Eén seconde schrikken De debatten in den DE KUS IN DEN KELDER Geen Amerikaansche torpe dojagers naar Engeland Amerikaaoschea senaat Marktberichten NA OVERSTROOMINGEN OOK AARDSCHUIVINGEN IN SPANJE Canadeesch vliegtuig neergestort Bommcnschadc in Zwitserschc stad Offioieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visschorij Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Uit onze Omgeving ö/u (uxhi tuAhaal: Groote vernielingen in de pro vincie Galicië. De huizen tot zes verdiepingen hoog onder water. In de provincie Galicië hebben de overstroomingen en aardverschui vingen in eenige plaatsen groote vernielingen aangericht. Door den hoogen stand van de rivier de Ulla werd het gebied van Padron onder water gezet. In Punte Cesures staan talrijke huizen tot zes verdiepingen hoog on der water. De weg van Pontevedra naar La Coruna i» gestagneerd. Bij Fllgeira is de spoorlijn door een aardstorting versperd, zoodat Dins dag geen trein uit Madrid Vigo kon binnen loopen. Bij de jongste stormen in de provincie Badajoz zijn naar schatting een millioen ei ken ontworteld. Het aantal der ontwortelde olijfboomen zou die der eiken nog overtref fen. De verwoestingen te Santander. De minister van openbare werken Pena heeft bij een bezoek aan Santander verklaard, dat de beschrijvingen van de brandcatastro- phe door de werkelijkheid nog verre worden overtroffen. De minister kondigde een groot- scheepsch programma tot hulpverleening aan Santander aan. Ook zal terstond begonnen worden met '■en aanleg van een belangrijke spoorlijn van Santander naar de Middelland- sche Zee om aan de velen, die door den brand werkloos zijn geworden, arbeid te verschaf fen. NEW YORK, 27 Febr. (D.N.B.).: Een vliegtuig van het Canadeesche luchtwapen is Woensdag, naar uit Ottawa gemeldt wordt, op 200 mijl ten westen v. Winnipog neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. De chef van de Amerikaansche vlootoperaties, admiraal Stark, heeft naar Associated Press meldt, in de commissie uit het Huis van afge vaardigden voor de militaire uitga ven verklaard, dat het op het oogen- blik niet raadzaam is meer torpedo jagers aan Groot-Brittannië af te staan zooals Wendell Willkie heeft aanbevolen. Bij het Engelsche luchtbombardement op Zuerich in den nacht van 22 op 23 Decem ber 1940 werd, naar het Zwittschersche tele graaf-agentschap meldt, volgens gegevens van de kantonale assurantie op gebouwen, aan 98 gebouwen schade aangericht ten be drage vana 277.774 francs, waarbij nog komt een schade aan meubelen ten bedrage varn 212.600 francs, welke echter nog pas ten deele is vastgesteld. Hierbij zijn niet in begrepen de eischen tot schadevergoeding van de spoorwegen, de schade aan lijf en leven en de niet onder de verzekering val lende eischen tot schadevergoeding ten bedrage van 31.500 francs, welke recht streeks bij den Zwitscherschen commissaris voor bomschade zijn ingediend. WASHINGTON (D.N.B.). In den senaat heeft de democraat Wheeler de uitlating van Roosevelt, dat vredesvoorstellen eerst overwogen kunnen worden na een Britsche overwinning „een verontwaardiging wek kende verklaring" genoemd. De president neemt daarmede een standpunt in. dat onge rechtvaardigd is, in zooverre de Vereenigde Staten niet bereid ziin deel te gaan nemen aan den oorlog. Wheeler riep uit: „ik con stateer, dat wij niet aan dezen oorlog deel nemen, tenzij de president ons daartoe reeds verplicht heeft. En wanneer wij wel deelne men aan dezen oorlog, gebeurt dat met mis kenning van de Amerikaansche grondwet Wheeler oefende vervolgens felle cntiek Uit op het feit. dat Roosevelt den Eneel- schen raad geeft omtrent hetgeen zii moe ten doen. De president hepft het recht niet den Engelschen een voortr<>,,'ng van den ïorlog aan te bevelen. Bo\ lien heeft En- •cland geen kansen op de overwinning, /anneer de Vereenigde Staten niet gaan eelnemen aan den oorlog. De democrnti- •he senator Clark verklaarde, dat Roosp- elt met ziin uitlating Dinsdag practisch eeft toegegeven, dat hij de Vereenigde tetpn a's in oorlog beschouwt. Na de aanvallen van den democraat Whee r op Roosevelt. zijn de debatten zeer leven- g geworden. De democraat Chandler be- Door KOOS MANDERS. Het onweer overviel hem op weg naar de ruine. Een van de vele in dit landschap. Hij was al tamelijk ver van 't stadje verwijderd, en daarom haastte hij zich voort naar de grauwe muren, die hij in de verte zag afste ken tegen de nog vrij lichte lucht. De blik sem flitste feller en het begon te gieten. Ha! Dat kwam net van pas! Een bouwvallige trap voerde naar een kelder. Met z'n zaklantaarn in de hand, daalde hij af. Hé, zag hij in de diepte al niet een lichtje flikkeren? Beneden aangeland, ontdekte hij een fleurige gestalte met een mand. Het meisje moest een oogen- blik voor hem in den kelder een schuilplaats hebben gezocht, haar hoofddoek en krulle tjes waren nat. De paddestoelen in haar mand verspreidden een eigenaardigen geur. Was datzelfde meisje hem gisteren ook al niet tegengekomen met aan haar arm een mand bessen? Hij had toen nog aan Rood kapje moeten denken. Hij vroeg er haar naar en ja, hij had gelijk. Vandaag ging ze weer naar het andere dorp en aan onweersbuien was zij wel gewend! „Is dat hier de ridderlijke wijnkelder of de burchtgevangenis?", vroeg hij geksche rend. „De gevangenen moesten in 't onderste ge deelte zitten, daar waar zon noch maan ook maar een straaltje licht konden brengen. Maar, de sage vertelt, dat er toch twee zijn ontvlucht met de hulp van hun vrouwen. „Een zware donderslag dreunde in hun ooren, beiden schonken er geen aandacht aan. „De kerker is vervallen en of dit de wijn kelder was, dat weet ik niet. Zullen we eens zoeken? Misschien vinden we nog een flesch!" „Die drinken we dan samen uit vanavond. Bij de paddestoelen!" „Die zijn voor vader." „Zal ik voor roover spelen en de padde stoelen wegnemen? Dan moet je losgeld be ien." „Ik heb precies zes cent bij me." 't Klonk uitdagend en toch ook wat angstig. Weer knetterde een hevige donderslag. Even wa ren beiden stil. Dan vervolgde de man: „Straks zal ik den mand voor je dragen. „Die mand draag ik zelf", was het korte antwoord. Het onweer begon af te nemen. Het werd al weer lichter. Zonder een woord te zeggen nam het meisje haar mand. Maar op den trap gleed zij echter uit en als de man haar niet gegrepen had, zou zij een leelijken val gemaakt hebben, „Dat heb je nu van je haast", zei hij droogjes en raapte de padde stoelen op, die weggerold waren. Een plagend lachje was het antwoord en precies op z'n linkeroor voelde hij eensklaps een kus. „Losgeld", grapte 't meisje. Genoeglijk gingen ze samen verder, het was droog geworden en en een zonnetje kwam alweer door de takken gluren. De paden waren echter glad nu. Daarom werd den man toegestaan z'n kelder- genootje te begeleiden. Op den straatweg na men zij afscheid. „Dank u wel voor uw hulp", zei het meisje. „Dank u voor uw los- kus", zei de man. „Morgen zullen wij elkaar niet zien, want ik moet voor een paar dagen naar de stad, maar daarna „Daarna zal ik u voorstellen aan mijn beide vrienden. Allebei willen zij zich met mij verloven. U soms ook?" Met een hellen lach en spotglan- de oogen liep 't meisje door. De man keerde terug. Van paddestoelen en ruïnen heeft hij z'n leven lang een afkeer behouden. En daar van was een klein meisje de schuld. (Nadruk verboden.) schuldigde de tegenstanders van de wet op de hulp aan Engeland er van, dat zij tracht ten het vertrouwen van het Amerikaansche volk in den president te schokken. Ook hij, Chandler, hoopt, dat de Vereenig de Staten niet aan den oorlog zilllen gaan deelnemen. Mocht dit echter toch gebeuren, dan kunnen al deze redevoeringen slechts schadelijk zijn. Wheeler antwoordde, dat hij er op moest blijven staan, dat deze oorlog niet de oor log van Amerika is. De democraat Brown verwierp eveneens de opvatting van Wheeler, volgens wien de wet op de hulp aan Engeland een oor- logswet is Wheeler en de isolationnlsten, zoo beweerde hij, zijn er voor verantwoor delijk, dat in het buitenland de indruk be staat. alsof het met de aanvaarding van de wet gaat om een kwestie van oorlog of vrede. Na deze woorden sprong Wheeler opge wonden op en verklaarde „en toch blijf il? volhouden, dat het hier om oorlog of vrede gaat", De aan Amerika afgestane steunpunten. Volgens 'n bericht van een agentschap uit Washington dreigt de kwestie der landver- pachting op de door Engeland aan de Ver eenigde Staten afgestane steunpunten een storm te ontketenen in het congres, aan gezien de Engelsche grondbezitters reus achtige winsten trachten te trekken uit de landverpachting, aldus D.N.B. uit New York. De democratische senator Ellender ver klaarde. dat Engeland weliswaar torpedo- bootjagers heeft gekregen, maar dat de Ver. Staten tot dusverre nauwelijks iets daarvoor terug hebben ontvangen. In het bovengenoemde bericht van een agentschap wordt verder gezegd, dat En gelsche staatsburgers tot 10.000 dollar eischen voor iederen morgen grond, die de Amerikaansche marine wil hebben. Verscheidene senatoren hebben derhalve interpellaties voorbereid, welke zij willen indienen, zoodra de kwestie der steunpun ten voor den senaatkomt. Van bevoegde zijde in Washington wordt verklaard, dat het de hoogse tijd is dat Londen ingrijpt in de onderhandelingen en een einde maakt aan de reusachtige eischen van Britsche onderdanen. En niet alleen, dat de Engelschen overdreven hoo- gp prijzen vragen, de Britsche autoriteiten willen ook de rechtspraak behouden over de Amerikaansche steunpunten. Daarte gen verzetten zich echter de Amerikaan sche leger- en marine-autoriteiten op de krachtigste wijze. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN DE VEREENIGDE STATEN EN BRAZILIË Gedurende de Carnavalsdagen heeft de persoonlijke vriend van president Roose velt, James Farley. een bezoek gebracht aan Rio de Janeiro aan boord van een Ameri- kaansch touristenschip. Bij deze gelegen heid overhandigde Farley den Braziliaan- schen president een eigenhandig schrijven van Roosevelt. INKRIMPING VARKENS STAPEL. Naar aanleiding van de voor genomen inkrimping van den varkensstapel, maakt het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd het ondervolgende bekend. Iedere varkenshouder, die varkens boven 60 kg. in voor raad heeft, is verplicht vóór 15 Maart een contract met de Ne- derlandsche Veehouderijcentra- Ie aan te gaan. -e Aan hen die vóór 15 Maart -- bij den Provincialen Bureau- houder geen aanvraag voor een contract hebben ingediend, zal geen voedertoewijzing wor- i den verstrekt. Deze varkens boven GO kg. zullen dus moe- ten worden geleverd aan de Nederlandsche Veehouderij- 1 centrale of aan derden moeten worden verkocht. Zij die reeds een mestcon- tract met de Nederlandsche Veehouderijcentrale hebben aangegaan, zijn ten aanzien van het aantal gecontracteerde varkens van het afsluiten van nieuwe contracten vrijgesteld. Zij die gemeend hebben dit contract te moeten opzeggen, zullen in de gelegenheid wor den gesteld hun opzegging vóór 15 Maart te herroepen. Van 1 April tot 1 November zullen, behoudens in enkele uitzonderingsgevallen geen huisslachtingen mogen plaats hebben. Zij die in het bezit zijn van een vergunning voor een huis slachting, kunnen hiervan vóór 1 April nog gebruik maken. IJZER EN STAAL VOOR DUITSCHE BUS TELLING EN. In aansluiting aan de circu- lare van de Zentralauftrags- stelle, inzake de ijzer- en staal- voorziening voor Duitsche op drachten, en aan de desbetref fende publicaties in de dagbla den, heeft het Rijksbureau voor IJzer en Staal te Den Haag een uitvoerige circulaire (no. D 121/a d.d. 15 Februari 1941) samengesteld, waarin een over zicht wordt gegeven van alle voorschriften, welke van 10 Fe bruari 1941 af in deze gelden. Deze circulaire is reeds aan een groot aantal hiervoor in aanmerking komende onderne mingen toegezonden. Aan belanghebbende onder nemingen, welke deze circulai re niet mochten hebben ontvan gen, wordt zij alsnog op aan vraag verstrekt. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Den Oever, ter vervanging van den heer R. Jofriet, aan wien ziekteverlof is verleend, is benoemd de heer C. Klein van Den Helder. ANNA PAÜLOXVNA BURGERLIJKE STAND Geboren: Gezienus Eniil, zoon van G. J. W. Bosman er. J. Has; Arie, zoon van A. Rakker en D. Wijn; Nicolaas Cornelis, zoon van A. C. Verbrugeen en G. Jonker; Hen- dricus Wilhelmus, zoon van J. van Kooten en II. C. Timmer; Pieter Leendert, zoon van L. P. van der Kuyl en M. Veenstra; Marti- nus Johnnnes, zoon van Joh. P. Huiberta en G. J Hoogeveen; Bartha Maria, dochter van K. F. Puhl en M. J. Kater; Franciscus Johannes Jarobus, zoon van Jac. Veul en Joh. M Kooijman; Theresia Maria Wiltru- dis, dochter van H. Winnubst en G. C. Klaver: Jan, zoon van Jo van de Ven en A. J. Smidt. Overleden- W. A. P. F. L. Kramer 64 j.; J. Meijers—Witte, 49 j.; P. Brands, 58 j.; A. Alkemade, 67 j. POLITIE Verloren: kinderwantje, rijwielplaatje, sleuteltje van rolschaatsen. Gevonden: rijwielplaatje. WERKLOOZEN Ingeschreven staan 282 werklooze land arbeiders. 2 timmerlieden, 1 kantoorbe dienden. 3 schilders. Totaal dus 288. Hier van hadden 69 in Rijkswerkverschaffing kunnen arbeiden, als de vorst dit niet on mogelijk maakte. 98 vallen onder de steun regeling en 40 trekken uit de werkloozen- kas. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Febr. Aanvoer: 16050 Kg. uien 6.—. 1450 Kg. peen 4.20. 8350 Kg kroten 3.40. 24725 Kg. roode kool 7.— 37200 Ke. gele kool 6.—. 52725 Kg. D. witte kool 5.10. NOORnsCHARWOl'DR. 27 Febr. Aanvoer: 20.600 Kg. uien 6.*—. 1700 Kg. peen 4.20. 110.300 Kg. roode kool 7.—, 60200 Kg. gele kool 6.—. 130.000 Kg Deen «che witte oko! 5.10. Een niet geringe rol bij verkeersongeluk ken speelt de schrik. De justitie laat deze dan ook niet buiten beschouwing. Men weet heel goed, dat men schrik niet met behulp van paragrafen uit het leven kan verbannen. Zoo wordt den chauffeur, den trambestuurder, enz. ook een bepaalde spanne tijds gelaten, waarin hij de schrik moet overwinnen en zich op het reageeren moet voorbereiden. Mén heeft dus een ze kere reactiesnelheid bepaald, die men door proefnemingen als gemiddelde heeft mee- nen te mogen opstellen. Eén tot hoogstens twee seconden. Of deze tijdruimte niet over schreden werd. is in den regel door des kundigen gemakkelijk te constateeren.En wie nu niet zulke sterke zenuwen heeft om in de vastgestelde tijd te kunnen reageeren? Die handelt zeer onverstandig door ach ter het stuur plaats te nemen, daar deze lichtzinnigheid immers tragische gevolgen voor anderen kan hebben! Tegenwoordigheid van geest is thans niet meer een deugd, maar een plicht! In een geheel op tempo ingesteld tijdperk, waarin de aan den mensch dienstbaar gemaakte machines door een kleine onvoorzichtig heid kunnen veranderen in vernielende werktuigen, wanneer de waakzaamheid en onoplettendheid van den mensch verzwakt, dwingt het leven ons, zulke onvolmaakt heden, waartoe ongetwijfeld de al te groote schrikachtigheid behoort, te overwinnen. Ieder uur leven wij tusschen duizenden dingen, die gevaren in zich bergen. Ieder van hen kan ons'eigen leven of dat van anderen bedreigen, en slechts bliksemsnel handelen kan hiertegen helpen. De zooge naamde verkeersberoepen, dus chauffeurs, trambestuurders, treinbestuurders, piloten en stuurlieden hebben daarmee rekening te houden. De man, die de lift in de mijn bedient, moet niet minder waakzaam zijn. Voor hen is de onzekerheidsfactor daarom zoo sterk, omdat zij met meer of minder groote snelheden te handelen hebben; iede re kwartseconde, waarin zij werkloos blij ven, kan hen een belangrijk stuk nader tot hun noodlot brengen. Maar ook in an dere, niets met het verkeer te maken heb bende situaties, kan het noodzakelijk zijn, zeer vlug te handelen. In de werkplaatsen en fabrieken loeren steeds het explosie- en brandgevaar, die slechts door vlug reagee ren onschadelijk gemaakt kunnen worden. Bij roofovervallen op banken en posterijen hangt alles er van af, of de kassier zich ondanks de overrompeling voldoende weet te beheerschen, om tijdig het alarmsignaal in werking te kunnen stellen. Wee den theaterdirecteur of zijn plaatsvervanger, die zoo overstuur is, dat hij hij brandge vaar het publiek niet met een paar kal- meerende woorden weet in toom te houden en daardoor een paniek weet te voorko men. De jager, die door een aangeschoten roofdier wordt overvallen, mag zijn kalm te niet verliezen: een tweede schot, dat zijn doel mist, kon wel eens zijn -einde betee- kenen. Wanneer de dompteur tijdens de voorstelling liet merken, dat hij over een of ander schrok, zou hij direct de macht over zijn beesten verliezen. Maar wat is eigenlijk schrik? De psycho logen rangschikken deze bij de „effecten", d.w.z. bij de gemoedsaandoeningen, die ont staan, wanneer men op een gebeuren niet door een voorafgaand is voorbereid. Daar door kan het tot een tijdelijk verstoren van het psychisch evenwicht komen, hetgeen dan weer van invloed is op de lichamelijke functies. Wij kennen allen de juistheid der uitdrukking: „Ik was verlamd van schrik". De wetenschap noemt zulks „motorische verlamming", iets wat men trouwens ook bij de dieren kan opmerken. De schrik veroorzaakt een bleekwoorden van het gelaat, door het samentrekken van de capilairen, die als een fijn netwerk door onze huid loopen. Hij kan de stofwisse- lings-functies beïnvloeden, versnelt de ademhaling en de pols, verhoogt de bloed druk en kan soms tot een flauwte leiden. Ja, er zijn zelfs betrouwbare berichten, die van gevallen spreken, waarin personen tengevolge van de schrik hun spraakver mogen verloren (en soms door een tweede schrik weer verwierven). Daarentegen is het wetenschappelijk niet bewezen, dat door schrik de haren grijs kunnen worden. Maar aan deze overrompeling van het bewustzijn hebben wij ook soms iets goeds te danken, zooals wij daarnet bij het - - Huishoudelijke arbeid gaat den soldaat even goed af als de militaire (Foto Waltbild) spraakvermogen terloops aanroerden. Al moge het middel, dat een geneesheer in 1743 aanbeval, voor genezing van hen, die door dolle honden gebeten werden erg kras zijn ("...men werpe iemand, die door een dolle hond gebeten is, onverwachts in het water, hij zal alsdan gecureerd zijn toch kent de psychiater tegenwoordig voor verschillende kwalen het nut van de „schriktherapie", van de kunstmatig op gewekte ontsteltenis. Geheel weerloos zijn wij inmiddels niet tegen de schrik. Twee wegen bestaan er, waardoor men deze gevolgen kan bedwin gen. De eerste leidt tot een doelmatige keu ring der sollicitanten voor die beroepen, waar bij dergelijke verrassingen meer dan hij andere als het ware in de lucht liggen. De psychotechniek (d.i. de wetenschap, die niet alleen lichamelijke, maar ook geeste lijke eigenschappen ondérzoekt, heeft se dert geruime tijd ook het onderzoek van de schrikachtigheid in haar programma opgenomen. Met vernuftig bedachte in strumenten wordt de tijd, die verloopt tus schen het waarnemen van het gevaar en het handelend ingrijpen gemeten: het uur werk, dat duizendste seconden aanwijst, geeft onberispelijk de nauwkeurige reactie tijd aan. Jarenlange onderzoekingen heb ben het mogelijk gemaakt, formules op te stellen met behulp waarvan men na intel ligentie- en karaktertesten met vrij veel zekerheid kan zeggen, of de candidnat schrikachtig is of niet. Vrouwen zijn schrik achtiger dan mannen; personen, die veel tijd noodig hebben, om zich ergens op te concentreeren, worden over het algemeen eerder door gevaar verrast, dan hun be weeglijker collega's. De andere weg, waarop men de schrik tegemoet kan treden, is het beïnvloeden der reactiesnelheid door oefening. Opvoeding tot zeffbeheersching ls een zeer voornaam ding. Zeer belangrijk is het, ook eens te bedenken, wat men in gevaarlijke situa ties, die een ieder kunnen overkomen, moet doen. Weet men wel, dat men, wanneer men door het ijs zakt, men zich misschien nog kan redden, door bliksemsnel de armen uit te slaan? Wat moet bij een brand het eerst uit huis gesleept worden? Een ar beider is met zijn hand in een machine ge raakt; moet eerst de motor afgezet wor- ,den, of moet eerst wat anders gedaan wor den? Men zou tal van dergelijke voorbeelden kunnen opsommen. De bedoeling is echter slechts, aan te toonen, dat men zich op veel situaties psychisch kan voorbereiden. Me nige aanslag mislukte door een bliksem snelle tegen-hamdeling Tegenwoordigheid van geest, het sferkste wapen in den strijd tegen de dagelijksche gevaren, is dus te leeren, en behoort bovendien tot de zelf opvoeding. W1ERINGEN VESTIGINGSWET. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar is ingevolge de Vestigingswet ver gunning verleend aan den heer P. Glim al hier tot het vestigen vhn een inrichting, waarin het schoenherstellersbedrijf zal worden uitgeoefend en wel in het perceel Stroeerweg 53. SUCCES VOOR „ZONNEVORST" De alhier gestationneerde hengst „Zon- nevorst" behaalde op de gisteren gehouden Stamboek- en Premiekeuring te Hoofddorp als hoogst geprimeerde hengst in de klasse 4 tot 7-jarigen de eerste premie. POLITIE. Verloren: een paar jongens gymschoenen. Inl. gem.bode. Een rijdende school voor de electro- en autogemsche laschtechniek is in Zehlendorf officieel in gebruik gesteld ten dienste van de buiten de groote Duitsche steden werkzaam zijnde arbeiders (Foto Wetlbild)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9