dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Tegenvoorstellen van Vichy? Verduisteren 7.17 uur Het bezoek van Eden aan Turkije De Italiaaosche hulp aan SPANJE DOWNINGSTREET VERNIELD? Du'tschland en Bulgarije Belastingfraude zwaar gestraft KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 28 FEBRUARI 1941 69e JAARG. No. 9169 Thailand-Indochina DE STRATEGISCHE BETEEKENIS VAN DE ZUID CHINEESCHE ZEE japanners evacueeren als de onderhandelingen mis lukken Chineesche troepen aan de grenzen Wijzigt japan zijn voorstel niet? Naar te Tokio uit betrouwbare bron ver luidt, heeft het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken den in Indochina wo- irenden Japanners doen weten, dat zij zich voor een onmiddellijk vertrek moeten ge- houden, ingeval de vredesonderhande lingen tusschen Indo-China en Thailand ■ouden mislukken. 10 Een stukje Nederland te Leipzig Amcrikaaosch ambassadeur naar Engeland Amerikaansch generaal werpt knuppel in hoenderhok incident op feestavond en duurt tot morgenochtend 8 27 uur Het Joodsch kapitaal in het Bulgaarsche bedrijfsleven Smokkelende Dinfeloorders verscheidene arrestaties noord-brabant. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mi). Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder BRITSCH BEZIT FRANSCH BEZIT -NEDERLANDSCH BEZIT] - AMERIKAAN5CH (V.S) BEZIT JAPANSCH BEZIT O BRIT5CHE VLOOTSTEUNPUNTE CHINEESCH BEZIT DOOR' FRANSCHE 4 JAPAN BEZET JAPANSCHE INVLOEDS SFEER AMERIKAANSCHE(V.S)- JAPANSCH VLOOTSTEUNPUNT BRIT5CHE VITALE BELANGEN Naar het blad Asahi Sjimboen meldt, heeft de Fransche ambassadeur, Arsene Henry, van Vichy antwoord ontvangen op het jongste Japansche bemiddelingsvoor stel in het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Waarschijnlijk zal Henry krach tens deze nieuwe instructies tegen voorstellen doen. Het blad schrijft in dit verband, dat de Japansche regeering vast besloten is voor het einde van deze week een oplossing van de aangelegenheid te bewerk stelligen. De bijzondere afgezant van de re geering van Thailand, minister Ba- dakaroe, is per vliegtuig in Tokio aangekomen. Hij verklaarde aan jour nalisten niets te kunnen zeggen over de betrekkingen tusschen Thailand en Fransch Indo-China, zoolang de vredesconferentie geen resultaat heeft opgeleverd. Thailand zoo zeide de minister hoopt op een spoedigen succesvollen af loop van de conferentie. Naar de Jomioeri Sjimboen meldt, heeft minister Badakaroe belangrijke instructies voor Tokio ontvan gen. Behalve deelneming aan de vredes conferentie zou zijn taak bestaan in de versterking der betrekkingen van vriend schap tusschen Japan en Thailand. Domei meldt uit Hanoi, dat de gouver neur-generaal Decoux gisteren in een bij zondere conferentie heeft gepoogd een be slissing te verkrijgen over het Japansche compromisvoorstel tot bijlegging van de grensgeschillen tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Aan deze conferentie namen de opperbevelhebber van de Fransch Indochineesche strijdkrachten, generaal Mordant, en andere vooraanstaande per sonen van het bestuur te Hanoi deel. Over het resultaat der conferentie is nog niets bekend. „Nitsji Nitsji" verklaart, dat Japan niet van plan is zijn „definitief arbitragevoor- stel" in het Indo-Chineesch—Thailandsche conflict te wijzigen. Naar verluidt is het Japansche voorstel Maandag J.k aan de Sia- Jtteesche delegatie voorgelegd. Te Tokio verluidt, dat Thailand bereid ■ou zijn, van verdere eischen af te zien en het Japansche voorstel aan te nemen. Japanners in Indo-China gereed voor evacuatie. bnited Press voegt daar aan toe, dat het «pansche ministerie van buitenlandsche *ken den Japanschen consul te Hanoi ge machtigd, heeft de evacuatie van alle Ja pansche staatsburgers te bevelen, zoodra hij dit noodig acht. Het Japansche Lagerhuis is tot den 18den Maart verdaagd, om de regeering gelegen heid te geven de .voorgenomen acties uit te voeren. In het Hoogerhuis werd de wet op de nationale verdediging en de landsveilig- heid zonder wijzigingen aangenomen. Deze wet voorziet o.a. maatregelen, die het door sijpelen van staatsgeheimen naar het bui tenland moeten voorkomen. 20.000 Chineezen aan grenzen van Thailand en Indochina. Uit Tokio wordt verder gemeld, dat 20.000 Chineezen aan de grenzen van Thailand en Indochina staan en deze zelfs op sommige plaatsen overschreden. De Haagsche schuilkelders worden van een lichtbak voorzien, opdat ze bij luchtalarm in het duister gemakkelijk te vinden zullen zijn (Foto Schimmelpenningh) De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden heeft Woensdag bezoeken afge legd bij den minister-president, den voorzit ter van de nationale vergadering en den mi nister van buitenlandsche zaken. Generaal Dill bezocht den chef van den generalen staf maarschalk Tsjakmak en zijn plaatsvervan ger, kolonel-generaal Duenduez. Generaal Dill wordt vergezeld door de generaals Mal- laby en Arthur Smith, den chef van den staf van het Wavell leger, en den vice-luchtmaar- schalk Elmhursi, die de reis van de Britsche miiltaire missie door Anatolisch en Euro- peesch Turkije heeft meegemaakt. Gisteren heeft de minister van buitenlandsche zaken ter ecre van de Engelsche gasten een groote receptie gehouden. Ter gelegenheid van het bezoek van Eden schrijft de afgevaardigde Nadan in het Turk- sche blad „Cumhuriyet" o.a.: Het bondge nootschap van Turkije met Engeland houdt wérkelijk niets in, dat een aanval op een staat, welke ook, zou kunnen bevorderen. Bij iedere gelegenheid heeft de Turksche regee ring het uitvoerige defensieve karakter van het bondgenootschap bekend gemaakt. In de zen oorlog heeft Turkije geen aanspraken, die het moet laten gelden. Het is slechts op het behoud van de eigen veiligheid bedacht. Ook het blad „Son Posta" wijst erop, dat de verplichtingen, die voor Turkije voort vloeien uit het bondgenootschap met Enge land, uitsluitend defensief zijn. Turkije is voornemens, den vrede te bewaren, doch het zal in geen geval een aanval op zijn veilig heidszone en haar onafhankelijkheid dulden. Volgens een bericht uit Cairo zal Eden ook een bezoek aan Athene brengen. Met beirekking tot de in de rede van Mussolini vermelde hulp, welke Italië in de jaren 1936, 1937 en 1938 aan Spanje ver leend heeft, is een officieele lijst verschenen van het aan Spanje ter beschikking gestel de oorlogsmateriaal, met een volledige op somming van de uitgebreide hoeveelheid kapenen, munitie, voertuigen, benzine, toe stellen, uitrustingsstukken e.d. voor teger- doeleinden, voorts vliegtuigen, motoren, bommen e.d. voor de luchimacht, alsmede schepen voor het vervoer van troepen -en materiaal voor de marine. Bovendien wer den in den zomer van 1937 talrijke duikboo- ten aan generaal Franco afgestaan. Alle eenheden der vloot zijn aan Italië terugge geven, uitgezonderd twee duikbooten, vier torpedojagers en vier motortorpedobooten. In totaal zijn voor de leveringen van ma teriaal door de Italiaansche departementen van oorlog, marine en luchtvaart 7K mil- liard lire uitgegeven. In het Spaansch-Ita- liaansche handelsverdrag van verleden jaar is de Spaansche schuld aan Italië op bA milliard lire, betaalbaar in 24 oploo- pende jaariijksche termijnen, vastgesteld. Het Hongaarsche blad „A Mai Nap" heeft uit Londen bericht ontvangen, dat het ge bouw* Downingstreet 10 heeft opgehouden het hart te zijn van het Britsche wereldrijk. Sedert het gebouw door Duitsche bommen is getroffen, heeft Churchill met zijn naaste medewerkers een particulier paleis in Lon den betrokken, waarvan de ligging natuur lijk geheim wordt gehouden. De werkver trekken van den eersten minister liggen in den kelder, alsook zijn particuliere vertrek ken, die echter hoogst comfortabel ingericht zijn. HOLLANDSCH LANDSCHAP OP DE LEIPZIGER MESSE Mooi werk van den Bergenschen schilder P. Worm. Men schrijft ons: Voor de achtste maal or ganiseert de Economische Voorlichtings dienst te 's-Gravenhage een Nederlandsche inzending op de Leipziger Messe. Deze deel neming bestaat uit drie gedeelten. In de eerste plaats zal een representatieve inzending een beeld geven van de beteekenis van Nederland op agrarisch gebied. Ten tweede wordt het Nederlandsche hand werk getoond. En dan is er nog een collectieve inzen ding, waaraan enkele industrieele bedrijven deelnemen. In de zeer gunstig gelegen parterre-ruimte in het ring Messhaus, dicht bij den ingang van dit gebouw, ligt de zaal, waarop Ne derland thans bijkans uit gewoonterecht aanspraak kan maken. Deze is door den ar chitect Koen Limperg tot een geheel omge schapen .dat den indruk geeft van een zwie rig landschap. Twee groote panorama's uit gevoerd door den schilder P. Worm te Ber gen, bedekken de muren. Zij geven een beeld van Hollandsche landbouwgronden met heldere blauwe lucht en van Neerlands weidelandschappen met koeien en paarden. In aansluiting op het eerste beeld zijn op suggestieve wijze landbouwproducten, zoo- als vlas. zaaizaden, pootaardappelen. aard appelmeel. enz., in natura opgesteld. Bij het weidepanorama treft men zuivelproducten aan: boter, kaas, melkpoeder, gecondenseer de melk. Van de pluimveehouderij krijgt de bezoeker een indruk door enkele levende kippen en een collecte eerste klasse export eieren. In een andere zaal is een ruime plaats beschikbaar gehouden voor de Nederland sche kunst en kunstnijverheid. Een merkwaardigheid dezer inzending is het fotofries, dat door eleetrografische ver grooting is ontstaan. Dit geschiedt door een foto-electrische cel, waarmede een verfspuit correspondeert. De cel tast het te vergrooten beeld af en de daardoor wisselende stroom- sterkte beinvloedt de verfspuit die op papier linnen of een ander materiaal een vergroot beeld aanbrengt MET SPECIALE OPDRACHTEN VAN ROOSEVELT. De nieuwe Amerikaansche ambassadeur voor Londen, John Winant, is per clipper- vliegtuig naar Portugal vertrokken, om zich vandaar naar Engeland te begeven. Volgens de Associated Press verklaarde hij. voor zijn vertrek, dat president Roosevelt en hij het eens geworden waren over een „politiek van materieele hulp aan Enge land." Hij zeide alles te zullen doen om deze politiek uit te voeren. Wat er ook ge- beure, alles hangt af van de Amerikaan sche bereidwilligheid tot hulpverleening in de komende weken en maanden. De am bassadeur reist in gezelschap van den hem door president Roosevelt meegegeven advi seur Benjamin Cohen. Op een door 140 vooraanstaande bankiers uit Chicago bezocht banket heeft zich een incident voorgedaan. Nadat een lid van de Federal reserve bank als tafelredenaar ge sproken had over de economische proble men, die door het bewapeningsprogram der Vereenigde Staten ontstaan zijn, stond plot seling generaal Charles Dawes op en riep den redenaar met stemverheffing toe, dat het veel beter was als Washington meer aandacht besteedde aan het belangrijkste van alle problemen, n.1. der Ver. Staten buiten den oorlog te houden. Hij was ma teloos verbaasd over de onverschilligheid, waarmee velen in de federale hoofdstad dit probleem schenen te beschouwen. Als men dit vraagstuk oploste, zouden vele andere automatisch opgelost, worden. Twee pakhuizen, gelegen „onder de Boompjes" te Hoorn, welke dateeren uit den tijd van de Vereenigde Oost Indische Compagnie, worden onder leidmg van den Rijksgebou wendienst en met gelden uit het Werkionds gerestaureerd. (Foto Pax-Holland) Het standpunt van Duitsche politieke kringen tegenover de in het buitenland verspreide geruchten over Duitsche invasie plannen jegens Bulgarije wordt door de Bulgaarsche bladen op een opvallende wijze gepubliceerd en door het publiek met vol doening ontvangen. De bladen brengen op nieuw den wensch naar voren van de Bal- kanlanden. buiten het conflict te blijven. Het blad „Mir" wijst in dit verband op een oorlogsgevaar dat ontstaan kan door een eventueele houding van Engeland. Het blad schrijft: Zou Engeland troepen uit Afrika of van de Grieksche eilanden naar Griekenland zelf overbrengen, dan zou er een toestand ontstaan, welke door de as- mogendheden niet geduld zou kunnen wor den» Vanavond gaat de verduistering in om Bekendmaking Amsterdam, 27 Februari. De Höhere SS- und Polizeiführer maakt in overeenstemming met den bevelhebber in den Luitgau Holland bekend: ten eerste: het is verboden aan werknemers, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, over de dagen waarop werd gestaakt, loon nit te be talen; ten tweede: werkgers, die dit be vel overtreden, zullen gestraft wor den; ten derde: het is geoorloofd arbei ders, die op 25 ol 26 Februari 1941 hebben gestaakt, te ontslaan. Het Bulgaarsche blad „Mir" publiceert cij fers over het aandeel van het Joodsche ka pitaal in het Bulgaarsche bedrijfsleven. „Mir" meent, dat het niet mogelijk is, heel nauw keurige gegevens te verkrijgen, daar het Joodsche kapitaal onder de categorie „bui- tenlandsch kapitaal" valt. Men kan echter berekenen, dat het Jood sche aandeel in het kapitaal in de industrie 400 millioen leva's, d.i. 12.3 procent van het totale kapitaal bedraagt. Hiervan vallen 230 millioen onder de buitenlandsche industrie. Het sterkst, n.1. met 295 millioen leva's (44.4 procent) is het Joodsche kapitaal in de tex tielindustrie vertegenwoordigd. Op de tweede plaats staan de papierindustrie en de druk kerijen met 30.5 millioen (22.4 procent). Over 't algemeen in 't aantal der Joden in de Bulgaarsche industrie vijftien maal groo- ter dan dat der Bulgaren. De invoer van grondstoffen ligt voor vijftig procent in Jood sche handen. In de bouwvakken daarentegen zijn van 6161 personen slechts 13 Joden werk zaam, en van de 9125 metaalbewerkers zijn er slechts 182 Joden. De laatste dagen is in Dinteloord en om geving een uitgebreide smokkelhandel aan het licht gekomen Verscheidene personen zijn gearresteerd. Bij het verhoor is komen vast te staan, dat minstens 50 tot 55 personen bij dezen handel betrokken zijn en over westelijk Noord-Brabant verspreid wonen. De handel omvatte koffie, bruine boo- nen, vet, vleesch, erwten, kleeding, zeep, enz. Eenige partijen hiervan zijn in beslag genomen. Tegen de betrokkenen, die na verhoor op vrije voeten zijn gesteld, is proces ver baal opgemaakt Het onderzoek staat onder leiding van de rijkspolitie te Dinteloord. Oud man een half Jaar in de ceL Veertien dagen geleden eischte de officier van justitie bij de Haarlemsche rechtbank zes maanden gevangenisstraf en een geld boete van 10.000 gulden tegen den 73-jarigen K. M. uit Heemstede, wien ten laste was ge legd dat hij onjuiste aangifte voor de in komsten- en vermogensbelasting had ge daan. Verdachte had als vermogen ongeveer 5000 gulden en als inkomen 1500 gulden opge geven. Hij was directeur eener N.V., en een rijksaccountant, die een onderzoek in deze zaak had ingesteld, was tot de conclusie ge komen, dat verdachte een gefingeerde obli- gatieleening had uitgegeven, waarschijnlijk' bedroeg zijn vermogen ruim 10.000 gulden en zijn inkomen meer dan 5000 gulden. De rechtbank veroordeelde hem heden conform den eisch.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1