR- EN HANDELSBE DIENDEN HET EERST AAN BOD. Uit een interview, dat de Tel. heeft gehad met den heer Mr. A. W. Quint secretaris van het college van rijks bemiddelaars. blijkt dat in het alge meen de lonen onder staatscontrole zullen worden gebracht. Het zou in de bedoeling liggen wettelijke mini mum- en maximumgrenzen vast te stellen, en meer uniformiteit is het doel van een diepgaand onderzoek, dat thans plaats heeft. Niet is het de bedoeling lukraak loonsverhoogin- gen toe te staan, daar men dan een sneeuwbal aan het rollen zou bren gen. Wel worden misstanden en ach terstanden weggenomen, door het instellen van collectieve contracten naar het voorbeeld uit het Duitsche bedrijfsleven voor eiken bedrijfstak. In het bijzonder gaat de aandacht uit naar de groep handels- en kan toorbedienden. die aldus het. in terview zich steeds te veel „heer" voelde om voor lotsverbetering te strijden, en wier salarisniveau in veel gevallen te laag ligt. Deze ca tegorie zal spoedig aan een collec tieve arbeidsovereenkomst worden geholpen. 1 r De woordvoerder van het inlichtingenbu reau van het Japansche kabinet heeft me degedeeld, dat de geruchten over een anti- Japansche houding van Indo-China. die hun oorsprong vinden in krantenberichten, naar zijn meening ongegrond zijn. De vredescon ferentie te Tokio wordt in volkomen vriend schappelijke sfeer voortgezet Aan Japan sche zijde had men gehoopt, dat conferentie reeds op 24 Februari gesloten had kunnen worden. Een nieuwe termijn van tien dagen was echter noodzakelijk met het oog op het ingewikkelde karakter der grensgeschillen. Rechts: CHEREN (op de kaart aanriep even als Ke renwerd het eerste bastion van den Ita- liaanschen tepenstand, waarop de Italiaan- sche prenstrocpen zonder dat contact met de Enpelschen tot stand kwam werden teruqqetrokken, toen de bedreipinp der Westelijk pelepen Erytreesche laapvlakte te qroot werd. Op nevenstaande kaart is de toestand aanpepeven, zooals die was in bepin Februari, toen de Italianen nieuwe stellinpen hadden bezet bij Barentoe en toen vooral ten Noorden van Apordat heftip werd pestreden. (Kaart Van Pelx). (Van onzen Haagschen correspondent) De Trompstraat is zoo'n kleurlooze Haag- sche straat, zonder geur of heerlijkheid, ge lijk die een veertig jaar geleden in vele plaatsen van ons land door fantasielooze, op haastige winst beluste bouwondernemers zoo veel zijn neergezet. Achter die eenvormige gevels bevonden zich echter de hofjes, aan iedere kant een. Verleden jaar is een van die hofjes door den jongen restaurateur van schilderijen Nico van Bohemen ontdekt. Men kan inderdaad van een ontdekking spreken, want wie het niet weet en er niet naar zoekt, vindt het niet gemakkelijk. Naast een rommelig groentenwinkeltje is een smal, schemerdonker gangetje, aan het eind loopt men tegen een soort mesthoop op, dan nog twee hoeken om en dan staat men op het hofje. Denk nu niet aan de hofjes van Felix Timmermans. Dit hofje is een vrij ruim plein met huis jes in het rond, pretentielooze en kale huis jes en geen eeuwenoude schaduwende kas tanje of oude, intieme pomp schept hier een sfeer van intimiteit. Toch hangt hier iets dat zich ver doet wanen van de rommelige stad en wanneer men een van die huisjes binnengaat, wil men zich de oogen uitwrij ven. Is dit den Haag of Monparnasse? Tal van artisten hebben sedert het vorige najaar reeds den weg gevonden naar dit hofje 'en zij hebben, ieder naar eigen smaak, de oude huisjes wat is de huur laag! verbouwd en ingericht. Er is gemeten en getimmerd, gebroken en gezaagd, geschil derd en behangen en zoo heeft ieder een in terieur gekregen, zooals hij zich dat gedacht had. Nico van Bohemen, de voortrekker, heeft zich een oud-Hollandsch interieur ge schapen, met een Hindelooper kast eu een spinnewiel, een 18de eeuwsche staande klok en de trap in de kamer. Er hangt een oude gaslamp aan het plafond overigens met een electrisch peertje er in en aan de donkere wanden hangt een enkel schilderij. De voordrachtskunstenaar Peter Siers is zijn overbuurman en die heeft zijn huis exotisch ingericht, met boogramen en tapij ten en boven woont de schilder Theo Bitter, die weinig eischen stelt aan zijn huiselijke WELLES ONTVANGT RUSSISCHE AMBASSADEUR Langdurig onderhond. Summer Welles, de Amerikaan- sche onder-minister van buitenland- sehe zaken heeft gisteren den am bassadeur van de Sowjet-Unie te Washington Oemanski, ontvangen en een langdurig onderhoud met hem gehad. Over den inhoud van deze bespre king wordt van officieele Ameri- kaansche zijde niets medegedeeld. .Rommelpotterij, rommelpotten], geet min eene cent, dan ga ik voorbij Met dit liedje trekt in deze dagen de Brabantsche jeugd met de ouderwetsche rommelpot langs de huizen (Foto Het Zuiden omgeving en vooral naar koel Noorderlicht heeft gezocht. Ook een goochelaar, Janno is zijn naam, is in deze Haagsche Bohème neergestreken en Zaterdag is er de verhuisboedel van de danseres Rüska Bornova neergezet, de eer ste vrouw van het kunstenaarshofje. Een beeldhouwer, Peter de Jong, woont er ook al, maar die zal wel niet lang blijven; ten- i Drie weken strijd in een bergland, dat goede kansen voor verdediging biedt. Van officieele Italiaansche zijde is een overzicht gegeven van den slag. welke se dert 20 dagen aan het front in Erytrea woedt. Tijdens voorbereidingen, welke maan den hebben geduurd, hebben de Engelschen aan het Soedanfront meer dan 100.000 man troepen, alsmede gemotoriseerd materieel ge concentreerd. De bedreiging van het Ita liaansche gebied werd zoo groot, dat de Ita liaansche grensbewakingstroepen en de voor postendetachementen. die via Kassala naar voren waren gezonden, moesten worden te ruggetrokken. De bodemgesteldheid bood den Engelschen troepen namelijk groote ont wikkelingsmogelijkheden voor htm mobiele eenheden en gemotoriseerde strijdkrachten. Volgens het Italiaansche overzicht, waar van melding wordt gemaakt door de ..Deut sche Allg. Ztg." werden de Italiaansche troe pen in verband met het i>ovenstaande terug getrokken in het oosteijlker gelegen bergland waar de tegenstander zijn gemotoriseerde eenheden moeilijker kan gebruiken. Aldus werden de Italiaansche grenstroepen overge bracht naar het gebied van Cheren. dat in de marschrichting ligt van de Engelschen die door Erytrea naar Asmara willen op rukken en dat zoo het eerste bastion van den Italiaanschen tegenstand werd. De te rugtrekkende beweging verliep zonder con tact met den vijand. Dit contact kwam pas na 48 uur tot stand. De gemotoriseerde strijdkrachten der Engelschen rukten snel op door de Erytreesche laagvlakte en het gelukte haar den verloren tijd in te halen en op 3 Februari met de Italiaansche troe pen in contact te komen. De eerste Britsche aanval werd krachtig afgeslagen. Ook tijdens de volgende dagen werden de Engelsche aanvallen herhaald, doch steeds zonder succes. Ook verrassende nachtelijke aanvallen leidden niet tot het gewenschte doel. Italiaansche bommenwer pers en jachtvliegtuigen speelden daarbij een groote rol. Op 8 en 9 Februari bleken de Engelschen te hebben afgezien van frontale aanvallen en zij gingen over tot verrassende omsinge- lingsacties die hoofdzakelijk waren gericht tegen den linkervleugel der Italiaansche troepen. Bovendien hadden nieuwe troepen en tientallen gepantserde eenheden de Brit-' sche strijdkrachten versterkt. Intusschen was echter ook de Italiaansche weerstandslinie versterkt. Iedere Britsche aanval leidde tot een Italiaanschen tegenaanval, waarbij den Engelschen zware verliezen werden toege bracht. Na een gevechtspauze ontketenden de Engelschen op 11 Februari een hevigen massa-aanval, die via den Amba-berg was gericht tegen het gebied ten Westen van Cheren. Na bloedige gevechten gelukte het den Italianen den toestand te herstellen, waar bij de Italiaansche luchtstrijdkrachten een belangrijke rol speelden. Gedurende de vol gende dagen kwam het tot nieuwe door braakpogingen der Britten, die ditmaal trachtten op te rukken door de uit het Noorden en Westen naar Cheren loopende dalen. Overal slaagden de Italianen er in den aanval te stuiten, waarbij hun ver scheidene mitrailleurs en geweren in han den vielen De strijd aldus wordt verder gezegd in het officieele overzicht, kent geen adem pauze De Italiaansche en de Britsche bat terijen bestoken elkaar voortdurend en de wederzijdsche luchtstrijdkrachten leveren dagelijks verwoede gevechten. Hoewel de tegenstand der Italiaansche troepen tot dusver te groot was. trachten de Engelschen thans nieuwe wegen te vinden om dezen niet voorzienen hinderpaal uit den weg te ruimen. Ook de „Kölnische Ztg." wijdt een arti kel aan de krijgsverrichtingen in Erythea en wijst er o.a op. dat de Engelschen thans pogingen doen om Cheren door een uitge breide actie te omsingelen. Onder comman do van generaal Platt, die de operaties der Britsche troepen leidt, tracht thans een co lonne via Nacfa op te rukken naar de Noordoostelijke verdedigingslinie der Ita lianen teneinde Cheren af te snijden van de Roode Zee Terwijl het grootste deel der aanvallende Engelsche en Britsch-Indische troepen bezig is den druk uit het westen te vergrooten, doen andere Britsche colonnes uit het Zuiden en wel uit Barentoe aanval len op de verdedigers van Cheren. Ook aan de andere Oost-Afrikaansehe fronten wordt de strijd ononderbroken voortgezet Bij hun pogingen om dieper door te dringen in het binnenland van Abessinië en wel in de richting van Gondar en Dangela. hebben de Britsche troepen blijkens het artikel ernstige verliezen ge leden. Ook in het Joeba-gebied zijn de Britsche troepen, nadat zij de rivier op eenige plaat sen waren overgestoken, op verbitterden Italiaanschen tegenstand gestuit. De Zuid- Afrikaansche troepen worden daar dan ook zwaar op de proef gesteld. minste hij heeft nog nooit ergens langer dan een paar maanden gezeten, maar misschien krijgt hij hier meer „zit", ondanks het lek kende dak, dat hem en zijn marmeren en gipsen scheppingen teistert. Want het hofje krijgt sfeer ën nog meer jeugdige kunstenaars hebben hun komst aangekondigd. Monparnasse midden in het leelijkste deel van den Haagwie had dat ooit gedacht? Damesdessous gestolen. Bij het perceel Heerengracht 10, te Am sterdam, waar de manufacturen- en han delsonderneming „De Faam" is gevestigd, werd een tuindeur open gevonden. Later ont dekte men, dat langs dezen weg 3 pakken met een totalen inhoud van honderd dozijn damesdessous, ter waarde van 800 gulden, waren weggehaald. Er bestaat een vermoeden, dat deze in braak in den nacht van 20 op 21 dezer i» geschied. LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen heb ben gistermiddag geprobeerd de Fransche kust te naderen. Zij werden echter, naar het D.N.B. verneemt, reeds boven het Kanaal door Duitsche jachtvliegtuigen tegengehou den. Er ontstonden luchtgevechten. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn drie vij andelijke toestellen van het type Spitfire daarbij neergeschoten. Een der Engelsche machines stortte bran dend boven Franschen bodem omlaag, de tweede boven het Kanaal, de derde boven Dover. De voorraden bewaarkool, welke mi in den handel komen, worden, alvorens ze de schuren verlaten, nauwkeurig op rotte en minder duurzame exemplaren onderzocht (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1